Plan wycieczki

Dzień 1
Dzień 1

Podróż na Wyspę Margarita: początek wenezuelskich przygód

Zbiórka przy stanowisku odpraw Rainbow na 3 godz. przed wylotem samolotu. Przelot na wyspę Margaritę do miejscowości Porlamar. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na R.pl/rozklady. Po przylocie odprawa paszportowa i spotkanie z pilotem, następnie transfer do hotelu, zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

Dzień 2

Caracas: między kolonialną tradycją a współczesnością

Po śniadaniu transfer na lotnisko i przelot do Caracas. Zwiedzanie rozpoczniemy od historycznego centrum miasta. Zobaczymy domy kolonialne przekształcone w muzea oraz barrio San Agustin – kolorową dzielnice (favela), gdzie będziemy obserwować mieszkańców podczas ich codziennych zajęć oraz spróbujemy regionalnego przysmaku – empanadas. Przejazd przez miasto do Panteonu, następnie zobaczymy Plac Simona Bolivara, wyzwoliciela Wenezueli spod panowania hiszpańskiego. Zwiedzimy muzeum poświęcone życiu i działalności tej ważnej postaci, usytuowane w domu, w którym się urodził. Dla chętnych za dodatkową opłatą wjazd jeepami na wzgórze Avila (dodatkowo płatne – ok. 85 USD/os.), skąd rozpościera się doskonały widok na miasto. Transfer do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 3

La Ciénaga: noc z piorunami Catatumbo

Śniadanie (może być w formie pakietu), transfer na lotnisko, przelot do Vigía. Przejazd do Puerto Concha, skąd popłyniemy łodzią do zatoki La Ciénaga. Po drodze można podziwiać lokalną faunę i florę. Zakwaterowanie w Palafito - obozie na palach na jeziorze, gdzie spędzimy noc w hamakach. Po nadejściu nocy będziemy wypatrywać najbardziej fantastycznego spektaklu natury: Relampagos del Catatumbo - piorunów Catatumbo. Jest to zjawisko atmosferyczne, które występuje nad ujściem rzeki o tej samej nazwie. Catatumbo oznacza „Dom Gromu” w języku ludu Bari zamieszkującego te tereny. Zjawisko to pochodzi z masy chmur burzowych znajdujących się na wysokości ponad 1 km i występuje przez 140 do 160 nocy w roku, nieustanie przez dziewięć godzin, z błyskawicami od 16 do 40 razy na minutę. Piorun Catatumbo charakteryzuje się największą gęstością wyładowań atmosferycznych na świecie, jest wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Kolacja. Dla chętnych możliwość nocnego rejsu po jeziorze Maracaibo w poszukiwaniu kajmanów (dodatkowo płatne ok. 45 USD/os.), nocleg.

Dzień 4

Przez Laguny i Tajemnicze Lasy: Podróż do Meridy

Po śniadaniu powrót łodzią do Puerto Concha przez Park Narodowy Ciénagas de Juan Manuel. Obszar ten obejmuje laguny, bagna ze słodką i słonawą wodą, wolno płynące rzeki, okresowo zalewane równiny aluwialne i podmokłe, zalesione tereny. Zobaczymy tu mnogość ptaków, takich jak długoszpony, kleszczojady, tarczowniki czy zimorodki. Po przybyciu do portu kontynuujemy podróż do miasta Merida. Udamy się do ogrodu kolibrów, gdzie przyjrzymy się z bliska tym uroczym ptakom i je nakarmimy. Odwiedzimy także tajemniczy Zaczarowany Las - Bosque Encantado. Dla chętnych możliwość skorzystania z dodatkowych atrakcji okolicy: zjazd kolejką linową, jazda konna, jazda quadami (dodatkowo płatne – ok. 60 USD/os.). Przejazd do hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5
Dzień 5

Kulturowe i historyczne odkrywanie Meridy

Tego dnia poznamy różne oblicza Meridy. To jedno z najładniejszych miast Wenezueli, centrum uniwersyteckie i kulturalne. Miasto to różni się od pozostałych miast wenezuelskich wyglądem, tradycjami oraz kuchnią. Przekonamy się o tym podczas śniadania w lokalnej restauracji, gdzie skosztujemy typowych merideńskich przysmaków. Podczas spaceru po historycznym centrum poznamy jego waleczna historię. Zwiedzimy jedna z najpiękniejszych katedr Wenezueli i teatr. Zobaczymy też, jak mieszkańcy i artyści wspólnie przekształcili jedna z biedniejszych dzielnic Meridy w wesołą, kolorową wizytówkę miasta. Za dodatkową opłatą (ok. 110 USD/os.) możliwość wjazdu kolejką linową Mérida – najwyższą i druga najdłuższą kolejką linową na świecie. Jej baza znajduje się w Meridzie na wysokości 1577 m n.p.m, a koniec na Pico Espejo na wysokości 4765 m n.p.m. Wyruszymy w 12-kilometrową podróż, osiągając wysokość 4100 m n.p.m. Będziemy zatrzymywać się na kolejnych stacjach kolejki, a każda z nich zaoferuje trochę inne krajobrazy, florę oraz atrakcje. Całość wycieczki trwa ok 3 godziny, bardzo ważne jest uwzględnienie zmian ciśnienia i temperatury związanych z wysokością. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 6

Na Szlaku Páramo: Podniebne Przygody nad Andami

Po śniadaniu rozpoczniemy podróż do Páramo, najwyższego punktu na naszej trasie w Wenezueli. Po drodze będziemy obserwować ośnieżone szczyty pasma górskiego Andów i odwiedzimy naturalną lagunę pośrodku góry na wysokości ok. 3500 metrów nad poziomem morza. Następnie udamy się do miasta Barinas - stolicy Llanos. Południowoamerykańscy kowboje słyną z odwagi i surowego życia, a gościnność jest po prostu wpisana w ich kulturę. Na kolację posmakujemy typowego jedzenia kowbojów llanero. Zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 7

Safari w Rajskich Równinach: Przygoda w Hato El Cedral

Po śniadaniu przejazd w kierunku Hato El Cedral, gdzie znajdują się ogromne połacie równin Los Llanos, pokryte gęstą trawą i poprzecinanych przez liczne rzeki, z Apure w roli głównej. Te dziewicze tereny ciągnące się przez Wenezuelę i Kolumbię to mekka wielu zwierząt: krokodyli, mrówkojadów, pekari, anakond, żółwi i 340 gatunków kolorowych ptaków, np. słynnego kardynała, zabiru amerykańskiego, ibisa szkarłatnego czy orła. Zakwaterowanie w hotelu i lunch. Następnie wyjazd na safari, obserwacja iguan, kajmanów, kapibar czy legwanów. Powrót na rancho, wieczorem kolacja i nocleg.

Dzień 8
Dzień 8

Relaks na rancho i opcjonalne wycieczki fakultatywne

Po śniadaniu odpoczynek na rancho. Dla chętnych konna wycieczka (dodatkowo płatne – ok 25 USD/os.). Wieczorem kolejna przyrodnicza wyprawa po Los Llanos, tym razem łodziami. To niezapomniana podróż po rozlewiskach w poszukiwaniu ciekawych okazów ptaków, kajmanów, krokodylów orinokańskich, czy mrówkojadów olbrzymichów. Przerwa na łowienie piranii pod opieką miejscowych przewodników. Powrót na rancho, po drodze będziemy podziwiać przepiękny zachód słońca na sawannie. Kolacja i nocleg.

Dzień 9

Od Carabobo do Maracay: śladami historii Wenezueli

Wczesne śniadanie i wyjazd do Maracay. Po drodze odwiedzimy Virgen de Coromoto (patronkę Wenezueli) oraz Carabobo Camp – miejsce decydującej bitwy z 24 czerwca 1821 roku, w której wojska Bolívara przy pomocy ułanów generała Páeza i brytyjskich legionistów zdecydowanie pokonały armię hiszpańskich rojalistów. Przyjazd do Maracay i zakwaterowanie w hotelu, kolacja. Nocleg.

Dzień 10

Przygoda z naturą: Park Narodowy Henry Pitter i Choroni

Po śniadaniu przejazd przez najstarszy w Wenezueli Park Narodowy Henry Pitter. Świat pierwotnej, nietkniętej przyrody, otoczony turkusem Morza Karaibskiego z tajemniczymi, niedostępnymi, dzikimi plażami to dom wielu zwierząt, i kilkuset gatunków bajecznie kolorowych ptaków. Przejazd malowniczą trasą przez góry do Choroni. Po drodze przystanek na punkcie widokowym. Spacer po miejscowości Choroni, aby podziwiać lokalną architekturę. Już sam przejazd typowym dla tego regionu, autobusem CHIVA jest niezwykłą przygodą. Zakwaterowanie w posadzie w Puerto Colombia, spacer po wiosce rybackiej, malowniczo położonej u podnóża gór. Kolacja i nocleg.

Dzień 11

Kakaowe Szlaki: Wyprawa na Dzikie Plaże Chuao i Cepe

Po śniadaniu przeprawa łodziami na jedną z dzikich plaż, do której nie ma dostępu drogą lądową. Odwiedzimy Chuao, które jest miejscem narodzin kultury kakaowej w Wenezueli. Miejsce to słynie z domowej produkcji czekolady, do której używa się miejscowego kakao, jednego z najlepszych na świecie. Zobaczymy słynny plac, gdzie mieszkańcy suszą kakao, poznamy mieszkanki z ich wyjątkowym stylem życia, który pozostaje niezmieniony od czasów kolonialnych. Możliwość zakupu miejscowych pamiątek i wyrobów z kakaowca. Z Chuao przeprawa łodziami na kolejną, niedostępną z lądu plażę, Cepe. Przerwa na lunch (dodatkowy płatny), okazja do spróbowania miejscowych przysmaków prosto z morza. Czas na plażowanie w dziewiczym, niedostępnym miejscu. Powrót łodziami rybackimi do Puerto Colombia. Kolacja i nocleg.

Dzień 12

W drodze do Caracas: od tańczących diabłów do Porlamar

Śniadanie i wyjazd do Maracay autobusem CHIVA. Tam spotkamy się z naszym autobusem, który zabierze nas do stolicy Wenezueli, Caracas. Po drodze zatrzymamy się w San Francisco de Yare – uroczym miasteczku znanym z tradycji tańczących diabłów. Odwiedzimy warsztat, w którym tworzy się maski na to niezwykłe wydarzenie, a każdy z uczestników będzie miał okazję stworzyć własną maskę. Zobaczymy także murale poświęcone tej wyjątkowej tradycji. Przejazd na lotnisko, przelot do Porlamar, zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 13
Dzień 13

Wyspa Margarita: spotkanie z przeszłością i smakiem Wenezueli

Po śniadaniu zwiedzanie karaibskiej Wyspy Margarita. Wycieczkę rozpoczniemy od wizyty w Pampatar, urokliwym kolonialnym miasteczku portowym, gdzie zobaczymy położony nad Morzem Karaibskim fort San Carlos de Borromeo, najważniejszy na wyspie punkt obrony przed piratami. Współczesny fort, wzniesiony w latach 1664 – 1684, został zbudowany w miejscu oryginalnego, zniszczonego w 1662 r. kiedy miasto spalili Holendrzy. Wenezuela słynie z wyśmienitego kakao, na następnym przystanku poznamy więc proces produkcji czekolady i spróbujemy różnych jej rodzajów. Skosztujemy również wybornego, wenezuelskiego rumu. W trakcie wycieczki dla chętnych lunch na plaży (dodatkowo płatny, ok. 12 USD/os., napoje dodatkowo płatne). Transfer do wybranego hotelu, zakwaterowanie, kolacja i nocleg.

Dzień 14
Dzień 14

Relaks na Wyspie Margarita i opcjonalne wycieczki fakultatywne

Wypoczynek na Wyspie Margarita. Czas na kąpiele słoneczne i morskie (świadczenia zgodnie z formułą wybranego na pobyt hotelu). Możliwość skorzystania z wycieczki fakultatywnej do Parku Narodowego Canaima (dodatkowo płatne – ok. 780 USD/os + wstęp do Parku Narodowego ok. 40 USD/os).

Dzień 15

Koniec podróży: powrót do Polski

Po śniadaniu wykwaterowanie z pokoju. Transfer na lotnisko w Porlamar. Wylot do Polski.

Dzień 16

Powrót do domu

Przylot do Warszawy.

Uwagi do programu

- kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu
- ze względu na dostępności lotów wewnętrznych dni przeznaczone na wypoczynek w wybranym obiekcie mogą być rozdzielone w czasie
- ze względu na kontrole antynarkotykowe konieczność check-inu na lotnisku na powrót do Polski z kilkugodzinnym wyprzedzeniem

Dodatkowe informacje

Zakwaterowanie

Hotele **/*** klasy turystycznej również tzw. lodge, rancho.
1 nocleg w dzielonej przestrzeni w hamaku w tzw. palafito – obozie na środku jeziora. Toaleta i prysznic w stylu kampingowym dostępne na terenie obozu.
Pokoje: 2 - osobowe z łazienkami.

Wizy

Paszport musi być ważny przynajmniej 6 miesięcy od daty powrotu z destynacji.
Uwaga! Dane paszportowe (numer paszportu, data wydania oraz data ważności) muszą zostać uzupełnione na rezerwacji maksymalnie na 30 dni przed datą wylotu. Jeżeli sprzedaż ma miejsce później prosimy o niezwłoczne uzupełnienie tych danych.

Brak danych paszportowych może skutkować nie wpuszczeniem pasażerów na pokład samolotu.

Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym PLUS ULTRA (rejs bezpośredni), opłaty lotniskowe, transfery lotnisko-hotel-lotnisko, przeloty wewnętrzne wg programu, 12 rozpoczętych dób hotelowych podczas objazdu oraz 2 w wybranym hotelu na Margaricie, wyżywienie wg opisu zakwaterowania, opiekę polskojęzycznego rezydenta, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena nie obejmuje: wycieczek lokalnych (biletów wstępu, opłat rezerwacyjnych, napiwków - ok. 260 USD/os.), posiłków i napoi innych niż wymienione w opisie wyżywienia przy każdym z hoteli oraz innych wydatków osobistych.


Inne

Poniżej znajdą Państwo listę wskazówek i rzeczy, które należy ze sobą koniecznie zabrać i tych, które polecamy mieć przy sobie:

1. Paszport (zalecane jest zabranie również kserokopii paszportu)
2. Niezbędne jest zabranie dodatkowego plecaka lub torby podróżnej, by móc przepakować się na 1 noc na jeziorze Maracaibo. Duże walizki zostają w autobusie, a na łódkę zabieramy tylko maly bagaż podręczny.
3. Należy zabrać ze sobą gotówkę w dolarach amerykańskich. Akceptowane są nieuszkodzone, nowe banknoty o jak najmniejszym nominale (1, 5, 10, 20 USD)
4. Okulary przeciwsłoneczne, chusta/szal do ochrony karku, czapka
5. Lekka kurtka przeciwdeszczowa, lub peleryna
6. Ciepła piżama/koc na nocleg w hamakach
7. Lekka, przewiewna koszula/bluzka bawełniana z długim rękawem i lekkie długie spodnie
8. Bluza lub kurtka na przeloty i przejazdy autobusem (klimatyzacja)
9. Zalecane kryte obuwie oraz takie które może się zmoczyć (typu sandały trekingowe lub plastikowe)
10. Krem z wysokim filtrem UV
11. Repelent – środek przeciw komarom i insektom z DEET
12. Lekki ręcznik szybkoschnący, strój kąpielowy
13. Torba lub mała saszetka, którą można umieścić pod ubraniem aby odpowiednio zabezpieczyć dokumenty i walutę, zwłaszcza w czasie zwiedzania miast
14. Zalecana wodoodporna torebka lub plecak
15. Opcjonalnie okulary do pływania
16. Ciepła odzież (czapka, szalik) ze względu na duże wysokości (kolejka linowa w Meridzie)
17. Mała poduszka (dla chętnych) i bluza na nocleg w hamaku.
18. Sprzęt umożliwiający obserwację zwierząt z odległości
19. Nawilżane chusteczki/papier toaletowy
20. Jeśli chcieliby Państwo zabrać jakieś prezenty dla rdzennej ludności, to pozwolimy sobie zasugerować ubrania, buty, artykuły szkolne, kredki, ołówki, papier do rysowania dla dzieci, zabawki lub lekarstwa, przede wszystkim paracetamol, tabletki na gardło i środki przeciwbiegunkowe

Waluty:
W Wenezueli oficjalną walutą jest bolivar, wszędzie można jednak płacić w USD banknotami o małych nominałach (banknoty poniżej 50 USD). Płatności kartami są akceptowane w ograniczonym zakresie (karty Revolut nie są akceptowane). Bankomaty nie są dostępne.

Gniazdka:
Dwa cienkie płaskie bolce. Zaleca się zakupić uniwersalny adapter, na miejscu jego nabycie jest utrudnione.

Wyprawa po dzikich równinach Wenezueli

5.2/6 (39 opinii)

Udostępnij
Dodaj do schowka
Wyprawa po dzikich równinach Wenezueli
Galeria (13)
Wyprawa po dzikich równinach Wenezueli
Wyprawa po dzikich równinach Wenezueli
Wyprawa po dzikich równinach Wenezueli
Zdjęcie mapy
Plan Wycieczki

Atuty oferty

Caracas – stolica Wenezueli • Palafitos - domy rzeczne na palach • Relampagos del Catatumbo - pioruny Catatumbo • Los Llanos – kraina kapibar, kajmanów i anakondy • łowienie piranii • miasto diabłów – San Francisco de Yare
Lot

Bezpośredni

Rodzaj wyjazdu

Objazd + wypoczynek

Transfer

W cenie

Bagaż

W cenie

Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym PLUS ULTRA (rejs bezpośredni), opłaty lotniskowe, transfery lotnisko-hotel-lotnisko, przeloty wewnętrzne wg programu, 12 rozpoczętych dób hotelowych podczas objazdu oraz 2 w wybranym hotelu na Margaricie, wyżywienie wg opisu zakwaterowania, opiekę polskojęzycznego rezydenta, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena nie obejmuje: wycieczek lokalnych (biletów wstępu, opłat rezerwacyjnych, napiwków - ok. 260 USD/os.), posiłków i napoi innych niż wymienione w opisie wyżywienia przy każdym z hoteli oraz innych wydatków osobistych.


Plan wycieczki

Wycieczki fakultatywne podczas wypoczynku na przedłużeniu pobytu

Dodatkowe informacje

Szczegóły lotu

Przedłuż wakacje o wypoczynek w hotelu.

Twój hotel wybrany na przedłużenie pobytu o 2 dni.
Zdjęcie Hotelu
4.8/6 (9 opinii)
Paradise Oasis
Wenezuela: Wyspa Margarita
Zdjęcie Hotelu
4.3/6 (59 opinii)
Hesperia Playa el Agua
Wenezuela: Wyspa Margarita
Zdjęcie Hotelu
4.8/6 (86 opinii)
Costa Caribe Beach Hotel & Resort
Wenezuela: Wyspa Margarita
Zdjęcie Hotelu
5.1/6 (15 opinii)
Hesperia Isla Margarita
Wenezuela: Wyspa Margarita

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze
Paradise Oasis
trwa wczytywanie

Opinie klientów

Intensywność programu
4.7
Pilot
4.7
Program wycieczki
5.1
Transport
5.0
Wyżywienie
4.2
Zakwaterowanie
4.6
Opinie pochodzą od naszych Klientów, którzy odwiedzili dany hotel lub uczestniczyli w wycieczce objazdowej.

Osoba dodająca opinię musi podać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz dane dotyczące wyjazdu, czyli datę i kierunek wyjazdu lub numer rezerwacji. Dzięki tym informacjom sprawdzamy, czy autor opinii faktycznie podróżował z nami. Jeżeli dane się nie zgadzają, wówczas nie publikujemy opinii.

6.0/6

Piter, Kraków 16.01.2024
Termin pobytu: grudzień 2023

Wycieczka różnorodna

Polecam wizytę w Wenezueli to kraj który otworzył się na turystów dopiero pod koniec zeszłego roku ale Warto. Znajdziecie tutaj miejsca inne niż wszędzie. Wycieczka jest bardzo różnorodna i zobaczycie tutaj miasta i wsie, przyrodę i życie codzienne ludzi. Ten kraj jest zarówno zadziwiający jaki i absurdalny ale tego dowiecie sie na miejscu. Jak traficie na przewodniczkę Dorotę to będzie to super wyjazd - naprawdę jest świetna. A równiny Los dzianos wynagrodzą wszystkim lubiącym dziką przyrodę trudy podróżowania po tym pięknym kraju. Jedyne czego tutaj nie uświadczycie to zabytki w zasadzie nie ma tutaj ich wcale ale to chyba jak w większości krajów Ameryki łacińskiej.

6.0/6

Magda i Jarek 19.12.2023

WOW !!! - dzikie równiny

Czy to była podróż życia? Z pewnością był to jeden z najlepszych naszych wyjazdów zagranicznych. Było wspaniale! Piękny kraj, cudowni ludzie, super program i bardzo, bardzo dobra organizacja wyjazdu. Nigdy dotąd nie zdarzyło nam się być w tak dobrych hotelach na objeździe. Program bardzo bogaty i nie wykańczający. Widoki wręcz esencjonalne! Cudowne!!!!! Wspaniali ludzie w każdym zwiedzanym miejscu, którzy starali nam się nieba uchylić. Wszędzie traktowano nas jak VIPów lub wręcz delegację rządową. Czuliśmy się zaopiekowani, bardzo bezpiecznie (dyskretna ochrona). Pobyty w dwóch Hato - niezapomniane - przyroda i zwierzęta wręcz na wyciągnięcie ręki. Przygoda jaką jest noc w hamakach w domku na palach na jeziorze Maracaibo z piorunami - zaskakująca i cudowna. Caracas - inne niż wszystkie miasta jakie dotąd zwiedzaliśmy, Merida - wjazd kolejką - fantastyczne wrażenia. Przejazd autobusem Chiva - rewelacja! Cudowne plaże. Pyszne i bardzo obfite jedzenie. Najlepszą "robotę" zrobił nasz wenezuelski przewodnik - Milton - zawsze uśmiechnięty, z niespożytą energią, doskonały organizator i opiekun - myślę, że bez niego ten wyjazd nie miałby takich rumieńców. Wielkie dzięki również dla polskiej przewodniczki - Moniki. Podsumowując - cudowne dwa tygodnie! Rainbow - dzięki! Informacje dodatkowe - na pobycie hotel Sunsol Ecoland - średni, ale z piękną plażą. Nie warto dopłacać do widoku na morze - i tak nie widać - jest bardzo daleko i zasłaniają palmy. Zakupy - nie odkładać na potem, bo potem może nie być ☺ (poza kawą czy rumem, które najtaniej kupicie w hotelowych sklepach na Margaricie). Nie warto również dopłacać do najlepszych miejsc w autokarze - byliśmy zaledwie 12 osobowa grupą i nie miało to znaczenia.
Pokaż więcej opinii (37)

Wenezuela - Filmowy świat Rainbow

Wenezuela - Hola Wenezuela - Filmowy Świat Rainbow - sezon 8, odcinek 1

Wenezuela - Hola Wenezuela - Filmowy Świat Rainbow - sezon 8, odcinek 1

Wenezuela - Park Narodowy Canaima - Filmowy Świat Rainbow - sezon 8, odcinek 2

Wenezuela - Park Narodowy Canaima - Filmowy Świat Rainbow - sezon 8, odcinek 2

Wenezuela - Ulubione Hotele Króla Egzotyki - Filmowy Świat Rainbow - sezon 8, odcinek 3

Wenezuela - Ulubione Hotele Króla Egzotyki - Filmowy Świat Rainbow - sezon 8, odcinek 3

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem