Plan wycieczki

Dzień 1

Wyjazd z Polski wg rozkładu (Europa Południowa). Przejazd przez Słowację, Węgry. Nocleg w okolicy granicy serbsko - węgierskiej (obiadokolacja we własnym zakresie).

Dzień 2

Dzień 2

Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Przejazd w kierunku Wojwodiny - autonomicznego okręgu w północnej części Serbii, aby zobaczyć jego stolicę - Nowy Sad, uznawany za najładniejsze miasto w kraju. Zwiedzanie rozpoczniemy od Twierdzy Pietrovaradin, następnie spacer Starówce, której architektura wskazuje na wielokulturowość mieszkańców miasta. Przejazd w Ochrydy. Kolacja i nocleg w Ochrydzie lub okolicy.

Dzień 3

Dzień 3

Po śniadaniu zwiedzanie Ochrydy, miasta wpisanego na listę UNESCO. Podczas spaceru zobaczymy m.in. antyczny teatr, cerkiew św. Bogurodzicy Perivlepta z cennymi freskami oraz wzgórze Plaosnik. Dla chętnych wejście na mury Twierdzy cara Samuila górującej nad miastem. Zwiedzanie zakończymy „Pozdrowieniami z Ochrydy”, widokiem cerkiewki św. Jovana Kaneo, usytuowanej na wysokim klifie ponad wodami jeziora. Popołudnie wolne na kąpiele w jeziorze lub rejs statkiem, do monastyru Św. Nauma za dopłatą 50 EUR/os.). Z punktu widokowego zobaczymy prehistoryczną osadę na wodzie w Zatoce Kości. Monastyr św. Nauma to mistyczne miejsce, gdzie według legendy przykładając ucho do grobowca można usłyszeć bicie serca świętego. Następnie czeka nas przyjemny rejs po źródłach rzeki Czarny Drim. To niesamowite miejsce, gdzie słychać jedynie odgłosy przyrody. Nie zabraknie też degustacji miejscowych specjałów. Obiadokolacja, nocleg w tym samym hotelu.

Dzień 4

Dzień 4

Po śniadaniu przejazd do Bitoli, dawnego greckiego miasta Heraclaea Lincaestis (fragmenty świątyń, mozaiki). Główną ulicą, Szirok Sokak, przejdziemy do placu z pomnikiem Filipa II Macedońskiego z wieżą zegarową i meczetami z XVI w. (Evi i Isak). Odwiedzimy również cerkiew św. Dimitrja z rzeźbionym w drewnie ikonostasem. Dalszy etap odróży to przejazd przez dzikie góry Pindos w kierunku Ioaniny, miasta leżącego nad zachodnim brzegiem jeziora Pamvotida. Stolica Epiru, pełna orientalnego kolorytu, nazwę wywodzi od mającego się znajdować w tym miejscu klasztoru św. Jana Chrzciciela. Miasto założone zostało zgodnie z lokalną tradycja przez cesarza Justyniana. Krótki spacer po mieście, przejdziemy przez piękną starówkę z XII-XV w. Joanina słynie z niepowtarzalnych wyrobów ze srebra. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 5

Dzień 5

Po wczesnym śniadaniu przeprawa promowa i zwiedzanie wyspy Korfu. Zobaczymy Pontikonissi (Mysia Wyspa), która jest wizytówką Korfu. Zwiedzanie stolicy to spacer po mieście podzielonym na kilka części, tworzących ciekawą mieszankę architektoniczno-kulturową. Zobaczymy starówkę ze Starym Fortem, pałac św. Michała i Jerzego, słynną Liston - ulicę z arkadami, w których ulokowane są eleganckie kawiarnie oraz kościół św. Spiridiona Miracoulous, patrona wyspy, którego szczątki spoczywają w sarkofagu ze srebra. Przeprawa promowa Obiadokolacja i nocleg.

Dzień 6

Dzień 6

Wykwaterowanie i wyjazd z hotelu. Jako pierwsze zobaczymy Gjirokaster - miasto wpisane na listę UNESCO, położone w dolinie rzeki Drinos w południowej części kraju, które jest jednym z dwóch albańskich miast-muzeów. Z wysokości twierdzy możemy podziwiać widok z typowymi domami warownymi (tzw. kule), charakterystycznymi dla regionu Bałkanów, których dachy pokryte są tradycyjnymi szarymi łupkami. W mieście zachował się także bazar oraz siedemnastowieczny meczet. Gjirokaster, to również rodzinne miasto byłego albańskiego dyktatora Envera Hodży. Zabytkowy dom, w którym się urodził, obecnie mieści ciekawe muzeum etnograficzne. Spacer po Tiranie, stolicy i jednocześnie największymi mieście Albanii rozpoczniemy od Placu Skanderbega - największego bohatera narodowego Albanii. W sercu współczesnej Tirany znajduje się najstarszy zabytek stolicy - XVIII-wieczny meczet Ethnem Beya. Ponadto zobaczymy Piramidę (kiedyś mauzoleum Hodży), Pałac Prezydencki i Kongresowy oraz tzw. Blok - teren niedostępny dla zwykłych ludzi w czasie reżimu komunistycznego. Obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7

Dzień 7

Po śniadaniu przejazd nad Jez. Ochrydzkie, przejdziemy do wioski Vevcani, by zobaczyć ukryte w zieleni kaskady Vevcanskiego Potoku. Wioska słynie także z proklamowania samozwańczej „republiki” i hucznego karnawału.Popołudniem relaks nad jeziorem. Cały region Bałkanów słynie ze swojego niesamowitego folkloru, muzyki i doskonałego jedzenia. W niewielu miejscach na świecie jeszcze sztuka ludowa jest tak żywa jak tutaj, w Macedonii. To nie relikt przeszłości, to się dzieje tu i teraz. Taniec, śpiew to nieodłączny element lokalnej kultury. Zakosztujmy takiej atmosfery i my! Przy wspólnym stole, przy rytmach bałkańskiej muzyki. (dodatkowo płatne, ok. 40 euro/os.). W tym dniu nie ma kolacji w hotelu. Nocleg.

Dzień 8

Dzień 8

Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu, Naszym dzisiejszym celem będzie Skopje, którego zwiedzanie rozpoczniemy później od twierdzy Kale. W przeszłości była to prawdopodobnie siedziba Justyniana I. Następnie przejazd na największą czarsziję w Europie, gdzie w labiryncie uliczek zobaczymy orientalne budowle z okresu panowania tureckiego, takie jak: największy w kraju meczet Mustafy Paszy oraz karawanseraj Suli An. Podziwiać będziemy również rezultat projektu „Skopje 2014” - współczesnej aranżacji nowej części centrum miasta. Zobaczymy połączenie historycznych elementów, takich jak Kamienny Most, z nowymi budynkami stylizowanymi na klasyczne oraz pomniki symbolizujące postaci i zdarzenia znaczące dla historii Macedonii. Skopje to również miasto rodzinne Matki Teresy, zobaczymy poświęcony jej Dom Pamięci. Po spacerze przejazd do Kanionu Matka - najpiękniejszego w Macedonii, utworzonego na rzece Treska w pobliżu stolicy, Skopje. Przejazd do hotelu w Serbii, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 9

Dzień 9

Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu. Przejazd w kierunku Karłowic (Sremski Karlovci). Spacer po barokowym centrum miasta - Pałac Patriarchy, cerkiew św. Mikołaja, najstarsze gimnazjum serbskie, fontanna „Cztery Lwy” oraz Kościół Pokoju - miejsce podpisania Pokoju Karłowickiego, który zmienił mapę tej części Europy. Region Fruszka Gora słynie z uprawy winorośli, odwiedzimy jedną z miejscowych winiarni (degustacja win). Wyjazd w kierunku Polski w godzinach wieczornych.

Dzień 10

Przyjazd do Polski w godzinach popołudniowych (Katowice ok. 13.00). (Realizacja programu obejmuje przejazd ok. 3700 km - liczone od granic Polski)

Uwagi do programu

- Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
 - Pilot nie oprowadza po miastach i obiektach muzealnych.
- Realizacja tej wycieczki może odbywać się na podstawie dowodu osobistego lub paszportu (dokumenty powinny być ważne min. 6 m-cy od daty powrotu)!

Uwaga!!! W przypadku podróży nieletnich do Albanii:
- jeżeli osoba niepełnoletnia podróżuje w towarzystwie tylko jednego z rodziców, zobowiązana jest posiadać pismo notarialne drugiego z rodziców, przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego, wyrażające zgodę na podróż dziecka do Albanii.
- jeżeli nieletni wyjeżdża pod opieką osób pełnoletnich niebędących rodzicami widniejącymi w akcie urodzenia, opiekun zobowiązany jest do posiadania pisma notarialnego od obojga rodziców, przetłumaczonego na język angielski przez tłumacza przysięgłego, wyrażającego zgodę na podróż dziecka do Albanii
- jeśli osoba niepełnoletnia wybiera się na wycieczkę fakultatywną na Korfu w piśmie notarialnym musi być uwzględniona również Grecja.

Dodatkowe informacje

Zakwaterowanie

Hotel **/ *** (8 noclegów).

Na terenie Macedonii hotele nad Jeziorem Ochrydzkim max. 0-200 m od jeziora (hotele usytuowane dalej od jeziora posiadają basen).

Pokoje: wszystkie 2 - osobowe (możliwość dostawki) z łazienkami, wc, często z balkonami. Do dyspozycji gości: bar, restauracja i recepcja

Wyżywienie: śniadania kontynentalne wzmocnione i obiadokolacje

Naszym zdaniem: świetna lokalizacja większości noclegów nad morzem lub jeziorem daje doskonałe miejsce wypadowe na wycieczki, a jednocześnie możliwość relaksu po zwiedzaniu Kategoria lokalna: **/***

Wizy

Uwaga!!! W przypadku podróży nieletnich do Albanii:
- jeżeli osoba niepełnoletnia podróżuje w towarzystwie tylko jednego z rodziców, zobowiązana jest posiadać pismo notarialne drugiego z rodziców, przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego, wyrażające zgodę na podróż dziecka do Albanii.

- jeżeli nieletni wyjeżdża pod opieką osób pełnoletnich niebędących rodzicami widniejącymi w akcie urodzenia, opiekun zobowiązany jest do posiadania pisma notarialnego od obojga rodziców, przetłumaczonego na język angielski przez tłumacza przysięgłego, wyrażającego zgodę na podróż dziecka do Albanii

- jeśli osoba niepełnoletnia wybiera się na wycieczkę fakultatywną na Korfu w piśmie notarialnym musi być uwzględniona również Grecja.

Świadczenia

Cena obejmuje: przejazd komfortowym autokarem (WC, klimatyzacja, bar, video), zakwaterowanie j.w. (8 rozpoczętych dób hotelowych), 8 śniadań i 6 obiadokolacji, ubezpieczenie TU EUROPA (NNW, KL, Assistance i bagaż) oraz opiekę pilota.

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników, napiwków, systemu Tour Guide (kwota ok. 120 EUR/os. płatna pilotowi imprezy), opłaty klimatycznej ok. 1,5 EUR/dzień/os. w zależności od położenia hotelu, zakupu wycieczek fakultatywnych wymienionych w programie, oraz dodatkowych posiłków nie wliczonych w cenę imprezy turystycznej i innych wydatków osobistych.

Inne

Obsługa grupy w systemie TOUR GUIDE.
Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający Klientowi wygodny sposób zwiedzania. Przeczytaj więcej o tour guide.

Bałkany są super!

5.4/6 (258 opinii)

Udostępnij
Dodaj do schowka
Bałkany są super!
Galeria (8)
Bałkany są super!
Bałkany są super!
Bałkany są super!
Zdjęcie mapy
Plan Wycieczki

Atuty oferty

Szmaragdowe Jezioro Ochrydzkie • Tirana - serce Albanii • Gjirokaster - albańskie miasto-muzeum • Dom Matki Teresy w Skopje
Rodzaj wyjazdu

Objazd

Transfer

W cenie

Bagaż

W cenie

Cena obejmuje: przejazd komfortowym autokarem (WC, klimatyzacja, bar, video), zakwaterowanie j.w. (8 rozpoczętych dób hotelowych), 8 śniadań i 6 obiadokolacji, ubezpieczenie TU EUROPA (NNW, KL, Assistance i bagaż) oraz opiekę pilota.

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalnych przewodników, napiwków, systemu Tour Guide (kwota ok. 120 EUR/os. płatna pilotowi imprezy), opłaty klimatycznej ok. 1,5 EUR/dzień/os. w zależności od położenia hotelu, zakupu wycieczek fakultatywnych wymienionych w programie, oraz dodatkowych posiłków nie wliczonych w cenę imprezy turystycznej i innych wydatków osobistych.

Plan wycieczki

Dodatkowe informacje

Szczegóły przejazdu

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze
Za osobę2 820
Razem
5 640 zł
Zaliczka 30% 1 690 zł
rezerwujzablokuj miejsce na 5 dni
trwa wczytywanie

Opinie klientów

Opinie o Bałkany są super!

5.4 / 6(258 opinii)
Intensywność programu
5.0
Pilot
5.7
Program wycieczki
5.3
Transport
5.4
Wyżywienie
5.0
Zakwaterowanie
4.8
Opinie pochodzą od naszych Klientów, którzy odwiedzili dany hotel lub uczestniczyli w wycieczce objazdowej.

Osoba dodająca opinię musi podać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz dane dotyczące wyjazdu, czyli datę i kierunek wyjazdu lub numer rezerwacji. Dzięki tym informacjom sprawdzamy, czy autor opinii faktycznie podróżował z nami. Jeżeli dane się nie zgadzają, wówczas nie publikujemy opinii.

6.0/6

Małgorzata, PRUSZKÓW 06.04.2014

Wyprawa M.A.K.S.

Intrygująca i tajemnicza jak sama nazwa. Niezwykłe legendy i błękit morza. Dwupaństwowe jezioro i wszechobecna rakija. Delfiny, bunkry i osiołki. To były składniki imprezy "Bałkany są super" zorganizowanej przez Rainbow Tours w lipcu 2011r. Nazwa "Wyprawa M.A.K.S." skojarzyła się nam po zakończeniu wycieczki. M jak Macedonia, A jak Albania, K jak Korfu, S jak Serbia. Naszą pilotką była Pani Beata. To dzięki niej atmosfera wśród uczestników była wspaniała. Jej olbrzymia wiedza o Bałkanach ukazała nam niezwykły koloryt tej części Europy. Polecamy ten kierunek.

6.0/6

Natalia z północy 14.10.2023
Termin pobytu: wrzesień 2023

Bałkany pełne wrażeń!

Co tu dużo mówić, dla mnie była to jedna z fajniejszych wycieczek. Mocne strony wycieczki: dzień nad Jeziorem Ochrydzkim - zwiedzanie miasta z cerkwiami i monastryrami, motorówki, rejs statkiem z widokiem na cuda przyrody, świetne przekąski w restauracji i zjawiskowy rejs łódkami po rzece Czarny Drin, potem chwila plażowania; koniecznie polecam wycieczkę fakultatywną do Św. Nauma, cała grupa się na nią zapisała; dzień w Kanionie Matka - niezwykłe widoki, powiew świeżego górskiego powietrza, ładnie oświetlona jaskinia, pobyt na Kerkyrze - super hotel przy lotnisku, obserwacja samolotów była bardzo interesująca, posiłki w hotelu pyszne, rajska plaża w Zatoce Paleokastritsa; interesujące, często mało uczęszczane miejsca - dzięki temu wycieczka była spokojna i relaksująca, przejścia graniczne szły nam całkiem sprawnie, ogólnie przejazdy nawet po 500 km dziennie nie były uciążliwe, postoje zaplanowane bardzo zmyślnie; grupa była bardzo sympatyczna, podobnie jak kierowcy (pan Marcin i pan Jacek), jeden z kierowców - pan Marcin (człowiek orkiestra) zaaranżował dla grupy wieczorek rozrywkowy w hotelu Biser nad jeziorem, bo ten przewidziany w programie nie doszedł do skutku, pilot pan Grzegorz - myślami był cały czas z teściową, ale nieustannie czuwał nad prawidłowym przebiegiem wycieczki i zręcznie reorganizował wszystko z korzyścią dla grupy; hotele rozmaite, ale tragedii nie było, ogólnie Bałkany są piękne i różnorodne, ta wycieczka ma niezwykle urozmaicony program, nie trzeba zwiedzać zabytków klasy światowej, żeby doświadczyć niezapomnianych wrażeń. Słabe strony wycieczki: oczekiwanie na lokalnych przewodników (pan Blerim z Gjirokastry), 4 na 6 z nich nie mówiło po polsku, co utrudniało przekazanie informacji całej grupie, bezsprzecznie najlepszym przewodnikiem jest pan Dawid ze Skopje - dzięki niemu cała grupa z zaangażowaniem i entuzjazmem wędrowała przez Kanion Matka i po stolicy w Skopje, zwiedzanie Nowego Sadu w mroku - niestety to nie to samo, co w dzień, słabe punkty programu: Bitola, Hreklea Lyncestis i Vevcani; przesiadka w Woszczycach-Orzeszu zajmuje za dużo czasu, wszystkie autokary już były, a turyści dalej musieli czekać i czekać. Co jeszcze: drodzy turyści, przy bałkańskim hotelach i na stacjach paliw błąkają się zabiedzone pieski w wystającymi żebrami, dajcie im coś na ząb, bo z hoteli je przeganiają, zwłaszcza w Albanii słabo z traktowaniem zwierząt :( może nadejdą tam lepsze czasy. Wycieczka pozostawiła wiele dobrych wspomnień, na pewno jeszcze pojadę z Rainbow, bo mają dobre programy wycieczek, na Bałkanach polecam także Dalmatyńską Eskpadę, kto nie był!
Pokaż więcej opinii (256)

Inne wycieczki dostępne w tym samym regionie

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem