Wróć

Zainspiruj się

10 największych atrakcji Thassos

Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.

Limenas - zwiedzanie Thassos

Stolicą wyspy Thassos jest malownicza oraz pełna atrakcji turystycznych miejscowość Limenas. Największy port działa tutaj od czasów starożytnych i oferuje szeroki wybór tawern, barów, kawiarni i dyskotek. W nadmorskich magazia spróbujesz koktajli o kilkudziesięciu smakach. Spacer marmurową ulicą umożliwi Ci odwiedzenie sklepów, w których swoje wyroby sprzedają miejscowi projektanci. Szczególnie interesujące są sklepiki ze srebrnymi wyrobami jubilerskimi tworzonymi przez artystów z całej Grecji. Ponadto, znajdziesz tu punkty, gdzie można nabyć unikatową misternie wykonaną przez rzeźbiarzy biżuterię z ...marmuru! Na wystawach niektórych zakładów jubilerskich przeczytasz nawet informację o tym, która znana na świecie aktorka złożyła tutaj zamówienie oraz zdjęcie kolczyków, naszyjnika lub bransoletki, jaką dla niej wyprodukowano.

Co warto zobaczyć na Thassos? W Limenas teraźniejszość łączy się z przeszłością, czasem nawet bardzo odległą. Na terenie tego miasteczka w dalszym ciągu prowadzone są prace archeologiczne. W pobliskim muzeum, jednym z najważniejszych w kraju, zgromadzono okazałą kolekcję rzeźb oraz przedmiotów codziennego użytku, z których część pochodzi nawet z VII wieku p.n.e.  Między innymi można tu zobaczyć największy pomnik w Grecji odnaleziony w całości. Niektóre eksponaty wzięły udział w wystawach światowych.

Jakie są atrakcje na wyspie Thassos? Kalogeriko

Na Thassos atrakcją jest także Kalogeriko, w dosłownym tłumaczeniu, „świątynia mnichów”. Budynek został wzniesiony przez duchownych, którzy tu przypłynęli w XIX wieku ze Świętej Góry Athos. Dziś jest najważniejszym centrum kultury i sztuki wyspy Thassos. Można tam nie tylko obejrzeć wystawy malarskie czy posłuchać koncertów muzycznych, ale również odbyć bajeczną podróż w czasie - wnętrze budynku przekształcono w tradycyjny dom sprzed kilku wieków. Daje to niepowtarzalną okazję, aby poznać życie dawnych mieszkańców wyspy.

Wyspa Thassos - zwiedzanie teatru

Na pobliskim wzniesieniu starożytni Grecy wybudowali teatr, z którego rozciąga się fenomenalny widok na stolicę wyspy, pobliskie wysepki oraz Grecję lądową. Czy wiesz, że ten antyczny teatr działa do tej pory? W lipcu i sierpniu odbywa się tu Festiwal Philippi obejmujący różnorodne wydarzenia kulturowe - sztuki teatralne oraz koncerty najlepszych greckich artystów. Stojąc na tym wzgórzu, sfotografujesz również spektakularne zachody słońca!

Atrakcje Thassos - Kazaviti, czyli wioska wyrzeźbiona w kamieniu

Kazaviti to wyjątkowo urokliwa wioska, gdzie zobaczysz domy i ulice wyrzeźbione przez wędrownych kamieniarzy. Prezentuje ona niepowtarzalną architekturę wyspy Thassos. Różni się od tej wakacyjnej Grecji, którą kojarzymy z białymi fasadami i niebieskimi okiennicami, bo została wybudowana jeszcze przed okresem, w którym rząd wydał nakaz malowania domów w barwach narodowych. Wyjątkowy górski klimat tego miejsca opisał w swoich dziełach nawet sam Hipokrates - ojciec medycyny. Czy wiesz, że ta malownicza wioska powstała z powodu grabieży piratów? Nękani ich najazdami mieszkańcy wyspy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów nad morzem i zbudowania trudno dla wroga dostępnej wioski w górach.

Giola - cud natury atrakcją Thassos

Giola to duży naturalny basen skalny, określony przez magazyn National Geographic mianem niesamowitego miejsca na ziemi. Grecy ze względu na jego nieskazitelne piękno nazywają go „łzą Afrodyty”. Powstał kilka milionów lat temu w wyniku ruchów tektonicznych napierających na siebie dwóch płyt, afrykańskiej i euroazjatyckiej. Dziś jest to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji Thassos. Krystalicznie czysta, szmaragdowa woda zachęca do kąpieli, a głębokość Gioli pozwala na skoki do wody z wysokich na 8 m skał. Jest to również świetne miejsce do nurkowania. Stojąc na krawędzi Gioli, zrobisz zjawiskowe zdjęcia tego stworzonego przez naturę oka wodnego.   

Theologos - pierwsza stolica wyspy i atrakcja Thassos

Górska wioska Theologos to pierwsza stolica wyspy. Pełniła tę funkcję przez 400 lat okupacji tureckiej, a od roku 1979 jest kulturową stolicą i zarazem folklorystyczno-architektoniczną atrakcją Thassos. To tutaj można zobaczyć świetnie kiedyś rozwinięte, a dziś już porzucone osiedle oraz nieużywany od dawna most z XIX wieku. Ta stara część wioski została wybudowana z lokalnego kamienia. Dlatego domy, ulice, most i fabryka oliwy tworzą intrygującą spójną całość. Stojące przy głównej drodze starej części Theologos lampy naftowe przypominają wszystkim o dawnych czasach, kiedy to jeszcze nie działała na wyspie elektryczność.

Co warto zobaczyć w Theologos? W nowej części wioski każdego lata odbywa się tradycyjny tasyjski ślub. Przygotowania do ślubu oraz samą uroczystość możesz obserwować aż przez tydzień! W tej wiosce spróbujesz również najbardziej tradycyjnych potraw wyspy. W lokalnych tawernach serwują między innymi jagnięcinę i koźlinę po tasyjsku oraz słodkie saragli. Warto odwiedzić tutejsze muzeum folkloru, aby poznać życie, którym Theologos tętniło w czasie okupacji otomańskiej.

Dziś wioska liczy zaledwie 800 mieszkańców. Mało kto wie, że Theologos leży na przecięciu najlepszych szlaków górskich. Dotrzesz stąd pieszo nawet na Ipsarion. Najwyższy szczyt na Thassos o wysokości 1204 m n.p.m., skąd ujrzysz każdą stronę wyspy. Szlaki, którymi dziś możesz spacerować po górach, podziwiając widoki i poznając tutejszą przyrodę to dawne drogi, którymi mieszkańcy wyspy docierali do jej byłej stolicy. Kamiennymi ścieżkami transportowano wszystkie towary. Budowano te ścieżki w górach, tak aby nie zostały zauważone i splądrowane przez piratów. Czy wiesz, że dziś nie ma ani jednej drogi asfaltowej prowadzącej przez środek wyspy? Drogą asfaltową można jedynie okrążyć Thassos, natomiast z jednego wybrzeża na inne można tylko wędrować porzuconymi drogami z dawnych lat. Spacery tymi szlakami to prawdziwa podróż w czasie!

Saliara Beach- marmurowa plaża atrakcją Thassos

Marmurowa plaża to bez wątpienia jedna z głównych atrakcji Thassos. Nie zobaczymy tego zjawiska nigdzie indziej. Położona zaledwie 5 km od miejscowości Limenas, ukryta w zatoce wyżłobionej w marmurze robi piorunujące wrażenie na każdym, kto do niej dotarł. Droga do plaży prowadzi przez czynny kamieniołom marmuru, z którego budulec jest wywożony poza Grecję. Ciekawostką jest to, że z tasyjskiego marmuru zbudowano między innymi Świątynię Artemidy w Efezie - jeden z siedmiu cudów świata, Koloseum w Rzymie oraz fragmenty Białego Domu w Waszyngtonie. Dojeżdżając na plażę, poczujesz, że jesteś w baśniowej krainie, bo las sosnowy pokrywają liczne drobinki mieniącego się w słońcu białego marmuru. Jednak najbardziej spektakularne zjawisko ujrzysz na samej plaży, gdzie śnieżnobiały drobniutki marmur spotka się z błękitną taflą morza. Na plaży jest możliwość skorzystania z bardzo dobrze rozwiniętej infrastruktury w stylu glamour. Wypocznij na bajkowej marmurowej plaży!

Wyspa Thassos - co warto zobaczyć? Panagía, czyli miejsce zakochanych

Białe domki, kamienne ścieżki, górskie źródełka, serca wyżłobione w pniach wiekowych drzew - to wyjątkowy i bardzo romantyczny charakter wioseczki Panagía. Legenda mówi o tym, że jeśli para u stóp największego źródełka powie sobie tak, to zostaną ze sobą na zawsze.

W miejscowości Panagía odbywa się najważniejsze święto współczesnej wyspy - Zaśnięcie Matki Boskiej, patronki wioski, celebrowane dnia 15 sierpnia. Ponadto, wyjątkowo hucznie i kolorowo jest tu obchodzony karnawał - ulicami idzie roztańczona parada, mieszkańcy zakładają barwne kostiumy oraz maski. Kobiety na ten czas przewieszają przez balkony ręcznie wyszywane tkaniny, głównie firanki i dywany. W czasie karnawału odżywa też teatr uliczny, gdzie przedstawiane są sztuki zarówno antyczne, jak i współczesne, dla dzieci oraz dla dorosłych. Co zobaczyć na Thassos? Podczas wizyty w wiosce warto zwiedzić starą fabrykę oliwy, której sprzęty do tej pory sprawnie funkcjonują napędzane górską wodą. Można tu zakupić najlepszej jakości oliwę o ciemnym zielonozłotym kolorze i mocnym, wyrazistym smaku.

Kastro - wioska duchów atrakcją Thassos

Najstarsza i najlepiej ukryta ze wszystkich osad na wyspie wioska Kastro to unikatowa atrakcja Thassos. Dziś prawie opuszczona liczy zaledwie kilku mieszkańców, dlatego Tasyjczycy nazywają ją wioską duchów. Jej nazwa oznacza po grecku „zamek” - w czasach bizantyjskich wioskę otaczał zamek i mury obronne. Potężna fortyfikacja miała chronić mieszkańców przed atakami piratów.

Dziś po dawnych zabudowaniach pozostał wspaniały bizantyjski kościół Św. Atanazego. Pokaźnej wielkości klucz do kościoła mają w swoim posiadaniu najstarsi mieszkańcy wioski. Wystarczy, że udasz się do tawerny Kostasa, żeby drzwi do świątyni stanęły przed tobą otworem. Ta lokalna restauracja działa w budynku starej szkoły założonej tutaj pod koniec XIX wieku. Oprócz klucza do kościoła Św. Atanazego, w tawernie czekają na ciebie ciekawe atrakcje, których na Thassos nie brakuje. Rozrywkowy i niesamowicie gościnny właściciel wciągnie Cię do wspólnych gier i zabaw oraz poczęstuje domowym bimbrem. Warto tu spróbować lokalnych potraw na bazie miodu. Szczególnym przysmakiem tawerny są kozie sery z dressingiem miodowym.

Czy wiesz, że wyspa Thassos produkuje tysiące kilogramów miodu rocznie? Już w starożytności stanowiła centrum pszczelarstwa Morza Egejskiego. To tutaj znajdziesz największy wybór miodów na całej wyspie. Tubylcy najbardziej cenią miód piniowy, którym polewają gęsty jogurt grecki. Lokalny jogurt z orzechami i miodem to obowiązkowy element śniadania w wiosce Kastro. Zabierz ze sobą najlepszej jakości miód, aby przygotować w swoim domu tasyjskie śniadanie na słodko. Na dawnym akropolu wioski wybudowano kamienne ossuarium, gdzie można wejść i zobaczyć szczątki jej dawnych mieszkańców.

Co zwiedzić na Thassos? Limenaria - malowniczy port

Limenaria to druga co do wielkości wioska na wyspie, którą podczas niezapomnianych wakacji na Thassos warto zobaczyć. Mieszka w niej 3 tys. osób, co stanowi 1/4 ludności całej wyspy. Życie wioski toczy się wokół portu rybackiego otoczonego barami, kawiarniami, tawernami i sklepikami z wyrobami lokalnymi. Jest to świetne miejsce dla tych, którzy lubią wypoczywać na wybrzeżu, ponieważ plaża w Limenarii rozciąga się aż na 2 km. Co więcej, rozpościerają się z niej piękne widoki. Można stąd dojrzeć między innymi Górę Athos - Republikę Mnichów.

Miejscowość powstała na początku XX wieku, kiedy to niemiecka firma Speidel otworzyła tu kopalnię cynku. Wtedy mieszkańcy górskiej wioski Kastro opuścili swoje domy i przenieśli się do Limenarii, aby pracować przy wydobywaniu minerałów. Za sklepikami oraz lokalami gastronomicznymi kryją się stare rezydencje z początku XX wieku, w których mieszkali kiedyś Niemcy zarządzający kopalnią. Nad portem, na wzgórzu widnieje budynek przypominający wyglądem stary pałac. Była to siedziba zarządu kopalni, która dziś stanowi wizytówkę Limenarii.

Klasztor Michała Archanioła - najważniejszy zabytek Thassos

Największy i najczęściej odwiedzany klasztor na Thassos należał kiedyś do ośrodka klasztornego na Świętej Górze Athos, jako że mnisi z Athosu posiadali kiedyś ziemie również na tej wyspie. Dziś jest to klasztor żeński i na jego terenie można spotkać opiekujące się nim mniszki. Wewnątrz są zgromadzone artykuły i księgi napisane przez duchownych, ale najważniejszym przedmiotem przechowywanym w klasztorze jest gwóźdź z krzyża Chrystusa. Co roku w każdy wtorek po Wielkiej Nocy, gwóźdź jest niesiony z wioski Theologos do klasztoru podczas uroczystej procesji. Położenie budowli na stromej skale umożliwia podziwianie wspaniałych zachodów słońca z tarasu widokowego, a przy dobrej widoczności nawet Półwyspu Chalkidiki!

Aliki - starożytne i bizantyjskie zabytki Thassos

Jeśli szukasz na Thassos zabytków z najdawniejszych czasów, to koniecznie odwiedź stary kamieniołom marmuru, pamiętający panowanie Antycznej Grecji i Rzymu. Szmaragdowa Wyspa była jednym z najbardziej znaczących ośrodków wydobycia marmuru świata starożytnego. Co więcej, naukowcy stwierdzili, że na wyspie Thassos istniały kopalnie marmuru już w epoce neolitu, co oznacza, że możemy dziś oglądać na Thassos kamieniołomy pochodzące ze wszystkich epok - od czasu neolitu aż po czasy XXI wieku. Aliki było kopalnią intensywnie eksploatowaną przez Greków i jeszcze intensywniej przez Rzymian. Rzymianie budowali na tym terenie osiedla dla niewolników oraz wieże, z których żołnierze pilnowali ich niewolniczej pracy w kamieniołomie. Odnaleziono tu nawet inskrypcję przekazującą czytelnikowi informację, że najgorszą karą dla skazańca jest praca w kopalni marmuru lub metalu na wyspach greckich. Dziś starożytny kamieniołom jest udostępniony zwiedzającym. Możemy też podziwiać dobrze zachowane wczesnochrześcijańskie bazyliki wybudowane kilka wieków później na jego terenie.

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.
krajobraz-kierunku
Ranking wycieczek objazdowych po USA Czy da się wymyślić bardziej amerykańskie miejsce niż Nowy Jork? Pewnie nie. Spacerując po miastach Wielkiego Jabłka można się poczuć jak bohater jednego z filmów Woody’ego Allena! Poznaj najbardziej fascynujące wycieczki objazdowe po Stanach Zjednoczonych.