< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Atrakcje na Majorce – co warto zwiedzić?

Atrakcje na Majorce – co warto zwiedzić?

Skrócony opis

Majorka to wspaniała wyspa na Morzu Śródziemnym, którą turyści uwielbiają za wspaniałą pogodę, oszałamiającą scenerię i wyśmienitą kuchnię. Ta największa z wysp archipelagu Balearów jest częścią Hiszpanii, ale wyróżnia się od reszty kraju surowym pięknem krajobrazu i trudną do opisania aurą. Skaliste góry i porośnięte gęstymi lasami wzgórza opadają stromo ku turkusowym wodom ciepłego morza.

Sekcja 1

Wzdłuż malowniczego wybrzeża znajdują się rewelacyjne punkty widowiskowe rozmieszczone na urwistych klifach, a promienie słońca odbijają się w krystalicznie czystych wodach zacisznych zatoczek. Na turystów czekają tu również stare miasta i urocze, ciche wioski, wypełnione atrakcjami turystycznymi, takimi jak średniowieczne kościoły, starożytne zamki i ciekawe muzea sztuki. Wakacje na Majorce oferują unikatowe połączenie kultury i natury, jednego dnia możesz zwiedzić wspaniałą gotycką katedrę w stolicy wyspy, a następnie wylegiwać się na dziewiczej plaży. Wybierz się na spacer po otoczonym murami średniowiecznym miasteczku Alcudia, odwiedź XIV-wieczny klasztor lub zrelaksuj się w eleganckim nadmorskim kurorcie Cala D’or. Ta stosunkowo nieduża wyspa zaskakuje wieloma ciekawymi i pięknymi miejscami, więc sprawdź, co warto zobaczyć podczas słonecznych wakacji na Majorce.

Tętniąca życiem stolica – Palma de Mallorca

Piękna stolica wyspy, Palma de Mallorca oferuje idealne połączenie atmosfery nadmorskiego kurortu i atrakcji turystycznych godnych dużych europejskich miast. Tutaj znajduje się jeden z najwspanialszych gotyckich kościołów w Europie – katedra La Seu. Widoczna z daleka, z zewnątrz nieco surowa bryła katedry góruje nad Starym Portem, a z tarasu znajdującego się na jej południowej ścianie można podziwiać panoramiczny widok na zatokę.Budowę kościoła rozpoczęto już w XIII w., ale zakończono dopiero w wieku XVII. Przepiękna gotycka fasada ozdobiona jest misternymi rzeźbami autorstwa Guillermo Sagrera. Jednakże tym, co zachwyca najbardziej jest wyjątkowe wnętrze katedry, które zawdzięczamy w dużej mierze Gaudiemu. To właśnie ten kataloński architekt przebudował na początku XX w. znaczną część wnętrza i umieścił tu wspaniałe witraże tworzące w promieniach słońca niesamowity spektakl. Na zalesionym wzgórzu, zaledwie 3 km od zabytkowego centrum miasta, stoi imponujący, średniowieczny zamek Castillo de Bellver. Zamek, będący niegdyś królewską twierdzą został wzniesiony na planie okręgu, a na jego dziedziniec prowadzi most z pięknymi romańskimi i gotyckimi arkadami. W zamku mieści się obecnie muzeum historii miasta. Warto również odwiedzić Fundació Pilar i Joan Miró, czyli muzeum, poświęcone temu wspaniałemu katalońskiemu artyście utworzone w domu, w którym kiedyś mieszkał. W zbiorach muzeum znajduje się bogata kolekcja obrazów, rysunków i rzeźb jego autorstwa.Urocza starówka w Alcúdii

Otoczona bujną zielenią i sosnowymi lasami Alcúdia jest jednym z najbardziej malowniczych miast na Majorce. To wspaniale zachowane średniowieczne miasto, otoczone murami obronnymi słynie z wielu interesujących zabytków, wyśmienitej kuchni hiszpańskiej i wspaniałej atmosfery. Można tu podziwiać pozostałości średniowiecznych fortyfikacji, które służyły obronie przed atakami piratów, w tym bramy Xara i Palma oraz dobudowaną w epoce renesansu basztę Sant Ferran. Alcúdia ze swymi krętymi, brukowanymi uliczkami i renesansowymi pałacami wygląda jak miasteczko zaklęte w czasie. Znajduje się tu kilka ciekawych kościołów, między innymi Santa Ana i Sant Jaume oraz barokowa kaplica Sant Crist. Na południe od kościoła Sant Jaume znajdują się pozostałości starożytnej rzymskiej osady, gdzie można podziwiać ruiny rzymskich domów, forum i amfiteatr.Także w otoczeniu miasta jest kilka miejsc, które warto zobaczyć. Miłośnicy przyrody będą zachwyceni wizytą w położonym nad zatoką rezerwacie La Albufera, w którym można obserwować ponad 200 gatunków ptaków. Zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta znajduje się popularny i niezwykle klimatyczny kurort – Port d’Alcudia z piaszczystą plażą i stylową nadmorską promenadą.

Valldemossa – średniowieczne miasto na wzgórzu

W malowniczej okolicy pomiędzy górami Sierra de Tramuntana i brzegiem Morza Śródziemnego, zaledwie 17 km na północ od stolicy wyspy, znajduje się urocza miejscowość Valldemossa. Kręte uliczki pnące się stromo po zboczu wzgórza i budynki ze starymi kamiennymi fasadami tworzą wyjątkowy klimat tego miejsca. U stóp miasteczka leży piękny stary port, który zachował czar i atmosferę małej rybackiej wioski. Jednakże największą atrakcją jest bez wątpienia udostępniony dla zwiedzających dawny klasztor kartuzów, wybudowany w XIV w. w miejscu, gdzie wcześniej stał mauretański Alcázar. W klasztorze mieszkali różni znamienici goście, w tym Fryderyk Chopin wraz z George Sand. Obecnie można zwiedzać część klasztorną ze starą apteką i ekspozycją poświęconą Chopinowi, jak również pałac króla Sancha wraz z ogrodami i lokalne muzeum z dziełami m.in. Joana Miró i Pabla Picassa.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 0.85/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Monika
01.07.2019 16:22:19

Przepięknie nic tylko 😍 💏 🐍 🧒 🔚 ➗ 🙏 🇯🇲 ♊ 🙏 ➗ 🔚 Kochać po kochać takie miejsca na tej stronie znajdują się również na dłuższych trasach na świecie od samego początku ubustwiam w tym roku w sprawie zmiany budżetu państwa na świecie od samego początku ubustwiam w tym roku w sprawie zmiany uchwały w sprawie zmiany budżetu państwa na świecie od samego początku kocham oglądać takie piękne FOREWER YOU AJ LO VII WIEKU KANAFOCKA MONIKĄ GDZIE JEST TEN ŚWIAT 🗺 NIE WIEM CZY TO JEST 😼 ZART 😂 HIHI KOCHAM TĘSKNIĘ BARDZO PROSZĘ O PODWYSZKE RETY ZUSOSKIEJ DLA MOJEGO OPRAWCY JAROSŁAWA JOPP ZAMIESZKALEGO POZNAŃ UŁ GŁOGOWSKA 195B M6 KOD 60 121 DZIĘKUJĘ ♥

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy