< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Atrakcje na Majorce – co warto zwiedzić?

Atrakcje na Majorce – co warto zwiedzić?

Skrócony opis

Majorka to wspaniała wyspa na Morzu Śródziemnym, którą turyści uwielbiają za wspaniałą pogodę, oszałamiającą scenerię i wyśmienitą kuchnię. Ta największa z wysp archipelagu Balearów jest częścią Hiszpanii, ale wyróżnia się od reszty kraju surowym pięknem krajobrazu i trudną do opisania aurą. Skaliste góry i porośnięte gęstymi lasami wzgórza opadają stromo ku turkusowym wodom ciepłego morza.

Sekcja 1

Wzdłuż malowniczego wybrzeża znajdują się rewelacyjne punkty widowiskowe rozmieszczone na urwistych klifach, a promienie słońca odbijają się w krystalicznie czystych wodach zacisznych zatoczek. Na turystów czekają tu również stare miasta i urocze, ciche wioski, wypełnione atrakcjami turystycznymi, takimi jak średniowieczne kościoły, starożytne zamki i ciekawe muzea sztuki. Wakacje na Majorce oferują unikatowe połączenie kultury i natury, jednego dnia możesz zwiedzić wspaniałą gotycką katedrę w stolicy wyspy, a następnie wylegiwać się na dziewiczej plaży. Wybierz się na spacer po otoczonym murami średniowiecznym miasteczku Alcudia, odwiedź XIV-wieczny klasztor lub zrelaksuj się w eleganckim nadmorskim kurorcie Cala D’or. Ta stosunkowo nieduża wyspa zaskakuje wieloma ciekawymi i pięknymi miejscami, więc sprawdź, co warto zobaczyć podczas słonecznych wakacji na Majorce.

Tętniąca życiem stolica – Palma de Mallorca

Piękna stolica wyspy, Palma de Mallorca oferuje idealne połączenie atmosfery nadmorskiego kurortu i atrakcji turystycznych godnych dużych europejskich miast. Tutaj znajduje się jeden z najwspanialszych gotyckich kościołów w Europie – katedra La Seu. Widoczna z daleka, z zewnątrz nieco surowa bryła katedry góruje nad Starym Portem, a z tarasu znajdującego się na jej południowej ścianie można podziwiać panoramiczny widok na zatokę.Budowę kościoła rozpoczęto już w XIII w., ale zakończono dopiero w wieku XVII. Przepiękna gotycka fasada ozdobiona jest misternymi rzeźbami autorstwa Guillermo Sagrera. Jednakże tym, co zachwyca najbardziej jest wyjątkowe wnętrze katedry, które zawdzięczamy w dużej mierze Gaudiemu. To właśnie ten kataloński architekt przebudował na początku XX w. znaczną część wnętrza i umieścił tu wspaniałe witraże tworzące w promieniach słońca niesamowity spektakl. Na zalesionym wzgórzu, zaledwie 3 km od zabytkowego centrum miasta, stoi imponujący, średniowieczny zamek Castillo de Bellver. Zamek, będący niegdyś królewską twierdzą został wzniesiony na planie okręgu, a na jego dziedziniec prowadzi most z pięknymi romańskimi i gotyckimi arkadami. W zamku mieści się obecnie muzeum historii miasta. Warto również odwiedzić Fundació Pilar i Joan Miró, czyli muzeum, poświęcone temu wspaniałemu katalońskiemu artyście utworzone w domu, w którym kiedyś mieszkał. W zbiorach muzeum znajduje się bogata kolekcja obrazów, rysunków i rzeźb jego autorstwa.Urocza starówka w Alcúdii

Otoczona bujną zielenią i sosnowymi lasami Alcúdia jest jednym z najbardziej malowniczych miast na Majorce. To wspaniale zachowane średniowieczne miasto, otoczone murami obronnymi słynie z wielu interesujących zabytków, wyśmienitej kuchni hiszpańskiej i wspaniałej atmosfery. Można tu podziwiać pozostałości średniowiecznych fortyfikacji, które służyły obronie przed atakami piratów, w tym bramy Xara i Palma oraz dobudowaną w epoce renesansu basztę Sant Ferran. Alcúdia ze swymi krętymi, brukowanymi uliczkami i renesansowymi pałacami wygląda jak miasteczko zaklęte w czasie. Znajduje się tu kilka ciekawych kościołów, między innymi Santa Ana i Sant Jaume oraz barokowa kaplica Sant Crist. Na południe od kościoła Sant Jaume znajdują się pozostałości starożytnej rzymskiej osady, gdzie można podziwiać ruiny rzymskich domów, forum i amfiteatr.Także w otoczeniu miasta jest kilka miejsc, które warto zobaczyć. Miłośnicy przyrody będą zachwyceni wizytą w położonym nad zatoką rezerwacie La Albufera, w którym można obserwować ponad 200 gatunków ptaków. Zaledwie kilka kilometrów od centrum miasta znajduje się popularny i niezwykle klimatyczny kurort – Port d’Alcudia z piaszczystą plażą i stylową nadmorską promenadą.

Valldemossa – średniowieczne miasto na wzgórzu

W malowniczej okolicy pomiędzy górami Sierra de Tramuntana i brzegiem Morza Śródziemnego, zaledwie 17 km na północ od stolicy wyspy, znajduje się urocza miejscowość Valldemossa. Kręte uliczki pnące się stromo po zboczu wzgórza i budynki ze starymi kamiennymi fasadami tworzą wyjątkowy klimat tego miejsca. U stóp miasteczka leży piękny stary port, który zachował czar i atmosferę małej rybackiej wioski. Jednakże największą atrakcją jest bez wątpienia udostępniony dla zwiedzających dawny klasztor kartuzów, wybudowany w XIV w. w miejscu, gdzie wcześniej stał mauretański Alcázar. W klasztorze mieszkali różni znamienici goście, w tym Fryderyk Chopin wraz z George Sand. Obecnie można zwiedzać część klasztorną ze starą apteką i ekspozycją poświęconą Chopinowi, jak również pałac króla Sancha wraz z ogrodami i lokalne muzeum z dziełami m.in. Joana Miró i Pabla Picassa.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 0.67/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Dość wylegiwania się na plaży! Spędź urlop aktywnie! TOP 5 miejsc na aktywny urlop

Efektywny wypoczynek, to aktywny wypoczynek. Zwłaszcza, jeśli na co dzień większość czasu spędzamy za biurkiem. Jeśli na co dzień wykręcasz się od ćwiczeń brakiem czasu, przynajmniej podczas wakacji nie siedź w miejscu. Niech długo wyczekiwany urlop za granicą stanie się okazją do poznania nowego kraju oraz pracy nad własną kondycją. Znaleźliśmy 5 miejsc, które Wam to umożliwią.

Limassol na Cyprze – co warto tam zobaczyć?

Kiedyś w Limassol (Cypr) przecinały się drogi kupców trzech kontynentów. Dziś wyspa przyciąga przede wszystkim zmęczonych zimą turystów. Myli się jednak ten, kto sądzi, że Limassol to nic więcej niż typowy śródziemnomorski kurort. Miasto kryje w sobie wiele niezwykłych atrakcji turystycznych, m.in. starożytne ruiny czy pamiątki z czasów templariuszy. Kolor wody to czysta akwamaryna, piasek jest ciepły i złocisty. Nie ma co dziwić się Afrodycie, że to akurat tutaj postanowiła wyłonić się z piany morskiej. Mając w perspektywie ponad 300 słonecznych dni w roku, każdy postąpiłby tak samo. A co dopiero przyzwyczajona do wygód bogini! Dość jednak o krystalicznie czystym morzu, złocistym piasku i Afrodycie. Limassol na Cyprze znane jest nie tylko z rajskich plaży, ale również z wielu innych atrakcji.

Na co zwrócić uwagę, planując wakacje z dziećmi w Hiszpanii?

Niezależnie od tego, jaki rejon Hiszpanii mamy zamiar odwiedzić, znalezienie hotelu przystosowanego do potrzeb całej rodziny nie powinno stanowić najmniejszego problemu. W dzisiejszych czasach popularne, turystyczne rejony – w tym Hiszpania – są doskonale przygotowane na odwiedziny najmłodszych gości. Mimo to przed podróżą warto rozważyć kilka logistycznych kwestii, dzięki którym nasze rodzinne wakacje w Hiszpanii będą spokojniejsze i lepiej zorganizowane.

Dziesięć powodów by odwiedzić Bułgarię

Kiedyś kojarzona jako jeden z głównych kierunków wczasów zagranicznych w PRL, dziś nie bez powodu wraca do łask. Ma przyjemny klimat, piękne czarnomorskie plaże, dostojne góry, smaczną kuchnię i wielowiekowe zabytki. Jakie jest więc dziesięć powodów, za które turyści kochają Bułgarię?