Majorka - co warto zobaczyć? Największe atrakcje wyspy.

Majorka zachwycała podróżnych od wieków – jej urokowi ulegli artyści, tacy jak Fryderyk Chopin, George Sand, Antoni Gaudi czy Joan Miró. Mimo że słynie głównie z gorących, otoczonych niezmąconą wodą plaż, wprost stworzonych do leniwego wypoczynku, ma do zaoferowania znacznie więcej. Oto 8 najważniejszych atrakcji Majorki, które nie mają nic wspólnego z plażowaniem.

Serra de Tramuntana

to pasmo górskie rozciągające się wzdłuż zachodniego wybrzeża Majorki. Nie są to wysokie góry – ich najwyższy szczyt Puig Major wznosi się zaledwie 1445 m n.p.m. Ich zbocza są jednak dość strome, miejscami opadając skalistymi klifami do morza. Spacerując po szlakach Serra de Tramuntana, natrafiamy po drodze urokliwe, górskie miasteczka i wonne sady pomarańczowe. Na wycieczkę warto wybrać się jednak z przewodnikiem, ponieważ trasa miejscami bywa zwodnicza. Warto dodać, że obszar ten został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z uwagi na niezwykłe techniki stosowane przez tamtejszych rolników.



Deia

jest jedną z miejscowości ukrytych wśród gór Serra de Tramuntana. Miejsce to uchodzi za jedną z najbardziej klimatycznych i urokliwych wiosek na Majorce. Deia to niemal rajska kraina szczęśliwości, w której czas zdaje się płynąć innym tempem niż wszędzie indziej. Wąskie uliczki, kamienne domy udekorowane kwiatami, a także wszechobecne sady oliwne sprawiają, że w romantycznej Dei można się zakochać bez pamięci. Wspaniały krajobraz tego miejsca dopełniają liczne zabytki, do których można zaliczyć XIV-wieczny kościół San Juan Pautista, gdzie wciąż odprawiane są msze święte, a także nabożeństwa ślubne. Obiekt warto odwiedzić również z uwagi na utworzone w jego wnętrzu Muzeum Parafialne, które obfituje w relikty sztuki sakralnej.



Valldemossa

to kolejna miejscowość w górach Serra de Tramuntana. Jak większość wiosek położonych w tej okolicy, wyróżnia ją sielska i romantyczna atmosfera oraz niczym niezmącony spokój. Od pozostałych miejscowości różni ją jednak jeden szczegół – to właśnie tu gościł Fryderyk Chopin wraz ze swoją ukochaną George Sand, o czym przypomina poświęcone parze muzeum. Niestety większość wyposażenia domu, w jakim przebywał kompozytor została spalona, z powodu ataku gruźlicy, jaki Chopin przebył na wyspie. Mieszkańcy obawiali się, że przebywając w otoczeniu wykorzystywanych przez chorego przedmiotów, sami mogą się nią zarazić. Zachowało się jednak wiele rękopisów, listów i szkiców autorstwa syna George Sand – Maurice. Będąc w Valldemossie, warto zwrócić uwagę także na malowniczy kościół Kartuzów. Obiekt ten został wybudowany w XIV wieku i początkowo miał być rezydencją dla przyszłego władcy Majorki. W późniejszych budynek został jednak przekazany mnichom, którzy znacznie go rozbudowali.



Port de Soller

to urocze miasteczko, schowane w idyllicznej dolinie, jest jednym z najpiękniejszych miast na wyspie. Słynie przede wszystkim z gajów pomarańczowych, które gęsto porastają okoliczne wzgórza. Będąc tutaj, musicie udać się na główny plac Placa de la Constitucio i napić się świeżego soku z pomarańczy lub skosztować domowych, kultowych już, lodów o tym właśnie smaku. Idealne orzeźwienie podczas letnich wędrówek gwarantowane! Kolejną, najbardziej znaną atrakcją jest zabytkowy tramwaj, który od 1913 roku kursuje pomiędzy Soller a portem. Ciągnąca się wzdłuż zatoki, pięciokilometrowa trasa to idealny sposób na szybkie zwiedzanie. Dla miłośników pieszych wędrówek polecamy również spacer po samym miasteczku, gdzie zachowała się stara, portowa zabudowa.



Park Krajobrazowy Mondrago

jest obszarem chronionym, dzięki czemu można w nim podziwiać szczególnej urody przyrodę. Znajduje się on w południowo-wschodniej części Majorki, pomiędzy miejscowościami Cala d'Or i Cala Figuera. Park Krajobrazowy Mondrago jest idealny dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój, ponieważ nie jest oblegany przez turystów. Na podróżnych czeka tam mozaika różnorodnych widoków, można tam podziwiać jeziora, skały wulkaniczne, egzotyczną roślinność oraz nadmorskie wydmy. Ponadto występują tam rozmaite gatunki zwierząt.



Smocze Jaskinie

to jedna z atrakcji Majorki, dla których warto zejść pod ziemię. Cuevas del Drach, bo tak w oryginale brzmi nazwa tego niezwykłego miejsca, położone jest we wschodniej części Majorki, 25 metrów pod ziemią. Nazwa bynajmniej nie jest przypadkowa – zwisające stalaktyty i stalagmity tworzą fantazyjne kompozycje, które do złudzenia przypominają paszczę smoka. Nieziemskie wrażenie potęgują światła, które przezierają spomiędzy nawisów, tworząc niezapomniane kompozycje. Jakby wrażeń było mało, podróż do wnętrza ziemi wieńczy koncert muzyki klasycznej. Dzięki temu wycieczka jest istną ucztą dla zmysłów.


Przylądek Formentor

to jeden z najbardziej malowniczych punktów widokowych Majorki. Miejsce to z pewnością warto odwiedzić nie tylko z uwagi na zniewalające krajobrazy, ale również ciekawe obiekty, jakie znajdują się w jego sąsiedztwie. Chociażby XIX-wieczną latarnię morską, która obecnie pełni rolę restauracji. Obiekt ten jest godny zainteresowania nie tylko ze względu na serwowane tam pyszności, ale także z uwagi na przepiękny widok, jaki rozciąga się ze szczytu latarni.



Palma de Mallorca

jest stolicą Majorki, a także największym miastem Balearów. Miasto znajduje się w zachodniej części wyspy i położone jest nad zatoką Palma. Jego historia sięga roku 123 p.n.e., kiedy to Rzymianie założyli tam osadę. Dziś to licząca blisko pół miliona mieszkańców metropolia. Jej centrum (Casco Antiguo) zachowało jednak swój pierwotny charakter. Uliczki są tam wąskie i kręte, całość otaczają natomiast średniowieczne mury obronne. Na uwagę zasługuje również Katedra La Seu – gotycka świątynia, będąca jedną z największych tego typu budowli w Europie. Nietuzinkowa architektura to nie jedyny atut tego miejsca. Palma de Mallorca to także miejsce dla smakoszy rozmiłowanych w owocach morza i egzotycznych owocach, serwowanych w okolicznych knajpkach. Wieczór można natomiast wykorzystać na taneczną zabawę w hiszpańskim stylu.


Data Publikacji: 01.04.2020
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Kuba – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć na Kubie? Zabytki i naturaKuba, perła Karaibów położona w Ameryce Północnej, kryje w sobie fascynującą historię hiszpańskiej kolonizacji. Imponujące miasta z okresu hiszpańskich rządów do dziś przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, przywodząc na myśl architekturę znaną z Hiszpanii czy Portugalii. Od uzyskania niepodległości w 1902 roku, przez rewolucję Fidela Castro w 1959 roku, aż po współczesne umiarkowane reformy wolnorynkowe – historia odcisnęła tu swoje piętno. Jesteśmy w sercu archipelagu Wielkich Antyli, gdzie prawdziwym skarbem nie są tylko rajskie plaże, lecz tętniące życiem zabytkowe miasta. To właśnie tu kolonialna architektura stanowi tło dla pulsującego gwarem życia i wszechobecnych, klimatycznych barów. Dla wymagających podróżników czeka bogata oferta muzeów – gdzie indziej poznasz tak dogłębnie historię rumu? Miłośnicy motoryzacji lat 50. znajdą na kubańskich ulicach prawdziwy raj wypełniony klasycznymi samochodami. Twoja kubańska przygoda musi także objąć wizytę w zapierających dech parkach narodowych oraz autentyczne, lokalne doświadczenia, które pozostaną w pamięci na zawsze. Czytaj dalej, by odkryć tajemnice, które skrywa Kuba – od fascynujących zabytków po dziewiczą naturę.
krajobraz kierunku
Zamek Himeji (Białej Czapli) w Japonii. Jakie tajemnice skrywa?Japońskie zamki to architektoniczna zagadka dla europejskiego oka. Zamiast masywnych, kamiennych warowni, w Kraju Kwitnącej Wiśni wznoszą się strzeliste konstrukcje z charakterystycznymi, kaskadowymi dachami, które swoją lekkością przeczą idei twierdzy obronnej. Zamek Himeji doskonale ilustruje tę odmienność – jego śnieżnobiałe ściany przypominające skrzydła czapli górują nad okolicą, skrywając za sobą labirynt korytarzy i zaawansowany system obronny. Jako jeden z najlepiej zachowanych historycznych obiektów w Japonii, który przetrwał trzęsienia ziemi, pożary i wojny, oferuje niepowtarzalną podróż w głąb japońskiej kultury. Jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie Zamek Białej Czapli? Co sprawiło, że przetrwał w nienaruszonym stanie przez wieki? I czy naprawdę jest nawiedzany przez duchy? Przekonaj się, odkrywając historię tego niezwykłego miejsca.
krajobraz kierunku
Terakotowa Armia – tysiące figur na straży cesarskiej nieśmiertelnościTerakotowa Armia zachwyca turystów i fascynuje naukowców. Tajemnicza armia cesarza Chin powstała ponad 2000 lat temu i aż do XX wieku nikt o niej nie wiedział. Tysiące pełnowymiarowych postaci żołnierzy, koni i rydwanów można dziś podziwiać w chińskim mieście Xi'an. Wszystko wykonane z terakoty, brązu, drewna, a nawet złota. Dziś można zwiedzać to miejsce, choć wciąż ogromny kompleks skrywa obszary, do których archeolodzy boją się zajrzeć. Gotowi do obrony żołnierze, śmiertelnie niebezpieczne jezioro, pułapki czy niezwykłe dekoracje i skarby – co jeszcze skrywa teren wokół mauzoleum cesarza Qin Shi Huanga?
krajobraz kierunku
Alhambra w Granadzie – arcydzieło arabskiej architektury w HiszpaniiAby zobaczyć majestatyczny pałac pełen orientalnych mozaik, wcale nie trzeba planować podróży na wschód! Nie opuszczając Europy, można odnaleźć miejsce rodem z arabskich baśni – wystarczy odwiedzić Granadę i jej najsłynniejszą atrakcję, czyli Alhambrę. To niezwykły pałac, w którym zachwycająca architektura łączy się z pełną tajemnic historią.