Majorka - co warto zobaczyć? Największe atrakcje wyspy.

Majorka zachwycała podróżnych od wieków – jej urokowi ulegli artyści, tacy jak Fryderyk Chopin, George Sand, Antoni Gaudi czy Joan Miró. Mimo że słynie głównie z gorących, otoczonych niezmąconą wodą plaż, wprost stworzonych do leniwego wypoczynku, ma do zaoferowania znacznie więcej. Oto 8 najważniejszych atrakcji Majorki, które nie mają nic wspólnego z plażowaniem.

Serra de Tramuntana

to pasmo górskie rozciągające się wzdłuż zachodniego wybrzeża Majorki. Nie są to wysokie góry – ich najwyższy szczyt Puig Major wznosi się zaledwie 1445 m n.p.m. Ich zbocza są jednak dość strome, miejscami opadając skalistymi klifami do morza. Spacerując po szlakach Serra de Tramuntana, natrafiamy po drodze urokliwe, górskie miasteczka i wonne sady pomarańczowe. Na wycieczkę warto wybrać się jednak z przewodnikiem, ponieważ trasa miejscami bywa zwodnicza. Warto dodać, że obszar ten został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO z uwagi na niezwykłe techniki stosowane przez tamtejszych rolników.



Deia

jest jedną z miejscowości ukrytych wśród gór Serra de Tramuntana. Miejsce to uchodzi za jedną z najbardziej klimatycznych i urokliwych wiosek na Majorce. Deia to niemal rajska kraina szczęśliwości, w której czas zdaje się płynąć innym tempem niż wszędzie indziej. Wąskie uliczki, kamienne domy udekorowane kwiatami, a także wszechobecne sady oliwne sprawiają, że w romantycznej Dei można się zakochać bez pamięci. Wspaniały krajobraz tego miejsca dopełniają liczne zabytki, do których można zaliczyć XIV-wieczny kościół San Juan Pautista, gdzie wciąż odprawiane są msze święte, a także nabożeństwa ślubne. Obiekt warto odwiedzić również z uwagi na utworzone w jego wnętrzu Muzeum Parafialne, które obfituje w relikty sztuki sakralnej.



Valldemossa

to kolejna miejscowość w górach Serra de Tramuntana. Jak większość wiosek położonych w tej okolicy, wyróżnia ją sielska i romantyczna atmosfera oraz niczym niezmącony spokój. Od pozostałych miejscowości różni ją jednak jeden szczegół – to właśnie tu gościł Fryderyk Chopin wraz ze swoją ukochaną George Sand, o czym przypomina poświęcone parze muzeum. Niestety większość wyposażenia domu, w jakim przebywał kompozytor została spalona, z powodu ataku gruźlicy, jaki Chopin przebył na wyspie. Mieszkańcy obawiali się, że przebywając w otoczeniu wykorzystywanych przez chorego przedmiotów, sami mogą się nią zarazić. Zachowało się jednak wiele rękopisów, listów i szkiców autorstwa syna George Sand – Maurice. Będąc w Valldemossie, warto zwrócić uwagę także na malowniczy kościół Kartuzów. Obiekt ten został wybudowany w XIV wieku i początkowo miał być rezydencją dla przyszłego władcy Majorki. W późniejszych budynek został jednak przekazany mnichom, którzy znacznie go rozbudowali.



Port de Soller

to urocze miasteczko, schowane w idyllicznej dolinie, jest jednym z najpiękniejszych miast na wyspie. Słynie przede wszystkim z gajów pomarańczowych, które gęsto porastają okoliczne wzgórza. Będąc tutaj, musicie udać się na główny plac Placa de la Constitucio i napić się świeżego soku z pomarańczy lub skosztować domowych, kultowych już, lodów o tym właśnie smaku. Idealne orzeźwienie podczas letnich wędrówek gwarantowane! Kolejną, najbardziej znaną atrakcją jest zabytkowy tramwaj, który od 1913 roku kursuje pomiędzy Soller a portem. Ciągnąca się wzdłuż zatoki, pięciokilometrowa trasa to idealny sposób na szybkie zwiedzanie. Dla miłośników pieszych wędrówek polecamy również spacer po samym miasteczku, gdzie zachowała się stara, portowa zabudowa.



Park Krajobrazowy Mondrago

jest obszarem chronionym, dzięki czemu można w nim podziwiać szczególnej urody przyrodę. Znajduje się on w południowo-wschodniej części Majorki, pomiędzy miejscowościami Cala d'Or i Cala Figuera. Park Krajobrazowy Mondrago jest idealny dla osób, które cenią sobie ciszę i spokój, ponieważ nie jest oblegany przez turystów. Na podróżnych czeka tam mozaika różnorodnych widoków, można tam podziwiać jeziora, skały wulkaniczne, egzotyczną roślinność oraz nadmorskie wydmy. Ponadto występują tam rozmaite gatunki zwierząt.



Smocze Jaskinie

to jedna z atrakcji Majorki, dla których warto zejść pod ziemię. Cuevas del Drach, bo tak w oryginale brzmi nazwa tego niezwykłego miejsca, położone jest we wschodniej części Majorki, 25 metrów pod ziemią. Nazwa bynajmniej nie jest przypadkowa – zwisające stalaktyty i stalagmity tworzą fantazyjne kompozycje, które do złudzenia przypominają paszczę smoka. Nieziemskie wrażenie potęgują światła, które przezierają spomiędzy nawisów, tworząc niezapomniane kompozycje. Jakby wrażeń było mało, podróż do wnętrza ziemi wieńczy koncert muzyki klasycznej. Dzięki temu wycieczka jest istną ucztą dla zmysłów.


Przylądek Formentor

to jeden z najbardziej malowniczych punktów widokowych Majorki. Miejsce to z pewnością warto odwiedzić nie tylko z uwagi na zniewalające krajobrazy, ale również ciekawe obiekty, jakie znajdują się w jego sąsiedztwie. Chociażby XIX-wieczną latarnię morską, która obecnie pełni rolę restauracji. Obiekt ten jest godny zainteresowania nie tylko ze względu na serwowane tam pyszności, ale także z uwagi na przepiękny widok, jaki rozciąga się ze szczytu latarni.



Polecane wycieczki

Palma de Mallorca

jest stolicą Majorki, a także największym miastem Balearów. Miasto znajduje się w zachodniej części wyspy i położone jest nad zatoką Palma. Jego historia sięga roku 123 p.n.e., kiedy to Rzymianie założyli tam osadę. Dziś to licząca blisko pół miliona mieszkańców metropolia. Jej centrum (Casco Antiguo) zachowało jednak swój pierwotny charakter. Uliczki są tam wąskie i kręte, całość otaczają natomiast średniowieczne mury obronne. Na uwagę zasługuje również Katedra La Seu – gotycka świątynia, będąca jedną z największych tego typu budowli w Europie. Nietuzinkowa architektura to nie jedyny atut tego miejsca. Palma de Mallorca to także miejsce dla smakoszy rozmiłowanych w owocach morza i egzotycznych owocach, serwowanych w okolicznych knajpkach. Wieczór można natomiast wykorzystać na taneczną zabawę w hiszpańskim stylu.


Data Publikacji: 01.04.2020

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Azory – atrakcje. Co Cię czeka na tym portugalskim archipelagu?1500 km od wybrzeża kontynentalnej Portugalii, daleko, gdzieś pomiędzy Europą a Ameryką, niemal na środku Atlantyku, leżą Azory – archipelag 9 wulkanicznych wysp, na które wciąż docierają tylko nieliczni. Mimo że mało znane, oferują mnóstwo atrakcji na każdym kroku! Piękne, czarne plaże, gorące źródła, jedyne w Europie plantacje ananasów i herbaty, najlepsze miejsca do obserwacji wielorybów, a przede wszystkim – bajecznie kolorowe jeziora na szczytach wulkanów. Te rozległe powulkaniczne kaldery wypełnione wodą są wręcz symbolem tego archipelagu. Nie na darmo Azory nazywane są europejskimi Hawajami. To krajobraz, jakiego nie spotkasz nigdzie indziej w Europie, warto więc zerknąć, co jeszcze ciekawego skrywa.
krajobraz kierunku
Cenoty – Meksyk. Najpiękniejsze cenoty na JukatanieCzy wiesz, że pod wapienną skorupą Jukatanu kryje się labirynt połączonych ze sobą komór i korytarzy wypełnionych krystalicznie czystą wodą? Te naturalne studnie, które Majowie nazwali cenotami, są częścią jednego z największych na świecie systemów zatopionych jaskiń, obejmujących setki kilometrów. To właśnie tutaj, gdzie woda przez tysiąclecia cierpliwie rzeźbiła w skale podwodne katedry, spotykają się trzy światy: geologia półwyspu, mistyczne wierzenia Majów i pasja do nurkowania. Każda z cenot jest inna – od przestronnych, otwartych zbiorników, gdzie światło przecina taflę wody, po ukryte głęboko w jaskiniach naturalne baseny, do których prowadzą wąskie szczeliny w skałach. Poznaj z nami najpiękniejsze z tych naturalnych cudów Jukatanu.
krajobraz kierunku
Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata. Gdzie leży? Jak powstała?Pustynia Namib, której nazwa w języku nama oznacza „miejsce, gdzie nic nie ma”, jest najstarszą pustynią na świecie. Jej wiek szacuje się na co najmniej 55 milionów lat, co czyni ją nie tylko najstarszym obszarem pustynnym, ale także jednym z najstarszych nieprzerwanie istniejących krajobrazów na Ziemi. Ten rozległy pas pustynny, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i unikalnym ekosystemem, który wykształcił się w wyniku długotrwałej izolacji geograficznej. To jedyne miejsce na świecie, gdzie pustynne wydmy wysokie na 300 metrów spadają bezpośrednio do oceanu. Dowiedz się, jak powstało to niezwykłe miejsce oraz w jaki sposób przetrwały tu jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi.
krajobraz kierunku
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji – zwiedzanie. Najważniejsze trasy i wskazówkiPark Narodowy Jezior Plitwickich, usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, stanowi wyjątkowy przykład procesów krasowych. Od 1949 roku jest obszarem chronionym, a od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Ten kompleks jezior, położony w południowej części masywu górskiego Mała Kapela w Górach Dynarskich, powstał w wyniku tysiącletnich procesów geologicznych. Dowiedz się więcej o tym zachwycającym miejscu i dołącz do tysięcy ludzi z całego świata, którzy odwiedzili Jeziora Plitwickie!