[object Object]

Wróć

Zainspiruj się

Gdzie aktywnie spędzić wakacje? TOP 5 miejsc na aktywny urlop

Efektywny wypoczynek to aktywny wypoczynek. Zwłaszcza jeśli przeważnie większość czasu spędzamy za biurkiem. Jeżeli na co dzień wykręcasz się od ćwiczeń, przynajmniej podczas dni wolnych nie siedź w miejscu. Niech długo wyczekiwany urlop za granicą stanie się okazją do poznania nowego kraju oraz pracy nad własną kondycją. Wytyczyliśmy 5 różnych kierunków, które to umożliwią. Sprawdź naszą listę pomysłów na aktywne wakacje.

Aktywne wakacje - trekking w Gruzji

Gruzja zaskakuje na wielu płaszczyznach. Bajeczne widoki, zróżnicowany klimat, liczne parki i rezerwaty przyrody czy zabytki powodują, że nie brakuje tam ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. Urokliwe miasta i miasteczka to jedno, ale kraj ten słynie także z sycącej i aromatycznej kuchni gruzińskiej. Największym skarbem jest jednak Kaukaz. W tym obszarze nie ma miejsca, z którego nie byłoby widać gór. To właśnie dlatego jest rajem dla amatorów pieszych wędrówek, ceniących czyste powietrze, bliskość oraz towarzystwo natury. Dla fanów spokojnych, ale aktywnych wakacji mamy jedną podpowiedzieć - tłumów tutaj nie zobaczycie.

Gdzie obowiązkowo należy się udać podczas aktywnego urlopu w Gruzji:

 • Swanetia - region ten leży u stóp najwyższych szczytów Kaukazu. To właśnie oblodzone szczyty są najbardziej charakterystycznym elementem tamtejszego krajobrazu. Równie charakterystyczne są jednak średniowieczne wieże mieszkalne, w których Gruzini chronili się przed najazdami nieprzyjaciół.
 • Tuszetia - trudno dostępna, przy tym rzadziej odwiedzana przez turystów kraina oddzielona od reszty Gruzji przez jedno z najwyższych pasm Kaukazu. Podobnie jak w Swanetii znajdziemy tam kamienne wieże, których historia sięga średniowiecza.
 • Chewsuretia - zarówno Tuszetia i Chewsuretia nazywane są przez swoich mieszkańców „krainami zapomnianymi przez Boga”. Głównie dlatego, że nie do dziś zachowały swój dziewiczy charakter. Trasa łącząca obydwie krainy jest wprost stworzona do pieszych wędrówek.

Zobacz też: 12 najważniejszych atrakcji w Gruzji

Wybierając się do Gruzji w celach trekkingowych, należy pamiętać o panującym tam klimacie – jest on bardzo zróżnicowany. Podczas gdy wyższe pasma gór są w niektórych miejscach pokryte śniegiem, w niższych partiach można w tym samym czasie napotkać całe skupiska kwitnących rododendronów. Warto pomyśleć więc o odpowiedniej odzieży na zmianę oraz wygodnych butach. Jeśli zdecydujesz się na tę destynację, to podczas planowania wakacji za granicą zarezerwuj sobie czas najlepiej wiosną, latem lub wczesną jesienią. W październiku wyżej położone szlaki mogą już być bowiem zamknięte, więc zwiedzanie będzie niemożliwe.

Aktywne wczasy na Malcie – nurkowanie

Ogromne podwodne groty i jaskinie. Krystalicznie czyste i głębokie wody. To wszystko czeka na Ciebie w trakcie wczasów na Malcie. Ten niewielki kraj jest wprost idealnym miejscem nie tylko do zwiedzania, ale także nurkowania. Szczególną uwagę warto zwrócić na:

 • Żurrieq - miejsce dla osób lubiących podwodne zwiedzanie. To właśnie u wybrzeży tego miasta leży 115-metrowy wrak libijskiego tankowca. Dokładnie 20 lat temu został on celowo zatopiony w morzu jako sztuczna rafa. W tym pięknym miejscu poradzą sobie zarówno początkujący, jak i średniozaawansowani nurkowie.
 • Gozo - zatoka Inland Sea położona u wybrzeży wyspy Gozo uznawana jest za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Akwen połączony jest z morzem wąskim tunelem powstałym na skutek zapadnięcia się dwóch jaskiń. Woda w tym miejscu ma niespotykany, niezwykle głęboki, niebieski kolor. Nurkowanie w tym miejscu to opcja dla odważnych i doświadczonych nurków. Uważać trzeba m.in. na licznie przypływające tu zatłoczone łódki z turystami.
 • Blue Hole - morska jaskinia, której nie należy mylić z inną, słynną wśród nurków „niebieską jamą”, znajdującą się u wybrzeży Egiptu. Wewnątrz jaskini można podziwiać ogrody koralowe, ogromne wrażenie wywołuje też widok krystalicznie czystej błękitnej wody. Aby się tam dostać, potrzeba odrobiny wysiłku i doświadczenia, ale w przeciwieństwie do Blue Hole w Egipcie, nurkowanie w tym miejscu nie wiąże się z ekstremalnym ryzykiem.

Każdy początkujący nurek decydujący się na aktywne wakacje na Malcie powinien odwiedzić także Polskie Centrum Nurkowe znajdujące się w miejscowości Bugibba. Ośrodek ten umożliwia zdobycie cennych doświadczeń, dzięki którym w bezpieczny sposób rozpoczyna się przygodę z nurkowaniem. Na Malcie znajduje się całe mnóstwo klubów nurkowych. Najlepiej skorzystać z ich usług w sezonie, czyli pomiędzy kwietniem a październikiem. W pozostałych miesiącach przezroczystość wody może być ograniczona. Jeśli zależy Ci natomiast na nurkowaniu w naprawdę ekstremalnych warunkach, spróbuj zrobić to nocą. To z pewnością przeciwieństwo standardowego leżenia na plaży podczas wakacji.

Zobacz też: 7 pomysłów na aktywny wypoczynek

Aktywny urlop na Teneryfie – windsurfing

Ciepłe powietrze, słońce, lekki wiatr, pogoda zachęcająca zarówno do wypoczynku, jak i uprawiania sportów wodnych - to właśnie Teneryfa! Ta hiszpańska wyspa jest największą i najbardziej zaludnioną spośród wszystkich wysp należących do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Na Teneryfie cały rok świeci słońce. Dodatkowo przez 80% dni wieje wiatr sprzyjający uprawianiu windsurfingu, surfingu oraz kitesurfingu. Śmiało można zatem stwierdzić, że to stolica aktywnych wakacji. Znajduje się tu duża ilość szkół oraz szkółek prowadzących zajęcia związane z windsurfingiem. Dokąd warto się udać w celu uprawiania windsurfingu? Poniżej krótka ściągawka.

 • El Medano - najpopularniejszy spot do windsurfingu na Teneryfie. Można tam dotrzeć w ciągu 10 minut z lotniska Tenerife Sur. Miejsce polecane jest zarówno osobom początkujących, jak i bardziej zaawansowanym. Wejście do wody jest tu bardzo łatwe, a dno podobnie jak plaża, piaszczyste i czyste.
 • El Cabazo - fale w tym miejscu dochodzą do wysokości kilku metrów, dlatego przybywają to głównie doświadczeni windsurferzy. Zejście do wody jest skaliste i pokryte kamieniami.
 • Harbour Wall - tu z pewnością poradzą sobie osoby średniozaawansowane, Wysokość fal dochodzi do 2 metrów. Im bliżej brzegu tym są one niższe. Spot ten charakteryzuje się zróżnicowanymi warunkami klimatycznymi. Dno ma charakter skalisty i wyboisty.

Takie aktywne wakacje to również świetna opcja dla osób, które nie przepadają za spędzaniem czasu w hotelu, ale lubią opalanie - w końcu w wodzie słońce łapie najmocniej.

Zobacz też: 5 TOP atrakcji na Teneryfie

Kajaki na Litwie - atrakcja blisko polskiej granicy

Kręty Niemen, liczne polodowcowe jeziora, szum wciąż płynącej wody. Litwa do doskonałe miejsce do rozpoczęcia przygody z kajakarstwem, chociaż to mniej znany kierunek wakacyjny wśród ofert biur podróży. Sport ten wydaje się wprost stworzonym dla osób lubiących przygody. Płynąc z nurtem, nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co czeka za zakrętem. To świetna zabawa, a także okazja do rozwinięcia mięśni rąk, podniesienia ciśnienia i wyzwolenia całej masy endorfin. Kajakarstwo może być traktowane rekreacyjnie lub jako sport ekstremalny oraz wyczynowy. Które ze spływów kajakowych będą odpowiednie dla początkujących? Z pewnością poradzą sobie przy pokonywaniu:

 • Wilii,
 • Mereczanki,
 • Dubissy.

Poszukiwaczom ekstremalnych wrażeń polecamy rzekę Ułę i Białą Hańczę, które charakteryzują się ostrym nurtem oraz przeszkodami w postaci np. głazów. Długość rzek znajdujących się na Litwie jest imponująca. Przykładowo, spływ Mereczanką, będącą prawym dopływem Niemna, może trwać nawet 2 dni. Do takiej wyprawy warto przygotować się już na etapie planowania wyjazdu na Litwę. Trzeba nie tylko określić trasę, ale także wyznaczyć bazę wypadową, znaleźć nocleg i skompletować potrzebne pożywienie. Chociaż to wymagająca odsłona aktywnego urlopu, z pewnością jest godna polecenia.

Kierunek Hiszpania — wspinaczka pomysłem na aktywne wakacje

Pobyt w Hiszpanii nie musi ograniczać się do wypoczywania na tutejszych plażach i zajadania się przysmakami takimi jak słynne na całym świecie tapas. To doskonała okazja do spróbowania czegoś ekstremalnego! Czegoś, co wyzwoli chęć sięgania po więcej. Czas na wspinaczkę!

W tych rejonach Hiszpanii znajdują się miejsca idealne do wspinaczki:

 • Rodellar - miejsce położone w Aragonii, czyli najpopularniejszym regionie wspinaczkowym w Hiszpanii. Znajdziemy tam malownicze kaskady skalne, wodospady, jeziora, a także szlaki przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych alpinistów.
 • Bielsa - coś dla fanów ekstremalnej wspinaczki i aktywnych wakacji. Podejście w tym miejscu ma intensywny charakter, jest jednak krótkie. W sam raz na jednodniowy wypad.
 • Baskonia - wspinaczka w tej miejscowości będzie należała do przyjemnych nawet pomimo panujących wokół upałów, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na eksplorację tamtejszych jaskiń. Miejsce polecane zarówno profesjonalistom, jak i początkującym.

W przypadku mniej turystycznych terenach, warto rozważyć Tartareu. To idealne rozwiązanie dla osób, które zdecydują się zatrzymać w Balaguer i jego okolicach. Region ten obfituje w trasy do wspinania w pionie, jest to zatem propozycja dla nieco bardziej doświadczonych wspinaczy, którzy nie chcą plażować, a wolą zwiedzać oraz aktywnie spędzać urlop podziwiając uroki przyrody. Do tych miejsc nie da się dolecieć!

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 27.04.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.3/6  9 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.6/6  103 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
zdjęcie-oferty
4.5/6  1 ocena
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
zdjęcie-oferty
5.3/6  44 oceny
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.4/6  12 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.7/6  8 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.2/6  30 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
zdjęcie-oferty
4.8/6  70 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.8/6  70 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
[object Object]
Wypoczynek • Hiszpania: Teneryfa
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat na hiszpańskiej Fuerteventurze Fuerteventura to druga co do wielkości wyspa należącego do hiszpańskiego Archipelagu Wysp Kanaryjskich. W odróżnieniu od sąsiednich wysp - Teneryfy i Gran Canarii, gdzie w dużej mierze dominują tereny górzyste - tutaj jest dość płasko i występuje znacznie mniej roślinności. Przeczytaj, jaki klimat panuje na Fuerteventurze, jakich temperatur można spodziewać się w poszczególnych miesiącach roku oraz kiedy najlepiej wybrać się na niezapomniane wakacje na Fuerteventurę.
krajobraz-kierunku
Kreta czy Zakynthos? A może Lesbos? Subiektywny przewodnik po greckich wyspach Do Grecji należy blisko 2,5 tys. wysp, które w sumie zajmują ok. 20 proc. powierzchni tego kraju. Jedynie 165 z nich jest zamieszkałych. Jedynie albo aż – jeśli chcielibyśmy je wszystkie zobaczyć, to trzeba by w podróży spędzić ładnych parę lat! Od przybytku głowa podobno nie boli, ale w tym wypadku mnogość oferty jest tak duża, że często pada pytanie, która z wysp greckich wybrać: Lesbo, Zakynthos czy Kreta? Żeby ułatwić decyzję, stworzyliśmy przewodnik po jednych z najpiękniejszych greckich wysp.
krajobraz-kierunku
Pogoda, temperatury i klimat na hiszpańskiej Gran Canarii Gran Canaria to trzecia co do wielkości – po Teneryfie i Fuerteventurze – wyspa należąca do hiszpańskiego archipelagu Wysp Kanaryjskich. Ze względu na urozmaicone krajobrazy, Gran Canaria nazywana jest często „kontynentem w miniaturze”. Znajdziemy tu słynne wydmy w Maspalomas, jaskinie Guanczów (pierwszych znanych mieszkańców tych terenów), a także wiele tras trekkingowych oraz ścieżek rowerowych. To wszystko sprawia, że jest to idealny kierunek zarówno dla miłośników plażowania, jak i aktywnego wypoczynku. Na Gran Canarii pogoda jest piękna oraz słoneczna praktycznie przez cały rok. Sprawdź, jakich temperatur oraz klimatu możesz spodziewać się na tej niesamowitej wyspie w poszczególnych porach roku i kiedy najlepiej wybrać się na wakacje na Gran Canarię.
krajobraz-kierunku
Egzotyczne wakacje - gdzie najlepiej pojechać na urlop? Kto z nas nie marzy o egzotycznych podróżach i urlopie pod palmami, gdzie na piaszczystych plażach usytuowanych przy malowniczym wybrzeżu można się oderwać od trosk i zmartwień dnia codziennego? Tylko gdzie i jak znaleźć takie miejsce? Podpowiadamy, gdzie warto pojechać – wybraliśmy dla Was 11 najciekawszych egzotycznych krajów, skąd na pewno wrócicie wypoczęci, ale też pełni wrażeń i doznań po przeżytych przygodach.