< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Dość wylegiwania się na plaży! Spędź urlop aktywnie! TOP 5 miejsc na aktywny urlop

Dość wylegiwania się na plaży! Spędź urlop aktywnie! TOP 5 miejsc na aktywny urlop

Skrócony opis

Efektywny wypoczynek, to aktywny wypoczynek. Zwłaszcza, jeśli na co dzień większość czasu spędzamy za biurkiem. Jeśli na co dzień wykręcasz się od ćwiczeń brakiem czasu, przynajmniej podczas wakacji nie siedź w miejscu. Niech długo wyczekiwany urlop za granicą stanie się okazją do poznania nowego kraju oraz pracy nad własną kondycją. Znaleźliśmy 5 miejsc, które Wam to umożliwią.

Sekcja 1

Gruzja - trekking

Gruzja zaskakuje na wielu płaszczyznach. Bajeczne widoki, zróżnicowany klimat, liczne parki i rezerwaty przyrody, a także sycąca i aromatyczna kuchnia czynią to miejsce wyjątkowym. Największym skarbem Gruzji jest jednak Kaukaz. W tym kraju nie ma miejsca, z którego nie byłoby widać gór. To właśnie dlatego Gruzja jest rajem dla amatorów pieszych wędrówek, ceniących czyste powietrze, bliskość oraz towarzystwo natury. Gdzie obowiązkowo należy się udać?

• Swanetia. Region ten leży u stóp najwyższych szczytów Kaukazu. To właśnie oblodzone szczyty są najbardziej charakterystycznym elementem tamtejszego krajobrazu. Równie charakterystyczne są jednak średniowieczne wieże mieszkalne, w których Gruzini chronili się przed najazdami nieprzyjaciół.
• Tuszetia. Trudno dostępna, przy tym rzadziej odwiedzana przez turystów kraina oddzielona od reszty Gruzji przez jedno z najwyższych pasm Kaukazu. Podobnie jak w Swanetii znajdziemy tam kamienne wieże, których historia sięga średniowiecza.
• Chewsuretia. Zarówno Tuszetia i Chewsuretia nazywane są przez swoich mieszkańców „krainami zapomnianymi przez Boga”. Głównie dlatego, że nie do dziś zachowały swój dziewiczy charakter. Trasa łącząca obydwie krainy jest wprost stworzona do pieszych wędrówek.

Wybierając się do Gruzji w celach trekkingowych, należy pamiętać o panującym tam klimacie. Jest on bardzo zróżnicowany. Podczas gdy wyższe pasma gór są w niektórych miejscach pokryte są śniegiem, w niższych partiach możemy w tym samym czasie napotkać całe skupiska kwitnących rododendronów. Warto pomyśleć więc o odpowiedniej odzieży na zmianę oraz wygodnych butach. Z tego samego powodu do Gruzji najlepiej udać się wiosną, latem lub wczesną jesienią. W październiku wyżej położone szlaki mogą już być bowiem zamknięte.

Malta – nurkowanie

Ogromne podwodne groty i jaskinie. Krystalicznie czyste i głębokie wody. To wszystko czeka na was na Malcie. Ten niewielki kraj jest wprost idealnym miejscem do nurkowania. Szczególną uwagę warto zwrócić na:
• Żurrieq. Miejsce dla osób lubiących podwodne zwiedzanie. To właśnie u wybrzeży tego miasta leży 115 metrowy wrak libijskiego tankowca. Dokładnie 20 lat temu został on celowo zatopiony w morzu, jako sztuczna rafa. W tym miejscu poradzą sobie zarówno początkujący, jak i średniozaawansowani nurkowie.
Gozo. Zatoka Inland Sea położona u wybrzeży wyspy Gozo uznawana jest za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Akwen połączony jest z morzem wąskim tunelem powstałym na skutek zapadnięcia się dwóch jaskiń. Woda w tym miejscu ma niespotykany, niezwykle głęboki, niebieski kolor. Nurkowanie w tym miejscu to opcja dla
odważnych i doświadczonych nurków. Uważać trzeba m.in. na licznie przypływające tu łódki z turystami.
• Blue Hole. Morska jaskinia, której nie należy mylić z inną, słynną wśród nurków „niebieską jamą”, znajdującą się u wybrzeży Egiptu. Wewnątrz jaskini można podziwiać ogrody koralowe, ogromne wrażenie wywołuje też widok krystalicznie czystej błękitnej wody. Aby się tam dostać, potrzeba odrobiny wysiłku i doświadczenia, ale w przeciwieństwie do Blue Hole w Egipcie, nurkowanie w tym miejscu nie wiąże się z ekstremalnym ryzykiem.

Każdy początkujący nurek powinien odwiedzić także Polskie Centrum Nurkowe znajdujące się w miejscowości Bugibba. Ośrodek ten umożliwi nam zdobycie cennych doświadczeń, dzięki którym w bezpieczny sposób rozpoczniemy przygodę z nurkowaniem. Na Malcie znajduje się całe mnóstwo klubów nurkowych. Najlepiej skorzystać z ich usług w sezonie, czyli pomiędzy kwietniem a październikiem. W pozostałych miesiącach przezroczystość wody może być ograniczona. Jeśli zależy nam natomiast na nurkowaniu w naprawdę ekstremalnych warunkach, spróbujmy zrobić to nocą.

Teneryfa – windsurfing

Ciepłe powietrze, słońce, lekki wiatr. Pogoda zachęcająca zarówno do wypoczynku, jak i do uprawiania sportów wodnych. To właśnie Teneryfa. Ta hiszpańska wyspa jest największą i najbardziej zaludnioną spośród wszystkich wysp należących do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Na Teneryfie cały rok świeci słońce, dodatkowo przez 80% dni wieje wiatr, sprzyjający uprawianiu windsurfingu, surfingu oraz kitesurfingu. Śmiało można zatem stwierdzić, że Teneryfa to stolica tego typu aktywności. Znajduje się tu duża ilość szkół oraz szkółek prowadzących zajęcia związane z windsurfingiem. Dokąd warto się udać w celu uprawiania windsurfingu? Poniżej krótka ściągawka.

• El Medano. Najpopularniejszy spot do windsurfingu na Teneryfie. Można tam dotrzeć w ciągu 10 minut z lotniska Tenerife Sur. Miejsce polecane jest zarówno osobom początkujących, jak i bardziej zaawansowanym. Wejście do wody jest tu bardzo łatwe, a dno podobnie jak plaża, piaszczyste i czyste.
• El Cabazo. Fale w tym miejscu dochodzą do wysokości kilku metrów, dlatego przybywają to głównie doświadczeni windsurferzy. Zejście do wody jest skaliste i pokryte kamieniami.
• Harbour Wall. Tu z pewnością poradzą sobie osoby średniozaawansowane, wysokość fal dochodzi do 2 metrów. Im bliżej brzegu tym są one niższe. Spot ten charakteryzuje się zróżnicowanymi warunkami klimatycznymi. Dno ma charakter skalisty i wyboisty.

Sekcja 2

Litwa – kajaki

Kręty Niemen, liczne polodowcowe jeziora, szum wciąż płynącej wody. Litwa do doskonałe miejsce do rozpoczęcia przygody z kajakarstwem. Sport ten wydaje się być wprost stworzonym dla osób lubiących przygody. Płynąc z nurtem, nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co czeka za zakrętem. To świetna zabawa, przy okazji której rozwijamy mięśnie rąk, podnosimy ciśnienie i wyzwalamy całą masę endorfin. Kajakarstwo może być traktowane rekreacyjnie lub jako sport ekstremalny i wyczynowy. Które ze spływów kajakowych będą odpowiednie dla początkujących? Z pewnością poradzą sobie przy pokonywaniu:

• Wilii,
• Mereczanki,
• Dubissy.

Poszukiwaczom ekstremalnych wrażeń polecamy rzekę Ułę oraz Białą Hańczę, które charakteryzują się ostrym nurtem oraz przeszkodami w postaci np. głazów. Długość rzek znajdujących się na Litwie jest imponująca. Przykładowo, spływ Mereczanką, będącą prawym dopływem Niemna, może trwać nawet 2 dni. Do takiej wyprawy warto przygotować się już na etapie planowania wyjazdu na Litwę.

Hiszpania — wspinaczka

Pobyt w Hiszpanii nie musi ograniczać się do plażowania i zajadania się tapasami. To doskonała okazja do spróbowania czegoś ekstremalnego. Czegoś, co wyzwoli w nas chęć sięgania po więcej. Czas na wspinaczkę! W których rejonach Hiszpanii znajdują się miejsca idealne do wspinaczki?

• Rodellar. Jest to miejsce położone w Aragonii, czyli najpopularniejszym regionie wspinaczkowym w Hiszpanii. Znajdziemy tam malownicze kaskady skalne, wodospady, jeziora, a także szlaki przeznaczone zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych alpinistów.
• Bielsa. Coś dla fanów ekstremalnej wspinaczki. Podejście w tym miejscu ma intensywny charakter, jest jednak krótkie. W sam raz na jednodniowy wypad.
• Baskonia. Wspinaczka w tej miejscowości będzie należała do przyjemnych nawet pomimo panujących wokół upałów, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na eksplorację tamtejszych jaskiń. Miejsce polecane zarówno profesjonalistom, jak i początkującym.

Jeśli zależy nam na mniej turystycznych terenach, wybierzmy się do Tartareu. To idealne rozwiązanie dla osób, które zdecydują się zatrzymać w Balaguer i jego okolicach. Region ten obfituje w trasy do wspinania w pionie, jest to zatem propozycja dla nieco bardziej doświadczonych wspinaczy.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 4.33/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy