Gruzja - trekking
Gruzja zaskakuje na wielu płaszczyznach. Bajeczne widoki, zróżnicowany klimat, liczne parki i rezerwaty przyrody, a także
sycąca i aromatyczna kuchnia czynią to miejsce wyjątkowym. Największym skarbem Gruzji jest jednak Kaukaz. W tym kraju nie ma miejsca, z którego nie byłoby widać gór. To właśnie dlatego
Gruzja jest rajem dla amatorów pieszych wędrówek, ceniących czyste powietrze, bliskość oraz towarzystwo natury.
Gdzie obowiązkowo należy się udać?
• Swanetia. Region ten leży u stóp najwyższych szczytów Kaukazu. To właśnie oblodzone szczyty są najbardziej charakterystycznym elementem tamtejszego krajobrazu. Równie charakterystyczne są jednak średniowieczne wieże mieszkalne, w których Gruzini chronili się przed najazdami nieprzyjaciół.
• Tuszetia. Trudno dostępna, przy tym rzadziej odwiedzana przez turystów kraina oddzielona od reszty Gruzji przez jedno z najwyższych pasm Kaukazu. Podobnie jak w Swanetii znajdziemy tam kamienne wieże, których historia sięga średniowiecza.
• Chewsuretia. Zarówno Tuszetia i Chewsuretia nazywane są przez swoich mieszkańców „krainami zapomnianymi przez Boga”. Głównie dlatego, że nie do dziś zachowały swój dziewiczy charakter. Trasa łącząca obydwie krainy jest wprost stworzona do pieszych wędrówek.

Wybierając się do Gruzji w celach trekkingowych, należy pamiętać o panującym tam klimacie. Jest on bardzo zróżnicowany. Podczas gdy wyższe pasma gór są w niektórych miejscach pokryte są śniegiem, w niższych partiach możemy w tym samym czasie napotkać całe skupiska kwitnących rododendronów. Warto pomyśleć więc o odpowiedniej odzieży na zmianę oraz wygodnych butach. Z tego samego powodu do Gruzji najlepiej udać się wiosną, latem lub wczesną jesienią. W październiku wyżej położone szlaki mogą już być bowiem zamknięte.
Malta – nurkowanie
Ogromne podwodne groty i jaskinie. Krystalicznie czyste i głębokie wody. To wszystko czeka na was na Malcie. Ten niewielki kraj jest wprost idealnym miejscem do nurkowania. Szczególną uwagę warto zwrócić na:
• Żurrieq. Miejsce dla osób lubiących podwodne zwiedzanie. To właśnie u wybrzeży tego miasta leży 115 metrowy wrak libijskiego tankowca. Dokładnie 20 lat temu został on celowo zatopiony w morzu, jako sztuczna rafa. W tym miejscu poradzą sobie zarówno początkujący, jak i średniozaawansowani nurkowie.
•
Gozo. Zatoka Inland Sea położona u wybrzeży wyspy Gozo uznawana jest za jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Akwen połączony jest z morzem wąskim tunelem powstałym na skutek zapadnięcia się dwóch jaskiń. Woda w tym miejscu ma niespotykany, niezwykle głęboki, niebieski kolor. Nurkowanie w tym miejscu to opcja dla
odważnych i doświadczonych nurków. Uważać trzeba m.in. na licznie przypływające tu łódki z turystami.
• Blue Hole. Morska jaskinia, której nie należy mylić z inną, słynną wśród nurków „niebieską jamą”, znajdującą się u wybrzeży Egiptu. Wewnątrz jaskini można podziwiać ogrody koralowe, ogromne wrażenie wywołuje też widok krystalicznie czystej błękitnej wody. Aby się tam dostać, potrzeba odrobiny wysiłku i doświadczenia, ale w przeciwieństwie do Blue Hole w Egipcie, nurkowanie w tym miejscu nie wiąże się z ekstremalnym ryzykiem.

Każdy początkujący nurek powinien odwiedzić także Polskie Centrum Nurkowe znajdujące się w miejscowości Bugibba. Ośrodek ten umożliwi nam zdobycie cennych doświadczeń, dzięki którym w bezpieczny sposób rozpoczniemy przygodę z nurkowaniem.
Na Malcie znajduje się całe mnóstwo klubów nurkowych. Najlepiej skorzystać z ich usług w sezonie, czyli pomiędzy kwietniem a październikiem. W pozostałych miesiącach przezroczystość wody może być ograniczona. Jeśli zależy nam natomiast na nurkowaniu w naprawdę ekstremalnych warunkach, spróbujmy zrobić to nocą.
Ciepłe powietrze, słońce, lekki wiatr. Pogoda zachęcająca zarówno do wypoczynku, jak i do uprawiania sportów wodnych. To właśnie Teneryfa. Ta hiszpańska wyspa jest największą i najbardziej zaludnioną spośród wszystkich wysp należących do archipelagu Wysp Kanaryjskich. Na Teneryfie cały rok świeci słońce, dodatkowo przez 80% dni wieje wiatr, sprzyjający uprawianiu windsurfingu, surfingu oraz kitesurfingu.
Śmiało można zatem stwierdzić, że Teneryfa to stolica tego typu aktywności. Znajduje się tu duża ilość szkół oraz szkółek prowadzących zajęcia związane z windsurfingiem.
Dokąd warto się udać w celu uprawiania windsurfingu? Poniżej krótka ściągawka.
• El Medano. Najpopularniejszy spot do windsurfingu na Teneryfie. Można tam dotrzeć w ciągu 10 minut z lotniska Tenerife Sur. Miejsce polecane jest zarówno osobom początkujących, jak i bardziej zaawansowanym. Wejście do wody jest tu bardzo łatwe, a dno podobnie jak plaża, piaszczyste i czyste.
• El Cabazo. Fale w tym miejscu dochodzą do wysokości kilku metrów, dlatego przybywają to głównie doświadczeni windsurferzy. Zejście do wody jest skaliste i pokryte kamieniami.
• Harbour Wall. Tu z pewnością poradzą sobie osoby średniozaawansowane, wysokość fal dochodzi do 2 metrów. Im bliżej brzegu tym są one niższe. Spot ten charakteryzuje się zróżnicowanymi warunkami klimatycznymi. Dno ma charakter skalisty i wyboisty.