Top 5 atrakcji na Teneryfie

Teneryfa to największa spośród Wysp Kanaryjskich, która niezależnie od pory roku przyciąga turystów spragnionych słońca, wypoczynku i przygody. Wakacje na Teneryfie to niepowtarzalna okazja, by cieszyć się zapierającą dech w piersiach scenerią i relaksować się na jednej z pięknych plaż. Jednakże Teneryfa ma do zaoferowania znacznie więcej niż swoje luksusowe nadmorskie kurorty. Sprawdź, jakie atrakcje tam na Ciebie czekają, by zaplanować wakacje marzeń.

Klify Los Gigantes na Teneryfie

Los Gigantes to nadmorskie miasteczko położone w zachodniej części wyspy. Kurort słynie z olbrzymich klifów, które osiągają wysokość od 300 do 600 metrów. Niesamowite, dzikie piękno tego miejsca zachwyci każdego, nawet najbardziej wymagającego podróżnika. W miasteczku warto też skorzystać z innych atrakcji - odwiedzić uroczy port i wybrać się w krótki rejs, by podziwiać majestatyczne klify od strony morza. Przy odrobinie szczęścia podczas rejsu możesz spotkać żyjące w okolicy delfiny i wieloryby. Możesz też spędzić dzień na niewielkiej plaży Los Guios z czarnym, wulkanicznym piaskiem i przejść nadmorską promenadą do miasteczka Puerto Santiago.

Muzeum przyrody i człowieka w Santa Cruz

W znajdującym się w Santa Cruz de Tenerife Muzeum przyrody i człowieka można podziwiać bogatą kolekcję ważnych artefaktów związanych z historią Wysp Kanaryjskich. W zbiorach muzeum znajdują się między innymi narzędzia i rzeźby, a także dobrze zachowane mumie z epoki Guanczów. Wizyta w muzeum pozwala odkryć bogactwo przyrodnicze archipelagu oraz fascynującą kulturę rdzennej ludności, która zamieszkiwała te tereny na długo przed przybyciem Hiszpanów. Będąc w Santa Cruz warto również odwiedzić Kanaryjskie Muzeum Wojskowe, gdzie wśród eksponatów znajdują się różne rodzaje broni, mundury i rzeczy osobiste wykorzystywane od czasów Guanczów. 

Wąwóz Masca

Wąwóz Masca, słynący między innymi z unikalnej fauny i flory, jest jednym z najbardziej popularnych szlaków trekkingowych na Teneryfie i ogromną atrakcją wyspy. Początek szlaku znajduje się w położonej na wysokości 600 m n.p.m. wiosce Masca. Kilkukilometrowa trasa prowadzi do zacisznej plaży ukrytej wśród klifów Los Gigantes. W samej wiosce uwagę zwracają nieliczne zachowane zabudowania, będące ciekawym przykładem architektury kanaryjskiej.

Park Narodowy Teide

W centralnej części wyspy znajduje się Pico del Teide, aktywny stratowulkan, który jest najwyższym szczytem Hiszpanii, a zarazem najwyższym wulkanem na jakiejkolwiek wyspie Oceanu Atlantyckiego. Wulkan wraz z otoczeniem jest od 1954 r. obszarem chronionym w ramach wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO Parku Narodowego Teide. W granicach parku znajduje się także Pico Viejo, drugi co do wielkości wulkan Wysp Kanaryjskich. Park Narodowy Teide jest jednym z najstarszych parków narodowych w Hiszpanii. W jego wschodniej części znajduje się Obserwatorium Astronomiczne, które zdecydowanie warto odwiedzić, ponieważ archipelag Wysp Kanaryjskich jest, obok Chile i Hawajów, najlepszym miejscem na Ziemi do obserwacji nieba.

Polecane wycieczki

Piramidy w Güímarze

Na wschodnim wybrzeżu wyspy, w wiosce Güímar znajduje się sześć piramid schodkowych o prostokątnej podstawie. Piramidy w Güímarze, ze względu na swój tajemniczy urok i historyczną niejednoznaczność, stały się popularnym miejscem turystycznym. Początkowo uważano, że są to przypadkowe skupiska kamieni, ułożone przed wiekami przez lokalnych rolników, którzy znajdywali je podczas orki. Jednakże badania prowadzone pod koniec XX w. wykazały, że piramidy zostały zbudowane w sposób celowy, choć nie wiadomo dokładnie, kiedy i przez kogo. Konstrukcje zostały wzniesione ze skał wulkanicznych, bez użycia zaprawy prawdopodobnie w wieku XIX.

Data Publikacji: 18.04.2019
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Największe atrakcje Uzbekistanu. Co skrywa Perła Jedwabnego Szlaku?Uzbekistan to kraj na skrzyżowaniu kultur. Przez wieki o władzę na tutejszych terenach Azji Środkowej walczyły armie Aleksandra Macedońskiego, Czyngischana, Tamerlana i imperium rosyjskiego. Było o co walczyć – bogate miasta Jedwabnego Szlaku i otoczone wysokimi górami żyzne doliny w samym sercu pustynnej Azji stanowiły niegdyś nie lada gratkę. Dziś stają się coraz bardziej popularne wśród zagranicznych turystów. Przyciągają ich legendy o kupcach i karawanach, gwarnych bazarach i pustynnych twierdzach oraz niesamowitej, niejednokrotnie pełnej sprzeczności przyrodzie tej części Azji. Kto bowiem nie marzy o zobaczeniu legendarnej Samarkandy i pustynnego Morza Aralskiego?
krajobraz kierunku
Klasztor Shaolin istnieje naprawdę! Poznaj historię słynnej świątyni sztuk walkiCzy klasztor, w którym mnisi potrafią złamać włócznię o własne ciało, naprawdę istnieje? Czy miejsce znane z filmów kung-fu, legend o wojownikach i duchowego oświecenia to tylko mit? Nie – to rzeczywistość. Klasztor Shaolin to nie tylko świątynia, lecz także symbol niezwykłej harmonii między ciałem a duchem, siłą a skupieniem, przeszłością a teraźniejszością. To miejsce nieodłącznie związane z Chinami i jeden z głównych celów podróży turystów z całego świata.
krajobraz kierunku
Najważniejsze miasta Uzbekistanu. Które i dlaczego warto zobaczyć?Mało znane tereny Azji Środkowej skrywają w sobie prawdziwe skarby: wysokie góry, rozległe stepy, pustynie o czerwonawym piasku i gwarne, wielobarwne miasta dawnego Szlaku Jedwabnego. Niegdyś łączył on orientalne krainy z Europą, a punktem spotkań było właśnie serce Azji – Uzbekistan. To tu, w Samarkandzie, nazywanej często Rzymem Wschodu, na placach, rynkach i bazarach spotykali się kupcy i wędrowcy ze wszystkich stron. Perłą Samarkandy jest plac Registan, którego medresy stanowiły centrum naukowe nie tylko Azji Środkowej, ale i całego ówczesnego świata. Dziś będące na liście światowego dziedzictwa UNESCO miasta Uzbekistanu przyciągają nie podróżnych i kupców, ale coraz więcej turystów, także z Polski. Nigdzie w całej Azji Środkowej nie znajdzie się aż takiego nagromadzenia zabytków, a także rozciągających się po horyzont pól bawełny i świadectwa największej katastrofy ekologicznej, czyli wysychania Jeziora Aralskiego.
krajobraz kierunku
Kuba – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć na Kubie? Zabytki i naturaKuba, perła Karaibów położona w Ameryce Północnej, kryje w sobie fascynującą historię hiszpańskiej kolonizacji. Imponujące miasta z okresu hiszpańskich rządów do dziś przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, przywodząc na myśl architekturę znaną z Hiszpanii czy Portugalii. Od uzyskania niepodległości w 1902 roku, przez rewolucję Fidela Castro w 1959 roku, aż po współczesne umiarkowane reformy wolnorynkowe – historia odcisnęła tu swoje piętno. Jesteśmy w sercu archipelagu Wielkich Antyli, gdzie prawdziwym skarbem nie są tylko rajskie plaże, lecz tętniące życiem zabytkowe miasta. To właśnie tu kolonialna architektura stanowi tło dla pulsującego gwarem życia i wszechobecnych, klimatycznych barów. Dla wymagających podróżników czeka bogata oferta muzeów – gdzie indziej poznasz tak dogłębnie historię rumu? Miłośnicy motoryzacji lat 50. znajdą na kubańskich ulicach prawdziwy raj wypełniony klasycznymi samochodami. Twoja kubańska przygoda musi także objąć wizytę w zapierających dech parkach narodowych oraz autentyczne, lokalne doświadczenia, które pozostaną w pamięci na zawsze. Czytaj dalej, by odkryć tajemnice, które skrywa Kuba – od fascynujących zabytków po dziewiczą naturę.