wypoczynek

Wczasy na Litwie - co musisz wiedzieć?

  • O Litwie
  • Opinie
  • Pogoda
  • Artykuły
Flaga Litwy

Litwa

Stolica:
Wilno
Waluta:
EUR
Powierzchnia:
65 300 km2
Liczba ludności:
2 831 670

Litwa–wakacje po sąsiedzku

Jedni wybierają ten kierunek, bo to nasi najbliżsi sąsiedzi. Inni ze względu na korzenie rodzinne czy bogactwo zabytków architektury. Z pewnością każdy z tych powodów jest dobry, by zobaczyć to piękne nadbałtyckie państwo. Litwa ze swoją piękną stolicą Wilnem skusi nas połączeniem swej nostalgicznej historyczności i wielkomiejskimi aspiracjami na miarę innych europejskich metropolii. To prawdziwa gratka dla amatorów historii, bowiem spacer po Wilnie gwarantuje nam przekrój niemalże przez wszystkie epoki historyczne i style architektoniczne. Od barokowego kościoła św. Piotra i Pawła, przez Bazylikę opowiadającą historię świętych i królów, usianą licznymi kawiarenkami i sklepikami Starówkę, przez artystyczne Zarzecze, aż po symbol radzieckiej myśli technicznej w postaci żelbetowej wieży telewizyjnej.

Wakacyjnym szlakiem sacrum po Litwie

Dla wielu Polaków wakacje na Litwie to podróż sentymentalna i przeżycie duchowe. Dla szukających pomników historii i chcących zrozumieć ich tożsamość kulturową poleca się wizytę na Górze Krzyży w Szawlach, czy w Sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej z jej cudownym obrazem. Msze w języku polskim świadczą o olbrzymiej popularności tego miejsca wśród naszych rodaków. Żadnego Polaka nie może także zabraknąć na cmentarzu na Rossie, największej litewskiej nekropolii. To miejsce usiane nagrobkami opowiada historię wielu naszych wybitnych rodaków, np. Józefa Piłsudskiego, czy Joachima Lelewela. 

Oddech podczas wakacyjnych wojaży znajdziemy na łonie prawdziwie dziewiczej przyrody tego geograficznego centrum Europy. Z pewnością zachwycą nas malownicze, nadbałtyckie plaże Kłajpedy, czy wydmy Mierzei Kurońskiej ze swoim niepowtarzalnym światłem, stworzonym wręcz do uchwycenia go obiektywem aparatu. Z kolei liczne rezerwaty przyrody, jak chociażby Żmudzki Park Narodowy, czy stanowiące jedną trzecią powierzchni tego kraju lasy, doskonale nadadzą się na wakacje dla szukających wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku. Nadszarpnięte zdrowie podreperujemy z kolei w uzdrowisku Druskienniki. 

Wczasy nad Niemnem? Wybierz Litwę!

Litwa kusi nas również bogactwem unikalnych smaków. Wystarczy wspomnieć tradycyjne kołduny, czy cepeliny, które kulinarnie oddają charakter regionu.  Jeśli zdecydujemy się na wczasy w marcu, Wilno przywita nas Kiermaszem Kaziukowym, będącym kwintesencją jarmarczności i ludowości litewskiej.
Przystępne ceny, gościnność mieszańców i bezmiar świadectw minionych epok. To wystarczająca rekomendacja, by odwiedzić naszych niedalekich sąsiadów. Litwa, Łotwa, Estonia… odliczanie czas zacząć!

Opinie o Litwie

Litwie
6.0 /6

Waldek

Ciekawe miasto (Wilno), wiele miejsc związanych z Polską. Wieczorny spacer pozostawia wiele wrażeń. Trzeba pamiętać że po godz, 20 nie kupi się alkoholu w sklepach, pozostają restauracje.
Dodał(a):
WALDEMAR, ELBLĄG, 29.08.2021
6.0 /6

Wilno

Muzeum Adama Mickiewicza bliskie sercu , wielki wieszcz, poeta ,nasz rodak opisujący Matkę Boską Ostrobramską w Epopei, zawsze chciałam odwiedzić to miejsce.
Dodał(a):
Urszula, Maszewo Duże, 20.08.2021
6.0 /6

Litwa

Mimo tylu lat w ZSRR i wojen, kraj ten zachował tożsamość kulturową i piękne zabytki. Dużo śladów polskich i wspólnej unii polsko-litewskiej.
Dodał(a):
HUBERT, Warszawa, 14.10.2021
5.5 /6

Piękne miasta

Czułam się jak Adam Mickiewicz wracając do domu. Każdy Polak powinien zobaczyć ten kraj. Wilno piękne, Troki również.
Dodał(a):
Iwona, Mińsk Mazowiecki, 09.09.2021
5.5 /6

Mickiewiczowska Litwa

Bardzo ciekawy kraj, również ze względu na łączącą go historię z Polską. W trakcie wycieczki można było dowiedzieć się wiele nt. Polaków mieszkających niegdyś na terenie obecnej Litwy.
Dodał(a):
Agata, Warszawa, 12.01.2020
6.0 /6

Wilno-Ryga-Tallin-Troki

Wilno zwiedzaliśmy w 1997r.Obecne miasto zrobiło bardzo duży postęp budowlany unowocześniając obiekty i drogi.
Dodał(a):
ALINA, KOZY, 05.09.2019
4.0 /6

Wilno

Piękne, choć jeszcze mocno zaniedbane miasto, pełne kontrastów. W pamięci pozostaje M.B. Ostrobramskiej. Nachalni żebracy i sprzedawcy przewodników
Dodał(a):
Barbara, Ksawerów, 12.08.2019
5.5 /6

Litwa

Widać dbałość o miejsca historyczne. Sympatyczni mieszkańcy. Smaczne potrawy. Warto zwiedzić.Zielono
Dodał(a):
Jolanta, 12.08.2019
4.5 /6

Starówka wileńska

Odbudowana i utrzymana w należytym stanie . Pewnych uzupełnień wymaga otulina , która w wielu miejscach jest postsowiecka . Przewodnik lokalny winien więcej informacji przekazywać o polonikach i polonii litewskiej.
Dodał(a):
Zenon Józef, Gubin, 12.08.2019
5.5 /6

Litwa przyroda

Najpiękniejsza wycieczka do delfinarium i po małych wioseczkach oraz na wspaniałe wydmy. Podobało nam się również w Trokach.
Dodał(a):
Urszula, Jelenia Góra, 12.08.2019
4.5 /6

Super

Super !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dodał(a):
Paweł Krzysztof, Popielów, 07.08.2019
4.0 /6

O litwie

Ladna, choc zaniedbana. Uliczki na głównym deptaku sa zadbane, ale niestety w samym centrum jest sporo starych, piękny, nierestaurowanych i zaniedbanych budynków.
Dodał(a):
Aleksandra, 20.07.2019
5.0 /6

Za krótko byłam żeby ocenić uczciwie dane państwo.

Ale Wilno podobało się zwłaszcza stare miasto ze śladami polskich poetów

Dodał(a):
Anna w parze l.67-70 wrzesień 2018, 25.09.2018
3.0 /6

Prawie jak Polska

Popularne powiedzenie głosi, że „Litwa przypomina Polskę sprzed dziesięciu lat, Łotwa jest odbiciem Polski współczesnej, a Estonia – wizją naszego kraju za lat dziesięć”. Z pierwszym elementem tego obrazowego opisu zgadzam się bezapelacyjnie.

Dodał(a):
Daria, 23.07.2018
5.2/6 Ocena ogólna Litwie

Pogoda w Litwie

Litwa to kraj w strefie klimatu umiarkowanego, jednak panująca tu pogoda charakteryzuje się dużą zmiennością. Latem temperatura sięga najczęściej 17-18°C. Choć liczba upalnych dni jest niewielka to w czasie wakacji słupek rtęci może pokazywać nawet 30°C. Średnia temperatura zimą wynosi od -7°C do 0°C, choć zdarzają się także większe mrozy. Śnieg leży zwykle od 75 do 110 dni, a niższe temperatury wskazują termometry na północno-wschodnim krańcu Litwy.

Dość wylegiwania się na plaży! Spędź urlop aktywnie! TOP 5 miejsc na aktywny urlop

Wakacje nie muszą ograniczać się do wylegiwania się na plaży. Jeśli na co dzień większość czasu spędzamy za biurkiem, wskazane jest wręcz, by spędzić urlop bardziej aktywne. Oto 5 miejsc, które nie dość, że zachwycają swoją wyjątkową kulturą, pozwolą Wam także popracować nad kondycją.