ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Co warto zobaczyć w Gruzji – 12 najważniejszych atrakcji

Jedna z gruzińskich legend mówi, że kiedy Bóg stwarzał świat, wyjątkowo upodobał sobie Gruzję i postanowił, że to właśnie tam będzie odpoczywać po skończonej pracy. Gdy przyszło jednak do podziału ziemi między poszczególne narody, Gruzini otrzymali ten jeden z najpiękniejszych zakątków globu w nagrodę za to, że w przeciwieństwie do innych nacji zachowali spokój. Jak w wielu różnych legendach, tak i w tej jest ziarnko prawdy – Gruzja faktycznie jest idealnym miejscem na wypoczynek: są tam zarówno piękne plaże, jak i wysokie góry. Samych atrakcji turystycznych jest natomiast w Gruzji tak dużo, że z pewnością wrócicie tam jeszcze kiedyś, by zwiedzić region, na który ostatnim razem zabrakło Wam czasu. Zanim jednak to nastąpi, pozwólcie, że pomożemy wam w planowaniu pierwszej wyprawy – oto 12 naszym zdaniem najważniejszych atrakcji Gruzji.

Kazbek

Mekka miłośników turystyki wysokogórskiej. Wysoki na 5034 metry wygasły wulkan (ostatnie erupcje miały miejsce około 6 tys. lat temu) to jeden z najwyższych szczytów Kaukazu i najwyższy szczyt we wschodniej Gruzji. Sezon wspinaczkowy trwa od maja lub czerwca do pierwszej połowy października, ale turyści mniej zaprawieni w bojach znajdą także sporo ciekawych tras widokowych – około 10 kilometrów na wschód od szczytu biegnie tzw. Gruzińska Droga Wojenna, a u podnóża Kazbeku znajduje się jedna z największych atrakcji kraju, Cminda Sameba, czyli klasztor Świętej Trójcy.

Cminda Sameba

Ikona Gruzji i jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w tej części świata. Cminda Sameba, czyli klasztor Świętej Trójcy, został wzniesiony w XIV wieku na wysokości 2170 m n.p.m, u stóp Kazbeku, na trasie tzw. Gruzińskiej Drogi Wojennej. Dostać się można do niego samochodem, konno lub pieszo (spacer z miejscowości Kazbegi trwa około godziny). Dla tych, którzy mają ochotę napawać się jednym z najpiękniejszych widoków na świecie, klasztor oferuje kilka miejsc noclegowych. Zaprawieni w bojach mogą także rozbić namiot na okolicznych łąkach.

Wardzia

Oszałamiające rozmachem i niezwykłymi widokami miasto skalne, idealne na jednodniową wyprawę (leży nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych). Początki Wardzi sięgają XII wieku, zaś w latach największego rozkwitu kompleks liczył ponad trzy tysiące komnat rozmieszczonych na 13. kondygnacjach. Obecnie skalne miasto znajduje się pod ochroną – do zwiedzania dla turystów zostało udostępnionych ok. trzysta pomieszczeń. Codziennie dojeżdża tu bus z miasta Achalkalaki.
Tbilisi

Stolica i największe miasto Gruzji. Jego korzenie sięgają III i IV wieku p.n.e. Do największych atrakcji Tbilisi należą m.in. Bazylika Anczischati – najstarsza świątynia na terenie miasta, Sobór Trójcy Świętej – trzecia najwyższa prawosławna świątynia na świecie, oraz kościół ojca Dawida (Mama Dawiti) – usytuowany na zboczu góry Mtacmindy, przy którym znajduje się panteon gruzińskich pisarzy i osób publicznych. W Tbilisi warto także pospacerować po zrekonstruowanej niedawno starej części miasta oraz koniecznie odwiedzić słynne łaźnie (banie).
Górna Swanetia

Północno-zachodni region Gruzji, ze stolicą w Zugdidi. Ze względu na izolację od reszty świata (Górna Swanetia jest otoczona przez wysokie pasma górskie) wytworzyła się tu specyficzna, endemiczna kultura. Mieszkańcy regionu mówią własnym dialektem, mają inne obyczaje, a ich kuchnia uchodzi za znacznie pikantniejszą niż w reszcie kraju. Podziwiać tu można średniowieczną architekturę nieistniejącą w żadnym innym regionie świata. Charakterystyczne dla Swanetii są zwłaszcza górujące nad wioskami domy-wieże, pełniące funkcje zarówno mieszkalne, jak i obronne – w samej wsi Chazhashi zachowało się do dziś około dwieście takich budowli. Region Górnej Swanetii został w całości wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Katedra Bagrati i monastyr Gelat

Położona na szczycie wzgórza Ukimerioni w Kutaisi, w zachodniej Gruzji, katedra została zbudowana w XI wieku za panowania króla Bagrata III – uchodzi za arcydzieło architektury sakralnej i przyciąga pielgrzymów oraz turystów z całego świata. Wybudowana na planie krzyża, posiada bogato zdobione kapitały, filary i sklepienia. Tuż obok katedry w kierunku wschodnim znajdują się ruiny pałacu-cytadeli z VI wieku. Nieco dalej (ok. 10 kilometrów od Kutaisi) znajduje się jeszcze jeden słynny zabytek gruznińskiej architektury sakralnej – monastyr Gelati. Przez stulecia był on jednym z głównych kulturowych i intelektualnych ośrodków Gruzji. Został ufundowany w 1106 przez króla Dawida IV Budowniczego – jak głosi legenda, król osobiście brał udział w jego budowie. Po śmierci zresztą został tam pochowany. Do dziś zachowała się tu pokaźna liczba wspaniałych fresków i cennych rękopisów. Najstarsze z nich liczą sobie nawet 800 lat. Monastyr Gelati wraz z katedrą Bagrati został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Kachetia

Region we wschodniej Gruzji ze stolicą w Telawi, słynący głównie z wyśmienitych win oraz wyjątkowo gościnnych mieszkańców. Do największych atrakcji historycznych Kachetiii należy kompleks monastyrów Dawid Garedża, monastyr Alawerdi, miasto-forteca Udżarma oraz znane z malowniczych widoków urocze miasteczko Sighnaghi. Podczas wizyty w regionie warto jednak poświęcić swój czas przede wszystkim na degustacje lokalnych win – większość z nich jest produkowana tradycyjnymi, znanymi od wieków metodami, dzięki którym są one w pełni organiczne i wyjątkowo czyste.Upliscyche

Słynne, starożytne skalne miasto we wschodniej Gruzji, leżące około 10 km na wschód od Gori. Początki Upliscyche datowane są na V wiek p.n.e. – ulokowane w centrum starożytnego królestwa Kartlii, stanowiło ważny ośrodek polityczny i religijny kraju. W XIV wieku, po najazdach mongolskich, praktycznie opustoszało. Dziś, udostępniony turystom kompleks miejski, uchodzi za jedną z największych atrakcji Gruzji – został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.Mccheta

Położona na północ od Tbilisi, dawna stolica Gruzji, to jedno z najstarszych miast regionu – mieszczą się tu najstarsze i najważniejsze prawosławne świątynie, m.in. Sweti Cchoweli, monastyr Dżwari i klasztor Samtawro. Oprócz zabytków sztuki sakralnej warto zwiedzić także twierdzę Armasciche oraz ruiny pałacu królów iberyjskich. Obecnie Mccheta posiada status miasta-muzeum i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zamek Chertwisi

Jeden z najstarszych zamków w Gruzji – leżący na trasie z Achalciche do Wardzi, na wysokim, skalistym wzgórzu w kanionie u zbiegu rzek Kura Dżawachecka i Kura Artaauska. Obecnie stanowi jedną z oryginalniejszych atrakcji kraju: miejsce jest całkowicie opustoszałe i pasą się w nim okoliczne krowy, zaś sceneria przywodzi na myśl romanse gotyckie i horrory.Data Publikacji: 03.04.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Rajski Ksamil - plaże i nie tylko. Co warto zobaczyć w Albanii? Położony na samym południu Albanii Ksamil od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród turystów z Polski. Ten niewielki kurort ma wszystko, co do turystycznego szczęścia potrzebne. Znajdujące się w Ksamilu plaże nie dość, że piaszczyste (co jest małym ewenementem, bo na południu kraju dominują głównie te żwirowe lub kamieniste), to dodatkowo oferują wspaniałą panoramę, przede wszystkim na pobliskie Korfu. Wokół miasteczka znajduje się też kilka godnych uwagi atrakcji. Zwiedzanie Kamil czas zacząć! Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji w Albanii.
krajobraz kierunku
Palma de Mallorca – zwiedzamy stolicę MajorkiMajorka to największa wyspa hiszpańskich Balearów – archipelagu położonego w zachodniej części Morza Śródziemnego. Na 3.640 km² powierzchni znajdziesz piękne piaszczyste plaże, malownicze zatoki, strome klify i klimatyczne średniowieczne miasteczka. Do tego dochodzi fantastyczna hiszpańska kuchnia, piękna słoneczna pogoda oraz bogata kultura. Jest to idealne miejsce na wakacje zarówno dla miłośników rozrywek i nocnego trybu życia, jak i dla rodzin z dziećmi. Stolicą Majorki jest położona w jej południowo-zachodniej części Palma de Mallorca, gdzie mieszka prawie połowa z 920 tys. mieszkańców wyspy. W miejscowości znajduje się wiele ciekawych miejsc, z którymi często wiąże się fascynująca historia. Zobacz, co przede wszystkim warto zobaczyć podczas wizyty w tym fascynującym mieście i poznaj najsłynniejsze atrakcje w Palma de Mallorca.
krajobraz kierunku
Durres i okolice. Zobacz największe atrakcje i dowiedz się, co warto zwiedzićDurres to największy albański kurort, który przyciąga turystów piękną, piaszczystą plażą ciągnącą się na dystansie 15 kilometrów, dużym wyborem hoteli o zróżnicowanym standardzie i dziesiątkami knajpek czy restauracji, serwujących lokalne specjały. Na miłośników zwiedzania czekają interesujące zabytki z czasów rzymskich, m.in., amfiteatr i forum, weneckie fortyfikacje i ciekawe Muzeum Archeologiczne. Durres to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy, gdzie w promieniu zaledwie 50 km znajduje się wiele ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć podczas urlopu w Albanii? Poznaj największe atrakcje w Durres i okolicach.
krajobraz kierunku
Djerba - co warto zobaczyć? 6 najważniejszych atrakcjiTunezja jest jednym z bardziej nowoczesnych krajów afrykańskich. Ma blisko 60 wysp i wysepek, jednak zdecydowana większość z nich jest bardzo mała i niezamieszkana. Djerba to najważniejsza z nich. Leży na południowym wschodzie wybrzeża nad Morzem Śródziemnym w zatoce Mała Syrta. To największa wyspa w kraju, która ze względu na mnogość atrakcji i świetną bazę hotelową jest najczęściej odwiedzanym obszarem całego kraju. Zobacz, jakie atrakcje Djerby czekają na Ciebie podczas urlopu.