Kazbek
Mekka miłośników turystyki wysokogórskiej. Wysoki na 5034 metry wygasły wulkan (ostatnie erupcje miały miejsce około 6 tys. lat temu) to jeden z najwyższych szczytów Kaukazu i najwyższy szczyt we wschodniej Gruzji. Sezon wspinaczkowy trwa od maja lub czerwca do pierwszej połowy października, ale turyści mniej zaprawieni w bojach znajdą także sporo ciekawych tras widokowych – około 10 kilometrów na wschód od szczytu biegnie tzw. Gruzińska Droga Wojenna, a u podnóża Kazbeku znajduje się jedna z największych atrakcji kraju, Cminda Sameba, czyli klasztor Świętej Trójcy.
Cminda Sameba
Ikona Gruzji i jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w tej części świata. Cminda Sameba, czyli klasztor Świętej Trójcy, został wzniesiony w XIV wieku na wysokości 2170 m n.p.m, u stóp Kazbeku, na trasie tzw. Gruzińskiej Drogi Wojennej. Dostać się można do niego samochodem, konno lub pieszo (spacer z miejscowości Kazbegi trwa około godziny). Dla tych, którzy mają ochotę napawać się jednym z najpiękniejszych widoków na świecie, klasztor oferuje kilka miejsc noclegowych. Zaprawieni w bojach mogą także rozbić namiot na okolicznych łąkach.
Wardzia
Oszałamiające rozmachem i niezwykłymi widokami miasto skalne, idealne na jednodniową wyprawę (leży nieco na uboczu głównych szlaków turystycznych). Początki
Wardzi sięgają XII wieku, zaś w latach największego rozkwitu kompleks liczył ponad trzy tysiące komnat rozmieszczonych na 13. kondygnacjach. Obecnie skalne miasto znajduje się pod ochroną – do zwiedzania dla turystów zostało udostępnionych ok. trzysta pomieszczeń. Codziennie dojeżdża tu bus z miasta Achalkalaki.
Tbilisi
Stolica i największe miasto Gruzji. Jego korzenie sięgają III i IV wieku p.n.e. Do największych atrakcji
Tbilisi należą m.in. Bazylika Anczischati – najstarsza świątynia na terenie miasta, Sobór Trójcy Świętej – trzecia najwyższa prawosławna świątynia na świecie, oraz kościół ojca Dawida (Mama Dawiti) – usytuowany na zboczu góry Mtacmindy, przy którym znajduje się panteon gruzińskich pisarzy i osób publicznych. W Tbilisi warto także pospacerować po zrekonstruowanej niedawno starej części miasta oraz koniecznie odwiedzić słynne łaźnie (banie).
Górna Swanetia
Północno-zachodni region Gruzji, ze stolicą w Zugdidi. Ze względu na izolację od reszty świata (Górna Swanetia jest otoczona przez wysokie pasma górskie) wytworzyła się tu specyficzna, endemiczna kultura. Mieszkańcy regionu mówią własnym dialektem, mają inne obyczaje, a ich kuchnia uchodzi za znacznie pikantniejszą niż w reszcie kraju. Podziwiać tu można średniowieczną architekturę nieistniejącą w żadnym innym regionie świata. Charakterystyczne dla Swanetii są zwłaszcza górujące nad wioskami domy-wieże, pełniące funkcje zarówno mieszkalne, jak i obronne – w samej wsi Chazhashi zachowało się do dziś około dwieście takich budowli. Region Górnej Swanetii został w całości wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Katedra Bagrati i monastyr Gelat
Położona na szczycie wzgórza Ukimerioni w Kutaisi, w zachodniej Gruzji, katedra została zbudowana w XI wieku za panowania króla Bagrata III – uchodzi za arcydzieło architektury sakralnej i przyciąga pielgrzymów oraz turystów z całego świata. Wybudowana na planie krzyża, posiada bogato zdobione kapitały, filary i sklepienia. Tuż obok katedry w kierunku wschodnim znajdują się ruiny pałacu-cytadeli z VI wieku. Nieco dalej (ok. 10 kilometrów od Kutaisi) znajduje się jeszcze jeden słynny zabytek gruznińskiej architektury sakralnej – monastyr Gelati. Przez stulecia był on jednym z głównych kulturowych i intelektualnych ośrodków Gruzji. Został ufundowany w 1106 przez króla Dawida IV Budowniczego – jak głosi legenda, król osobiście brał udział w jego budowie. Po śmierci zresztą został tam pochowany. Do dziś zachowała się tu pokaźna liczba wspaniałych fresków i cennych rękopisów. Najstarsze z nich liczą sobie nawet 800 lat. Monastyr Gelati wraz z katedrą Bagrati został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kachetia
Region we wschodniej Gruzji ze stolicą w Telawi, słynący głównie z wyśmienitych win oraz wyjątkowo gościnnych mieszkańców. Do największych atrakcji historycznych
Kachetiii należy kompleks monastyrów Dawid Garedża, monastyr Alawerdi, miasto-forteca Udżarma oraz znane z malowniczych widoków urocze miasteczko Sighnaghi. Podczas wizyty w regionie warto jednak poświęcić swój czas przede wszystkim na degustacje lokalnych win – większość z nich jest produkowana tradycyjnymi, znanymi od wieków metodami, dzięki którym są one w pełni organiczne i wyjątkowo czyste.
Upliscyche
Słynne, starożytne skalne miasto we wschodniej Gruzji, leżące około 10 km na wschód od Gori. Początki Upliscyche datowane są na V wiek p.n.e. – ulokowane w centrum starożytnego królestwa Kartlii, stanowiło ważny ośrodek polityczny i religijny kraju. W XIV wieku, po najazdach mongolskich, praktycznie opustoszało. Dziś, udostępniony turystom kompleks miejski, uchodzi za jedną z największych atrakcji Gruzji – został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Mccheta
Położona na północ od Tbilisi, dawna stolica Gruzji, to jedno z najstarszych miast regionu – mieszczą się tu najstarsze i najważniejsze prawosławne świątynie, m.in. Sweti Cchoweli, monastyr Dżwari i klasztor Samtawro. Oprócz zabytków sztuki sakralnej warto zwiedzić także twierdzę Armasciche oraz ruiny pałacu królów iberyjskich. Obecnie Mccheta posiada status miasta-muzeum i została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.