Pogoda, temperatury i klimat w Albanii

Albania od kilku lat zyskuje na popularności wśród turystów. Przede wszystkim, przyciąga ich urozmaicona, wyjątkowo piękna linia brzegowa, ale też imponujące góry czy zabytkowe miasta. Jednak wśród atutów Albanii jest jeszcze coś. A mianowicie: dużo pewniejsza pogoda. W niektórych częściach tego bałkańskiego kraju, np. w okolicach Sarandy, słońce świecie przez ok. 300 dni w ciągu roku! A to sprawia, że bez względu na termin podróży można mieć zagwarantowane idealne warunki pogodowe. Kiedy jednak warto zaplanować urlop w Albanii? Czy w każdej jej części pogoda jest tak stabilna i pewna?

Pogoda w Albanii a jej położenie

Albania położona jest w południowej części Półwyspu Bałkańskiego. Panuje tu typowy, śródziemnomorski klimat.

  • Lato jest ciepłe (a momentami nawet bardzo ciepłe) i suche.
  • Zimy natomiast są dość łagodne i wilgotne.

Takiej pogody w Albanii można się spodziewać głównie na wybrzeżu.

  1. Sytuacja wygląda inaczej na terenach górskich. Tam zimy potrafią być naprawdę mroźne i obfitować w duże opady śniegu, który zalega nawet do późnej wiosny.
  2. We wschodniej części kraju, będącej pod wpływem powietrza kontynentalnego, lato jest dość łagodne i suche, a zimy mroźne, ale nie aż tak, jak ma to miejsce np. w Alpach Północnoalbańskich.

A zatem temperatura w Albanii może się nieco różnić w zależności od regionu. Jednak planując wypad typowo na jej wybrzeże, można liczyć na dużo bardziej stabilną aurę i to niezależnie od pory roku.

Temperatury w Albanii

Latem, a dokładniej w lipcu, na wybrzeżu (np. w Sarandzie) średnia temperatura wynosi między 27 a 32° C. Zimą natomiast około 9-10° C.

W górach, w miesiącach letnich będzie odrobinę chłodniej, ale nadal trzeba się liczyć z wysokimi temperaturami w Albanii oraz możliwością występowania gwałtownych burz. Zimą natomiast należy być przygotowanym na mrozy oraz opady śniegu.

Polecane wycieczki

Kiedy jechać do Albanii?

Większość turystów, planując wakacje w Albanii, dość szybko staje przed sporym dylematem. A mianowicie, kiedy dokładnie się tam wybrać. Oczywiście tu należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki ma być główny cel podróży do tego bałkańskiego kraju? Czy ma być on nastawiony na typowe plażowanie i relaks nad morzem, a może bardziej na aktywną turystykę i/lub zwiedzanie miast? Przed wybraniem terminu warto zerknąć na pogodę oraz temperatury w Albanii, aby aura niczym Cię nie zaskoczyła.

Albania a pogoda w czerwcu

Czerwiec to pod wieloma względami idealny moment na wizytę w Albanii. Dlaczego? Ponieważ jest to jeszcze czas przed rozpoczęciem szczytu letniego sezonu, który przypada na lipiec i sierpień. W czerwcu temperatury w Albanii są już naprawdę wysokie, a dni długie, co ułatwia planowanie aktywności na świeżym powietrzu. Oczywiście w tym miesiącu woda w Adriatyku, jak i Morzu Jońskim będzie jeszcze dość chłodna. Ale może skutecznie orzeźwiać i dawać wytchnienie od czerwcowych upałów.

W górach, w szczególności na początku miesiąca, może jeszcze gdzieniegdzie zalegać śnieg. Głównie tyczy się to północnych lub mocno zacienionych stoków. Planując trekkingi w wyższych partiach Gór Północnoalbańskich czy w masywie Korabu warto dysponować odpowiednim sprzętem (np. rakami), a także na bieżąco oceniać sytuację i podczas wędrówki nie podcinać mocno eksponowanych zboczy.

Albania a pogoda w lipcu

Lipiec to jeden z dwóch, najpopularniejszych wśród zagranicznych turystów terminów wizyt w Albanii. Pogoda sprawia, że na wybrzeżu, a w szczególności na Albańskiej Riwierze (południe kraju), robi się naprawdę tłoczno. Ale nie ma się czemu dziwić. Lipiec gwarantuje wysokie temperatury w Albanii, woda w morzu staje się nieco cieplejsza, a słoneczna pogoda pozwala relaksować się na jednej z cudownych, albańskich plaż. Jednak panujące wtedy upały mogą nieco zniechęcać do zwiedzania miast. W Tiranie, Beracie czy Gjirokastrze jest bardzo duszno, a stojące powietrze nie ułatwia codziennego funkcjonowania. Dlatego miasta te ożywają dopiero wieczorami. Gdy słońce znika za widnokręgiem, na ulice wychodzą mieszkańcy i turyści, a knajpki oraz restauracje wypełnia gwarny tłum. W górach również jest ciepło, ale należy bardzo uważać na gwałtowne burze, które mogą je w tym czasie nawiedzać.

Albania a pogoda w sierpniu

Pogoda w Albanii w sierpniu prezentuje się podobnie jak lipiec. Jest upalnie i słonecznie. Temperatura wody w morzu robi się dużo przyjemniejsza niż w poprzednich miesiącach. Warto jednak pamiętać, że w sierpniu zwykle swoje urlopy planują też sami Albańczycy. A to sprawia, że w szczególności w nadmorskich kurortach robi się jeszcze bardziej tłoczno. Końcówka sierpnia może być przyjemnym czasem do górskich wędrówek. Warunki panujące wtedy na szlakach będą najbardziej dogodne.

Albania a pogoda we wrześniu

Wrzesień w Albanii to wymarzony czas dla tych, którzy chcieliby połączyć relaks na wybrzeżu z nieco bardziej aktywnym wypoczynkiem. Przede wszystkim woda w morzu będzie wtedy najcieplejsza. Temperatura w Albanii wciąż będzie dość wysoka i sprzyjająca zarówno kąpielom wodnym, jak i słonecznym.

W górach będzie nieco chłodniej niż latem. Pogoda w Albanii we wrześniu pozwala na zaplanowanie dłuższego trekkingu. To również idealny czas na eksplorowanie miast. W szczególności, że w tym miesiącu turystów jest już mniej. A to sprawia, że atmosfera w wielu miejscach staje się dużo bardziej kameralna. Bliżej końca miesiąca mogą pojawiać się opady deszczu, w szczególności we wnętrzu kraju oraz na terenach górskich.

Albania a pogoda jesienią i zimą

Turyści rzadko odwiedzają Albanię podczas jesiennych i zimowych miesięcy. Głównie w obawie przed kiepską pogodą. Prawda jest jednak taka, że od października do lutego kraj ten może być idealnym kierunkiem podróży nastawionej na zwiedzanie miast oraz po części na piesze wędrówki. Niestety na kąpiele w morzu raczej nie ma co wtedy liczyć, chyba że ktoś lubi morsować. Pogoda w Albanii w październiku będzie oferować wciąż dość wysokie temperatury, oscylujące wokół 20° C na wybrzeżu i od kilku do kilkunastu stopni na plusie w górach. Niestety w miesiącu tym zaczyna pojawiać się coraz więcej opadów.

A jaka jest pogoda w Albanii w listopadzie i na początku grudnia? Dni mogą być odrobinę bardziej deszczowe i nieco chłodniejsze, a w górach zaczynają się pojawiać pierwsze opady śniegu. Najbardziej deszczowymi miesiącami w Albanii są luty i styczeń. Zwykle pada wtedy przez 10-12 dni w miesiącu. Za to średnia temperatura oscyluje wokół 11° C. Oczywiście wysoko w górach należy się liczyć z mrozami i sporą ilością śniegu. Nie zmienia to jednak faktu, że jesienne i zimowe miesiące będą świetnym wyborem dla tych osób, które chcą poznać nieco mniej komercyjną twarz Albanii, wczuć się w panującą tam atmosferę oraz skoncentrować się typowo na zwiedzaniu.  

Albania a pogoda na wiosnę

Okres od marca do końca maja może być ciekawą propozycją dla osób zafascynowanych dziką przyrodą. Budząca się do życia natura, która dzięki wcześniejszym opadom dość szybko staje się niesamowicie intensywna i pełna barw, będzie idealną scenerią spacerów, pieszych wycieczek w niższych partiach gór oraz zwiedzania miast. Planując wyjazd do Albanii w tym okresie, warto zapakować pełen przekrój ubrań – od tych typowo letnich, bo te nieco cieplejsze i przeciwdeszczowe. Albańska wiosna, podobnie jak w Polsce, potrafi zgotować w krótkim czasie wszystkie, możliwe warunki pogodowe. W szczególności w górach i we wnętrzu kraju. Na wybrzeżu powinno być w tym czasie stabilniej, ale i tam trzeba się liczyć z mniej lub bardziej przelotnymi opadami.

Pogoda w Albanii zachęca do wizyt nie tylko w letnich miesiącach, ale również tych wiosennych, jesiennych, a nawet zimowych. I choć w szczycie sezonu wakacyjnego można liczyć na najwięcej słonecznych i ciepłych dni, o tyle trzeba mieć na względzie, że na wybrzeżu oraz w najpopularniejszych atrakcjach będą tłumy. Dlatego warto rozważyć albański urlop w czerwcu lub we wrześniu. Oba miesiące gwarantują nie tylko dobrą pogodę w Albanii, ale przede wszystkim dużo spokojniejszą atmosferę. I co równie ważne, w tym czasie będzie tam też ciut taniej.

Autorka: Aleksandra Zagórska - Chabros

Data Publikacji: 16.07.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.