Albania położona jest w południowej części Półwyspu Bałkańskiego. Panuje tu typowy, śródziemnomorski klimat.
Takiej pogody w Albanii można się spodziewać głównie na wybrzeżu.
A zatem temperatura w Albanii może się nieco różnić w zależności od regionu. Jednak planując wypad typowo na jej wybrzeże, można liczyć na dużo bardziej stabilną aurę i to niezależnie od pory roku.
Latem, a dokładniej w lipcu, na wybrzeżu (np. w Sarandzie) średnia temperatura wynosi między 27 a 32° C. Zimą natomiast około 9-10° C.
W górach, w miesiącach letnich będzie odrobinę chłodniej, ale nadal trzeba się liczyć z wysokimi temperaturami w Albanii oraz możliwością występowania gwałtownych burz. Zimą natomiast należy być przygotowanym na mrozy oraz opady śniegu.
Większość turystów, planując wakacje w Albanii, dość szybko staje przed sporym dylematem. A mianowicie, kiedy dokładnie się tam wybrać. Oczywiście tu należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki ma być główny cel podróży do tego bałkańskiego kraju? Czy ma być on nastawiony na typowe plażowanie i relaks nad morzem, a może bardziej na aktywną turystykę i/lub zwiedzanie miast? Przed wybraniem terminu warto zerknąć na pogodę oraz temperatury w Albanii, aby aura niczym Cię nie zaskoczyła.
Czerwiec to pod wieloma względami idealny moment na wizytę w Albanii. Dlaczego? Ponieważ jest to jeszcze czas przed rozpoczęciem szczytu letniego sezonu, który przypada na lipiec i sierpień. W czerwcu temperatury w Albanii są już naprawdę wysokie, a dni długie, co ułatwia planowanie aktywności na świeżym powietrzu. Oczywiście w tym miesiącu woda w Adriatyku, jak i Morzu Jońskim będzie jeszcze dość chłodna. Ale może skutecznie orzeźwiać i dawać wytchnienie od czerwcowych upałów.
W górach, w szczególności na początku miesiąca, może jeszcze gdzieniegdzie zalegać śnieg. Głównie tyczy się to północnych lub mocno zacienionych stoków. Planując trekkingi w wyższych partiach Gór Północnoalbańskich czy w masywie Korabu warto dysponować odpowiednim sprzętem (np. rakami), a także na bieżąco oceniać sytuację i podczas wędrówki nie podcinać mocno eksponowanych zboczy.
Lipiec to jeden z dwóch, najpopularniejszych wśród zagranicznych turystów terminów wizyt w Albanii. Pogoda sprawia, że na wybrzeżu, a w szczególności na Albańskiej Riwierze (południe kraju), robi się naprawdę tłoczno. Ale nie ma się czemu dziwić. Lipiec gwarantuje wysokie temperatury w Albanii, woda w morzu staje się nieco cieplejsza, a słoneczna pogoda pozwala relaksować się na jednej z cudownych, albańskich plaż. Jednak panujące wtedy upały mogą nieco zniechęcać do zwiedzania miast. W Tiranie, Beracie czy Gjirokastrze jest bardzo duszno, a stojące powietrze nie ułatwia codziennego funkcjonowania. Dlatego miasta te ożywają dopiero wieczorami. Gdy słońce znika za widnokręgiem, na ulice wychodzą mieszkańcy i turyści, a knajpki oraz restauracje wypełnia gwarny tłum. W górach również jest ciepło, ale należy bardzo uważać na gwałtowne burze, które mogą je w tym czasie nawiedzać.
Pogoda w Albanii w sierpniu prezentuje się podobnie jak lipiec. Jest upalnie i słonecznie. Temperatura wody w morzu robi się dużo przyjemniejsza niż w poprzednich miesiącach. Warto jednak pamiętać, że w sierpniu zwykle swoje urlopy planują też sami Albańczycy. A to sprawia, że w szczególności w nadmorskich kurortach robi się jeszcze bardziej tłoczno. Końcówka sierpnia może być przyjemnym czasem do górskich wędrówek. Warunki panujące wtedy na szlakach będą najbardziej dogodne.
Wrzesień w Albanii to wymarzony czas dla tych, którzy chcieliby połączyć relaks na wybrzeżu z nieco bardziej aktywnym wypoczynkiem. Przede wszystkim woda w morzu będzie wtedy najcieplejsza. Temperatura w Albanii wciąż będzie dość wysoka i sprzyjająca zarówno kąpielom wodnym, jak i słonecznym.
W górach będzie nieco chłodniej niż latem. Pogoda w Albanii we wrześniu pozwala na zaplanowanie dłuższego trekkingu. To również idealny czas na eksplorowanie miast. W szczególności, że w tym miesiącu turystów jest już mniej. A to sprawia, że atmosfera w wielu miejscach staje się dużo bardziej kameralna. Bliżej końca miesiąca mogą pojawiać się opady deszczu, w szczególności we wnętrzu kraju oraz na terenach górskich.
Turyści rzadko odwiedzają Albanię podczas jesiennych i zimowych miesięcy. Głównie w obawie przed kiepską pogodą. Prawda jest jednak taka, że od października do lutego kraj ten może być idealnym kierunkiem podróży nastawionej na zwiedzanie miast oraz po części na piesze wędrówki. Niestety na kąpiele w morzu raczej nie ma co wtedy liczyć, chyba że ktoś lubi morsować. Pogoda w Albanii w październiku będzie oferować wciąż dość wysokie temperatury, oscylujące wokół 20° C na wybrzeżu i od kilku do kilkunastu stopni na plusie w górach. Niestety w miesiącu tym zaczyna pojawiać się coraz więcej opadów.
A jaka jest pogoda w Albanii w listopadzie i na początku grudnia? Dni mogą być odrobinę bardziej deszczowe i nieco chłodniejsze, a w górach zaczynają się pojawiać pierwsze opady śniegu. Najbardziej deszczowymi miesiącami w Albanii są luty i styczeń. Zwykle pada wtedy przez 10-12 dni w miesiącu. Za to średnia temperatura oscyluje wokół 11° C. Oczywiście wysoko w górach należy się liczyć z mrozami i sporą ilością śniegu. Nie zmienia to jednak faktu, że jesienne i zimowe miesiące będą świetnym wyborem dla tych osób, które chcą poznać nieco mniej komercyjną twarz Albanii, wczuć się w panującą tam atmosferę oraz skoncentrować się typowo na zwiedzaniu.
Okres od marca do końca maja może być ciekawą propozycją dla osób zafascynowanych dziką przyrodą. Budząca się do życia natura, która dzięki wcześniejszym opadom dość szybko staje się niesamowicie intensywna i pełna barw, będzie idealną scenerią spacerów, pieszych wycieczek w niższych partiach gór oraz zwiedzania miast. Planując wyjazd do Albanii w tym okresie, warto zapakować pełen przekrój ubrań – od tych typowo letnich, bo te nieco cieplejsze i przeciwdeszczowe. Albańska wiosna, podobnie jak w Polsce, potrafi zgotować w krótkim czasie wszystkie, możliwe warunki pogodowe. W szczególności w górach i we wnętrzu kraju. Na wybrzeżu powinno być w tym czasie stabilniej, ale i tam trzeba się liczyć z mniej lub bardziej przelotnymi opadami.
Pogoda w Albanii zachęca do wizyt nie tylko w letnich miesiącach, ale również tych wiosennych, jesiennych, a nawet zimowych. I choć w szczycie sezonu wakacyjnego można liczyć na najwięcej słonecznych i ciepłych dni, o tyle trzeba mieć na względzie, że na wybrzeżu oraz w najpopularniejszych atrakcjach będą tłumy. Dlatego warto rozważyć albański urlop w czerwcu lub we wrześniu. Oba miesiące gwarantują nie tylko dobrą pogodę w Albanii, ale przede wszystkim dużo spokojniejszą atmosferę. I co równie ważne, w tym czasie będzie tam też ciut taniej.
Autorka: Aleksandra Zagórska - Chabros