Albańskie Golem - atrakcje i plaże. Co warto zobaczyć?

Niewielka miejscowość Golem położona na południe od portowego miasta Durres, z roku na rok zyskuje na popularności. Co sprawia, że coraz więcej turystów decydujących się na klasyczne wakacje all inclusive chce spędzić swój urlop właśnie tam? Czy rzeczywiście Golem może stanowić idealny cel letniego urlopu na albańskim wybrzeżu Adriatyku? Poznaj największe atrakcje i sprawdź, co warto zobaczyć podczas urlopu.

Golem w Albanii – co warto wiedzieć?

Golem to typowy kurort, który w ostatnich latach dość mocno został zabudowany hotelami, apartamentowcami i pensjonatami. Z racji tego, że przylega bezpośrednio do obrzeży Durres, idąc wzdłuż wybrzeża, można nawet nie zauważyć, że znalazło się w innej miejscowości. Przez Golem przebiega droga SH4, która łączy je z położonymi nieco bardziej na południe Lushnją i Fier. Oczywiście łatwo do kurortu dojechać bezpośrednio z Durres – własnym autem lub taksówką.

W Golem głównie pojawiają się ci turyści, którzy zdecydowali się na tygodniowe lub dłuższe wczasy all inclusive. W tym niewielkim, albańskim miasteczku czeka na nich niezła infrastruktura, nie tylko pod postacią hoteli, ale też licznych beach barów, restauracji czy sklepików z pamiątkami. Co można uznać za atrakcję w Golem? Zagranicznych turystów przyciąga długa i piaszczysta plaża.

Plaża w Golem - Plazhi i Golemit

Największym atutem Golem jest jego plaża (Plazhi i Golemit). Rozciąga się na dystansie prawie 5 km i na całej długości oferuje miękki, jasny piasek. Woda w morzu jest tu krystalicznie czysta, a widoki są naprawdę bardzo przyjemne. Dla takich atrakcji w Golem warto przyjeżdżać!

Wzdłuż plaży wznoszą się hotele. Część z nich dysponuje bezpośrednim dostępem do wybrzeża. Stąd plaża jest mocno zastawiona hotelowymi leżakami i parasolami. Da się jednak znaleźć takie jej fragmenty, które są wolne od tej plażowej infrastruktury. Oczywiście działa tu mnóstwo barów i restauracji, ale też wypożyczalni sprzętu pływającego. W Golem atrakcji tak naprawdę nie brakuje, więc podczas swoich wakacji w Albanii nie będziesz się nudzić.

Plaże obok Golem - atrakcje dla lubiących odpoczynek

Będąc w Golem, warto wygospodarować czas na poznanie plaż znajdujących się w jego mniej lub bardziej bliskim sąsiedztwie. Tuż obok rozciąga się Plazhi i Durrësit. To główna i największa plaża Durres. Jednak bywa ona jeszcze mocniej zatłoczona niż ta znajdująca się bezpośrednio w Golem.

Dużo spokojniej i bardziej kameralnie jest na Plazhi Karpen. Rozciąga się na południe od Golem, na wysokości miejscowości Karpen. Nawet w szczycie letniego sezonu da się tam znaleźć taki fragment plaży, w obrębie którego nie będzie tłumów.

Na uwagę zasługuje też położona ciut dalej Plazhi i Gjeneralit. Do niej najlepiej podjechać samochodem lub taksówką, bo od Golem dzieli ją dystans ok. 20 km. Warto, bo jest tu odrobinę bardziej dziko i naturalnie.

Albańskie Golem - atrakcje

W samym Golem, oprócz plaży, hoteli i restauracji, nie ma żadnych zabytków. Natomiast kurort ten stanowi idealną bazę wypadową do eksplorowania leżącego po sąsiedzku Durres. To duże, portowe miasto kryje całkiem pokaźną ilość historycznych obiektów i ciekawych miejsc, które można odwiedzić w przerwie od plażowania, pływania czy kosztowania doskonałej, albańskiej kuchni.

Golem jako baza wypadowa do Durres

Będąc w Durres, warto przede wszystkim zobaczyć pozostałości weneckich fortyfikacji, których najbardziej charakterystycznym elementem jest wieża wznosząca się od strony portu. Jednak największą atrakcją Durres, w przenośni i dosłownie, są ruiny amfiteatru rzymskiego. Ciekawostką na jego temat jest to, że odkryto go przez przypadek w 1966 roku. Zbudowany na nim dom zaczął się nagle zapadać. Gdy sprawdzono powody takiego stanu rzeczy, dokopano się do ruiny dużo starszej budowli, o której nikt nie miał bladego pojęcia. Po czasie okazało się, że pod ziemią znajdują się ruiny amfiteatru, który w okresie świetności mógł pomieścić nawet około 18 tys. widzów! Obiekt ten oczywiście jest udostępniony zwiedzającym. Prezentuje się dość intrygująco, bo wygląda tak, jakby go ktoś specjalnie wcisnął pomiędzy domki jednorodzinne i inne, współczesne budowle. Takich atrakcji w Golem i o okolicach właśnie można się spodziewać.

Dzieje Durres i okolicznych ziem zgłębiać też można podczas wizyty w Muzeum Archeologicznym. Na uwagę zasługuje również Mecze Faith z początku XVI wieku oraz pozostałości rzymskich łaźni i forum. Na spacer warto wybrać się na wzgórze ponad nabrzeżem i portem, na którym wznosi się pałac Zogu I, czyli albańskiego króla. Sam budynek od lat stoi i niszczeje, ale z jego okolic rozciąga się przyjemna panorama miasta i okolic portu. Wokół, z racji strategicznej lokalizacji, znaleźć można sporą ilość betonowych bunkrów. Dodatkowo to dość spokojny i raczej rzadko przez turystów odwiedzany zakątek miasta. A dzięki licznie porastającym wzgórze drzewom, latem można tu na chwilę odetchnąć od upałów i skryć się przed palącym słońcem.

Atrakcje położone na południe od Golem

Co warto zobaczyć w Golem lub okolicach? Na pewno trzeba wybrać się na wycieczkę fakultatywną w Albanii do Parku Narodowego Divjakë-Karavasta (Parku Kombëtar Divjakë-Karavasta). Do pokonania jest dystans niecałych 50 km. Park Narodowy ochrania teren, na którym znajduje się pokaźnych rozmiarów, niezwykle malownicza laguna. Otaczają ją mokradła i sosnowe lasy. Miejsce to jest ostoją przede wszystkim dla ptaków, w tym pelikana kędzierzawego i kormorana małego.

Na mierzei oddzielającej lagunę od otwartego morza rozciąga się plaża. Są też ośrodki wypoczynkowe, bary i restauracje. Jedynym mankamentem parku narodowego są… komary, które niestety dość licznie tam występują. Jednak fanów ornitologii czy dzikiej przyrody raczej nie powinno to odstraszyć. Tamtejsze krajobrazy, niesamowita roślinność oraz możliwość podziwiania rzadkich gatunków ptaków jest doświadczeniem jedynym w swoim rodzaju. Będąc w tej okolicy, można też zajrzeć do ruin fortu Bashtovë, a także odpocząć chwilę na znajdującej się nieopodal niego plaży (Plazhi i vile-boshtoves).

Autorka: Aleksandra Zagórska - Chabros

Data Publikacji: 05.07.2023
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Kuba – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć na Kubie? Zabytki i naturaKuba, perła Karaibów położona w Ameryce Północnej, kryje w sobie fascynującą historię hiszpańskiej kolonizacji. Imponujące miasta z okresu hiszpańskich rządów do dziś przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, przywodząc na myśl architekturę znaną z Hiszpanii czy Portugalii. Od uzyskania niepodległości w 1902 roku, przez rewolucję Fidela Castro w 1959 roku, aż po współczesne umiarkowane reformy wolnorynkowe – historia odcisnęła tu swoje piętno. Jesteśmy w sercu archipelagu Wielkich Antyli, gdzie prawdziwym skarbem nie są tylko rajskie plaże, lecz tętniące życiem zabytkowe miasta. To właśnie tu kolonialna architektura stanowi tło dla pulsującego gwarem życia i wszechobecnych, klimatycznych barów. Dla wymagających podróżników czeka bogata oferta muzeów – gdzie indziej poznasz tak dogłębnie historię rumu? Miłośnicy motoryzacji lat 50. znajdą na kubańskich ulicach prawdziwy raj wypełniony klasycznymi samochodami. Twoja kubańska przygoda musi także objąć wizytę w zapierających dech parkach narodowych oraz autentyczne, lokalne doświadczenia, które pozostaną w pamięci na zawsze. Czytaj dalej, by odkryć tajemnice, które skrywa Kuba – od fascynujących zabytków po dziewiczą naturę.
krajobraz kierunku
Zamek Himeji (Białej Czapli) w Japonii. Jakie tajemnice skrywa?Japońskie zamki to architektoniczna zagadka dla europejskiego oka. Zamiast masywnych, kamiennych warowni, w Kraju Kwitnącej Wiśni wznoszą się strzeliste konstrukcje z charakterystycznymi, kaskadowymi dachami, które swoją lekkością przeczą idei twierdzy obronnej. Zamek Himeji doskonale ilustruje tę odmienność – jego śnieżnobiałe ściany przypominające skrzydła czapli górują nad okolicą, skrywając za sobą labirynt korytarzy i zaawansowany system obronny. Jako jeden z najlepiej zachowanych historycznych obiektów w Japonii, który przetrwał trzęsienia ziemi, pożary i wojny, oferuje niepowtarzalną podróż w głąb japońskiej kultury. Jakie jeszcze tajemnice kryje w sobie Zamek Białej Czapli? Co sprawiło, że przetrwał w nienaruszonym stanie przez wieki? I czy naprawdę jest nawiedzany przez duchy? Przekonaj się, odkrywając historię tego niezwykłego miejsca.
krajobraz kierunku
Terakotowa Armia – tysiące figur na straży cesarskiej nieśmiertelnościTerakotowa Armia zachwyca turystów i fascynuje naukowców. Tajemnicza armia cesarza Chin powstała ponad 2000 lat temu i aż do XX wieku nikt o niej nie wiedział. Tysiące pełnowymiarowych postaci żołnierzy, koni i rydwanów można dziś podziwiać w chińskim mieście Xi'an. Wszystko wykonane z terakoty, brązu, drewna, a nawet złota. Dziś można zwiedzać to miejsce, choć wciąż ogromny kompleks skrywa obszary, do których archeolodzy boją się zajrzeć. Gotowi do obrony żołnierze, śmiertelnie niebezpieczne jezioro, pułapki czy niezwykłe dekoracje i skarby – co jeszcze skrywa teren wokół mauzoleum cesarza Qin Shi Huanga?
krajobraz kierunku
Alhambra w Granadzie – arcydzieło arabskiej architektury w HiszpaniiAby zobaczyć majestatyczny pałac pełen orientalnych mozaik, wcale nie trzeba planować podróży na wschód! Nie opuszczając Europy, można odnaleźć miejsce rodem z arabskich baśni – wystarczy odwiedzić Granadę i jej najsłynniejszą atrakcję, czyli Alhambrę. To niezwykły pałac, w którym zachwycająca architektura łączy się z pełną tajemnic historią.