Najpiękniejsze plaże Albanii. Tu warto wybrać się na odpoczynek

Większość turystów odwiedza Albanię z jednego powodu. A jest nim tamtejsze wybrzeże. Nie da się ukryć, że ten maleńki, bałkański kraj ma ogromne szczęście. Wszystko ze względu na wyjątkowo urozmaiconą linię brzegową. Które albańskie plaże są najpiękniejsze? Gdzie warto wpaść na relaks połączony z podziwianiem widoków? Sprawdź!

Plaże w Albanii - dostęp do 2 mórz

Zacznijmy od tego, że podczas wakacji w Albanii możesz kąpać się w 2 morzach w zależności od lokalizacji.

  • Północna część wybrzeża oraz część środkowa (mniej więcej do wysokości Vlory) przynależy do Adriatyku.
  • Południowe wybrzeże leży już nad Morzem Jońskim.

Albańskie wybrzeże Adriatyku obfituje głównie w plaże piaszczyste. Na południu natomiast dominują skalne klify i plaże żwirowe. Dzięki temu każdy, bez względu na plażowe preferencje, znajdzie tam dla siebie odpowiednie miejsce do wypoczynku. Nie bez powodu mówi się o Albanii i najpiękniejszych miejscach w tej części Bałkan.

Polecane wycieczki

Najpiękniejsze plaże w Albanii

Ciekawych miejsc i plaż w Albanii jest wiele. Które jednak zasługują na to, by odwiedzić je w pierwszej kolejności? Jakie oferują najwspanialsze wrażenia wizualne i najlepszą przestrzeń do różnych form relaksu – zarówno tego leniwego, jak i bardziej aktywnego? Już spieszymy z odpowiedzią.

Velipoja

Miejscowość Velipoja jest pierwszym, nadmorskim kurortem, na jaki się trafia po wjechaniu do Albanii od strony Czarnogóry. Leży tuż obok ujścia rzeki Buny do Adriatyku. Kurort dysponuje długą, piaszczystą plażą - Plazhi i Velipojës. Miejsce to w szczególności przypadnie do gustu rodzinom z dziećmi. Nie tylko można tu budować zamki z piasku, ale przede wszystkim dno morskie opada na tyle łagodnie, że zapewnia bezpieczne warunki do pluskania i pływania.

W obrębie kurortu na wczasowiczów czeka sporo beach barów oraz leżaków/parasoli do wynajęcia. Idąc z Velipoji na południe, można dotrzeć do nieco mniej obleganych fragmentów wybrzeża i najpiękniejszych plaż w Albanii. A dysponując czasem i siłami można się też pokusić o dotarcie do ogromnej wydmy (Rana e Hedhun).

Okolice Durres

W Albanii plaże piaszczyste znaleźć też można w okolicach Durres. Główna plaża tego portowego miasta bywa w sezonie mocno zatłoczona, podobnie jak ta w pobliskim Golem.

Przeczytaj też: Durres i okolice. Zobacz największe atrakcje i dowiedz się, co warto zwiedzić

Jeśli potrzebujesz więcej spokoju, rozważ wycieczkę na Przylądek Rodoni. To wyjątkowe miejsce na mapie Albanii. Znajduje się na północ od Durres. Na jego kraniec wiedzie niesamowicie widokowa, asfaltowa szosa. Po drodze wpaść można na kilka albańskich, piaszczystych plaż, np. Plazhi i Gjirit te Lalëzit.

W Albanii jedna z najpiękniejszych plaż czeka na samym krańcu przylądka. To tam znajduje się urocza Plazhi "Kisha e Shen Antonit", która swoją nazwę zawdzięcza niewielkiemu, wznoszącemu się tuż obok niej kościółkowi. Są tu też okazałe bunkry, a kawałek dalej ruiny zamku (Kalaja e Rodonit). To idealny cel nie tylko plażowego wypoczynku, ale też spacerów.

Okolice Vlory

Sama Vlora nie ma do zaoferowania zbyt pięknych, albańskich plaż. Ale w jej bliskim sąsiedztwie da się znaleźć kilka perełek. Przede wszystkim warto wpaść na plażę Narta oraz zajrzeć do sąsiedniej laguny (Laguna e Nartes). W jej obrębie znajduje się uznawany za jedno z najpiękniejszych miejsc w Albanii monaster Zvernec (Manastiri i Shën Mërisë). Są tu też malownicze klify i przyjemne trasy spacerowe. Jadąc z Vlory na południe, warto też zatrzymać się w miasteczku Orikum. Tutejsza, całkiem ładna plaża przylega do… bazy wojskowej.

Plaże na Albańskiej Riwierze

Bez wątpienia najbardziej spektakularnym fragmentem wybrzeża jest Albańska Riwiera. Ciągnie się od przełęczy Llogara aż do Sarandy. To tu znaleźć można niesamowite klify, a widoki po prostu zapierają dech w piersi. Na pewno na uwagę zasługuje żwirowa plaża w Dhërmi. Towarzyszą jej imponujące, skalne ściany, a woda w Morzu Jońskim ma tu intensywnie niebieski kolor. Atutem tego miasteczka jest też fakt, że zwykle nie ma w nim wielkich tłumów.

Na plażowy wypoczynek w Albanii poleca się też Jalë. Od głównej szosy SH8, wiodącej wzdłuż wybrzeża, zjeżdża się tam serpentynami, które zaskakują przepiękną panoramą kurortu. Jalë położone jest w obrębie zatoki, wzdłuż której rozciąga się plaża z łagodnym wejściem do morza, jak i klify, których okolice są popularnym, nurkowym celem.

Za albańską, najlepszą plażę uznaje się Plazhi i Gjipesë. Mimo upływu lat zachowała nieco bardziej dziki charakter. Od parkingu wiedzie do niej trasa spacerowa. W jedną stronę jest w dół, ale w drugą… dość stromo pod górę. Na miejscu można wypożyczyć leżaki i parasole. Plaża Gjipe znana jest też jako jeden z lepszych regionów wspinaczkowych w tej części Albanii. Wzdłuż niej, jak i w jej bliskim sąsiedztwie wznoszą się wysokie, skalne ściany. Wyznaczono na nich pokaźną ilość dróg wspinaczkowych o różnym poziomie trudności.

Saranda

Saranda jest największym kurortem południowego wybrzeża Albanii. Miasto ma turystom naprawdę sporo do zaoferowania, również pod postacią pięknych plaż. Tych najlepiej szukać na obrzeżach miasta, gdzie czekają najpiękniejsze miejsca i widoki.

Osoby preferujące szerokie plaże z możliwością wynajęcia parasola i leżaków powinny zatrzymać się na Mango Beach, która znajduje się stosunkowo blisko centrum Sarandy. Warto jednak wybrać się ciut dalej, na plażę Pulëbardha. Przyklejona jest ona do skalnych zboczy, a morze przybiera tu intensywne odcienie błękitu. Jej bliska sąsiadka, czyli Plazhi i Manastirit również zasługuje na uwagę. To z pewnością jedne z najciekawszych miejsc w Albanii, ale te najbardziej rajskie dopiero przed nami!

Albania - najpiękniejsze plaże w Ksamil

Najpopularniejszym miejscem plażowego wypoczynku nie tylko na południu, ale i w całej Albanii, jest Ksamil. Fenomen tego kurortu wynika z faktu, że tutejsze plaże są piaszczyste i rozciągają się w niedużych, malowniczych zatokach. Tuż obok znajdują się wysepki, na które można dopłynąć rowerem wodnym/łódką lub na SUP-ie. Oferują piękne widoki i chwilowy odpoczynek od tłumów, jakie zwykle oblegają Ksamil w szczycie letniego sezonu.

Sprawdź: Rajski Ksamil - plaże i nie tylko. Co warto zobaczyć w Albanii?

Albańskie plaże nad jeziorami

Warto jednak pamiętać, że Albania to nie tylko 2 morza. To również jeziora. A wśród nich m.in. Jezioro Szkoderskie (największe jezioro Półwyspu Bałkańskiego) oraz Jezioro Ochrydzkie. Nad nimi również można znaleźć przyjemne plaże i tereny rekreacyjne.

  • W przypadku pierwszego z nich, warto udać się w okolice miejscowości Shirokë lub Zogaj.
  • Jeśli chodzi o drugi akwen, najlepsze plaże w Albanii oferuje Pogradec i miejscowości ciągnące się na wschód, ku przejściu granicznemu z Macedonią Północną.

Jeziora nawet w szczycie letniego sezonu nie będą tak oblegane, jak albańskie wybrzeże. Mogą więc być idealną propozycją dla tych osób, które poszukują nieco bardziej kameralnych miejsc.

Autorka: Aleksandra Zagórska - Chabros

Data Publikacji: 03.08.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Azory – atrakcje. Co Cię czeka na tym portugalskim archipelagu?1500 km od wybrzeża kontynentalnej Portugalii, daleko, gdzieś pomiędzy Europą a Ameryką, niemal na środku Atlantyku, leżą Azory – archipelag 9 wulkanicznych wysp, na które wciąż docierają tylko nieliczni. Mimo że mało znane, oferują mnóstwo atrakcji na każdym kroku! Piękne, czarne plaże, gorące źródła, jedyne w Europie plantacje ananasów i herbaty, najlepsze miejsca do obserwacji wielorybów, a przede wszystkim – bajecznie kolorowe jeziora na szczytach wulkanów. Te rozległe powulkaniczne kaldery wypełnione wodą są wręcz symbolem tego archipelagu. Nie na darmo Azory nazywane są europejskimi Hawajami. To krajobraz, jakiego nie spotkasz nigdzie indziej w Europie, warto więc zerknąć, co jeszcze ciekawego skrywa.
krajobraz kierunku
Cenoty – Meksyk. Najpiękniejsze cenoty na JukatanieCzy wiesz, że pod wapienną skorupą Jukatanu kryje się labirynt połączonych ze sobą komór i korytarzy wypełnionych krystalicznie czystą wodą? Te naturalne studnie, które Majowie nazwali cenotami, są częścią jednego z największych na świecie systemów zatopionych jaskiń, obejmujących setki kilometrów. To właśnie tutaj, gdzie woda przez tysiąclecia cierpliwie rzeźbiła w skale podwodne katedry, spotykają się trzy światy: geologia półwyspu, mistyczne wierzenia Majów i pasja do nurkowania. Każda z cenot jest inna – od przestronnych, otwartych zbiorników, gdzie światło przecina taflę wody, po ukryte głęboko w jaskiniach naturalne baseny, do których prowadzą wąskie szczeliny w skałach. Poznaj z nami najpiękniejsze z tych naturalnych cudów Jukatanu.
krajobraz kierunku
Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata. Gdzie leży? Jak powstała?Pustynia Namib, której nazwa w języku nama oznacza „miejsce, gdzie nic nie ma”, jest najstarszą pustynią na świecie. Jej wiek szacuje się na co najmniej 55 milionów lat, co czyni ją nie tylko najstarszym obszarem pustynnym, ale także jednym z najstarszych nieprzerwanie istniejących krajobrazów na Ziemi. Ten rozległy pas pustynny, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i unikalnym ekosystemem, który wykształcił się w wyniku długotrwałej izolacji geograficznej. To jedyne miejsce na świecie, gdzie pustynne wydmy wysokie na 300 metrów spadają bezpośrednio do oceanu. Dowiedz się, jak powstało to niezwykłe miejsce oraz w jaki sposób przetrwały tu jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi.
krajobraz kierunku
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji – zwiedzanie. Najważniejsze trasy i wskazówkiPark Narodowy Jezior Plitwickich, usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, stanowi wyjątkowy przykład procesów krasowych. Od 1949 roku jest obszarem chronionym, a od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Ten kompleks jezior, położony w południowej części masywu górskiego Mała Kapela w Górach Dynarskich, powstał w wyniku tysiącletnich procesów geologicznych. Dowiedz się więcej o tym zachwycającym miejscu i dołącz do tysięcy ludzi z całego świata, którzy odwiedzili Jeziora Plitwickie!