Co warto wiedzieć o marokańskiej pogodzie?
Dla wielu turystów najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję o
wyjeździe do Maroka jest pogoda. Co ciekawe wiele osób mylnie sądzi, że w Maroku jest gorąco przez cały rok, jednak należy pamiętać, że występuje tu podobny układ pór roku, jak w innych krajach półkuli północnej, z zimą trwającą od grudnia do lutego i latem trwającym od czerwca do sierpnia. Maroko zaliczane jest do ciepłych krajów, ale temperatury są zróżnicowane ze względu na wpływ prądów morskich. Na klimat ma tutaj przede wszystkim wpływ zimny Prąd Kanaryjski, który sprawia, że zimą średnia temperatura na wybrzeżach oscyluje wokół 12 °C, a latem wzrasta do 22 °C. Nawet na południu temperatury są zaledwie o jeden, dwa stopnie wyższe. Z kolei w głębi kraju, na równinach oraz terenach pustynnych i półpustynnych, latem temperatury sięgają nawet 50 °C. Średnia temperatura dobowa latem dla terenów pustynnych to 29-34 °C, wartości te zależą od wysokości nad poziomem morza. Na klimat Maroka duży wpływ ma Atlantyk, co sprawia, że w strefie nadmorskiej klimat jest łagodniejszy i chłodniejszy w porównaniu z wnętrzem kraju. W północnej strefie nadmorskiej, panuje klimat strefy śródziemnomorskiej, a pogoda jest prawie taka sama jak na wybrzeżu hiszpańskim. Zimy są generalnie łagodne, chociaż temperatury w nocy mogą spadać dość drastycznie, w północnej części kraju zdarzają się opady śniegu. W górach Atlas jest zdecydowanie chłodniej, wraz z wysokością spadają temperatury, a zimy przynoszą spore opady śniegu. Niecałe 80 km na południe od Marrakeszu w Oukaimeden znajduje się nawet kurort narciarski.
Najlepszy czas na wędrówkę po górach Atlas
Chociaż przez góry Atlas można wędrować przez cały rok, to najbardziej sprzyjające warunki panują tu zazwyczaj wiosną (od kwietnia do maja) i jesienią (od września do października). Lato jest najczęściej łagodne i słoneczne, ale temperatury w górskich dolinach często przekraczają próg 30 °C i zdarzają się popołudniowe, gwałtowne, choć krótkotrwałe burze. Zimą temperatury w nocy mogą spaść poniżej 5 °C, a jeśli zechcesz wybrać się w wyższe partie górskie to należy pamiętać, że na wysokości powyżej 2 800 m obowiązują środki ostrożności i wymagany jest odpowiedni sprzęt do wspinaczki, w tym raki i toporki. Warto również pamiętać, że pogoda w górach bywa nieprzewidywalna niezależnie od pory roku, a warunki zależą w dużej mierze od tego, na jaką wysokość planujesz się wybrać.
Najlepszy czas na zwiedzanie wybrzeża
Pod względem pogody najlepszy czas na odwiedzanie marokańskich plaż przypada oczywiście na miesiące letnie, kiedy średnia temperatura wynosi około 27 °C. Takie temperatury zachęcają do opalania, a jednocześnie stanowią miłą odmianę od saharyjskich upałów panujących w głębi lądu. Także temperatura wody osiąga swoje maksimum na przyjemnym poziomie 21 °C, idealnym do pływania. Jednak lato jest również szczytowym sezonem turystycznym, więc plaże mogą być zatłoczone, zwłaszcza w pobliżu uwielbianych przez turystów miast, takich jak As-Suwajra czy
Agadir. Jeśli wolisz unikać tłumów i chcesz wydać mniej pieniędzy, zastanów się nad przełożeniem wyjazdu na wiosnę lub jesień, zwłaszcza, jeśli możesz sobie wtedy pozwolić na urlop.
Najlepszy czas na wizytę na Saharze
Jeśli planujesz wycieczkę na Saharę, to najbardziej odpowiednią porą roku będzie jesień lub wczesna wiosna. W ten sposób zdołasz uniknąć piekielnych temperatur, które latem oscylują wokół 46 °C, a także mroźnych zimowych nocy. Pamiętaj, że o każdej porze roku temperatury na pustyni po zmroku gwałtownie spadają, więc niezależnie od tego, kiedy jedziesz, zabierz ze sobą ciepłe ubrania. Chociaż wiosna to z reguły dobry czas na wycieczkę po pustyni, to warto pamiętać, że w tym okresie, zwłaszcza w kwietniu, suchy i gorący wiatr Sirocco może przynieść burze piaskowe.