Pogoda w Maroko – kiedy najlepiej jechać?

Maroko to niezwykle zróżnicowany kraj, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Tak naprawdę każda pora roku jest dobra na odwiedzanie Maroka, ale ogólnie przyjmuje się, że najlepiej zaplanować wyjazd w okresie od połowy marca do końca maja lub jesienią, od września do listopada. W tych przejściowych miesiącach temperatury są przyjemnie ciepłe, nie jest ani za gorąco, ani za zimno. Ponadto nie ma jeszcze takich tłumów turystów, którzy odwiedzają Maroko głównie podczas trwania letnich lub zimowych wakacji. Jednakże ci, którzy mają nadzieję wędrować po górach Atlas lub surfować po falach na wybrzeżu Atlantyku, powinni raczej rozważyć nieco inne terminy, które lepiej odpowiadają ich specyficznym potrzebom.

Co warto wiedzieć o marokańskiej pogodzie?



Dla wielu turystów najważniejszym czynnikiem wpływającym na decyzję o wyjeździe do Maroka jest pogoda. Co ciekawe wiele osób mylnie sądzi, że w Maroku jest gorąco przez cały rok, jednak należy pamiętać, że występuje tu podobny układ pór roku, jak w innych krajach półkuli północnej, z zimą trwającą od grudnia do lutego i latem trwającym od czerwca do sierpnia. Maroko zaliczane jest do ciepłych krajów, ale temperatury są zróżnicowane ze względu na wpływ prądów morskich. Na klimat ma tutaj przede wszystkim wpływ zimny Prąd Kanaryjski, który sprawia, że zimą średnia temperatura na wybrzeżach oscyluje wokół 12 °C, a latem wzrasta do 22 °C. Nawet na południu temperatury są zaledwie o jeden, dwa stopnie wyższe. Z kolei w głębi kraju, na równinach oraz terenach pustynnych i półpustynnych, latem temperatury sięgają nawet 50 °C. Średnia temperatura dobowa latem dla terenów pustynnych to 29-34 °C, wartości te zależą od wysokości nad poziomem morza. Na klimat Maroka duży wpływ ma Atlantyk, co sprawia, że w strefie nadmorskiej klimat jest łagodniejszy i chłodniejszy w porównaniu z wnętrzem kraju. W północnej strefie nadmorskiej, panuje klimat strefy śródziemnomorskiej, a pogoda jest prawie taka sama jak na wybrzeżu hiszpańskim. Zimy są generalnie łagodne, chociaż temperatury w nocy mogą spadać dość drastycznie, w północnej części kraju zdarzają się opady śniegu. W górach Atlas jest zdecydowanie chłodniej, wraz z wysokością spadają temperatury, a zimy przynoszą spore opady śniegu. Niecałe 80 km na południe od Marrakeszu w Oukaimeden znajduje się nawet kurort narciarski.



Najlepszy czas na wędrówkę po górach Atlas

Chociaż przez góry Atlas można wędrować przez cały rok, to najbardziej sprzyjające warunki panują tu zazwyczaj wiosną (od kwietnia do maja) i jesienią (od września do października). Lato jest najczęściej łagodne i słoneczne, ale temperatury w górskich dolinach często przekraczają próg 30 °C i zdarzają się popołudniowe, gwałtowne, choć krótkotrwałe burze. Zimą temperatury w nocy mogą spaść poniżej 5 °C, a jeśli zechcesz wybrać się w wyższe partie górskie to należy pamiętać, że na wysokości powyżej 2 800 m obowiązują środki ostrożności i wymagany jest odpowiedni sprzęt do wspinaczki, w tym raki i toporki. Warto również pamiętać, że pogoda w górach bywa nieprzewidywalna niezależnie od pory roku, a warunki zależą w dużej mierze od tego, na jaką wysokość planujesz się wybrać.



Najlepszy czas na zwiedzanie wybrzeża

Pod względem pogody najlepszy czas na odwiedzanie marokańskich plaż przypada oczywiście na miesiące letnie, kiedy średnia temperatura wynosi około 27 °C. Takie temperatury zachęcają do opalania, a jednocześnie stanowią miłą odmianę od saharyjskich upałów panujących w głębi lądu. Także temperatura wody osiąga swoje maksimum na przyjemnym poziomie 21 °C, idealnym do pływania. Jednak lato jest również szczytowym sezonem turystycznym, więc plaże mogą być zatłoczone, zwłaszcza w pobliżu uwielbianych przez turystów miast, takich jak As-Suwajra czy Agadir. Jeśli wolisz unikać tłumów i chcesz wydać mniej pieniędzy, zastanów się nad przełożeniem wyjazdu na wiosnę lub jesień, zwłaszcza, jeśli możesz sobie wtedy pozwolić na urlop.



Najlepszy czas na wizytę na Saharze

Jeśli planujesz wycieczkę na Saharę, to najbardziej odpowiednią porą roku będzie jesień lub wczesna wiosna. W ten sposób zdołasz uniknąć piekielnych temperatur, które latem oscylują wokół 46 °C, a także mroźnych zimowych nocy. Pamiętaj, że o każdej porze roku temperatury na pustyni po zmroku gwałtownie spadają, więc niezależnie od tego, kiedy jedziesz, zabierz ze sobą ciepłe ubrania. Chociaż wiosna to z reguły dobry czas na wycieczkę po pustyni, to warto pamiętać, że w tym okresie, zwłaszcza w kwietniu, suchy i gorący wiatr Sirocco może przynieść burze piaskowe.

Polecane wycieczki

Festiwale i wydarzenia w Maroku, które warto wziąć pod uwagę, przy planowaniu podróży

W Maroku na przestrzeni roku odbywa się wiele ciekawych festiwali i imprez, które mogą bardzo urozmaicić Twój pobyt. Najciekawsze z nich to z pewnością Festiwal Róż w Kalaat M’Gouna i Festiwal Daktyli w Arfud. Odbywają się odpowiednio w kwietniu i październiku i są połączone ze zbiorami. Jest to niepowtarzalna okazja, by z bliska zobaczyć prawdziwe i mniej znane oblicze Maroka, jego folklor i zajęcia prostych ludzi, którzy nie mieszkają w dużych ośrodkach turystycznych. W określonych porach roku odbywają się także ważne muzułmańskie święta, takie jak Ramadan i Id al-Adha, które dają wgląd w fascynującą marokańską kulturę.

Jeśli zastanawiasz się nad wycieczką do Maroka, to możesz być pewien, że pogoda nie zepsuje Ci pobytu, niezależnie od tego, kiedy się wybierzesz. Drobne różnice w temperaturach i opadach między poszczególnymi miesiącami i regionami kraju sprawiają, że możesz dostosować termin swojego urlopu, do miejsc, które zamierzasz odwiedzić. Dzięki temu Maroko jest idealnym celem podróży praktycznie przez cały rok.
Data Publikacji: 15.01.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.