Wakacje u wybrzeży Afryki. Sprawdź, jak spędzić czas w Maroko

Zawsze marzyłam, żeby dać się porwać magii orientu. W końcu moje pragnienie się ziściło. Aromatyczna kuchnia, bajecznie kolorowa ceramika, arabskie świątynie, z bogatymi zdobieniami oraz gościnni ludzie – to wszystko czekało na mnie w Maroko. Poszukując autentyczności pustynnej krainy, znalazłam ją w formie, którą bez problemu przyswoi przyzwyczajony do wygód Europejczyk. I kto by pomyślał, że egzotyka jest na wyciągnięcie ręki?

Przejażdżka na wielbłądach i niespotykane w Europie krajobrazy

Na początku wspomnę Wam, że wakacje w Maroko możecie spędzić na 2 sposoby – uczestnicząc w wycieczkach objazdowych lub stawiając na spokojny wypoczynek. Tym, czego zawsze chciałam spróbować, będąc w jakimś orientalnym kraju, jest jazda na wielbłądzie przez pustynię. Wycieczka objazdowa po Maroko dała mi ku temu świetną okazję. Przygotowując się do wyprawy wiedziałam, że tym razem mi się uda. I zdecydowanie było warto! Oglądanie zachodu słońca na Saharze, z grzbietu wielbłąda jest doświadczeniem, które pozostanie ze mną jeszcze przez długi czas.

Ouarzazate – prawdziwe pustynne Hollywood

Południowe Maroko wielu europejskim turystom wydaje się dość niebezpieczne, bo znane jest jedynie z filmów. Z drugiej jednak strony - być może dlatego jest tak pociągające i niektórzy decydują się tu przyjechać na dłużej. Południowa część kraju to prawdziwa egzotyka – z pustynnymi krajobrazami, piaszczystymi wydmami i wielbłądami. Ouarzazate to jedno z największych miast tego regionu. Każdy zapewne choć raz widział je w kinie – ja, do tej pory nie wiedziałam nawet, że miasto było naturalną scenografią wielu kasowych filmów.



Wytwórnia Filmowa Atlas Studios, czyli kino od kuchni

W gorących piaskach marokańskiej pustyni kręcono sceny znane z kinowych superprodukcji, takich jak „Gladiator”, „Asterix i Obelix”, „Star Wars” czy „Gra o tron”. Wytwórnia jest ulokowana 5 kilometrów na zachód od Warzazat i specjalizuje się – nomen omen – w pustynnych scenach. Połączenie rekwizytów i scenografii (dość małych makiet, udających większe obiekty), po odpowiednim montażu i pracy filmowców daje niezwykle realistyczny efekt. Zaskakujące jest to, jak wiele zyskują niepozorne rekwizyty, gdy widać je na kinowym ekranie. Jeżeli interesuje Was światowe kino i proces tworzenia filmów, koniecznie tu wpadnijcie!



Taroudant – Mały Marrakesz

Stanowi cel wycieczek przede wszystkim z uwagi na dobrze zachowany zespół murów obronnych i bastionów, przez co czasem jest nazywany „Małym Marrakeszem”. Taroudant przyciąga turystów kolorowym sukiem, czyli targiem, na którym można znaleźć wiele różnych pamiątek, począwszy od kolorowych chust i szat, poprzez orientalne lampy, a na tadżinach i bajecznie barwnej ceramice kończąc. Nie sposób też nie wspomnieć o malowniczych straganach z aromatycznymi przyprawami. Na obrzeżach miasta znajduje się wiele garbarni i farbiarni. Jeżeli zamierzacie wybrać się na suk, pamiętajcie, żeby zawsze się targować – wbrew przyjętym w Europie standardom, tu jest to obyczaj dobrze widziany przez sprzedających.



Przełom Todry i dolina Draa

Do doliny Draa warto się udać choćby po to, żeby zobaczyć prawdziwie pustynną scenerię Maroka. Ciągnące się przez wiele kilometrów soczystozielone gaje palm daktylowych są najlepszym powodem, żeby tu przyjechać. Pokazują one autentyczny lokalny krajobraz, przecinany jedną z najdłuższych tutejszych rzek – Draa. Fantastyczne widoki, mijane po drodze kazby, sprzedawane daktyle i ciepły klimat są tym, czego turysta spragniony orientu spodziewa się na swojej drodze.



Miętowa herbata i aromatyczna kuchnia, czyli Maroko na talerzu

najbardziej znanym i popularnym napojem pitym w Maroko jest Atay, który turyści zwykli nazywać po prostu Berber whisky. Wbrew skojarzeniom, nie ma on nic wspólnego z alkoholem. Atay to napój na bazie zielonej herbaty gunpowder, z dodatkiem liści mięty nana, podawany na zimno i na gorąco – obowiązkowo z dużą ilością cukru. Jest uwielbiany przez turystów, ale i lokalsów, którzy piją go na okrągło – na śniadanie, obiad i kolację. Uważają, że to najlepszy sposób na upały. Tradycja nakazuje pić po trzy szklaneczki na jednym posiedzeniu – każda z nich ma swoje symboliczne znaczenie.



W poszukiwaniu najbardziej marokańskich dań zjadłam w jednym z ulicznych lokali. Młody kucharz podał mi tradycyjny tadżin z baraniną oraz… słodką śliwką w środku. Nietypowe połączenie było dla mnie mocno egzotyczne, choć bardzo mi zasmakowało. Specyfiką tego dania jest podawanie go w stożkowatym, glinianym naczyniu (zresztą, o tej samej nazwie). Tadżin najpierw ustawia się na rozżarzonym węglu. Jego pokrywka kumuluje ciepło oraz ułatwia duszenie mięsa i warzyw. Następnie tadżin ustawia się bezpośrednio na stole, żeby goście mogli z niego jeść. Na uwagę zasługuje też to, co do zaoferowania mają tutejsi rybacy.



Wody okalające wybrzeże Afryki obfitują w świeże ryby, kalmary i krewetki. Jeśli jesteście miłośnikami owoców morza tak jak ja, to tutejsza kuchnia z pewnością Was nie zawiedzie.

Meczety – do podziwiania tylko z zewnątrz

Jeżeli nastawiacie się na zwiedzanie meczetów w Maroko, to srogo się zawiedziecie. Choć większość Marokańczyków jest sunnitami, to w kraju powszechnie przyjętą zasadą jest ta, która zabrania nie- muzułmanom przekraczania progów islamskich świątyń.



Marrakesz – czerwone miasto i plac Dżamaa Al-Fina

Jeśli chcecie w pełni poczuć klimat Marrakeszu, przyjdźcie na Plac Dżamma Al-Fina. To kolorowe, gwarne targowisko, pełne ulicznych wystawców. Znajdziecie tu zaklinaczy węży, małpkę, która za drobną opłatą chętnie wejdzie Wam na głowę, a także kramy z gorącym jedzeniem, pachnącym przyprawami, od których może zakręcić się w głowie. Wieczorem ruch na Dżamma Al-Fina nie zamiera – wręcz przeciwnie. O zmierzchu plac rozbrzmiewa muzyką, gwarem i niesłabnącymi rozmowami bawiących się tu osób. Jest radośnie i kolorowo. Prawdziwe must-see na wakacyjnej mapie atrakcji do zobaczenia!



Rabat – nowoczesność i średniowiecze

Rabat to odpowiedni wybór dla tych, którzy nie są do końca przekonani do magii orientu. Jeśli obawiacie się natrętnych handlarzy i odmienności kulturowej, tu spotkacie się ze standardami najbardziej zbliżonymi do tych europejskich. Jednym z ciekawszych zabytków architektonicznych o znaczeniu religijnym jest Wieża Hassana. Miała stanowić zaledwie element zaplanowanego tu Meczetu Hassana, tymczasem stała się główną atrakcją miasta, gdyż budowa świątyni nie doszła do realizacji. Moją uwagę zwróciło, znajdujące się obok, wyjątkowej urody Mauzoleum Muhammada V. Obiekt zachwycił mnie typowo marokańskimi zdobieniami na kształt koniczyny oraz klasycznym dla sztuki islamu, zielonym dachem. Mauzoleum jest miejscem spoczynku sułtana Muhammada V i jego dwóch synów. Jest to naprawdę imponująca budowla. Na długo w mojej pamięci pozostanie też dość niska biała zabudowa tutejszych domów, z charakterystycznymi niebieskimi drzwiami, oraz wyjątkowo piękne Ogrody Andaluzyjskie.





Meknes – marokański Wersal

Tym, co najbardziej zwróciło moją uwagę w kolejnym punkcie na mapie podróży po Maroko, była brama Bab el-Manosur w Meknes. Tylko na pozór i wyłącznie z daleka wydaje się skromna – kiedy podeszłam bliżej, moim oczom ukazał się cały kunszt zdobniczy i fantastyczny dobór kolorów – ciemny fiolet zestawiono tu z oliwkową zielenią i niebieskimi akcentami. Misterny wzór daje złudzenie trójwymiarowości fasady. Medyna wraz z urokliwymi, krętymi uliczkami starego miasta, to jedno z najbardziej pociągających miejsc Meknes. Jest udanym połączeniem arabskiej ornamentyki i wpływów francuskich.





Polecane wycieczki

Casablanca – imponujący Meczet Hassana II

To największy port Maroka, przesiąknięty na wskroś duchem nowoczesnej kosmopolitycznej metropolii. Nie brak tu jednak śladów wielowiekowej tradycji muzułmanów. Wystarczy, że spojrzycie na imponujących rozmiarów Meczet Hassana II. W myśl woli samego imama, świątynię wzniesiono w taki sposób, aby sprawiała wrażenie unoszącej się na wodzie. Szczególnie fascynujący jest jego minaret (210 m) – jeden z największych na świecie. Jego dzisiejsze piękno było możliwe dzięki pracy ponad 6000 rzemieślników i artystów. Do budowy użyto tu doskonałych materiałów, takich jak drewno cedrowe, granit i marmur. Meczet zachwyca nie tylko z zewnątrz swoimi misternymi detalami, lecz także wewnątrz (o czym, niestety, nie mogłam przekonać się osobiście). Część podłogi jest szklana po to, aby wierni mogli spoglądać przez nią na fale oceanu. Rozkładany jest też sam dach świątyni. Nocą zachwyciło mnie nowoczesne podświetlenie budowli – ze światłami skierowanymi w kierunku Mekki. Meczet Hassana II zrobił na mnie imponujące wrażenie. Jest jedną z najbardziej niezwykłych budowli, jakie miałam okazję widzieć.

Data Publikacji: 16.07.2019
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Palio Pyli na Kos. Jakie sekrety skrywa ta opuszczona osada i zamek?W sercu wyspy Kos, z dala od zgiełku współczesności, ukrywa się Palio Pyli – średniowieczna osada z ruinami bizantyjskiej warowni, gdzie porosłe mchem mury i opustoszałe dziedzińce wciąż rodzą pytania o losy tutejszej społeczności. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, można natknąć się na fundamenty domów, zagłębienia po studniach oraz pozostałości grobów, które malują obraz miejsca porzuconego w pośpiechu. Najbardziej poruszającym świadectwem dramatycznej przeszłości wioski jest jednak wszechobecna cisza.
krajobraz kierunku
Teneryfa – atrakcje. Co warto zobaczyć?Wyspy Kanaryjskie, a wśród nich Teneryfa, co roku przyciągają tysiące turystów spragnionych słońca i wypoczynku w komfortowych warunkach. Czy warto jednak ograniczać się wyłącznie do najpiękniejszych plaż i oferty All Inclusive? Teneryfa to wyspa, gdzie można rano wspiąć się na trzeci najwyższy wulkan świata, a po południu błądzić po uliczkach La Laguna – pierwszego miasta założonego przez konkwistadorów na Kanarach. To miejsce, gdzie piasek z Sahary spoczywa na plażach u stóp klifów Los Gigantes, a w cieniu tysiącletniego smoczego drzewa degustuje się wina rosnące na lawowej glebie. Lista atrakcji, które można odkryć na tej liczącej 2 tysiące kilometrów kwadratowych wyspie, sięga od tajemniczych piramid w Güímar po naturalne baseny termalne w Garachico. Chcesz wybrać się na poszukiwanie mumii Guanczów ukrytych w muzeach Santa Cruz, czy może wolisz wędrówki po pierwotnych lasach laurowych w masywie Anaga? A może fascynuje Cię obserwacja wielorybów u wybrzeży – w jednym z najlepszych miejsc na świecie do spotkania z tymi morskimi gigantami? Sprawdź, co ma Ci do zaoferowania Teneryfa! Atrakcje powszechnie znane to dopiero początek przygody na największej z Wysp Kanaryjskich.
krajobraz kierunku
Akropol ateński – sekrety świętej skały, która zmieniła światWznosi się nad Atenami od ponad dwóch i pół tysiąca lat, a jego białe kolumny widać z każdego zakątka miasta. Akropol ateński to najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. To miejsce, gdzie narodziła się demokracja, filozofia i teatr – fundamenty naszej zachodniej cywilizacji. Każdego dnia tysiące turystów z całego świata wspina się na święte wzgórze, by zobaczyć architektoniczne arcydzieła starożytnego świata i chociaż na chwilę przenieść się w czasy świetności. To tutaj Perykles realizował swoją wizję idealnego miasta, Fidiasz tworzył arcydzieła rzeźby, a Sokrates prowadził dysputy, które do dziś kształtują nasz sposób myślenia. Ale Akropol to nie tylko muzeum pod gołym niebem. To żywa historia, która przetrwała najazdy barbarzyńców, eksplozje prochowni, trzęsienia ziemi i współczesne zanieczyszczenia. Każdy kamień opowiada inną historię – od mykeńskich pałaców po bizantyjskie kościoły, od osmańskich meczetów po współczesne odkrycia archeologów. Co sprawia, że ateński Akropol jest tak wyjątkowy? Jakie tajemnice skrywają ruiny, które zmieniły oblicze Europy na zawsze?
krajobraz kierunku
Zakazane Miasto w Pekinie – poznaj sekret jego nazwy i niezwykłą historięNa mapie Pekinu, w centrum miasta, wyróżnia się miejsce, którego sama nazwa brzmi jak zaklęcie. Przez pięć wieków nikt spoza cesarskiego kręgu nie miał prawa tam wejść. Kompleks otoczony potężnymi murami, z dachami lśniącymi w słońcu żółtym szkliwem, stanowiło centrum świata dla dynastii Ming i Qing. To artykuł o niezwykłym miejscu za potężnymi bramami, których nie otwierano po zachodzie słońca. Eunuchowie, damy dworu, strażnicy i konkubiny. Wszyscy odgrywali swoje role w pałacowym dramacie. A niektóre z nich, jak Perłowa Konkubina, zapłaciły najwyższą cenę za miłość, ambicję i lojalność. W tym artykule nie opowiem Ci jedynie o architekturze. Zabiorę Cię w miejsce, gdzie ziemska władza miała być odbiciem nieba. Poznasz legendy, które nie pojawiają się w szkolnych podręcznikach. Sprawdź, co skrywa czerwony mur.