Wróć

Zainspiruj się

Maroko – co warto wiedzieć przed podróżą?

Maroko to zachwycające zabytki, piękne plaże, unikatowa historia oraz dziesiątki sposobów na aktywny wypoczynek. Dowiedz się więcej, o tym afrykańskim państwie czytając blog Rainbow!

Informacje ogólne - Maroko


Maroko (Al-Mamlakah al-Maghribiyyah, Królestwo Maroka) to państwo w północno-zachodniej Afryce o powierzchni 446 550 km² i linii brzegowej 1835 km. Zaliczane jest do tzw. państw Maghrebu. To jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej barwnych arabskich krajów w regionie. Stolicą kraju jest Rabat – miasto położone nad Atlantykiem, kiedyś ważny ośrodek piratów, dziś wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO dzięki wspaniałym zabytkom. Maroko przyciągają turystów plażami na wybrzeżu Morza Śródziemnego i Atlantyku, bajecznymi zabytkami, egzotycznymi targowiskami, bogatą historią i tradycją. Takie miasta jak Casablanka czy Marrakesz pociągają specyficzną orientalną atmosferą i obecną na każdym kroku historią. Wielbiciele aktywnego wypoczynku znajdą dla siebie wiele atrakcji na wybrzeżu, będą mogli cieszyć się wspaniałymi warunkami do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu i jazdą na skuterach wodnych. Na wielbicieli górskich wyzwań czekają góry Atlasu, gdzie można między innymi wybrać się na zorganizowaną wyprawę kajakiem, poznawać góry podczas jazdy na rowerze albo po prostu wędrować po nich z przewodnikiem. Maroko przyciąga o każdej porze roku – również zimą, gdy panują najlepsze warunki dla windsurfingu i gdy można szusować na nartach w górach Atlasu. Maroko to również zachwycające zabytki – cywilizacja rozwija się tu od kilku tysięcy lat, stojący u wrót Afryki, ze sporym ciągle związkiem z kontynentalną Europą.

Historia Maroka

Już dwa tysiące lat przed Chrystusem osiedlili się tam Berberowie, a w XII wieku p.n.e. dotarli tam Fenicjanie, którzy rozwinęli miejscowy handel. W około IV w.p.n.e. na terenach położonych w głębi lądu powstało Królestwo Mauretanii, które w II w.p.n.e. dostało się pod wpływy Rzymu. Rzymianie, by odgrodzić się od dziki saharyjskich plemion Berberów zbudowali na południu Maroka wielki mur, a ulegli dopiero Wandalom w V w.n.e. Kraj w VII w.n.e. kraj podbity został przez Arabów, wtedy też nastąpiła islamizacja ludności. W tamtych czasach przyjęła się nazwa kraju – „Maghreb”, czyli „zachód słońca”. Kolejne wieki przyniosły dwustronne próby podboju Hiszpanii i Portugalii przez Arabów, oraz próby inwazji Europejczyków, które ciągnęły się aż do XX wieku.

Geografia Maroka


Maroko zajmuje pas północno-zachodniego krańca Afryki, a od Europy przy Gibraltarze dzieli go jedynie 13 kilometrów. Ma bardzo urozmaicone ukształtowanie terenu, a 75% jego powierzchni zajmują góry i wyżyny. Występują tam stepy, półpustynie oraz pustynie. Wybrzeże Śródziemnomorskie jest skaliste i raczej strome z pięknymi zatokami, a Atlantyckie – piaszczyste i płaskie. Na urodzajnych nizinach, rozciągających się wzdłuż Oceanu Atlantyckiego panują najlepsze warunki dla rolnictwa. W regionie atlantyckim występuje marokańska wyżyna, meseta i góry – Atlas Wysoki i Średni, pasmo górskie Ar-Rif i śródgórska równina w części północno-wschodniej. Najwyższym wzgórzem Maroka jest Dżabal Tubkal (4165 m n.p.m) w Atlasie Wysokim. W górach Atlasu notowane są sporadyczne trzęsienia ziemi, proces ich kształtowania jeszcze się nie zakończył. Jest to najbardziej zielone państwo Afryki Północnej i jeden z najmniej gorących afrykańskich krajów, a więc najbardziej przyjazny klimatycznie dla turystów.

Fauna i flora:

Większą część Maroka pokrywają stepy porośnięte ostnicą oraz półpustynie, a roślinność występuje tam w ośmiu strefach: śródziemnomorskiej, strefie cedrów, subalpejskiej, alpejskiej, zarośli półpustynnych, reg (żwirowe i kamieniste obszary pustynne pozbawione wody), piaszczystych pustyń i oaz. Rośnie tu 650 gatunków endemicznych kwiatów. Obszary górskie pokrywają bogate lasy (8% powierzchni kraju), pełne cedrów, dębów korkowych, jodły, sosen Aleppo i jałowców, endemicznego drzewa żelaznego – arganii oraz eonium. W niższych partiach górskich spotyka się drzewa oliwne, cisy, pistacje i drzewa świętojańskie. W okolicach nadmorskich pojawiają się eukaliptusy, palmy a także sosny. W dolinie rzeki Sus występują lasy arganowe, na północy zarośla makii, w oazach palmy daktylowe. Maroko to mekka ptaków – występują tam w ponad dwustu gatunkach, wiele z nich to gatunki ptaków brodzących, m.in. różowe flamingi, a także olbrzymie orłosępy brodate, o rozpiętości skrzydeł do trzech metrów. Wśród ssaków, których żyje tam ponad sto gatunków, Maroko zamieszkują szakale złociste, lisy pustynne, gazele Dorcas i lamparty. Nie brakuje też małp – Makaków magot, małych drapieżników jak żenety zwyczajne, a także rysi. Żyją tam owce grzywiaste, muflony, a także pomniejsze gryzonie – na przykład susły, wiewiórki berberyjskie i ryjkonosy. W przybrzeżnych wodach spotkać można ośmiornice, jeżowce, skorupiaki i liczne ryby: mieczniki, tuńczyki, cefale, węgorze i leszcze morskie a także delfiny i morświny. Mocno we znaki rolnikom daje się szarańcza. W Maroku występują również inne gatunki niebezpieczne dla człowieka, takie jak kobry, skorpiony czy żmije nosorogie.

Klimat Maroka

Maroko w większej części podlega strefom klimatu subtropikalnego, w którym lato jest gorące i suche (do plus 45 stopni), a miesiące zimowe wilgotne i stosunkowo zimne (około 15 – 20 stopni). Odpoczywać na plaży można tam od maja do października. Oczywiście na różnice klimatyczne ma wpływ położenie danego terenu względem gór i oceanu, a także obecność chłodnego prądu kanaryjskiego. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego klimat jest nieco bardziej umiarkowany, śródziemnomorski, z temperaturami sięgającymi latem niewiele ponad 30 stopni. Natomiast w górach temperatura może spaść nawet do minus 15 stopni. W Maroko najczęściej w Afryce pada śnieg – można tam nawet uprawiać sporty zimowe, gdyż na wysokości 2000 metrów śnieg utrzymuje się przez ponad pięć miesięcy w roku.

Ludność Maroka

: W Maroko mieszka około 31,7 mln mieszkańców, z czego niemal 50% to ludzie poniżej 20 roku życia, co sprawia, że coraz tam więcej bezrobotnej młodzieży. Wielu tam też analfabetów – niemal 56,3%. W miastach Maroka zamieszkuje dwie trzecie jego ludności. Najgęściej zaludniona jest Casablanca (3,3 mln mieszkańców), a stolica Rabat liczy 1,5 mln mieszkańców. Maroko od zawsze było dla Europejczyków bramą do Afryki, a grupy etniczne mieszkające w tym kraju to Arabowie (60%), Berberowie (30%) – najdawniejsza grupa etniczna, mieszkająca w północnym Maroku, wyróżniająca się zwyczajami (kobiety nie zasłaniają twarzy), dialektem a nawet odmienną architekturą (gliniane domostwa przyklejane do górskich zboczy). Mniejsze grupy stanowią Maurowie, Europejczyków zamieszkujących ten kraj jest około 60 000 – są to głównie Francuzi, Hiszpanie i Włosi.

Obyczaje w Maroku

Maroko różni się obyczajami od krajów europejskich, panują tam inne normy dotyczące stroju i zachowania się w miejscach publicznych. Kobietom nie wolno pokazywać się w strojach odsłaniających ciało (m.in. krótkie spódnice, odkryte ramiona, obcisłe stroje), podobnie mężczyznom – w krótkich spodenkach. Lepiej nie fotografować lokalnych mieszkańców bez ich zgody. Również wizyty w meczetach nie są całkowicie dozwolone, udostępniane są jedynie wyznaczone do zwiedzania miejsca (np. meczet Hasana II w Casablance, wstęp jest płatny). Relicgia Islamu nie pozwala na spożycie alkoholu, nie jest on więc ogólnie dostępy, nie powinno się też publicznie palić papierosów. Podczas Ramadanu (przypadającego co rok w innym terminie )panuje również sporo ograniczeń dotyczących pracy urzędów, godzin otwarcia restauracji i funkcjonowania środków transportu. Będąc na miejscu warto dokładnie zapoznać się z wymogami zachowania turystów, aby nie narażać się na przykre komentarze lub nie urazić lokalnych mieszkańców.

Religia w Maroku

W Maroko główną religią jest oczywiście Islam, jego wyznawcami jest 98 % mieszkańców tego kraju, pozostali to chrześcijanie, którzy stanowią 1,2%, a protestanci to 0,05%, prawosławni 0,02%. Wyznawcy innych religii to 0,1% populacji.

Aktywny wypoczynek:

Ze względu na ponad 3500 kilometrów wybrzeża Maroko to ośrodek sportów wodnych, znajdą tam dla siebie sporo atrakcji wielbiciele m.in. nurkowania, kitesurfingu i windsurfingu, tych ostatnio przyciąga szczególnie Agadir – z idealną pogodą, wieloma słonecznymi dniami i temperaturą wody do 30 stopni w miesiącach letnich, i mocnymi wiatrami od listopada do marca. Maroko oto nie tylko sporty wodne – po tamtejszych górach można jeździć rowerem, a w górskich rzekach Atlasu wybierać się na spływy kajakowe i wyprawy tratwami. Atlas to świetne miejsce na piesze wycieczki, a bardziej egzotycznych atrakcji – wycieczki na wielbłądach. W wąwozie Todra a także w Antyatlasie w okolicach Tafraoute uprawiać można wspinaczkę skałkową. Oczywiście w całym kraju – warto aktywnie zwiedzać liczne zabytki.

Atrakcje Maroko – co warto zobaczyć?

Najważniejsze atrakcje turystyczne Maroka niewątpliwie należą do jednych z najbardziej urzekających i znanych na świecie. Każdy słyszał o fascynującym Fezie, tajemniczej Casablance czy kolorowym Marrakeszu, jednakże warto pamiętać, że w Maroku jest znacznie więcej ciekawych miejsc godnych odwiedzenia. Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć podczas wakacji w Maroku, to poniżej znajdziesz kilka wskazówek i pomysłów, jak najlepiej zaplanować wyjazd. Wśród wybranych przez nas miejsc są zarówno ciekawe miasta i miasteczka, jak i poszczególne zabytki i miejsca o istotnym znaczeniu historycznym, które można tam znaleźć.

Turyści wybierający się na urlop do Maroka powinni nastawić się na zwiedzanie jego wspaniałych miast. Na Twojej liście powinny się z pewnością znaleźć takie punkty obowiązkowe, jak Marrakesz, Casablanca, Fez, Rabat i Agadir. Każde z tych miast oferuje całe spektrum ważnych i ciekawych miejsc, w tym tajemnicze ogrody, gwarne porty, tętniące życiem souki i zabytki obrazujące bogatą historię kraju i regionu. Jednakże warto pamiętać także o odwiedzeniu innych, równie ciekawych, ale nieco mniej znanych miejsc, takich jak Meknes, Essaouira czy Ksar Ait Benhaddou.

Meknes – to miasto położone w północnym Maroku zachwyca turystów imponującą architekturą i prastarymi murami obronnymi. Pierwsza ufortyfikowana osada, której ślady można tu wciąż odnaleźć, powstała prawdopodobnie już w VIII w. Znajduje się tu również przepiękna medyna, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jedną z największych atrakcji w mieście jest bez wątpienia Bab el-Mansour, uważana za najwspanialszą spośród marokańskich bram wiodących do cesarskich miast.Essaouira – port znajdujący się w centralnej części marokańskiego wybrzeża kusi turystów wyluzowaną atmosferą małego nadmorskiego miasteczka i wymarzonymi warunkami do uprawiania sportów wodnych, przede wszystkim windsurfingu. Essaouira słynie przede wszystkim ze swej niezwykle pięknej XVIII-wiecznej medyny, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacer po świetnie zachowanej starówce z ufortyfikowanym nabrzeżem La Scala pozwala podziwiać całe biało-niebieskie miasteczko i pobliskie wyspy rozrzucone na Atlantyku. Essaouira to także miejsce, które sławę zawdzięcza artystom i rzemieślnikom, ponieważ to stąd pochodzą niezwykłe wyroby z drewna marokańskiej tui. Obróbka tego aromatycznego drewna ma długą i świętą tradycję, jest tu przekazywana z pokolenia na pokolenie.Ksar Ait Benhaddou – to ufortyfikowana osada, malowniczo położona na zboczu wzgórza nad porośniętymi gajami palmowymi brzegami rzeki Warzazat. W przeszłości osada stanowiła ważny punkt na szlaku karawan. Obecnie na terenie dawnej osady mieszka zaledwie kilka rodzin, które zajmują dobrze zachowane kazby. Z uwagi na niesamowity urok i imponującą scenerię Ksar Ait Benhaddou posłużyło za naturalną scenografię do wielu filmów, w tym Gladiatora czy Gry o tron. Co jeszcze warto zwiedzić w Maroku?Do największych atrakcji turystycznych Maroka niewątpliwie trzeba zaliczyć Volubilis, czyli ruiny rzymskiego miasta z I w. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, można tu podziwiać między innymi łuk triumfalny Karakali, dom Orfeusza, termy, bazylikę, forum i wspaniałe rezydencje patrycjuszy, z doskonale zachowanymi mozaikami. Volubilis znajduje się na szczycie wzgórza, skąd rozciąga się panoramiczny widok na malowniczą okolicę. Z uwagi na położenie zwiedzanie Volubilis można połączyć z wycieczką do Fezu lub Meknes.Z kolei w Atlasie Wysokim, niedaleko słynnej Doliny Dadis znajduje się, otoczone gajami palmowymi, miasto Tinghir, będące bramą do Wąwozu Todra, zaliczanego do wyjątkowych osobliwości geograficznych Maroka. Spektakularny przełom rzeki Todra ze stromymi skalnymi ścianami, które wznoszą się na wysokość 300 m jest idealnym miejscem dla miłośników pieszych wędrówek i dzikiej przyrody.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 15.02.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.9/6  45 ocen
Wypoczynek • Maroko: Agadir
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.9/6  31 ocen
Wypoczynek • Maroko: Agadir
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  647 ocen
Objazd + wypoczynek • Maroko: Marrakesz-Safi - Agadir - Souss-Massa - Draa - Tafilalet
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Objazd + wypoczynek • Maroko
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  74 oceny
Wypoczynek • Maroko: Agadir
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  1116 ocen
Objazd + wypoczynek • Maroko: Marrakesz-Safi - Agadir
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  21 ocen
Wypoczynek • Maroko: Agadir
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  14 ocen
Wypoczynek • Maroko: Agadir
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  281 ocen
Wypoczynek • Maroko: Agadir
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
Wypoczynek • Maroko: Agadir

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.