Maroko – co warto wiedzieć przed podróżą?

Maroko to zachwycające zabytki, piękne plaże, unikatowa historia oraz dziesiątki sposobów na aktywny wypoczynek. Dowiedz się więcej, o tym afrykańskim państwie czytając blog Rainbow!

Informacje ogólne - Maroko


Maroko (Al-Mamlakah al-Maghribiyyah, Królestwo Maroka) to państwo w północno-zachodniej Afryce o powierzchni 446 550 km² i linii brzegowej 1835 km. Zaliczane jest do tzw. państw Maghrebu. To jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej barwnych arabskich krajów w regionie. Stolicą kraju jest Rabat – miasto położone nad Atlantykiem, kiedyś ważny ośrodek piratów, dziś wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO dzięki wspaniałym zabytkom. Maroko przyciągają turystów plażami na wybrzeżu Morza Śródziemnego i Atlantyku, bajecznymi zabytkami, egzotycznymi targowiskami, bogatą historią i tradycją. Takie miasta jak Casablanka czy Marrakesz pociągają specyficzną orientalną atmosferą i obecną na każdym kroku historią. Wielbiciele aktywnego wypoczynku znajdą dla siebie wiele atrakcji na wybrzeżu, będą mogli cieszyć się wspaniałymi warunkami do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu i jazdą na skuterach wodnych. Na wielbicieli górskich wyzwań czekają góry Atlasu, gdzie można między innymi wybrać się na zorganizowaną wyprawę kajakiem, poznawać góry podczas jazdy na rowerze albo po prostu wędrować po nich z przewodnikiem. Maroko przyciąga o każdej porze roku – również zimą, gdy panują najlepsze warunki dla windsurfingu i gdy można szusować na nartach w górach Atlasu. Maroko to również zachwycające zabytki – cywilizacja rozwija się tu od kilku tysięcy lat, stojący u wrót Afryki, ze sporym ciągle związkiem z kontynentalną Europą.

Historia Maroka

Już dwa tysiące lat przed Chrystusem osiedlili się tam Berberowie, a w XII wieku p.n.e. dotarli tam Fenicjanie, którzy rozwinęli miejscowy handel. W około IV w.p.n.e. na terenach położonych w głębi lądu powstało Królestwo Mauretanii, które w II w.p.n.e. dostało się pod wpływy Rzymu. Rzymianie, by odgrodzić się od dziki saharyjskich plemion Berberów zbudowali na południu Maroka wielki mur, a ulegli dopiero Wandalom w V w.n.e. Kraj w VII w.n.e. kraj podbity został przez Arabów, wtedy też nastąpiła islamizacja ludności. W tamtych czasach przyjęła się nazwa kraju – „Maghreb”, czyli „zachód słońca”. Kolejne wieki przyniosły dwustronne próby podboju Hiszpanii i Portugalii przez Arabów, oraz próby inwazji Europejczyków, które ciągnęły się aż do XX wieku.

Geografia Maroka


Maroko zajmuje pas północno-zachodniego krańca Afryki, a od Europy przy Gibraltarze dzieli go jedynie 13 kilometrów. Ma bardzo urozmaicone ukształtowanie terenu, a 75% jego powierzchni zajmują góry i wyżyny. Występują tam stepy, półpustynie oraz pustynie. Wybrzeże Śródziemnomorskie jest skaliste i raczej strome z pięknymi zatokami, a Atlantyckie – piaszczyste i płaskie. Na urodzajnych nizinach, rozciągających się wzdłuż Oceanu Atlantyckiego panują najlepsze warunki dla rolnictwa. W regionie atlantyckim występuje marokańska wyżyna, meseta i góry – Atlas Wysoki i Średni, pasmo górskie Ar-Rif i śródgórska równina w części północno-wschodniej. Najwyższym wzgórzem Maroka jest Dżabal Tubkal (4165 m n.p.m) w Atlasie Wysokim. W górach Atlasu notowane są sporadyczne trzęsienia ziemi, proces ich kształtowania jeszcze się nie zakończył. Jest to najbardziej zielone państwo Afryki Północnej i jeden z najmniej gorących afrykańskich krajów, a więc najbardziej przyjazny klimatycznie dla turystów.

Fauna i flora:

Większą część Maroka pokrywają stepy porośnięte ostnicą oraz półpustynie, a roślinność występuje tam w ośmiu strefach: śródziemnomorskiej, strefie cedrów, subalpejskiej, alpejskiej, zarośli półpustynnych, reg (żwirowe i kamieniste obszary pustynne pozbawione wody), piaszczystych pustyń i oaz. Rośnie tu 650 gatunków endemicznych kwiatów. Obszary górskie pokrywają bogate lasy (8% powierzchni kraju), pełne cedrów, dębów korkowych, jodły, sosen Aleppo i jałowców, endemicznego drzewa żelaznego – arganii oraz eonium. W niższych partiach górskich spotyka się drzewa oliwne, cisy, pistacje i drzewa świętojańskie. W okolicach nadmorskich pojawiają się eukaliptusy, palmy a także sosny. W dolinie rzeki Sus występują lasy arganowe, na północy zarośla makii, w oazach palmy daktylowe. Maroko to mekka ptaków – występują tam w ponad dwustu gatunkach, wiele z nich to gatunki ptaków brodzących, m.in. różowe flamingi, a także olbrzymie orłosępy brodate, o rozpiętości skrzydeł do trzech metrów. Wśród ssaków, których żyje tam ponad sto gatunków, Maroko zamieszkują szakale złociste, lisy pustynne, gazele Dorcas i lamparty. Nie brakuje też małp – Makaków magot, małych drapieżników jak żenety zwyczajne, a także rysi. Żyją tam owce grzywiaste, muflony, a także pomniejsze gryzonie – na przykład susły, wiewiórki berberyjskie i ryjkonosy. W przybrzeżnych wodach spotkać można ośmiornice, jeżowce, skorupiaki i liczne ryby: mieczniki, tuńczyki, cefale, węgorze i leszcze morskie a także delfiny i morświny. Mocno we znaki rolnikom daje się szarańcza. W Maroku występują również inne gatunki niebezpieczne dla człowieka, takie jak kobry, skorpiony czy żmije nosorogie.

Klimat Maroka

Maroko w większej części podlega strefom klimatu subtropikalnego, w którym lato jest gorące i suche (do plus 45 stopni), a miesiące zimowe wilgotne i stosunkowo zimne (około 15 – 20 stopni). Odpoczywać na plaży można tam od maja do października. Oczywiście na różnice klimatyczne ma wpływ położenie danego terenu względem gór i oceanu, a także obecność chłodnego prądu kanaryjskiego. Na wybrzeżu Morza Śródziemnego klimat jest nieco bardziej umiarkowany, śródziemnomorski, z temperaturami sięgającymi latem niewiele ponad 30 stopni. Natomiast w górach temperatura może spaść nawet do minus 15 stopni. W Maroko najczęściej w Afryce pada śnieg – można tam nawet uprawiać sporty zimowe, gdyż na wysokości 2000 metrów śnieg utrzymuje się przez ponad pięć miesięcy w roku.

Ludność Maroka

: W Maroko mieszka około 31,7 mln mieszkańców, z czego niemal 50% to ludzie poniżej 20 roku życia, co sprawia, że coraz tam więcej bezrobotnej młodzieży. Wielu tam też analfabetów – niemal 56,3%. W miastach Maroka zamieszkuje dwie trzecie jego ludności. Najgęściej zaludniona jest Casablanca (3,3 mln mieszkańców), a stolica Rabat liczy 1,5 mln mieszkańców. Maroko od zawsze było dla Europejczyków bramą do Afryki, a grupy etniczne mieszkające w tym kraju to Arabowie (60%), Berberowie (30%) – najdawniejsza grupa etniczna, mieszkająca w północnym Maroku, wyróżniająca się zwyczajami (kobiety nie zasłaniają twarzy), dialektem a nawet odmienną architekturą (gliniane domostwa przyklejane do górskich zboczy). Mniejsze grupy stanowią Maurowie, Europejczyków zamieszkujących ten kraj jest około 60 000 – są to głównie Francuzi, Hiszpanie i Włosi.

Obyczaje w Maroku

Maroko różni się obyczajami od krajów europejskich, panują tam inne normy dotyczące stroju i zachowania się w miejscach publicznych. Kobietom nie wolno pokazywać się w strojach odsłaniających ciało (m.in. krótkie spódnice, odkryte ramiona, obcisłe stroje), podobnie mężczyznom – w krótkich spodenkach. Lepiej nie fotografować lokalnych mieszkańców bez ich zgody. Również wizyty w meczetach nie są całkowicie dozwolone, udostępniane są jedynie wyznaczone do zwiedzania miejsca (np. meczet Hasana II w Casablance, wstęp jest płatny). Relicgia Islamu nie pozwala na spożycie alkoholu, nie jest on więc ogólnie dostępy, nie powinno się też publicznie palić papierosów. Podczas Ramadanu (przypadającego co rok w innym terminie )panuje również sporo ograniczeń dotyczących pracy urzędów, godzin otwarcia restauracji i funkcjonowania środków transportu. Będąc na miejscu warto dokładnie zapoznać się z wymogami zachowania turystów, aby nie narażać się na przykre komentarze lub nie urazić lokalnych mieszkańców.

Religia w Maroku

W Maroko główną religią jest oczywiście Islam, jego wyznawcami jest 98 % mieszkańców tego kraju, pozostali to chrześcijanie, którzy stanowią 1,2%, a protestanci to 0,05%, prawosławni 0,02%. Wyznawcy innych religii to 0,1% populacji.

Aktywny wypoczynek:

Ze względu na ponad 3500 kilometrów wybrzeża Maroko to ośrodek sportów wodnych, znajdą tam dla siebie sporo atrakcji wielbiciele m.in. nurkowania, kitesurfingu i windsurfingu, tych ostatnio przyciąga szczególnie Agadir – z idealną pogodą, wieloma słonecznymi dniami i temperaturą wody do 30 stopni w miesiącach letnich, i mocnymi wiatrami od listopada do marca. Maroko oto nie tylko sporty wodne – po tamtejszych górach można jeździć rowerem, a w górskich rzekach Atlasu wybierać się na spływy kajakowe i wyprawy tratwami. Atlas to świetne miejsce na piesze wycieczki, a bardziej egzotycznych atrakcji – wycieczki na wielbłądach. W wąwozie Todra a także w Antyatlasie w okolicach Tafraoute uprawiać można wspinaczkę skałkową. Oczywiście w całym kraju – warto aktywnie zwiedzać liczne zabytki.

Polecane wycieczki

Atrakcje Maroko – co warto zobaczyć?

Najważniejsze atrakcje turystyczne Maroka niewątpliwie należą do jednych z najbardziej urzekających i znanych na świecie. Każdy słyszał o fascynującym Fezie, tajemniczej Casablance czy kolorowym Marrakeszu, jednakże warto pamiętać, że w Maroku jest znacznie więcej ciekawych miejsc godnych odwiedzenia. Jeśli zastanawiasz się, co warto zobaczyć podczas wakacji w Maroku, to poniżej znajdziesz kilka wskazówek i pomysłów, jak najlepiej zaplanować wyjazd. Wśród wybranych przez nas miejsc są zarówno ciekawe miasta i miasteczka, jak i poszczególne zabytki i miejsca o istotnym znaczeniu historycznym, które można tam znaleźć.

Turyści wybierający się na urlop do Maroka powinni nastawić się na zwiedzanie jego wspaniałych miast. Na Twojej liście powinny się z pewnością znaleźć takie punkty obowiązkowe, jak Marrakesz, Casablanca, Fez, Rabat i Agadir. Każde z tych miast oferuje całe spektrum ważnych i ciekawych miejsc, w tym tajemnicze ogrody, gwarne porty, tętniące życiem souki i zabytki obrazujące bogatą historię kraju i regionu. Jednakże warto pamiętać także o odwiedzeniu innych, równie ciekawych, ale nieco mniej znanych miejsc, takich jak Meknes, Essaouira czy Ksar Ait Benhaddou.

Meknes – to miasto położone w północnym Maroku zachwyca turystów imponującą architekturą i prastarymi murami obronnymi. Pierwsza ufortyfikowana osada, której ślady można tu wciąż odnaleźć, powstała prawdopodobnie już w VIII w. Znajduje się tu również przepiękna medyna, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jedną z największych atrakcji w mieście jest bez wątpienia Bab el-Mansour, uważana za najwspanialszą spośród marokańskich bram wiodących do cesarskich miast.



Essaouira – port znajdujący się w centralnej części marokańskiego wybrzeża kusi turystów wyluzowaną atmosferą małego nadmorskiego miasteczka i wymarzonymi warunkami do uprawiania sportów wodnych, przede wszystkim windsurfingu. Essaouira słynie przede wszystkim ze swej niezwykle pięknej XVIII-wiecznej medyny, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Spacer po świetnie zachowanej starówce z ufortyfikowanym nabrzeżem La Scala pozwala podziwiać całe biało-niebieskie miasteczko i pobliskie wyspy rozrzucone na Atlantyku. Essaouira to także miejsce, które sławę zawdzięcza artystom i rzemieślnikom, ponieważ to stąd pochodzą niezwykłe wyroby z drewna marokańskiej tui. Obróbka tego aromatycznego drewna ma długą i świętą tradycję, jest tu przekazywana z pokolenia na pokolenie.



Ksar Ait Benhaddou – to ufortyfikowana osada, malowniczo położona na zboczu wzgórza nad porośniętymi gajami palmowymi brzegami rzeki Warzazat. W przeszłości osada stanowiła ważny punkt na szlaku karawan. Obecnie na terenie dawnej osady mieszka zaledwie kilka rodzin, które zajmują dobrze zachowane kazby. Z uwagi na niesamowity urok i imponującą scenerię Ksar Ait Benhaddou posłużyło za naturalną scenografię do wielu filmów, w tym Gladiatora czy Gry o tron. Co jeszcze warto zwiedzić w Maroku?



Do największych atrakcji turystycznych Maroka niewątpliwie trzeba zaliczyć Volubilis, czyli ruiny rzymskiego miasta z I w. Miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, można tu podziwiać między innymi łuk triumfalny Karakali, dom Orfeusza, termy, bazylikę, forum i wspaniałe rezydencje patrycjuszy, z doskonale zachowanymi mozaikami. Volubilis znajduje się na szczycie wzgórza, skąd rozciąga się panoramiczny widok na malowniczą okolicę. Z uwagi na położenie zwiedzanie Volubilis można połączyć z wycieczką do Fezu lub Meknes.



Z kolei w Atlasie Wysokim, niedaleko słynnej Doliny Dadis znajduje się, otoczone gajami palmowymi, miasto Tinghir, będące bramą do Wąwozu Todra, zaliczanego do wyjątkowych osobliwości geograficznych Maroka. Spektakularny przełom rzeki Todra ze stromymi skalnymi ścianami, które wznoszą się na wysokość 300 m jest idealnym miejscem dla miłośników pieszych wędrówek i dzikiej przyrody.
Data Publikacji: 15.02.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.