Filtry
Popularne
Wyżywienie
Liczba dni
Typ wyjazdu
Cena
Standard hotelu
Ocena klientów
Udogodnienia w hotelu
Rodzaj hotelu
Odległość hotelu od lotniska
Tematyka
Sezon
Dokumenty
Oferty
Znaleziono 25 ofert
Jeśli pragniesz spędzić urlop w egzotycznym kraju, poznać nową fascynującą kulturę i spróbować wspaniałej aromatycznej kuchni, idealnym wyborem będzie marokański Agadir. Kurort wyróżnia się przepiękną, długą, piaszczystą plażą w kształcie półksiężyca, dużą ilością restauracji i barów, bogatym nocnym życiem oraz faktem, że stanowi intrygującą mieszankę tradycji z nowoczesnością i kultury arabskiej z europejską. Wszystko to sprawia, że wakacje w Agadirze zadowolą każdego – zarówno osoby marzące o spokojnym wypoczynku na pięknej plaży, jak i tych, którzy podczas urlopu lubią się bawić, poznawać nowe kultury, czy próbować lokalnych przysmaków.
Duży wpływ na pogodę w Agadirze ma Ocean Atlantycki, który sprawia, że temperatury są tutaj niższe, niż wewnątrz kraju. Lata są gorące, lecz nie upalne, i bezdeszczowe, zimy natomiast łagodne. W Agadirze temperatury wynoszą w dzień 21°C w marcu i w kwietniu, 22°C w maju, 25°C w czerwcu, 27°C w lipcu i sierpniu, 26°C we wrześniu i 24°C w październiku. W nocy słupki rtęci w tych miesiącach pokazują od 13 do 17°C. Zimą temperatura wynosi 17-18°C w dzień i 7-8°C w nocy. Większość opadów występuje od października do kwietnia, ale nawet wówczas pada sporadycznie – miesięcznie notuje się w tym okresie od 20 do 50 mm deszczu. Latem nie pada w ogóle. Niebo jest bezchmurne praktycznie przez cały czas – rocznie notuje się tu aż 3.040 godzin słonecznych!
Woda najzimniejsza jest w styczniu, lutym i marcu (16°C), w pozostałych miesiącach jej temperatura wynosi od 17-21°C.
Najlepszym okresem na plażowanie w Maroku jest lato, na zwiedzanie i wędrówki po Górach Atlas wiosna i jesień.
Agadir jest też doskonałym punktem wypadowym w kierunku Antyatlasu i na Saharę. Jeśli postanowimy wyruszyć w podróż z kurortu, warto mieć na uwadze następujące miejsca: Taroudant – niezwykle klimatyczne miasto zwane Małym Marrakeszem, Tafraoute – otoczona górami wioska w sercu Antyatlasu, Ait Mansour – malowniczy, długi na 17 km wąwóz, Tiznit – miasto słynące z wyrobu biżuterii, Tata – wioska usytuowana w oazie palm daktylowych, gdzie możemy zobaczyć przykłady tradycyjnej architektury berberyjskiej, las Mesguina – rezerwat, w którym możemy podziwiać m.in. drzewa arganowe i cedry.
Podczas pobytu w tej części Maroka warto również skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych w Agadirze, które można rezerwować będąc na miejscu oraz jeszcze przed wyjazdem na wczasy.
Port lotniczy Agadir-al Massira (AGA) znajduje się 20 km na południowy wschód od kurortu. Obecnie żadna linia lotnicza nie oferuje bezpośrednich przelotów z Polski (kiedyś takie loty miał w sprzedaży Wizzair i Ryanair), dlatego, jeśli planujemy odwiedzić Maroko, najlepiej jest skorzystać z lotów czarterowych oferowanych przez biura podróży.
Z Rainbow do Agadiru można polecieć z Warszawy, Katowic i Poznania. Lot trwa ok. 4,5 godziny.
Tradycyjne dania kuchni marokańskiej oraz regionalne przysmaki.
Tażin (tajine) – narodowe danie Maroka, rodzaj gulaszu mięsno-warzywnego przygotowywanego w naczyniu o tej samej nazwie podawany z kuskusem.
Harira – pożywna zupa na bazie mięsa, pomidorów, cebuli, ciecierzycy, soczewicy i bobu przyprawiona, m.in. kuminem, kolendrą i szafranem.
Bessara – zupa z przetartego bobu z czosnkiem i oliwą z oliwek.
Pastilla – ciasto francuskie nadziewane mielonym mięsem z kurczaka, jajkiem, cebulą i migdałami posypane cynamonem i cukrem pudrem.
Meshvi – szaszłyki z grilla (z mięsa, ryb lub owoców morza) podawane z kuskusem, piklami i harissą.
Beghrir i Msemen – placki serwowane głównie na śniadanie (pierwszy z kaszy manny na słodko, drugi to naleśnik z mąki pszennej z kaszą manną).
Zaalouk – przypominająca pastę sałatka z bakłażanów i pomidorów z czosnkiem skropiona sokiem z cytryny.
Słodkości – Garn ghzel (rogi gazeli – bardzo słodkie ciastka z nadzieniem migdałowym), chebakia (sezamowe ciasteczka w kształcie róży z migdałami).
Berber Whiskey – herbata z miętą.
Produkty spożywcze – przyprawy (szafran, kurkuma, papryka, kolendra, cynamon, kmin, mieszanka przypraw ras el hanout), olej arganowy, szare wino (vin gris), daktyle, oliwki, harissa.
Produkty użytkowe – tażin, dywany, wyroby skórzane (torebki, portfele, sandały), barbusze (kapcie z miękkiej koziej skóry), kosmetyki z olejem arganowym.
Produkty dekoracyjne – wyroby z drewna tui (pudełeczka, szkatułki, szachy, misy) i metalu, ceramika, ozdobne lampy, orientalna biżuteria, dżelaba (tradycyjny strój marokański).