Wczasy w Bośni i Hercegowinie - co musisz wiedzieć?

  • O Bośni i Hercegowinie
  • Opinie
  • Pogoda
  • Artykuły
Flaga Bośni i Hercegowiny

Bośnia i Hercegowina

Stolica:
Sarajewo
Waluta:
BAM
Powierzchnia:
51 197 km2
Liczba ludności:
3 791 622

Przystanek Bałkany – wczasy w Bośni i Hercegowinie

Szarpana niegdyś wojną, Bośnia i Hercegowina odbudowuje swoją pozycję na gospodarczej mapie świata, w czym z pewnością pomaga jej turystyka. Całe szczęście, malowniczy krajobraz nie mógł ulec zniszczeniu, a zrujnowane budynki przez lata odbudowywano. Dzięki temu Bośnia może śmiało przyciągać turystów z całej Europy, pragnących przeżyć bałkańską przygodę. Jednym z najwspanialszych jej aspektów będą z pewnością ludzie. Bośniacy bowiem to niezwykle otwarci, serdeczni ludzie, pomimo panującej w kraju ogromnej różnorodności – kulturowej, etnicznej i religijnej.

„Heart-shaped land” – wakacje w Bośni i Hercegowinie
„Heart-shaped land” – „kraj w kszałcie serca”, brzmiał jeden ze sloganów reklamujących Bośnię i Hercegowinę. I jak spojrzymy na mapę, to państwo to rzeczywiście przypomina swym kształtem serce. Wciśnięta między Serbię, Chorwację i Czarnogóra, Bośnia jest niewielkim 5-milionowym krajem, który zamieszkują muzułmańscy Bośniacy, prawosławni Serbowie i katoliccy Chorwaci. I choć Bośnia i Hercegowina nie jest tak popularnym kierunkiem na wakacje, jak choćby sąsiednie Chorwacja i Czarnogóra, nie znaczy to jednak, iż nie ma tu czego zwiedzać. Wręcz przeciwnie, gdyż tutejsze dziedzictwo kulturowe urzeknie nawet najbardziej wymagających turystów.

Co warto zwiedzić – wczasy w Bośni i Hercegowinie
Jeżeli myślimy o Bośni to przychodzą nam do głowy przede wszystkim trzy nazwy: Mostar, Sarajewo i Medjugorje. Pierwsze z miast znane jest na całym świecie ze swego pięknego mostu, zbudowanego w 1566 roku na zamówienie Sulejamana Wspaniałego. Konstrukcja wpisana została na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Stolica Bośni i Hercegowiny – Sarajewo to również punkt obowiązkowy wakacyjnego wyjazdu. Położone na wzgórzach miasto zapisało się na stałe w historii Europy. To tu dokonano zamachu na Księcia Ferdynanda, co zapoczątkowało I Wojnę Światową. Dziś Sarajewo to tętniące życiem, roztańczone i rozśpiewane miasto, pełne klubów, knajpek i kawiarni. Spacerując po Sarajewie, warto z pewnością odwiedzić Baščaršiję. Położony na starym mieście bazar kryje gąszcz uliczek, przy których znajdziemy przeróżne sklepiki z pamiątkami, lokalnym rzemiosłem i pysznym jedzeniem. Jedną z najczęściej odwiedzanych miejscowości jest też oczywiście Medjugorje. Wczasy w Bośni i Hercegowinie to okazja do odwiedzenia słynnego miejsca kultu Maryi. Najważniejszymi miejscami w Medjugorje są Podbrdo (lub inaczej Brdo ukazanja), położone 3 km od centrum miasteczka, gdzie Matka Boska miała ukazać się szóstce dzieci oraz kościół Św. Jakuba, gdzie wierni z całego świata gromadzą się na modlitwie.

Opinie o Bośni i Hercegowinie

Bośni i Hercegowinie
5.0 /6

Mostar - niesamowite miasto.

Mostar był wielkim, pozytywnym zaskoczeniem. Miasto położone w dolinie górskiej, nad turkusową rzeką Neretwą w którym czuć klimat orientu. Stare miast to punkt obowiązkowy podczas pobytu na Bałkanach, do tego pyszna pyszna kuchnia i ceny dużo niższe niż w sąsiedniej Chorwacji.
Dodał(a):
Sylwia, Wrocław, 05.07.2021
4.5 /6

WPANIAŁY KRAJ

Piękny kraj z piętnem wojny domowej, Sarajewo to niepowtarzalne miasto na granicy z kultury wschodu i zachodu z religia islamu ,prawosławia i katolicyzmu
Dodał(a):
Lucyna, Opolskie, 29.01.2020
6.0 /6

Opis

Po co komentować :). W poprzednim opisie zawarłem wszystko :). ładny kraj, warty polecenia. Więc polecam :)
Dodał(a):
Radosław, Skierniewice, 04.01.2020
5.0 /6

Bośnia i Hercegowina - warto odwiedzić

Mniej znany kraj, niż pozostałe bałkańskie. Takie ciekawe stare części miast widziałem wcześniej tylko w Macedonii.
Dodał(a):
ZBIGNIEW, Legnica, 30.10.2019
5.0 /6

Piękna i Biedna

Bośnia i Hercegowina zawdzięcza niesamowity klimat swojemu zderzeniu kulturowemu Islamu z kulturą europejską. Dotknięte wojną miasta pokazują tą najsmutniejszą część ludzkiej natury. Bośnia to bardzo pouczające i piękne miejsce warte odwiedzenia.
Dodał(a):
Marek, Kraków, 29.10.2019
5.5 /6

Opinia

Ładne widoki, hotele ok, przystępne ceny, brak problemów na granicy. Nie zwiedzaliśmy nic w Bośni więc nie ma więcej czego oceniać.
Dodał(a):
Marcin, Rzeszów, 20.10.2019
4.5 /6

Bośnia i Hercegowinia

Mostar jest bardzo ciekawym miejscem i warto go odwiedzić. Medjugorie to strata czasu, a Neum jest poza sezonem smutnym miejscem.
Dodał(a):
Mateusz,Warszawa, 15.10.2019
4.0 /6

Niebezpieczna Bośnia

Ciągle widać tam podziały, w kraju jest duży odsetek wyznawców muzułmanizmu. Dodatkowo jest tutaj dużo uchodźców, kraj jako atrakcja do zobaczenia na mapie Bałkanów. Jest to kraj inny niż 4 pozostałe.
Dodał(a):
Justyna, 14.10.2019
6.0 /6

Bośnia i Hercegowina

Sarajevo - miasto z duszą, stare miasto idealne na to, żeby się zatrzymać. Zjesć lokalnej kuchni i wypic pyszną kawę. Chcę tam wrócić. Kraj który ma dużo do zaoferowania.
Dodał(a):
AGNIESZKA, Leszno, 09.10.2019
5.5 /6

Ładny i ciekawy kraj ale trochę zaniedbany

ciekawe miejsca SARAJEWO, MOSTAR I MECZUGORIE bo tam byliśmy i warte obejrzenia ,państwo dotknięte wojną i to widać
Dodał(a):
WADEMAR, SIERPC, 01.10.2019
4.5 /6

Neum, Mostar i Medugorje.

Ogromne wrażenie robi Mostar. Piękne zabytki, wspaniałe muzeum. Mili ludzie i pyszna kawa. Oprowadzała nas wspaniała młoda osoba.
Dodał(a):
DOROTA, PASLEK, 30.09.2019
5.5 /6

miło spędzony czas

Piękny kraj wart odwiedzenia i napicia się cudownej kawy w Mostarze, silnych wrażeń, ale i pięknych widoków dostarczył powrót górską drogą z Mostaru do Neum
Dodał(a):
Dariusz, Słupsk, 29.09.2019
6.0 /6

Bałkańskie skarby 7-16 wrzesień 2019

Przepiękne widoki, napotkani ludzie przemili i życzliwi. Kolejny raz z Rbg w Medjugorie robi niezapomniane wrażenie. Co ważne coraz lepsze drogi.
Dodał(a):
Gosia i Andrzej z Opola, 20.09.2019
5.0 /6

Bośnia

Bośnia ma swoją historię i swój klimat, warto zobaczyć te miejsca, które i my widzieliśmy. Przewodnik opowiada wiele ciekawych opowieści z historii kraju.
Dodał(a):
Wiktoria, 19.09.2019
5.0 /6

b-h

Świetne położenie hotelu. Ciepły Adriatyk w zasięgu windy. Cała masa sklepów i sklepików oraz restauracyjek i barów w pobliżu. Wrzesień dla pragnących ciszy i spokoju-idealny.
Dodał(a):
Walenty, Częstochowa, 17.09.2019
6.0 /6

Wielokulturowość

Trzy narody, trzech prezydentów, dwie dominujące religie i jedyny ok. 21 km pas wybrzeża z kurortem w Neum. Kraj, w którym nie ma klasy średniej, kraj wielu skrajnych emocji..
Dodał(a):
Patrycja, 17.09.2019
5.4/6 Ocena ogólna Bośni i Hercegowinie

Pogoda w Bośni i Hercegowinie

Na północy i wschodzie Bośni i Hercegowiny panuje klimat umiarkowany z ciepłym latem i stosunkowo chłodnymi zimami. W najcieplejszym okresie temperatury sięgają ok. 26°C, a zimą od 0 do 8°C. W dolnej części Bośni i Hercegowiny występuje klimat o śródziemnomorskim charakterze, zaś na terenach górzystych szybciej występują opady śnieżne, a śnieg może leżeć na stokach już nawet jesienią.

Historia Medziugorie. Dlaczego warto tam pojechać i co zobaczyć?

Medziugorie leży na terenie Bośni i Hercegowiny, według turystów, krainy pachnącej winem i lawendą. Przeczytaj artykuł i dowiedz się dlaczego warto przyjechać do Medziugorie

Call center
42 680 38 51 codziennie w godz. 8:00-22:00
Zadzwoń Zostaw numer, oddzwonimy
Kontakt
Nasi konsultanci są do Państwa dyspozycji 7 dni w tygodniu callcenter@r.pl
Napisz do nas
Biura Rainbow
Odwiedź jedno z ponad 100 biur Rainbow w całej Polsce i zarezerwuj swój wymarzony urlop
Odwiedź nasz salon