Wczasy w Bośni i Hercegowinie - co musisz wiedzieć?

  • O Bośni i Hercegowinie
  • Opinie
  • Pogoda
  • image/svg+xml Zdjęcia
Flaga Bośni i Hercegowinie

Bośnia i Hercegowina

Stolica:
Sarajewo
Waluta:
BAM
Powierzchnia:
51 197 km2
Liczba ludności:
3 791 622

Bośnia i Hercegowina to jedno z najbardziej urzekających miejsc na Bałkanach. Kraj, gdzie mieszają się kultury i tradycje, a piękno przyrody łączy się z niezwykłą architekturą. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak wyglądają prawdziwe Bałkany – wycieczka objazdowa po Bośni i Hercegowinie to doskonały pomysł na wakacje, nie tylko na last minute. Rozkoszuj się niesamowicie wyrazistą bałkańską kuchnią, zwiedź spektakularnie piękny Mostar i odwiedź Sarajewo, które do dziś pamięta wojnę, która toczyła się tu przed kilkudziesięciu laty. Ale to nie wszystko – miasto Blagaj z sufickim klasztorem, Park Narodowy Sutjeska, czy Visegrad ze słynnym kamiennym mostem, oto, czym jeszcze Bośnia i Hercegowina może skusić. Wybierz na wczasy ten niezwykły kraj i przekonaj się, jak wiele może Ci zaoferować.

Opinie o Bośni i Hercegowinie

Bośni i Hercegowinie
5.5 /6

Największa niespodzianka wyjazdu

Zwiedziliśmy Mostar i Sarajewo podczas wycieczki objazdowej po 4 państwach. Było rewelacyjnie! Mostar jest podobno najcieplejszym miastem Bałkanów, o czym przekonaliśmy się podczas zwiedzania go przy 42 stopniach. Ale nawet ta temperatura nie pokrzyżowała pozytywnych wrażeń, choć turystów było sporo (sierpień). W czasie wolnym mieliśmy czas na spróbowanie lokalnej kuchni. Koniecznie trzeba spróbować kawy po bośniacku, choćby dla samej frajdy sposobu jej podania. Droga z Mostaru do Sarajewa była najpiękniejszą drogą wyjazdu w kategorii inne niż nadmorskie. Do Sarajewa dojechaliśmy w drugiej części dnia, pod koniec zwiedzania zaczynało się ściemniać. To skrzyżowanie wielu kultur i religii, ale w zupełnie innym wydaniu niż jesteśmy przyzwyczajeni np. w Austrii czy Skandynawii. Na starówce mnóstwo warsztatów lokalnych rzemieślników. To wszystko sprawiło, że miasto to miało w sobie coś magicznego. Nocowaliśmy w Sarajewie - pokój okazał się apartamentem, a jedzenie chyba najlepsze na całej wycieczce objazdowej. Jedną noc spędziliśmy na wybrzeżu bośniackim (Neum) i się w nim zakochaliśmy - oni wiedzą, jak wykorzystać te 19 km, które mają :) piękne widoki i super zagospodarowany pas nadmorski. Bardzo pozytywnie wspominamy tą część wyjazdu.
Dodał(a):
Karolina, Warszawa, 30.08.2019
5.0 /6

BiH specyficzne Państwo

Bośnia i Hercegovina jest specyficzny Państwem, Widać, że panuje tam bieda, a piętno wojny domowej jest dostrzegalny. Budynki mieszkalne posiadają wyrażne ślady po kulach. Państwo jeszcze turystycznie się rozwija, ale ma duży potencjał i wiele pięknych miejsc wartych zobaczenia. Posiada bardzo dziwny układ polityczny, który sprawia, że raczej nigdy nie wejdzie do UE. W jednym kraju rządzi 3 prezydentów: jeden chorwat, 1 bośniak, 1 serb, zamiennie co kilka miesięcy.
Dodał(a):
Natalia, 08.09.2019
5.5 /6

przepiękny kraj z nutą smutku

Jadąc do Bośni miałem cały czas w pamięci wojnę na Bałkanach i tą tragedię, która się tam wydarzyła, o dziwo bardzo mało było na ten temat podczas tej wycieczki. Duch wojny jeszcze się niestety za Bośnią ciągnie, to czuć. To kraj pięknej przyrody. Mostar jest jak miasto z tysiąca i jednej nocy. Skoki śmiałków z mostu do Neretwy robią wrażenie. Sarajewo też ma fajne klimatyczne miejsca, ale powojenne zniszczenia są jeszcze widoczne.
Dodał(a):
Irek, Wrocław, 29.07.2019
4.5 /6

Miasto pamiątka

Tutaj najlepiej widać powojenne blizny. Miasto bardzo okrutnie potraktowane przez Serbów - do dzisiaj ciężko znaleźć budynek który nie byłby podziurawiony lub uszkodzony na skutek ostrzału. Mimo to starówka bardzo ładna i klimatyczna a ludzie przyjaźnie nastawieni do przyjezdnych.
Dodał(a):
Croat90, 18.07.2019
5.0 /6

Kraj z potencjałem

Zaletą tego kraju są przystępne ceny i swego rodzaju egzotyka wynikająca z muzułmańskiej historii i kultury. Widać, że turystyka po przejściach wojennych jeszcze nie całkiem rozwinęłą skrzydła (stąd trochę niższa ocena), ale potencjał turystyczny tego kraju jest ogromny.
Dodał(a):
Turysta z Łodzi, 15.07.2019
4.0 /6

BiH

kraj biedny, miejscami w ruinie, nie udało mi sie zwiedzić wszystkich polecanych destynacji, ale te które odwiedziłam są ok, może bez zachwytu w stos. do Chorwacji , ale warto zajrzeć
Dodał(a):
MARZENA, LODZ, 16.07.2019
5.0 /6

Warte odwiedzenia miejsce :)

Bośnia z racji swojego położenia jest świetną alternatywą dla Chorwacji - urlop można spędzić w zasadzie w tym samym miejscu a ceny są jednak trochę bardziej przystępne.
Dodał(a):
LUKASZ, WARSZAWA, 26.08.2019
5.0 /6

Nie wiedziałam, że Bośnia ma dostęp do morza... :D

To państwo bardzo mile mnie zaskoczyło, jest piękne, choć widać trwającą tam kiedyś wojnę. No i ceny- takie jak w Polsce. Niby Bośnia, ale widoki chorwackie :)
Dodał(a):
MAGDALENA, Poznań, 10.09.2019
6.0 /6

znakomicie

biednie,może trochę ponuro, pozostałości wojny widoczne , ale widać też widoki na lepsze jutro i otwarcie na turystykę i świat, przemiła lokalna przewodniczka
Dodał(a):
Iwona, Gdańsk, 08.08.2019
5.0 /6

Kraj wojny

Kraj mocno zniszczony wojną lat 90 tych. Część ładnie odbudowana. Kraj biedny. Głównie architektura islamska wynikająca z wielusetnego panowania osmańskiego.
Dodał(a):
Agnieszka, Kraków, 22.08.2019
5.0 /6

Początek, poznanie, zwiedzanie

Sarajewo obejrzeliśmy za szybko, łazienki publiczne z "dziurą" dla kobiet warunki fatalne, co nie zmienia faktu, że Bośniacy dbają o turystykę
Dodał(a):
Przemysław, Warszawa, 18.07.2019
4.0 /6

Bośnia i Hercegowina

Spora ilość osób proszących o pomoc, co powoduje, że turysta czuje się niezbyt pewnie. Medjugorie - miejsce, które zawiodło moje oczekiwanie.
Dodał(a):
Agnieszka, Rawicz, 14.07.2019
4.5 /6

Warto odwiedzić

Miejsce warte odwiedzenia, pięknie położony hotel, czysty, zadbany. Smaczne posiłki, miła obsługa. Ciekawa oferta wycieczek fakultatywnych.
Dodał(a):
Małgorzata, Warszawa, 02.08.2019
6.0 /6

Zwiedzanie

Spokojny i nie drogi kraj. Warto tam znaleźć nocleg i robić wypady na Chorwację. Bardziej opłacalne jak kwatery w Chorwacji .Polecam.
Dodał(a):
DARIUSZ, WARSZAWA, 29.07.2019
5.5 /6

zwiedzanie Bośni i Hercegowiny

Ciekawe miejsca do zwiedzanie - super widoki, wejście na górę w Medjugorie ciężkie ale warte wrażeń. Mostar też niesamowite widoki.
Dodał(a):
Jolanta, Słupsk, 12.09.2019
6.0 /6

doskonały wybór

Polecam, przede wszystkim to tanie państwo dla nas turystów w porównaniu z innymi krajami. Mieszkańcy też przyjaźnie nastawieni.
Dodał(a):
Renata,, 28.08.2019
5.4/6 Ocena ogólna Bośni i Hercegowinie

Pogoda w Bośni i Hercegowinie

Na północy i wschodzie Bośni i Hercegowiny panuje klimat umiarkowany z ciepłym latem i stosunkowo chłodnymi zimami. W najcieplejszym okresie temperatury sięgają ok. 26°C, a zimą od 0 do 8°C. W dolnej części Bośni i Hercegowiny występuje klimat o śródziemnomorskim charakterze, zaś na terenach górzystych szybciej występują opady śnieżne, a śnieg może leżeć na stokach już nawet jesienią.
Call center
42 680 38 51 codziennie w godz. 8:00-22:00
Zostaw numer, oddzwonimy
Kontakt
Nasi konsultanci do Państwa dyspozycji 7 dni w tygodniu callcenter@r.pl
Napisz do nas
Biura Rainbow
Odwiedź jedno z ponad 100 biur Rainbow w całej Polsce i zarezerwuj swój wymarzony urlop
Odwiedź nasz salon