Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro – wszystko, co musisz wiedzieć
Usytuowany na wysokości 710 m n.p.m., mimo że już nie jest najwyższy na świecie, wciąż przyciąga miliony turystów. Poznaj historię pomnika Chrystusa z Rio!
Filtry
Popularne
Wyżywienie
Liczba dni
Typ wyjazdu
Cena
Standard hotelu
Ocena klientów
Udogodnienia w hotelu
Rodzaj pokoju
Udogodnienia w pokoju
Rodzaj hotelu
Tematyka
Sezon
Dokumenty
Oferty
Użyte filtry:
Brazylia
Stolica: Brasília
Waluta: BRL
Powierzchnia: 8 515 767 km 2
Liczba ludności: 207 848 000
Brazylia to największy kraj Ameryki Południowej kojarzący się przede wszystkim z gorącą sambą, kolorowym karnawałem, piłką nożną i długimi piaszczystymi plażami. Kraj oferuje turystom całą gamę najróżniejszych atrakcji – od pełnej dzikich zwierząt Puszczy Amazońskiej, przez tętniące życiem Rio de Janeiro, ogromne wodospady Iguazú, malownicze kolonialne miasta aż po niesamowite parki narodowe, w których możemy zobaczyć rozmaite egzotyczne gatunki fauny i flory. Dodatkowym atutem Brazylii jest jej fascynująca unikalna kultura, fantastyczna kuchnia, świetna kawa i znakomite trunki. Nie czekaj i zarezerwuj niesamowite wakacje w rytmie samby już teraz!
Szczepienia nie są obowiązkowe, ale przed wakacjami w Brazylii warto zaszczepić się na błonicę, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny i żółtą febrę.
Jeśli w ciągu ostatnich 90 dni przebywało się w krajach, w których występuje żółta febra (np. Boliwii, Ekwadorze, Kolumbii, Wenezueli, Peru), obowiązkowo należy przedstawić dowód szczepienia przeciwko tej chorobie.
Ze względu na zagrożenie malarią i innymi chorobami przenoszonymi przez komary (denga, zika itp.) w pewnych częściach kraju (głównie na północnym zachodzie), poleca się stosować profilaktykę antymalaryczną, oraz zabrać ze sobą długie, lekkie ubrania i zakryte buty na wieczór, moskitierę oraz środki przeciw komarom z wysokim stężeniem DEET.
Walutą kraju jest real brazylijski (BRL), który dzieli się na 100 centavos. Najlepiej zabrać ze sobą dolary amerykańskie i wymienić na miejscu. Płatność kartą jest możliwa w większych sklepach, hotelach i restauracjach, a bankomaty są powszechnie dostępne w dużych miastach.
1 EUR = 6,05 BRL
1 USD = 5,28 BRL
1 PLN = 1,33 BRL
1 BRL = 0,75 PLN
W Brazylii możemy wyróżnić 3 główne typy klimatu – równikowy (na Nizinie Amazonki), tropikalny (w centralnej części kraju) i subtropikalny (na południu).
Klimat równikowy charakteryzuje się wysokimi temperaturami, dużą wilgotnością i sporymi opadami przez cały rok. Roczna suma opadów wynosi 2.000-3.000 mm (bardziej deszczowe są miesiące od grudnia do maja), temperatura oscyluje w okolicach 30°C w ciągu dnia i 24°C w nocy. Wilgotność powietrza to prawie 100 proc.
W klimacie tropikalnym można wyróżnić dwie pory roku – chłodniejszą i mniej deszczową zimę, która trwa od maja do października i gorące i deszczowe lato, występujące od grudnia do marca. Słupki rtęci w Rio pokazują 30-31°C w dzień i 23-24°C w nocy od grudnia do marca i 25-26°C w dzień i 19-21°C w nocy od maja do października. Rocznie spada tu 1.070 mm deszczu, najbardziej deszczowe są grudzień, styczeń i luty (135 mm), najmniej natomiast lipiec (40 mm).
Klimat subtropikalny charakteryzuje się upalnymi latami (30-31°C w dzień i 19-21°C w nocy), przyjemnymi zimami (20-23°C w dzień i 10-11°C w nocy) i opadami występującymi przez cały (nieco więcej pada zimą, niż latem).
Temperatura morza jest odpowiednia do kąpieli od grudnia do maja, ma wtedy 25-26,5°C. W pozostałych miesiącach jej temperatura wody wynosi 22-23,5°C.
Najlepszą porą na urlop w Brazylii jest tutejsza zima, czyli okres od maja do września – temperatury powietrza nie są wówczas uciążliwe, a deszcze występują znacznie rzadziej niż latem.
Brazylia to nie tylko gorąca samba, nietypowe Rio de Janeiro czy niekończąca się rzeka Amazona. Ten kraj ameryki południowej to również potęga wodospadów, starodawne miasta, równiny oraz puszcze i parki narodowe. Zastanawiasz się, jakie są główne atrakcje w Brazylii? Na pewno należą do nich:
Chcesz zobaczyć Park Narodowy Iguaçu? A może marzy Ci się przejażdżka jeepami albo profesjonalny pokaz samby? Te i inne propozycje zajdziesz wśród naszych wycieczek fakultatywnych w Brazylii – to będzie przygoda życia!
Największe lotniska kraju to Guarulhos International Airport (GRU) i Congonhas Airport (CGH) w São Paulo, Brasília International Airport (BSB) w stolicy, Viracopos International Airport (VCP) w Campinas oraz Santos Dumont Airport (SDU) i Rio de Janeiro-Galeão (GIG) w Rio de Janeiro.
Żadna linia lotnicza nie oferuje bezpośrednich lotów z Polski do Brazylii, dlatego, jeśli wybieramy się w tamte strony, należy nastawić się na lot z przesiadką (np. przez Paryż, Lizbonę, Londyn czy Amsterdam). Podróż do Brazylii zajmuje wówczas min. 13 godzin.
Uważa się, że pierwsi ludzie pojawili się na terenie dzisiejszej Brazylii już ok. 46 tys. lat temu. Dla Europy kraj został odkryty w 1500 r. przez portugalskiego żeglarza Pedro Álvaresa Cabrala. Portugalczycy szybko rozpoczęli kolonizację nowych terenów (pierwszą stolicą został Salvador) i zaczęli sprowadzać tu niewolników z Afryki do pracy na plantacjach trzciny cukrowej i kawy oraz w kopalniach złota i diamentów. Szacuje się, że do momentu zdelegalizowania niewolnictwa w XIX r., ok. 4 mln mieszkańców Czarnego Lądu zostało tu przymusowo przesiedlonych.
Na początku XIX w. w obawie przed inwazją Napoleona na swój kraj, portugalska rodzina królewska uciekła do Brazylii i stamtąd sprawowała rządy aż do 1821 r. Po powrocie króla do Europy, jego syn Piotr, został w Brazylii, proklamował jej niepodległość, ustanowił cesarstwo i sam obwołał się nowym władcą. W 1889 r. cesarstwo zostało obalone, a Brazylia stała się republiką. Po zniesieniu niewolnictwa (rok wcześniej) napłynęły tu rzesze imigrantów, głównie z Europy.
Historię i politykę brazylijską w XX w. cechowały ustawiczne kryzysy gospodarcze (m.in. w latach 30-tych i 60-tych) i bardzo częste zmiany władzy, kończące się często dyktaturą, na czele, której zazwyczaj stawała armia (np. rządy Getúlio Vargasa w latach 1930-1945 i 1951-54 czy reżimu wojskowego w latach 1964-1985). Niestabilna sytuacja pod względem zarówno politycznym, jak i ekonomicznym, utrzymuje się w tym kraju do dziś, a powszechna korupcja i zorganizowana przestępczość tylko to potęguje.
Podróżowanie to nie tylko zwiedzanie najbardziej popularnych punktów na mapie. Oznacza również zapoznanie się z nową kulturą, a także lokalnymi potrawami. W przypadku kuchni brazylijskiej królują:
Moqueca – gulasz z ryb i owoców morza duszonych z pomidorami, cebulą i kolendrą. W regionie Bahia dodaje się jeszcze ziarna arnoty, a w stanie Espírito Santo – olej palmowy, paprykę i mleko kokosowe.
Feijoada – gulasz z czarnej fasoli i mięsa wieprzowego serwowany zwykle z białym ryżem, prażoną mąką z manioku (nazywaną tu farofa), kapustą i pomarańczą.
Coxinha – smażone na głębokim tłuszczu ciasto na bazie ziemniaków z nadzieniem z kurczaka, kształtem przypominające gruszkę.
Acarajé – smażona na głębokim tłuszczu przekąska z fasoli i cebuli nadziewana krewetkami i pikantną pastą z krewetek, nerkowców i pomidorów.
Pão de queijo – chleb w kształcie kulek przygotowany ze skrobi tapiokowej i sera.
Pastéis – pieczone pierogi nadziewane np. mięsem, serem lub owocami.
Picadinho – wołowina z warzywami, np. marchewką, ziemniakami czy kolczochem jadalnym.
Quindim – pieczony w formie do babeczek deser z jajek, cukru, kokosa i masła.
Acai suco – sok z jagód acai.
Brigadeiro – słodkie kulki z mleka skondensowanego, kakao i masła z czekoladową posypką.
Beijinho de Coco – kulki z mleka skondensowanego i masła posypane wiórkami kokosowymi.
Caipirinha – najbardziej popularny brazylijski koktajl, przyrządzony na bazie alkoholu cachaça produkowanego z soku trzcinowego, z dodatkiem cukru i limonki.
Do Brazylii można wwieźć rzeczy do użytku osobistego oraz inne przedmioty, których wartość nie przekracza 500 USD. Środki pieniężne powyżej 10.000 BRL należy zadeklarować. W sklepach wolnocłowych można zrobić zakupy do kwoty 500 USD na osobę.
Zakazany jest wwóz świeżych owoców i warzyw, produktów mięsnych i rybnych, nabiału, roślin i zwierząt oraz narkotyków.
W sklepach: woda 1,5-3 BRL, cola 2 l 6 BRL, lokalne piwo 3 BRL, cachaça 0,5 l 4 BRL, kawa 5,5 BRL, chleb 6 BRL, mleko 2,5 BRL, chipsy 6 BRL, mango 5 BRL/kg, jogurt 5 BRL, czekolada 4 BRL, pasta do zębów 4 BRL, szampon 7 BRL, papierosy 5,5-8 BRL,
W restauracjach: pão de queijo 6 BRL/10 sztuk, coxinha 4 BRL, acarajé 6-12 BRL, danie obiadowe 13-15 BRL, bufet 20-25 BRL, kawa 5 BRL, piwo 6 BRL, mała woda 2,5 BRL,
Litr benzyny kosztuje 3,70 BRL, bilet komunikacji miejskiej 3,80 BRL, taksówka 5 BRL opłaty początkowej i 2,80 BRL za km, wynajem auta od 20 EUR dziennie.
Paszport ważny co najmniej 6 miesięcy, kserokopię dokumentów podróżnych, saszetkę, którą można ukryć pod ubraniem na pieniądze i paszport.
Okulary przeciwsłoneczne, krem z wysokim filtrem UV, nakrycie głowy.
Podstawowy zestaw leków (przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe, plastry).
Chcesz być pewny, że spakowałeś wszystko, co potrzebne? Przeczytaj nasz poradnik na blogu dotyczący tego, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Brazylii. Na pewno poczujesz się spokojniej przed długą podróżą.
Produkty spożywcze: cachaça, cygara, goiabada (pasta z guawy), przetwory z guarany, kawa, orzechy brazylijskie, brigadeiros, chá mate (yerba mate).
Produkty użytkowe: hamaki, odzież plażowa, chusty kanga, plecione kosze, kwieciste letnie sukienki, havaianas (japonki) w kolorze brazylijskiej flagi, biżuteria ze złota, srebra i drewna, płyty z lokalną muzyką.
Produkty dekoracyjne: ceramiczne figurki np. przedstawiające posąg Chrystusa Odkupiciela, tradycyjne brazylijskie instrumenty (caxixi, berimbau, cuíca), gadżety związane z piłką nożną (koszulki, szaliki itp.), amulety i figurki kultu candomblé (religii afroamerykańskiej).