Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

Dalmacja wakacje

Znaleziono 12 ofert

4.8/6  (311 ocen)
Bestseller
Last Minute!
Między niebem, ziemią a morzem (z przelotem do Dubrownika)
Objazd + wypoczynek • Czarnogóra, Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
23.07.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Poznań
Śniadania i obiadokolacje
2 761zł/os.
5.1/6  (86 ocen)
Last Minute!
Między niebem, ziemią a morzem (z przelotem do Podgoricy)
Objazd + wypoczynek • Czarnogóra, Albania, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
13.08.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Poznań
Śniadania i obiadokolacje
3 075zł/os.
5.0/6  (13 ocen)
Selfie z Adriatykiem, #Bałkany
Objazd + wypoczynek • Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra
24.09.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania i obiadokolacje
3 230zł/os.
4.8/6  (442 oceny)
Bestseller
Last Minute!
Zapach wina i lawendy
Objazd + wypoczynek • Czarnogóra i Chorwacja
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
23.07.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Poznań
Śniadania i obiadokolacje
3 320zł/os.
5.2/6  (294 oceny)
Last Minute!
Bałkany polako, polako, CPO - HOTEL JADRAN
Objazd + wypoczynek • Bośnia i Hercegowina i Chorwacja
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
30.07.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
Śniadania i obiadokolacje
3 331zł/os.
4.5/6  (127 ocen)
Last Minute!
Hotel & Villas Plat
Wypoczynek • Chorwacja: Dalmacja
13.08.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Poznań
All Inclusive light
3 673zł/os.
4.1/6  (17 ocen)
Medena
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera - Dalmacja
24.09.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
3 730zł/os.
5.3/6  (13 ocen)
Last Minute!
Stacija
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera - Dalmacja
23.07.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
Śniadania
3 814zł/os.
Split Express
Objazd • Chorwacja: Dalmacja
02.10.2024 (5 dni / 4 noclegi)inne terminy
Warszawa Chopin
Śniadania
3 827zł/os.
Hotel Miramare Vodice
Wypoczynek • Chorwacja: Dalmacja - Kastelanska Riwiera
10.09.2024 (8 dni / 7 noclegów)inne terminy
Katowice
Śniadania
4 455zł/os.
Dalmacja
Dalmacja

Chorwacja

Region: Dalmacja

Waluta: HRK

Powierzchnia: 13 000 km 2

Liczba ludności: ‍852 068

Dlaczego warto spędzić wczasy w Dalmacji?

Dalmacja to bez wątpienia jedna najciekawszych i najbardziej malowniczych części Europy. Sąsiedztwo turkusowej wody kontrastującej z zielenią śródziemnomorskiej roślinności i wysokimi, często skalistymi górami, sprawia, że nudzić się tu nie sposób. Jeśli dodamy do ciekawą, pełną różnych wpływów historię, to nikogo powinno dziwić, że jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc nad Adriatykiem. Dalmacja to po prostu znakomite miejsce na udane wakacje.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Dalmacji?

 • Dalmacja ciągnie się przez blisko 400 km wzdłuż wybrzeża Adriatyku od Zatoki Kwarnerskiej na północy aż po Zatokę Kotorską na południu.
 • Dalmację najlepiej zwiedzać jadąc wzdłuż powstałej za czasów Jugosławii, a dokładniej w latach 60 i 70. ub. wieku, Adriatyckiej Magistrali (chor. Jadranska Magistrala).
 • Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej, ale nie należy do Strefy Schengen. Do wjazdu wystarczy jednak dowód osobisty.
 • Walutą Chorwacji jest kuna (HRK), która dzieli się na 100 lip. Najlepiej zabrać ze sobą kuny, alternatywą jest euro, które można wymienić się w kantorach. Bardzo popularne jest płacenie kartą, bankomaty można znaleźć bez większego problemu.
 • Językiem urzędowym jest chorwacki. Wiele mieszkańców kraju posługuje się również angielskim i niemieckim.

Pogoda w Dalmacji

Dalmacja leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się suchymi, ciepłymi latami i łagodnymi zimami. Opady występują głównie zimą, latem praktycznie wcale nie pada.

Najlepsza pora na zwiedzanie to późna wiosna i wczesna jesień, na plażowanie zaś najbardziej sprzyjającym okresem jest lato – temperatury zarówno wody, jak i powietrza są wtedy najwyższe.

Średnie temperatury w Dalmacji to odpowiednio: 17 °C w kwietniu, 22 °C w maju, 26 °C w czerwcu, 31 °C w lipcu, 30 °C w sierpniu i 25 °C we wrześniu. Noce najcieplejsze są w lipcu i sierpniu – 19-21 °C. Zimą średnie temperatury w dzień wynoszą 11-15 °C w dzień i 3-7 °C w nocy.

Średnia temperatura wody to 17 °C w maju, 20 °C w czerwcu, 22 °C w lipcu, 19 °C w sierpniu i 15 °C we wrześniu.

Co zobaczyć Dalmacji?

 • Dubrownik – miasto nazywane perłą Adriatyku, z wysokimi murami miejskimi, które było niegdyś stolicą kupieckiej Republiki Raguzy (dawna nazwa tej miejscowości). Słynie ze Stradunu – głównej ulicy starówki, a do najważniejszych zabytków Dubrownika należą: dedykowany patronowi miasta Kościół św. Błażeja, Pałace Rektorów, Katedra Najświętszej Maryi Panny, Pałac Sponza i sąsiednia Kolumna Rolanda, Wielka Studnia Onofria, oraz Kompleks Franciszkański.
 • Zadar – miejscowość z pozostałościami rzymskiego forum oraz imponującym kościołem św. Donata. Ciekawą atrakcją są morskie organy, system 35 rur wyposażonych w specjalne gwizdki, usytuowanych pod kamiennymi schodami tutejszej promenady.
 • Šibenik – miejscowość słynąca z tutejszej katedry św. Jakuba, jednego z najwspanialszych przykładów architektury sakralnej w całej Chorwacji, którą zaprojektował Juraj Dalmatinac.
 • Park Narodowy Krka – przepiękne, kaskadowe wodospady, usytuowane na rzece spływającej z Gór Dynarskich. Park znajduje się ok. 15 km w głąb lądu na wysokości Šibenika.
 • Primošten – urokliwe miasteczko, które powstało na skutek połączenia groblą niewielkiej wysepki ze stałym lądem. Znajduje się ciekawy tu kościół św. Jerzego i punkt widokowy na okolicę.
 • Trogir – malownicza miejscowość znajdują się na małej wysepce oddzielonej od stałego lądu wąskim kanałem żeglugowym, z monumentalną katedrą św. Wawrzyńca (Sv. Lovre) oraz pozostałościami warowni.
 • Kaštela – jeden z głównych kurortów wypoczynkowych zlokalizowanych w centralnej części Dalmacji.
 • Salona – pozostałości rzymskiego miasta, będącego niegdyś stolicą prowincji Illirycum, które powstało na gruzach wcześniejszej iliryjsko-greckiej osady Aspalathos.
 • Split – miasto-pałac. Tutejsza starówka znajduje się w obrębie murów pałacu, który pod koniec III w. rzymski cesarz Dioklecjan nakazał wybudować nad samym brzegiem morza.
 • Omiš – miejscowość słynąca z festiwalu folklorystycznego, odbywającego się każdego lata, oraz rejsów po rzece Cetinie, tworzącej w tym miejscu malowniczy kanion.
 • Riwiera Makarska – ciągnie się wzdłuż imponującego masywu górskiego Biokovo i składa się na nią szereg osad, usytuowanych na dystansie ok. 50 km. Główną miejscowością riwiery jest Makarska, inne to: Brela, Baška Voda, Tučepi, Podgora, Igrane, Živogošće, Drvenik, Podaca, Brist i Gradac.
 • Jeziora Baćinskie – grupa kilku słodkowodnych jezior krasowych, z których dwa główne, mimo że sąsiadują ze sobą, mają odmienny kolor.
 • Neum – jedyna nad Adriatykiem miejscowość należąca do Bośni i Hercegowiny.
 • Pelješac – długi na ok. 70 km, ale dość wąski półwysep słynący z uprawy winogron. Wytwarzane tu wina uchodzą za najlepsze w Chorwacji.
 • Ston – miejscowość przy wjeździe na Pelješac, słynąca z produkcji soli i otoczona blisko 900-metrowym murem z czasów Republiki Dubrownickiej.
 • Orebić – największa miejscowość na Pelješacu, słynąca w przeszłości z tradycji żeglarskich, czego pamiątką są liczne domy kapitańskie.

Podczas wczasów warto również skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych w Dalmacji. Spływ pontonami w dół górskiej rzeki Cetina dostarczy energii na cały dalszy pobyt. Całodniowy wyjazd do sąsiedniej Czarnogóry z polskojęzycznym pilotem to okazja do zwiedzenia jeszcze większej liczby atrakcji a rejs po zatokach i wyspach Chorwacji pozwoli na pełny relaks na wodzie.

Loty do Dalmacji

Dalmacja ma trzy główne lotniska międzynarodowe: Zadar (ZAD) na północy, Split (SPU) w środkowej części oraz Dubrownik (DBV) na południu.

W szczycie sezonu turystycznego (czerwiec – wrzesień) z Polski można zazwyczaj bezpośrednio dolecieć do:

Splitu – z Lublina, Rzeszowa, Gdańska, Katowic, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Warszawy.

Zadaru – z Rzeszowa, Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Poznania i Warszawy.

Dubrownika – z Warszawy, Poznania, Krakowa i Katowic.

Co zjeść w Dalmacji?

Dania rybne i z owoców morza:

Pržene lignje s blitvom – tradycyjne dalmatyńskie danie składające, się z grillowanych kalmarów podawanych z mieszaniną gotowanych ziemniaków i blitvy (burak liściowy).

Kozice – krewetki (na žaru – grillowane lub u maslinovom ulju – duszone w oleju z oliwek z dodatkiem czosnku i natki pietruszki.)

Buzara – gulasz z owoców morza z oliwą z oliwek, winem, czosnkiem i pietruszką (scampi – krewetki, dadnje – małże).

Crni Rižot – czarne risotto barwione atramentem z mątwy lub kałamarnicy.

Salata od hobotnice – sałatka z gotowanej ośmiornicy z dodatkiem pomidora, papryki, sałaty i aromatycznych ziół.

Špageti od plodova mora – spaghetti z owocami morza.

Riblja juha – zupa rybna, często serwowana też z dodatkiem owoców morza.

Jakie pamiątki przywieźć z wczasów w Dalmacji?

Produkty spożywcze – lawenda, wino (np. Dingač, Plavac, Prošek, Graševina), pršut, oliwa z oliwek, miód (np. lawendowy, szałwiowy, kasztanowy), dżem z fig, Maraschino (likier z wiśni), ser z mleka owczego Paški sir, rakija, słodycze (ciasteczka Domaćice, czekolada Dorina), przyprawy i zioła (rozmaryn, szałwia, tymianek, liście laurowe), ajvar.

Produkty użytkowe – kosmetyki na bazie oliwy z oliwek lub lawendy, peka (specjalne naczynie do przygotowywania potraw),

Produkty dekoracyjne – koronki (serwetki, obrusy), wyroby z kamienia (misy, wazony, biżuteria, moździerz), dalmatyńskie klapy (płyty z charakterystyczną dla regionu muzyką wykonywaną przez męski chór).

Opinie o Dalmacji:

5.7/6

Ocena ogólna Dalmacja

6.0 / 6
Chorwacka ślicznotka

Dalmacja to cudowny region Chorwacji, skrywający w sobie wiele piękna i niezwykłych historii. Przyroda, zabytki, urokliwe miasta. To wszystko sprawia, że wypoczynek w Dalmacji jest jak kalejdoskop doznań i przeżyć. To trzeba zobaczyć.Dodał(a):
Joanna, Katowice, 2021.08.02
6.0 / 6
Dalmacja

Piękna, piękna i piękna. Wrócimy do pięknych białych miast z wąskimi uliczkami. Turkusowego morza i słonecznych wybrzeży. Koniecznie góry, których niestety nie było w naszym programie wycieczki.Dodał(a):
ANNA, Podole Małe, 2021.09.21
6.0 / 6
Dalmacja-najważniejsze punkty na mapie

Wycieczka Wzdłuż Adriatyku pozwoliła zobaczyć najważniejsze punkty Dalmacji i zdecydowanie było warto.Dodał(a):
Katarzyna, Włocławek, 2021.08.30
6.0 / 6
Dalmatyńska eskapada

Ciekawa pod względem historycznym i widokowym. Dla lubiących błękit morza i zarys gór - warta wybrania się.Dodał(a):
IWONA, Lubartów, 2020.08.14
6.0 / 6
Najpiękniejszy region w Chorwacji

Dalmacja jest to jeden z najpiękniejszych regionów w całej Chorwacji. Z jednej strony strome góry, natomiast z drugiej błękitna woda. Niesamowita roślinność oraz czyste (co prawda kamieniste), ale czyte plaże robią swój specyficzny urok. Polecamy wybrać się na dłuższy pobyt niż 7 dni, bo naprawdę warto!Dodał(a):
Ireneusz, Międzylesie, 2018.07.26
6.0 / 6
Dalmacja - fantastyczna, wciąż do odkrycia...

Dalmacja jest szczególnym regionem Chorwacji. Żyje się tutaj wybitnie polako, polako...Fantastyczny, śródziemnomorski klimat, piękne palmy daktylowe, pyszne owoce, turkusowy Jadran, pyszne jedzonko, niezliczone wyspy i wysepki...I oczywiście lazur nieba i złote słońce...Czyż można chcieć więcej...Bajka!Dodał(a):
Mieszko, Bełchatów, 2020.09.24
6.0 / 6
Niesamowita, śródziemnomorska atmosfera.

Krajobrazy jak z bajki, wieczorne spacery to czysta przyjemność. Szum morza, które powoli topi się w kamienistych plażach potrafi wyciszyć.Dodał(a):
Bartek, 2018.06.29
6.0 / 6
Cudowna kraina

Malownicze widoki, góry i morze w jednym, bajka 😍 Fantastyczne morze z ciepłą wodą i urokliwe, kamieniste pokarze.Dodał(a):
Beata, Pogórze, 2020.11.22
6.0 / 6
Przepiękna Dalmacja

W Dalmacji zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia. Nie dziwimy się Robertowi Makłowiczowi, że tu zamieszkał.Dodał(a):
Iwona, Warszawa, 2021.07.30
6.0 / 6
Dalmacja - piękny region Chorwacji.

Dalmacja położona jest przy malowniczej Riwierze Makarskiej, która jest po prostu cudowna. Szczerze polecam zwiedzanie tego regionu Chorwacji.Dodał(a):
Ewa, Sokółka, 2018.07.31
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem