wypoczynek

Wczasy w Dalmacji - co musisz wiedzieć?

  • O Dalmacji
  • Opinie
  • Pogoda

Dalmacja

Wakacje w Dalmacji

Wczasy w Dalmacji - krainie wiecznego słońca i zabytków

Rozciągająca się od Zadaru do Dubrownika Dalmacja jest najchętniej odwiedzanym regionem Chorwacji. Dlaczego turyści tak chętnie wybierają wczasy w Dalmacji? Region ten bowiem łączy w sobie skąpane w słońcu plaże, krystalicznie czyste morze oraz piękne miasta, w których zachowała się dawna architektura. Kraina ta stanowi więc świetny wybór dla miłośników odpoczynku na plaży, jak i osób lubiących zwiedzać i poznawać kulturę.

Gdzie na wakacje w Dalmacji? – Najważniejsze miasta regionu

Alfred Hitchcock stwierdził niegdyś, iż zachód słońca w Zadarze jest piękniejszy od tego w Kalifornii. Nie ma w tym absolutnie grama przesady, zważywszy na przepiękne położenie miasta. Do położonego nad brzegiem Adriatyku miasta przylega bowiem równoległy półwysep, który tworzy iście malowniczy krajobraz. Od czasów Rzymskich Zadar jest najważniejszym ośrodkiem północnej Dalmacji. Z tamtego okresu pochodzi też Kościół św. Donata, gdzie organizowane są słynne Zadarskie Wieczory. Swój niepowtarzalny urok ma również Trogir, który od lat zachwyca wszystkich miłośników zabytkowej architektury. To leżące w środkowej Dalmacji urokliwe miasteczko dzieli swój obszar między ląd i wyspę, która skrywa, wpisaną w 1997 roku listę UNESCO, starą część miasta. Środkowa Dalmacja to jednak przede wszystkim Split oraz słynna Makarska, niezwykle popularny wśród turystów kurort, który dał nazwę całej okolicznej riwierze. Fani błogiego wypoczynku i opalania się na plaży mają tu do dyspozycji niemal niekończący się pas plaż. Split z kolei jest gratką dla miłośników historii. Od wpisanego na listę UNESCO Pałacu Dioklecjana przez Katedrę Św. Duji, po pozostałości akweduktu czy świątynię Jupitera. Wakacje w Dalmacji to również Dubrownik, „Perła Adriatyku” i stolica południowej części regionu. Otoczony murami, skrywa budynki pochodzące z VII w. oraz starówkę, która kontynuuje wątek UNESCO. Pomiędzy licznymi bastionami i basztami znajdziemy tu także najstarszą w Europie aptekę, z 1317 roku.

Wczasy w Dalmacji –piękno natury

Dalmacja to przede wszystkim także charakterystyczne ukształtowanie terenu z licznymi wzgórzami, zatokami oraz wysepkami, które dało nazwę typowi wybrzeża. To tu znajdziemy aż 926 wysp z takimi perełkami jak Korcula, Krk czy Dugi Otok. Dalmatyńskie wybrzeże z niezwykłą gracją łączy w sobie zielone wzgórza, parki narodowe, piaszczyste, żwirkowe czy kamieniste plaże oraz lazurową wodę. Wszystko to stwarza idealne warunki do wakacyjnego relaksu. Bez względu na to czy jesteście fanami wylegiwania się na plaży czy aktywnego wypoczynku, Dalmacja to idealne miejsce na wczasy!

Zobacz również oferty w innych regionach w Chorwacji: Dubrownik Hvar Kastelanska Riwiera Korcula Makarska Riwiera oraz informacje o Chorwacji.

Opinie o Dalmacji

Dalmacji
6.0 /6

Dalmacja - fantastyczna, wciąż do odkrycia...

Dalmacja jest szczególnym regionem Chorwacji. Żyje się tutaj wybitnie polako, polako...Fantastyczny, śródziemnomorski klimat, piękne palmy daktylowe, pyszne owoce, turkusowy Jadran, pyszne jedzonko, niezliczone wyspy i wysepki...I oczywiście lazur nieba i złote słońce...Czyż można chcieć więcej...Bajka!
Dodał(a):
Mieszko, Bełchatów, 24.09.2020
6.0 /6

Perła Dalmacji Dubrownik

Dubrownik ma 1300 lat. ma podwójne mury obronne i nigdy nie został zdobyty. Dubrowniczanie sami wpuścili generała de Marmont i oddali mu Dubrownik (dali się wtedy wykiwać). Stare miasto to prawdziwa perełka.
Dodał(a):
Marzena Hanna, Krzykosy, 25.09.2020
5.0 /6

Chorwacja-wzdłuż Adriatyku

Region bardzo ładny-znany z miesjsc turystycznych. W tym regionie znajdują się jedne z najbardziej znanych miejsc w Chorwacji (Split) i mnóstwo wysp dla miłośników mniej zatłoczonych miejsc i żeglugi
Dodał(a):
Justyna, Sosnowiec, 28.09.2020
6.0 /6

Cudowna kraina

Malownicze widoki, góry i morze w jednym, bajka 😍 Fantastyczne morze z ciepłą wodą i urokliwe, kamieniste pokarze.
Dodał(a):
Beata, Pogórze, 22.11.2020
6.0 /6

Jeden z najpiękniejszych.....

Dalmacja to jeden z najpiękniejszych regionów Chorwacji choć nie jedyny godny polecenia. Od granic z Czarnogórą aż po Istrię ......wszędzie jest coś wyjątkowego, wartego zobaczenia.
Dodał(a):
Waldemar, Włodawa, 20.09.2020
5.0 /6

Eskapada w historii

Dalmacja to jak wehikuł czasu który przenosi nas w czasy rzymian r,królów chorwackich Republiki weneckiej czy monarchii austro-węgierskiej.wracamy bogatsi o bagaż historii i kultury tego regionu
Dodał(a):
Anna , SOSNOWIEC, 06.09.2020
5.0 /6

Mijescowość Plat

Bardzo spokojne i zaciszne miejsce z pięknymi plażami , gdzie można odpocząć od zgiełku miasta, jedyny minus za brak sklepu w miasteczku Plat gdzie jednak trochę turystów jest a na zakupy muszą jechać do miasteczka obok, ale komunikacja bardzo dobrze funkcjonuje :)
Dodał(a):
Sylwia, Rybnik, 31.08.2020
6.0 /6

Dobrodošli u Dalmaciju

To nie tylko kraina geograficzna...To miejsce tętniące życiem, etnografią, kulinariami, dające możliwość pełnego relaksu. Tutaj także można prawdziwie poczuć historię Bałkanów, czasami trudną, ale mająca ogromny wpływ na tę część Europy. Na pewno jeszcze tutaj powrócę, by rozkoszować się pięknem tych obszarów...
Dodał(a):
Mieszko, Bełchatów, 26.08.2020
6.0 /6

Dalmatyńska eskapada

Ciekawa pod względem historycznym i widokowym. Dla lubiących błękit morza i zarys gór - warta wybrania się.
Dodał(a):
IWONA, Lubartów, 14.08.2020
5.5 /6

Dalmacja - wspaniałe widoki

Dalmacja położona pomiędzy górami a morzem więc zapierające dech w piersi widoki. Miasteczka bardzo stare, zadbane. Piękna średniowieczna architektura.
Dodał(a):
Sylwia, Włocławek, 10.08.2020
6.0 /6

Piękny region.

Na pewno warta odwiedzenia i zwiedzenie. Split, Trogir i cały region przepiękne, jak zresztą cała Chorwacja..
Dodał(a):
MAGDALENA, Gostyń, 14.07.2019
4.5 /6

Góry i morze od ręki

Gory i morze blisko siebie umożliwaia duzą elstycznosci o do spedznaia czasu wolnego.

Dodał(a):
Paweł, Koszalin, 12.10.2018
6.0 /6

Polecam

Super miejsce, Podgora jest szczególnie urokliwa i nie tak zatłoczona jak Makarska.

Dodał(a):
Iza, 25.09.2018
6.0 /6

Dalmacja

Kraj w którym się można zakochać :)

Dodał(a):
Kasika, 24.09.2018
6.0 /6

Piękne rejony

Uwielbiam klimaty śródziemnomorskie.

Dodał(a):
Jerzy, Gdynia, 03.09.2018
5.5 /6

Magdalena@Paula

Moglabym tam mieszkać. Polecam serdecznie

Dodał(a):
Magdalena@Paula, 13.08.2018
5.7/6 Ocena ogólna Dalmacji

Pogoda w Dalmacji

Klimat Dalmacji to klimat śródziemnomorski, co gwarantuje świetną pogodę od wczesnej wiosny aż do początku jesieni. Latem temperatury w Dalmacji sięgają często ponad 25°C, a w najcieplejszych miesiącach: lipcu i sierpniu często przekraczają nawet 30°C. Zimą słupek rtęci spada jedynie o kilkanaście stopni, oscylując na poziomie 5°C-10°C. W tym okresie występują także częstsze opady, które mogą pojawiać się również w maju.