wypoczynek

Wczasy w Dalmacji - co musisz wiedzieć?

  • O Dalmacji
  • Opinie
  • Pogoda

Dalmacja

Wakacje w Dalmacji

Wczasy w Dalmacji - krainie wiecznego słońca i zabytków

Rozciągająca się od Zadaru do Dubrownika Dalmacja jest najchętniej odwiedzanym regionem Chorwacji. Dlaczego turyści tak chętnie wybierają wczasy w Dalmacji? Region ten bowiem łączy w sobie skąpane w słońcu plaże, krystalicznie czyste morze oraz piękne miasta, w których zachowała się dawna architektura. Kraina ta stanowi więc świetny wybór dla miłośników odpoczynku na plaży, jak i osób lubiących zwiedzać i poznawać kulturę.

Gdzie na wakacje w Dalmacji? – Najważniejsze miasta regionu

Alfred Hitchcock stwierdził niegdyś, iż zachód słońca w Zadarze jest piękniejszy od tego w Kalifornii. Nie ma w tym absolutnie grama przesady, zważywszy na przepiękne położenie miasta. Do położonego nad brzegiem Adriatyku miasta przylega bowiem równoległy półwysep, który tworzy iście malowniczy krajobraz. Od czasów Rzymskich Zadar jest najważniejszym ośrodkiem północnej Dalmacji. Z tamtego okresu pochodzi też Kościół św. Donata, gdzie organizowane są słynne Zadarskie Wieczory. Swój niepowtarzalny urok ma również Trogir, który od lat zachwyca wszystkich miłośników zabytkowej architektury. To leżące w środkowej Dalmacji urokliwe miasteczko dzieli swój obszar między ląd i wyspę, która skrywa, wpisaną w 1997 roku listę UNESCO, starą część miasta. Środkowa Dalmacja to jednak przede wszystkim Split oraz słynna Makarska, niezwykle popularny wśród turystów kurort, który dał nazwę całej okolicznej riwierze. Fani błogiego wypoczynku i opalania się na plaży mają tu do dyspozycji niemal niekończący się pas plaż. Split z kolei jest gratką dla miłośników historii. Od wpisanego na listę UNESCO Pałacu Dioklecjana przez Katedrę Św. Duji, po pozostałości akweduktu czy świątynię Jupitera. Wakacje w Dalmacji to również Dubrownik, „Perła Adriatyku” i stolica południowej części regionu. Otoczony murami, skrywa budynki pochodzące z VII w. oraz starówkę, która kontynuuje wątek UNESCO. Pomiędzy licznymi bastionami i basztami znajdziemy tu także najstarszą w Europie aptekę, z 1317 roku.

Wczasy w Dalmacji –piękno natury

Dalmacja to przede wszystkim także charakterystyczne ukształtowanie terenu z licznymi wzgórzami, zatokami oraz wysepkami, które dało nazwę typowi wybrzeża. To tu znajdziemy aż 926 wysp z takimi perełkami jak Korcula, Krk czy Dugi Otok. Dalmatyńskie wybrzeże z niezwykłą gracją łączy w sobie zielone wzgórza, parki narodowe, piaszczyste, żwirkowe czy kamieniste plaże oraz lazurową wodę. Wszystko to stwarza idealne warunki do wakacyjnego relaksu. Bez względu na to czy jesteście fanami wylegiwania się na plaży czy aktywnego wypoczynku, Dalmacja to idealne miejsce na wczasy!

Zobacz również oferty w innych regionach w Chorwacji: Dubrownik Hvar Istria Kastelanska Riwiera Korcula Makarska Riwiera oraz informacje o Chorwacji.

Opinie o Dalmacji

Dalmacji
5.5 /6

żadnych reklamacji

tyle do zwiedzenia,tyle nie odkrytych miejsc,może jeszcze sie uda (oby) tym będę żyła i za tym tęskniła na razie mam wiele książek do przeczytania dotyczacych historii tatych regionów i na temat wojny okrutnej bo bratobójczej, i oczywiście muzyka nietylko melancholijna ,ale ta wesoła ,która az porywa do tańca im tańczyć i cieszyc sie.
Dodał(a):
Bożena, Olszyna, 22.09.2021
6.0 /6

Dalmacja

Przewodnicy opowiedzieli wiele ciekawych historii związanych z miastami Dalmacji. Split jest bardzo urokliwym miastem, znajdują się tam tłumy turystów z całej Polski, Zadar też był super, organy morskie zrobiły na mnie mega wrażenie, wyspa Brać i Hvar również.
Dodał(a):
Angelika, Wysocice, 07.09.2021
6.0 /6

Dalmacja jest Piękna

Super. Piękne krajobrazy Urokliwe wybrzeże Masyw Biokovo przeglądający się w wodach Adriatyku, a w nim cieplutka woda zachęcająca do kąpieli. Prześliczny Split i Dubrownik ale także urokliwe małe miasteczka pozostawiające w pamięci niezapomniane widoki.
Dodał(a):
Mieczysław, Grodzisk Mazowiecki, 23.08.2021
6.0 /6

Dalmacja

Dubrownik jest piękny, można po nim chodzić w nieskończoność, Wyspa Korczula również warta polecenia, zwłaszcza, że po pobycie w dusznym rejonie Platu, jest tu czym oddychać. Góry i morze, w swoim bliskim sąsiedztwie, tworzą przepiękne widoki, zachwycają.
Dodał(a):
Jadwiga WARSZAWA, 09.08.2021
5.0 /6

Bogdan

Urokiwe zatoczki nad Adriatykiem, krystalicznie czysta woda. Plaże niestety żwirowe i kamieniste, dlatego należy się zaopatrzeć w obuwie do pływania które chroni stopy przed ewentualnymi Jeżowcami oraz żwirem i kamieniami. Obowiązkowo.
Dodał(a):
Bogdan, Piotrków Trybunalski, 04.10.2021
5.5 /6

Dalmację oceniam bardzo wysoko

Wyjątkowa część Chorwacji zarówno pod względem krajobrazu, jak i zabytków. Silne powiązanie historii ze sztuką, głównie rzymską i mnogość detali architektonicznych i rzeźbiarskich wprowadziła mnie w zachwyt.
Dodał(a):
Marzenna, Łódź, 23.08.2021
5.5 /6

Najpiękniejsza część Chorwacji

Dalmacja w Chorwacji to była nasza główna destynacja i jest piękna. Piękne, aczkolwiek żwirkowe lub kamieniste plaże, turkusowa woda, czysto, można dobrze wypocząć i nacieszyć oko. Bardzo dobre owoce morza
Dodał(a):
Joanna, 12.08.2021
6.0 /6

Piękne miasteczka dalmacji

Na trasie zobaczymy wiele zabytkowych miasteczek oddających nadmorski klimat tego kraju. Każde z nich chociaż podobne niesie ze sobą setki lat włąśnej historii, którą warto poznać i zobaczyć na własne oczy.
Dodał(a):
Monia, Gliwice, 21.09.2021
6.0 /6

Dalmacja-opinia

Region położony wzdłuż wybrzeża. Charakteryzuje się mnóstwem wysepek i urokliwych zatoczek. Idealny klimat. Nie na darmo cesarz rzymski Dioklecjan wybrał ten rejon na pobyt w okresie po abdykacji. Polecam
Dodał(a):
Romuald, Warszawa, 05.09.2021
6.0 /6

Dalmacja

Piękna, piękna i piękna. Wrócimy do pięknych białych miast z wąskimi uliczkami. Turkusowego morza i słonecznych wybrzeży. Koniecznie góry, których niestety nie było w naszym programie wycieczki.
Dodał(a):
ANNA, Podole Małe, 21.09.2021
6.0 /6

Kraina wiecznych wakacji

Dalmacja to wymarzone miejsce na wakacje. Nie bez powodu większość ludzi, którzy już tu byli, wracają co rok. Pewna pogoda, piękna przyroda, turkusowa woda i mili ludzie.
Dodał(a):
Maciej, Białystok, 27.08.2021
6.0 /6

Piękny region

Dalmacje odbieram bardzo pozytywnie, każda z mijanaych miejscowości skrywa restauracje z pysznym jedzeniem oraz ciekawe atrakcje. Warto poszukać na lokalnych stronach.
Dodał(a):
Mieszko, Poznań, 27.09.2021
5.5 /6

Pieknie

Pięknie,ciepło,słonecznie .Zabytkowe miasteczka jak z bajki chciałoby się tu dłużej pobyć.Palmy i promenady nadmorskie stwarzają klimat iście wakacyjny
Dodał(a):
Iwona, Warszawa , 15.08.2021
5.5 /6

Dalmacja opinia

Przepiękny region, piękne wybrzeża, jeszcze piękniejsze okoliczne wyspy. Jedynym minusem są kamieniste, lecz jest to drobnostka. Polecam!
Dodał(a):
Michał, 07.09.2021
5.5 /6

Górzysta kraina.

Wszędzie dużo pagórków, dużo kamieni. Ale ludzie bardzo życzliwi, dobrze do nas nastawieni. Dobre jedzenie i sympatyczna atmosfera.
Dodał(a):
Janusz, 13.08.2021
5.0 /6

Malowniczy region

Kraina historyczna w Chorwacji, Bośni i Hercegowinie oraz Czarnogórze na wschodnim wybrzeżu Adriatyku. Wchodzi w skład Bałkanów.
Dodał(a):
Sabina, Kraków, 14.09.2021
5.7/6 Ocena ogólna Dalmacji

Pogoda w Dalmacji

Klimat Dalmacji to klimat śródziemnomorski, co gwarantuje świetną pogodę od wczesnej wiosny aż do początku jesieni. Latem temperatury w Dalmacji sięgają często ponad 25°C, a w najcieplejszych miesiącach: lipcu i sierpniu często przekraczają nawet 30°C. Zimą słupek rtęci spada jedynie o kilkanaście stopni, oscylując na poziomie 5°C-10°C. W tym okresie występują także częstsze opady, które mogą pojawiać się również w maju.