Atrakcje na świecie

Dubrownik w Chorwacji – atrakcje w mieście i okolicach

Dubrownik położony jest na skalistym cyplu, wbijającym się w morze Adriatyckie. Budynki w najstarszej części miasta są tak stłoczone, że gdy patrzymy na miasto z lotu ptaka (albo pobliskiego wzgórza Srđ ), widać tylko morze czerwonych dachów, które wyraźnie kontrastują z otaczającą je szmaragdową wodą. Perspektywa zmienia się jednak, jeśli zaczniemy wśród nich spacerować. Wtedy okazuje się, że każda kamienica jest inna, podobnie jak znajdujące się w parterach sklepy i kawiarnie. Potem okazuje się zaś, że Dubrownik jest tak bogaty w atrakcje turystyczne, że aż trudno uwierzyć, że wszystkie zmieściły się na tak niewielkiej przestrzeni. Planując wczasy w Dubrowniku warto poświęcić czas na obejrzenie najważniejszych atrakcji, które w każdym sezonie przyciągają tysiące turystów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich, których naszym zdaniem nie możecie przegapić będąc w tym pięknym chorwackim mieście.

Stradun – główna ulica Dubrownika i jej życie nocne


Początkowo Dubrownik był niewielką słowiańską osadą na wybrzeżu Adriatyku. Na sąsiadującej z nim przybrzeżnej wyspie znajdowała się natomiast wioska Raguza, gdzie schronili się rzymscy uchodźcy z miasta Epidarium. Gdy okazało się, że mieszkańcy obu osad są w stanie żyć ze sobą w zgodzie, dzielący je przesmyk zasypano. Miejsce, w którym przebiegał wciąż jest jednak widoczne w planie miasta – stanowi go główna ulica dzisiejszego Dubrownika czyli Stradun. Ulica liczy około 300 metrów długości i rozciąga się między dwiema bramami miejskimi Pile i Peskarija. Na jej krańcach znajdują się dwie fontanny oraz dwie dzwonnice.  Aleja ta obecnie dzieli starówkę miasta na część południową oraz północną i od wielu lat pozostaje najbardziej uczęszczaną ulicą Starego Miasta. To tu kwitnie też nocne życie Dubrownika, co jest zasługą licznych klubów i knajpek, znajdujących się w tej okolicy.

Spacerując po głównej ulicy Dubrownika warto zobaczyć Klasztor Franciszkanów, który znajduje się zaraz na samym początku ulicy. Kompleks klasztorny słynie z biblioteki, w której zgromadzono najcenniejsze zbiory w kraju. Na jego terenie jest też jedna z najstarszych na świecie działających aptek powstała w XIV wieku.  Idąc dalej i zgłębiając kolejne atrakcje Dubrownika zlokalizowane przy Stradun trafimy na pochodzący z XV wieku Pałac Rektorów, który jest siedzibą działu historycznego Muzeum Dubrownika. Pośród cennych eksponatów możemy zobaczyć zabytkowe meble, dzieła sztuki, liczne dokumenty czy też monety.

 

Mała i Wielka Studnia Onufrego w Dubrowniku


Jednym z pierwszych obiektów, które rzucają się w oczy podczas spacerów po Dubrowniku jest Wielka Studnia Onufrego, czyli fontanna wzniesiona w 1438 roku przez neapolitańskiego architekta Onofrio della Cava. W przeszłości stanowiła ona istotną część systemu wodociągowego miasta. W jej sąsiedztwie znajduje się również Mała Studnia Onofria. W średniowieczu wyznawcy różnych religii musieli korzystali z odrębnych ujęć wody, dlatego Mała Studnia służyła chrześcijanom, a fontanna położona obok była przeznaczona dla żydowskich mieszkańców Dubrownika. Dzisiaj obie fontanny są źródłem orzeźwienia dla spragnionych turystów oraz mieszkańców Dubrownika. Niektórzy wierzą nawet na, że jeśli przed napiciem się wody ze studni pomyślimy jakieś życzenie, ma szansę ono rychło się spełnić.

Mury obronne Dubrownika i główna brama Pile

Dubrownik w swojej długiej historii przetrwał wiele ataków, a miasto zostało dopiero zdobyte przez Napoleona w 1806 roku. Dlatego też często określane jest również mianem “niezdobytego miasta”. Mury obronne i umocnienia okalające Dubrownik powstawały między XII a XVII wiekiem. Ich łączna długość to 1940 metrów. Dziś podziwiać je można z różnej perspektywy: od dołu, przekraczając główną bramę miasta, od góry, spacerując po umocnieniach, czy z wody, decydując się na wynajęcie łódki. Oglądane z każdej perspektywy są wielką atrakcją turystyczną Dubrownika. A jeśli w czasie spaceru miasto wyda nam się podobne do Czerwonej Twierdzy z „Gry o Tron” będą to jak najbardziej słuszne skojarzenia – to właśnie w Dubrowniku nagrywanych było bowiem wiele scen rozgrywających się w stolicy Siedmiu Królestw.

Atrakcja Dubrownika, której nie możesz przegapić - Wzgórze Srđ

Wzgórze Srđ położone jest 412 metrów nad poziomem morza, co bezsprzecznie czyni go najlepszym miejscem widokowym w Dubrowniku. Z jego szczytu swobodnie można podziwiać całą panoramę miasta - zarówno starówkę, jak i nowsze dzielnice. Doskonale widać stamtąd także Adriatyk, Wyspę Miłości, granicę z Bośnią i Hercegowiną oraz pasma górskie w pobliżu Albanii. Przy dobrej pogodzie na horyzoncie dostrzec można nawet zarys wybrzeża Włoch! Równie ciekawie jest tam po zmroku, kiedy naszym oczom ukazują się rozświetlone maszty statków. Na samym szczycie znajduje się biały krzyż górujący nad miastem. Jak dostać się na wzgórze Srđ? Są na to trzy sposoby - pieszo, samochodem lub kolejka linową Cable Car. Bez względu na porę i wybrany środek transportu, Wzgórze Srđ jest jedną z największych atrakcji Dubrownika, której nie może zabraknąć w planie żadnej wycieczki.

Letni Festiwal w Dubrowniku

Letni Festiwal to zdecydowanie najważniejszy event kulturalny w Chorwacji, który stanowi ogromną atrakcję dla mieszkańców i turystów oraz jednocześnie jedno z największych wydarzeń tego typu w całej Europie. Rozpoczyna się w połowie czerwca i kończy w sierpniu. W Dubrowniku pogoda w tym czasie jest zwykle doskonała, dlatego większość wydarzeń odbywa się na zewnątrz. Co dokładnie można znaleźć w programie tej imprezy? Choćby koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne czy też opery. Co roku pierwszy dzień Letniego Festiwalu wieńczy pokaz sztucznych ogni, który najlepiej obserwować oczywiście ze Wzgórza Srđ. Planując swoje wakacje w Chorwacji oraz odwiedzenie w tym czasie przepięknego Dubrownika, warto wybrać termin, w którym odbywa się festiwal i koniecznie wziąć udział w tej ogromnej atrakcji, z której słynie miasto.

Aktywne spędzanie czasu w okolicach Dubrownika

Jako, że Dubrownik położony jest nad Morzem Adriatyckim, z pobytu w mieście powinni być zadowoleni także wszyscy entuzjaści plażowania i amatorzy sportów wodnych. Niezwykle popularną atrakcją są tam wycieczki kajakowe, które pozwalają na podziwianie Dubrownika od strony morza. Ich baza mieści się między starówką a Fortem Lovrijenac - w małej zatoczce znaleźć można wielu przewoźników oferujących konkurencyjne ceny. Sama trasa liczy około 7 kilometrów i nie jest zbyt wymagająca, dlatego wyzwanie może podjąć praktycznie każdy. Poza tym po drodze zaplanowane są liczne przystanki (np. przy Wyspie Miłości Lokrum czy przy Cave Beach), gdzie każdy uczestnik może chwilę odpocząć i ochłodzić się w morskiej wodzie. Osobom, które nie chcą się zbytnio męczyć dedykowana jest bogata oferta rejsowa.


Kiedy najlepiej jechać do Dubrownika?

Sezon turystyczny w Dubrowniku rozpoczyna się już w kwietniu i trwa do października. Temperatura w tym okresie waha się w przedziale 21-33 stopni Celsjusza. Najwięcej turystów odwiedza Dubrownik w lipcu i sierpniu, dlatego jeśli nie lubicie tłumów warto rozważyć inne miesiące. Może to być np. maj albo wrzesień – w tych miesiącach pogoda w Dubrowniku zwykle dopisuje, woda w Adriatyku jest ciepła, a ceny zdecydowanie niższe niż w sezonie. Planując wakacje w Dubrowniku we wrześniu możecie liczyć na słoneczną pogodę i temperatury oscylujące w granicach 23-25 stopni Celsjusza, a temperatura wody to około 24 stopni. Wrześniowe noce w tym regionie również są ciepłe i pogodne z temperaturami w okolicach 18 stopni. Opady deszczu są w tym okresie raczej znikome więc nie trzeba obawiać się, że niesprzyjająca aura pokrzyżuje urlopowe plany.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 24.07.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
5.0/6  12 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera - Dalmacja
zdjęcie-oferty
4.7/6  19 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
4.8/6  21 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Dubrownik
zdjęcie-oferty
3.7/6  12 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
4.5/6  72 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
5.3/6  7 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
4.3/6  230 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
5.2/6  27 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Orebić - Płw. Peljesac
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
4.9/6  93 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć? Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku
11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.