Dubrownik w Chorwacji – atrakcje w mieście i okolicach

Dubrownik położony jest na skalistym cyplu, wbijającym się w morze Adriatyckie. Budynki w najstarszej części miasta są tak stłoczone, że gdy patrzymy na miasto z lotu ptaka (albo pobliskiego wzgórza Srđ ), widać tylko morze czerwonych dachów, które wyraźnie kontrastują z otaczającą je szmaragdową wodą. Perspektywa zmienia się jednak, jeśli zaczniemy wśród nich spacerować. Wtedy okazuje się, że każda kamienica jest inna, podobnie jak znajdujące się w parterach sklepy i kawiarnie. Potem okazuje się zaś, że Dubrownik jest tak bogaty w atrakcje turystyczne, że aż trudno uwierzyć, że wszystkie zmieściły się na tak niewielkiej przestrzeni. Planując wczasy w Dubrowniku warto poświęcić czas na obejrzenie najważniejszych atrakcji, które w każdym sezonie przyciągają tysiące turystów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich, których naszym zdaniem nie możecie przegapić będąc w tym pięknym chorwackim mieście.

Stradun – główna ulica Dubrownika i jej życie nocne


Początkowo Dubrownik był niewielką słowiańską osadą na wybrzeżu Adriatyku. Na sąsiadującej z nim przybrzeżnej wyspie znajdowała się natomiast wioska Raguza, gdzie schronili się rzymscy uchodźcy z miasta Epidarium. Gdy okazało się, że mieszkańcy obu osad są w stanie żyć ze sobą w zgodzie, dzielący je przesmyk zasypano. Miejsce, w którym przebiegał wciąż jest jednak widoczne w planie miasta – stanowi go główna ulica dzisiejszego Dubrownika czyli Stradun. Ulica liczy około 300 metrów długości i rozciąga się między dwiema bramami miejskimi Pile i Peskarija. Na jej krańcach znajdują się dwie fontanny oraz dwie dzwonnice.  Aleja ta obecnie dzieli starówkę miasta na część południową oraz północną i od wielu lat pozostaje najbardziej uczęszczaną ulicą Starego Miasta. To tu kwitnie też nocne życie Dubrownika, co jest zasługą licznych klubów i knajpek, znajdujących się w tej okolicy.

Spacerując po głównej ulicy Dubrownika warto zobaczyć Klasztor Franciszkanów, który znajduje się zaraz na samym początku ulicy. Kompleks klasztorny słynie z biblioteki, w której zgromadzono najcenniejsze zbiory w kraju. Na jego terenie jest też jedna z najstarszych na świecie działających aptek powstała w XIV wieku.  Idąc dalej i zgłębiając kolejne atrakcje Dubrownika zlokalizowane przy Stradun trafimy na pochodzący z XV wieku Pałac Rektorów, który jest siedzibą działu historycznego Muzeum Dubrownika. Pośród cennych eksponatów możemy zobaczyć zabytkowe meble, dzieła sztuki, liczne dokumenty czy też monety.

 

Mała i Wielka Studnia Onufrego w Dubrowniku


Jednym z pierwszych obiektów, które rzucają się w oczy podczas spacerów po Dubrowniku jest Wielka Studnia Onufrego, czyli fontanna wzniesiona w 1438 roku przez neapolitańskiego architekta Onofrio della Cava. W przeszłości stanowiła ona istotną część systemu wodociągowego miasta. W jej sąsiedztwie znajduje się również Mała Studnia Onofria. W średniowieczu wyznawcy różnych religii musieli korzystali z odrębnych ujęć wody, dlatego Mała Studnia służyła chrześcijanom, a fontanna położona obok była przeznaczona dla żydowskich mieszkańców Dubrownika. Dzisiaj obie fontanny są źródłem orzeźwienia dla spragnionych turystów oraz mieszkańców Dubrownika. Niektórzy wierzą nawet na, że jeśli przed napiciem się wody ze studni pomyślimy jakieś życzenie, ma szansę ono rychło się spełnić.

Mury obronne Dubrownika i główna brama Pile

Dubrownik w swojej długiej historii przetrwał wiele ataków, a miasto zostało dopiero zdobyte przez Napoleona w 1806 roku. Dlatego też często określane jest również mianem “niezdobytego miasta”. Mury obronne i umocnienia okalające Dubrownik powstawały między XII a XVII wiekiem. Ich łączna długość to 1940 metrów. Dziś podziwiać je można z różnej perspektywy: od dołu, przekraczając główną bramę miasta, od góry, spacerując po umocnieniach, czy z wody, decydując się na wynajęcie łódki. Oglądane z każdej perspektywy są wielką atrakcją turystyczną Dubrownika. A jeśli w czasie spaceru miasto wyda nam się podobne do Czerwonej Twierdzy z „Gry o Tron” będą to jak najbardziej słuszne skojarzenia – to właśnie w Dubrowniku nagrywanych było bowiem wiele scen rozgrywających się w stolicy Siedmiu Królestw.

Atrakcja Dubrownika, której nie możesz przegapić - Wzgórze Srđ

Wzgórze Srđ położone jest 412 metrów nad poziomem morza, co bezsprzecznie czyni go najlepszym miejscem widokowym w Dubrowniku. Z jego szczytu swobodnie można podziwiać całą panoramę miasta - zarówno starówkę, jak i nowsze dzielnice. Doskonale widać stamtąd także Adriatyk, Wyspę Miłości, granicę z Bośnią i Hercegowiną oraz pasma górskie w pobliżu Albanii. Przy dobrej pogodzie na horyzoncie dostrzec można nawet zarys wybrzeża Włoch! Równie ciekawie jest tam po zmroku, kiedy naszym oczom ukazują się rozświetlone maszty statków. Na samym szczycie znajduje się biały krzyż górujący nad miastem. Jak dostać się na wzgórze Srđ? Są na to trzy sposoby - pieszo, samochodem lub kolejka linową Cable Car. Bez względu na porę i wybrany środek transportu, Wzgórze Srđ jest jedną z największych atrakcji Dubrownika, której nie może zabraknąć w planie żadnej wycieczki.





Letni Festiwal w Dubrowniku

Letni Festiwal to zdecydowanie najważniejszy event kulturalny w Chorwacji, który stanowi ogromną atrakcję dla mieszkańców i turystów oraz jednocześnie jedno z największych wydarzeń tego typu w całej Europie. Rozpoczyna się w połowie czerwca i kończy w sierpniu. W Dubrowniku pogoda w tym czasie jest zwykle doskonała, dlatego większość wydarzeń odbywa się na zewnątrz. Co dokładnie można znaleźć w programie tej imprezy? Choćby koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne czy też opery. Co roku pierwszy dzień Letniego Festiwalu wieńczy pokaz sztucznych ogni, który najlepiej obserwować oczywiście ze Wzgórza Srđ. Planując swoje wakacje w Chorwacji oraz odwiedzenie w tym czasie przepięknego Dubrownika, warto wybrać termin, w którym odbywa się festiwal i koniecznie wziąć udział w tej ogromnej atrakcji, z której słynie miasto.

Aktywne spędzanie czasu w okolicach Dubrownika

Jako, że Dubrownik położony jest nad Morzem Adriatyckim, z pobytu w mieście powinni być zadowoleni także wszyscy entuzjaści plażowania i amatorzy sportów wodnych. Niezwykle popularną atrakcją są tam wycieczki kajakowe, które pozwalają na podziwianie Dubrownika od strony morza. Ich baza mieści się między starówką a Fortem Lovrijenac - w małej zatoczce znaleźć można wielu przewoźników oferujących konkurencyjne ceny. Sama trasa liczy około 7 kilometrów i nie jest zbyt wymagająca, dlatego wyzwanie może podjąć praktycznie każdy. Poza tym po drodze zaplanowane są liczne przystanki (np. przy Wyspie Miłości Lokrum czy przy Cave Beach), gdzie każdy uczestnik może chwilę odpocząć i ochłodzić się w morskiej wodzie. Osobom, które nie chcą się zbytnio męczyć dedykowana jest bogata oferta rejsowa.






Polecane wycieczki

Kiedy najlepiej jechać do Dubrownika?

Sezon turystyczny w Dubrowniku rozpoczyna się już w kwietniu i trwa do października. Temperatura w tym okresie waha się w przedziale 21-33 stopni Celsjusza. Najwięcej turystów odwiedza Dubrownik w lipcu i sierpniu, dlatego jeśli nie lubicie tłumów warto rozważyć inne miesiące. Może to być np. maj albo wrzesień – w tych miesiącach pogoda w Dubrowniku zwykle dopisuje, woda w Adriatyku jest ciepła, a ceny zdecydowanie niższe niż w sezonie. Planując wakacje w Dubrowniku we wrześniu możecie liczyć na słoneczną pogodę i temperatury oscylujące w granicach 23-25 stopni Celsjusza, a temperatura wody to około 24 stopni. Wrześniowe noce w tym regionie również są ciepłe i pogodne z temperaturami w okolicach 18 stopni. Opady deszczu są w tym okresie raczej znikome więc nie trzeba obawiać się, że niesprzyjająca aura pokrzyżuje urlopowe plany.

Data Publikacji: 24.07.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata. Gdzie leży? Jak powstała?Pustynia Namib, której nazwa w języku nama oznacza „miejsce, gdzie nic nie ma”, jest najstarszą pustynią na świecie. Jej wiek szacuje się na co najmniej 55 milionów lat, co czyni ją nie tylko najstarszym obszarem pustynnym, ale także jednym z najstarszych nieprzerwanie istniejących krajobrazów na Ziemi. Ten rozległy pas pustynny, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i unikalnym ekosystemem, który wykształcił się w wyniku długotrwałej izolacji geograficznej. To jedyne miejsce na świecie, gdzie pustynne wydmy wysokie na 300 metrów spadają bezpośrednio do oceanu. Dowiedz się, jak powstało to niezwykłe miejsce oraz w jaki sposób przetrwały tu jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi.
krajobraz kierunku
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji – zwiedzanie. Najważniejsze trasy i wskazówkiPark Narodowy Jezior Plitwickich, usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, stanowi wyjątkowy przykład procesów krasowych. Od 1949 roku jest obszarem chronionym, a od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Ten kompleks jezior, położony w południowej części masywu górskiego Mała Kapela w Górach Dynarskich, powstał w wyniku tysiącletnich procesów geologicznych. Dowiedz się więcej o tym zachwycającym miejscu i dołącz do tysięcy ludzi z całego świata, którzy odwiedzili Jeziora Plitwickie!
krajobraz kierunku
Kampania – atrakcje. Jakie zabytki, przyrodnicze perełki oraz urokliwe miasteczka skrywa ten rejon?Kampanię ukształtowały trzy siły: morze, wulkany i ludzie. Na przestrzeni trzech tysięcy lat greccy koloniści, rzymscy patrycjusze i normańscy władcy pozostawili tu swoje ślady w postaci świątyń, willi i zamków. Region oferuje wszystko, czego można oczekiwać od włoskich wakacji: piaszczyste plaże, starożytne zabytki, malownicze wybrzeża, wyspy pełne uroku i aktywny wulkan. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj propozycję najciekawszych atrakcji Kampanii!
krajobraz kierunku
Agadir – atrakcje regionu Maroka odrodzonego z gruzówGdyby ktoś powiedział mieszkańcom Agadiru z lat 50. XX wieku, że ich miasto stanie się jednym z najnowocześniejszych kurortów Afryki, zapewne by nie uwierzyli. A jednak historia lubi pisać nieoczekiwane scenariusze. Dziś Agadir to największy nadmorski kurort Maroka, z nowoczesnym centrum, międzynarodowymi hotelami i 10-kilometrową plażą. W tym przewodniku znajdziesz najciekawsze miejsca w mieście i jego najbliższych okolicach. Przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić ten zakątek Maroka.