Dubrownik w Chorwacji – atrakcje w mieście i okolicach

Dubrownik położony jest na skalistym cyplu, wbijającym się w morze Adriatyckie. Budynki w najstarszej części miasta są tak stłoczone, że gdy patrzymy na miasto z lotu ptaka (albo pobliskiego wzgórza Srđ ), widać tylko morze czerwonych dachów, które wyraźnie kontrastują z otaczającą je szmaragdową wodą. Perspektywa zmienia się jednak, jeśli zaczniemy wśród nich spacerować. Wtedy okazuje się, że każda kamienica jest inna, podobnie jak znajdujące się w parterach sklepy i kawiarnie. Potem okazuje się zaś, że Dubrownik jest tak bogaty w atrakcje turystyczne, że aż trudno uwierzyć, że wszystkie zmieściły się na tak niewielkiej przestrzeni. Planując wczasy w Dubrowniku warto poświęcić czas na obejrzenie najważniejszych atrakcji, które w każdym sezonie przyciągają tysiące turystów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich, których naszym zdaniem nie możecie przegapić będąc w tym pięknym chorwackim mieście.

Stradun – główna ulica Dubrownika i jej życie nocne


Początkowo Dubrownik był niewielką słowiańską osadą na wybrzeżu Adriatyku. Na sąsiadującej z nim przybrzeżnej wyspie znajdowała się natomiast wioska Raguza, gdzie schronili się rzymscy uchodźcy z miasta Epidarium. Gdy okazało się, że mieszkańcy obu osad są w stanie żyć ze sobą w zgodzie, dzielący je przesmyk zasypano. Miejsce, w którym przebiegał wciąż jest jednak widoczne w planie miasta – stanowi go główna ulica dzisiejszego Dubrownika czyli Stradun. Ulica liczy około 300 metrów długości i rozciąga się między dwiema bramami miejskimi Pile i Peskarija. Na jej krańcach znajdują się dwie fontanny oraz dwie dzwonnice.  Aleja ta obecnie dzieli starówkę miasta na część południową oraz północną i od wielu lat pozostaje najbardziej uczęszczaną ulicą Starego Miasta. To tu kwitnie też nocne życie Dubrownika, co jest zasługą licznych klubów i knajpek, znajdujących się w tej okolicy.

Spacerując po głównej ulicy Dubrownika warto zobaczyć Klasztor Franciszkanów, który znajduje się zaraz na samym początku ulicy. Kompleks klasztorny słynie z biblioteki, w której zgromadzono najcenniejsze zbiory w kraju. Na jego terenie jest też jedna z najstarszych na świecie działających aptek powstała w XIV wieku.  Idąc dalej i zgłębiając kolejne atrakcje Dubrownika zlokalizowane przy Stradun trafimy na pochodzący z XV wieku Pałac Rektorów, który jest siedzibą działu historycznego Muzeum Dubrownika. Pośród cennych eksponatów możemy zobaczyć zabytkowe meble, dzieła sztuki, liczne dokumenty czy też monety.

 

Mała i Wielka Studnia Onufrego w Dubrowniku


Jednym z pierwszych obiektów, które rzucają się w oczy podczas spacerów po Dubrowniku jest Wielka Studnia Onufrego, czyli fontanna wzniesiona w 1438 roku przez neapolitańskiego architekta Onofrio della Cava. W przeszłości stanowiła ona istotną część systemu wodociągowego miasta. W jej sąsiedztwie znajduje się również Mała Studnia Onofria. W średniowieczu wyznawcy różnych religii musieli korzystali z odrębnych ujęć wody, dlatego Mała Studnia służyła chrześcijanom, a fontanna położona obok była przeznaczona dla żydowskich mieszkańców Dubrownika. Dzisiaj obie fontanny są źródłem orzeźwienia dla spragnionych turystów oraz mieszkańców Dubrownika. Niektórzy wierzą nawet na, że jeśli przed napiciem się wody ze studni pomyślimy jakieś życzenie, ma szansę ono rychło się spełnić.

Mury obronne Dubrownika i główna brama Pile

Dubrownik w swojej długiej historii przetrwał wiele ataków, a miasto zostało dopiero zdobyte przez Napoleona w 1806 roku. Dlatego też często określane jest również mianem “niezdobytego miasta”. Mury obronne i umocnienia okalające Dubrownik powstawały między XII a XVII wiekiem. Ich łączna długość to 1940 metrów. Dziś podziwiać je można z różnej perspektywy: od dołu, przekraczając główną bramę miasta, od góry, spacerując po umocnieniach, czy z wody, decydując się na wynajęcie łódki. Oglądane z każdej perspektywy są wielką atrakcją turystyczną Dubrownika. A jeśli w czasie spaceru miasto wyda nam się podobne do Czerwonej Twierdzy z „Gry o Tron” będą to jak najbardziej słuszne skojarzenia – to właśnie w Dubrowniku nagrywanych było bowiem wiele scen rozgrywających się w stolicy Siedmiu Królestw.

Atrakcja Dubrownika, której nie możesz przegapić - Wzgórze Srđ

Wzgórze Srđ położone jest 412 metrów nad poziomem morza, co bezsprzecznie czyni go najlepszym miejscem widokowym w Dubrowniku. Z jego szczytu swobodnie można podziwiać całą panoramę miasta - zarówno starówkę, jak i nowsze dzielnice. Doskonale widać stamtąd także Adriatyk, Wyspę Miłości, granicę z Bośnią i Hercegowiną oraz pasma górskie w pobliżu Albanii. Przy dobrej pogodzie na horyzoncie dostrzec można nawet zarys wybrzeża Włoch! Równie ciekawie jest tam po zmroku, kiedy naszym oczom ukazują się rozświetlone maszty statków. Na samym szczycie znajduje się biały krzyż górujący nad miastem. Jak dostać się na wzgórze Srđ? Są na to trzy sposoby - pieszo, samochodem lub kolejka linową Cable Car. Bez względu na porę i wybrany środek transportu, Wzgórze Srđ jest jedną z największych atrakcji Dubrownika, której nie może zabraknąć w planie żadnej wycieczki.

Letni Festiwal w Dubrowniku

Letni Festiwal to zdecydowanie najważniejszy event kulturalny w Chorwacji, który stanowi ogromną atrakcję dla mieszkańców i turystów oraz jednocześnie jedno z największych wydarzeń tego typu w całej Europie. Rozpoczyna się w połowie czerwca i kończy w sierpniu. W Dubrowniku pogoda w tym czasie jest zwykle doskonała, dlatego większość wydarzeń odbywa się na zewnątrz. Co dokładnie można znaleźć w programie tej imprezy? Choćby koncerty muzyczne, przedstawienia teatralne czy też opery. Co roku pierwszy dzień Letniego Festiwalu wieńczy pokaz sztucznych ogni, który najlepiej obserwować oczywiście ze Wzgórza Srđ. Planując swoje wakacje w Chorwacji oraz odwiedzenie w tym czasie przepięknego Dubrownika, warto wybrać termin, w którym odbywa się festiwal i koniecznie wziąć udział w tej ogromnej atrakcji, z której słynie miasto.

Aktywne spędzanie czasu w okolicach Dubrownika

Jako, że Dubrownik położony jest nad Morzem Adriatyckim, z pobytu w mieście powinni być zadowoleni także wszyscy entuzjaści plażowania i amatorzy sportów wodnych. Niezwykle popularną atrakcją są tam wycieczki kajakowe, które pozwalają na podziwianie Dubrownika od strony morza. Ich baza mieści się między starówką a Fortem Lovrijenac - w małej zatoczce znaleźć można wielu przewoźników oferujących konkurencyjne ceny. Sama trasa liczy około 7 kilometrów i nie jest zbyt wymagająca, dlatego wyzwanie może podjąć praktycznie każdy. Poza tym po drodze zaplanowane są liczne przystanki (np. przy Wyspie Miłości Lokrum czy przy Cave Beach), gdzie każdy uczestnik może chwilę odpocząć i ochłodzić się w morskiej wodzie. Osobom, które nie chcą się zbytnio męczyć dedykowana jest bogata oferta rejsowa.


Kiedy najlepiej jechać do Dubrownika?

Sezon turystyczny w Dubrowniku rozpoczyna się już w kwietniu i trwa do października. Temperatura w tym okresie waha się w przedziale 21-33 stopni Celsjusza. Najwięcej turystów odwiedza Dubrownik w lipcu i sierpniu, dlatego jeśli nie lubicie tłumów warto rozważyć inne miesiące. Może to być np. maj albo wrzesień – w tych miesiącach pogoda w Dubrowniku zwykle dopisuje, woda w Adriatyku jest ciepła, a ceny zdecydowanie niższe niż w sezonie. Planując wakacje w Dubrowniku we wrześniu możecie liczyć na słoneczną pogodę i temperatury oscylujące w granicach 23-25 stopni Celsjusza, a temperatura wody to około 24 stopni. Wrześniowe noce w tym regionie również są ciepłe i pogodne z temperaturami w okolicach 18 stopni. Opady deszczu są w tym okresie raczej znikome więc nie trzeba obawiać się, że niesprzyjająca aura pokrzyżuje urlopowe plany.

Data Publikacji: 24.07.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Wyspy Zielonego Przylądka w ofercie Rainbow!Wyspy Zielonego Przylądka to prawdziwe klejnoty na Atlantyku. Znajdujące się na zachodnim wybrzeżu Afryki malownicze wyspy kuszą swoją bogatą historią, dziedzictwem kulturowym, urozmaiconym krajobrazem i wyjątkowym klimatem. Dla podróżnych szukających egzotycznych przygód i niezapomnianych wrażeń, wakacje na Wyspach Zielonego Przylądka obiecują niezapomniane doświadczenia. Jak się tam dostać? Wybierając ofertę Rainbow dolecisz do Espargos bezpośrednio z Warszawy i Katowic. Pierwsze loty na wyspę Sal mamy zaplanowane już 4 listopada. Długość pobytu możesz dopasować do własnych potrzeb i ilości urlopu, jakie posiadasz. Dostępne są pobyty tygodniowe lub dwutygodniowe. A co czeka na miejscu?
krajobraz kierunku
Wakacje lub wczasy na Filipinach – co warto wiedzieć przed wyjazdem?Filipiny w ciągu kilku ostatnich lat stały się jednym z ulubionych kierunków egzotycznych wakacji wśród turystów z Polski . I nie ma się co dziwić, bo w tym liczącym ponad 7000 wysp azjatyckim kraju na spragnionych relaksu urlopowiczów czekają zapierające dech w piersiach piękne piaszczyste plaże oblewane ciepłymi wodami mórz Oceanu Spokojnego, bujna roślinność, interesująca kultura i zawsze uśmiechnięci mieszkańcy. Filipiny to wymarzony kraj zarówno do relaksu pod palmami, jak i aktywnego wypoczynku, w szczególności do sportów wodnych, nurkowania czy snorkelingu. Nie będą się tu nudzić również ci, którzy podczas urlopu lubią pozwiedzać – na Filipinach znajdziemy bowiem wiele interesujących atrakcji. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj kilka istotnych faktów, o których warto wiedzieć przed podróżą na Filipiny
krajobraz kierunku
Argentyna: największe atrakcje turystyczne, które warto zobaczyćArgentyna, niegdyś kojarzona przede wszystkim z piłką nożną i tangiem, dziś staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wśród turystów spragnionych obcowania z niezwykłą przyrodą i poznania intrygującej kultury. Ten pełen zachwycających i niezwykle zróżnicowanych atrakcji kraj to mekka dla osób kochających dziką i nieposkromioną naturę, a także dla tych, którzy cenią sobie znakomitą kuchnię (słynne argentyńskie wina i wołowina). Oto, naszym zdaniem, najciekawsze atrakcje Argentyny, które warto odwiedzić.
krajobraz kierunku
Wietnam – co zobaczyć w Hanoi? Atrakcje stolicyWietnam od lat przyciąga turystów marzących o wielkiej azjatyckiej przygodzie. Nic w tym dziwnego, kraj bowiem ma wszystko – interesującą kulturę, znakomitą kuchnię, przepiękne krajobrazy i fantastyczne zabytki. Obowiązkowym punktem urlopu w Wietnamie jest wizyta w jego stolicy – Hanoi. Jest to drugie co do wielkości miasto Wietnamu (zaraz po Ho Chi Minh, czyli dawnym Sajgonie), które liczy około 4 miliony mieszkańców. Hanoi położone jest w delcie Rzeki Czerwonej i niezmiennie od lat zachwyca przyjezdnych orientalną architekturą, mnogością misternie zdobionych świątyń i niesamowitą atmosferą. Zobacz, jakich atrakcji nie możesz przegapić podczas zwiedzania Hanoi. Co warto zobaczyć w stolicy Wietnamu?