Wróć

Bogactwa natury

Turkusowy raj. Dlaczego warto odwiedzić Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji?

To bez wątpienia jedno z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miejsc nie tylko w Chorwacji, ale i na całym Półwyspie Bałkańskim. Park Narodowy Jezior Plitwickich, który przyciąga poszukujących piękna turystów z całego świata, nie bez powodu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Dlaczego warto odwiedzić go chociaż raz w życiu?

Jeziora, rzeki, kaskady – wodny raj!

Jak można w największym skrócie opisać Park Narodowy Jezior Plitwickich? Krystalicznie czyste, turkusowe jeziora kaskadowe ukryte wśród majestatycznych gór i soczyście zielonej roślinności… Brzmi nieźle, prawda? Słowa i zdjęcia nie oddadzą jednak w pełni uroku tego miejsca. Trzeba doświadczyć go samemu, odetchnąć górskim powietrzem, nacieszyć oczy tysiącami odcieni niebieskiego, wsłuchać się w śpiew ptaków... Zacznijmy jednak od garści praktycznych faktów dotyczących Parku, które warto znać:

Usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko jej granicy z Bośnią i Hercegowiną Park Narodowy Jezior Plitwickich to unikatowy na skalę światową zespół jezior krasowych, połączonych ze sobą kaskadowo. Obszar ten objęto ochroną w 1949 r., a więc kiedy Chorwacja była jeszcze częścią Jugosławii. Nazwa systemu jezior wzięła się od potoku Plitvica, który po otaczającej je wierzchowinie dopływa w rejon najniższego z jezior i tworzy wysoki na 78 m Wielki Wodospad – największy wodospad w Chorwacji. Natura ukryła tę perełkę w południowej części masywu górskiego Mała Kapela, będącego częścią Gór Dynarskich. Takie położenie sprawia, że szesnaście tutejszych jezior słynie z krystalicznie czystej wody oraz endemicznej flory i fauny. Na terenie parku zachowały się też pierwotne lasy bukowo-jodłowe - Puszcza Dynarska. Jej znaczenie jest dla tutejszych terenów fundamentalne. Drzewa zapobiegają bowiem erozji gleby i przenoszeniu jej do jezior.

Kompleks Jezior Plitwickich dzieli się na jeziora górne – po chorwacku Gornja jezera – oraz jeziora dolne, czyli Donja jezera. Największe z nich, wchodzące w skład jezior górnych jezioro Kozjak, ma powierzchnię 80 ha i jest głębokie na 49,5 m. Różnica wysokości między najwyższym z jezior, jeziorem Proscansko, a początkiem rzeki Korana, która kończy park, wypływając z kaskady Sastavci, to 156 m.

Jeziora Plitwickie dla każdego

Co sprawia, że zwiedzanie Parku Narodowego Jezior Plitwickich to wyjątkowe doświadczenie? Jak już wspomnieliśmy, jeziora położone są na różnych wysokościach, a pomiędzy nimi utworzyły się naturalne wodospady. Żeby więc zobaczyć je wszystkie, trzeba stąpać po drewnianych pomostkach, pokonywać wąskie ścieżki, wdrapywać się po schodach... To prawdziwa przygoda, której nie da się przeżyć nigdzie indziej.

Biorąc pod uwagę zróżnicowane możliwości i predyspozycje zwiedzających, w Parku Narodowym Jezior Plitwickich wyznaczono kilka tras zwiedzania o różnej długości. Najkrótsza z nich przewidziana jest na 2-3 godziny, najdłuższa – nawet na 8 godzin. Większość trasy na każdym z tych szlaków pokonuje się po drewnianej kładce, warto więc zadbać o wygodne obuwie. Turyści podpowiadają też, że najlepiej rozpocząć zwiedzanie od wejścia nr 1. Dzięki temu już na początku wycieczki, wciąż będąc w pełni sił i zapału do wędrówki, uda Ci się zobaczyć najpiękniejsze miejsca w całym kompleksie jezior. Park Narodowy Jezior Plitwickich to miejsce, którym Chorwacja chwali się, gdzie tylko może. I nic w tym dziwnego – tamtejsze widoki naprawdę zapierają dech w piersiach. Nie zwlekaj – przekonaj się na własne oczy!
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 09.03.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.5/6  85 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  23 oceny
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  18 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera - Dalmacja
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
3.7/6  12 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.4/6  7 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.5/6  74 oceny
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.1/6  29 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Orebić - Płw. Peljesac
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.6/6  6 ocen
Wypoczynek • Chorwacja
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.3/6  247 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Makarska Riwiera
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
3.2/6  10 ocen
Wypoczynek • Chorwacja: Kastelanska Riwiera

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Najpiękniejsze plaże Hiszpanii, które warto zobaczyć Hiszpania niewątpliwie kojarzy się z gorącym słońcem i złocistym paskiem. Z tego powodu przyciąga do siebie niczym magnes wielu turystów z całego świata. Linia brzegowa Hiszpanii skąpana jest w Morzu Śródziemnym, Oceanie Atlantyckim i Morzu Kantabryjskim. Liczy łącznie 7905 kilometrów. Jest to kraj niezwykle zróżnicowany pod względem plaż - Costa Brava oraz Andaluzja przykuwają uwagę, ale te równie piękne znajdziesz też w innych częściach Hiszpanii.
krajobraz-kierunku
7 powodów, dla których warto wybrać Dominikanę Dominikana jest jednym z najbardziej zróżnicowanych geograficznie krajów na Karaibach, ze wspaniałymi górskimi krajobrazami, pustynnymi obszarami porośniętymi buszem, przepiękną architekturą kolonialną i mnóstwem rajskich plaż. Położona na północnym krańcu Morza Karaibskiego Dominikana oferuje niezrównane wakacyjne doznania. Ta rajska wyspa z przyjaznymi i gościnnymi mieszkańcami, zdumiewającą przyrodą, intrygującą historią i bogatą kulturą ma wiele do zaoferowania turystom z różnych grup docelowych, od dziewiczych plaż w Puerto Plata po tętniące życiem Punta Cana. Dzięki luksusowym kurortom z ofertą wczasów w formule all-inclusive na Dominikanie, rozsianych wzdłuż całego wybrzeża, jest to świetne miejsce na rodzinne wakacje. Zarówno dorośli, jak i dzieci nie będą się tu nudzić nawet przez ułamek sekundy. Dominikana jest także idealnym miejscem na zorganizowanie ślubu w niezwykle romantycznej scenerii lub na wymarzony miesiąc miodowy. Jednym słowem, to idealne miejsce na wypoczynek dla każdego. Bez względu na to, czy lubisz spędzać urlop na wodnych szaleństwach i wylegiwaniu się na plaży, czy preferujesz aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Dominikana ma wszystko co potrzebne do tego, aby przeżyć wspaniałe wakacje.
krajobraz-kierunku
Zakynthos – najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć Zakynthos, trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Jońskich, leży na Morzu Jońskim, zaledwie 16 kilometrów od zachodniego wybrzeża Peloponezu. Północno-zachodnie wybrzeże wyspy charakteryzują wyrastające z krystalicznie czystego, turkusowego morza strome klify i białe, żwirowe plaże, natomiast linia brzegowa na południu wyspy jest zdecydowanie bardziej płaska, usiana złotymi, piaszczystymi plażami. W głębi lądu, w centrum wyspy, znajduje się żyzna równina porośnięta pięknymi gajami oliwnymi, sadami cytrusowymi i sosnowymi lasami.
krajobraz-kierunku
Mitologia i Cyklady Wyprawa na Cyklady to podróż do źródła mitologii greckiej. To wyspy Apollona, Posejdona, Dionizosa i wielu innych greckich bogów i herosów. Cyklady powstały mityczny sposób – według mitów greckich Posejdon, bóg mórz, nie mogąc ścierpieć zachowania nimf jednym szalonym gestem zamienił je właśnie w wyspy. I tak powstały Cyklady.