< WSTECZ
R.pl > Blog > Bogactwa natury > Turkusowy raj. Dlaczego warto odwiedzić Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji?

Turkusowy raj. Dlaczego warto odwiedzić Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji?

Skrócony opis

To bez wątpienia jedno z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miejsc nie tylko w Chorwacji, ale i na całym Półwyspie Bałkańskim. Park Narodowy Jezior Plitwickich, który przyciąga poszukujących piękna turystów z całego świata, nie bez powodu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Dlaczego warto odwiedzić go chociaż raz w życiu?

Sekcja 1

Jeziora, rzeki, kaskady – wodny raj!

Jak można w największym skrócie opisać Park Narodowy Jezior Plitwickich? Krystalicznie czyste, turkusowe jeziora kaskadowe ukryte wśród majestatycznych gór i soczyście zielonej roślinności… Brzmi nieźle, prawda? Słowa i zdjęcia nie oddadzą jednak w pełni uroku tego miejsca. Trzeba doświadczyć go samemu, odetchnąć górskim powietrzem, nacieszyć oczy tysiącami odcieni niebieskiego, wsłuchać się w śpiew ptaków... Zacznijmy jednak od garści praktycznych faktów dotyczących Parku, które warto znać:

Usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko jej granicy z Bośnią i Hercegowiną Park Narodowy Jezior Plitwickich to unikatowy na skalę światową zespół jezior krasowych, połączonych ze sobą kaskadowo. Obszar ten objęto ochroną w 1949 r., a więc kiedy Chorwacja była jeszcze częścią Jugosławii. Nazwa systemu jezior wzięła się od potoku Plitvica, który po otaczającej je wierzchowinie dopływa w rejon najniższego z jezior i tworzy wysoki na 78 m Wielki Wodospad – największy wodospad w Chorwacji. Natura ukryła tę perełkę w południowej części masywu górskiego Mała Kapela, będącego częścią Gór Dynarskich. Takie położenie sprawia, że szesnaście tutejszych jezior słynie z krystalicznie czystej wody oraz endemicznej flory i fauny. Na terenie parku zachowały się też pierwotne lasy bukowo-jodłowe - Puszcza Dynarska. Jej znaczenie jest dla tutejszych terenów fundamentalne. Drzewa zapobiegają bowiem erozji gleby i przenoszeniu jej do jezior.

Kompleks Jezior Plitwickich dzieli się na jeziora górne – po chorwacku Gornja jezera – oraz jeziora dolne, czyli Donja jezera. Największe z nich, wchodzące w skład jezior górnych jezioro Kozjak, ma powierzchnię 80 ha i jest głębokie na 49,5 m. Różnica wysokości między najwyższym z jezior, jeziorem Proscansko, a początkiem rzeki Korana, która kończy park, wypływając z kaskady Sastavci, to 156 m.

Sekcja 2

Jeziora Plitwickie dla każdego

Co sprawia, że zwiedzanie Parku Narodowego Jezior Plitwickich to wyjątkowe doświadczenie? Jak już wspomnieliśmy, jeziora położone są na różnych wysokościach, a pomiędzy nimi utworzyły się naturalne wodospady. Żeby więc zobaczyć je wszystkie, trzeba stąpać po drewnianych pomostkach, pokonywać wąskie ścieżki, wdrapywać się po schodach... To prawdziwa przygoda, której nie da się przeżyć nigdzie indziej.

Biorąc pod uwagę zróżnicowane możliwości i predyspozycje zwiedzających, w Parku Narodowym Jezior Plitwickich wyznaczono kilka tras zwiedzania o różnej długości. Najkrótsza z nich przewidziana jest na 2-3 godziny, najdłuższa – nawet na 8 godzin. Większość trasy na każdym z tych szlaków pokonuje się po drewnianej kładce, warto więc zadbać o wygodne obuwie. Turyści podpowiadają też, że najlepiej rozpocząć zwiedzanie od wejścia nr 1. Dzięki temu już na początku wycieczki, wciąż będąc w pełni sił i zapału do wędrówki, uda Ci się zobaczyć najpiękniejsze miejsca w całym kompleksie jezior. Park Narodowy Jezior Plitwickich to miejsce, którym Chorwacja chwali się, gdzie tylko może. I nic w tym dziwnego – tamtejsze widoki naprawdę zapierają dech w piersiach. Nie zwlekaj – przekonaj się na własne oczy!

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 4.38/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Chorwacja