Turkusowy raj. Dlaczego warto odwiedzić Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji?

To bez wątpienia jedno z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych miejsc nie tylko w Chorwacji, ale i na całym Półwyspie Bałkańskim. Park Narodowy Jezior Plitwickich, który przyciąga poszukujących piękna turystów z całego świata, nie bez powodu został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Dlaczego warto odwiedzić go chociaż raz w życiu?

Jeziora, rzeki, kaskady – wodny raj!

Jak można w największym skrócie opisać Park Narodowy Jezior Plitwickich? Krystalicznie czyste, turkusowe jeziora kaskadowe ukryte wśród majestatycznych gór i soczyście zielonej roślinności… Brzmi nieźle, prawda? Słowa i zdjęcia nie oddadzą jednak w pełni uroku tego miejsca. Trzeba doświadczyć go samemu, odetchnąć górskim powietrzem, nacieszyć oczy tysiącami odcieni niebieskiego, wsłuchać się w śpiew ptaków... Zacznijmy jednak od garści praktycznych faktów dotyczących Parku, które warto znać:

Usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko jej granicy z Bośnią i Hercegowiną Park Narodowy Jezior Plitwickich to unikatowy na skalę światową zespół jezior krasowych, połączonych ze sobą kaskadowo. Obszar ten objęto ochroną w 1949 r., a więc kiedy Chorwacja była jeszcze częścią Jugosławii. Nazwa systemu jezior wzięła się od potoku Plitvica, który po otaczającej je wierzchowinie dopływa w rejon najniższego z jezior i tworzy wysoki na 78 m Wielki Wodospad – największy wodospad w Chorwacji. Natura ukryła tę perełkę w południowej części masywu górskiego Mała Kapela, będącego częścią Gór Dynarskich. Takie położenie sprawia, że szesnaście tutejszych jezior słynie z krystalicznie czystej wody oraz endemicznej flory i fauny. Na terenie parku zachowały się też pierwotne lasy bukowo-jodłowe - Puszcza Dynarska. Jej znaczenie jest dla tutejszych terenów fundamentalne. Drzewa zapobiegają bowiem erozji gleby i przenoszeniu jej do jezior.

Kompleks Jezior Plitwickich dzieli się na jeziora górne – po chorwacku Gornja jezera – oraz jeziora dolne, czyli Donja jezera. Największe z nich, wchodzące w skład jezior górnych jezioro Kozjak, ma powierzchnię 80 ha i jest głębokie na 49,5 m. Różnica wysokości między najwyższym z jezior, jeziorem Proscansko, a początkiem rzeki Korana, która kończy park, wypływając z kaskady Sastavci, to 156 m.

Jeziora Plitwickie dla każdego

Co sprawia, że zwiedzanie Parku Narodowego Jezior Plitwickich to wyjątkowe doświadczenie? Jak już wspomnieliśmy, jeziora położone są na różnych wysokościach, a pomiędzy nimi utworzyły się naturalne wodospady. Żeby więc zobaczyć je wszystkie, trzeba stąpać po drewnianych pomostkach, pokonywać wąskie ścieżki, wdrapywać się po schodach... To prawdziwa przygoda, której nie da się przeżyć nigdzie indziej.

Biorąc pod uwagę zróżnicowane możliwości i predyspozycje zwiedzających, w Parku Narodowym Jezior Plitwickich wyznaczono kilka tras zwiedzania o różnej długości. Najkrótsza z nich przewidziana jest na 2-3 godziny, najdłuższa – nawet na 8 godzin. Większość trasy na każdym z tych szlaków pokonuje się po drewnianej kładce, warto więc zadbać o wygodne obuwie. Turyści podpowiadają też, że najlepiej rozpocząć zwiedzanie od wejścia nr 1. Dzięki temu już na początku wycieczki, wciąż będąc w pełni sił i zapału do wędrówki, uda Ci się zobaczyć najpiękniejsze miejsca w całym kompleksie jezior. Park Narodowy Jezior Plitwickich to miejsce, którym Chorwacja chwali się, gdzie tylko może. I nic w tym dziwnego – tamtejsze widoki naprawdę zapierają dech w piersiach. Nie zwlekaj – przekonaj się na własne oczy!
Data Publikacji: 09.03.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Djerba – najpiękniejsze plaże na wyspie flamingówDjerba (Dżerba), największa tunezyjska wyspa, to idealne miejsce do wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Bogata historia, interesująca kultura oraz doskonała kuchnia sprawiają, że każdego roku przyjeżdżają tu tysiące turystów z całego świata. Tym, co przyciąga wczasowiczów, są między innymi piaszczyste plaże, uważane za najlepsze w całym kraju, krystalicznie czysta woda oraz doskonała pogoda, którą można cieszyć się przez większość roku! Co ciekawe, zimą na wyspę licznie przybywają flamingi, które są jedną z największych lokalnych atrakcji. Djerba - jakie są najpiękniejsze plaże tej tunezyjskiej wyspy i co warto zobaczyć, gdy już tu zawitasz?
krajobraz kierunku
Islandia – wulkany i lodowce. Co warto zobaczyć?Islandia, niewielka wyspa położona w północnej części Europy, to prawdziwa perełka dla miłośników przyrody i bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miejsc na świecie. Nie znajdziemy tu co prawda za wiele drzew (te wycięto w średniowieczu), ale poza tym, na spragnionych kontaktu z naturą czekają tu buchające parą gorące źródła, lodowe jaskinie, skały wulkaniczne, pozbawione roślinności piaszczyste pustynie, majestatyczne lodowce, porośnięte trawą górskie zbocza, urokliwe fiordy, rozliczne wodospady, krystalicznie czystą wodę i wzbudzające postrach wulkany. Na Islandii jest pełno niesamowitych miejsc, kolejne cuda natury znajdziemy praktycznie za każdym zakrętem. Zobacz nasz przewodnik po największych atrakcjach Islandii i już teraz zaplanuj swoją podróż na wyspę wraz ze zwiedzaniem jej najciekawszych miejsc!
krajobraz kierunku
Śladem wulkanów w Europie. Gdzie zobaczysz najbardziej znane wulkany na Starym Lądzie?Czy wiesz, że na świecie jest 800 czynnych wulkanów? Chociaż większość jest pod powierzchnią wód oceanicznych, a nie na stałym lądzie, to każdy robi duże wrażenie na zwiedzających. Na Starym Lądzie również trafisz na kilka z nich. Poznaj 7 najbardziej znanych wulkanów w Europie!
krajobraz kierunku
Najpiękniejsze plaże Hiszpanii, które warto zobaczyćHiszpania niewątpliwie kojarzy się z gorącym słońcem i złocistym paskiem. Z tego powodu przyciąga do siebie niczym magnes wielu turystów z całego świata. Linia brzegowa Hiszpanii skąpana jest w Morzu Śródziemnym, Oceanie Atlantyckim i Morzu Kantabryjskim. Liczy łącznie 7905 kilometrów. Jest to kraj niezwykle zróżnicowany pod względem plaż - Costa Brava oraz Andaluzja przykuwają uwagę, ale te równie piękne znajdziesz też w innych częściach Hiszpanii.