Plan wycieczki

Dzień 1

Zbiórka przy stanowiskach odpraw Rainbow na 2 godziny przed wylotem samolotu na poszczególnych lotniskach. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na: r.pl/rozklady. Wylot do Gruzji - Kutaisi. Po przylocie transfer do hotelu w okolicach miasta. Czas wolny, kolacja i nocleg.

Dzień 2

Dzień 2

Po śniadaniu w hotelu i wykwaterowaniu zwiedzanie Kutaisi. Miasto zamieszkałe jest od 4000 lat i było stolicą antycznego królestwa Kolchidy, do którego wg legendy przybył Jazon z Argonautami po złote runo. W Kutaisi zwiedzimy katedrę Bagrati, jak również klasztor Gelati (lista UNESCO) oraz zobaczymy nowy budynek parlamentu. Będzie też czas wolny na tutejszym bazarze. Następnie przejazd do Gori, które zostało ufundowane przez jednego z najsławniejszych władców Gruzji, Dawida IV Budowniczego (1089 - 1125). Wizyta w domu - muzeum Stalina. Zobaczymy również wagon, którym dyktator pojechał na konferencję do Poczdamu (Zwiedzanie Muzeum Stalina, jest próbą przybliżenia postaci historycznej pochodzącej z Gruzji, która wywarła ogromny wpływ na świat w latach 30 i 40 XX wieku. W muzeum prezentowana jest historia jego życia, co go ukształtowało oraz droga do zastania przywódcą ZSRR. Celem wizyty nie jest jakakolwiek gloryfikacja postaci ani jej czynów a zapoznanie z faktami historycznymi.). Następnie odwiedzimy Uplisciche, jedną z najstarszych osad na Kaukazie. Budowane od V w. p.n.e do późnego średniowiecza i usytuowane na skalistym, wysokim brzegu Kury, miasto było ważnym punktem handlowym na Jedwabnym Szlaku. Przejazd Gruzińską Drogą Wojenną do Gudauri. Kolacja i nocleg w okolicy Gudauri. (Trasa ok. 300 km).

Dzień 3

Dzień 3

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Wycieczka do Stepantsmindy (dawniej Kazbegi) - miejscowości położonej przy granicy z Rosją. Przy dobrej pogodzie rozciągają się stąd wspaniałe widoki na szczyty Kaukazu z masywem Kazbek o wys. 5033 m.n.p.m. Tu przesiądziemy się do samochodów terenowych i podjedziemy do kościółka Cminda Sameba. Fotografie tej XIV w. świątyni są ozdobą wszystkich albumów i przewodników po Gruzji. Następnie przejazd w stronę Tbilisi. Po drodze zatrzymamy się jeszcze na obiad w okolicach Pasanauri oraz zrobimy postój na zdjęcia przy fortecy Ananuri wznoszącej się nad wodami Jeziora Żinwalskiego. Przyjazd do Tbilisi, zakwaterowanie i nocleg. (Trasa ok. 190 km). Dla chętnych kolacja w gruzińskiej restauracji, połączona z programem artystycznym (dodatkowo płatna ok. 45 EUR/os).

Dzień 4

Dzień 4

Po śniadaniu przejazd do Mcchety: pierwszej stolicy i religijnego centrum Gruzji, wpisanej na listę UNESCO. Mcchetę założono już w głębokiej starożytności. Położona przy ważnym trakcie handlowym łączącym Morze Czarne z miastami na wybrzeżu kaspijskim. przez kilka wieków była stolicą gruzińskiego królestwa Iberii. Rezydujący tu król Mirian III w 317 r. przyjął chrześcijaństwo, dlatego też później miasto było siedzibą najwyższych władz Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego. Odwiedzimy katedrę Sweti Cchoweli, która przez stulecia była miejscem koronacji i pochówku władców Gruzji - wg legendy złożona jest tu szata Chrystusa. Wjedziemy też na punkt widokowy przy kościele Dżwari. Następnie udamy się na zwiedzanie Tbilisi. Zobaczymy m. in. największą budowlę sakralną Zakaukazia – katedrę Trójcy Świętej, cerkiew Metechi z XIII w., położoną wysoko nad rzeką Kurą. Wjedziemy kolejką linową na Narikalę - starożytną twierdzę wznoszącą się nad Tbilisi z przepiękną panoramą miasta. Przejedziemy Aleją Rustawelego - najdłuższą ulicą w Tbilisi, rozciągającą się pomiędzy placem Wolności a placem Rewolucji Róż. Znajdują się przy niej m.in. stary parlament, Muzeum Narodowe, jak również liczne galerie, teatry i kawiarnie. Powrót do hotelu w okolicach Tbilisi, kolacja i nocleg.

Dzień 5

Dzień 5

Po śniadaniu przejazd do pięknie położonego ponad doliną Alazani miasta Signagi. Leży ono w regionie Kachetia, znanym na całym świecie z doskonałych win. W mieście zobaczymy malownicze uliczki, główny plac miejski, pozostałości murów obronnych. Odwiedzimy pobliski klasztor żeński w Bodbe - miejsce spoczynku św. Nino, patronki Gruzji. Wstąpimy też do jednej z lokalnych winiarni, aby spróbować miejscowego wina. Podczas zwiedzania obiad. Powrót na nocleg w hotelu w okolicy Tbilisi. (Trasa ok. 220 km).

Dzień 6

Dzień 6

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do granicy z Armenią. Po odprawie celno-paszportowej przejazd malowniczą, górską trasą przez najbardziej zieloną część Armenii. Po drodze zwiedzimy kompleks klasztorny Goshavank z XIII w. będący przykładem najznamienitszej ormiańskiej średniowiecznej architektury. Następnie przejedziemy na zwiedzanie kolejnego zespołu klasztornego z tej epoki. - Hagharcin. Te dwa kompleksy były ośrodkami naukowymi, gdzie zgłębiano nauki humanistyczne, prowadzono uczone dysputy, pisano prace naukowe. Następnie przejazd do Tsakhadzoru / Erywania; kolacja, zakwaterowanie i nocleg. (Trasa ok. 290 km).

Dzień 7

Dzień 7

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do położonego wysoko w górach jeziora Sevan zwanego Szmaragdem Armenii. Jest to drugie co do wielkości słodkowodne jezioro górskie na świecie znajdujące się na wysokości ok. 1900 m n.p.m. Zwiedzanie klasztoru Sevanawank z VIII - IX w. Tak zwany „Czarny Klasztor” był wg przekazów miejscem banicji grzesznych duchownych, do którego kobiety nie miały wstępu. Przy sprzyjającej pogodzie dla chętnych krótka wycieczka łodziami po jeziorze Sevan – dodatkowo płatna ok. 10 EUR/os. Następnie udamy się do Noratus. Zwiedzimy tu największy zachowany cmentarz chaczkarów -charakterystycznych ormiańskich kamiennych krzyży nagrobnych. Dalej przejazd przez przełęcz Vorotan (2344 m n.p.m.) z widokami na masywy górskie. Następny przystanek to Zorac Karer - „ormiańskie Stonehenge”. Archeolodzy uważają, że kromlech z 3000 r. p.n.e, służył niegdyś jako obserwatorium astronomiczne. Wieczorem zakwaterowanie, kolacja i nocleg w hotelu w okolicach Goris. (Trasa ok. 320 km).

Dzień 8

Dzień 8

Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu. Udamy się na zwiedzanie spektakularnie położonego na półce skalnej nad przepaścią średniowiecznego zespołu klasztornego Tatew. Jest to jeden z najpiękniejszych ormiańskich klasztorów, do którego dotrzemy najdłuższą na świecie kolejką linową przerzuconą nad głębokim wąwozem rzeki Worotan. Wracając do Erywania odwiedzimy położony wysoko ponad doliną klasztor Norawank, znany z pasjonującej architektury, chaczkarów i studni, w której mnisi chronili się w czasie najazdów. Przejedziemy następnie w kierunku doliny Araksu, gdzie na pewnym odcinku widać aż cztery kraje jednocześnie: Armenię, Azerbejdżan, Turcję i Iran. Na ostatnim odcinku trasy przy dobrej pogodzie będzie towarzyszył nam widok szczytów Araratu. Zakwaterowanie w hotelu w okolicach Erywania, kolacja i nocleg. (Trasa ok. 250 km).

Dzień 9

Dzień 9

Po śniadaniu przejazd do kompleksu klasztornego Geghard (lista UNESCO), gdzie przechowywano włócznię Longinusa, którą miał być przebity bok Chrystusa. Geghard jest zespołem klasztornym z VIII w. częściowo wykutym w skale. Następnie zwiedzimy Garni; świątynia boga Mitry usytuowana na terenie dawnej letniej rezydencji króla Tiridatesa I, skąd rozciąga się przepiękna panorama na dolinę rzeki Azat. Po południu wrócimy do Erywania gdzie zobaczymy pomnik poświęcony ofiarom Ludobójstwa z 1915 r. oraz podejdziemy pod słynną Kaskadę. Nowatorska forma architektoniczna miała oryginalnie upamiętniać 50 - tą rocznicę włączenia Armenii do ZSRR; została jednak ukończona dopiero na początku XXI w., kiedy to nadano jej formę parku - galerii rzeźby współczesnej na wolnym powietrzu. Odwiedzimy też jedną z fabryk ormiańskiego brandy. Przejazd do hotelu, kolacja i nocleg w okolicy Erywania. (Trasa ok. 120 km).

Dzień 10

Dzień 10

Po wczesnym śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do duchowej stolicy Armenii i siedziby jej patriarchów - katedry Eczmiadzyn. Następnie przejazd w kierunku granicy ormiańsko – gruzińskiej. Odprawa celno - paszportowa i przejazd malowniczą trasą do Wardzii, skalnego miasta - klasztoru usytuowanego na zboczu góry Eruszeti. W średniowieczu Wardzia służyła jako schronienie podczas najazdów mongolskich, była największym miastem Gruzji i mogła pomieścić nawet do 60 tys. osób. Kompleks wykuty jest w zboczu górskim na kilkunastu poziomach, jego centrum stanowi kościół Wniebowzięcia z XII w. freskami. Kolacja i nocleg w okolicach Achalciche/Bakuriani. (Trasa ok. 350 km). Uwaga! Przyjazd do hotelu późnym wieczorem.

Dzień 11

Dzień 11

Po śniadaniu w hotelu i wykwaterowaniu przejazd do Bordżomi, słynnego gruzińskiego uzdrowiska, gdzie skosztujemy wód mineralnych prosto ze źródła. Poczujemy się tu trochę jak kuracjusze w otoczeniu wysokogórskich krajobrazów. Czas wolny na spacer po parku. Przed przyjazdem do Batumi zatrzymamy się jeszcze w okolicach Kutaisi i zwiedzimy jedną z okolicznych jaskiń. Przejazd do hotelu w Batumi zakwaterowanie kolacja i nocleg. (Trasa ok. 380 km).

Dzień 12

Dzień 12

Po śniadaniu zwiedzanie Batumi. Stolica Adżarii jest dziś najsłynniejszym kurortem nadmorskim Gruzji. Powszechnie znane są tutejsze plaże oraz jedna z najdłuższych na świecie promenada, przyciągająca rzesze turystów. Podziwiać tu można także urokliwe uliczki, eleganckie kamienice, świątynie różnych wyznań i subtropikalną roślinność. Śpiewające fontanny, kluby nocne, delfinarium, różnorodne atrakcje – wszystko to czyni miasto pełnym życia i niepowtarzalnym. Zobaczymy starą i nową część miasta, promenadę z Wieżą Alfabetu i rzeźbą „Ali i Nino”, plac i statuę Medei nawiązującą do mitu o złotym runie. Przejedziemy również aleją im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Popołudnie zostaje wolne na samodzielne zwiedzanie, wypoczynek na plaży. (w tym dniu nie ma kolacji w hotelu).

Dzień 13 i 14

Dzień 13 i 14

Śniadanie w hotelu. Dzień wolny na wypoczynek. Dla chętnych proponujemy wycieczki fakultatywne (dodatkowo płatne):
- wyjazd w góry Adżarii, podczas której zobaczymy doskonale zachowane mury fortecy w Gonio, wodospad i zabytkowy kamienny most w Makhuntseti. Odwiedzimy też ciekawe muzeum etnograficzne. Wycieczkę zakończymy obiadem u gościnnych adżarskich gospodarzy (cena ok. 70 EUR/os);
- dwudniowa wycieczka w Wysoki Kaukaz do Swanetii, rejonu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To właśnie tu można zobaczyć słynne kamienne wieże. Podczas wyjazdu zatrzymamy się w Zugdidi. Miejscowość słynie z pięknego pałacu oraz ogrodów królewskich dynastii Dadiani. Zobaczymy też imponującą zaporę wodną Inguri, swego czasu najwyższą tamę na świecie (271,5 m). Po noclegu w Mestii terenowymi samochodami dotrzemy do Uzhguli uważanej za najwyżej położoną osadę w Europie. Rozpościera się stąd przepiękna panoramą na cztero i pięciotysięczniki Wysokiego Kaukazu. Dokładny program przedstawi pilot wycieczki (cena ok. 190 EUR/os).

Dzień 15

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu (do godz. 10.00). Następnie transfery na lotnisko w Kutaisi i powrót do Polski.

Uwagi do programu

- ww. program należy traktować ramowo i może on ulec zmianie z zachowaniem wszystkich pozycji zwiedzania.
- kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
- pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
- w Gruzji i Armenii, poza plażami Batumi,  od turysty oczekiwany jest skromny ubiór: mężczyźni powinni mieć długie spodnie, kobiety sukienki /spódnice za kolana, jeżeli kobieta decyduje się na spodnie, powinny być do kostek. Wszyscy (zarówno kobiety jak i mężczyźni) powinni mieć okryte ramiona, kobiety nie powinny nosić bluzek z głębokimi dekoltami. Bardzo prosimy stosować się do powyższych wytycznych - inaczej turyści mogą nie zostać wpuszczeni do zwiedzanych obiektów.
- uczestnicy objazdu, ze względu na przejazdy przez tereny wysokogórskie, proszeni są o zabranie ciepłych okryć oraz wygodnego obuwia bez względu na porę roku. Wiele atrakcji wymaga podejść po kamienistych drogach pod górę. Pamiętajmy, że na trasie pokonujemy odcinki przez góry, gdzie pogoda może znacznie różnić się od upalnych dolin. Przyda się cieplejsze okrycie chroniące również przed deszczem oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym.
- dla pań bardzo przydatna będzie chusta;  w Gruzji i Armenii w wielu obiektach sakralnych od kobiet oczekuje się nakrycia głowy.
- zarówno w Gruzji jak i w Armenii będzie konieczność wymiany pieniędzy na lokalne waluty – odpowiednio gruzińskie lari (GEL) i ormiańskie dramy (AMD). Aktualne kursy można sprawdzić /porównać na www.xe.com.
 - lokalne bankomaty i terminale płatnicze przyjmują karty banków zagranicznych. W mniej rozwiniętych rejonach należy jednak posługiwać się gotówką.
- w Gruzji i Armenii działają telefony polskich operatorów GSM. Pytania odnośnie opłat za usługi w roamingu prosimy kierować bezpośrednio do operatorów.
- w Gruzji i Armenii w dalszym ciągu najpopularniejszym językiem obcym jest rosyjski. Wbrew utartemu przekonaniu Gruzini nie mają nic przeciwko posługiwaniu się tym językiem.
- ze względu na złożoną sytuację polityczną w regionie należy być przygotowanym na bardziej szczegółowe kontrole graniczne - zarówno paszportowe jak i celne. Na większości granic będziemy też zmieniać autokary, co zazwyczaj wiąże się z koniecznością przejścia z bagażem dystansu kilkuset metrów.
- na wszystkie leki wwożone do Gruzji Klienci powinni mieć recepty/zaświadczenia lekarskie (wraz z tłumaczeniami na język gruziński lub angielski), a zestaw mieć w bagażu podręcznym. Inaczej mogą zostać rozpakowane główne bagaże a leki bez zaświadczeń mogą zostać zatrzymane. Zwracamy uwagę, że niektóre leki dostępne w Polsce bez recepty, w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe. Jednocześnie uczulamy, że gruzińskie służby graniczne działają w tym zakresie bardzo restrykcyjnie. Obowiązuje absolutny zakaz wwożenia do Gruzji leków zawierających kodeinę lub pseudoefedrynę. Informacje o lekach i substancjach, które wymagają okazania dodatkowej dokumentacji można znaleźć na stronie International Narcotics Control Board oraz do uzyskania w Ambasadzie Gruzji w Warszawie tel. 22 616 62 21/lub 22/lub 25.Więcej informacji o procedurze wwiezienia leków do Gruzji: www.rs.ge - BorderCrossing-en (zakładka "movement of drugs"). Każdy bagaż przed wyjściem z hali przylotów jest prześwietlany. Podobnie przy wylocie: tu kontrola obrazów, ikon, noży, pamiątek stylizowanych na antyki. Każdy taki przedmiot musi mieć oficjalny certyfikat zezwalający na jego wywóz z kraju. Niektóre sklepy wydają go od razu, ale nie zawsze i nie wszędzie.
-ze względu na odmienną florę bakteryjną zalecamy zaopatrzyć się w środki przeciw dolegliwościom żołądkowym typu Stoperan (leki te są dozwolone w Gruzji i nie ma konieczności posiadania na nie zaświadczenia lekarskiego).

Dodatkowe informacje

Do dyspozycji gości

w hotelu restauracja i bar

Wyżywienie

śniadania kontynentalne typu bufet oraz kolacje lub obiady wg programu (bufet lub zestawy serwowane do stolików)

Zakwaterowanie

Hotele *** klasy turystycznej - położone zwykle poza centrami miast (14 rozpoczętych dób hotelowych).

Pokoje: 2 - osobowe (możliwość dostawki), wszystkie z łazienkami.

Wizy

Od obywateli polskich nie jest wymagana wiza przy wjeździe do Gruzji/Armenii. Do wjazdu na teren Armenii wymagany jest paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od daty powrotu. UWAGA!!! powyższe informacje odnoszą się do obywateli polskich. Obywateli pozostałych państw mogą obowiązywać odmienne przepisy paszportowe lub wizowe.

Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem  rejsowym do Gruzji - Kutaisi, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (14 rozpoczętych dób hotelowych podczas objazdu), przejazdy klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej (14 śniadań i 11 obiadów lub kolacji), opiekę pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, usług przewodnickich, napiwków, Tour Guide System  - kwota ok. 210 EUR/os  płatne pilotowi imprezy; wycieczek fakultatywnych, dodatkowych posiłków we własnym zakresie (10-15 EUR za 1 posiłek), napoi do posiłków oraz innych wydatków osobistych.

 

Gruzja, Armenia - spod szczytów Kaukazu w doliny Armenii

5.3/6 (63 opinie)

Udostępnij
Dodaj do schowka
Gruzja, Armenia - spod szczytów Kaukazu w doliny Armenii
Last Minute!
Galeria (18)
Gruzja, Armenia - spod szczytów Kaukazu w doliny Armenii
Gruzja, Armenia - spod szczytów Kaukazu w doliny Armenii
Gruzja, Armenia - spod szczytów Kaukazu w doliny Armenii
Zdjęcie mapy
Plan Wycieczki

Atuty oferty

Gruzińska Droga Wojenna i wysoki Kaukaz • Tibilisi • Mccheta • klasztor Goshavank i Haghartsin • jezioro Sevan • Monastyr Świętej Włóczni • Tatew • Zorac Karer • Wardzia - miasto wykute w skale • Batumi - czarnomorski kurort
Długość lotu

3 godz. 20 min.

Lot

Bezpośredni

Rodzaj wyjazdu

Objazd

Termin

Potwierdzony

Transfer

W cenie

Bagaż

W cenie

Cena obejmuje: przelot samolotem  rejsowym do Gruzji - Kutaisi, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (14 rozpoczętych dób hotelowych podczas objazdu), przejazdy klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej (14 śniadań i 11 obiadów lub kolacji), opiekę pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, usług przewodnickich, napiwków, Tour Guide System  - kwota ok. 210 EUR/os  płatne pilotowi imprezy; wycieczek fakultatywnych, dodatkowych posiłków we własnym zakresie (10-15 EUR za 1 posiłek), napoi do posiłków oraz innych wydatków osobistych.

 

Plan wycieczki

Dodatkowe informacje

Szczegóły lotu

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze
Za osobę5 670
Razem
11 340 zł
rezerwujzablokuj miejsce na 29h
trwa wczytywanie

Opinie klientów

Intensywność programu
4.2
Pilot
5.3
Program wycieczki
5.4
Transport
5.2
Wyżywienie
5.2
Zakwaterowanie
5.0
Opinie pochodzą od naszych Klientów, którzy odwiedzili dany hotel lub uczestniczyli w wycieczce objazdowej.

Osoba dodająca opinię musi podać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz dane dotyczące wyjazdu, czyli datę i kierunek wyjazdu lub numer rezerwacji. Dzięki tym informacjom sprawdzamy, czy autor opinii faktycznie podróżował z nami. Jeżeli dane się nie zgadzają, wówczas nie publikujemy opinii.

6.0/6

Sabina Barbara Franciszka, Zielona Góra 08.09.2019

WARTO

Fantazja nowych budowli zwłaszcza w Batumi i Tbilisi, urok chaczkarów w Armenii i wystawa rzeźb przy i w Kaskadach (też obok ruchomych schodów) w Erywaniu to dla mnie prawie wystarczający powód, by się wybrać na taką wycieczkę. Warto się nastawić na tolerancję względem inności np. (brak wind w wielu hotelach), bo życzliwość Gruzinów i Ormian nam niedogodności wyrównają. Gruzini nas lubią, więc nie wstydźmy się przyznawać skąd jesteśmy.

6.0/6

Bożena, 05 - 500 Piaseczno 17.08.2015

Fantastyczna wyprawa jedno z najpiękniejszych miejsc na Ziemi

Przepiękne krajobrazy i w Gruzji i w Armenii. Widoki zapierały dech w piersiach. Cerkwie armeńskie są niesamowite w swojej prostocie wykonania. Przemiła pilotka pani Patrycja, lokalne pilotki także bardzo miłe. Ciekawy i bogaty program. Spotykani ludzie także mili i otwarci. Pilotki wykazały się dużą wiedzą, pani Patrycja dzieliła się z nami osobistymi wrażeniami z kontaktów z tubylczą ludnością. Na trasie zapoznawała nas ze specjałami kuchni obu krajów. Były także tańce i dużo dobrego alkoholu. Kraje jeszcze nie są zadeptane przez turystów. Polecam te kraje wszystkim tym , którzy chcą przeżyć miłe chwile i mieć cudowne wspomnienia z wakacji.
Pokaż więcej opinii (61)
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem