Plan wycieczki

Dzień 1

Zbiórka w Warszawie, na lotnisku Chopina, stanowisko odpraw Rainbow (w strefie "Biura Podróży", w łączniku pomiędzy strefą B a C lotniska) na 2 godz. przed wylotem samolotu. Wylot do Baku (możliwy lot z przesiadką). Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na stronie: http://r.pl/rozklady. Przylot do Baku (w zależności od rozkładu lotów może być we wczesnych godzinach porannych dnia następnego), po wylądowaniu i odprawie paszportowo celnej, przejazd do hotelu w okolicy Baku, zakwaterowanie i czas na odpoczynek po podróży (w tym dniu nie ma kolacji w hotelu).

Dzień 2

Dzień 2

Po śniadaniu w hotelu zwiedzanie Baku- najniżej położonej stolicy na Świecie. Baku zadziwia rozmachem. Szacowne zabytki zgodnie współistnieją tu z budowlami nowoczesnymi czy wręcz futurystycznymi. Wiele przyciągających wzrok budowli to dzieła polskich architektów. Zaczniemy od oferującego spektakularną panoramę Morza Kaspijskiego, historycznej zabudowy centrum i ikonicznych wieżowców Ognistych Wież. Inspirowane są praktykowanym w przeszłości kultem ognia i symbolizują siłę i wieczność. Zjedziemy kolejką na Bulwar Bakijski, przystając na zdjęcia przy fantazyjnym Muzeum Dywanów. Przygoda z Baku nie mogłaby się odbyć bez wizyty na Starym Mieście. Zobaczymy Wieżę Dziewiczą z XII w., Pałac Szachów Szyrwanu, czy Karawanseraj. Przejedziemy trasą przez pola naftowe na półwysep Apszeroński i zwiedzimy świątynię ognia Ataszgah, święte miejsce zoroastrian. Powrót do hotelu w okolicy Baku, nocleg (w tym dniu nie ma kolacji w hotelu). (Trasa ok. 80km)

Dzień 3

Dzień 3

Po śniadaniu przejazd do Qobustanu. Zobaczymy tu prehistoryczne ryty naskalne dokumentujące życie dawnych mieszkańców tego rejonu. Podjedziemy też do unikatowych wulkanów, z których zamiast lawy wypływa błoto! Powrót do Baku - czas wolny. Wieczorem dla chętnych wycieczka fakultatywna „Baku by Night”, gdzie udamy się na punkt widokowy na Płonące Wieże, zobaczymy pięknie oświetlony Meczet Hejdara Alijewa, bakijską Wenecję, a wieczór zakończymy winem i przekąskami w restauracji z punktem widokowym na Baku (dodatkowo płatne ok. 50 EUR). Powrót do hotelu i nocleg (w tym dniu nie ma kolacji w hotelu).

Dzień 4

Dzień 4

Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu przejazd do malowniczo położonej w górskim wąwozie wioski Lachicz. Poczujemy tam atmosferę autentycznej, zagubionej w górach miejscowości, gdzie rzemieślnicy oferują naczynia, tace i czary z miedzi. Następnie przejedziemy do urokliwej kaukaskiej wioski Kisz, pierwotnej stolicy lokalnego chanatu z kamienną zabudową i brukowanymi uliczkami. Zobaczymy tu świetnie zachowany albański kościół z XII w. Nocleg w Szeki lub okolicy. Zakwaterowanie i obiadokolacja w hotelu. (Trasa ok. 360 km).

Dzień 5

Dzień 5

Po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu pojedziemy na zwiedzanie Szeki. Jest to jedno z bardziej urokliwych miast Azerbejdżanu. Usytuowane 700m n.p.m., otoczone górami i dębowym lasem, przypomina amfiteatr. Znane było jako ważny punkt Jedwabnego Szlaku. Dawni władcy-chanowie, ulokowali tu w XVIII w. swój letni pałac w orientalnym stylu, jeden z najcenniejszych i najwspanialszych w tej części świata z unikatowymi freskami i witrażami. Zobaczymy również karawanseraj - dawny zajazd dla karawan kupieckich. Po zwiedzaniu wyruszymy w stronę granicy z Gruzją. Po odprawie paszportowo-celnej podążymy do malowniczej i zdumiewającej stolicy Gruzji - Tbilisi. Kolacja i nocleg w Tbilisi lub okolicy. (Trasa ok. 250 km)

Dzień 6

Dzień 6

Po śniadaniu udamy się na zwiedzanie Tbilisi, stolicy Gruzji, znanej z malowniczego położenia w dolinie rzeki Kury, unikatowych zabytków i legendarnie pysznej kuchni. Zaczniemy od Placu Europejskiego z górującą nad nim świątynią Metechi, pamiętającą najdawniejszych władców Gruzji. Stamtąd wjedziemy kolejką linową na Narikalę - starożytną twierdzę wznoszącą się nad Tbilisi z przepiękną panoramą miasta. W czasie dalszego spaceru zejdziemy pod misternie dekorowane mozaikami łaźnie Orbeliani, zajrzymy także na czarujący orientalną atmosferą Meidan Bazar. Czas wolny na zakupy i kawę. Późnym popołudniem, dojdziemy do lśniącego złotem pomnika patrona Gruzji - św. Jerzego i Placu Wolności, będącego jednocześnie początkiem Alei Rustawelego – najbardziej reprezentacyjnej ulicy miasta. Powrót do hotelu okolicy Tblisi, kolacja i nocleg.

Dzień 7

Dzień 7

Po śniadaniu wyruszymy w stronę Wysokiego Kaukazu krętą, górską drogą. Następnym przystankiem będzie punkt widokowy przy położonej nad Jeziorem Żynwalskim fortecy Ananuri. Następnie pokonując Przełęcz Krzyżową dotrzemy do Stepantsmindy (dawniej Kazbegi). Przy dobrej pogodzie rozciągają się stąd wspaniałe widoki na szczyty Kaukazu. Będziemy mieli szansę ujrzeć Kazbek o wys. 5033m.n.p.m. Przesiądziemy się do samochodów terenowych i podjedziemy do kościółka Cminda Sameba. Fotografie tej XIV w. świątyni są ozdobą wszystkich albumów i przewodników po Gruzji. W trakcie wycieczki obiad. Następnie powrót do hotelu w okolicy Tbilisi na nocleg. Wieczorem, również dla chętnych kolacja z programem artystycznym w tradycyjnej gruzińskiej restauracji - dodatkowo płatna ok. 45 EUR/os (w tym dniu nie ma kolacji w hotelu). (Trasa ok. 320 km)

Dzień 8

Dzień 8

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do granicy z Armenią. Po odprawie celno-paszportowej malowniczą trasą dotrzemy do klasztoru Hachpat z X -X III w. będący przykładem najznamienitszej ormiańskiej średniowiecznej architektury. Następnie przejazd do położonego wysoko w górach jeziora Sevan zwanego Szmaragdem Armenii. Jest to drugie co do wielkości słodkowodne jezioro górskie na świecie, położone na wysokości ok. 1900 m.n.p.m. Zwiedzanie klasztoru Sevanawank z VIII - IX w. Tak zwany „Czarny Klasztor” był wg przekazów miejscem banicji wysoko urodzonych, jak również grzesznych duchownych. Kobiety nie miały tu wstępu. Przy sprzyjającej pogodzie dla chętnych krótka wycieczka łodziami po jeziorze Sevan – dodatkowo płatna ok. 10 EUR/os. Przejazd do hotelu, kolacja i nocleg w okolicy Tsahkadzor. (Trasa ok. 250 km).

Dzień 9

Dzień 9

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do kompleksu klasztornego Geghard (lista UNESCO), gdzie przechowywano włócznię Longinusa, którą miał być przebity bok Chrystusa. Geghard jest zespołem klasztornym z VIII w. częściowo wykutym w skale. Następnie zwiedzimy Garni - świątynia boga Mitry usytuowana na terenie dawnej letniej rezydencji króla Tiridatesa I, skąd rozciąga się przepiękna panorama na dolinę rzeki Azat. Po południu przejedziemy do Erywania gdzie zobaczymy pomnik poświęcony ofiarom ludobójstwa z 1915 r. oraz podejdziemy pod słynną Kaskadę. Nowatorska forma architektoniczna miała oryginalnie upamiętniać 50-tą rocznicę włączenia Armenii do ZSRR. Została jednak ukończona dopiero na początku XXI w., kiedy to nadano jej formę parku - galerii rzeźby współczesnej na wolnym powietrzu. Odwiedzimy też jedną z fabryk ormiańskiego brandy. Przejazd do hotelu, kolacja i nocleg w okolicy Erywania. (Trasa ok. 150 km).

Dzień 10

Dzień 10

Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do duchowej stolicy Armenii i siedziby jej patriarchów - katedry Eczmiadzyn. Dalej udamy się w kierunku granicy, odprawa celno - paszportowa i przejazd malowniczą trasą do Wardzii, skalnego miasta - klasztoru usytuowanego na zboczu góry Eruszeti. W średniowieczu Wardzia służyła jako schronienie podczas najazdów mongolskich, była największym miastem Gruzji i mogła pomieścić nawet do 60 tys. osób. Kompleks wykuty jest w zboczu górskim na kilkunastu poziomach, jego centrum stanowi kościół Wniebowzięcia z XII w. freskami. Kolacja i nocleg w okolicach Achalciche/Bakuriani. Przyjazd do hotelu późnym wieczorem. (Trasa ok. 350 km).

Dzień 11

Dzień 11

Po śniadaniu w hotelu i wykwaterowaniu przejazd do Bordżomi, słynnego gruzińskiego uzdrowiska, gdzie skosztujemy wód mineralnych prosto ze źródła. Poczujemy się tu trochę jak kuracjusze w otoczeniu wysokogórskich krajobrazów. Czas wolny na spacer po parku. Przed przyjazdem do Batumi, zatrzymamy się jeszcze w okolicach Kutaisi, gdzie zwiedzimy klasztor Gelati i jedną z okolicznych jaskiń. Przejazd do hotelu w Batumi na nocleg. Tego dnia obiad lub kolacja. (Trasa ok. 380 km).

Dzień 12

Dzień 12

Po śniadaniu krótkie zwiedzanie Batumi. Stolica Adżarii jest dziś najsłynniejszym kurortem nadmorskim Gruzji. Powszechnie znane są tutejsze plaże oraz jedna z najdłuższych na świecie promenada przyciągająca rzesze turystów. Podziwiać tu można także urokliwe uliczki, eleganckie kamienice, świątynie różnych wyznań i subtropikalną roślinność. Śpiewające fontanny, kluby nocne, delfinarium, różnorodne atrakcje - wszystko to czyni miasto niepowtarzalnym i pełnym życia. Zobaczymy promenadę z Wieżą Alfabetu i rzeźbą „Ali i Nino”, plac i statuę Medei nawiązującą do mitu o złotym runie. Przejedziemy też aleją im. Marii i Lecha Kaczyńskich. Popołudnie i wieczór pozostają wolne – czas na wypoczynek na plaży i wieczorne samodzielne zwiedzanie miasta.(tego dnia nie ma kolacji).

Dzień 13

Dzień 13

Dzień wolny na kąpiele słoneczne i morskie. Zakwaterowanie w Batumi.

Dzień 14

Po śniadaniu wyjazd w kierunku Tbilisi. Po drodze zwiedzanie Kutaisi. Miasto zamieszkałe jest od 4000 lat i było stolicą antycznego królestwa Kolchidy, do którego wg legendy przybył Jazon z Argonautami po złote runo. W Kutaisi zwiedzimy katedrę Bagrati, będzie też czas wolny na tutejszym bazarze. Następnie przejazd do Gori, które zostało ufundowane przez jednego z najsławniejszych władców Gruzji, Dawida IV Budowniczego (1089 - 1125). Wizyta w domu - muzeum Stalina. Zobaczymy również wagon, którym dyktator pojechał na konferencję do Poczdamu (Zwiedzanie Muzeum Stalina, jest próbą przybliżenia postaci historycznej pochodzącej z Gruzji, która wywarła ogromny wpływ na świat w latach 30 i 40 XX wieku. W muzeum prezentowana jest historia jego życia, co go ukształtowało oraz droga do zastania przywódcą ZSRR. Celem wizyty nie jest jakakolwiek gloryfikacja postaci ani jej czynów a zapoznanie z faktami historycznymi.). Po dojeździe do Tbilisi kolacja.

Dzień 15

Wcześnie rano (w zależności od rozkładu lotów) transfer na lotnisko w Tbilisi i powrót do Polski.

Uwagi do programu

- program należy traktować ramowo i może on ulec zmianie z zachowaniem wszystkich pozycji zwiedzania.
- kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
- pilot nie oprowadza po obiektach muzealnych.
- we wszystkich państwach rejonu, poza plażami Batumi, od turysty oczekiwany jest skromny ubiór: mężczyźni powinni mieć długie spodnie, kobiety sukienki /spódnice za kolana, jeżeli kobieta decyduje się na spodnie, powinny być do kostek. Wszyscy (zarówno kobiety jak i mężczyźni) powinni mieć okryte ramiona, kobiety nie powinny nosić bluzek z głębokimi dekoltami. Bardzo prosimy stosować się do powyższych wytycznych - inaczej turyści mogą nie zostać wpuszczeni do zwiedzanych obiektów.
- wygodne buty. Wiele atrakcji wymaga podejść po kamienistych drogach pod górę. Pamiętajmy, że na każdej trasie pokonujemy odcinki przez góry, gdzie pogoda może znacznie różnić się od upalnych dolin. Przyda się cieplejsze okrycie chroniące również przed deszczem oraz krem z filtrem przeciwsłonecznym. Uwaga: nie chodzi tu o kurtki zimowe.
- dla pań bardzo przydatna będzie chusta. W rejonie w wielu obiektach sakralnych od kobiet wymaga się nakrycia głowy.
- Najdroższym krajem rejonu jest Azerbejdżan, gdzie ceny są wyższe niż w Polsce. Nigdzie nie ma problemów z zaopatrzeniem. We wszystkich odwiedzanych państwach będzie konieczność wymiany pieniędzy na lokalne waluty: gruzińskie lari (GEL), azerbejdżańskie manaty (AZM) i ormiańskie dramy (AMD). Aktualne kursy można sprawdzić /porównać na www.xe.com.
- lokalne bankomaty i terminale płatnicze przyjmują karty banków zagranicznych. W mniej rozwiniętych rejonach należy jednak posługiwać się gotówką.
- w Gruzji, Azerbejdżanie i Armenii działają telefony polskich operatorów GSM. Pytania odnośnie opłat za usługi w roamingu prosimy kierować bezpośrednio do operatorów.
- w Gruzji, Azerbejdżanie i Armenii w dalszym ciągu najpopularniejszym językiem obcym jest rosyjski. Wbrew utartemu przekonaniu mieszkańcy Kaukazu nie mają nic przeciwko posługiwaniu się tym językiem.
- ze względu na złożoną sytuację polityczną w regionie należy być przygotowanym na bardziej szczegółowe kontrole graniczne - zarówno paszportowe jak i celne. Na większości granic będziemy też zmieniać autokary, co zazwyczaj wiąże się z koniecznością przejścia z bagażem dystansu kilkuset metrów.
- na wszystkie leki wwożone do Gruzji Klienci powinni mieć recepty/zaświadczenia lekarskie (wraz z tłumaczeniami na język gruziński lub angielski), a zestaw mieć w bagażu podręcznym. Inaczej mogą zostać rozpakowane główne bagaże a leki bez zaświadczeń mogą zostać zatrzymane. Zwracamy uwagę, że niektóre leki dostępne w Polsce bez recepty, w Gruzji mogą być kwalifikowane jako środki odurzające i substancje psychotropowe. Jednocześnie uczulamy, że gruzińskie służby graniczne działają w tym zakresie bardzo restrykcyjnie. Obowiązuje absolutny zakaz wwożenia do Gruzji leków zawierających kodeinę lub pseudoefedrynę. Informacje o lekach i substancjach, które wymagają okazania dodatkowej dokumentacji można znaleźć na stronie International Narcotics Control Board oraz do uzyskania w Ambasadzie Gruzji w Warszawie tel. 22 616 62 21/lub 22/lub 25.Więcej informacji o procedurze wwiezienia leków do Gruzji: www.rs.ge - BorderCrossing-en (zakładka "movement of drugs")..Każdy bagaż przed wyjściem z hali przylotów jest prześwietlany. Podobnie przy wylocie: tu kontrola obrazów, ikon, noży, pamiątek stylizowanych na antyki. Każdy taki przedmiot musi mieć oficjalny certyfikat zezwalający na jego wywóz z kraju. Niektóre sklepy wydają go od razu, ale nie zawsze i nie wszędzie.
-ze względu na odmienną florę bakteryjną zalecamy zaopatrzyć się w środki przeciw dolegliwościom żołądkowym typu Stoperan (leki te są dozwolone w Gruzji i nie ma konieczności posiadania na nie zaświadczenia lekarskiego).

Dodatkowe informacje

Zakwaterowanie

Hotele *** klasy turystycznej (13 rozpoczętych dób hotelowych) - położone zwykle poza centrami miast.

Nocny pociąg sypialny z Baku do granicy z Gruzją (1 rozpoczęta doba hotelowa, przedziały tylko 4 - osobowe). Uwaga! Pociągi w Azerbejdżanie/Gruzji mogą różnić się od tych europejskich, dlatego też należy być przygotowanym na pewne niewygody i nie zawsze najczystsze warunki podróżowania.

Pokoje: 2 - osobowe (z możliwością dostawki), wszystkie z łazienkami.

Do dyspozycji gości: lobby, restauracja i bar.

Wyżywienie: śniadania kontynentalne typu bufet oraz obiadokolacje wg programu (bufet lub zestawy serwowane do stolików).

Wizy

Oferujemy możliwość wizowania za pośrednictwem Rainbow. O szczegóły zapytaj swojego opiekuna wycieczki lub agenta u którego dokonywałeś rezerwację.

UWAGA - Osoby posiadające w paszporcie stemple z Armenii, mogą spotkać się z odmową wjazdu na teren Azerbejdżanu, mimo posiadania ważnej wizy. Uczestnikom imprezy, którzy wcześniej byli w Armenii, zaleca się wymianę paszportu przed złożeniem wniosku o wizę do Azerbejdżanu. Utrudnienie to dotyczy jedynie Azerbejdżanu; służby graniczne Armenii nie robią problemu z wjazdem na teren tego kraju po wcześniejszym pobycie w Azerbejdżanie

 UWAGA!!! powyższe informacje odnoszą się do obywateli polskich. Obywateli pozostałych państw mogą obowiązywać odmienne przepisy paszportowe lub wizowe.

Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem  rejsowym Warszawa - Baku oraz Tbilisi - Warszawa (możliwa przesiadka), opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (13 rozpoczętych dób hotelowych), transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej (13 śniadań/pakietów śniadaniowych i 8 obiadokolacji wg programu), opiekę pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena nie obejmuje: opłaty za wizę do Azerbejdżanu (wizowanie w Polsce, opłata wg cennika), kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, usług przewodnickich, napiwków, Tour Guide System  – kwota ok. 225 EUR/os płatne pilotowi imprezy; wycieczek  fakultatywnych, dodatkowych posiłków we własnym zakresie (około 10-15 EUR za 1 posiłek) oraz innych wydatków osobistych.

Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - Czas na Kaukaz

4.8/6 (42 opinie)

Udostępnij
Dodaj do schowka
Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - Czas na Kaukaz
Galeria (17)
Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - Czas na Kaukaz
Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - Czas na Kaukaz
Gruzja, Azerbejdżan, Armenia - Czas na Kaukaz
Zdjęcie mapy
Plan Wycieczki

Atuty oferty

Baku - miasto ropy • Qobustan z wulkanami błotnymi • Lachicz z rękodziełem • Tbilisi - kulturowy tygiel • Czarny Klasztor • Jezioro Sevan - szmaragd Armenii • klasztor Hachpat • fabryka brandy w Erywaniu • Eczmiadzyn - ormiański „Watykan” • Wardzia - klasztor wykuty w skale • Borjomi - „alpejskie uzdrowisko” • Batumi - czarnomorski kurort • Gori - dom Stalina
Lot

Bezpośredni

Rodzaj wyjazdu

Objazd

Termin

Potwierdzony

Transfer

W cenie

Bagaż

W cenie

Cena obejmuje: przelot samolotem  rejsowym Warszawa - Baku oraz Tbilisi - Warszawa (możliwa przesiadka), opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (13 rozpoczętych dób hotelowych), transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej (13 śniadań/pakietów śniadaniowych i 8 obiadokolacji wg programu), opiekę pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).

Cena nie obejmuje: opłaty za wizę do Azerbejdżanu (wizowanie w Polsce, opłata wg cennika), kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, usług przewodnickich, napiwków, Tour Guide System  – kwota ok. 225 EUR/os płatne pilotowi imprezy; wycieczek  fakultatywnych, dodatkowych posiłków we własnym zakresie (około 10-15 EUR za 1 posiłek) oraz innych wydatków osobistych.

Plan wycieczki

Dodatkowe informacje

Szczegóły lotu

Lecąc na wakacje z Rainbow masz zawsze w cenie:

Bagaż

rejestrowany i podręczny

Opieka

polskojęzycznego pilota

Ubezpieczenie

podstawowe

Uśmiechnięty pan na banerze
Za osobę8 845
Razem
17 691 zł
Zaliczka 30% 5 300 zł
rezerwujzablokuj miejsce na 4 dni
trwa wczytywanie

Opinie klientów

Intensywność programu
4.6
Pilot
4.6
Program wycieczki
5.1
Transport
4.1
Wyżywienie
4.3
Zakwaterowanie
4.3
Opinie pochodzą od naszych Klientów, którzy odwiedzili dany hotel lub uczestniczyli w wycieczce objazdowej.

Osoba dodająca opinię musi podać dane osobowe, takie jak imię i nazwisko oraz dane dotyczące wyjazdu, czyli datę i kierunek wyjazdu lub numer rezerwacji. Dzięki tym informacjom sprawdzamy, czy autor opinii faktycznie podróżował z nami. Jeżeli dane się nie zgadzają, wówczas nie publikujemy opinii.

6.0/6

Artur, Legnica 24.08.2016

Suuuuper wycieczka 😉

Zrównoważony program. Kompetentny przewodnik - Kamil!

6.0/6

Fransic 01.08.2015

Wycieczka po Zakałkaziu 11.07-25.07.2015

Bardzo udana wycieczka. Blisko, egzotycznie. Wspaniałe krajobrazy i trochę zapomniane zabytki o światowej renomie.
Pokaż więcej opinii (40)
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem