Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Izrael
Izrael

Izrael

Stolica: Jerozolima

Waluta: ILS

Powierzchnia: 22 072 km 2

Liczba ludności: ‍8 320 100

Dlaczego warto wyjechać na wczasy do Izraela?

Izrael to jeden z najciekawszych krajów na świecie. Na powierzchni równej wielkości województwa podlaskiego znajdziemy tyle miejsc kultu religii monoteistycznych i zabytków, które pozostawiły po sobie kolejne imperia rządzące tymi ziemiami oraz tak skomplikowaną sytuację geopolityczną, których próżno by szukać w innych, znacznie większych państwach. Izrael to też kraj kontrastów – geograficznych (znajduje się tu największa depresja świata, jak i stosunkowo wysokie góry), krajobrazowych (od pustyni na południu po bujne gaje owocowe Galilei), społecznych (od ultra religijnej populacji po całkiem świecką) i demograficznych (żyją tu zarówno Żydzi, jak i Arabowie). Izrael trzeba zobaczyć przynajmniej raz w życiu – będzie to niesamowite przeżycie zarówno dla osób religijnych, jak i dla wszystkich, którzy pragną poznać bliżej kulturę żydowską i arabską i realia konfliktu na Bliskich Wschodzie.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Izraela?

  • Izrael ma powierzchnię nieco ponad 20 tys. km² i graniczy z Egiptem, Palestyną, Jordanią, Syrią i Libanem. Stolicą kraju jest Jerozolima.
  • Mieszka tu niecałe 9 mln ludności, z czego 74 proc. stanowią Żydzi, a 21 proc. Arabowie.
  • Urzędowym językiem kraju jest hebrajski, natomiast w powszechnym użyciu jest też arabski i angielski.
  • Religią dominującą w kraju jest judaizm, 18 proc. stanowią wyznawcy islamu, a niecałe 2 proc. chrześcijanie.
  • Obywatele polscy podróżujący do Izraela w celach turystycznych na krócej niż 90 dni nie potrzebują wizy. Jeśli ktoś ma w paszporcie stemple z krajów arabskich lub z Iranu, musi liczyć się z dodatkową kontrolą przy wjeździe lub wyjeździe z kraju. Służby graniczne mogą również odmówić wjazdu bez podania przyczyny, zdarza się to rzadko, szczególnie jeśli podróżujemy z biurem podróży. Warto jednak wziąć pod uwagę taką ewentualność i przy przylocie do Izraela mieć w miarę „czysty” paszport.
  • Obecnie Izrael nie stempluje paszportów, na lotnisku otrzymuje się jedynie karteczkę wjazdową, którą należy zachować w paszporcie.
  • Przy przylocie i wylocie z kraju, nie poleca się zamykania walizek na zwykłe kłódki (mogą być siłą usunięte przez służby bezpieczeństwa w celu przeszukania bagażu). Można natomiast zamknąć bagaż na zamek szyfrowy z certyfikatem TSA (logo z czerwonym diamentem).
  • Nie poleca się pić wody z kranu, można natomiast używać jej do mycia zębów, owoców, czy przygotowania kawy lub herbaty.
  • Samochodem wynajętym w Izraelu nie można wjechać do Strefy A Autonomii Palestyńskiej.

Waluta Izraela

Walutą kraju jest nowy izraelski szekel (ILS, zapisywany też jako NIS), który dzieli się na 100 agorot. Najlepiej zabrać ze sobą dolary i wymienić w jednym z licznych kantorów. Kartą można płacić w większości sklepów i restauracji, wyjątek stanowią bazary, gdzie z kolei często przyjmowane są dolary.

Częsty sposób na oszukiwanie turystów polega na wydaniu w ramach reszty monety 10 agorot zamiast 10 szekli. By uniknąć oszukania, należy pamiętać, że moneta 10 szekli jest dwukolorowa (jak polskie 5 zł), natomiast 10 agorot miedziane.

1 EUR = 3,52 ILS

1 USD = 3,11 ILS

1 PLN = 0,77 ILS

1 ILS = 1,29 PLN

Pogoda w Izraelu

Klimat Izraela charakteryzuje się gorącymi i słonecznymi latami i relatywnie ciepłymi zimami. Poszczególne części kraju różnią się od siebie pod względem pogody – na wybrzeżu Morza Śródziemnego dominuje klimat śródziemnomorski, wewnątrz kraju kontynentalny, na południu natomiast temperatury są wyższe i występuje mniej opadów niż w pozostałych częściach Izraela.

Średnie temperatury w dzień Jerozolimie to: 12°C w styczniu, 13°C w lutym, 15°C w marcu, 22°C w kwietniu, 25°C w maju, 28°C w czerwcu, 29°C w lipcu i w sierpniu, 28°C we wrześniu, 25°C w październiku, 19°C w listopadzie i 14°C w grudniu. Od maja do połowy października praktycznie nie pada, największe opady notuje się w styczniu i w lutym (120-135 mm).

Najlepszym okresem na zwiedzanie Izraela i wypoczynek nad Morzem Czerwonym jest wiosna i jesień, latem temperatury są natomiast odpowiednie do plażowania nad Morzem Śródziemnym.

Co zobaczyć w Izraelu?

  • Jerozolima – najświętsze miasto judaizmu i chrześcijaństwa i trzecie co do świętości miasto islamu. Znajdziemy tu m.in. podzieloną na cztery dzielnice i otoczoną imponującymi murami z czasów Sulejmana Wspaniałego starówkę ze Wzgórzem Świątynnym, Ścianą Płaczu, Bazyliką Grobu Pańskiego i stacjami Drogi Krzyżowej. W pobliżu starego miasta warto odwiedzić Górę Syjon z wieczernikiem, symbolicznym grobem Króla Dawida i Kościołem Zaśnięcia NMP, a także Górę Oliwną, z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Dolinę Cedronu i starą Jerozolimę. Warto zobaczyć też nową część miasta z Instytutem Pamięci Yad Vashem, pełnym wysokiej klasy zabytków Muzeum Izraela, czy klimatycznym targiem Mahane Yehuda.
  • Tel Awiw – kulturalna i rozrywkowa stolica Izraela z przepiękną piaszczystą plażą miejską, zabytkową dzielnicą Neve Tzedek, słynną z domów zbudowanych w stylu Bauhaus Aleją Rothschilda i pełnym kolorów i zapachów targiem Carmel.
  • Jaffa – niezwykłej urody nadmorskie miasto z pełną galerii sztuki starówką, Kościołem św. Piotra i promenadą, z której rozpościera się wspaniały widok na Tel Awiw.
  • Morze Martwe – położone w największej depresji na świecie jezioro słynące ze swojego zasolenia i niezwykłych właściwości zdrowotnych. Będąc tam, koniecznie trzeba odwiedzić Masadę – płaskowyż, na którym twierdzę wybudował Herod Wielki i Qumran – ruiny wioski sekty Jahad, gdzie odnaleziono słynne zwoje znad Morza Martwego.
  • Galilea – kraina geograficzna w północnej części kraju pełna kibuców, moszawów i gajów owocowych, gdzie znajduje się wiele miejsc ważnych dla chrześcijaństwa, m.in. Nazaret, Kana Galilejska, Góra Błogosławieństw, Kafarnaum, Góra Przemienienia Pańskiego i Jezioro Tyberiadzkie. Koniecznie trzeba też odwiedzić Hajfę – miasto, którego największą atrakcją są położone tarasowo ogrody bahaitów i Akko ze wspaniałym zamkiem krzyżowców i klimatyczną, pełną wąskich uliczek starówką.
  • Wzgórza Golan – kojarzący się głównie z działaniami wojennymi region, gdzie znajdziemy piękny Rezerwat Natury Banias, Górę Bental, z której rozpościera się wspaniały widok na masyw Góry Hermon i Syrię, a także wiele winnic produkujących znakomite wina.

Podczas wizyty w Izraelu warto udać się również na Terytoria Palestyńskie – na terenie Strefy A Autonomii znajdują się: Betlejem z Bazyliką Narodzenia Pańskiego i Polem Pasterzy, Jerycho z pozostałościami jednego z najstarszych miast świata i Górą Kuszenia oraz Hebron z Grotą Patriarchów. By wjechać do Autonomii, potrzebny jest paszport.

Loty do Izraela

Głównym lotniskiem międzynarodowym kraju jest Ben Gurion Airport (TLV) leżące w pobliżu miejscowości Lod, 20 km na południowy wschód od Tel Awiwu i 50 km na północny zachód od Jerozolimy. Można tam polecieć bezpośrednio z Warszawy, Krakowa, Katowic i Modlina. Lot trwa niecałe 4 godziny. W sezonie biura podróży czarterują czasem samoloty do położonego w południowej części, 18 km na północ od Ejlatu, lotniska Ramon (ETM).

Krótka historia Izraela

Przez wieki przez terytoria dzisiejszego Izraela przewinęło się wiele ludów i imperiów. W starożytności rejon ten nosił nazwę Kanaan, a następnie istniało tu państwo Izraelitów. W VII w. p.n.e. przybyli tu Asyryjczycy, następnie Babilończycy, Persowie, Grecy, Rzymianie, Bizantyjczycy i Arabowie. Muzułmanie (z krótką przerwą w średniowieczu na krzyżowców) rządzili tymi terenami, zwanymi od czasów rzymskich Palestyną, aż do końca pierwszej wojny światowej – z czego ostatnie 400 lat przypadło na władanie Turcji Osmańskiej. Pod koniec XIX w. narodził się ruch syjonistyczny, a Żydzi zaczęli sukcesywnie przybywać na te tereny, kupować ziemię i zakładać osady rolnicze. Z czasem między arabskimi i żydowskimi sąsiadami zaczęły narastać konflikty, które po pierwszej wojnie światowej, kiedy mandat ONZ nad tymi ziemiami miała Wielka Brytania, przybrały na sile. W 1947 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła Rezolucję 181, która przewidywała utworzenie na terenie Palestyny dwóch państw – żydowskiego i arabskiego, Arabowie jednak tę rezolucję odrzucili. 17 V 1948 r., dzień przed wygaśnięciem brytyjskiego mandatu, Izrael proklamował niepodległość, a pochodzący z Płońska Dawid ben Gurion został pierwszym premierem. Od swojego powstania, kraj stoczył wiele wojen z arabskimi sąsiadami, do najsłynniejszych należą wojna 6-dniowa z 1967 r. w wyniku której Izrael zajął wschodnią Jerozolimę, Strefę Gazy, Półwysep Synaj, Zachodni Brzeg i Wzgórza Golan, czy wojna Yom Kippur z 1973 r. Od lat Bliski Wschód jest też świadkiem konfliktu, jaki toczy się między Izraelem a ludnością palestyńską żądającą utworzenia niepodległego państwa i uwolnienia się spod kontroli żydowskiej.

Co zjeść w Izraelu?

Kuchnia, którą spotkamy w Izraelu, jest typowa dla całego regionu Bliskiego Wschodu i łączy ze sobą wpływy kuchni śródziemnomorskiej, arabskiej i tureckiej. Podstawą wielu dań jest oliwa z oliwek oraz warzywa. W większości restauracji w kraju serwuje się dania przygotowane według zasad koszerności (nie podaje się wieprzowiny, owoców morza i nie łączy produktów mlecznych z mięsnymi), jest jednak też niemało miejsc, gdzie można zjeść niekoszernie. Do najpopularniejszych potraw tutejszej kuchni należą:

Hummus – pasta z gotowanej ciecierzycy z oliwą z oliwek i cytryną.

Tahini – pasta sezamowa.

Baba ghanoush – pasta z pieczonego bakłażana.

Falafel – kulki z ciecierzycy z przyprawami smażone w głębokim tłuszczu.

Shoarma – tutejsza nazwa kebaba, skrawki mięsa drobiowego lub baraniego, najczęściej włożone wraz z różnymi warzywami w chlebek o nazwie pita.

Tabbouleh – sałatka z kaszą bulgur, pomidorem, ogórkiem, drobno posiekaną miętą i pietruszką oraz cebulą.

Shakshuka – często serwowana na śniadanie potrawa z jajek, pomidorów, papryki, cebuli i czosnku.

Słodkości – baklava (ciasto filo przełożone orzechami z cukrem i miodem), kunafa (ciasto kadayif przełożone serem), chałwa.

Napoje – sok z granatów, kawa z kardamonem, sahlab (gorący, gęsty napój z bulwy storczyka jadalnego).

Przepisy celne

Do Izraela można wwieźć 200 papierosów, 2 litry wina lub 1 litr alkoholu wysokoprocentowego. Zabroniony jest wwóz surowego mięsa, bananów i ananasów.

Na wywóz antyków z kraju trzeba posiadać specjalne pozwolenie.

Ceny w Izraelu

W sklepach – butelka wody 6-10 ILS, piwo 10 ILS, cola 10 ILS, papierosy 30 ILS.

W restauracjach – kawa 10-12 ILS, herbata 10 ILS, piwo 20 ILS, sałatka 40-60 ILS, hummus 12-15 ILS, baba ghanoush 15 ILS, shakshuka 40 ILS, dania główne od 70 ILS.

Litr benzyny kosztuje ok. 6 ILS, bilet komunikacji miejskiej 5-7 ILS. Za taksówkę zapłacimy średnio 14 ILS opłaty początkowej i, w zależności od miasta 3-7 ILS za kilometr.

Co zabrać na wakacje do Izraela?

Paszport ważny co najmniej 6 miesięcy od planowanego powrotu z Izraela.

Jeśli planujemy odwiedzać miejsca kultu, pamiętajmy o odpowiednio skromnym stroju – ramiona i kolana powinny być zakryte. Przy wejściu na Wzgórze Świątynne zasady dotyczące ubioru są bardziej restrykcyjne – wymagane są długie, nieobcisłe i nieprześwitujące spodnie lub spódnica i bluzka do ramion i bez dekoltu dla pań, oraz dla panów długie spodnie i T-shirt lub koszula.

Przy wejściu do synagogi lub pod Ścianę Płaczu panowie muszą mieć nakrycie głowy (może być to czapka z daszkiem, bądź jarmułka).

Pamiętajmy też o kremie z filtrem UV, nakryciu głowy, podstawowym zestawie leków (tabletki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwbiegunkowe, plastry, woda utleniona, pianka na poparzenia słoneczne) i okularach przeciwsłonecznych.

Jakie pamiątki przywieźć z Izraelu?

Produkty spożywcze – wino ze Wzgórz Golan (np. Yarden czy Gamla), daktyle, przyprawy – zatar (mieszkanka przypraw na bazie tymianku i sezamu), słodka papryka, kardamon, chałwa, baklava,

Produkty użytkowe – kosmetyki z minerałami z Morza Martwego (sól do kąpieli, kremy, maski błotne), sandały lub portfele ze skóry wielbłąda.

Produkty dekoracyjne – judaica (jarmułki, menory, mezuzy, chamsy), dewocjonalia (różańce i krzyże z drzewa oliwnego, srebrne lub złote zawieszki z krzyżem jerozolimskim).

Najlepsze artykuły o Izraelu:

Historia i religia Izraela

Historia i religia Izraela

Zagłęb się w historyczne ciekawostki Izraela oraz sprawdź co tak naprawdę przyciąga tutaj turystów z całego świata. Poznaj wyjątkowe miejsca z r.pl.

Największe atrakcje Izraela

Największe atrakcje Izraela

Poznaj 5 najważniejszych atrakcji, które czekają na Ciebie w Izraelu. Przeczytaj blog o podróżach r.pl przed wyjazdem, aby niczego nie przegapić.

Krótki przewodnik po miastach w Izraelu

Krótki przewodnik po miastach w Izraelu

Krótki przewodnik po m iastach w Izraelu | Blog Rainbow

Orientalne wakacje zimą

Orientalne wakacje zimą

Poznaj niezwykłe kraje orientu i jedź zimą w wymarzoną podróż. Jordania, Liban czy Izrael to ciekawe kierunki nawet na krótszy wyjazd. Sprawdź czym mogą zachwycić Cię te miejsca!

Orientalny klimat, czyli dokąd warto pojechać, aby zaznać odrobiny orientu?

Orientalny klimat, czyli dokąd warto pojechać, aby zaznać odrobiny orientu?

Poznaj esencję Orientu i wybierz się w niezapomnianą podróż po najpiękniejszych zakątkach Maroko i Izraela. Zarezerwuj wakacyjny wyjazd na R.pl i przeżyj wymarzony urlop.

10 atrakcji i zabytków Izraela

10 atrakcji i zabytków Izraela

Odkryj 10 najciekawszych atrakcji Izraela: Morze Martwe, Jerozolima, Nazaret, Wzgórza Golan i wiele więcej. Wybierz się na wakacje last minute do Izraela z R.pl i zobacz je wszystkie.

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem