ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Największe atrakcje Izraela

Wiele osób kojarzy Izrael przede wszystkim jako miejsce pielgrzymek do Ziemi Świętej, zapominając o niezwykle bogatej i złożonej historii, która pozostawiła tutaj wiele interesujących śladów. Terytorium współczesnego Izraela przez wieki było areną wielu istotnych wydarzeń, które ukształtowały kultury i religie społeczności żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich. Oprócz wspaniałych kościołów, synagog i meczetów na podróżników czeka tu wiele ciekawych atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia, choćby Morze Martwe – przedziwny cud natury, w którym nie można zatonąć, nawet bez umiejętności pływania. Naturalne piękno regionu Galilei zachwyci każdego, kto uwielbia wędrówki po łonie natury. A surowe i skaliste krajobrazy pustyni Negew kuszą miłośników adrenaliny. Oczywiście religijne aspekty podróży do Izraela zawsze będą dla części turystów istotne, ale ten cudowny kraj ma o wiele więcej do zaoferowania. Poniżej przedstawiamy najciekawsze miejsca i atrakcje warte uwzględnienia podczas planowania wakacji.

W tym artykule przeczytasz o:

5 największych atrakcji Izraela


1. Jerozolima

Uginająca się pod ciężarem historii Jerozolima, o którą przez lata walczyły różne narodowości i państwa, jest jednym z najpiękniejszych miast na świecie. Historia tego miejsca jest fascynująca, a kluczowa rola, jaką Jerozolima odegrała w kształtowaniu trzech największych religii monoteistycznych doprowadziła do tego, że przez stulecia toczyły się tu nieustanne walki o wpływy. Tu bije serce Ziemi świętej; to tutaj Żydzi zbudowali Pierwszą Świątynię, aby dać schronienie Arce Przymierza; to tutaj Jezus został ukrzyżowany i tutaj zmartwychwstał; i to tutaj Mahomet wstąpił do nieba, aby przyjąć Słowo Boże. Dla wierzących, niezależnie od wyznawanej religii, wizyta w Jerozolimie jest pielgrzymką do jednego z najświętszych miejsc na świecie. Większość najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych znajduje się w obrębie niewielkiej dzielnicy Starego Miasta.2. Ściana Płaczu

Ściana Płaczu to przypuszczalna pozostałość Świątyni Jerozolimskiej, obecnie najświętsze miejsce judaizmu, od czasów Imperium Osmańskiego jest miejscem pielgrzymek narodu żydowskiego. Nazwa pochodzi od żydowskiego święta opłakiwania zburzenia świątyni przez Rzymian, które obchodzone jest co roku w sierpniu. Zgodnie z tradycją, wierni wkładają między kamienie ściany karteczki z prośbami do Boga. Ściana Płaczu (zwana także Murem Zachodnim) wyznacza granicę Dzielnicy Żydowskiej, jednej z czterech dzielnic Starego Miasta, która rozciąga się od Wzgórza Świątynnego do Dzielnicy Ormiańskiej na zachodzie. Ta część Starego Miasta została zniszczona podczas walk izraelsko-arabskich w latach 1948-1967, a następnie gruntownie odbudowana. Podczas odbudowy zadbano o zachowanie pierwotnego wyglądu dzielnicy. Jej centrum stanowi plac Hurva Square, ale do XIX w. głównym placem był Batei Mahaseh Square, gdzie obecnie stoi tablica upamiętniająca wydarzenia z 1948 r., gdy Jordańczycy zgromadzili tutaj wszystkich Żydów ze Starego Miasta i wygnali do Zachodniej Jerozolimy. Dla fanów historii jedną z najważniejszych atrakcji jest Muzeum Archeologiczne Wohla, do którego schodzi się schodami 3 m poniżej obecnego poziomu miasta. Można tam zobaczyć między innymi dobrze zachowane domy z I w. n.e.3. Tel Awiw

Tel Awiw, ze złotymi plażami i wspaniałą architekturą, to najnowocześniejsza metropolia Izraela i jedno z ulubionych miejsc turystów. Większość przyjeżdża tu, by rozkoszować się słońcem, robić zakupy w butikach z rękodziełem i delektować się smakołykami w licznych kafejkach i restauracjach. Część turystów jednak nie zdaje sobie sprawy, że Tel Awiw ma piękne plaże, na których można odpocząć po kilkugodzinnym zwiedzaniu zabytków. Cudowne wybrzeże Morza Śródziemnego jest idealnym miejscem na relaks i na podziwianie bajkowych zachodów słońca. I choć plaże należą niewątpliwie do najważniejszych atutów miasta, to jest tu znacznie więcej niesamowitych atrakcji turystycznych godnych uwagi. Centralna część Tel Awiwu, nazywana z uwagi na charakterystyczną zabudowę „Białym miastem”, w 2003 roku została umieszczona na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako największe na świecie skupisko budynków modernistycznych. Nowoczesny i kosmopolityczny Tel Awiw kusi wieloma możliwościami, od zwiedzania Muzeum Sztuki, w którym można podziwiać dzieła wielkich artystów z całego świata, po leniwe spacery krętymi uliczkami pełnymi galerii sztuki i małych sklepików. Sztuka jest tu w ogóle widoczna na każdym kroku, Tel Awiw słynie ze świetnych teatrów, w tym ulicznych i ze wspaniałych koncertów, które często odbywają się w klubach lub na plaży. Tutaj naprawdę nie można się nudzić.4. Jafa

Starożytny port Jafa jest obecnie jedną z dzielnic Tel Awiwu, a panująca tu staroświecka atmosfera spokoju i wyciszenia stanowi przyjemną odmianę od jego totalnej nowoczesności. W alejkach Jafy można odnieść wrażenie, że życie płynie wolniej i prościej, pozbawione współczesnego pędu. Mimo, że nie ma tu wielu atrakcji turystycznych, to warto wybrać się na spacer labiryntem krętych uliczek, które wiodą w dół do morza. Port w Jafie odgrywał ważną rolę już w starożytności i był ważnym portem przeładunkowym dla olbrzymich statków handlowych. Dziś jest to nieco senny, kameralny port dla małych łodzi rybackich i prywatnych żaglówek. Wokół portu wznoszą się urwiste klify, które tworzą piękne tło do zdjęć. Malownicza Jafa, pełna małych sklepików i kafejek, jest świetnym miejscem na kolację lub na popołudniowy odpoczynek przy kawie. Dla wielu turystów punktem obowiązkowym jest wizyta na tutejszym pchlim targu, gdzie można kupić unikatowe pamiątki. Z położonych na wzgórzu ogrodów HaPisgah rozciąga się wspaniały widok na Tel Awiw i Morze Śródziemne. Prowadzone tu przez archeologów prace doprowadziły do odkrycia śladów zamierzchłych zdarzeń i starych zabudowań, takich jak brama miejska z XIII w. p.n.e.5. Morze Martwe

Morze Martwe znane w języku hebrajskim jako Yam Ha-Melah, czyli Morze Soli, jest najniższym punktem na Ziemi, otoczonym przepięknym krajobrazem pustyni Negew. Morze zostało nazwane martwym, ponieważ z uwagi na wysoki poziom zasolenia (22-36%) prawie zupełnie nie ma w nim życia organicznego, za to z wody pozyskuje się znaczne ilości soli kuchennej i potasowej. Niezwykłe stężenie soli sprawia, że na powierzchni z łatwością unoszą się ludzie zupełnie nieumiejący pływać. Wodom Morza Martwego przypisuje się niebywałe właściwości zdrowotne i lecznicze. Według legendy, głęboko na dnie leżą ruiny Sodomy i Gomory. Tego niestety nie można w żaden sposób sprawdzić, ale w pobliżu Morza Martwego z pewnością znajduje się starożytna twierdza Masada i ruiny starożytnej osady Qumran, czyli dwie kolejne atrakcje, które warto zobaczyć podczas wakacji w Izraelu.

Data Publikacji: 22.11.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Palma de Mallorca – zwiedzamy stolicę MajorkiMajorka to największa wyspa hiszpańskich Balearów – archipelagu położonego w zachodniej części Morza Śródziemnego. Na 3.640 km² powierzchni znajdziesz piękne piaszczyste plaże, malownicze zatoki, strome klify i klimatyczne średniowieczne miasteczka. Do tego dochodzi fantastyczna hiszpańska kuchnia, piękna słoneczna pogoda oraz bogata kultura. Jest to idealne miejsce na wakacje zarówno dla miłośników rozrywek i nocnego trybu życia, jak i dla rodzin z dziećmi. Stolicą Majorki jest położona w jej południowo-zachodniej części Palma de Mallorca, gdzie mieszka prawie połowa z 920 tys. mieszkańców wyspy. W miejscowości znajduje się wiele ciekawych miejsc, z którymi często wiąże się fascynująca historia. Zobacz, co przede wszystkim warto zobaczyć podczas wizyty w tym fascynującym mieście i poznaj najsłynniejsze atrakcje w Palma de Mallorca.
krajobraz kierunku
Durres i okolice. Zobacz największe atrakcje i dowiedz się, co warto zwiedzićDurres to największy albański kurort, który przyciąga turystów piękną, piaszczystą plażą ciągnącą się na dystansie 15 kilometrów, dużym wyborem hoteli o zróżnicowanym standardzie i dziesiątkami knajpek czy restauracji, serwujących lokalne specjały. Na miłośników zwiedzania czekają interesujące zabytki z czasów rzymskich, m.in., amfiteatr i forum, weneckie fortyfikacje i ciekawe Muzeum Archeologiczne. Durres to także świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy, gdzie w promieniu zaledwie 50 km znajduje się wiele ciekawych miejsc. Co warto zobaczyć podczas urlopu w Albanii? Poznaj największe atrakcje w Durres i okolicach.
krajobraz kierunku
Djerba - co warto zobaczyć? 6 najważniejszych atrakcjiTunezja jest jednym z bardziej nowoczesnych krajów afrykańskich. Ma blisko 60 wysp i wysepek, jednak zdecydowana większość z nich jest bardzo mała i niezamieszkana. Djerba to najważniejsza z nich. Leży na południowym wschodzie wybrzeża nad Morzem Śródziemnym w zatoce Mała Syrta. To największa wyspa w kraju, która ze względu na mnogość atrakcji i świetną bazę hotelową jest najczęściej odwiedzanym obszarem całego kraju. Zobacz, jakie atrakcje Djerby czekają na Ciebie podczas urlopu.
krajobraz kierunku
Acapulco – co warto zobaczyć podczas wakacji?„Acapulco… wystarczy morze, ocean szczęścia. A potem tropikalna noc łapie Cię za serce i zakochujesz się beznadziejnie…” – śpiewał popularny włoski zespół Ricchi e Poveri. Romantyczna zatoka św. Łucji otoczona skałami od dziesięcioleci przyciąga gwiazdy Hollywood, meksykańskich bogaczy i turystów z całego świata. Dzisiaj Acapulco w Meksyku to prawie milionowe miasto i wciąż jest chętnie odwiedzane zarówno przez Meksykanów, jak i obcokrajowców. Co warto zobaczyć i zrobić w Acapulco podczas wakacji? Poznaj największe atrakcje!