Największe atrakcje Izraela

Wiele osób kojarzy Izrael przede wszystkim jako miejsce pielgrzymek do Ziemi Świętej, zapominając o niezwykle bogatej i złożonej historii, która pozostawiła tutaj wiele interesujących śladów. Terytorium współczesnego Izraela przez wieki było areną wielu istotnych wydarzeń, które ukształtowały kultury i religie społeczności żydowskich, muzułmańskich i chrześcijańskich. Oprócz wspaniałych kościołów, synagog i meczetów na podróżników czeka tu wiele ciekawych atrakcji i miejsc wartych odwiedzenia, choćby Morze Martwe – przedziwny cud natury, w którym nie można zatonąć, nawet bez umiejętności pływania. Naturalne piękno regionu Galilei zachwyci każdego, kto uwielbia wędrówki po łonie natury. A surowe i skaliste krajobrazy pustyni Negew kuszą miłośników adrenaliny. Oczywiście religijne aspekty podróży do Izraela zawsze będą dla części turystów istotne, ale ten cudowny kraj ma o wiele więcej do zaoferowania. Poniżej przedstawiamy najciekawsze miejsca i atrakcje warte uwzględnienia podczas planowania wakacji.

W tym artykule przeczytasz o:

5 największych atrakcji Izraela


1. Jerozolima

Uginająca się pod ciężarem historii Jerozolima, o którą przez lata walczyły różne narodowości i państwa, jest jednym z najpiękniejszych miast na świecie. Historia tego miejsca jest fascynująca, a kluczowa rola, jaką Jerozolima odegrała w kształtowaniu trzech największych religii monoteistycznych doprowadziła do tego, że przez stulecia toczyły się tu nieustanne walki o wpływy. Tu bije serce Ziemi świętej; to tutaj Żydzi zbudowali Pierwszą Świątynię, aby dać schronienie Arce Przymierza; to tutaj Jezus został ukrzyżowany i tutaj zmartwychwstał; i to tutaj Mahomet wstąpił do nieba, aby przyjąć Słowo Boże. Dla wierzących, niezależnie od wyznawanej religii, wizyta w Jerozolimie jest pielgrzymką do jednego z najświętszych miejsc na świecie. Większość najważniejszych zabytków i atrakcji turystycznych znajduje się w obrębie niewielkiej dzielnicy Starego Miasta.



2. Ściana Płaczu

Ściana Płaczu to przypuszczalna pozostałość Świątyni Jerozolimskiej, obecnie najświętsze miejsce judaizmu, od czasów Imperium Osmańskiego jest miejscem pielgrzymek narodu żydowskiego. Nazwa pochodzi od żydowskiego święta opłakiwania zburzenia świątyni przez Rzymian, które obchodzone jest co roku w sierpniu. Zgodnie z tradycją, wierni wkładają między kamienie ściany karteczki z prośbami do Boga. Ściana Płaczu (zwana także Murem Zachodnim) wyznacza granicę Dzielnicy Żydowskiej, jednej z czterech dzielnic Starego Miasta, która rozciąga się od Wzgórza Świątynnego do Dzielnicy Ormiańskiej na zachodzie. Ta część Starego Miasta została zniszczona podczas walk izraelsko-arabskich w latach 1948-1967, a następnie gruntownie odbudowana. Podczas odbudowy zadbano o zachowanie pierwotnego wyglądu dzielnicy. Jej centrum stanowi plac Hurva Square, ale do XIX w. głównym placem był Batei Mahaseh Square, gdzie obecnie stoi tablica upamiętniająca wydarzenia z 1948 r., gdy Jordańczycy zgromadzili tutaj wszystkich Żydów ze Starego Miasta i wygnali do Zachodniej Jerozolimy. Dla fanów historii jedną z najważniejszych atrakcji jest Muzeum Archeologiczne Wohla, do którego schodzi się schodami 3 m poniżej obecnego poziomu miasta. Można tam zobaczyć między innymi dobrze zachowane domy z I w. n.e.



3. Tel Awiw

Tel Awiw, ze złotymi plażami i wspaniałą architekturą, to najnowocześniejsza metropolia Izraela i jedno z ulubionych miejsc turystów. Większość przyjeżdża tu, by rozkoszować się słońcem, robić zakupy w butikach z rękodziełem i delektować się smakołykami w licznych kafejkach i restauracjach. Część turystów jednak nie zdaje sobie sprawy, że Tel Awiw ma piękne plaże, na których można odpocząć po kilkugodzinnym zwiedzaniu zabytków. Cudowne wybrzeże Morza Śródziemnego jest idealnym miejscem na relaks i na podziwianie bajkowych zachodów słońca. I choć plaże należą niewątpliwie do najważniejszych atutów miasta, to jest tu znacznie więcej niesamowitych atrakcji turystycznych godnych uwagi. Centralna część Tel Awiwu, nazywana z uwagi na charakterystyczną zabudowę „Białym miastem”, w 2003 roku została umieszczona na liście światowego dziedzictwa UNESCO, jako największe na świecie skupisko budynków modernistycznych. Nowoczesny i kosmopolityczny Tel Awiw kusi wieloma możliwościami, od zwiedzania Muzeum Sztuki, w którym można podziwiać dzieła wielkich artystów z całego świata, po leniwe spacery krętymi uliczkami pełnymi galerii sztuki i małych sklepików. Sztuka jest tu w ogóle widoczna na każdym kroku, Tel Awiw słynie ze świetnych teatrów, w tym ulicznych i ze wspaniałych koncertów, które często odbywają się w klubach lub na plaży. Tutaj naprawdę nie można się nudzić.



4. Jafa

Starożytny port Jafa jest obecnie jedną z dzielnic Tel Awiwu, a panująca tu staroświecka atmosfera spokoju i wyciszenia stanowi przyjemną odmianę od jego totalnej nowoczesności. W alejkach Jafy można odnieść wrażenie, że życie płynie wolniej i prościej, pozbawione współczesnego pędu. Mimo, że nie ma tu wielu atrakcji turystycznych, to warto wybrać się na spacer labiryntem krętych uliczek, które wiodą w dół do morza. Port w Jafie odgrywał ważną rolę już w starożytności i był ważnym portem przeładunkowym dla olbrzymich statków handlowych. Dziś jest to nieco senny, kameralny port dla małych łodzi rybackich i prywatnych żaglówek. Wokół portu wznoszą się urwiste klify, które tworzą piękne tło do zdjęć. Malownicza Jafa, pełna małych sklepików i kafejek, jest świetnym miejscem na kolację lub na popołudniowy odpoczynek przy kawie. Dla wielu turystów punktem obowiązkowym jest wizyta na tutejszym pchlim targu, gdzie można kupić unikatowe pamiątki. Z położonych na wzgórzu ogrodów HaPisgah rozciąga się wspaniały widok na Tel Awiw i Morze Śródziemne. Prowadzone tu przez archeologów prace doprowadziły do odkrycia śladów zamierzchłych zdarzeń i starych zabudowań, takich jak brama miejska z XIII w. p.n.e.



5. Morze Martwe

Morze Martwe znane w języku hebrajskim jako Yam Ha-Melah, czyli Morze Soli, jest najniższym punktem na Ziemi, otoczonym przepięknym krajobrazem pustyni Negew. Morze zostało nazwane martwym, ponieważ z uwagi na wysoki poziom zasolenia (22-36%) prawie zupełnie nie ma w nim życia organicznego, za to z wody pozyskuje się znaczne ilości soli kuchennej i potasowej. Niezwykłe stężenie soli sprawia, że na powierzchni z łatwością unoszą się ludzie zupełnie nieumiejący pływać. Wodom Morza Martwego przypisuje się niebywałe właściwości zdrowotne i lecznicze. Według legendy, głęboko na dnie leżą ruiny Sodomy i Gomory. Tego niestety nie można w żaden sposób sprawdzić, ale w pobliżu Morza Martwego z pewnością znajduje się starożytna twierdza Masada i ruiny starożytnej osady Qumran, czyli dwie kolejne atrakcje, które warto zobaczyć podczas wakacji w Izraelu.

Data Publikacji: 22.11.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata. Gdzie leży? Jak powstała?Pustynia Namib, której nazwa w języku nama oznacza „miejsce, gdzie nic nie ma”, jest najstarszą pustynią na świecie. Jej wiek szacuje się na co najmniej 55 milionów lat, co czyni ją nie tylko najstarszym obszarem pustynnym, ale także jednym z najstarszych nieprzerwanie istniejących krajobrazów na Ziemi. Ten rozległy pas pustynny, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i unikalnym ekosystemem, który wykształcił się w wyniku długotrwałej izolacji geograficznej. To jedyne miejsce na świecie, gdzie pustynne wydmy wysokie na 300 metrów spadają bezpośrednio do oceanu. Dowiedz się, jak powstało to niezwykłe miejsce oraz w jaki sposób przetrwały tu jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi.
krajobraz kierunku
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji – zwiedzanie. Najważniejsze trasy i wskazówkiPark Narodowy Jezior Plitwickich, usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, stanowi wyjątkowy przykład procesów krasowych. Od 1949 roku jest obszarem chronionym, a od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Ten kompleks jezior, położony w południowej części masywu górskiego Mała Kapela w Górach Dynarskich, powstał w wyniku tysiącletnich procesów geologicznych. Dowiedz się więcej o tym zachwycającym miejscu i dołącz do tysięcy ludzi z całego świata, którzy odwiedzili Jeziora Plitwickie!
krajobraz kierunku
Kampania – atrakcje. Jakie zabytki, przyrodnicze perełki oraz urokliwe miasteczka skrywa ten rejon?Kampanię ukształtowały trzy siły: morze, wulkany i ludzie. Na przestrzeni trzech tysięcy lat greccy koloniści, rzymscy patrycjusze i normańscy władcy pozostawili tu swoje ślady w postaci świątyń, willi i zamków. Region oferuje wszystko, czego można oczekiwać od włoskich wakacji: piaszczyste plaże, starożytne zabytki, malownicze wybrzeża, wyspy pełne uroku i aktywny wulkan. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj propozycję najciekawszych atrakcji Kampanii!
krajobraz kierunku
Agadir – atrakcje regionu Maroka odrodzonego z gruzówGdyby ktoś powiedział mieszkańcom Agadiru z lat 50. XX wieku, że ich miasto stanie się jednym z najnowocześniejszych kurortów Afryki, zapewne by nie uwierzyli. A jednak historia lubi pisać nieoczekiwane scenariusze. Dziś Agadir to największy nadmorski kurort Maroka, z nowoczesnym centrum, międzynarodowymi hotelami i 10-kilometrową plażą. W tym przewodniku znajdziesz najciekawsze miejsca w mieście i jego najbliższych okolicach. Przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić ten zakątek Maroka.