ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Krótki przewodnik po miastach w Izraelu

Izrael jest krajem niezwykle złożonym, intrygującym i pełnym kontrastów. Przyciąga podróżnych z całego świata, którym przyświecają różne powody, jedni chcą odpocząć na pięknym wybrzeżu i zanurzyć się w Morzu Martwym, inni chcą odwiedzić miejsca kultu religijnego i święte miejsca, które są ważne dla wyznawców różnych religii, a jeszcze inni chcą zobaczyć starożytne budowle i intrygujące miasta. Podróż do Izraela ma niezwykłe walory edukacyjne, pozwala nieco zrozumieć jego skomplikowaną historię i przyjrzeć się niezwykłej mieszance kulturowo-religijnej. Dzięki swoim pięknym plażom, fascynującej historii i zachwycającym naturalnym krajobrazom, Izrael oferuje swoim gościom różnorodne doświadczenia. W Izraelu wiele jest miast, które przyciągają turystów wspaniałymi zabytkami i ciekawą historią. Każde z wybranych przez nas miast jest samo w sobie wystarczającym powodem, by zacząć planować wyjazd do Izraela. Zobacz, jakie atrakcje czekają na Ciebie w kilku głównych ośrodkach turystycznych.

Ejlat, Jerozolima, Tel Awiw, Nazaret – krótki przewodnik po miastach w Izraelu


Ejlat

W porównaniu z większością miast Izraela, w których spędza się czas przede wszystkim na zwiedzaniu zabytków, eksploracji przyrody i kultury, Ejlat jest idealnym miejscem na relaks. Ejlat to starożytne miasto nad Morzem Czerwonym, które służyło jako miasto portowe już od biblijnych czasów króla Salomona. Jest to najbardziej wysunięte na południe miasto Izraela. Jego wspaniałe plaże i ciepły, suchy klimat przyciągają rzesze turystów spragnionych słonecznego wypoczynku. Okolice kurortu ze względu na piękną rafę koralową oferują jedne z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Jeśli zdecydujesz się zejść pod wodę, masz szansę zobaczyć z bliska zdumiewająco różnorodną podwodną faunę i florę. Inne zajęcia, którym warto się oddać w Ejlacie to pływanie z delfinami, delektowanie się pysznym jedzeniem lub spokojny relaks na basenie lub plaży. Do głównych atrakcji miasta należy z pewnością przypominjący olbrzymi pałac park tematyczny King City, poświęcony tematom biblijnym. Ponadto Ejlat jest świetnym miejscem do obserwacji ptaków, ponieważ znajduje się na głównej trasie migracji między Europą a Afryką.Jerozolima

Serce Izraela niewątpliwie bije w Jerozolimie, jednym z najstarszych miast na świecie. Choć zwana jest Miastem Pokoju, to ma niezwykle skomplikowaną i dramatyczną historię, pełną wojen i walki o wpływy. Na przestrzeni wieków różne armie wielokrotnie walczyły o to wyjątkowe miasto, które przetrwało co najmniej 52 ataki zbrojne i 23 oblężenia a dwukrotnie zostało prawie całkowicie zniszczone. Jerozolima jest uważana za święte miasto przez wyznawców trzech głównych religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Zabytkowe Stare Miasto, otoczone murami obronnymi, podzielone jest na cztery dzielnice: żydowską, chrześcijańską, ormiańską i muzułmańską. W Dzielnicy Chrześcijańskiej znajduje się około 40 świętych miejsc chrześcijaństwa.

Najważniejszym punktem i sercem dzielnicy jest tutaj Bazylika Grobu Świętego. Z kolei Dzielnica Muzułmańska, której najważniejszą część stanowi Wzgórze Świątynne, to gęsty labirynt małych uliczek, przepełnionych straganami i tłumami przechodniów. Przez jej środek biegnie Via Dolorosa, Droga Krzyżowa, którą prawdopodobnie przemierzył Jezus Chrystus dźwigając krzyż na Golgotę. W Dzielnicy Żydowskiej znajdują się liczne synagogi i Ściana Płaczu, czyli najświętsze miejsce judaizmu.

Jeśli zwiedzisz już Stare Miasto, udaj się do bardziej nowoczesnego obszaru i usiądź w jednej z kafejek przy ulicy Ben Yehuda, by obserwować przechodniów i spokojnie toczące się życie. Zaplanuj także wizytę w Muzeum Izraela, położonym nieopodal Knesetu (siedziby Parlamentu). W olbrzymim kompleksie muzealnym zgromadzone są fascynujące eksponaty obrazujące bogatą historię tych ziem.Tel Awiw


Tel Awiw, drugie co do wielkości miasto Izraela, jest centrum finansowym tego kraju. Ale to nie znaczy, że powinieneś je pominąć w swoich planach, ponieważ jest tu wiele ciekawych rzeczy do zobaczenia i zrobienia. Tel Awiw jest znany jako miasto imprezowe, które w zasadzie nie zasypia. Tutaj zawsze, gdzieś się coś dzieje, zawsze trafisz na jakiś ciekawy koncert czy wystawę w galerii sztuki. Śródziemnomorskie plaże Tel Awiwu są jednymi z najlepszych na świecie, więc wykorzystaj pobyt tutaj do maksimum. W mieście znajduje się kilka wybitnych muzeów, w tym Beit Hatfutsot, ważna instytucja kulturalna prezentująca historię żydowskiej diaspory i umacniająca żydowską tożsamość narodową.

Tel Awiw łączy w sobie relaksujące plaże, tętniące życiem kluby i bary, fascynujące targi, kulinarne przysmaki i znacznie więcej. Zróżnicowane społeczeństwo jest bardzo otwarte, każdy turysta jest mile widziany i z pewnością znajdzie tu swoje ulubione miejsca. Tel Awiw jest chyba najbardziej rozrywkowym i kosmopolitycznym spośród izraelskich miast.

Nazaret


Nazaret, największe miasto w Galilei, znane jest jako arabska stolica kraju, ponieważ jego mieszkańcy to głównie arabscy obywatele Izraela. Nazaret jest miejscem pielgrzymek dla chrześcijan, ponieważ Biblia mówi, że był domem Józefa i Marii, a więc jest niemym świadkiem dzieciństwa Jezusa. To w tym starożytnym mieście pojawił się Anioł Gabriel, który powiedział Maryi, że urodzi Jezusa. Z tego powodu Nazaret jest czasami nazywany kolebką chrześcijaństwa. Na Starym Mieście znajduje się Kościół Zwiastowania, największy kościół katolicki na Bliskim Wschodzie. Poświęć też trochę czasu na spacer malowniczymi uliczkami i zwiedzanie kolorowego lokalnego targu.

Izrael ma wiele starożytnych zabytków, które mają znaczenie dla wyznawców wielu różnych religii. Podczas gdy w Jerozolimie i jej okolicach znajdują się wspaniałe kościoły, starożytne miasto Nazaret może się poszczycić ogromną ilością urzekających miejsc, które odegrały ważną rolę w historii chrześcijaństwa. Nazaret ma wiele pięknych miejsc, którymi przyciąga turystów, takich jak Kościół św. Gabriela i Międzynarodowe Centrum Maryi z Nazaret. Znajdziesz tam również labirynt krętych ścieżek i małych straganów na Starym Rynku, gdzie można stracić głowę na widok wszystkich intrygujących towarów. Nazaret jest szczególnie znany z organizowanego tu w grudniu Jarmarku Bożonarodzeniowego. Miasteczko, z uwagi na rolę jaką odegrało w historii i szczególne znaczenie, jakie ma dla chrześcijan, jest masowo odwiedzane właśnie w okresie Bożego Narodzenia. To miasto religii i wiary, duchowości i świętości, ale także miasto na wskroś współczesne, z bogatą kulturą i przepełnione magią Bliskiego Wschodu.

Data Publikacji: 17.01.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Gdzie jechać na wakacje w lipcu 2023? Sprawdź propozycje najpopularniejszych kierunków!Gwarancja słonecznej pogody, ciepłe morze, świetnie przygotowane kurorty i mnogość atrakcji. To wszystko sprawia, że wakacje w lipcu to idealny moment na naładowanie akumulatorów i zażycie odpowiedniej dawki witaminy D. Zastanawiasz się jaki kierunek będzie odpowiedni? Sprawdź, gdzie jechać na wakacje w lipcu i zaplanuj swój urlop - należy Ci się wypoczynek!
krajobraz kierunku
Wakacyjny wyjazd dla par - prezentujemy najlepsze kierunki w 2023 roku na podróże we dwoje!Są takie miejsca na świecie, które jakby zostały stworzone z myślą o nowożeńcach i zakochanych parach z wieloletnim stażem. Miejsca, w których nie sposób się nie zakochać. Miejsca, które odwiedzane we dwoje nabierają szczególnego uroku i znaczenia. Jednym z czynników, który sprzyja budowaniu romantycznej atmosfery jest z pewnością bliskość oceanu lub morza. Jest po prostu coś niezaprzeczalnie uroczego w tych długich spacerach po piaszczystej plaży, ku zachodzącemu słońcu. Jest coś przyjemnie nieuchwytnego w trzymaniu się za ręce pośród cienistych palm lub wspinaniu na urwiste klify, by z wysoka obserwować odległy horyzont. Jeśli w tym roku planujecie wspaniałe wakacje tylko we dwoje, bez towarzyszących Wam przyjaciół czy dzieci, to macie do wyboru mnóstwo ciekawych miejsc dookoła świata. Są jednak dwa kierunki, które zasługują na szczególną uwagę, jeśli chcecie przeżyć niezapomniane chwile i cieszyć się sobą w otoczeniu spektakularnej przyrody: Dominikana i Bali.
krajobraz kierunku
6 najlepszych wycieczek dla singli w 2023 roku wg klientów r.pl Świat jest pełen fascynujących zakątków do odkrycia - tylko od Twojego nastawienia i otwartości zależy, jak spędzisz najbliższe wakacje. Poznaj 6 najchętniej wybieranych wycieczek dla singli, które omówiliśmy dla Ciebie w poniższym zestawieniu.
krajobraz kierunku
Jakie pamiątki warto przywieźć z Meksyku?Meksyk jest krajem niezwykle różnorodnym – każdy region ma swoją kulturę, tradycję, a co za tym idzie również inne jedzenie, rękodzieło i lokalne wyroby. Co można przywieźć z Meksyku i gdzie najlepiej kupić pamiątki? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje i porady.