Zainspiruj się

Krótki przewodnik po miastach w Izraelu

Izrael jest krajem niezwykle złożonym, intrygującym i pełnym kontrastów. Przyciąga podróżnych z całego świata, którym przyświecają różne powody, jedni chcą odpocząć na pięknym wybrzeżu i zanurzyć się w Morzu Martwym, inni chcą odwiedzić miejsca kultu religijnego i święte miejsca, które są ważne dla wyznawców różnych religii, a jeszcze inni chcą zobaczyć starożytne budowle i intrygujące miasta. Podróż do Izraela ma niezwykłe walory edukacyjne, pozwala nieco zrozumieć jego skomplikowaną historię i przyjrzeć się niezwykłej mieszance kulturowo-religijnej. Dzięki swoim pięknym plażom, fascynującej historii i zachwycającym naturalnym krajobrazom, Izrael oferuje swoim gościom różnorodne doświadczenia. W Izraelu wiele jest miast, które przyciągają turystów wspaniałymi zabytkami i ciekawą historią. Każde z wybranych przez nas miast jest samo w sobie wystarczającym powodem, by zacząć planować wyjazd do Izraela. Zobacz, jakie atrakcje czekają na Ciebie w kilku głównych ośrodkach turystycznych.

Ejlat, Jerozolima, Tel Awiw, Nazaret – krótki przewodnik po miastach w Izraelu


Ejlat

W porównaniu z większością miast Izraela, w których spędza się czas przede wszystkim na zwiedzaniu zabytków, eksploracji przyrody i kultury, Ejlat jest idealnym miejscem na relaks. Ejlat to starożytne miasto nad Morzem Czerwonym, które służyło jako miasto portowe już od biblijnych czasów króla Salomona. Jest to najbardziej wysunięte na południe miasto Izraela. Jego wspaniałe plaże i ciepły, suchy klimat przyciągają rzesze turystów spragnionych słonecznego wypoczynku. Okolice kurortu ze względu na piękną rafę koralową oferują jedne z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Jeśli zdecydujesz się zejść pod wodę, masz szansę zobaczyć z bliska zdumiewająco różnorodną podwodną faunę i florę. Inne zajęcia, którym warto się oddać w Ejlacie to pływanie z delfinami, delektowanie się pysznym jedzeniem lub spokojny relaks na basenie lub plaży. Do głównych atrakcji miasta należy z pewnością przypominjący olbrzymi pałac park tematyczny King City, poświęcony tematom biblijnym. Ponadto Ejlat jest świetnym miejscem do obserwacji ptaków, ponieważ znajduje się na głównej trasie migracji między Europą a Afryką.Jerozolima

Serce Izraela niewątpliwie bije w Jerozolimie, jednym z najstarszych miast na świecie. Choć zwana jest Miastem Pokoju, to ma niezwykle skomplikowaną i dramatyczną historię, pełną wojen i walki o wpływy. Na przestrzeni wieków różne armie wielokrotnie walczyły o to wyjątkowe miasto, które przetrwało co najmniej 52 ataki zbrojne i 23 oblężenia a dwukrotnie zostało prawie całkowicie zniszczone. Jerozolima jest uważana za święte miasto przez wyznawców trzech głównych religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Zabytkowe Stare Miasto, otoczone murami obronnymi, podzielone jest na cztery dzielnice: żydowską, chrześcijańską, ormiańską i muzułmańską. W Dzielnicy Chrześcijańskiej znajduje się około 40 świętych miejsc chrześcijaństwa.

Najważniejszym punktem i sercem dzielnicy jest tutaj Bazylika Grobu Świętego. Z kolei Dzielnica Muzułmańska, której najważniejszą część stanowi Wzgórze Świątynne, to gęsty labirynt małych uliczek, przepełnionych straganami i tłumami przechodniów. Przez jej środek biegnie Via Dolorosa, Droga Krzyżowa, którą prawdopodobnie przemierzył Jezus Chrystus dźwigając krzyż na Golgotę. W Dzielnicy Żydowskiej znajdują się liczne synagogi i Ściana Płaczu, czyli najświętsze miejsce judaizmu.

Jeśli zwiedzisz już Stare Miasto, udaj się do bardziej nowoczesnego obszaru i usiądź w jednej z kafejek przy ulicy Ben Yehuda, by obserwować przechodniów i spokojnie toczące się życie. Zaplanuj także wizytę w Muzeum Izraela, położonym nieopodal Knesetu (siedziby Parlamentu). W olbrzymim kompleksie muzealnym zgromadzone są fascynujące eksponaty obrazujące bogatą historię tych ziem.Tel Awiw


Tel Awiw, drugie co do wielkości miasto Izraela, jest centrum finansowym tego kraju. Ale to nie znaczy, że powinieneś je pominąć w swoich planach, ponieważ jest tu wiele ciekawych rzeczy do zobaczenia i zrobienia. Tel Awiw jest znany jako miasto imprezowe, które w zasadzie nie zasypia. Tutaj zawsze, gdzieś się coś dzieje, zawsze trafisz na jakiś ciekawy koncert czy wystawę w galerii sztuki. Śródziemnomorskie plaże Tel Awiwu są jednymi z najlepszych na świecie, więc wykorzystaj pobyt tutaj do maksimum. W mieście znajduje się kilka wybitnych muzeów, w tym Beit Hatfutsot, ważna instytucja kulturalna prezentująca historię żydowskiej diaspory i umacniająca żydowską tożsamość narodową.

Tel Awiw łączy w sobie relaksujące plaże, tętniące życiem kluby i bary, fascynujące targi, kulinarne przysmaki i znacznie więcej. Zróżnicowane społeczeństwo jest bardzo otwarte, każdy turysta jest mile widziany i z pewnością znajdzie tu swoje ulubione miejsca. Tel Awiw jest chyba najbardziej rozrywkowym i kosmopolitycznym spośród izraelskich miast.

Nazaret


Nazaret, największe miasto w Galilei, znane jest jako arabska stolica kraju, ponieważ jego mieszkańcy to głównie arabscy obywatele Izraela. Nazaret jest miejscem pielgrzymek dla chrześcijan, ponieważ Biblia mówi, że był domem Józefa i Marii, a więc jest niemym świadkiem dzieciństwa Jezusa. To w tym starożytnym mieście pojawił się Anioł Gabriel, który powiedział Maryi, że urodzi Jezusa. Z tego powodu Nazaret jest czasami nazywany kolebką chrześcijaństwa. Na Starym Mieście znajduje się Kościół Zwiastowania, największy kościół katolicki na Bliskim Wschodzie. Poświęć też trochę czasu na spacer malowniczymi uliczkami i zwiedzanie kolorowego lokalnego targu.

Izrael ma wiele starożytnych zabytków, które mają znaczenie dla wyznawców wielu różnych religii. Podczas gdy w Jerozolimie i jej okolicach znajdują się wspaniałe kościoły, starożytne miasto Nazaret może się poszczycić ogromną ilością urzekających miejsc, które odegrały ważną rolę w historii chrześcijaństwa. Nazaret ma wiele pięknych miejsc, którymi przyciąga turystów, takich jak Kościół św. Gabriela i Międzynarodowe Centrum Maryi z Nazaret. Znajdziesz tam również labirynt krętych ścieżek i małych straganów na Starym Rynku, gdzie można stracić głowę na widok wszystkich intrygujących towarów. Nazaret jest szczególnie znany z organizowanego tu w grudniu Jarmarku Bożonarodzeniowego. Miasteczko, z uwagi na rolę jaką odegrało w historii i szczególne znaczenie, jakie ma dla chrześcijan, jest masowo odwiedzane właśnie w okresie Bożego Narodzenia. To miasto religii i wiary, duchowości i świętości, ale także miasto na wskroś współczesne, z bogatą kulturą i przepełnione magią Bliskiego Wschodu.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 17.01.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
5.3/6  143 oceny
[object Object]
Objazd • Izrael: Jerozolima - Tel Awiw
zdjęcie-oferty
5.3/6  379 ocen
[object Object]
Objazd • Izrael: Jerozolima - Dystrykt Północny - Tel Awiw
zdjęcie-oferty
5.2/6  285 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.3/6  382 oceny
[object Object]
Objazd • Jordania i Izrael
zdjęcie-oferty
5.8/6  4 oceny
[object Object]
Objazd • Izrael: Jerozolima - Dystrykt Północny - Tel Awiw - Ejlat
zdjęcie-oferty
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Izrael: Jerozolima - Tel Awiw
zdjęcie-oferty
5.0/6  19 ocen
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Izrael: Jerozolima - Tel Awiw
zdjęcie-oferty
[object Object]
Objazd • Izrael: Dystrykt Północny - Ejlat - Jerozolima - Tel Awiw
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Top 10 atrakcji Madrytu. Co warto zobaczyć w stolicy Hiszpanii? Madryt, rzadko odwiedzany przez wypoczywających na plaży wczasowiczów, jest obowiązkowym punktem wycieczek objazdowych po Hiszpanii oraz popularnym celem na weekendowy „city break”. Co warto zwiedzić w Madrycie, stolicy Hiszpanii? Przedstawiamy 10 największych atrakcji i zabytków Madrytu, które warto zobaczyć podczas wakacyjnego wypoczynku. Przygotujcie się na piękne widoki i niezapomniane wrażenia z miasta pełnego zapierających dech atrakcji turystycznych. Od imponujących królewskich rezydencji, przez muzea, aż po…dworzec kolejowy. W Madrycie nie sposób się nudzić - miasto każdemu, bez względu na wiek czy upodobania, ma do zaoferowania coś wyjątkowego.
krajobraz-kierunku
Z czego słynie Pamukkale w Turcji? Wapienne tarasy i nie tylko! Pamukkale to niewielka miejscowość znajdująca się niedaleko Denizli, niecałe 200 km na wschód od egejskiego wybrzeża Turcji. Legendy głoszą, że była tu nawet Kleopatra! Znajduje się tu jedna z największych naturalnych osobliwości tego kraju, nazywana często przyrodniczym cudem świata – setki wapiennych tarasów w Pamukkale, przez które przelewa się woda, tworząc malowniczą i niespotykaną nigdzie indziej scenerię, która każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. To jednak nie wszystko – przeczytaj, z czego słynie Pamukkale i czy warto tam pojechać podczas wakacji w Turcji.
krajobraz-kierunku
Największe atrakcje Mykonos. Co warto zobaczyć na greckiej wyspie? Mykonos, inaczej Królowa Wysp Cykladzkich, to niewątpliwie jedna z najbardziej wyjątkowych wysp świata i jedna z najpiękniejszych wysp Grecji. W poprzednich stuleciach była mekką piratów, śródziemnomorskim odpowiednikiem karaibskiego Port Royale na Jamajce. Bywał tu między innymi najsłynniejszy pirat Morza Śródziemnego, Barbarossa (Czerwonobrody). Dziś wyspa Mykonos jest mekką celebrytów. To tutaj, wśród bajkowych białych domków, odpoczywali i bawili się Jacqueline Kennedy Onassis, Paris Hilton, Anna i Robert Lewandowscy, Jon Bon Jovi, Scarlett Johansson, Whoopi Goldberg, Elisabeth Taylor, Maria Callas, Quentin Tarrantino i wiele innych gwiazd show biznesu. Na tej niesamowitej greckiej wyspie glamour przeplata się z tradycją. Z jednej strony spacerujemy wśród ekskluzywnych butików i sklepów renomowanych marek, widzimy jachty i lądujące prywatne samoloty milionerów, z drugiej gubimy się w labiryncie krętych i wąskich uliczek biegnących między śnieżnobiałymi domkami z kolorowymi okiennicami. Wyspa jest niewielka, ma 85 km2, co znaczy że jej rozmiar jest porównywalny z Zakopanem. Jest też nazywana „grecką Ibizą”, bo życie tętni na niej przez całą dobę. Bary i restauracje zamykane są tu tylko na 2 lub 3 godziny w ciągu doby! Czy wiesz, że na wyspie Mykonos słońce świeci przez 300 dni w roku, a plaże są najpiękniejsze w całej Grecji? Tutaj również przemierzając labirynt uliczek spotkasz spacerujące nimi oswojone pelikany. Przeczytaj nasz przewodnik po najbardziej bajkowych i intrygujących atrakcjach Królowej Wysp Cykladzkich, aby dowiedzieć się co warto zobaczyć podczas odlotowych wakacji na Mykonos.
krajobraz-kierunku
Grecka Kefalonia i jej największe atrakcje. Krótki przewodnik Jeśli zapytamy która grecka wyspa wydaje się być idealna na wymarzony wypoczynek, w pierwszej kolejności usłyszymy takie nazwy jak Zakynthos, Korfu czy Kreta. Po chwili namysłu być może ktoś doda Santorini, Rodos czy Mykonos. Jest wielce prawdopodobne, że Kefalonii na tej liście nie będzie. Zupełnie niesłusznie! Kefalonia oferuje wszystko co niezbędne by przeżyć niezapomniany urlop – przede wszystkim niezliczoną ilość przepięknych plaż (na wyspie jest ich tyle, że podczas tygodniowego wypoczynku, trzeba by odwiedzać trzy dziennie, żeby zobaczyć wszystkie), małe urokliwe miasteczka, zapierające dech w piersiach widoki i winiarnie produkujące doskonałe wina. Ci, którzy podczas urlopu lubią też zwiedzać, nie będą narzekać - na Kefalonii znajduje się kilka bardzo ciekawych jaskiń, klasztorów, zamków a nawet grobowców mykeńskich.