Wróć

Zainspiruj się

Krótki przewodnik po miastach w Izraelu

Izrael jest krajem niezwykle złożonym, intrygującym i pełnym kontrastów. Przyciąga podróżnych z całego świata, którym przyświecają różne powody, jedni chcą odpocząć na pięknym wybrzeżu i zanurzyć się w Morzu Martwym, inni chcą odwiedzić miejsca kultu religijnego i święte miejsca, które są ważne dla wyznawców różnych religii, a jeszcze inni chcą zobaczyć starożytne budowle i intrygujące miasta. Podróż do Izraela ma niezwykłe walory edukacyjne, pozwala nieco zrozumieć jego skomplikowaną historię i przyjrzeć się niezwykłej mieszance kulturowo-religijnej. Dzięki swoim pięknym plażom, fascynującej historii i zachwycającym naturalnym krajobrazom, Izrael oferuje swoim gościom różnorodne doświadczenia. W Izraelu wiele jest miast, które przyciągają turystów wspaniałymi zabytkami i ciekawą historią. Każde z wybranych przez nas miast jest samo w sobie wystarczającym powodem, by zacząć planować wyjazd do Izraela. Zobacz, jakie atrakcje czekają na Ciebie w kilku głównych ośrodkach turystycznych.

Ejlat, Jerozolima, Tel Awiw, Nazaret – krótki przewodnik po miastach w Izraelu


Ejlat

W porównaniu z większością miast Izraela, w których spędza się czas przede wszystkim na zwiedzaniu zabytków, eksploracji przyrody i kultury, Ejlat jest idealnym miejscem na relaks. Ejlat to starożytne miasto nad Morzem Czerwonym, które służyło jako miasto portowe już od biblijnych czasów króla Salomona. Jest to najbardziej wysunięte na południe miasto Izraela. Jego wspaniałe plaże i ciepły, suchy klimat przyciągają rzesze turystów spragnionych słonecznego wypoczynku. Okolice kurortu ze względu na piękną rafę koralową oferują jedne z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Jeśli zdecydujesz się zejść pod wodę, masz szansę zobaczyć z bliska zdumiewająco różnorodną podwodną faunę i florę. Inne zajęcia, którym warto się oddać w Ejlacie to pływanie z delfinami, delektowanie się pysznym jedzeniem lub spokojny relaks na basenie lub plaży. Do głównych atrakcji miasta należy z pewnością przypominjący olbrzymi pałac park tematyczny King City, poświęcony tematom biblijnym. Ponadto Ejlat jest świetnym miejscem do obserwacji ptaków, ponieważ znajduje się na głównej trasie migracji między Europą a Afryką.Jerozolima

Serce Izraela niewątpliwie bije w Jerozolimie, jednym z najstarszych miast na świecie. Choć zwana jest Miastem Pokoju, to ma niezwykle skomplikowaną i dramatyczną historię, pełną wojen i walki o wpływy. Na przestrzeni wieków różne armie wielokrotnie walczyły o to wyjątkowe miasto, które przetrwało co najmniej 52 ataki zbrojne i 23 oblężenia a dwukrotnie zostało prawie całkowicie zniszczone. Jerozolima jest uważana za święte miasto przez wyznawców trzech głównych religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu. Zabytkowe Stare Miasto, otoczone murami obronnymi, podzielone jest na cztery dzielnice: żydowską, chrześcijańską, ormiańską i muzułmańską. W Dzielnicy Chrześcijańskiej znajduje się około 40 świętych miejsc chrześcijaństwa.

Najważniejszym punktem i sercem dzielnicy jest tutaj Bazylika Grobu Świętego. Z kolei Dzielnica Muzułmańska, której najważniejszą część stanowi Wzgórze Świątynne, to gęsty labirynt małych uliczek, przepełnionych straganami i tłumami przechodniów. Przez jej środek biegnie Via Dolorosa, Droga Krzyżowa, którą prawdopodobnie przemierzył Jezus Chrystus dźwigając krzyż na Golgotę. W Dzielnicy Żydowskiej znajdują się liczne synagogi i Ściana Płaczu, czyli najświętsze miejsce judaizmu.

Jeśli zwiedzisz już Stare Miasto, udaj się do bardziej nowoczesnego obszaru i usiądź w jednej z kafejek przy ulicy Ben Yehuda, by obserwować przechodniów i spokojnie toczące się życie. Zaplanuj także wizytę w Muzeum Izraela, położonym nieopodal Knesetu (siedziby Parlamentu). W olbrzymim kompleksie muzealnym zgromadzone są fascynujące eksponaty obrazujące bogatą historię tych ziem.Tel Awiw


Tel Awiw, drugie co do wielkości miasto Izraela, jest centrum finansowym tego kraju. Ale to nie znaczy, że powinieneś je pominąć w swoich planach, ponieważ jest tu wiele ciekawych rzeczy do zobaczenia i zrobienia. Tel Awiw jest znany jako miasto imprezowe, które w zasadzie nie zasypia. Tutaj zawsze, gdzieś się coś dzieje, zawsze trafisz na jakiś ciekawy koncert czy wystawę w galerii sztuki. Śródziemnomorskie plaże Tel Awiwu są jednymi z najlepszych na świecie, więc wykorzystaj pobyt tutaj do maksimum. W mieście znajduje się kilka wybitnych muzeów, w tym Beit Hatfutsot, ważna instytucja kulturalna prezentująca historię żydowskiej diaspory i umacniająca żydowską tożsamość narodową.

Tel Awiw łączy w sobie relaksujące plaże, tętniące życiem kluby i bary, fascynujące targi, kulinarne przysmaki i znacznie więcej. Zróżnicowane społeczeństwo jest bardzo otwarte, każdy turysta jest mile widziany i z pewnością znajdzie tu swoje ulubione miejsca. Tel Awiw jest chyba najbardziej rozrywkowym i kosmopolitycznym spośród izraelskich miast.

Nazaret


Nazaret, największe miasto w Galilei, znane jest jako arabska stolica kraju, ponieważ jego mieszkańcy to głównie arabscy obywatele Izraela. Nazaret jest miejscem pielgrzymek dla chrześcijan, ponieważ Biblia mówi, że był domem Józefa i Marii, a więc jest niemym świadkiem dzieciństwa Jezusa. To w tym starożytnym mieście pojawił się Anioł Gabriel, który powiedział Maryi, że urodzi Jezusa. Z tego powodu Nazaret jest czasami nazywany kolebką chrześcijaństwa. Na Starym Mieście znajduje się Kościół Zwiastowania, największy kościół katolicki na Bliskim Wschodzie. Poświęć też trochę czasu na spacer malowniczymi uliczkami i zwiedzanie kolorowego lokalnego targu.

Izrael ma wiele starożytnych zabytków, które mają znaczenie dla wyznawców wielu różnych religii. Podczas gdy w Jerozolimie i jej okolicach znajdują się wspaniałe kościoły, starożytne miasto Nazaret może się poszczycić ogromną ilością urzekających miejsc, które odegrały ważną rolę w historii chrześcijaństwa. Nazaret ma wiele pięknych miejsc, którymi przyciąga turystów, takich jak Kościół św. Gabriela i Międzynarodowe Centrum Maryi z Nazaret. Znajdziesz tam również labirynt krętych ścieżek i małych straganów na Starym Rynku, gdzie można stracić głowę na widok wszystkich intrygujących towarów. Nazaret jest szczególnie znany z organizowanego tu w grudniu Jarmarku Bożonarodzeniowego. Miasteczko, z uwagi na rolę jaką odegrało w historii i szczególne znaczenie, jakie ma dla chrześcijan, jest masowo odwiedzane właśnie w okresie Bożego Narodzenia. To miasto religii i wiary, duchowości i świętości, ale także miasto na wskroś współczesne, z bogatą kulturą i przepełnione magią Bliskiego Wschodu.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 17.01.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  147 ocen
Objazd • Izrael: Jerozolima - Tel Awiw
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  394 oceny
Objazd • Izrael: Jerozolima - Dystrykt Północny - Tel Awiw
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  406 ocen
Objazd • Jordania i Izrael
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.2/6  310 ocen
Objazd + wypoczynek • Egipt, Jordania, Izrael
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  24 oceny
Objazd + wypoczynek • Izrael i Jordania
Objazd + wypoczynek • Izrael: Jerozolima - Tel Awiw
zdjęcie-oferty
5.8/6  4 oceny
Objazd • Izrael: Jerozolima - Dystrykt Północny - Tel Awiw - Ejlat
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  19 ocen
Objazd + wypoczynek • Izrael: Jerozolima - Tel Awiw
Objazd • Izrael: Dystrykt Północny - Ejlat - Jerozolima - Tel Awiw

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.