10 atrakcji i zabytków Izraela

Izrael to fascynujący kraj, na terenie którego spotykają się trzy największe religie świata. Choć formalnie jest państwem młodym (ma mniej niż 100 lat), wielowiekowa tradycja regionu i jego mieszkańców zachwyca swoją odmiennością, która nie uległa globalizacyjnym trendom. W tym wpisie odkryję przed Wami 10 najciekawszych – moim zdaniem – atrakcji i zabytków Izraela.

Morze Martwe – najsłynniejsze jezioro nazywane morzem

Pośród wielu ciekawostek, o których się słyszy w kontekście Izraela, zawsze najbardziej ciekawiły mnie właściwości Morza Martwego i to, czy rzeczywiście można unosić się na jego wodach. Kiedy tylko miałam okazję, sprawdziłam osobiście – cóż za niezwykłe doświadczenie! Morze Martwe jest najbardziej słonym morzem na świecie. Właściwie zaś, geologicznie rzecz biorąc, wcale nie jest ono morzem, ale jeziorem bezodpływowym (co tłumaczy fakt jego wysychania na przestrzeni lat). Drugą kwestią jest to, że na świecie znajdzie się kilka zbiorników o większym zasoleniu. Nie każde jednak jest okryte taką sławą. Inną ważną zaletą Morza Martwego są jego właściwości prozdrowotne. Z jednej strony woda i błoto leczą choroby skóry, z drugiej zaś mocno natlenione powietrze w tym rejonie ma działanie uspokajające i korzystnie wpływa na osoby cierpiące na alergię. Toteż w sezonie nierzadkim widokiem są, przechadzający się wzdłuż linii brzegowej, goście hotelowi. Co do smaku wody – nie polecam próbować. To stężenie soli jest wręcz bolesne.



Jerozolima (Betlejem) – miejsce narodzin Chrystusa

Mając wykupione wakacje last minute w Izraelu, nie mogłam zaprzepaścić szansy zobaczenia Bazyliki Narodzenia Pańskiego, w tym Groty Narodzenia. Zgodnie z tradycją chrześcijańską przyszedł tu na świat Jezus Chrystus. Dlatego też jest ona miejscem kultu religijnego. Wewnątrz umieszczono prawosławny ołtarz ze srebrną gwiazdą i łacińskim napisem, który oznacza Tu z Maryi Dziewicy narodził się Jezus Chrystus. 1717. Znajduje się tu również ołtarz katolicki oraz ołtarz dedykowany Pokłonowi Mędrców ze Wschodu. Po zwiedzaniu Bazyliki Narodzenia Pańskiego czekało mnie jeszcze jedno wyjątkowe miejsce – Grota Mleczna. Według legendy, jaskinia zawdzięcza swój niezwykły kolor temu, że na ziemię spadła tu kropla mleka Matki Boskiej. Podążając szlakiem chrześcijaństwa, udałam się też do Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Tu musiałam swoje odstać, żeby dostać się do wnętrza ogromnej świątyni, która tylko z zewnątrz wydawała się niepozorna. Tuż przy wejściu miałam okazję zobaczyć Kamień Namaszczenia, na którym – zgodnie z wierzeniami – przygotowano ciało Jezusa przed złożeniem do grobu. Po stromych schodach weszłam na piętro, by móc zwiedzić na szybko kaplicę Śmierci na Krzyżu – wraz z pozostałościami miejsca, w który niegdyś wetknięty był krzyż Chrystusa. To miejsce szczególnie ważne dla chrześcijan, co widać po wzruszeniu wielu pielgrzymów modlących się tu. Przede mną było jeszcze wejście do Grobu Pańskiego z ołtarzem oraz wnęka z sarkofagiem. Tu miałam bardzo mało czasu na zwiedzanie, bo za mną było sporo osób czekających na swoją kolejkę. Mimo wszystko – warto było.





Nazaret – śladami Chrystusa

Nie zbaczając ze szlaku kolebki chrześcijaństwa, docieram do Nazaretu. To największe arabskie miasto Izrael – gospodarcze, polityczne i kulturalne centrum tego obszaru. Katolikom miasto kojarzy się przede wszystkim z miejscem dorastania Jezusa Chrystusa, znanym z Ewangelii św. Łukasza. Przybywają tu pielgrzymi z całego świata. Nazaret stał się także miejscem pielgrzymek papieży.



Fuzja smaków w sercu Izraela

W sumie od tego mogłam zacząć. O izraelskiej kuchni w Polsce w sumie wciąż się dość mało mówi, a szkoda. W końcu to tu podają, podobno, najlepszą kawę na świecie. Ale przecież nie samą kawą człowiek żyje. Dlatego, niewiele się zastanawiając, zamówiłam szakszukę. Dla tych, którzy jej nie jedli, małe objaśnienie: szakszuka to jajka w pomidorach o pikantnym posmaku, z dodatkiem papryczek chili i kuminu. Jeśli jesteście fanami hummusu, to poczujecie się tu jak w niebie – ten rejon jest jego ojczyzną i z racji oryginalnych miejscowych składników nie można w żaden sposób porównać ze sklepowym odpowiednikiem. Mówię Wam – warto spróbować. Na liście tradycyjnych potraw kuchni izraelskiej jest też falafel, czyli niewielkie kotleciki z cieciorki podawane z hummusem lub sałatką. Warto wspomnieć też o deserze. W tutejszych knajpkach często spotyka się malabi – deser na bazie mąki kukurydzianej z orzechami. Możecie zamówić też baklawę w wariancie z białym serem i pistacjami.



Tyberiada – Morze Galilejskie

Jednym z piękniejszych, choć typowo turystycznych miejsc Izraela, jakie miałam okazję zobaczyć, jest Tyberiada. Ciekawostką jest, że to najniżej położone miasto w kraju. Do Tyberiady ściągają ludzie z różnych części świata – słynie bowiem ze swojego uzdrowiska, bogatego w źródła termalne o zdrowotnych właściwościach.



Hajfa – piękne wybrzeże z panoramą portu w tle

Odpoczynek po trudach zwiedzania znalazłam dla siebie na piaszczystej plaży Hajfy. Nazwa trzeciego co do wielkości miasta w Izraelu pochodzi od hebrajskiego „Hof yafe” oznaczającego ‘piękne wybrzeże’. I takie jest w istocie. Cudowna plaża, zapierająca dech w piersi panorama portu oraz sprzyjający śródziemnomorski klimat tworzą idealne warunki do wytchnienia po całym dniu zwiedzania. Nie mogłam się też oprzeć obejrzeniu cudnej urody ogrodów Bahaitów w Hajfie. To w końcu miejsce najczęściej odwiedzane przez turystów. Ukwiecone ścieżki tarasu widokowego są świetnym miejscem do oglądania panoramy z Morzem Śródziemnym i miastem w tle. Pośród bujnych palm daktylowych i cyprysów skrywa się też jeszcze jeden ważny element – świątynia bahaitów, zbudowana na planie dziewięcioboku ze złotą kopułą. Mimo zmęczenia, warto było.





Wzgórza Golan – za pan brat z wulkanem

Jeszcze przed wyprawą do Izraela obiła mi się o uszy wieść o możliwości wędrówki Szlakiem Wzgórz Golan. Cała przeprawa trwa aż 7 dni, więc sami rozumiecie, że ze względu na ograniczony czas nie mogłam się na nią zdecydować. Jeżeli będziecie mieli go więcej niż ja, warto się tu wybrać, żeby odwiedzić Golan Volcanic Park – skarbnicę wiedzy o wulkanach – czy też zobaczyć megalityczne kamienne okręgi Rujm Al-Hiri. Przede wszystkim warto tu przyjechać dla cudnych widoków, soczystej zieleni i przepięknych wodospadów.



Masada – symbol walki i męczeństwa Izraelczyków

Masada jest uosobieniem niezłomności Żydów. To tutaj w 73 r. n.e., zostali oblężeni przez Rzymian. Znajdując się w sytuacji bez wyjścia i nie chcąc zginąć z rąk nieprzyjaciela, zdecydowali się na rozpaczliwy, lecz honorowy krok – poświęcili się, umierając z dumą i godnością. Stali się symbolem walki i męczeństwa. Podobno młodzi żołnierze składają na ruinach Masady przysięgę, że zrobią wszystko, aby dramatyczny los mieszkańców tego obszaru nigdy więcej nie powtórzył się w historii Izraela. W Masadzie znajduje się również Park Narodowy ze słynną Wężową Ścieżką, czyli trudną do pokonania, szalenie krętą ścieżką, będącą wyzwaniem nawet dla sprawnego turysty. Jeśli czujecie się na siłach, polecam Wam spróbować.





Rzeka Jordan – bardzo ważne miejsce dla żydów i chrześcijan

Rzeka Jordan wraz z miejscem chrztu – Qasr El Yahud – jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc Izraela – każdego roku przewija się tu 500 tysięcy ludzi z całego świata. Jest symboliczna zarówno dla żydów, jak i chrześcijan. To tu, według biblijnych przekazów, Chrystus przyjął chrzest od Jana Chrzciciela. W ciągu ostatnich lat władze państwa przeprowadziły modernizację obszaru, aby zarówno pielgrzymi, jak i turyści mogli podziwiać to wyjątkowe miejsce. Qasr El Yahud jest otwarte dla zwiedzających przez siedem dni w tygodniu. Do dyspozycji osób chcących przyjąć chrzest jest tu 12 odrębnych basenów pełniących funkcje rytualne, jak też wypożyczalnia ręczników i specjalnych szlafroków, w których dokonywana jest ceremonia. Najlepszą porą do przyjazdu jest wiosna i jesień.



Ejlat – świetne miejsce na wypoczynek

Ejlat jest miastem o największej ilości słonecznych dni w Izraelu. Dla tych, którzy chcą zaznać aktywnego wypoczynku, mają okazję spróbować tego w bardzo intensywnej formie i pięknych okolicznościach przyrody. Dla chcących spędzić wakacje w Ejlat mam dobrą wiadomość: znajdują się tu świetnie wyposażone kompleksy do uprawiania sportów wodnych, takich jak narciarstwo wodne, windsurfing czy surfing. Natura obdarzyła tutejsze wody rafą koralową, będącą wymarzonym miejscem do nurkowania. Co więcej, pływać tu można w towarzystwie delfinów. Miejscowe władze utworzyły nawet specjalną Rafę Delfinów – zbiornik, w którym ssaki mogą żyć w naturalnych warunkach, a zarazem w pełnej bliskości z człowiekiem. Jeśli chcecie poznać lepiej tutejszą faunę i florę, zachęcam Was do zwiedzenia Podwodnego Obserwatorium i Parku Morskiego. Wrażenia niezapomniane!

Data Publikacji: 27.04.2020

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Machu Picchu – najlepiej zachowane miasto Inków. Jakie tajemnice skrywa?Machu Picchu to niezwykłe świadectwo potęgi imperium Inków i jedno z najbardziej fascynujących miejsc na świecie. Ten architektoniczny cud, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, do dziś zachwyca miliony turystów i skrywa wiele tajemnic. Jak to się stało, że ruiny miasta wciąż przyciągają badaczy z całego świata? Dlaczego mieszkańcy opuścili Macu Picchu ledwie 80 lat po jego ukończeniu? Jak to możliwe, że cywilizacja, która nie znała koła, zaprojektowała i wybudowała całe miasto w równie niedostępnej lokalizacji? Odpowiedzi, a przynajmniej ich część, znajdziesz w poniższym artykule!
krajobraz kierunku
Atrakcje Side – co warto zobaczyć? Zabytki, plaże i zachwycająca przyrodaGdzieś pomiędzy najpopularniejszymi w Turcji kurortami, czyli Antalyą i Alanyą, wieki temu (około VII w. p.n.e.) przykucnęła sobie nieśmiało niewielka, lecz pełna uroku miejscowość Side. Chociaż dziś niepozorna, to historycznie miała ona niemałe znaczenie dla swojego regionu. Z tego powodu zresztą wciąż stanowi atrakcyjny miejsce do zwiedzania. Już sama nazwa miasta składa pewną obietnicę – w dialekcie anatolijskim oznacza bowiem owoc granatu, który to z kolei jest symbolem płodności i dobrobytu. Dzięki dogodnemu położeniu nad Morzem Śródziemnym Side było ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Posiadało naturalny port, co sprzyjało jego rozwojowi jako miasta portowego i umożliwiało kontakty handlowe z wieloma cywilizacjami. Dzisiaj ślady tej wagi wciąż można znaleźć, spacerując po mieście, odkrywając jego starożytne ruiny oraz poświęcone lokalnej historii muzeum.
krajobraz kierunku
Riwiera Olimpijska – atrakcje. Co warto zobaczyć? Zabytki, piękne plaże i przyrodaRiwiera Olimpijska rozciąga się wzdłuż wybrzeża Morza Egejskiego, w regionie Pieria, u stóp najwyższego masywu górskiego kraju – Olimpu. Region ten, położony w odległości zaledwie 70 kilometrów od Salonik, stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania północnej Grecji. Znajdziemy tu zarówno antyczne ruiny, jak i średniowieczne zamki, tradycyjne wioski oraz nowoczesne kurorty. Tutejsze plaże, ciągnące się przez dziesiątki kilometrów, należą do najpiękniejszych w kraju. Brzmi interesująco? Dzięki temu przewodnikowi po Riwierze Olimpijskiej dowiesz się, które miejsca warto zobaczyć, gdzie znaleźć piękne plaże i jakie atrakcje czekają na miłośników przyrody oraz historii.
krajobraz kierunku
Mostar – atrakcje. Co warto zobaczyć? Stary Most, wodospady i innePołożony nad turkusową rzeką Neretwą, Mostar od wieków łączył różne kultury, religie i tradycje, stając się symbolem harmonii oraz historii pełnej wzlotów i upadków. Dziś, po trudnych latach wojny, miasto odzyskało swój dawny blask i przyciąga turystów z całego świata, oferując nie tylko przepiękne zabytki, ale także malownicze krajobrazy. Spacerując po Mostarze, można poczuć się jak w muzeum. Miasto pełne jest średniowiecznych budowli, kamiennych mostów i domów z czasów osmańskich, które przetrwały próbę czasu, mimo zniszczeń wojennych. Na turystów czekają tu wąskie, brukowane uliczki Starego Miasta, meczety z minaretami, czy tradycyjne tureckie domy. Nie tylko architektura czyni Mostar wyjątkowym – okolica miasta to prawdziwy raj dla miłośników przyrody. W bliskim sąsiedztwie znajdują się wodospady, kaniony i parki przyrodnicze, które oferują wiele aktywności na świeżym powietrzu – rafting, trekking czy po prostu relaksu nad wodą. W tym przewodniku odkryjesz wszystkie najważniejsze atrakcje Mostaru – zarówno te historyczne, jak i przyrodnicze. Zaczynajmy!