Wyjazd na Mauritius – to warto wiedzieć przed podróżą
Mauritius to piękne plaże i rajskie widoki o każdej porze dnia. Planujesz wyjazd na Mauritius? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania. Kliknij i sprawdź!
Filtry
Popularne
Wyżywienie
Liczba dni
Typ wyjazdu
Cena
Standard hotelu
Ocena klientów
Udogodnienia w hotelu
Rodzaj pokoju
Udogodnienia w pokoju
Rodzaj hotelu
Odległość hotelu od lotniska
Tematyka
Sezon
Dokumenty
Oferty
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
Przedłuż wakacje o pobyt w hotelu
Mauritius
Stolica: Port Louis
Waluta: MUR
Powierzchnia: 2045 km 2
Liczba ludności: 1 280 251
Mauritius jawi się jak miejsce żywcem wyjęte z tropikalnego raju. Wyspa ma bowiem do zaoferowania naprawdę wiele atrakcji. Oprócz cudownych plaż z drobniutkim piaskiem oraz turkusowej wody Oceanu Indyjskiego, gdzie występują też ciekawe rafy koralowe, zobaczymy tu dzikie zwierzęta, zgromadzone w parku narodowym, oraz całe mnóstwo tropikalnych roślin i kwiatów, które mienią się wszystkimi kolorami tęczy. Ba, nawet ziemia ma tu siedem kolorów! Nic, tylko jechać i sprawdzić to na własne oczy.
Przy wjeździe nie są wymagane specjalne szczepienia (jedynie podróżni przybywający z krajów, gdzie występuje żółta febra, muszą okazać szczepienie przeciwko tej chorobie). Zaleca się natomiast szczepienia ochronne przeciwko takim chorobom jak: zapalenie wątroby typu A i B, dur brzuszny, cholera, wścieklizna, tężec, błonica, krztusiec.
Ze względu na zagrożenie malarią, poleca się stosować profilaktykę antymalaryczną – środki przeciw komarom z wysokim stężeniem DEET, jasną odzież (długie spodnie, zakryte rękawy), kryte buty, moskitierę.
Jednostką walutową jest rupia Mauritiusa (MUR), która dzieli się na 100 centów.
Najlepiej zabrać ze sobą dolary i wymienić w jednym z licznych kantorów. Kartą można płacić w większości sklepów i restauracji, wyjątek stanowią bazary i małe sklepiki, gdzie preferowana jest gotówka.
1 EUR = 50 MUR
1 USD = 44 MUR
1 PLN = 11 MUR
1 MUR = 0,09 PLN
Na Mauritiusie panuje klimat tropikalny, z gorącą i deszczową porą, której szczyt przypada od stycznia do marca, oraz stosunkowo chłodniejszą i mniej deszczową porą od czerwca do września.
Deszcze występują głównie w postaci ulewy lub burzy, które zwykle nie trwają długo, więc słońce świeci przez wiele godzin (średnio jest 7-8 godzin słonecznych dziennie) nawet w najbardziej wilgotnych miesiącach. Rocznie notuje się tu 2550 godzin słonecznych.
Roczne opady wahają się od 1200 milimetrów na północno-zachodnim wybrzeżu do 1700 mm na południowo-wschodnim. Najbardziej deszczowe miesiące to styczeń, luty i marzec, kiedy miesięcznie spada ponad 200 mm.
Na głównej wyspie od grudnia do marca średnia maksymalna temperatura w dzień wynosi ok. 29-30°C, natomiast od czerwca do września spada do 25-27°C (nocami odpowiednio 23-24°C i 19°C). Temperatura morza od grudnia do kwietnia wynosi 28°C, natomiast od lipca do października spada do 23-24°C.
Najlepsze miesiące na wczasy na Mauritiusie to maj i październik. Od grudnia do marca jest tu najcieplej, a od czerwca do połowy września, pogoda może się nieco ochłodzić (ponieważ wyspy znajdują się na półkuli południowej, pory roku są odwrócone w porównaniu z Europą).
Rajskie wyspy słyną przeważnie z przepięknych widoków niekończących się plaż oraz kąpieli w przejrzystym, ciepłym ocenie. Nie są to jednak główne atrakcje na Mauritiusie. W planie zwiedzania koniecznie uwzględnij:
Jeśli nie chcesz planować wycieczek na własną rękę i bezpieczniej czujesz się z przewodnikiem mówiącym po polsku, sprawdź nasze wycieczki fakultatywne po Mauritiusie. Twój urlop będzie idealnie zaplanowany, a każdy dzień sprawi, że w twojej głowie zagoszczą same przyjemne wspomnienia.
Międzynarodowy Port lotniczy Mauritius (MRU) znajduje się ok. 45 km na południowy wschód od stolicy Port Louis.
Z Polski nie ma tam bezpośrednich przelotów. Najlepszym sposobem to lot z przesiadką w Paryżu (najczęściej przez lotnisko Charles de Gaulle CDG). Alternatywą może być też międzylądowanie w Dubaju (DXB), czasami zdarzają się też dobre połączenia przez Londyn (LHR) i Monachium (MUC). W najlepszej konfiguracji przelot z Polski z międzylądowaniem zajmuje ok. 14,5 godzin.
Sporadycznie biura podróży (w tym i Rainbow) decydują się na uruchomienie bezpośredniego lotu czarterowego z Warszawy.
Do XVI w. główna wyspa kraju była niezamieszkana (ale od X w. prawdopodobnie znana arabskim żeglarzom). W 1507 r. Mauritius odkryli Portugalczycy, ale pod koniec wieku (1598 r.) zajęli ją Holendrzy, którzy na przełomie XVII i XVIII w. zaczęli tu rozwijać osadnictwo. W 1721 r. Mauritius przejęła Francuska Kompania Wschodnioindyjska, która w 1767 r. odsprzedała ją Francji. W tamtym okrasie upowszechniono uprawę trzciny cukrowej, czemu towarzyszył handel niewolnikami potrzebnymi do pracy na plantacjach. W 1810 r. wyspa znalazła się pod kontrolą brytyjską. Po zniesieniu w 1835 r. niewolnictwa zaczęto tu sprowadzać robotników kontraktowych z Azji – głównie z Indii i Chin.
Z końcem latach 30. ub. wieku zaczęły się pojawiać dążenia do uniezależnienia się od korony brytyjskiej, czego skutkiem był szereg reform ekonomicznych, politycznych i administracyjnych przeprowadzonych przez władze brytyjskie po zakończeniu II Wojny Światowej. W 1961 r. kolonia otrzymała pełną autonomię, a siedem lat później Mauritius stał się niepodległym państwem w ramach brytyjskiej Wspólnoty Narodów, który uznał za głowę państwa królową brytyjską (reprezentowaną tu przez gubernatora generalnego). W 1992 r. przyjęto poprawki do konstytucji ustanawiające ustrój republikański, który spowodował, że na czele państwa stoi prezydent.
Mauritius rości sobie prawa do archipelagu Czagos, który w czasach kolonialnych był powiązany z tą wyspą. Po uzyskaniu niepodległości wyspy Czagos zostały przy Wielkiej Brytanii jako Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego. Brytyjczycy wydzierżawili największą z wysp Stanom Zjednoczonym, które założyły tam działającą do dziś bazę wojskową Diego Garcia.
Farata – tutejsza nazwa indyjskiej parathy, rodzaju płaskiego chleba, gdzie ciasto jest nie pieczone, a smażone na patelni.
Dholl puri – popularne danie uliczne, składające się z omletu przyrządzonego z mąki grochowej z dodatkiem sosów curry.
Biryani – ryż z dodatkiem mięsa (lub ryby), ziemniaków i innych warzyw zapiekany w szczelnie zamkniętym garnku.
Vindaye de poisson – smażone kawałki ryby i cebuli zmieszane z aromatycznym sosem na bazie licznych przypraw, serwowane najczęściej z ryżem.
Boulettes – gotowane pierożki o różnym nadzieniu (mięso, ryby, kalmary, ośmiornice), serwowane najczęściej z warzywnym bulionem.
Du Pain Frire (bred pakoda) – bułka lub pokrojona bagietka opiekana w cieście z dodatkiem jajka, przypraw i zieleniny (kolendra, pietruszka, szczypior).
Gateaux Piment (Chili Poppers) – rodzaj tutejszego falafela (kotleciki z cieciorki) z dodatkiem lokalnych przypraw i dużej ilości chili.
Rougaille – aromatyczny sos na bazie pomidorów i licznych warzyw oraz przypraw (cebula, czosnek, imbir, tymianek, chili, kolendra, szczypiorek, liście curry, kmin rzymski, kardamon, imbir), w którym dusi się główny składnik dania – rybę, mięso lub lokalne kiełbaski.
Alouda – napój mleczny, najczęściej z dodatkiem wanilii lub migdałów, ale może być też serwowany w innych smakach.
W sklepach: duża woda 25-26 MUR, mała Coca Cola ok. 20-25 MUR, mleko 45 MUR, banany 80 MUR/kg w sklepie (od 50 MUR na ulicy), ananas 60-80 MUR, lody 15 MUR, świeży kokos ok. 50-70 MUR, pasta do zębów 70 MUR, piwo 60-75 MUR.
W restauracjach: woda mała 25-30 MUR, puszka cola, 35-40 MUR, espresso 70 MUR, cappuccino 100 MUR, veg curry z ryżem na ulicy 75 MUR, ośmiornica z ryżem w taniej restauracji 150 MUR, deser owocowy 80-100 MUR, lody (gałka) 30 MUR, świeży sok owocowy 60-75 MUR, piwo 100 MUR.
Przejazd komunikacją miejską 40-50 MUR, za taksówkę zapłacimy 30 MUR za „trzaśnięcie drzwiami” i 75 MUR za każdy kilometr. Wynajęcie auta to koszt min. 1.500 MUR. Litr benzyny kosztuje 75 MUR.
Osoby powyżej 18 roku życia mogą wwieźć 250 gr wyrobów tytoniowych, 1 litr mocnego alkoholu i 2 litry wina lub piwa oraz przedmioty osobiste do wartości 15 tys. MUR.
Zabroniony jest wwóz trzciny cukrowej i jej sadzonek oraz świeżych owoców z Azji Wschodniej. Na wwóz innych roślin i ich sadzonek musi być specjalne zezwolenie.
Wwóz/wywóz powyżej 500 tys. MUR (lub ekwiwalent w innych walutach) musi być zadeklarowany.
ABC do snurkowania – maska, rurka, płetwy. Warto pomyśleć też o innym ekwipunku, jeśli zamierzamy nurkować.
Koniecznie wziąć ze sobą krem z filtrem UV, nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne.
Parasol oraz coś przeciwdeszczowego (i cieplejszego) do ubrania – zdarzają się przelotne opady.
Produkty spożywcze: herbata (naturalna albo smakowe, np. waniliowa czy kokosowa), lokalny rum (np. Club, Lazy Dodo, Blue Mauritius, New Grove), cukier trzcinowy, syrop z trzciny cukrowej, wanilia (najlepiej suszona w laskach), masło klarowane ghee, przyprawy (kardamon, tamaryszek, gałka muszkatołowa, kora cynamonowca, liście curry), suszona kurkuma i imbir, mleczko kokosowe.
Produkty użytkowe: lokalne tkaniny i stroje, biżuteria (w tym ciekawe naszyjniki), wyroby rękodzieła, np. drewniane naczynia i sztućce, haftowane kilimy, makatki i serwetki.
Produkty dekoracyjne: figurki ptaka Dodo, znaczki (nowe i zabytkowe serie wypuszczane przez tutejszą pocztę), drewniane modele łodzi, obrazy i grafiki przedstawiające lokalne motywy.
W restauracjach prowadzonych przez hinduistów nie jest serwowana wołowina zaś tam, gdzie właścicielem jest muzułmanin, na pewno nie spotkamy wieprzowiny.
Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć przed podróżą na Mauritius – nie jedna ciekawostka Cię zaskoczy!