Wyjazd na Mauritius – to warto wiedzieć przed podróżą

Jeszcze do niedawna Mauritius kojarzył się z luksusem niedostępnym dla przeciętnego turysty. Na szczęście ceny wyjazdów znacząco zmalały wraz z pojawieniem się lotów czarterowych z Polski. Końcowa cena wyjazdu będzie oczywiście uzależniona od standardu hotelu, w jakim zamierzasz się zatrzymać, ale oprócz superluksusowych hoteli na wyspie dostępne są również przytulne apartamenty w bardziej przystępnych cenach.

Mauritius – o czym warto wiedzieć przed wyjazdem?

Mauritius wchodzi w skład archipelagu Maskarenów położonego w południowo-zachodniej części Oceanu Indyjskiego, dzięki czemu masz gwarancję pięknej pogody i rajskich widoków o każdej porze dnia. Na turystów czeka urokliwa linia brzegowa o długości 161 km, wzdłuż której liczne plaże tworzą krystalicznie czyste laguny. Jeśli ktoś uwielbia szerokie plaże z drobnym, jasnym pisakiem, może się nieco rozczarować, ponieważ większość plaż na Mauritiusie jest wąska, a na niektórych piasek miesza się z kamieniami i pozostałościami rafy koralowej. Jednakże także tutaj można znaleźć wiele miejsc z palmami chylącymi się ku szmaragdowozielonej, krystalicznie czystej wodzie. Choć warto przy tym wspomnieć, że palmy zostały sprowadzone dopiero przez kolonizatorów, nie należą do naturalnej roślinności na wyspie.

Najważniejszą cechą wszystkich tutejszych plaż jest ich czystość, nie ma żadnych śmieci, a pomiędzy drzewami poustawiane są ławeczki, na których można przysiąść by podziwiać zachód lub wschód słońca czy urządzić sobie piknik. Plaże na Mauritiusie oferują ponadto idealne warunki dla miłośników nurkowania, windsurfingu, a nawet wędkarstwa na pełnym morzu. W głębi lodu z kolei czas lubią spędzać amatorzy golfa. Jest to naprawdę jeden z lepszych kierunków, jeśli masz czas na trochę dłuższy urlop i szukasz wyciszenia.



Północ czy południe?

Największą popularnością wśród turystów cieszy się północna część wyspy. Tam znajdują się główne kurorty, najpiękniejsze plaże i przejrzysta woda, mieniąca się odcieniami szmaragdu i turkusu. Tam można nurkować na rafie koralowej i podziwiać egzotyczną roślinność. Zdecydowanie warto odwiedzić plażę Trou aux Biches i nieco bardziej dziką Mont Choisy. Pierwsza z nich należy do najbardziej widowiskowych plaż na wyspie, z pięknymi palmami i luksusowymi hotelami. Uprawianie przy niej sportów wodnych jest zarezerwowane wyłącznie dla hotelowych gości. Druga z nich jest długa, piaszczysto-żwirowa i oferuje liczne miejsca na piknik w cieniu drzew, z dala od jakiejkolwiek zabudowy.

Na północy przeważają tereny nizinne z ciągnącymi się wzdłuż wybrzeża skalistymi górami, które podkreślają wyspiarski charakter Mauritiusa. Z pewnością warto zajrzeć do ogrodu botanicznego Seewoosagur Ramgoolam w Pamplemousses, około 20 km od Port Louis. Można tam spacerować w iście bajkowych okolicznościach, wśród gigantycznych lilii wodnych. Samych palm jest w tym ogrodzie ponad 80 gatunków, w tym takie cuda natury, jak Palma Cejlońska, która kwitnie raz na 40 lat czy Palma Talipot kwitnąca raz na 60 lat. No i północny Mauritius to oczywiście stolica kraju – Port Louis – ze swoją charakterystyczną zabudową, stanowiącą mieszankę stylu kolonialnego i nowoczesności. Turystów przyciąga tu między innymi bogate życie nocne, mnóstwo klubów i restauracji.

Południowa część wyspy to głównie skaliste wzniesienia, a także rozległe plantacje herbaty i trzciny cukrowej. Jedną z najciekawszych atrakcji na południu wyspy jest Vanilla Park, gdzie można obserwować, a nawet nakarmić, olbrzymie żółwie. Warto ponadto odwiedzić Park Narodowy Black River Gorges i Rezerwat 7 Kolorów Ziemi wraz z pobliskim wodospadem Rochester. Znajduje się tu również Jezioro Grand Bassin położone w kraterze dawnego wulkanu, nad którego brzegiem góruje hinduska świątynia.

Centralna część wyspy nie kusi plażami, ale dzięki bujnej roślinności i malowniczym pagórkom stała się ulubionym miejscem golfistów. W mieście Moka znajduje się oficjalna siedziba Prezydenta i Muzeum Architektury Kolonialnej. Centrum Mauritiusa to perełka architektury kolonialnej, plątanina krętych uliczek i zabytkowych willi tworzą wyjątkowy klimat.



Język, waluta i ceny.

Językiem urzędowym na Mauritiusie jest angielski, ale z łatwością porozumiesz się również po francusku. W niektórych miejscach z pewnością usłyszycie maurytyjski kreolski, typową dla mieszkańców tego regionu mieszankę językową. Jednakże wystarczy podstawowa znajomość języka angielskiego, by bez problemu porozumieć się z tutejszą ludnością. Jednostką monetarną na Mauritiusie jest rupia maurytyjska (MUR). Wybierając się na tę rajską wyspę warto zabrać ze sobą euro lub dolary amerykańskie. Zgodnie z obowiązującymi na Mauritiusie przepisami turysta ma możliwość wwiezienia – oraz wywiezienia – dowolnej kwoty pieniędzy. Wymiany walut na lokalną można dokonać w kantorze, należy jednak pamiętać o dwóch kluczowych zasadach. Po pierwsze, trzeba mieć przy sobie ważny paszport. A po drugie, trzeba się liczyć z tym, że miejscowe kantory pobierają prowizję za usługę, więc lepiej wymienić jednorazowo większą kwotę niż płacić prowizję od każdej transakcji. Co ciekawe kurs wymiany walut jest ustalany odgórnie przez rząd, dlatego nie ma znaczenia, w jakim miejscu dokonacie wymiany. Kantory przy luksusowych hotelach wymieniają waluty po tym samym kursie, jak te zlokalizowane gdzieś na obrzeżach.

Na Mauritiusie jest możliwość zakupienia wielu ciekawych pamiątek, takich jak ręcznie robiona biżuteria, aromatyczne herbaty i przyprawy. Lokalnego rękodzieła i innych suwenirów najlepiej szukać na promenadzie Caudan Waterfront w Port Louis lub odwiedzić małe sklepiki w miastach Curepipe i Quatre Bornes. Zasadniczo ceny na są dość niskie, przy czym za te same rzeczy w luksusowych kurortach przyjdzie nam zapłacić więcej niż poza głównym szlakiem turystycznym. Transport publiczny jest bardzo tani, natomiast ceny w barach i restauracjach – tak, jak na całym świecie – są bardzo zróżnicowane i uzależnione od lokalizacji oraz klasy miejsca. Lokalne przysmaki można kupić na ulicznych stoiskach za grosze. Więcej zapłacicie w barach i restauracjach nastawionych na karmienie turystów.

Bezpieczeństwo i podstawowe informacje.

Mauritius jest zaliczany do najbezpieczniejszych spośród państw afrykańskich. Turyści potwierdzają te informacje, mówiąc że wszędzie czuli się bardzo bezpiecznie. Ludzie na wyspie są niezwykle pogodni i uśmiechnięci. Oczywiście także w tym raju na ziemi zdarzają się drobne kradzieże, więc jak zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek wychodząc poza obręb hotelu. Szczególnie trzeba uważać w stolicy i na zatłoczonych plażach, bo jak wiadomo w tłoku łatwiej o okazję dla złodzieja.

Do wyjazdu na okres do 90 dni nie potrzebujesz wizy, wystarczy ważny paszport. Przy czym paszport musi być ważny przez okres minimum 6 miesięcy od daty wjazdu. Turyści podróżujący samodzielnie, bez biura podróży, muszą mieć zarezerwowany przynajmniej jeden nocleg i wpisać adres w formularzu oddawanym urzędnikom celnym na lotnisku. Najlepszym terminem na zorganizowanie wypadu na Mauritius jest okres od maja do grudnia, ponieważ od stycznia do marca wyspę mogą nawiedzać cyklony. Pogoda na wyspie jest wprost wymarzona na idealny urlop, jest ciepło, ale nie upalnie. Na południu wyspy wilgotność powietrza jest trochę większa i dość często pada deszcz, ale opady są zazwyczaj bardzo krótkie i nieuciążliwe.

Data Publikacji: 23.07.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Historia Medjugorie. Dlaczego warto tam pojechać i co zobaczyć?Medjugorie to niewielka miejscowość, którą co roku odwiedza nawet kilka milionów osób. Tym, co przyciąga ludzi z różnych zakątków świata, są miejsca związane z kultem Maryi, a sama wioska stała się dla katolików jednym z najbardziej popularnych kierunków pielgrzymek. Wizyta w Medjugorie to okazja do duchowych przeżyć i poznania miejsc o walorach religijnych oraz historycznych. Co warto wiedzieć, przed wyruszeniem w podróż?
krajobraz kierunku
Ciekawostki o Włoszech. Czego nie wiesz o słonecznej Italii?Planujesz wyjazd do Włoch i chcesz dowiedzieć się więcej o tym kraju oraz jego mieszkańcach, ale nie wiesz, od czego zacząć? A może szykujesz niespodziankę dla towarzyszy podróży w postaci podrzucania w różnych momentach ciekawych faktów? Niezależnie od Twojej motywacji, trafiłeś w dobre miejsce! W tym artykule znajdziesz 22 ciekawostki, które odsłonią nie tylko tajemnice włoskiej kultury, zabytków i wyśmienitej kuchni, ale także opowiedzą o charakterze i zwyczajach samych Włochów. Sprawdź, ile z tych faktów Cię zaskoczy i zainspiruje do głębszego poznania tego niezwykłego kraju!
krajobraz kierunku
Prezent dla podróżnika. Poznaj inspirujące i praktyczne pomysły na podróżnicze prezentyUrodziny, imieniny, Dzień Chłopaka, Dzień Kobiet, Mikołajki, Walentynki oraz król wszelkich prezentowych okazji – Boże Narodzenie – to tylko kilka z wielu momentów w ciągu roku, kiedy staje się przed dylematem: jaki prezent wybrać? Gdy wiesz, co lubi osoba, którą chcemy obdarować, połowę problemu masz już z głowy. Jeśli natomiast szukasz prezentu dla miłośnika podróży, druga połowa to nasza działka. A bądźmy szczerzy, czy istnieje ktoś, kto nie lubi podróżować? To prawie niemożliwe! Oto kilka pomysłów na idealne prezenty dla zapalonych podróżników.
krajobraz kierunku
Rovaniemi – wioska Świętego Mikołaja. Podróż z miłości do świąt dla małych i dużychOd lat nie wierzysz już w Świętego Mikołaja i co roku głowisz się nad świątecznymi prezentami dla najbliższych? Odwiedzając Laponię, możesz poczuć się, jakbyś powracał do marzeń z dzieciństwa i na nowo odkrywał magię świąt w towarzystwie pracowitych elfów, reniferów i przede wszystkim samego Świętego Mikołaja. Podróż do fińskiego miasteczka Rovaniemi to nie tylko kolejna turystyczna destynacja, ale przygoda, która oczaruje zarówno małe, jak i te dorosłe dzieci.