Atrakcje na świecie

Co warto zobaczyć na Mauritiusie?

Mauritius jest pięknym krajem wyspiarskim, położonym u południowo-wschodniego wybrzeża Afryki, na Oceanie Indyjskim. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów, poza wyspą główną do Mauritiusa należą: wyspa Rodrigues, archipelag Cargados Carajos i Wyspy Agalega.

Rajskie wakacje na Mauritiusie – co warto zobaczyć


Na Mauritiusie, z jego niesamowitymi, piaszczystymi plażami, piękną błękitną wodą, górami i licznymi miejscami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z pewnością nie zabraknie Ci rzeczy do zobaczenia. Wielu osobom Mauritius kojarzy się z wymarzonymi tropikalnymi wakacjami na plaży. I rzeczywiście możesz spędzić cały urlop na leżaku, pod palmą, ale jest tu tyle ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych, że nie będziesz chciał ograniczać się do samego opalania. Kolonialna architektura, ciekawe muzea, parki narodowe i oszałamiające krajobrazy, to tylko niektóre z atrakcji, które sprawią, że Twoje wakacje będą niezapomniane i pełne wrażeń. Poniżej opisujemy najciekawsze miejsca do odwiedzenia i rzeczy do zrobienia na Mauritiusie.

Zwiedzanie Port Louis

Port Louis jest stolicą i jednocześnie największym miastem, które zdecydowanie powinno być jednym z pierwszych odwiedzonych miejsc na Mauritiusie. Dzieje się tu tak wiele różnych rzeczy, że warto poświęcić trochę czasu, na zwiedzanie. Stolica Mauritiusa to nowoczesne miasto, które zaskoczy każdego, kto spodziewa się sennej, tropikalnej atmosfery. Strzeliste drapacze chmur i ruchliwe ulice odzwierciedlają potęgę lokalnej gospodarki. Aby zobaczyć prawdziwe oblicze miasta, wybierz się na fascynujący kolorami, dźwiękami i zapachami lokalny rynek lub bazar. To tam można znaleźć lokalnie uprawiane warzywa, egzotyczne potrawy, wyjątkowe produkty i przyprawy, wyroby rękodzieła i świetne pamiątki. Muzeum Blue Penny poświęcone jest historii i sztuce Mauritiusa. W zbiorach muzeum znajdują się znaczki z 1847 r. Blue Penny i Red Penny, czyli pierwsze na świecie kolonialne znaczki pocztowe. Zostały one zakupione w 1993 r. za dwa miliony dolarów przez konsorcjum mauretańskich przedsiębiorstw i sprowadzone na Mauritius po prawie 150 latach nieobecności. W celu konserwacji oryginały są podświetlane tylko tymczasowo, w większości przypadków można zobaczyć tylko kopie. Z kolei na pierwszym piętrze Muzeum Historii Naturalnej można podziwiać świetnie zachowany szkielet dodo. Spacer wśród licznych kościołów, meczetów, chińskich i hinduskich świątyń pozwoli Ci dostrzec wielokulturowe oblicze Mauritiusa, gdzie wyznawcy różnych religii od wielu lat żyją obok siebie, tworząc narodową wspólnotę.Spotkanie z lokalną kulturą w Mahébourgu

Podróż na Mauritius warto wzbogacić o wizytę we względnie niezagospodarowanej południowo-wschodniej części wyspy. Region ten jest mniej popularny wśród turystów, ponieważ nie ma tu zbyt wielu plaż. Dzięki temu jest to jedna z najbardziej nietkniętych rozwojem cywilizacyjnym część wyspy Mauritius, gdzie będziesz mieć możliwość podejrzenia prawdziwego wyspiarskiego życia. Wzdłuż nadmorskiej drogi od Souillac do Le Morne czekają tu na Ciebie wspaniałe, dzikie krajobrazy. Po drodze warto zajrzeć do rezerwatu przyrody Ile aux Aigrettes, wspiąć się na Mount Lion skąd roztacza się piękny widok na okolicę i zatrzymać się na dłuższą chwilę w Mahébourgu. Jest to jedna z głównych wiosek rybackich kraju, położona nad niesamowitą zatoką Grand Port. Tutaj zobaczysz prawdziwe oblicze Mauritiusa i jego mieszkańców, wiodących tradycyjne życie, pozbawione zewnętrznych wpływów. Wizyta na lokalnym targu to wspaniałe doświadczenie, gdzie pośród unikalnych produktów, tropikalnych owoców i warzyw, świeżych ryb, lokalnych dzieł sztuki i rzemiosła, przypraw, herbat, na chwilę staniesz się częścią lokalnej wspólnoty.

Dzika przyroda na Ile aux Aigrettes

Jeśli będziesz w południowej części wyspy, koniecznie wybierz się na Ile aux Aigrettes. Ta maleńka wysepka ze starej wapiennej rafy koralowej, częściowo pokrytej piaskiem i ziemią zdobyła międzynarodowe uznanie, ponieważ wiele odkrytych tam roślin nie występuje nigdzie indziej na świecie. Od 1965 r. wyspa jest rezerwatem przyrody, w którym mieszkają jedne z najrzadszych gatunków ptaków na świecie, takie jak synogarlica rdzawosterna, czyli zagrożony wyginięciem gatunek endemiczny.Kulturowe dziedzictwo w Aapravasi Ghat i Le Morne

Dwa miejsca na Mauritiusie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO zasługują na szczególną uwagę. Jednym z nich jest Aapravasi Ghat, czyli zespół budynków w jednej z dzielnic Port Louis, który stanowi pozostałość po dawnym centrum recepcyjnym dla przybywających na wyspę imigrantów zarobkowych z Indii. W 1834 r. rząd brytyjski wybrał wyspę Mauritius jako pierwszą lokalizację do przeprowadzenia tak zwanego „wielkiego eksperymentu” w zakresie wykorzystania „wolnej” siły roboczej, która miała zastąpić niewolników. W latach 1834-1920 do Aapravasi Ghat przybyło blisko pół miliona pracowników przymusowych z Indii, którzy byli zatrudniani na plantacjach cukru lub wysyłani do pracy na Karaibach lub w Australii. Do dziś zachowało się ok. 15% budynków, w tym brama główna, dawny szpital i część zabudowań przeznaczonych na mieszkania. Kompleks Aapravasi Ghat jest ważnym historycznym świadectwem kształtowania się stosunków gospodarczych w XIX w. i jedynym zachowanym przykładem tej wyjątkowej, nowoczesnej diaspory. Drugim wyjątkowym miejscem jest położony na południowo-zachodnim Mauritiusie półwysep Le Morne Brabant, będący najdalej na zachód wysuniętą częścią wyspy. W XVIII i XIX w. znajdująca się na półwyspie góra o tej samej nazwie była schronieniem dla zbiegłych niewolników, którzy na jej zalesionych, niedostępnych zboczach tworzyli małe osady. Góra Le Morne stała się symbolem walki niewolników o wolność, symbolem ich cierpienia i poświęcenia.

Oszałamiający krajobraz w Chamarel

Kolejną fantastyczną rzeczą, która czeka na Ciebie na Mauritiusie jest wizyta w Chamarel, czyli małej wiosce położonej w dystrykcie Savanne. Chamarel przyciąga wielu turystów, ponieważ w jej pobliżu znajduje się sporo atrakcji, przede wszystkim najwyższy wodospad na Mauritiusie i słynna „kolorowa ziemia”. Już sama wspinaczka po skalnych stopniach jest niezwykle fascynująca, a z platformy widokowej na szczycie rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na huczący wodospad i jego urocze otoczenie. Drugą naturalną atrakcją w tej okolicy jest siedmiokolorowa ziemia, czyli wydmy o różnych kolorach piasku, od głębokiej czerwieni, przez odcienie pomarańczu i żółci, po fiolety i brązy. To niezwykłe zjawisko geologiczne spowodowane jest erozją popiołu wulkanicznego. Na koniec warto zatrzymać się w wiosce Chamarel, by skosztować lokalnych potraw i podziwiać malowniczy zachód słońca nad półwyspem Le Morne.Podsumowując, Mauritius jest jednym z najbardziej niesamowitych krajów, jakie kiedykolwiek zobaczysz. Bez względu na to, jakie są Twoje zainteresowania i oczekiwania wobec wakacji idealnych, tutaj znajdziesz wszystko i będziesz mieć najbardziej relaksujące wakacje, jakie tylko można sobie wyobrazić.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 29.11.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Mauritius
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Mauritius
zdjęcie-oferty
4.8/6  12 ocen
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Mauritius: Port Luis
zdjęcie-oferty
4.8/6  12 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Mauritius: Port Luis
zdjęcie-oferty
4.9/6  22 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Mauritius: Port Luis
zdjęcie-oferty
4.9/6  22 oceny
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Mauritius: Port Luis
zdjęcie-oferty
4.8/6  3 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Mauritius: Port Luis
zdjęcie-oferty
[object Object]
zdjęcie-oferty
4.9/6  8 ocen
[object Object]
Objazd + wypoczynek • Mauritius: Port Luis
zdjęcie-oferty
4.9/6  8 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Mauritius: Port Luis
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Atrakcje Władysławowa i okolic, które warto zobaczyć Władysławowo to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości wypoczynkowych polskiego wybrzeża. Miasto słynie ze swoich plaż, które latem każdego roku przyciągają tu rzesze spragnionych słońca turystów. Jeśli dodać do tego liczne atrakcje, z których gro przeznaczona jest dla najmłodszych, oraz dogodne położenie: blisko stąd na Hel i do Trójmiasta - i ciekawą, wartą odwiedzenia okolicę, to mamy wymarzone miejsce na rodzinne wakacje nad Bałtykiem! Sprawdźmy jakie atrakcje turystyczne skrywa Władysławowo i co szczególnie warto zobaczyć w jego okolicach.
krajobraz-kierunku
Przewodnik po Lesbos. Atrakcje i najciekawsze miejsca greckiej wyspy Lesbos to wyspa poetki Safony. Chociaż administracyjnie należy do Grecji, praktycznie na każdym kroku spotykamy tu ślady historii tureckiej. To również wyspa wulkaniczna, gdzie możemy podziwiać drugi na świecie skamieniały las (wpisany na listę UNESCO!) zaraz po skamieniałym lesie w Arizonie. Gdy zaczniemy przeglądać internet w poszukiwaniu największych atrakcji na Lesbos, przede wszystkim ukaże nam się miejscowość Sigri - znajduje się tu Muzeum Skamieniałego Lasu, oraz miejscowość Molivos, która jest jednym z najbardziej bajkowych miejsc w całej Grecji. Molivos kojarzona jest z zabytkową twierdzą, na którą koniecznie musisz się wspiąć, żeby móc podziwiać niezwykłą panoramę północnej strony wyspy Lesbos! Molivos to również malownicze tawerny i ouzeria, gdzie możesz sączyć lokalne drinki mając wrażenie bycia zawieszonym na wysokich skałach. Spójrz w dół, a zobaczysz niespokojną taflę Morza Egejskiego. Jednak najważniejszą miejscowością na wyspie Lesbos jest oczywiście stolica, czyli miasteczko Mitilini. Od wieków były to wrota między wschodem a zachodem, przypominające wręcz do złudzenia magiczną szafę z Kronik Narni, dzięki czemu stolica wyspy ma niesamowicie bogatą historię. Wiesz że nazwa Mitilini to nazwa nie tylko stolicy, ale też druga nazwa wyspy Lesbos? Tak nazywają ją Grecy, a ma to związek z fascynującą mitologią wyspy. Dziś jednak chcielibyśmy zaznajomić Cię z nieznanymi zakątkami wyspy Lesbos, również takimi, o których informacji nie znajdziesz w przewodnikach lub internecie. Na pytanie, co zobaczyć podczas wakacji na Lesbos, odpowiadamy: zobacz to, czego nie widzieli inni!
krajobraz-kierunku
11 największych atrakcji Gran Canarii. Co warto zobaczyć? Gran Canaria jest pełna atrakcji, dzięki którym nie da się nudzić nawet przez chwilę podczas pobytu na wyspie. Wprost zachwyca nietypową roślinnością, zapiera dech w piersiach na krętych i górzystych trasach, napełnia spokojem i z pewnością nie warto kojarzyć jej wyłącznie z opalaniem i błogim nicnierobieniem. Ten artykuł pomoże Ci poznać wyspę poprzez jej najciekawsze i najpiękniejsze miejsca. Wyrusz z nami w podróż po Gran Canarii szlakiem nieturystycznym, nieoczywistym i pełnym wzniesień. Przedstawiamy jedenaście przystanków, które w trakcie Twojej wyprawy pozwolą Ci uchwycić charakter wyspy w jej wielobarwnej naturze. Gotowi na wakacje na Gran Canarii? W takim razie zaczynamy wspólne zwiedzanie i odkrywanie najpiękniejszych miejsc, które szczególnie warto zobaczyć!
krajobraz-kierunku
11 zabytków i atrakcji Mexico City - co warto zobaczyć w stolicy Meksyku Miasto Meksyk to jedna z największych metropolii świata. Pełna kontrastów stolica jednocześnie przytłacza i fascynuje. Prekolumbijskie ruiny stykają się tu z nowoczesną zabudową, chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami a z zakorkowanymi alejami sąsiaduje największy park świata. Mexico City to miasto jedyne w swoim rodzaju, które trzeba odwiedzić choć raz w życiu. Co warto zobaczyć w stolicy Meksyku i jakie atrakcje oraz zabytki są szczególnie warte polecenia? Zabieramy Was na wycieczkę po Mexico City! A jeśli chcecie zobaczyć te atrakcje na własne oczy i poczuć niesamowity klimat kraju, koniecznie postawcie na wczasy w Meksyku – gwarantujemy, że ten wyjazd zostanie w Waszej pamięci na bardzo długo.