ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Atrakcje na świecie

Co warto zobaczyć na Mauritiusie?

Mauritius jest pięknym krajem wyspiarskim, położonym u południowo-wschodniego wybrzeża Afryki, na Oceanie Indyjskim. Wyspa jest częścią archipelagu Maskarenów, poza wyspą główną do Mauritiusa należą: wyspa Rodrigues, archipelag Cargados Carajos i Wyspy Agalega.

Rajskie wakacje na Mauritiusie – co warto zobaczyć


Na Mauritiusie, z jego niesamowitymi, piaszczystymi plażami, piękną błękitną wodą, górami i licznymi miejscami wpisanymi na listę światowego dziedzictwa UNESCO, z pewnością nie zabraknie Ci rzeczy do zobaczenia. Wielu osobom Mauritius kojarzy się z wymarzonymi tropikalnymi wakacjami na plaży. I rzeczywiście możesz spędzić cały urlop na leżaku, pod palmą, ale jest tu tyle ciekawych miejsc i atrakcji turystycznych, że nie będziesz chciał ograniczać się do samego opalania. Kolonialna architektura, ciekawe muzea, parki narodowe i oszałamiające krajobrazy, to tylko niektóre z atrakcji, które sprawią, że Twoje wakacje będą niezapomniane i pełne wrażeń. Poniżej opisujemy najciekawsze miejsca do odwiedzenia i rzeczy do zrobienia na Mauritiusie.

Zwiedzanie Port Louis

Port Louis jest stolicą i jednocześnie największym miastem, które zdecydowanie powinno być jednym z pierwszych odwiedzonych miejsc na Mauritiusie. Dzieje się tu tak wiele różnych rzeczy, że warto poświęcić trochę czasu, na zwiedzanie. Stolica Mauritiusa to nowoczesne miasto, które zaskoczy każdego, kto spodziewa się sennej, tropikalnej atmosfery. Strzeliste drapacze chmur i ruchliwe ulice odzwierciedlają potęgę lokalnej gospodarki. Aby zobaczyć prawdziwe oblicze miasta, wybierz się na fascynujący kolorami, dźwiękami i zapachami lokalny rynek lub bazar. To tam można znaleźć lokalnie uprawiane warzywa, egzotyczne potrawy, wyjątkowe produkty i przyprawy, wyroby rękodzieła i świetne pamiątki. Muzeum Blue Penny poświęcone jest historii i sztuce Mauritiusa. W zbiorach muzeum znajdują się znaczki z 1847 r. Blue Penny i Red Penny, czyli pierwsze na świecie kolonialne znaczki pocztowe. Zostały one zakupione w 1993 r. za dwa miliony dolarów przez konsorcjum mauretańskich przedsiębiorstw i sprowadzone na Mauritius po prawie 150 latach nieobecności. W celu konserwacji oryginały są podświetlane tylko tymczasowo, w większości przypadków można zobaczyć tylko kopie. Z kolei na pierwszym piętrze Muzeum Historii Naturalnej można podziwiać świetnie zachowany szkielet dodo. Spacer wśród licznych kościołów, meczetów, chińskich i hinduskich świątyń pozwoli Ci dostrzec wielokulturowe oblicze Mauritiusa, gdzie wyznawcy różnych religii od wielu lat żyją obok siebie, tworząc narodową wspólnotę.Spotkanie z lokalną kulturą w Mahébourgu

Podróż na Mauritius warto wzbogacić o wizytę we względnie niezagospodarowanej południowo-wschodniej części wyspy. Region ten jest mniej popularny wśród turystów, ponieważ nie ma tu zbyt wielu plaż. Dzięki temu jest to jedna z najbardziej nietkniętych rozwojem cywilizacyjnym część wyspy Mauritius, gdzie będziesz mieć możliwość podejrzenia prawdziwego wyspiarskiego życia. Wzdłuż nadmorskiej drogi od Souillac do Le Morne czekają tu na Ciebie wspaniałe, dzikie krajobrazy. Po drodze warto zajrzeć do rezerwatu przyrody Ile aux Aigrettes, wspiąć się na Mount Lion skąd roztacza się piękny widok na okolicę i zatrzymać się na dłuższą chwilę w Mahébourgu. Jest to jedna z głównych wiosek rybackich kraju, położona nad niesamowitą zatoką Grand Port. Tutaj zobaczysz prawdziwe oblicze Mauritiusa i jego mieszkańców, wiodących tradycyjne życie, pozbawione zewnętrznych wpływów. Wizyta na lokalnym targu to wspaniałe doświadczenie, gdzie pośród unikalnych produktów, tropikalnych owoców i warzyw, świeżych ryb, lokalnych dzieł sztuki i rzemiosła, przypraw, herbat, na chwilę staniesz się częścią lokalnej wspólnoty.

Dzika przyroda na Ile aux Aigrettes

Jeśli będziesz w południowej części wyspy, koniecznie wybierz się na Ile aux Aigrettes. Ta maleńka wysepka ze starej wapiennej rafy koralowej, częściowo pokrytej piaskiem i ziemią zdobyła międzynarodowe uznanie, ponieważ wiele odkrytych tam roślin nie występuje nigdzie indziej na świecie. Od 1965 r. wyspa jest rezerwatem przyrody, w którym mieszkają jedne z najrzadszych gatunków ptaków na świecie, takie jak synogarlica rdzawosterna, czyli zagrożony wyginięciem gatunek endemiczny.Kulturowe dziedzictwo w Aapravasi Ghat i Le Morne

Dwa miejsca na Mauritiusie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO zasługują na szczególną uwagę. Jednym z nich jest Aapravasi Ghat, czyli zespół budynków w jednej z dzielnic Port Louis, który stanowi pozostałość po dawnym centrum recepcyjnym dla przybywających na wyspę imigrantów zarobkowych z Indii. W 1834 r. rząd brytyjski wybrał wyspę Mauritius jako pierwszą lokalizację do przeprowadzenia tak zwanego „wielkiego eksperymentu” w zakresie wykorzystania „wolnej” siły roboczej, która miała zastąpić niewolników. W latach 1834-1920 do Aapravasi Ghat przybyło blisko pół miliona pracowników przymusowych z Indii, którzy byli zatrudniani na plantacjach cukru lub wysyłani do pracy na Karaibach lub w Australii. Do dziś zachowało się ok. 15% budynków, w tym brama główna, dawny szpital i część zabudowań przeznaczonych na mieszkania. Kompleks Aapravasi Ghat jest ważnym historycznym świadectwem kształtowania się stosunków gospodarczych w XIX w. i jedynym zachowanym przykładem tej wyjątkowej, nowoczesnej diaspory. Drugim wyjątkowym miejscem jest położony na południowo-zachodnim Mauritiusie półwysep Le Morne Brabant, będący najdalej na zachód wysuniętą częścią wyspy. W XVIII i XIX w. znajdująca się na półwyspie góra o tej samej nazwie była schronieniem dla zbiegłych niewolników, którzy na jej zalesionych, niedostępnych zboczach tworzyli małe osady. Góra Le Morne stała się symbolem walki niewolników o wolność, symbolem ich cierpienia i poświęcenia.

Oszałamiający krajobraz w Chamarel

Kolejną fantastyczną rzeczą, która czeka na Ciebie na Mauritiusie jest wizyta w Chamarel, czyli małej wiosce położonej w dystrykcie Savanne. Chamarel przyciąga wielu turystów, ponieważ w jej pobliżu znajduje się sporo atrakcji, przede wszystkim najwyższy wodospad na Mauritiusie i słynna „kolorowa ziemia”. Już sama wspinaczka po skalnych stopniach jest niezwykle fascynująca, a z platformy widokowej na szczycie rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na huczący wodospad i jego urocze otoczenie. Drugą naturalną atrakcją w tej okolicy jest siedmiokolorowa ziemia, czyli wydmy o różnych kolorach piasku, od głębokiej czerwieni, przez odcienie pomarańczu i żółci, po fiolety i brązy. To niezwykłe zjawisko geologiczne spowodowane jest erozją popiołu wulkanicznego. Na koniec warto zatrzymać się w wiosce Chamarel, by skosztować lokalnych potraw i podziwiać malowniczy zachód słońca nad półwyspem Le Morne.Podsumowując, Mauritius jest jednym z najbardziej niesamowitych krajów, jakie kiedykolwiek zobaczysz. Bez względu na to, jakie są Twoje zainteresowania i oczekiwania wobec wakacji idealnych, tutaj znajdziesz wszystko i będziesz mieć najbardziej relaksujące wakacje, jakie tylko można sobie wyobrazić.
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 29.11.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
4.5/6  2 oceny
Wypoczynek • Mauritius
zdjęcie-oferty
4.5/6  2 oceny
Objazd + wypoczynek • Mauritius
Wypoczynek • Mauritius
Wypoczynek • Mauritius
zdjęcie-oferty
Last Minute!
Wypoczynek • Mauritius: Port Luis
zdjęcie-oferty
5.3/6  58 ocen
Objazd + wypoczynek • Mauritius: Port Luis
zdjęcie-oferty
5.0/6  16 ocen
Objazd + wypoczynek • Mauritius: Port Luis
zdjęcie-oferty
5.0/6  16 ocen
Wypoczynek • Mauritius: Port Luis
zdjęcie-oferty
4.9/6  22 oceny
Wypoczynek • Mauritius: Port Luis
zdjęcie-oferty
4.8/6  3 oceny
Wypoczynek • Mauritius: Port Luis

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Lefkada - plaże, atrakcje turystyczne i zabytki greckiej wyspy

Lefkada to bajkowe, rozległe, niemalże karaibskie plaże oraz malownicze zabudowania przypominające kolonialne miasta Ameryki Południowej. Jest jedną z siedmiu Wysp Jońskich leżących po zachodniej stronie Grecji kontynentalnej. Zachwyca szerokimi lazurowymi wybrzeżami, dobrze rozwiniętą infrastrukturą oferującą rozmaite sporty wodne, bardzo ciekawymi dla miłośników przyrody szlakami trekkingowymi, gościnnością czy niepowtarzalną architekturą tradycyjnych wiosek. Poznaj szeroką gamę atrakcji turystycznych Lefkady, aby zaplanować swoje niezapomniane wakacje na najpiękniejszej wyspie Morza Jońskiego!
krajobraz-kierunku

7 atrakcji w Nikozji na Cyprze, które warto zobaczyć

Słysząc o stolicy przedzielonej murem, od razu na myśl przychodzi Berlin sprzed kilkudziesięciu lat. Jednak współcześnie nadal istnieje jeszcze jedno takie miasto i jest nim Nikozja na Cyprze. Nieprzerwanie od 1974 roku przez jej środek przebiega tzw. Zielona Linia, która dzieli stolicę wyspy na dwie połowy - południową cypryjską oraz północną turecką. Nie jest to jednak powód do tego, aby zrezygnować ze zwiedzania wszystkich atrakcji w Nikozji. Sprawdź, co cię czeka podczas wakacji na Cyprze!
krajobraz-kierunku

Cyklady - 6 najpopularniejszych wysp

Ulubiony kierunek letnich wakacji – Grecja, a na mapie Grecji jeden z najciekawszych regionów, czyli archipelag 220 wysp, Cyklady. Dużo je łączy, a jeszcze więcej różni – każda z nich jest wyjątkowa na swój sposób i lepiej o wszystkim dowiedzieć się przed zrobieniem rezerwacji. Wiele zależy od upodobań, ale każdy znajdzie coś interesującego dla siebie. Sprawdź, czy greckie Cyklady to kierunek dla Ciebie i sprawdź, która wyspa pasuje do Twoich potrzeb.
krajobraz-kierunku

Ateny - TOP 10 atrakcji greckiej stolicy

Czy wiesz, że Unia Europejska mianowała Ateny pierwszą stolicą kultury współczesnej Europy? Są tu aż 44 muzea antyczne, 128 kina oraz 148 sceny teatralne - to dużo więcej niż na Broadwayu, co znaczy, że Ateny posiadają największą ilość scen teatralnych na świecie! W stolicy Grecji mieści się aż 18 obiektów wpisanych na listę UNESCO i 11 Uniwersytetów. Połowa wszystkich mieszkańców Grecji mieszka w tym mieście oraz należącym do niego porcie Pireus. W roku 2019 poprzedzającym wybuch pandemii, ok. 6,5 mln turystów odwiedziło Ateny - liczba ta przeważa ilość mieszkańców stolicy Grecji! Co zwiedzić w Atenach? Poznaj TOP 10 atrakcji, których nie możesz przegapić! Sprawdź: Kiedy najlepiej jechać do Grecji? Pogoda i klimat Grecji kontynentalnej