Najpiękniejsze miejsca w Australii, które warto zobaczyć
Australia – kraina kangurów i surferów. Poznaj 7 najpiękniejszych miejsc, które warto zobaczyć podczas wakacji w Australii. Przeczytaj artykuł i zainspiruj się przed podróżą.
Filtry
Popularne
Wyżywienie
Liczba dni
Typ wyjazdu
Cena
Standard hotelu
Ocena klientów
Udogodnienia w hotelu
Rodzaj pokoju
Udogodnienia w pokoju
Rodzaj hotelu
Odległość hotelu od lotniska
Tematyka
Sezon
Dokumenty
Oferty
Australia
Stolica: Canberra
Waluta: AUD
Powierzchnia: 7 686 850 km 2
Liczba ludności: 24 051 400
Australia to jeden z najbardziej odległych i fascynujących krajów na świecie szczycący się całą gamą cudów natury, mnóstwem ciekawych zwierząt, wspaniałymi plażami i ogromnymi przestrzeniami. Wizyta w tym kraju to zupełnie unikatowe doświadczenie i znakomita okazja do poznania kultury rdzennych mieszkańców kontynentu. To prawdziwy raj dla miłośników dzikiej natury i nurkowania. Niesamowicie malownicze krajobrazy, nowoczesne tętniące życiem miasta i całe stada kangurów już czekają na Ciebie po drugiej stronie ziemi!
Nie ma wymogu konkretnych szczepień, natomiast jeśli przyjeżdżamy z kraju, w którym występuje żółta febra, należy przedstawić zaświadczenie szczepienia przeciwko tej chorobie.
Walutą kraju jest dolar australijski (AUD), który dzieli się na 100 centów. Można zabrać ze sobą dolary amerykańskie i wymienić na miejscu. Bankomaty są powszechnie dostępne, a płatność kartą bardzo popularna.
1 EUR = 1,61 AUD
1 USD = 1,41 AUD
1 PLN = 0,35 AUD
1 AUD = 2,82 PLN
Klimat w Australii jest bardzo zróżnicowany – większość kraju leży w strefie klimatu pustynnego i półpustynnego (np. Alice Springs), na skrajnej północy (np. w Cairns) występuje klimat tropikalny z porą suchą i deszczową, a na południowym i południowo-wschodnim wybrzeżu (np. w Sydney) oceaniczny.
Ponieważ Australia leży na półkuli południowej, pory roku są odwrócone względem Europy.
Średnie temperatury w Alice Springs wynoszą latem 36-37°C w dzień i 21-22°C w nocy, wiosną i jesienią 29-34°C w dzień i 13-18°C w nocy, zimą 20-24°C w dzień i 4-6°C w nocy. Roczna suma opadów wynosi 275 mm, najwięcej pada latem (40-50 mm miesięcznie).
Średnie temperatury w Cairns wynoszą latem 31-32°C w dzień i 24°C w nocy, wiosną i jesienią 28-31°C w dzień i 20-22°C w nocy, zimą 26-27°C w dzień i 17-18°C w nocy. Roczna suma opadów wynosi aż 1980 mm, najwięcej pada latem (nawet 480 miesięcznie), najmniej zimą (25-35 mm).
Średnie temperatury w Sydney wynoszą latem 26-28°C w dzień i 18-20°C w nocy, wiosną i jesienią 23-26°C w dzień i 14-16°C w nocy, zimą 18-19°C w dzień i 9-10°C w nocy. Roczna suma opadów wynosi 580 mm, a deszcze są miarę równomiernie rozłożone na poszczególne miesiące.
Temperatura wody wynosi 22-24°C od grudnia do maja i 19-20°C w pozostałych miesiącach.
Jeśli planujemy wybrać się na urlop do Australii (cały kontynent), najlepszą porą będzie tutejsza zima, jeśli tylko południową część kraju wiosna i jesień.
Tętniące życiem miasta, niepowtarzalna flora i fauna, a także urocze torbacze poruszające się w charakterystyczny sposób. To najbardziej powtarzalne skojarzenia, ale z pewnością tylko część atrakcji w Australii. Podczas urlopu warto odwiedzić:
Największe lotniska kraju to Sydney Airport (SYD), Melbourne Airport (MEL), Brisbane Airport (BNE), Perth Airport (PER) i Adelaide Airport (ADL). Nie ma bezpośrednich połączeń z Polski do Australii, ale do wszystkich wyżej wymienionych miast można dolecieć z Warszawy z przesiadką przez Dohę lub Dubaj. Podróż na wczasy do Australii zajmuje (z przesiadką) 20-22 godziny.
Rdzenna ludność kraju – Aborygeni, która przybyła na tereny Australii z Azji prawdopodobnie 45-50 tys. lat temu, trzymała się w grupach, z których każda miała własny język, kulturę i terytorium. W 1606 r. przybyli tu podróżnicy z Holandii, m.in. Dirk Hartog, który odkrył zachodnie wybrzeże i Abel Tasman, który dotarł do Tasmanii. Z tego względu kontynent pierwotnie nazywano Nową Holandią, jednak Holendrzy nie osiedlili się tu na stałe. Nieco później dotarł tu Brytyjczyk William Dampier, jednak dopiero na początku XVIII w. (po przybyciu tu Thomasa Cooka) Wielka Brytania rozpoczęła kolonizację tych terenów. Ponieważ angielskie więzienia były w tamtym czasie przepełnione, Korona postanowiła utworzyć w Australii kolonię karną i zsyłać tam skazańców. W 1788 r. pierwsza grupa osadników dotarła do brzegów kraju i osiedliła się w zatoce, którą nazwano Sydney Cove.
W 1851 r. odkryto złoto, co spowodowało napływ bardzo wielu nowych osadników, zajmowanie coraz większych terenów i w konsekwencji eksterminację Aborygenów. W 1901 r. poszczególne stany utworzyły federację, której nadano status brytyjskiego dominium.
Australia walczyła w obu wojnach światowych, w pierwszej po stronie Ententy, w drugiej Aliantów. Aborygeni otrzymali pełnię praw obywatelskich dopiero w 1967 r., w kolejnych dekadach zwrócono im też część ziemi i objęto opieką socjalną.
Vegemite – pasta z warzyw z przyprawami, najczęściej podawana na toście posmarowanym masłem.
Meat pies – zapiekanki mięsne występujące w różnych wariantach, zazwyczaj będą z mięsem mielonym, sosem, grzybami, cebulą lub serem.
Damper – tradycyjny chleb Aborygenów z mąki, wody i soli, upieczony w popiołach ogniska.
Chicken parmigiana – panierowany sznycel z kurczaka z sosem pomidorowym i stopionym serem.
Dim sum – australijska wersja chińskiego dania o tej samej nazwie, duże smażone pierogi wypełnione mielonym mięsem i warzywami.
Barramundi – ryba z rodziny okoniowatych.
Chico roll – smażona w głębokim tłuszczu rurka z nadzieniem z mielonego mięsa i warzyw.
Pavlova – słynny deser bezowy z bitą śmietaną i owocami.
Lamington – puszyste ciastko z sosem czekoladowym lub sosem malinowym obsypane wiórkami kokosowymi
Inne popularne dania / produkty spożywcze, które warto zjeść podczas wakacji w Australii to: lody Golden Gaytime, ciasteczka Tim Tam, fish and chips, grillowane kiełbaski, mięso emu, mięso z kangura (można je spotkać w formie steków, kiełbas, burgerów itp.), a dla odważnych larwy z australijskiego Outbacku Witchetty Grubs. Sprawdź na naszym blogu, co jeszcze warto wiedzieć przed wyjazdem do Australii.
Jadąc na urlop do Australii można wwieźć przedmioty do kwoty 900 AUD dla osób powyżej 18 r.ż. i 450 AUD dla osób niepełnoletnich, 2,25 l alkoholu, 25 papierosów lub 25 g cygar /tytoniu.
Kwoty powyżej 10.000 AUD należy zadeklarować.
Jeśli zabieramy ze sobą leki na receptę, należy posiadać kopię recepty w języku angielskim. Przed wyjazdem warto sprawdzić na stronie rządowej, czy leki, które planujemy zabrać, są dozwolone.
Nie wolno wwozić owoców, zwierząt, roślin, niefabrycznie zapakowanej żywności (otwartych opakowań, produktów domowej roboty itp.). Wszelkie produkty spożywcze wwożone do kraju muszą być zgłoszone.
W sklepach: herbata 11 AUD, chipsy 3,70 AUD, czekolada 5 AUD, chleb 4 AUD, 6-pak jogurtu 5 AUD, masło 5 AUD, ciasteczka Arnotts i Tim Tam 3 AUD, pepsi 2,50 AUD, sok 2 l 4,40 AUD, Milo 8 AUD, kawa 10 AUD, szampon Palmolive 4,5 AUD, pasta do zębów 8 AUD.
W restauracjach: przystawki 12-18 AUD, sałatki 18 AUD, dania główne od 20 AUD, pizza 15 AUD, makarony 20 AUD, piwo 10 AUD, zupy 11 AUD, kawa 4 AUD.
Krem z wysokim filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne, nakrycie głowy.
Sprzęt do snurkowania, spray na komary, moskitiera, kapelusz z siatką przeciw muchom.
Ciepła bluza na wieczór, klapki i dobre buty sportowe.
Produkty spożywcze: wino, Vegemite, ciastka Tim Tam i lamington, likiery z owoców, orzechy makadamia, suszone mięso kangura (Kangaroo jerky).
Produkty użytkowe: biżuteria z opalami, kapelusz Akubra, galanteria ze skóry kangura, olejek z emu, muzyka Aborygenów, buty Ugg.
Produkty dekoracyjne: gadżety z misiami koala, kangurami, papugami i emu (kubki, breloczki, maskotki, koszulki itp.), bumerang, rękodzieło Aborygenów, didgeridoos (tradycyjny instrument).