Najpiękniejsze miejsca w Australii, które warto zobaczyć

Ten artykuł jest skierowany do Was, jeśli możecie sobie pozwolić na dłuższy urlop i marzy się Wam podróż do Australii. Postaramy się zachęcić Was do takiej wycieczki i pokazać, że w tym kraju „na końcu świata” czeka na Was wiele atrakcji, niezapomnianych przygód i zapierających dech w piersiach widoków

7 najpiękniejszych miejsc w Australii


Australia to ogromny kraj, który jest jednocześnie najmniejszym kontynentem oraz największą wyspą na Ziemi. Podzielona jest na sześć stanów, oprócz których wyróżniamy jeszcze terytoria i terytoria zależne. Australijskie stany wywodzą się bezpośrednio z dawnych kolonii brytyjskich, a ich autonomia jest chroniona przez konstytucję. Ten olbrzymi kraj zadziwia różnorodnością przyrody, pięknymi plażami, największą na świecie rafą koralową, lasami deszczowymi zamieszkałymi przez krokodyle i pająki. Australia to kraj skrajności: z jednej strony dzika, fascynująca przyroda, a z drugiej – wielkie i nowoczesne metropolie, jak Melbourne czy Sydney. Australia to także jej rdzenni mieszkańcy – Aborygeni, których historie można poznać podziwiając choćby skalne malowidła w Parku Kakadu. Poznajcie zatem kilka najpiękniejszych – naszym zdaniem – miejsc w Australii.



1. Niesamowite rezerwaty przyrody.


• Park Narodowy Kalbarri – jedno z najpiękniejszych miejsc w Australii, z bardzo łatwym dostępem, który sprawia, że jest to najczęściej odwiedzany park na Zachodnim Wybrzeżu. Kalbarri dzieli się na Costal Cliff, czyli część położoną tuż nad Oceanem, obfitującą w niezwykłej urody trasy widokowe biegnące przez malownicze klify, z których można podziwiać rozległe doliny i bezkres Oceanu. Warto zwrócić szczególną uwagę na słynny cud natury – Nature Window. Drugą część parku stanowią kaniony, wąwozy i urwiska wyrzeźbione przez rzekę Murchinson. Pełno jest tu tras trekkingowych i punktów widokowych;

• Park Narodowy Purnululu – to grupa skalnych formacji kształtem przypominających gigantyczne ule, od 2003 r. znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Najbardziej charakterystycznym elementem tego olbrzymiego parku jest masyw Bungle Bungie;

• Park Narodowy Nambung – na jego terenie znajduje się The Pinnacles Dessert piaszczysta pustynia z wystającymi pionowo piaskowymi skałami, które tworzą iście księżycowy krajobraz. Te charakterystyczne wieżyczki są pozostałością po drzewach rosnących na tym terenie przed wiekami; podczas przejażdżki samochodem przez pustynię warto wypatrywać zamieszkujących ją emu;

• Park Narodowy Watarrka – północne krańce Australii kryją niesamowity Kanion Królewski, którego ściany mierzą ponad 100 m wysokości; jest to święte miejsce Aborygenów, którzy przez wieki tworzyli na ścianach kanionu naskalne malowidła dokumentujące ich historię;

• Park Narodowy Kakadu – został utworzony w 1981 r. i od razu znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO; park jest domem dla wielu gatunków ze świata fauny i flory; żyje tu ponad 15 gatunków żab, 60 gatunków ssaków, 120 gatunków gadów i 10 tysięcy gatunków owadów. W parku można obserwować krokodyle w ich środowisku naturalnym, przejść się po lesie deszczowym wśród bujnej roślinności, podziwiać słynne Wodospady Twin Falls i poznać historię Aborygenów wymalowaną na skałach.

2. Bajeczne rafy koralowe.


• Wielka Rafa Koralowa – znajduje się na północno-wschodnim wybrzeżu i jest przykładem największej na Ziemi jednolitej struktury stworzonej przez organizmy żywe, składa się z ponad 2900 pojedynczych raf i 900 wysp, zajmując powierzchnię 344 000 km2; Wielka Rafa jest widoczna z kosmosu i jest uznawana za jeden z siedmiu światowych cudów przyrody. Rafę zamieszkuje ponad 1500 gatunków ryb i 600 gatunków koralowców;



• Rafa Ningaloo – znajduje się na zachodnim wybrzeżu w pobliżu Perth, może nie jest tak znana jak Wielka Rafa, ale dzięki łatwemu dostępowi umożliwia nam obserwację dzikiej fauny – wystarczy zejść z plaży do wody, zanurzyć się w niej z maską i rurką, a oszałamiający podwodny świat będzie w zasięgu naszych oczu; nieopodal Ningaloo można zaobserwować stada wielorybów i rekinów, delfiny i płaszczki.

3. Uluru (Ayers Rock) – święte miejsce Aborygenów i największy monolit świata, zbudowany z charakterystycznego czerwonego piaskowca. Wyrasta w samym sercu australijskiego kontynentu z suchej równiny. Słynna skała ma ponad 318 m wysokości i 8 kilometrów w obwodzie, została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ponieważ skała zbudowana jest z piaskowców obserwujący ją turyści odnoszą wrażenie, że zmienia kolory. W rzeczywistości jej barwa – czerwona, pomarańczowa, różowa lub szara – zależy od pory dnia i kąta padania promieni słonecznych. W pobliżu Uluru znajduje się zespół 30 monolitów skalnych – Kata Tjuta, co w języku Aborygenów oznacza „wiele głów”. Dawniej było to miejsce publicznych sądów i publicznego wymierzania kar.



4. Trasa Great Ocean Road – malownicza trasa łącząca miasta Torquay i Warrnambool w stanie Wiktoria. Trasę wybudowano po I wojnie światowej w hołdzie poległym podczas walk żołnierzom. Przejażdżka tą trasą pozwala nam podziwiać przepiękne widoki, wzdłuż niej znajdują się liczne parki z bujną roślinnością i plaże uwielbiane przez surferów. To właśnie z Great Ocean Road można podziwiać grupę monolitów zwaną 12 Apostołami, czyli wystające z Oceanu skały, które powstały z rozpadających się klifów.

5. Różowe jezioro Hillier – słone jezioro na wyspie Middle należącej do Archipelagu Recherche, zostało odkryte w 1802 r. przez brytyjskiego podróżnika – Matthew Flindersa. Jego cechą charakterystyczną jest niezwykły różowy kolor, na zdjęciach z lotu ptaka wygląda jak plama farby rozlanej wśród lasów. Do dziś nie wiadomo właściwie skąd bierze się tak intensywna barwa wody. Naukowcy początkowo uważali, że kolor jest wynikiem dużego zasolenia i obecności alg morskich i różowych halobakterii, ale ostatecznie nie zdołano tego udowodnić. Kąpiel w jeziorze jest całkowicie bezpieczna, ponieważ w wodzie nie ma żadnych związków szkodliwych dla człowieka.

6. Góry Błękitne – położone około 100 km na zachód od Sydney, nazwę zawdzięczają delikatnej mgiełce, którą tworzą olejki eteryczne wydzielane przez eukaliptusy. Jedną z charakterystycznych formacji w Górach Błękitnych są Trzy Siostry – góry Meehni, Wimlah i Gunnedo. Według miejscowej legendy są to siostry zaklęte w kamień, które zakochały się w mężczyznach z innego plemienia. Szaman przemienił siostry w kamienie, ponieważ chciał uchronić je przed skutkami wojny plemion. Niestety siostry na zawsze zostaną zaczarowane, ponieważ szaman zginął podczas bitwy.



7. Tasmania – dzika wyspa słynąca z diabłów tasmańskich, czyli małych i słabowidzących, ale niezwykle agresywnych mięsożernych ssaków z gatunku torbaczy, które tylko tutaj występują na wolności. Została odkryta w XVII w., by w połowie wieku XIX stać się kolonią karną. Jej kolonialną przeszłość dokumentuje staroangielska zabudowa i więzienie w Port Arthur. Można tam znaleźć przecudne, dzikie plaże, z najsłynniejszą Wineglass Bay na czele, która w wielu rankingach zaliczana jest do 10 najpiękniejszych plaż świata. Wielką osobliwością Tasmanii są drzewa trawiaste. Niewątpliwie Tasmania to niezwykle urokliwy zakątek Australii, gdzie natura wciąż wiedzie prym, nie ma zbyt wielu mieszkańców ani tym bardziej turystów. Wyspa dzielnie broni się przed postępem cywilizacyjnym, warto się tam wybrać, nim to się zmieni.

Data Publikacji: 21.08.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Pustynia Namib – najstarsza pustynia świata. Gdzie leży? Jak powstała?Pustynia Namib, której nazwa w języku nama oznacza „miejsce, gdzie nic nie ma”, jest najstarszą pustynią na świecie. Jej wiek szacuje się na co najmniej 55 milionów lat, co czyni ją nie tylko najstarszym obszarem pustynnym, ale także jednym z najstarszych nieprzerwanie istniejących krajobrazów na Ziemi. Ten rozległy pas pustynny, rozciągający się wzdłuż wybrzeża Atlantyku, charakteryzuje się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi i unikalnym ekosystemem, który wykształcił się w wyniku długotrwałej izolacji geograficznej. To jedyne miejsce na świecie, gdzie pustynne wydmy wysokie na 300 metrów spadają bezpośrednio do oceanu. Dowiedz się, jak powstało to niezwykłe miejsce oraz w jaki sposób przetrwały tu jedne z najbardziej niezwykłych organizmów na Ziemi.
krajobraz kierunku
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji – zwiedzanie. Najważniejsze trasy i wskazówkiPark Narodowy Jezior Plitwickich, usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, stanowi wyjątkowy przykład procesów krasowych. Od 1949 roku jest obszarem chronionym, a od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Ten kompleks jezior, położony w południowej części masywu górskiego Mała Kapela w Górach Dynarskich, powstał w wyniku tysiącletnich procesów geologicznych. Dowiedz się więcej o tym zachwycającym miejscu i dołącz do tysięcy ludzi z całego świata, którzy odwiedzili Jeziora Plitwickie!
krajobraz kierunku
Kampania – atrakcje. Jakie zabytki, przyrodnicze perełki oraz urokliwe miasteczka skrywa ten rejon?Kampanię ukształtowały trzy siły: morze, wulkany i ludzie. Na przestrzeni trzech tysięcy lat greccy koloniści, rzymscy patrycjusze i normańscy władcy pozostawili tu swoje ślady w postaci świątyń, willi i zamków. Region oferuje wszystko, czego można oczekiwać od włoskich wakacji: piaszczyste plaże, starożytne zabytki, malownicze wybrzeża, wyspy pełne uroku i aktywny wulkan. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj propozycję najciekawszych atrakcji Kampanii!
krajobraz kierunku
Agadir – atrakcje regionu Maroka odrodzonego z gruzówGdyby ktoś powiedział mieszkańcom Agadiru z lat 50. XX wieku, że ich miasto stanie się jednym z najnowocześniejszych kurortów Afryki, zapewne by nie uwierzyli. A jednak historia lubi pisać nieoczekiwane scenariusze. Dziś Agadir to największy nadmorski kurort Maroka, z nowoczesnym centrum, międzynarodowymi hotelami i 10-kilometrową plażą. W tym przewodniku znajdziesz najciekawsze miejsca w mieście i jego najbliższych okolicach. Przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić ten zakątek Maroka.