Powierzchnia
7,686,850 km2
Artykuły
Aborygeni - rdzenni mieszkańcy Australii, czyli najstarsza kultura świataAborygen – łac. ab origine – znaczy od początku. Ci pierwsi mieszkańcy Australii byli tam bowiem niemal od zarania dziejów, a przynajmniej dziejów tego najbardziej oddalonego od Polski, pustynnego kraju. Mimo że obecnie żyje ich zaledwie około 900 tysięcy i stanowią niewiele ponad 3% ludności całej Australii, to niegdyś mieszkali tam zupełnie sami. W kompletnej izolacji, odcięci od całej reszty świata, na tym kontynencie-wyspie wytworzyli unikalną kulturę, która trwa niezmieniona nieprzerwanie od, bagatela, 60 tysięcy lat! Dla porównania – cywilizacja chińska trwa od zaledwie 5 tysięcy lat i wiemy o niej całkiem sporo... a ile wiesz o Aborygenach? 12 zaskakujących ciekawostek i faktów o Australii, czyli czego na pewno nie wiesz o najmniejszym kontynencieAustralia to jedno z najbardziej oddalonych miejsc od Polski – dzieli nas aż 15 tysięcy kilometrów oraz… całe mnóstwo różnic przyrodniczych i kulturowych. Mówi się, że w kraju Down Under wszystko jest na głowie, a ciekawostki o Australii należą do jednych z najczęściej wyszukiwanych tematów w internecie.
O niezwykłości przyrody tego najmniejszego kontynentu, skaczących na kilka metrów kangurach, wiecznie śpiących misiach koala i niebezpiecznych pająkach słyszał niemal każdy, podobnie jak o operze w Sydney czy pradawnych świętych górach Aborygenów. Faktów na temat Australii, które mogą Cię zaskoczyć nie brakuje, a więc czy wiesz że…
Kangury i inne cuda Antypodów, czyli jakie zwierzęta możesz spotkać w AustraliiAustralia to rozległy, pradawny ląd. Nocą nad głowami świeci tam Krzyż Południa, mieszkańcy „chodzą do góry nogami”, a australijskie zwierzęta wyewoluowały w niespotykane nigdzie indziej formy. Miliony lat oddalenia od innych kontynentów dało o sobie znać. 83% gatunków ssaków, 89% gadów i 93% płazów tworzących faunę Australii to bowiem endemity, czyli gatunki nie występujące na żadnym innym kontynencie. Tylko w kraju Down Under możesz spotkać się także z charakterystycznymi żółto-czarnymi znakami ostrzegawczymi na drogach: uwaga na kangury, koale, emu, ale także... pingwiny! Kiedy lecieć do Australii? Klimat i pogoda antypodówSpecyficzne położenie Australii sprawia, że zawsze jest tu gorąco. Istnieją jednak pewne istotne różnice pomiędzy regionami kraju, które sprawiają, że pogoda bywa tu bardziej zróżnicowana, w zależności od miesiąca. Poznajcie klimat Antypodów widziany z perspektywy Europejki i sprawdźcie, kiedy najlepiej tu przylecieć. Najpiękniejsze miejsca w Australii, które warto zobaczyćTen artykuł jest skierowany do Was, jeśli możecie sobie pozwolić na dłuższy urlop i marzy się Wam podróż do Australii. Postaramy się zachęcić Was do takiej wycieczki i pokazać, że w tym kraju „na końcu świata” czeka na Was wiele atrakcji, niezapomnianych przygód i zapierających dech w piersiach widoków