wypoczynek

Wczasy w Omanie - co musisz wiedzieć?

  • O Omanie
  • Opinie
  • Pogoda
  • Artykuły
Flaga Omanu

Oman

Stolica:
Maskat
Waluta:
OMR
Powierzchnia:
309 500 km2
Liczba ludności:
3 312 000

Wakacje w Omanie

Wczasy w Omanie – kraju rajskich plaż i wiecznego słońca

Miłośnicy leniwego wypoczynku, błogiego leżakowania na plaży czy zażywania kąpieli będą zachwyceni. Oman to bowiem kraj o bardzo kraj o dużej ilości plaż, zarówno kamienistych, jak i piaszczystych oraz krystalicznie czystej, gorącej wodzie. Turystyka w Omanie dopiero rozkwita, dlatego też wszyscy lubiący wypoczynek z dala od zgiełku powinni czym prędzej wybrać się na wakacje do Omanu! Nie znaczy to jednak, że kraj ten nie ma rozwiniętej infrastruktury hotelowej czy gastronomiczne. Spotkamy tu zarówno urokliwe kwatery prywatne, jak i ekskluzywne hotele. W pobliżu jednych i drugich możemy zaś liczyć na fantastyczną lokalną kuchnię, będącą kwint esencją tego, co kochamy w arabskich potrawach. Wyśmienity hummus, moutabal, falafele, samosy, a wszystko okraszone sokami ze świeżych egzotycznych owoców oraz koktajlami z lodami. Miłośnicy dobrego jedzenia powinni koniecznie wybrać się na wakacje do Omanu!

Wakacje w Omanie –Portugalska stolica

Założony przez Portugalczyków Muskat, stanowi stolicę kraju. Miasto rozciąga się wzdłuż wybrzeża, będąc wtłoczonym między piaszczyste plażami, a górami pustyni. Muskat to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Z jednej strony mamy bowiem do dyspozycji nieskazitelne plaże, pokryte drobnymi muszelkami, idealne wręcz do spędzeni czasu z dziećmi. Z drugiej strony poszarpane brzegi i wysokie skały przecinające plaże, tworzące wąskie zatoczki, porośnięte często przez zielone oazy. A wszystko to praktycznie w centrum miasta! W Muskacie znajduje się także tradycyjny arabski bazar. Ogromny, wypełniony po brzegi najróżniejszymi egzotycznymi przedmiotami stanowi prawdziwy relikt kulturowy. Dzięki umiejętnemu zarządzaniu Muskat zachował swój pierwotny arabski charakter. I choć znajdziemy tu także luksusowe samochody, jachty czy hotele, wszystko to wpasowuje się dobrze w tradycyjną architekturę i krajobraz.

Wczasy w Omanie – malownicza prowincja

Oman to także kraj niezwykłych zjawisk przyrodniczych, o czym świadczą chociażby występujące na półwyspie Musandam fiordy. Absolutnie unikalny krajobraz, przypominający ten znany nam z Norwegii, rozpościera się między górami wyłaniającymi się wprost z morza na wysokość 2000 metrów. Wakacje w Omanie to także okazja, aby zobaczyć drugi na świecie (po Wielkim Kanionie w Arizonie) najgłębszy kanion na świecie. Wielki Kanion Omanu tworzony jest przez dwie doliny – Wadi Al Nakhur i Wadi Ghul.

Opinie o Omanie

Omanie
6.0 /6

rejs

czysto, bezpiecznie, bardzo ciekawy kraj, dobra opieka socjalna/mieszkania/, tereny górzyste jak i wspaniałe plaże
Dodał(a):
Irena, SUCHA BESKIDZKA, 16.03.2020
5.5 /6

Oman

Przepiękne państwo, czysto przyjaźnie ,na pewno tam wrócimy na dłuższy pobyt.Muskat bardzo polecamy.
Dodał(a):
Robert, Piastów, 11.03.2020
5.5 /6

Oman

Zachwyciłam sie Muskatem ,piękne miasto , wspaniałe budowle, typowo arabska ornamentyka, piękny kraj
Dodał(a):
Teresa, Swierklany, 11.03.2020
6.0 /6

Oman

Do tego kraju warto jeszcze raz wrocic chociazby na wypoczynek nad oceanen, bardzo przyjazni ludzie.
Dodał(a):
Bogdan, 17.01.2020
6.0 /6

Wspanialy Władca ,Wierny Lud , Zorganizowane i bezpiecznePanstwo

Madrosc rzadzenia , autorytet sultana i kraj kwitnie, a ludzie radosni ! Swietne drogi , jednolita zabudowa , poszanowanie tradycji i religii
Dodał(a):
Bozenna, 30.12.2019
6.0 /6

Oj ileż tam nowego

Kraj pięknie się rozwijający nowe drogi nowe lotnisko piękna niska klimatyczna zabudowa na tle pasm górskich dużo zieleni. Myślę że tam wrócę
Dodał(a):
Helena, 26.11.2019
6.0 /6

Baśniowy Oman

Oman to piękne plaże, baśniowe forty, cudowna pustynia, niesamowite góry i wbrew pozorom fantastyczna przyroda. Jest to oczywiście kraj pustynny… ale już za czasów rzymskich tereny dzisiejszego Omanu i Jemenu nazywano Arabia Felix, czyli żyzna (dzięki docierającym tu monsunom). Tak więc nawet miłośnicy zieleni mogą znaleźć tutaj zachwycające miejsca… oczywiście nie o każdej porze roku. W większości dolin (Wadi), dzięki systemowi nawadniającemu jest bardzo zielono. Nawet na pustyni znajdziemy karłowate drzewka, trawy i drobne krzaczki walczące o przetrwanie. :)
Oman to kraj ciągle jeszcze nieodkryty dla masowej turystyki, nie ma tu tabunu turystów wylewających sią z autokarów, a niekiedy nawet dla miejscowych jesteśmy egzotyką i robią nam potajemnie zdjęcia :)
Już jadąc tutaj słyszałem, że Omańczycy są niezwykle mili. Na miejscu przekonałem się, że tak faktycznie jest. Na każdym kroku spotykałem się z uśmiechem, chęcią pomocy czy choćby zapytaniem skąd jesteśmy. I nie było to tak nachalne jak w Tunezji czy Egipcie.
Najbardziej zachwyciło mnie to, że większość Omańczyków chodzi w tradycyjnych strojach – mężczyźni w „diszdaszach” (przeważnie biała szata) oraz wyszywanych czapeczkach „kuma„. 
Niesamowite jest to, że kraj posiadający podobne zasoby ropy podążył zupełnie inną ścieżką niż Emiraty Arabskie, nie znajdziemy tu szklanych drapaczy chmur, megawypasionych hoteli, Oman pozostał naturalny, swojski i prawdziwy, większość sprzedawców czy personelu hotelowego stanowią Omańczycy, za to należą im się ogromne brawa.

Dodał(a):
Krzysztof, 09.02.2018
6.0 /6

Prawdziwe

Oman jest taki "prawdziwy",nie sztuczny pod turystow,taki naturalny.

Dodał(a):
Anna, 19.01.2018
5.9/6 Ocena ogólna Omanie

Pogoda w Omanie

Zwrotnikowy klimat Omanu charakteryzuje się bardzo zróżnicowanymi temperaturami. Latem temperatury wskazują zwykle 29-35°C, ale na pustyni słupek rtęci może ekstremalnie wzrastać nawet do 40-50°C.
Nieco łagodniejsza pogoda występuje na wschodnim wybrzeżu Omanu. Nad krajem mogą także pojawiać się cyklony tropikalne, które powstają nad Oceanem Indyjskim i przemieszają się ku północy.

Największe atrakcje turystyczne Omanu. Co warto zwiedzić?

Jeszcze do niedawna o Omanie wiedziałam niewiele. Byłoby tak zapewne do dziś, gdyby nie przyjaciele, którzy właśnie wrócili z wyprawy do tego pięknego kraju. Egzotyczne opowieści i zdjęcia, jakie ze sobą przywieźli wystarczyły, żebym zaczęła przeczesywać oferty biur podróży. Decyzja o wyjeździe była mocno spontaniczna. I wiecie co? Teraz oceniam ją jako jedną z najlepszych w swoim życiu.