wypoczynek

Wczasy w Słowenii - co musisz wiedzieć?

  • O Słowenii
  • Opinie
  • Pogoda
  • Artykuły
Flaga Słowenii

Słowenia

Stolica:
Lublana
Waluta:
EUR
Powierzchnia:
20 273 km2
Liczba ludności:
2 061 952

Malownicza kraina - Wczasy w Słowenii

Słowenia to stosunkowo niewielki kraj, wywodzący się z kręgu dawnych krajów Jugosławii. Wciśnięta pomiędzy Włochy, a Chorwację, nie ma zbyt dużego dostępu do morza, mimo to przykuwając co roku uwagę wielu turystów. Co takiego warto sprawia, że Słowenia to świetny kraj na wakacyjny wyjazd? Między innymi niezwykle malowniczy, różnorodny krajobraz, pełen górskich pasm, jaskiń i pięknych jezior. Działalność krasowa odcisnęła tu bowiem swoje bardzo wyraźne piętno, a Słoweński kras należy do jednego z najpiękniejszych na świecie. W dodatku dostępnych do eksplorowania zarówno przez profesjonalnych grotołazów, jak i turystów-amatorów.

Co robić w Słowenii? – wakacje w Słowenii
Miejsc, jak i możliwości wypoczynku jest w Słowenii co niemiara, dlatego też nawet najbardziej wymagający turyści nie będą mieli tu czasu na nudę. Co robić podczas wakacji w Słowenii? Na pewno warto wjechać kolejką na Vogel, 1535 m. górę, z której szczytów będziesz mógł podziwiać bajkowy widok rozpościerający się na alpejskie szczyty i pobliskie jezioro Bohinj. Jeżeli lubisz wędrówki, możesz zrobić sobie malowniczy spacer wokół Bohinj. Panuje to bezkresna, niczym niezmącona cisza, a woda w jeziorze zachwyca swoją krystaliczną czystością, przykuwając uwagę artystów, pisarzy czy miłośników sportów wodnych. Co jeszcze można robić na wczasach w Słowenii? Udać się nad inne równe piękne jezioro – Bled. To tu mieściła się letnia rezydencji słynnego przywódcy Jugosławii – Tito. Na środku jeziora znajduje się fantastyczny kościółek z ogromnym dzwonem, w który możesz zabić. Słowenia to również kraj pięknych wodospadów. Do najsłynniejszych należą Pericnik w dolinie Vrata, Martuljek Dolny czy Boka.

Spacer po Ljubljanie – wczasy w Słowenii
Choć Ljubljana nie należy do największych czy najbardziej znanych europejskich metropolii, nie oznacza to, iż stolica Słowenii jest nudna. To niewielkie miasto ma do zaoferowania przede wszystkim nienaruszoną, historyczną zabudowę starego miasta, bogatą ofertę rozrywkową oraz serdecznych, przyjaźnie nastawionych mieszkańców. Co ważne, niewielkich rozmiarów Ljubljana sprawia, iż większość atrakcji miasta skupionych jest blisko siebie, dostępna w formie pieszego spaceru. Warto przede wszystkim zwiedzić starówkę, położoną wzdłuż rzeki Ljubljanica wraz z trzema słynnymi mostami, którymi przekracza się rzekę. Oprócz mostów, charakterystycznymi budynkami stolicy są choćby katedra Św. Mikołaja i kościół Franciszkanów. Zmęczeni zwiedzaniem, możemy udać się do urokliwego Parku Zvezda (park gwiazdy).

Opinie o Słowenii

Słowenii
4.5 /6

Słowenia opinia

Na wycieczce w planie był tylko krótki spacer po stolicy, miasto bardzo ładne. Niestety zwiedzanie było we wczesnych godzinach rannych więc nie mogliśmy zaobserwować jak miasto żyje. Ogólnie dobre wrażenia. Warto przyjechać zwiedzić.
Dodał(a):
Michał, 07.09.2021
6.0 /6

Naturalna Słowenia

Słowenia to malutki, urokliwy kraj, gdzie człowiek może odpocząć od zgiełku wielkich miast. Niesamowita przyroda Słowenii zachwyca i sprawia, że chcę się wracać.
Dodał(a):
Joanna, Katowice, 02.08.2021
6.0 /6

Małe jest piękne

Pomimo niewielu miejsc, które udało nam się zwiedzić na Słowenii jesteśmy nią oczarowani - idealnym podsumowaniem jest powiedzenie, że małe jest piękne.
Dodał(a):
Milena i Tomek, 30.08.2021
6.0 /6

Piękny mały kraj na Bałkanach

Słowenię warto zobaczyć. Nie tylko nocą podczas przejazdu do Chorwacji. Ma piękną architekturę, wspaniałe zabytki i zachwycające malownicze krajobrazy.
Dodał(a):
Aleksandra, 16.08.2021
6.0 /6

Słowenia

Jaskinia Postojna zrobiła na mnie piorunujące wrażenie jak również stolica Słowenii, czyli Lublana, myślę że jeszcze tam kiedyś wrócę.
Dodał(a):
Angelika, Wysocice, 07.09.2021
6.0 /6

sLOVEnia

Piękny, choć maleńki kraj z malowniczymi miasteczkami i wszystkim czego potrzeba w pobliżu - od morza po góry i jaskinie
Dodał(a):
Monia, Gliwice, 21.09.2021
6.0 /6

Słowenia w pigułce

Mieliśmy możliwość zwiedzenia stolicy o bardzo wczesnej godzinie w niedziele. Stąd brak kontaktu z miejscowymi ludźmi.
Dodał(a):
Maciej, Białystok, 27.08.2021
6.0 /6

Mały duży kraj

Słowenia to mały kraj ale ma bardzo dużo do zaoferowania , piękna przyroda, ciekawe zabytki smaczna kuchnia
Dodał(a):
Magdalena , Szczecin, 16.09.2021
4.5 /6

s

Słowenia to piękny zielony kraj i pasuje do niej : małe jest piękne. Widać dbałość Słoweńców o środowisko.
Dodał(a):
EWA, BIELSKO-BIAŁA, 26.08.2021
5.5 /6

Nowoczesne państwo

Mały kraj ale bardzo różnorodny. Wiele ciekawostek można usłyszeć od lokalnej Pani przewodnik w stolicy.
Dodał(a):
Sabina, Kraków, 14.09.2021
6.0 /6

Piękna jest Slowenia

Można zobaczyć najciekawsze miejsca. Oferta jest różnorodna: średniowieczne miasta, fascynująca jaskinia. Jedyną w swoim rodzaju stadnina koni.
Dodał(a):
Małgorzata, ŁÓDŹ, 30.08.2020
6.0 /6

Słodziutka, przytulna i w swej istocie piękna

Mieliśmy okazję odbyć spacer po malowniczej Ljubljanie, pełnej sekretów, z majestatycznym zamkiem, smoczym i potrójnym mostem, katedrą, cerkwią i szemrzącą Ljublijanicą...Było fantastycznie! Urzekło mnie to miasto! Ma w sobie taką tajemniczość a jednocześnie spokój i harmonię...Chciałbym w przyszłości móc tutaj powrócić i spędzić chociaż kilka dni, by poczuć poczuć prawdziwie tę stolicę... Obok Ljubljany odwiedziliśmy jeszcze jaskinię Postojną. Tutaj wielkie WOW! Majstersztyk! Tutaj prawdziwie czuje się historię ziemi. Monumentalne formy skalne, przestronne korytarz, wspaniała kolejka, jakoby Nautilius pod ziemię i do tego cudowny Odmieniec Jaskiniowy...Nic dodać, nic ująć!
Dodał(a):
Mieszko, Bełchatów, 26.08.2020
6.0 /6

Bajeczna Słowenia

Słowenia to kraj, w którym bez wahania zgodziłabym się zamieszkać: zielono, czysto, cicho i spokojnie, brak tłumów, mnóstwo ścieżek rowerowych i innych udogodnień dla osób aktywnych, piękne widoki, dobre jedzenie, świetna pogoda latem.
Dodał(a):
Doris, 26.08.2020
5.5 /6

Piękiny., mały kraj

Warto jechać , wrażenia niezapomniane. Morze, góry, jeziora, jaskinie. Wszędzie czysto, wycieczka godna polecenia.
Dodał(a):
Alicja , 16.08.2020
6.0 /6

Postojnska Jama

Polecam spacer po jaskini i przejażdżkę podziemną kolejką, można zobaczyć stalagmity i stalaktyty i niespotykanego w innych miejscach odmieńca jaskiniowego! :)
Dodał(a):
Justyna, Warszawa, 11.08.2020
6.0 /6

Słowenia

Mały kraj który warto zobaczyć. Lublana piękna. Idealny kraj na weekendowy wyjazd. Kraj o 2 wpływach w przeszłości więc architektura włosko - austriacka.
Dodał(a):
Sylwia, Włocławek, 10.08.2020
5.7/6 Ocena ogólna Słowenii

Pogoda w Słowenii

Większość Słowenii leży w strefie klimatu umiarkowanego, choć na wybrzeżu panuje często pogoda charakterystyczna dla klimatu śródziemnomorskiego. To właśnie tam występują najwyższe temperatury, które latem sięgają nawet 30°C. W sercu Słowenii lata są dość gorące (ok. 21°C w czerwcu), a zimy mroźne. Temperatura spada często poniżej 0°C, a na północnym zachodzie występują obfite opady śniegu.

Najpiękniejsze miejsca i zabytki Słowenii

Słowenia to niedoceniana destynacja wyjazdów wakacyjnych. Poznaj najciekawsze miejsca i zakochaj się w Słowenii na blogu r.pl