Plan wycieczki
Dzień 1
Wyloty z Polski. Zbiórka przy stanowisku odpraw Rainbow na poszczególnych lotniskach na 2 godziny przed wylotem samolotu. Aktualne rozkłady prosimy sprawdzać na www.R.pl/rozklady. Wylot do Antalyi. Po przylocie transfer do hotelu w Antalyi, spotkanie z pilotem. Czas wolny. Klienci przylatujący późnym wieczorem nie mają w tym dniu obiadokolacji, w zamian otrzymają prowiant w postaci pakietów. (Trasa ok. 20 km).
Dzień 2
Po śniadaniu przejazd przez malownicze góry Taurus w kierunku miejscowości Uşak. Zwiedzimy tam Muzeum Archeologiczne, które przechowuje bajeczny skarb króla Lydii, Krezusa. Lydowie jako pierwsi używali monet ze złota i srebra, a część muzeum poświęcono właśnie historii monet. Następnie przejedziemy do malowniczego kanionu Ulubey, uznawanego za drugi największy kanion na świecie po Amerykańskim Wielkim Kanionie Kolorado (zajrzymy do kanionu ze szklanego tarasu widokowego). Kolejnym punktem programu będzie tajemnicze antyczne miasto Blaundos. W niesamowitej dolinie zobaczymy bramę miejską z czasów hellenistycznych oraz rzymskie budynki publiczne i mury obronne. Zakwaterowanie kolacja i nocleg w hotelu w okolicach Uşak. Trasa ok. 290 km.
Dzień 3
Po śniadaniu przejazd do miejscowości Kula, gdzie zobaczymy klasyczne osmańskie domy z XVIII i XIX wieku. Te drewniane domy z kamiennymi parterami, dachami krytymi dachówkami i dziedzińcami, są typowym przykładem zabudowy z tamtych czasów. Następnie udamy się do parku geologicznego Kula Salihli (UNESCO)– jedynego w Turcji geoparku. Wielki geograf starożytności Strabon określał te okolice jako Katakekaumene, czyli spalony kraj, ze względu na czarne bazaltowe skały. Historia geologiczna tego terenu sięga 200 mln lat a nad wszystkim góruje najmłodszy w Turcji wulkan. Kolejnym miejscem, które odwiedzimy będzie stolica Lydii, Sardes- miasto którego historia sięga 5000 lat wstecz. Przez 1400 lat od VII w p.n.e. do VII w n.e. miasto utrzymywało pozycję jednego z najważniejszych miast tej części świata. Było to również miasto określane mianem jednego z siedmiu kościołów Azji wzmiankowanych w Apokalipsie świętego Jana. Zobaczymy pozostałości monumentalnej świątyni Artemidy oraz pozostałe z czasów rzymskich łaźnie z ogromnym gimnazjonem oraz wspaniałą synagogę z zachowanymi fragmentami mozaik. Kolacja i nocleg w hotelu w okolicach Manisa. Trasa ok. 200 km.
Dzień 4
Po śniadaniu zwiedzanie Manisy - wizyta w meczecie Muradiye, zbudowanym w latach 1583-92 wedle projektu wielkiego architekta Sinana projektanta między innymi meczetu Sulejmana Wspaniałego w Stambule i Sułtana Selima w Edirne. Następnie udamy się do antycznego miasta Aizanoi, w którym znajduje się jedna z najlepiej zachowanych świątyń Zeusa. Oprócz tego zobaczymy tam pozostałości Macellum - jednej z najstarszych giełd na świecie gdzie zachował się zapis z dekretem Domicjana podającym ceny maksymalne. Zobaczymy także jedyny na świecie przykład połączonego teatru i stadionu. Przejazd do Eskişehir, nowoczesnego miasta położonego nad rzeką Porsuk, udamy się na rejs po rzece. Dla chętnych, za dodatkową opłatą ok. 30 EUR/os., zwiedzanie Eskişehir nocą. Kolacja i zakwaterowanie w hotelu w Eskişehir lub okolicy. Trasa ok. 400 km.
Dzień 5
Po śniadaniu przejazd do malowniczego miasteczka Sivrihisar położonego u stóp ostro zakończonej góry, od której miejscowość wzięła swoją nazwę „Ostra Twierdza”. To tam, wśród starych domostw, zobaczymy jeden z meczetów wpisanych w 2023 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO - meczet ten jest przykładem XIII-wiecznych seldżuckich meczetów hypostylowych. Następnie odwiedzimy kolejne miejsce wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2023 roku, czyli Stolicę Frygii - Gordion. Po obejrzeniu pozostałości miasta zobaczymy ogromny tumulus będący grobem jednego z frygijsich władców - najprawdopodobniej Midasa. Wejdziemy wąskim korytarzem do wnętrza gdzie znaleziono komorę z drewna cedrowego, w której spoczywał władca złożony z bogatym wyposażeniem, które zobaczymy w Muzeum w Ankarze. Następnie przejedziemy do stolicy Republiki Tureckiej - Ankary, gdzie zapoznamy się z historią cywilizacji na tych terenach w Muzeum Cywilizacji Anatolijskich. Znajdują się tam najważniejsze przedmioty odnalezione przez archeologów na terenach współczesnej Turcji - od Gobeklitepe i Catalhoyuk, poprzez wyroby kultury Hatti i reliefy hetyckie, Asyryjską ceramikę, przedmioty z grobu Midasa i twory kultury Urartu. Dodatkowo część muzeum poświęcona jest znaleziskom z Ankary. W Ankarze zobaczymy też dostojny budynek, gdzie 23 kwietnia 1920 roku zebrał się po raz pierwszy parlament. Zobaczymy też najbardziej okazałe w mieście pozostałości z czasów rzymskich - czyli świątynię Augusta. Dla odprężenia proponujemy wizytę w prawdziwej łaźni tureckiej, gdzie podczas zabiegów w pianie oraz masażu zrelaksujemy się po ciężkim dniu (płatne dodatkowo ok. 45 EUR/os.), a wieczorem wycieczkę Ankara Nocą, podczas której poznamy nocne życie historycznej dzielnicy Kaleiçi (płatne dodatkowo ok. 30 EUR/os.). Zakwaterowanie w hotelu w Ankarze. Obiadokolacja i nocleg.
Dzień 6
Po śniadaniu przejazd do Doliny Frygijskiej - krainy powstałej miliony lat temu w wyniku erupcji wulkanów, której formy skalne przypominają Kapadocję. Poza tworami skalnymi zobaczymy też pomniki frygijskie m.in. Monument Midasa - zwany tak od błędnie odczytanego imienia z pomnika. Imię MIDA prawdopodobnie nie odnosi się do słynnego frygijskiego króla lecz do jednego z określeń Bogini Matki. Zobaczymy także frygijskie pomniki grobowe: lwią skałę i wężową skałę oraz najlepiej zachowany nazywany Maltas. Zobaczymy także malownicze okolice jeziorka Emre. Następnie przejedziemy do Afyonkarahisar gdzie wejdziemy na górującą na czarnej wysokiej skale twierdzę. Przyjazd do hotelu w Gazlıgöl lub okolicy. Kolacja i nocleg. Trasa ok. 280 km.
Dzień 7
O wschodzie słońca możliwość skorzystania z lotu balonem nad Doliną Frygijską - za dodatkową opłatą ok. 180 EUR/os. Po śniadaniu przejazd do Sagalassos - jednego z najwspanialszych miast antycznej Pizydii. Najważniejszym zabytkiem tego miejsca jest działająca nadal fontanna Antoninów. Ponadto zobaczymy inne pomniki okolic agory oraz teatr z czasów rzymskich. W drodze do Antalyi odwiedzimy także jaskinię krasową Insuyu o długości 597 metrów. W tym dniu możliwość zrobienia zakupów galanterii skórzanej oraz biżuterii. Zakwaterowanie w hotelu w Antalyi. Kolacja i nocleg. Trasa ok. 290 km
Dzień 8
Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Następnie transfery: - dla Klientów pozostających na drugi tydzień wypoczynku - przejazd do wybranego hotelu na Riwierze Tureckiej, pobyt w dniach 8-14, a 15 dnia wylot do Polski. - dla Klientów powracających do Polski transfer na lotnisko i powrót do Polski.
Uwagi do programu
Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.
W pierwsze dni ważnych świąt religijnych (Kurban Bayrami, Ramazan Bayrami) niektóre obiekty muzealne oraz sakralne mogą być zamknięte dla zwiedzających.
Niektóre grupy mogą mieć nocleg w Side w pierwszym i ostatnim dniu wycieczki.
Ze względu na politykę przyjmowaną przez niektóre hotele w Turcji, zakwaterowanie wyłącznie mężczyzn (w pokojach 1-, 2-, 3-osobowych) może nie być możliwe. Dotyczy to wyłącznie hoteli pobytowych.
W przypadku rezygnacji z wejścia do zwiedzanych obiektów (po uprzednim poinformowaniu o tym fakcie pilota) klientowi przysługuje zwrot kosztów biletu wstępu.
Wycieczki fakultatywne podczas objazdu
Wycieczki lokalne
ANKARA NOCĄ - cena ok. 30 EUR/os.
HAMMAM - cena ok. 45 EUR/os.
ESKISEHIR NOCĄ - cena ok. 30 EUR/os.
LOT BALONEM - cena ok. 180 EUR/os.
Dodatkowe informacje
Do dyspozycji gości
śniadania kontynentalne typu bufet oraz obiadokolacje (bufet lub zestawy serwowane do stolików). Napoje do obiadokolacji płatne dodatkowo.
Wyżywienie
śniadania kontynentalne typu bufet oraz obiadokolacje (bufet lub zestawy serwowane do stolików). Napoje do obiadokolacji płatne dodatkowo.
Zakwaterowanie
Hotele *** - skromne, położone zwykle poza centrami miast - (7 rozpoczętych dób hotelowych: Antalya - 2, Uşak - 1, Manisa - 1, Eskişehir - 1, Ankara - 1, Gazlıgöl -1).
Pokoje: 2 - osobowe (możliwość dostawki), wszystkie z klimatyzacją (hotele w Kapadocji bez klimatyzacji) i łazienkami.
Wizy
Wiza
Do przekroczenia granicy tureckiej przez obywateli Polski niezbędny jest dowód osobisty - jego ważność powinna obejmować cały planowany okres pobytu LUB paszport ważny co najmniej 150 dni od pierwszego wjazdu do Turcji, czyli 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego (za msz.gov.pl).
Obywatele Polski są zwolnieni z obowiązku wizowego w celu turystycznym do 90 dni w ciągu 180 dni od daty pierwszego wjazdu.
Uwaga: Posiadaczy paszportów tymczasowych mogą obowiązywać inne warunki wjazdowe. Osoby posiadające inne obywatelstwo niż polskie mogą podlegać innym warunkom wizowym, w związku z tym prosimy o kontakt z opiekunem rezerwacji lub agentem, u którego dokonywałeś zakupu wycieczki.
Uwaga! Powyższe warunki podane zostały na dzień 20.09.2024 r. i mogą ulec zmianie.
Świadczenia
Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych lub za dopłatą 14 rozpoczętych dób hotelowych), transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej - śniadania i obiadokolacje lub lunche wg programu, podczas części pobytowej - jak w opisie hoteli, program turystyczny j.w., opiekę polskiego pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).
Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, napiwków, usług lokalnego przewodnika, opłat rezerwacyjnych do zwiedzanych obiektów, obsługi grupy w systemie TGS (kwota ok. 188 EUR/os. płatna pilotowi imprezy), zakupu wycieczek fakultatywnych wymienionych w programie oraz dodatkowych posiłków nie wliczonych w cenę imprezy turystycznej (ok. 10-13 EUR) i innych wydatków osobistych.
Uwaga! Powyższe ceny oraz wysokość opłat podane zostały na dzień 24.06.2024 r. i mogą ulec zmianie.
Uprzejmie informujemy, że w Turcji nie są honorowane banknoty o nominale 500 EUR. Nie są wymieniane także dolary drukowane przed 1996 r. (z małymi wizernukami głów postaci). W związku z tym nie będzie możliwości dokonywania opłat u pilota lub za wycieczki lokalne banknotami o tym nominale (roczniku).
Inne
Obsługa grupy w systemie TOUR GUIDE.
Jest to bezprzewodowy system oprowadzania grup, umożliwiający Klientowi wygodny sposób zwiedzania. Przeczytaj więcej o tour guide.
Sezonowość
Zwykle wysoki sezon turystyczny w Turcji, na Riwierze tureckiej trwa od początku czerwca do końca września.Bezpośredni
Objazd + wypoczynek
W cenie
W cenie
Cena obejmuje: przelot samolotem czarterowym, opłaty lotniskowe, zakwaterowanie (7 rozpoczętych dób hotelowych lub za dopłatą 14 rozpoczętych dób hotelowych), transfery klimatyzowanym autokarem lub busem, wyżywienie: podczas części objazdowej - śniadania i obiadokolacje lub lunche wg programu, podczas części pobytowej - jak w opisie hoteli, program turystyczny j.w., opiekę polskiego pilota i rezydenta podczas pobytu, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL, Assistance i bagaż).
Cena nie obejmuje: kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, napiwków, usług lokalnego przewodnika, opłat rezerwacyjnych do zwiedzanych obiektów, obsługi grupy w systemie TGS (kwota ok. 188 EUR/os. płatna pilotowi imprezy), zakupu wycieczek fakultatywnych wymienionych w programie oraz dodatkowych posiłków nie wliczonych w cenę imprezy turystycznej (ok. 10-13 EUR) i innych wydatków osobistych.
Uwaga! Powyższe ceny oraz wysokość opłat podane zostały na dzień 24.06.2024 r. i mogą ulec zmianie.
Uprzejmie informujemy, że w Turcji nie są honorowane banknoty o nominale 500 EUR. Nie są wymieniane także dolary drukowane przed 1996 r. (z małymi wizernukami głów postaci). W związku z tym nie będzie możliwości dokonywania opłat u pilota lub za wycieczki lokalne banknotami o tym nominale (roczniku).
Plan wycieczki
Wycieczki fakultatywne podczas objazdu
Dodatkowe informacje
Szczegóły lotu
Bagaż
rejestrowany i podręczny
Opieka
polskojęzycznego pilota
Ubezpieczenie
podstawowe
Inne wycieczki dostępne w tym samym regionie