Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Durres
Durres

Albania

Region: Durres

Waluta: ALL

Powierzchnia: 22 km2

Liczba ludności: ‍175 110

Dlaczego warto wybrać wczasy w Durres?

Durres to największy albański kurort, który przyciąga turystów piękną piaszczystą plażą ciągnącą się na dystansie 15 kilometrów, dużym wyborem hoteli o zróżnicowanym standardzie i dziesiątkami knajpek i restauracji, serwujących lokalne specjały. Na miłośników zwiedzania czekają interesujące zabytki z czasów rzymskich, m.in., amfiteatr i forum, weneckie fortyfikacje i ciekawe Muzeum Archeologiczne. Durres to również świetna baza wypadowa do zwiedzania okolicy, gdzie w promieniu zaledwie 50 km znajduje się wiele ciekawych miejsc.

Co warto wiedzieć przed podróżą do Durres?

  • Durres to największy albański port i drugie co do wielkości miasto w kraju (po Tiranie), które zamieszkuje ok.150 tys. osób.
  • Dzisiejsze Durres w starożytności nosiło nazwę Dyrrachium i było ważnym portem handlowym Adriatyckiego wybrzeża.
  • W Durres zaczynała się Via Egnatia, starożytna droga rzymska, zbudowana w latach 146-120 p.n.e., która biegła przez południowe Bałkany do Konstantynopola.
  • W latach 90-tych ub. wieku tutejszą stocznię wykupiła Gdańska Stocznia Remontowa. Działał tu wówczas polski sklep, a mieszkańcy Duress po dziś mają duży sentyment do Polaków.
  • Polacy nie potrzebują wizy do Albanii, a do wjazdu jest potrzebny dowód osobisty lub paszport ważny do najmniej 3 miesiące od planowanej daty opuszczenia kraju.
  • Językiem urzędowym kraju jest albański. W większych miastach można dogadać się również po włosku i angielsku, a na południu także po grecku.
  • Ponad połowa mieszkańców kraju wyznaje islam. W Albanii znajdziemy też wyznawców prawosławia i katolicyzmu.
  • Ruchy głową, które w naszym kraju oznaczają potwierdzenie i zaprzeczenie, w Albanii mają znaczenie odwrotne.
  • Obowiązującą walutą lek albański (ALL), który dzieli się na 100 qindarek. Najlepiej zabrać ze sobą euro i wymienić na miejscu. W większych albańskich miastach są bankomaty. Płatności kartą nie są zbyt popularne, w małych sklepikach i na straganach preferowana jest gotówka.

Pogoda w Durres

Durres, jak i cała Albania leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się ciepłymi i suchymi latami oraz umiarkowanymi zimami. Najlepszy okres, by poleniuchować na plaży to miesiące od końca czerwca do sierpnia, praktycznie nie występują wtedy opady a temperatury, zarówno powietrza, jak i wody są wtedy najwyższe. Najlepszy okres na zwiedzanie to z kolei czerwiec i wrzesień.

Średnie temperatury w Durres: 29 °C w czerwcu, 31 °C w lipcu i w sierpniu, 27 °C we wrześniu. Wiosną i jesienią słupki rtęci pokazują 17-24 °C w dzień i 8-12 °C w nocy. Zimą temperatury wynoszą 11-14 °C w dzień i 1-3 °C w nocy. Temperatura wody morskiej latem waha się od 23 do 26 °C.

Co zobaczyć w Durres?

  • Rzymski amfiteatr – budowla pochodząca z początków II w., kiedy panował cesarz Trajan, która mogła pomieścić 15-20 tys. widzów. Odkryto go dopiero w 1966 r. podczas… kopania studni. Wcześniej całość znajdowała się pod ówczesnymi zabudowaniami miejskimi.
  • Wieża Wenecka – baszta stanowiąca kiedyś część murów obronnych miasta, zbudowana przez Wenecjan w XV w., na miejscu starszych, bizantyjskich fortyfikacji.
  • Meczet Fatih – Główny meczet Durres. Świątynia jest stosunkowo nowa, wybudowano ją bowiem dopiero w 1994 r., ale upamiętnia wcześniejszy meczet, stojący w tym miejscu, który został wyburzony w 1967 r. w ramach walki z religią w czasie reżimu Envera Hoxhy.
  • Muzeum Archeologiczne – jeden z najciekawszych obiektów muzealnych w całym kraju z 2 tysiącami eksponatów, prezentujących dzieje Albanii od czasów prehistorycznych, przez okres grecki, rzymski, aż do czasów bizantyjskich.
  • Pałac króla Zoga I – rezydencja w stylu Art déco, wybudowana na wzniesieniu górującym nad miastem w latach 20. ub. wieku dla byłego króla Albanii.
  • Golem – miejscowość położona na południe do Durres, która jest idealnym miejscem dla osób, preferujących wypoczynek w spokojnej lokalizacji.

Z Durres można wybrać się na zwiedzanie okolicy. W pobliżu znajdują się:

  • Tirana (40 km) - stolica kraju stanowiąca ciekawą mozaikę różnych kultur, tradycji i religii, pełna monumentalnych socrealistycznych budowli, umieszczonych wokół głównego placu miasta, na środku, którego znajduje się pomnik Skanderbega, średniowiecznego władcy Albanii. Jednym z głównych zabytków jest też mały, ale przepiękny Meczet Ethema Beja.
  • Kruja (45 km) – malowniczo położone miasteczko z olbrzymią warownią na szczycie, nazywane „albańskim Krakowem”, gdzie w okresie średniowiecza znajdowała się siedziba Skanderberga.
  • Zamek Rodonit (45 km) – średniowieczna warownia znajdująca się na końcu malowniczego cypla Rodonit.

Podczas wczasów w albańskim kurorcie warto skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych w Durres. Wyprawa jeepami po albańskich bezdrożach, całodniowy wyjazd do Czarnogóry i zwiedzanie największych atrakcji sąsiedniego kraju, lub pełen atrakcji przyrodniczych wypad w Góry Północnoalbańskie dostarczą wrażeń na cały pobyt w Durres.

Loty do Durres

Głównym portem lotniczym Albanii jest Tirana International Airport (TIA). Lotnisko tak naprawdę znajduje się pomiędzy Durres a Tiraną, nieco na północ od głównej drogi łączącej obydwa miasta. Do Durres z lotniska jest zaledwie 35 km.

 Z Polski w sezonie można tam polecieć bezpośrednio z Warszawy, Poznania, Gdańska, Wrocławia, Katowic i Krakowa.

Co zjeść w Durres?

Pilaf me pule – kurczak z ryżem zapiekany w piecu.

Kërnacka – kotleciki z mielonego mięsa, inaczej kofte.

Tavë – zapiekanka z jagnięciny i ryżu pieczona z jogurtem i jajkami, narodowe danie Albanii.

Paça – zupa z jagnięcej głowy.

Byrek – ciasto filo faszerowane mięsem, szpinakiem, serem lub pomidorami.

Perime zgare – grillowane warzywa, zwykle cukinia, bakłażan i papryka skropione oliwą z oliwek i octem balsamicznym.

Japrak – rodzaj gołąbków, gdzie farsz z ryżu i mięsa zawinięty jest w liście winogron.

Supe – zupa (supe pule – zupa z kurczaka z ryżem i kawałkami mięsa, supe peshku – zupa rybna).

Pispili – babka z mąki kukurydzianej ze szpinakiem.

Baklava – ciasto filo przełożone orzechami z cukrem i miodem.

Kadayif – ciasto filo pocięte w nitki, czasem nadziewane orzechami.

Ashure – długo gotowana kasza z rodzynkami, suszonymi owocami, orzechami i cynamonem.

Sulltjash – gotowany na mleku ryż z cynamonem i orzechami.

Hasude – galaretka karmelowa z orzechami serwowana na ciepło.

Kos me mjalt dhe ara – kefir z miodem i orzechami.

Jakie pamiątki przywieźć z Durres?

Produkty spożywcze – oliwa z oliwek, sery (np. Kackaval), marmolada z fig, fergese (pasta serowo-paprykowa), koniak Skanderbeg, przyprawy (np. oregano), miód, raki (albańska nazwa rakiji), cai mali (górska herbata), orzechy w syropie.

Produkty użytkowe – xhezve (metalowy dzbanek do parzenia kawy), wyroby gliniane i ceramiczne.

Produkty dekoracyjne – ręcznie tkane kilimy, gadżety z wizerunkiem czarnego dwugłowego orła i Envera Hoxhy, importowana z Turcji srebrna biżuteria, zakładki do książek i saszetki z tradycyjnymi motywami, popielniczki, figurki i breloczki w kształcie bunkra.

Najlepsze artykuły o Durres:

Durres i okolice. Zobacz największe atrakcje i dowiedz się, co warto zwiedzić

Durres i okolice. Zobacz największe atrakcje i dowiedz się, co warto zwiedzić

Wybierasz się na urlop do Durres? Poza plażami czeka Cię tu dużo atrakcji. Sprawdź, co warto zwiedzić i dlaczego dobrze jest też zobaczyć okoliczne miasta.

Opinie o Durres:

5/6

Ocena ogólna Durres

6.0 / 6
Durres

Miasto z przepięknymi widokami z duża ilością kawiarni i restauracji, komunikacją miejską można bez problemu dojechać do centrum



Dodał(a):
Marta , Warszawa, 2021.07.08
6.0 / 6
Też przepiękny rejon

Polecam do zwiedzania jest co podziwiać - dużo ciekawych miejsc godnych zobaczenia - to najważniejszy port kraju i miejsca do wypoczynku



Dodał(a):
Marzena, Czeladz, 2021.08.27
6.0 / 6
Klimatyczne miasteczko

Durres to miasto, które niewątpliwie warto zwiedzić będąc w okolicy. Jest to jedno z najstarszych miast Albanii, dlatego obfituje w liczne zabytki. Forum rzymskie, wieża wenecka i meczety tworzą w mieście niepowtarzalny klimat.



Dodał(a):
Joanna , 2019.07.24
6.0 / 6
Fafa One

Fajne miejsce. Idealne miejsce dla hoteli. Spokojnie i najważniejszy aspekt - morze. Ciepłe i najchętniej człowiek ciągle by w nim siedział.



Dodał(a):
Krzysztof, Bydgoszcz, 2021.09.16
6.0 / 6
polecam

fajna miejscowość, można spacerować, ceny niskie, mili ludzie, bardzo polecam:))))))))))))))))))))))))



Dodał(a):
IWONA, BIELSKO-BIAŁA, 2021.07.26
6.0 / 6
prężnie rozwijający się kurort

Za 2 -3 lata Durres zmieni się w nadmorskie kurorty jakie znamy z Grecji czy Turcji. Na razie ma swój klimat, uważam, że to ostatni moment żeby pojechać do Durres i w kurorcie zobaczyć jeszcze prawdziwa Albanie, za kilka lat wszystko będzie ustawione pod turystów i straci swój urok.



Dodał(a):
Aleksandra, Lublin, 2019.07.21
6.0 / 6
Poznaj nieznane Piotr Z

Kurort wypoczynkowy oraz ciekawe miasto. Można odpocząć nad morzem i zwiedzić miasto. W mieście ciekawy amfiteatr.



Dodał(a):
Piotr, DĄBROWA GÓRNICZA, 2019.07.30
6.0 / 6
Piękne morze

Morze jest czyste, błękitne. Plaże bardzo ładne, można znaleźć miejsca gdzie na odległość kilku kilometrów nie ma turystów



Dodał(a):
Karol, Łomża, 2019.07.29
6.0 / 6
Durres wrzesień 2020

Miasto ma super połączenie z lotniskiem. Widać, że cały czas się rozwija, a mieszkańcy otwarci na turystów.



Dodał(a):
Martyna, Pabianice, 2020.09.30
6.0 / 6
Durres

Bardzo ciekawe miasto warte zwiedzenia, piękne ruiny amfiteatru, fantastyczna promenada wśród palm otoczona morzem Adriatyckim



Dodał(a):
Anna, Rumia, 2021.09.27
telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem