Wróć

Zainspiruj się

7 rzeczy, o których warto wiedzieć planując wakacje w Kenii

Kenia jest jednym z najpiękniejszych krajów na świecie, jej różnorodne krajobrazy, niesamowita przyroda i przyjaźni mieszkańcy sprawiają, że jest to naprawdę wyjątkowe miejsce. Rozległe sawanny zamieszkałe przez ogromne stada dzikich zwierząt, ośnieżone szczyty gór i rdzenne plemiona, tak właśnie wygląda Kenia. Przed pierwszą podróżą do tego niesłychanie interesującego afrykańskiego państwa, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jego temat, by wiedzieć, czego się spodziewać podczas wyjazdu. Poniżej przedstawiamy skondensowany przewodnik po rzeczach, o których powinieneś pamiętać przy planowaniu wakacji w Kenii.

Kenia jest jednym z najpiękniejszych krajów na świecie, jej różnorodne krajobrazy, niesamowita przyroda i przyjaźni mieszkańcy sprawiają, że jest to naprawdę wyjątkowe miejsce. Rozległe sawanny zamieszkałe przez ogromne stada dzikich zwierząt, ośnieżone szczyty gór i rdzenne plemiona, tak właśnie wygląda Kenia. Przed pierwszą podróżą do tego niesłychanie interesującego afrykańskiego państwa, warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na jego temat, by wiedzieć, czego się spodziewać podczas wyjazdu. Poniżej przedstawiamy skondensowany przewodnik po rzeczach, o których powinieneś pamiętać przy planowaniu wakacji w Kenii.

Dokumenty niezbędne do wjazdu na teren Kenii

Obywatele polscy wybierający się do Kenii muszą mieć wizę pobytową, o którą można ubiegać się przez Internet (http://evisa.go.ke/evisa.html). Koszt uzyskania wizy to 50 USD. Dzieci poniżej 16 roku życia zwolnione są z obowiązku wizowego pod warunkiem, że podróżują z opiekunami. Przy przekraczaniu granicy turyści muszą okazać paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu. Turyści z ważną kenijską wizą turystyczną mogą wyjechać do Tanzanii bądź Ugandy i wrócić na terytorium Kenii bez konieczności ponownego wykupienia wizy.

Szczepienia przed wyjazdem do Kenii

Na chwilę obecną przy wjeździe na teren Kenii nie ma obowiązkowych szczepień, są jedynie szczepienia zalecane. Mniej więcej na 4-6 tygodni przed planowaną podróżą należy udać się na konsultację lekarską, by sprawdzić konieczność ich wykonania. Osoby podróżujące z Europy nie muszą przedstawiać świadectwa wykonania szczepienia przeciw żółtej febrze. Może być ono jednak potrzebne, jeśli planujesz wyjechać z Kenii do innych krajów afrykańskich (np. do Tanzanii) lub przybyć do Kenii z innego kraju afrykańskiego. Warto pamiętać, że na wybrzeżu kenijskim oraz w zachodniej części kraju występuje całoroczne zagrożenie malarią, więc turystom wybierającym się w te regiony zaleca się profilaktykę antymalaryczną.

Bezpieczeństwo w trakcie pobytu w Kenii

Zasadniczo Kenijczycy są niezwykle przyjaźni i pomocni, ale w większości kraju panuje bieda, w związku z czym turyści czasami zwracają uwagę miejscowych, zwłaszcza jeśli chodzą obwieszeni drogim sprzętem czy kosztowną biżuterią. Oczywiście zdarzają się tutaj drobne kradzieże, ale nie jest to zjawisko bardziej powszechne niż w innych krajach. Wystarczy zachować zwyczajową ostrożność i zdrowy rozsądek, by wakacje w Kenii przebiegały bez żadnych przykrych niespodzianek. Poniższe wskazówki zdają się być oczywiste, ale warto je przypomnieć, ponieważ są niezwykle ważne: • Ubieraj się odpowiednio i skromnie, tak by nie zwracać na siebie zbędnej uwagi;• Przed wyjazdem zrób kserokopię paszportu i trzymaj ją w bezpiecznym miejscu, innym niż reszta dokumentów;• Pieniądze i dokumenty noś schowane w saszetce pod ubraniem, zwłaszcza w zatłoczonych miastach

Waluta obowiązująca w Kenii

Oficjalną walutą Kenii jest szyling kenijski (Ksh). Pamiętaj, aby na podróż do Kenii zabrać także dolary amerykańskie, ponieważ w razie potrzeby łatwo wymienisz je na szylingi. Napiwki nie są w Kenii obowiązkowe, ale portierzy w hotelach i lokalni przewodnicy zwykle ich od turystów oczekują. Możesz dać napiwek bezpośrednio danej osobie lub wrzucić go do skrzynki, która zazwyczaj jest ustawiona w hotelowej recepcji. Zwyczajowo w restauracjach zostawia się napiwek w wysokości około 10% rachunku.

Jedzenie w Kenii

Nie ma jednego dania kenijskiego, które można by nazwać narodowym, ale z pewnością warto tu spróbować niesamowitych steków. Wszystko jest świetnie doprawione, a potrawy oparte są na świeżych produktach dostępnych w okolicy. Tak jak w większości krajów afrykańskich należy zachować ostrożność wobec ulicznego jedzenia. Upewnij się, że kupujesz wyłącznie potrawy gotowane w bardzo wysokich temperaturach, by uniknąć problemów żołądkowych. Jeśli chodzi o wodę to zaleca się spożywanie jedynie wody butelkowanej. Możesz się zdziwić, ale kenijska kuchnia jest niezwykle smaczna, choć słabo znana poza granicami kraju. Dwie potrawy zasługują na szczególną uwagę, dlatego warto się za nimi rozejrzeć podczas wakacji. Pierwszą z nich jest nyama choma, czyli pieczone mięso. Kenijczycy najczęściej używają mięsa koziego i wołowiny, ale można spotkać także wersje drobiowe i rybne. Drugą wyjątkową potrawą jest wywodzące się z Ugandy matoke. Jest to serwowany z ryżem gęsty sos z bananów, gotowanych z czosnkiem, cebulą, chili, pomidorami i sokiem z cytryny. Czasami występuje w wersji mięsnej.

Co przede wszystkim zobaczyć w Kenii

Kenia jest niekwestionowaną ojczyzną safari, wzmianki o pierwszych organizowanych tutaj safari pochodzą z XIV wieku. Safari w Kenii co roku przyciąga wielu podróżników, którzy chcą poznać smak afrykańskiej sawanny i obserwować dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Najbardziej popularny rezerwat przyrody na kontynencie afrykańskim, czyli Park Narodowy Masai Mara, znajduje się właśnie w Kenii. To tutaj dwa razy w roku rozgrywa się spektakularny pokaz sił natury – Wielka migracja, podczas której olbrzymie stada antylop gnu i zebr przemierzają rozległe tereny w poszukiwaniu pożywienia. Turyści, którzy chcą z bliska podejrzeć słonie afrykańskie powinni wybrać się do Parku Narodowego Amboseli, a miłośnicy ptaków w Parku Narodowym Jeziora Nakuru będą mieli szansę podziwiać istne morze różowych flamingów. Więcej informacji na temat parków i rezerwatów przyrody w Kenii, które szczególnie warto odwiedzić znajdziesz na naszym blogu.

Poza sawanną i dziką przyrodą, Kenia jest znana również z niesamowitych plaż. Zaledwie 30 km na południe od Mombasy leży plaża Diani – idealna przystań dla osób szukających odrobiny spokoju. Ale Diani nie jest jedynym nadmorskim klejnotem Kenii. Odosobniona plaża Vipingo w pobliżu Kilifi, z jej spokojnymi wodami i rajskim krajobrazem, to także świetne miejsce na wypoczynek.

Kultura, język i mieszkańcy Kenii

Kultura i tradycje w Kenii są nieco zróżnicowane w zależności od miejsca Twojego pobytu. Kraj jest w przeważającej mierze chrześcijański, z niewielkim odsetkiem ludności muzułmańskiej. Największe różnice kulturowe są widoczne pomiędzy różnymi plemionami zamieszkującymi Kenię. Najbardziej znane turystom są plemiona Masajów i Samburu. Jeśli jesteś zainteresowany lokalną kulturą, poproś swojego przewodnika, aby opowiedział Ci o różnych tradycjach w poszczególnych plemionach, ponieważ są one niezwykle interesujące. Pobyt w Kenii i obcowanie z jej rdzennymi mieszkańcami sprawi, że zrozumiesz, jak bardzo skomplikowaliśmy sobie życie nowoczesną technologią, bez której przecież nie potrafimy już funkcjonować.

W kraju panuje skrajna bieda, a w Nairobi znajdują się największe w Afryce miejskie slumsy – dzielnica Kibera. Musisz pamiętać, że dla Kenijczyków każdy przybysz z Europy jest niesamowicie bogaty, więc zachowaj ostrożność, by nie paść ofiarą kradzieży. Kenia to wielojęzyczny kraj, w którym obowiązują dwa języki oficjalne: angielski i suahili. Warto przed podróżą poświęcić trochę czasu, by poznać kilka podstawowych słów w języku suahili. Na początek wystarczą dwa zwroty grzecznościowe:

• Jambo – powitanie, oznaczające mniej więcej „cześć, jak się masz?”;

• Asante sana – dziękuję bardzo.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat Kenii, wiele ciekawych i przydatnych informacji

znajdziesz w naszym artykule „Kenia: co warto wiedzieć przed podróżą?”

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 27.11.2018

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  132 oceny
Objazd + wypoczynek • Kenia: Mombasa Północna
zdjęcie-oferty
Last Minute!
6.0/6  1 ocena
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  132 oceny
Objazd + wypoczynek • Kenia: Mombasa Południowa
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  132 oceny
Objazd + wypoczynek • Kenia: Mombasa Północna
zdjęcie-oferty
Last Minute!
3.9/6  9 ocen
Wypoczynek • Kenia: Mombasa Północna
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.2/6  160 ocen
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  132 oceny
Objazd + wypoczynek • Kenia: Diani Beach
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  132 oceny
Objazd + wypoczynek • Kenia: Diani Beach
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  19 ocen
Wypoczynek • Kenia
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.5/6  132 oceny
Objazd + wypoczynek • Kenia: Mombasa Północna

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.