Historia Medjugorie. Dlaczego warto tam pojechać i co zobaczyć?

Medjugorie to niewielka miejscowość, którą co roku odwiedza nawet kilka milionów osób. Tym, co przyciąga ludzi z różnych zakątków świata, są miejsca związane z kultem Maryi, a sama wioska stała się dla katolików jednym z najbardziej popularnych kierunków pielgrzymek. Wizyta w Medjugorie to okazja do duchowych przeżyć i poznania miejsc o walorach religijnych oraz historycznych. Co warto wiedzieć, przed wyruszeniem w podróż?

Gdzie leży i z czego słynie Medjugorie?

Medjugorie położone jest w południowej części Bośni i Hercegowiny. Do wybuchu wojny domowej na Bałkanach było jugosłowiańską wioską zamieszkałą w większości przez Chorwatów. Etymologia nazwy Medjugorie nawiązuje do jego położenia między wzniesieniami Križevca oraz Crnicy i oznacza „miejscowość położoną pomiędzy górami, międzygórze”.

O niemal odciętej od świata wiosce zaczęło być głośno w 1981 roku, kiedy to trójce dzieci podczas spaceru na wzgórzu Križevca ukazała się świetlista postać kobiety, w której rozpoznały Matkę Boską. Dzięki tym wydarzeniom oraz mistycznym doświadczeniom opisywanym przez pielgrzymów Medjugorie stało się jednym z najsłynniejszych miejsc kultu religijnego.

Historia Medjugorie

Historia niewielkiej wioski Medjugorie podobnie jak historia całych Bałkanów była bardzo burzliwa. Przez wieki jej mieszkańcy doświadczyli okupacji tureckiej, znalezienia się pod władzą Austro-Węgier i życia w komunistycznej Jugosławii. Gdyby nie wydarzenia z 1981 roku prawdopodobnie niewiele osób dowiedziałoby się, gdzie właściwie się znajduje.

Geneza fenomenu objawień w Medjugorie

Objawienia Maryi na górze Križevec rozpoczęły się w 24 czerwca 1981 roku. Ich pierwszymi świadkami była trójka dzieci: Ivanka Ivanković, Mirjana Dragičević, i Vicka Ivanković. Relacją z niezwykłego doświadczenia podzieliły się z rówieśnikami i kolejnego dnia już szóstka dzieci deklarowała, że w kobiecej postaci z dzieckiem na ręku rozpoznały Gospę – w języku chorwackim słowo to oznacza „Panią” i na Bałkanach jest określeniem Maryi – Królowej Pokoju. Kolejna trójka dzieci, którym miała objawić się Matka Bożą to: Ivan Dragićević, Marija Pavlović-Lunetti i Jakov Čolo.

Wieść o objawieniach szybko rozeszła się po okolicy, wzbudzając także zainteresowanie komunistycznych władz, które chciały zmusić dzieci do wycofania się ze swoich relacji. Proboszcz lokalnej parafii, który wziął dzieci w obronę, przypłacił to kilkuletnim pobytem w więzieniu. Wbrew groźbom represji coraz więcej wiernych zaczęło odwiedzać Medjugorie. Zainteresowanie objawieniami podsycał fakt, że nawet po wielu latach doświadczające je osoby mówiły, że Maryja wciąż im się ukazuje.

Obecnie spośród „widzących”, troje utrzymuje, że Matka Boża objawia się im każdego dnia – Vicka, Ivan i Marija. Pozostała trójka z nich deklaruje, że ma objawienia raz do roku (Jakov, Ivanka, Mirjana). Z objawieniami związane są orędzia m.in. te przekazywane każdego dwudziestego piątego dnia miesiąca. Tłumów pielgrzymów nie zniechęca nawet fakt, że objawienia w Medjugorie w dalszym ciągu nie zostały oficjalnie uznane przez Watykan.

Objawienia w Medjugorie a krwawe lata 90.

Wojna na Bałkanach rozpoczęła się w 1991 roku, czyli dziesięć lat po pierwszych objawieniach. W wyniku działań zbrojnych życie straciło ponad 100 tysięcy osób, a połowa mieszkańców Bośni stała się uchodźcami. Tragiczne wydarzenia wydawały się jedynie wzmacniać postrzeganie Medjugorie jako miejsca wybranego, miasteczko bowiem praktycznie nie ucierpiało w wyniku konfliktu. Jego mieszkańcy mówią o cudownym ocaleniu zwłaszcza podczas nalotu bombowców jugosłowiańskich oraz ostrzału artyleryjskiego serbskich oddziałów. W relacjach pilotów, mających zbombardować miasteczko, pojawia się wspomnienie tajemniczej mgły, która miała uniemożliwić namierzenie celów.

Uzdrowienia, nawrócenia i inne cuda Medjugorie

Do miejsc kultu religijnego przybywają pielgrzymi modlący się w różnych intencjach. Nie inaczej jest w przypadku Medjugorie, co stało się początkiem relacji o niezwykłych skutkach wstawiennictwa Matki Bożej. Wśród cudów, najczęściej opisywanych przez pielgrzymujących do Medjugorie są nawrócenia i zmiany zachodzące po ich wpływem w codzienności wiernych – przede wszystkim dotyczące wyjścia z nałogów. Do parafii zgłosiło się także blisko 500 osób deklarujących, że doświadczyły cudownego uzdrowienia. Komisja powołana w Watykanie, by ocenić fakt objawień Maryi, zajmowała się również weryfikacją tych przypadków, jednak do tej pory nie zostały one oficjalnie uznane.

Najważniejsze miejsca w Medjugorie

Medjugorie nie przyciąga wyjątkową architekturą, jak pobliski Mostar, czy nadmorskimi widokami charakterystycznymi dla wybrzeża Chorwacji. To miejsce, które wyróżnia się niezwykłą atmosferą duchowości i to lokalizacje związane z kultem Maryi są w centrum zainteresowanie pielgrzymów.

Góra Objawień, czyli Podbrdo

Wzgórze znajduje się nieopodal wsi Bijacovici, z którego pochodzą młodzi wizjonerzy. To właśnie tutaj doszło do pierwszych objawień, dlatego wejście na Podbro jest najbardziej znaczącym przeżyciem pielgrzymów odwiedzających Medjugorie. U podnóża Góry Objawień znajduje się Niebieski Krzyż, który postawiono tam w 1985 roku. Podczas wędrówki grupy pielgrzymów odmawiają różaniec. Na niegdyś trudnodostępnym wzniesieniu wytyczono ścieżkę, która prowadzi do drewnianego krzyża oraz posągu Matki Boskiej umieszczonego tu w dwudziestą rocznicę objawień. Wzdłuż trasy znajdują się także płaskorzeźby przedstawiające Tajemnice Różańca.

Góra Križevac (Góra Krzyża)

Wiele lat przed objawieniami, bo w roku 1934, na jednym ze wzgórz nieopodal Medjugorie parafianie wznieśli betonowy krzyż mający upamiętniać 1900 rocznicę męki Chrystusa. Zawiera on podarowaną przez Watykan relikwię Krzyża Świętego z Jerozolimy. W święto Podwyższenia Krzyża Świętego na górze odprawiana jest Msza Św., wierni mogą także uczestniczyć w drodze krzyżowej, której stacje umieszczono na wzgórzu w postaci wykonanych z brązu płaskorzeźb.

Warto wiedzieć, że drogę krzyżową zaczęto tutaj odmawiać na początku objawień Matki Bożej. Na początku jej stacje miały formę drewnianych krzyży. Aktualne funkcjonujące płaskorzeźby z brązu pojawiły się na trasie w 1988 roku.

Kościół parafialny św. Jakuba

Pierwszy kościół parafialny w Medjugorie wybudowano w 1897 roku, jednak z powodu niestabilnego podłoża, została naruszona jego konstrukcja. Z tego powodu po zakończeniu I wojny światowej zdecydowano o rozpoczęciu budowy nowej świątyni, którą konsekrowano w 1969 roku i poświęcono św. Jakubowi – patronowi pielgrzymów. Dziś służy nie tylko okolicznym mieszkańcom, ale także licznym osobom odwiedzającym Medjugorie. Nieopodal nowej świątyni powstał park, przypominający o miejscu, w którym znajdował się stary kościół parafialny.

W 1991 roku obok kościoła powstała Kaplica Adoracji – pielgrzymi modlą się w niej, a także mogą uczestniczyć w Mszach Świętych odprawianych w różnych językach.

Ołtarz polowy

Aby przyjmować coraz liczniejsze grupy pielgrzymów, przy kościele parafialnym św. Jakuba powstał ołtarz polowy. Wybudowano go w 1989 roku, zapewniając w ten sposób 5000 miejsc siedzących dla pielgrzymów biorących udział w nabożeństwach i spotkaniach modlitewnych.

Miejsca modlitw Medjugorie

Przybywający do miejsca objawień pielgrzymi chcą oddać się także samotnej modlitwie. Dlatego w sąsiedztwie kościoła w Medjugorie i Kaplicy Adoracji starano się im to umożliwić, w takich miejscach, jak:

  • drewniany krzyż zlokalizowany z północno-zachodniej strony kościoła. To zarówno miejsce modlitwy, jak również zapalania świec wotywnych;
  • figura Królowej Pokoju – kamienny pomnik Matki Bożej to symbol sanktuarium, ustawiony przed kościołem w 1987 roku;
  • figura św. Leopolda Bogdana Mandicia – przedstawia postać patrona spowiedników, znajduje się w pobliżu konfesjonałów, w których wierni mogą przystąpić do sakramentu spowiedzi w wielu językach;
  • figura Zmartwychwstałego Zbawiciela – wokół niej przygotowano miejsce do odprawiania drogi krzyżowej dla osób, które nie mogą wejść na Górę Križevac;
  • sala spotkań i obraz Królowej Pokoju – miejsce zostało stworzone z myślą o spotkaniach grup modlitewnych, rekolekcjach i wykładach przygotowywanych dla licznych pielgrzymów.

Przeżyj duchową podróż i zobacz najważniejsze miejsca kultu razem z Rainbow!

Motywacją do wyruszenia w podróż może być zarówno wypoczynek i poznanie nowych miejsc, jak również poszukiwanie duchowych przeżyć. Wiemy, że oba te powody są równie ważne, dlatego w naszej ofercie nie mogło zabraknąć wyjazdu do Medjugorie. Miejsce objawień Matki Bożej jest obecnie jednym z najważniejszych pielgrzymkowych kierunków. Decyduje o tym panująca tam atmosfera, ale także przygotowanie zaplecza z myślą o potrzebach pielgrzymów. W okolicach Góry Objawień i kościoła parafialnego w Medjugorie można znaleźć wiele miejsc, które pozwolą na spokojną kontemplację lub wspólnotowe przeżywanie tajemnic swojej wiary.

Chcesz zobaczyć Medjugorie na własne oczy i przekonać się, jaka atmosfera panuje na Górze Objawień? Możesz to zrobić z Rainbow np. w ramach wycieczki „Mostar i Medugorje – dwa oblicza Bośni i Hercegowiny”.

Data Publikacji: 10.10.2019
Data Aktualizacji: 15.11.2024

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Świątynia Hatszepsut w Deir el-Bahari. Poznaj tajemnice miejsca, które chciano wymazać z pamięci świataŚwiątynia grobowa Hatszepsut w Deir el-Bahari to jeden z najbardziej imponujących zabytków starożytnego Egiptu. Ta monumentalna budowla, wtopiona w majestatyczne klify, opowiada fascynującą historię jednej z najpotężniejszych kobiet w dziejach starożytnego świata. To nie tylko miejsce pochówku wielkiej władczyni, jednej z pierwszych kobiet-faraonów, ale również świadectwo jej niezwykłej osobowości i ambicji politycznych, które pozwoliły jej rządzić przez ponad dwie dekady.
krajobraz kierunku
Kokkino Nero – atrakcje. Lecznicze źródła, góry, wodospady i plażeKokkino Nero to niewielka, malownicza miejscowość położona w Grecji, u podnóża góry Ossa, nad brzegiem Morza Egejskiego. Miejsce to, znane z leczniczych wód mineralnych, przyciąga turystów poszukujących spokoju, naturalnego piękna i autentycznej greckiej atmosfery. Sprawdź, co czyni Kokkino Nero tak wyjątkowym i odkryj historie oraz legendy skrywane w cieniu greckich gór.
krajobraz kierunku
Zamek Praski i jego atrakcje. Jakie tajemnice skrywa Zamek na Hradczanach?Zamek Praski, znany również jako Zamek na Hradczanach, to ikoniczny kompleks zamkowy w sercu Pragi, stolicy Czech. Obejmujący powierzchnię około 70 tys. m², uznawany jest za największy ciągły kompleks zamkowy na świecie. Dawniej stanowił siedzibę królów i książąt czeskich, dziś pełni rolę rezydencji prezydenta Republiki Czeskiej, a jednocześnie jest jednym z najważniejszych i najczęściej odwiedzanych zabytków w Europie. Odkryj fascynującą historię i niezwykłe atrakcje tego miejsca!
krajobraz kierunku
Francja – atrakcje. Co zobaczyć? Miasta, zabytki, naturaEkskluzywna moda, najlepsze wina, monumentalne katedry i chrupiące croissanty – to wszystko znaki rozpoznawcze Francji. Kraj ten każdego roku przyciąga miliony turystów – wśród nich są nie tylko zakochani odwiedzający najbardziej romantyczną stolicę Europy, ale także koneserzy sztuki i wielbiciele renesansowych zamków, z których słynie dolina Loary. Francja to kraj, którego poznawanie z pewnością nie skończy się na jednym wyjeździe! Co powinno znaleźć się na Twojej podróżniczej liście? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji.