ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Historia Medziugorie. Dlaczego warto tam pojechać i co zobaczyć?

Medziugorie większości zapytanych osób – w tym również mnie – kojarzy się przede wszystkim z kultem maryjnym. Tak naprawdę, poza tym skojarzeniem, nie miałam praktycznie żadnej wiedzy o tym rejonie świata. Na szczęście po mojej ostatniej podróży po krajach Półwyspu Bałkańskiego to się mocno zmieniło.

Dlaczego warto przyjechać do Medziugorie?

Medziugorie leży na terenie obecnej Bośni i Hercegowiny. Nazwa oznacza tyle co „miejscowość położoną pomiędzy górami, międzygórze”, a dokładniej, między wzniesieniami Križevca a Crnicy. W latach 90. ubiegłego wieku, Jugosławia została niezwykle silnie dotknięta przez działania wojenne. Na ich skutek, w Bośni i Hercegowinie zginęło 110 tysięcy osób. Wielu twierdzi, że objawienia w Medziugorie były zapowiedzią tragicznych wydarzeń, które rozgrały się 10 lat później. Muszę przyznać, że o ile do objawień podchodzę sceptycznie, historia tego miejsca wydała się na tyle interesująca, że postanowiłam odkryć, co tak naprawdę kieruje tymi tysiącami wiernych, którzy przybywają tu w nadziei na poprawę losu. Historia Medziugorie, choć wzbudza wiele kontrowersji, stanowi fenomen na skalę światową. Jeśli też fascynują Was zjawiska nadprzyrodzone, a świat nie jest dla Was czarno-biały, to koniecznie musicie tu zawitać.Poznajcie fascynującą historię Medziugorie

Geneza fenomenu tego miejsca ma swój początek w 1981 roku, gdy – według przekazu trójki dzieci – na wzgórzu Križevca ukazała im się Matka Boska. Pewnego dnia dziewczynki wybrały się na spacer. Wtedy ich oczom ukazała się świetlista postać kobiety, z dzieckiem na ręku. Dziewczynki biegły w kierunku świetlistej łuny, nie patrząc przed siebie. Wbiegły w kłujące rośliny i wtedy przydarzyło się zjawisko niewyjaśnione: według przekazów, żadne z dzieci nie miało zadrapań ani skaleczeń. Choć zjawa nie przedstawiła się, dzieci od razu rozpoznały w niej Matkę Boską – chorwacką Gospę. Mali świadkowie objawienia mieli przeczucie, że postać ukaże im się ponownie. Dlatego następnego dnia zabrały ze sobą trójkę innych dzieci i wyruszyły na wzgórze. Tym razem również ukazała się im Matka Boska.

Wydarzeniu towarzyszyły niespotykane rzeczy na niebie i ziemi:

• dziwne ruchy słońca,
• znikający krzyż na górze Krizevec,
• napis na niebie „mir” oznaczający w języku chorwackim ‘spokój’,
• ogniste zjawiska na wzgórzu.

Przejęte całą sytuacją dzieci opowiedziały o tym swoim rodzicom. Wieść szybko się rozniosła po okolicy. W historię uwierzył też proboszcz lokalnej parafii. Gdy o objawieniach zrobiło się głośno, policja komunistyczna szybko ogrodziła miejsce, a dzieci zmusiła do zaprzeczenia wszystkiemu. Wtedy wziął je w obronę proboszcz, płacąc za to trzyletnim więzieniem. Mimo reżimowego strachu i perspektywy aresztowań, wierni i tak zaczęli tłumnie odwiedzać Medziugorie. Na spokojnym dotąd wzniesieniu, w małym miasteczku, przebywało jednorazowo nawet 15 tysięcy osób. Objawienia nie ustały, a Medziugorie stało się najprężniej rozwijającym się miejscem pielgrzymkowym. Co ciekawe, Matka Boska spełniła swoją obietnicę i – jak wynika z relacji dorosłych dziś świadków pierwszych objawień – codziennie ukazuje się uczestnikom tamtych wydarzeń.Krwawe lata 90. Tragiczna historia Bośny i Hercegowiny

Od 1991 do 1995 roku, na terenie Bośni i Hercegowiny trwała krwawa wojna domowa. Szacuje się, że w jej wyniku życie straciło 110 tysięcy osób, a 1,8 miliona straciło dach nad głową i musiało opuścić kraj. Niektórzy wierzą, że narastanie agresywnego nacjonalizmu, skutkiem którego był wybuch wojny domowej tylko wzmocniło wiarę w objawienia w Medziugorie. Wtedy też Matka Boska ukazała się jako Gospa – królowa pokoju. Czystki etniczne potraktowano więc jako spełnienie się jej proroctwa. Wierni upatrywali w objawieniach szansy na nawrócenie, a tym samym na uniknięcie klęski wojny.
Medziugorie budzi kontrowersje i emocje także z innego powodu. Jak wynika z relacji świadków, w czasie trwających tu działań wojennych, miasteczko cudownie ocalało. Wydarzyło się też kilka nietłumaczalnych w racjonalny sposób sytuacji. Pierwszą z nich był nalot bombowców jugosłowiańskich, który w żaden sposób nie zniszczył miasteczka. Wierni upatrują ocalenia od bomb w sprawczym działaniu Maryi. Sami piloci zeznali, że w czasie operacji widzieli tajemniczą, srebrną mgłę, która pokryła teren, uniemożliwiając namierzenie celów. Drugim wydarzeniem było uniknięcie rzezi mieszkańców Medziugorie, gdy serbskie oddziały artyleryjskie skierowały w stronę miasteczka swoje działa. W niewyjaśniony sposób, nikt nie ucierpiał.

Uzdrowienia, nawrócenia i inne cuda Medziugorie

Miejsce objawień maryjnych to zarazem cel wędrówki wielu chorych i nieszczęśliwych osób z całego świata. Jak wynika z relacji świadków, w Medziugorie dokonano już 500 wyleczeń z beznadziejnych przypadków. Oprócz spektakularnych ozdrowień, widuje się też mniej widowiskowe, choć równie ważne, nawrócenia i całkowite przewartościowanie życia konkretnych osób. Atmosfera miejsca jest tak niezwykła, że przemian duchowych dokonuje się tu nie w dziesiątkach, a w setkach. Świadectwa, jakie przedstawiają ludzie nawróceni, dla niektórych są argumentem, przemawiającym za autentycznością nadprzyrodzonego charakteru zjawisk.Kontrowersje wokół miejsca objawień w Medziugorie

Jak zapewne się domyślacie, istnieją nie tylko zwolennicy teorii o cudownych objawieniach i licznych uzdrowieniach. Sam Kościół katolicki wyznaje dosyć neutralną postawę wobec tego fenomenu. Oficjalnie, Kongregacja Nauki i Wiary utrzymuje status ciągłych badań i obserwacji, co nie zmieni się aż do momentu zakończenia objawień. Środowisko katolickich duchownych – w większości przypadków – wstrzymuje się od podjęcia jakiegokolwiek stanowiska w tej sprawie. Znajdą się jednak tacy, którzy, wbrew Episkopatowi, odważą się wspierać ideę objawień w Medziugorie. Są też i tacy duchowni, którzy otwarcie krytykują pęd wiernych do uczestnictwa w tym mistycznym zjawisku. Jeden z biskupów twierdzi nawet, że cała otoczka Medziugorie jest komercyjną mistyfikacją, która przynosi ogromne dochody miasteczku i mieszkańcom, obsługującym ruchy pielgrzymkowe. Są też poważniejsze zarzuty w kwestiach religijnych i – zdaniem wielu autorytetów – postać i zachowanie oraz wypowiadane treści przez Gospę są sprzeczne z Biblią i nauczaniem Kościoła. Niemniej, część wiernych uważa, że papież Jan Paweł II popierał owoce objawień, a więc liczne uzdrowienia i nawrócenia. Pojawiają się też, dla odmiany, grupy sceptyków, próbujących racjonalizować wszelkie zjawiska wokół tego miejsca, nadając im rangę masowych halucynacji, a proces uzdrowień przypisując zbiorowej autosugestii. Odnaleźć też można głosy bardziej szalone, snute przez miłośników spiskowych teorii, którzy dopatrują się w objawieniach nawet udziału kosmitów.

Nie tylko objawienia, czyli turystyczna strona regionu

Turyści wybierający wakacje w Bośni i Hercegowinie opisują ją jako krainę pachnącą winem i lawendą. Skusiłam się na wizytę w Mostarze – mieście dotkniętym mocno przez wojnę, które powoli wychodzi ze zniszczeń. Na miejscu spotkałam cudownie gościnnych, serdecznych i sympatycznych ludzi, którzy robili wszystko, abym poczuła się tu jak w drugim domu. W centrum stoi kamienny Stary Most, pamiętający czasy imperium osmańskiego, przerzucony między brzegami rzeki Neretwy. Zbombardowany podczas wojny, stał się kluczowym celem powstania miasta z ruin. Dziś, można oglądać tu widowiskowe skoki śmiałków do wody. Za niewielką opłatą pobraną od turystów pokażą Wam, jak się frunie z 20-metrowego mostu. Zwiedziona poszukiwaniem pamiątek, trafiłam na ulicę Kujundziluk, której specjalnością są liczne wyroby złotnicze i regionalne pamiątki. W krajobraz Mostaru wpisane są przede wszystkim sylwetki zabytkowych meczetów – pozostałości z czasów dominacji tureckiej. Jeśli zapuścicie się w te rejony, koniecznie odwiedźcie meczet Koskin Mehmed-Paszy, oraz meczet Karadoz-Bega. Jeżeli macie już dość zwiedzania i chcecie się trochę polenić w bałkańskim słońcu, wybierzcie się do znanego turystycznego ośrodka Neum, które jako jedyne ma dostęp do Adriatyku. Ciepłe wody i bogata baza turystyczna, pozwolą Wam w pełni cieszyć się wakacjami. Możecie tu popływać, wypożyczyć motorówkę, popróbować sportów wodnych czy pograć w siatkówkę na plaży.
Data Publikacji: 10.10.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Miasta w Tunezji, które warto zwiedzićTunezja jest jednym z najciekawszych krajów Maghrebu – znajdziesz tu wysokiej klasy zabytki fenickie i rzymskie, malownicze, pełne krętych uliczek medyny, tajemnicze położone na pustyni ksary, bezkresne krajobrazy Sahary służące jako plenery do wielu filmów oraz piękne długie plaże. Dodatkowo aromatyczna kuchnia tunezyjska zaspokoi podniebienie nawet najbardziej wybrednych smakoszy, a otwartość i serdeczność Tunezyjczyków na długo pozostanie w pamięci. Zobacz, które miasta w Tunezji warto odwiedzić oraz zaplanuj swoją wymarzoną podróż po tym niesamowitym kraju!
krajobraz kierunku
Najpiękniejsze wyspy na Filipinach - które warto zobaczyć?Filipiny to jeden z najpiękniejszych i najbardziej zróżnicowanych krajów Azji Południowo-Wschodniej. Chociaż wszędzie dominuje podobna kultura, to usytuowanie kraju na blisko 7 tys. wysp, powoduje, że jest on bardzo różnorodny. Wspólnym mianownikiem są natomiast bajeczne rajskie plaże z białym piaskiem porośnięte całą masą palm. Jeśli dodać do tego ciekawą lokalną kuchnię, wspaniały rum i orzeźwiającą wodę z kokosa, to dostajemy przepis na niezapomniane wakacje na Filipinach! Zobacz, które wyspy Filipin uchodzą za najpiękniejsze i zaplanuj niezapomniane wakacje w azjatyckim raju już teraz!
krajobraz kierunku
9 najpiękniejszych plaż na FilipinachFilipiny to raj dla miłośników morskich kąpieli i plażowania. Główną część tego państwa stanowi 11 dużych wysp, skupionych w 3 regiony – Luzon, Visayas i Mindanao, ale praktycznie na każdej znajdziesz przepiękne, piaszczyste plaże. Co roku przynajmniej kilka z nich znajduje się na szczycie rankingów - w końcu do idealne miejsca do wakacyjnego wypoczynku Zobacz nasz przewodnik po najpiękniejszych plażach na Filipinach i wybierz tę, która najbardziej odpowiada Twoim gustom.
krajobraz kierunku
Pamiątki z Kuby - co kupić na wakacjach?Wakacje to najbardziej oczekiwane dni w roku. Beztroski odpoczynek i nowe wrażenia z egzotycznych miejsc na świecie są wymarzoną odskocznią od codzienności. U wielu pojawia się życzenie, aby zatrzymać ten piękny wakacyjny czas jak najdłużej. Pamiątki z podróży przywołują urlopowe wspomnienia na długo po powrocie z wczasów. Dowiedz się, jakie pamiątki z Kuby warto przywieźć, by ożywić w pamięci karaibskie klimaty we własnych czterech ścianach.