Jak Polacy podróżują do Grecji i dlaczego chętnie do niej wracają?

Grecja od lat jest jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków urlopowych. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Polską Izbę Turystyki w raporcie "Zagraniczne wakacje Polaków 2018", tylko w ubiegłym roku udział Grecji w rynku letnich podróży zorganizowanych przekroczył jedną trzecią. Szacunki wskazują, że w 2018 roku nawet 31%* turystów z Polski, w okresie urlopowym wybrało Grecję na wakacyjny wypoczynek. Co czyni Grecję tak lubianą i popularną europejską destynacją oraz dlaczego tak duża liczba turystów wraca do niej nawet kilkukrotnie? Zobaczmy.
Nasze biuro turystyczne przeprowadziło badanie ankietowe wśród osób, które wybrały się do Grecji na wakacyjny wypoczynek. Celem badania było przedstawienie zwyczajów podróżniczych Polaków związanych z tą destynacją. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami ankiety:

Pobierz cały raport


W badaniu wzięło udział 1 130 respondentów, którzy byli w Grecji co najmniej jeden raz. Blisko 70% osób spełniających ten warunek stanowiły kobiety. Największa liczba uczestników (28%) to osoby w przedziale wiekowym 45-54 lata, zaś co czwarty ankietowany biorący udział w badaniu miał od 35 do 44 lat. Następnie odpowiednio 18% i 17% stanowiły osoby w przedziałach wiekowych 25-34 oraz 55-65 lat.

Ile razy był/a Pan/Pani w Grecji?

Polacy lubią wracać do Grecji. Co druga osoba była tam trzy i więcej razy.
Z przeprowadzonej ankiety wynika, że Polacy, którzy już raz odwiedzili Grecję, chętnie do niej wracają. Jak pokazują zgromadzone dane, 53% respondentów odwiedziło Grecję trzy i więcej razy, 20% osób było w tym kraju dwa razy, zaś 27% odwiedziło go tylko jeden raz. Dlaczego lubimy wracać do Grecji i co sprawia, że czujemy się w tym kraju dobrze, jaką formę podróży wybieramy najchętniej? Co lubimy robić podczas wakacji w Helladzie i które z wysp najczęściej wybieramy? O tym w dalszej części artykułu.

Atrakcje turystyczne i korzystne ceny

Na pytanie wielokrotnego wyboru „Dlaczego wybrał/a Pan/Pani Grecję jako cel podróży?” najczęściej pojawiającą się odpowiedzią (84,5%) było „ze względu na atrakcje turystyczne kraju (góry, plaże, zabytki itd.)”. Niemal co druga osoba (48% respondentów) wybrała ten kierunek ze względu na atrakcyjny koszt wyjazdu i samego pobytu na miejscu. Kolejną często pojawiającą się w ankiecie odpowiedzią była bliska odległość Polski, którą zaznaczyło 21% respondentów oraz bogata oferta wycieczek organizowanych na miejscu – 19% ankietowanych. Inne pojawiające się odpowiedzi to między innymi: dobre jedzenie, przyjazna atmosfera, mili i gościnni ludzie, bezpieczeństwo oraz dobra pogoda, piękne krajobrazy i ciepła woda.

Wyspy czy kontynent?

Grecja, to poza częścią kontynentalną pełną zapierających dech atrakcji turystycznych oraz ogromnej liczby zabytków i miejsc o nieopisanej wartości historycznej, także piękne, malownicze wyspy i wysepki rozsiane po Morzu Egejskim i Jońskim. Różne źródła podają inną liczbę wysp wchodzących w skład Republiki Greckiej. Bez wątpienia jest ich jednak znacznie powyżej dwóch tysięcy. Które z nich najczęściej odwiedzali polscy turyści biorący udział w badaniu?
10 najpopularniejszych wysp w Grecji

Wyniki ankiety pokazały, że ponad połowa respondentów (53%) podczas podróży do Grecji zwiedziła zarówno kontynent, jak i wysypy. 36% osób obrało za cel podróży tylko część wyspiarską, zaś niewiele ponad 10% odwiedziło wyłącznie kontynent. W top 5 najczęściej odwiedzanych przez respondentów wysp znalazły się Kreta, która stanowiła cel podróży 58% osób. Rodos, Zakynthos oraz Korfu (powyżej 35% odpowiedzi każda), a także Santorini (25% odwiedzających turystów). Wśród pozostałych wysp, które chętnie odwiedzamy znalazły się między innymi Kos, Kefalonia, Thassos, Lefkada oraz Mykonos.

Grecja z biurem podróży, w formule All Inclusive

Jak pokazują wyniki badania, Polacy spędzający wolny czas w Grecji chętnie decydują się na wakacje zorganizowane dla nich przez biura turystyczne. Jak można wnioskować, podczas tej formy wyjazdów nie muszą martwić się o samodzielne wybieranie zakwaterowania, organizację czasu wolnego czy wyszukiwanie połączeń lotniczych. Doceniają także komfort i pełną wygodę podczas pobytu, coraz częściej wybierając zaplanowany wypoczynek z wszelkimi wygodami w opcji All Inclusive.

Blisko 82% respondentów podróżujących do Grecji zdecydowało się skorzystać z usług biura podróży, zaś 15% wybrało organizację wyjazdu i pobytu na własną rękę. Wśród osób, które odwiedziły Grecję za pośrednictwem touroperatora prawie 72% wybrało ofertę All Inclusive, z czego 59,7% zaznaczyło, że decydowało się na tę formę wypoczynku podczas każdego wyjazdu, a 24,9% prawie za każdym razem. Pozostali respondenci wskazywali, że rzadko podróżowali do Grecji korzystając z ofert All Inclusive, a jeśli już się na to decydowali, to tylko wtedy, gdy wyjazd był związany ze szczególną okazją.

Respondenci zostali także zapytani o częstotliwość korzystania z oferty Last Minute podczas wycieczek do Grecji. Wyniki pokazały, że 35% wszystkich osób odwiedzających Helladę wybierało tę opcję, z czego prawie 36% decydowało się na skorzystanie z możliwości wyjazdu na ostatnią chwilę prawie za każdym razem, 29% zawsze, a 34% rzadko.
Do Grecji jeździmy z „drugą połową” i rodziną

Respondenci biorący udział w ankiecie zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi na pytanie: „Z kim był/a Pan/Pani w Grecji ostatnim razem?”. Zdecydowana większość osób deklarowała, że podróżowała do Grecji ze „swoją drugą połową” (47%). Znaczna część ankietowanych wybierała opcję „z rodziną” (43%). Co czwarta osoba zwiedzała Grecję z przyjaciółmi, a mniej niż 7% podróżowało samotnie.

Jak Polacy spędzają czas podczas pobytu w Grecji?

Badanie pokazało, że znaczna część Polaków preferuje wypoczynek na plaży oraz zwiedzanie zabytków jako dwie najpopularniejsze formy spędzania czasu w trakcie urlopu. W dalszej kolejności wybieramy wycieczki z przewodnikiem oraz rejsy statkiem. Górskimi wędrówkami jest zainteresowany najmniejszy odsetek ankietowanych.

aktywnosci w Gecjii

85% naszych rodaków korzystało ze środków transportu poruszając się po Grecji, co może świadczyć o tym, że wybierając się na wczasy do tego kraju, jesteśmy nastawieni na aktywny wypoczynek i nie ograniczamy się jedynie do spędzania czasu w bliskiej okolicy miejsca zakwaterowania. Najpopularniejszą formą transportu okazała się być tutaj komunikacja publiczna, którą wybrało blisko 70% respondentów, następnie wypożyczony samochód (53% ankietowanych) oraz taksówka, którą poruszało się 27% Polaków odwiedzających Grecję. Wśród innych, najczęstszych odpowiedzi znalazły się autokar/autobus oraz prom/statek.

najpopularniejsze miasta w Grecji

Wyniki ankiety pokazały także, że zdecydowana większość Polaków podróżujących do Republiki Greckiej zwiedza największe lub najbardziej znane miasta. 87% respondentów zadeklarowało, że podczas swojego pobytu w tym kraju odwiedziło jedno lub więcej takich miast. Stolica Grecji – Ateny – była odwiedzana przez co drugą osobę, następnie w kolejności okazały się być Heraklion oraz Saloniki.

Na koniec respondenci zostali poproszeni o określenie średniej kwoty, jaką byliby w stanie przeznaczyć na ośmiodniowe wczasy w Grecji per osoba. Najwięcej (27%) osób zaznaczyło przedział 1 501-2 000zł netto, zaś najmniej, bo 5,4% byłoby w stanie wydać na ten cel poniżej 1 tysiąca złotych. Szczegółowe dane przedstawia poniższy wykres.

srednia kwota za wczasy w Grecji na osobe

30% osób o dochodach poniżej 2 000 zł na jednego członka rodziny, byłoby skłonnych wydać na ośmiodniową wycieczkę do Grecji od 1 000 do 1 500 zł per osoba. 25,7% przeznaczyłoby na ten cel od 1 501 do 2 000zł, zaś 15% między 2 000 a 2 500 złotych netto. 10,3% poniżej 1 000, natomiast 5% powyżej 2 501 zł netto za osobę.

Podsumowanie

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polską Izbę Turystyki w raporcie „Zagraniczne wakacje Polaków 2018” także w ubiegłym roku, jak i w poprzedzającym 2018, Grecja zajęła pierwsze miejsce w rankingu najczęściej wybieranych wakacyjnych kierunków, znaczący wyprzedając Turcję i Bułgarię. Z kolei na liście najpopularniejszych zagranicznych miejscowości turystycznych znalazło się aż 5 greckich wysp, z Kretą na drugim miejscu.*

Jak pokazują wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez Rainbow, po odwiedzeniu Grecji Polacy chętnie do niej wracają, w dużej mierze za sprawą coraz szerszej oferty wycieczek i licznych atrakcji turystycznych, a także niezwykłego klimatu, otwartości na zagranicznych turystów i serdecznego nastawienia lokalnych społeczności, a także smacznej kuchni. Grecja pozostaje jedną z bardziej przystępnych cenowo destynacji, zarówno pod względem samego kosztu wyjazdu, jak i kosztów utrzymania na miejscu. Równie chętnie wybierają ją zarówno turyści, których miesięczny budżet na członka rodziny przekracza 3 500 zł, jak i te, o których wynosi on poniżej 2 000 zł na osobę.

Co takiego ma w sobie Grecja, co powoduje, że wybieramy ją tak chętnie na spędzenie wolnego czasu? Najlepiej przekonać się o tym samemu!* Dane pochodzą z raportu Polskiej Izby Turystyki „Zagraniczne wakacje Polaków 2018” http://www.pit.org.pl/media/1/002/009/2129.pdf
Data Publikacji: 08.05.2019

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zima 2024/25. Nowości już dostępne!Ledwie kończymy sezon egzotyczny 2023/24, a już wchodzimy z nową ofertą na sezon 2024/25! Tym razem przygotowaliśmy kilka nowości, na które mamy nadzieję wiele osób czekało. W związku z dużym zainteresowaniem Wenezuelą, które zdecydowanie przerosło nasze oczekiwania, postanowiliśmy w dalszym ciągu odkrywać uroki podróżowania w tej części świata. Dlatego w naszej ofercie pojawiła się Kolumbia i sporo rejsów wycieczkowych po Zatoce Meksykańskiej. Kolejną nowością, która nie do końca jest nowością, to Filipiny, ale tym razem mamy dla naszych klientów prawdziwe zaskoczenie i świetną wiadomość – na Filipiny będziemy latać komfortowym Dreamlinerem! Do oferty powróci także indyjskie Goa! Dla tych, którzy są zainteresowani szczegółami najnowszej oferty przygotowaliśmy poniższy tekst. Znajdują się w nim informacje dotyczące kierunku, ważne wskazówki, opisy i oczywiście argumenty za tym, dlaczego warto wybrać się w egzotyczną podróż właśnie z Rainbow.
krajobraz kierunku
Jak skutecznie chronić się przed intensywnym słońcem podczas wakacji?Wakacje w egzotycznych krajach to marzenie wielu z nas. Słońce, błękitne niebo i piękne plaże są idealnym tłem dla relaksu i wypoczynku. Jednak intensywne promieniowanie słoneczne może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, jeżeli nie podejmiemy odpowiednich środków ostrożności. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak skutecznie chronić się przed słońcem i w pełni cieszyć się wakacjami.
krajobraz kierunku
Jaką walutą płacić w Turcji?Turcja to niezwykły kraj z mnóstwem ciekawych zabytków, setkami kilometrów głównie piaszczystych plaż i wybrzeżem upstrzonym licznymi malowniczymi zatokami. Jej atuty jako wakacyjnej destynacji to również fantastyczna kuchnia, dziesiątki atrakcji związanych z aktywnymi formami wypoczynku, sympatyczni, otwarci ludzie i intrygująca, orientalna kultura. Dowiedz się, jaką walutę najlepiej zabrać ze sobą na wakacje w Turcji.
krajobraz kierunku
Czym jest Pakiet Odlotowy? Jakie usługi zyskujesz kupując LATO 2024? Jak korzystać z benefitów?Wyobraź sobie idealny początek Twojej podróży, już od samego wyjścia z domu, gdzie wszystko jest zaplanowane dla Twojej wygody. Z Pakietem Odlotowym, częścią naszej ekscytującej promocji Second Minute, Twój wymarzony start wakacji stanie się rzeczywistością! Zarezerwuj z nami LATO 2024 i ciesz się wyjątkowymi usługami, które znacząco podniosą komfort Twojej podróży w wymarzonym kierunku.