ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wróć

Inne

Jak Polacy podróżują do Grecji i dlaczego chętnie do niej wracają?

Grecja od lat jest jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków urlopowych. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Polską Izbę Turystyki w raporcie "Zagraniczne wakacje Polaków 2018", tylko w ubiegłym roku udział Grecji w rynku letnich podróży zorganizowanych przekroczył jedną trzecią. Szacunki wskazują, że w 2018 roku nawet 31%* turystów z Polski, w okresie urlopowym wybrało Grecję na wakacyjny wypoczynek. Co czyni Grecję tak lubianą i popularną europejską destynacją oraz dlaczego tak duża liczba turystów wraca do niej nawet kilkukrotnie? Zobaczmy.
Nasze biuro turystyczne przeprowadziło badanie ankietowe wśród osób, które wybrały się do Grecji na wakacyjny wypoczynek. Celem badania było przedstawienie zwyczajów podróżniczych Polaków związanych z tą destynacją. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami ankiety:

Pobierz cały raport


W badaniu wzięło udział 1 130 respondentów, którzy byli w Grecji co najmniej jeden raz. Blisko 70% osób spełniających ten warunek stanowiły kobiety. Największa liczba uczestników (28%) to osoby w przedziale wiekowym 45-54 lata, zaś co czwarty ankietowany biorący udział w badaniu miał od 35 do 44 lat. Następnie odpowiednio 18% i 17% stanowiły osoby w przedziałach wiekowych 25-34 oraz 55-65 lat.

Ile razy był/a Pan/Pani w Grecji?

Polacy lubią wracać do Grecji. Co druga osoba była tam trzy i więcej razy.
Z przeprowadzonej ankiety wynika, że Polacy, którzy już raz odwiedzili Grecję, chętnie do niej wracają. Jak pokazują zgromadzone dane, 53% respondentów odwiedziło Grecję trzy i więcej razy, 20% osób było w tym kraju dwa razy, zaś 27% odwiedziło go tylko jeden raz. Dlaczego lubimy wracać do Grecji i co sprawia, że czujemy się w tym kraju dobrze, jaką formę podróży wybieramy najchętniej? Co lubimy robić podczas wakacji w Helladzie i które z wysp najczęściej wybieramy? O tym w dalszej części artykułu.

Atrakcje turystyczne i korzystne ceny

Na pytanie wielokrotnego wyboru „Dlaczego wybrał/a Pan/Pani Grecję jako cel podróży?” najczęściej pojawiającą się odpowiedzią (84,5%) było „ze względu na atrakcje turystyczne kraju (góry, plaże, zabytki itd.)”. Niemal co druga osoba (48% respondentów) wybrała ten kierunek ze względu na atrakcyjny koszt wyjazdu i samego pobytu na miejscu. Kolejną często pojawiającą się w ankiecie odpowiedzią była bliska odległość Polski, którą zaznaczyło 21% respondentów oraz bogata oferta wycieczek organizowanych na miejscu – 19% ankietowanych. Inne pojawiające się odpowiedzi to między innymi: dobre jedzenie, przyjazna atmosfera, mili i gościnni ludzie, bezpieczeństwo oraz dobra pogoda, piękne krajobrazy i ciepła woda.

Wyspy czy kontynent?

Grecja, to poza częścią kontynentalną pełną zapierających dech atrakcji turystycznych oraz ogromnej liczby zabytków i miejsc o nieopisanej wartości historycznej, także piękne, malownicze wyspy i wysepki rozsiane po Morzu Egejskim i Jońskim. Różne źródła podają inną liczbę wysp wchodzących w skład Republiki Greckiej. Bez wątpienia jest ich jednak znacznie powyżej dwóch tysięcy. Które z nich najczęściej odwiedzali polscy turyści biorący udział w badaniu?
10 najpopularniejszych wysp w Grecji

Wyniki ankiety pokazały, że ponad połowa respondentów (53%) podczas podróży do Grecji zwiedziła zarówno kontynent, jak i wysypy. 36% osób obrało za cel podróży tylko część wyspiarską, zaś niewiele ponad 10% odwiedziło wyłącznie kontynent. W top 5 najczęściej odwiedzanych przez respondentów wysp znalazły się Kreta, która stanowiła cel podróży 58% osób. Rodos, Zakynthos oraz Korfu (powyżej 35% odpowiedzi każda), a także Santorini (25% odwiedzających turystów). Wśród pozostałych wysp, które chętnie odwiedzamy znalazły się między innymi Kos, Kefalonia, Thassos, Lefkada oraz Mykonos.

Grecja z biurem podróży, w formule All Inclusive

Jak pokazują wyniki badania, Polacy spędzający wolny czas w Grecji chętnie decydują się na wakacje zorganizowane dla nich przez biura turystyczne. Jak można wnioskować, podczas tej formy wyjazdów nie muszą martwić się o samodzielne wybieranie zakwaterowania, organizację czasu wolnego czy wyszukiwanie połączeń lotniczych. Doceniają także komfort i pełną wygodę podczas pobytu, coraz częściej wybierając zaplanowany wypoczynek z wszelkimi wygodami w opcji All Inclusive.

Blisko 82% respondentów podróżujących do Grecji zdecydowało się skorzystać z usług biura podróży, zaś 15% wybrało organizację wyjazdu i pobytu na własną rękę. Wśród osób, które odwiedziły Grecję za pośrednictwem touroperatora prawie 72% wybrało ofertę All Inclusive, z czego 59,7% zaznaczyło, że decydowało się na tę formę wypoczynku podczas każdego wyjazdu, a 24,9% prawie za każdym razem. Pozostali respondenci wskazywali, że rzadko podróżowali do Grecji korzystając z ofert All Inclusive, a jeśli już się na to decydowali, to tylko wtedy, gdy wyjazd był związany ze szczególną okazją.

Respondenci zostali także zapytani o częstotliwość korzystania z oferty Last Minute podczas wycieczek do Grecji. Wyniki pokazały, że 35% wszystkich osób odwiedzających Helladę wybierało tę opcję, z czego prawie 36% decydowało się na skorzystanie z możliwości wyjazdu na ostatnią chwilę prawie za każdym razem, 29% zawsze, a 34% rzadko.
Do Grecji jeździmy z „drugą połową” i rodziną

Respondenci biorący udział w ankiecie zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi na pytanie: „Z kim był/a Pan/Pani w Grecji ostatnim razem?”. Zdecydowana większość osób deklarowała, że podróżowała do Grecji ze „swoją drugą połową” (47%). Znaczna część ankietowanych wybierała opcję „z rodziną” (43%). Co czwarta osoba zwiedzała Grecję z przyjaciółmi, a mniej niż 7% podróżowało samotnie.

Jak Polacy spędzają czas podczas pobytu w Grecji?

Badanie pokazało, że znaczna część Polaków preferuje wypoczynek na plaży oraz zwiedzanie zabytków jako dwie najpopularniejsze formy spędzania czasu w trakcie urlopu. W dalszej kolejności wybieramy wycieczki z przewodnikiem oraz rejsy statkiem. Górskimi wędrówkami jest zainteresowany najmniejszy odsetek ankietowanych.

aktywnosci w Gecjii

85% naszych rodaków korzystało ze środków transportu poruszając się po Grecji, co może świadczyć o tym, że wybierając się na wczasy do tego kraju, jesteśmy nastawieni na aktywny wypoczynek i nie ograniczamy się jedynie do spędzania czasu w bliskiej okolicy miejsca zakwaterowania. Najpopularniejszą formą transportu okazała się być tutaj komunikacja publiczna, którą wybrało blisko 70% respondentów, następnie wypożyczony samochód (53% ankietowanych) oraz taksówka, którą poruszało się 27% Polaków odwiedzających Grecję. Wśród innych, najczęstszych odpowiedzi znalazły się autokar/autobus oraz prom/statek.

najpopularniejsze miasta w Grecji

Wyniki ankiety pokazały także, że zdecydowana większość Polaków podróżujących do Republiki Greckiej zwiedza największe lub najbardziej znane miasta. 87% respondentów zadeklarowało, że podczas swojego pobytu w tym kraju odwiedziło jedno lub więcej takich miast. Stolica Grecji – Ateny – była odwiedzana przez co drugą osobę, następnie w kolejności okazały się być Heraklion oraz Saloniki.

Na koniec respondenci zostali poproszeni o określenie średniej kwoty, jaką byliby w stanie przeznaczyć na ośmiodniowe wczasy w Grecji per osoba. Najwięcej (27%) osób zaznaczyło przedział 1 501-2 000zł netto, zaś najmniej, bo 5,4% byłoby w stanie wydać na ten cel poniżej 1 tysiąca złotych. Szczegółowe dane przedstawia poniższy wykres.

srednia kwota za wczasy w Grecji na osobe

30% osób o dochodach poniżej 2 000 zł na jednego członka rodziny, byłoby skłonnych wydać na ośmiodniową wycieczkę do Grecji od 1 000 do 1 500 zł per osoba. 25,7% przeznaczyłoby na ten cel od 1 501 do 2 000zł, zaś 15% między 2 000 a 2 500 złotych netto. 10,3% poniżej 1 000, natomiast 5% powyżej 2 501 zł netto za osobę.

Podsumowanie

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polską Izbę Turystyki w raporcie „Zagraniczne wakacje Polaków 2018” także w ubiegłym roku, jak i w poprzedzającym 2018, Grecja zajęła pierwsze miejsce w rankingu najczęściej wybieranych wakacyjnych kierunków, znaczący wyprzedając Turcję i Bułgarię. Z kolei na liście najpopularniejszych zagranicznych miejscowości turystycznych znalazło się aż 5 greckich wysp, z Kretą na drugim miejscu.*

Jak pokazują wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez Rainbow, po odwiedzeniu Grecji Polacy chętnie do niej wracają, w dużej mierze za sprawą coraz szerszej oferty wycieczek i licznych atrakcji turystycznych, a także niezwykłego klimatu, otwartości na zagranicznych turystów i serdecznego nastawienia lokalnych społeczności, a także smacznej kuchni. Grecja pozostaje jedną z bardziej przystępnych cenowo destynacji, zarówno pod względem samego kosztu wyjazdu, jak i kosztów utrzymania na miejscu. Równie chętnie wybierają ją zarówno turyści, których miesięczny budżet na członka rodziny przekracza 3 500 zł, jak i te, o których wynosi on poniżej 2 000 zł na osobę.

Co takiego ma w sobie Grecja, co powoduje, że wybieramy ją tak chętnie na spędzenie wolnego czasu? Najlepiej przekonać się o tym samemu!* Dane pochodzą z raportu Polskiej Izby Turystyki „Zagraniczne wakacje Polaków 2018” http://www.pit.org.pl/media/1/002/009/2129.pdf
Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 08.05.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  31 ocen
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.9/6  25 ocen
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  11 ocen
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  69 ocen
Wypoczynek • Grecja: Kokkino Nero
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.0/6  2 oceny
Wypoczynek • Grecja: Chalkidiki
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.7/6  94 oceny
Wypoczynek • Grecja: Kokkino Nero
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.3/6  134 oceny
Wypoczynek • Grecja: Riwiera Olimpijska
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.7/6  16 ocen
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.0/6  40 ocen
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
5.2/6  47 ocen
Wypoczynek • Grecja: Kokkino Nero

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku

Wakacje w listopadzie. Dokąd wybrać się na wypoczynek?

W Rainbow otwieramy sezon egzotyczny właśnie w listopadzie. Startujemy z ofertą Dreamlinerową już od początku miesiąca! Udowodnimy Ci, że jesienny wyjazd może być równie fascynujący, co sierpniowy urlop. Spraw sobie wakacje w listopadzie i sprawdź, dokąd możesz się wybrać! Podpowiemy Ci, gdzie w listopadzie jest najcieplej i w których regionach utrzymuje się temperatura w okolicach 30 stopni Celsjusza. Dowiesz się też, w których krajach jest wtedy przyjemnie i ciepło, a warunki są idealne do wypoczywania i zwiedzania. Wakacje all inclusive a może last minute? W listopadzie nie brakuje atrakcyjnych ofert, a zalety wyboru urlopu jesienią, o których w dalszej części artykułu, mówią same za siebie.
krajobraz-kierunku

Pogoda, klimat i temperatury na Krecie. Kiedy warto polecieć na grecką wyspę?

Greckie wyspy to zawsze dobry wybór na urlop. Nie inaczej jest oczywiście z największą z nich, czyli Kretą. Na tych, którzy zdecydują się tu przyjechać, czeka całe mnóstwo rozmaitych atrakcji – kamieniste i piaszczyste plaże, malownicze górskie krajobrazy, bogata w owoce morza kuchnia grecka, urokliwe miasteczka oraz wysokiej klasy zabytki. Jest to więc idealne miejsce zarówno dla miłośników plażowania, jak i dla amatorów aktywnego wypoczynku. Przeczytaj, jakiej na Krecie pogody możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku oraz zaplanuj swoje wymarzone wakacje w kolebce europejskiej cywilizacji, której historia zaczęła się 4 tys. lat przed narodzinami kultury minojskiej!
krajobraz-kierunku

Wyspa Phu Quoc - pogoda i klimat. Kiedy polecieć do Wietnamu?

Wietnam to jeden z bardziej fascynujących krajów Azji Południowo-Wschodniej, stanowiący niesamowitą mieszankę azjatyckiej kultury, tropikalnego klimatu i fenomenalnej, znanej na całym świecie kuchni wietnamskiej, której nikomu nie trzeba chyba rekomendować. To fantastyczny kraj zarówno do zwiedzania, jak i do wypoczynku. W tym drugim przypadku, najpopularniejsza staje się ostatnio Phu Quoc, tropikalna wyspa znajdująca się w południowej części kraju, w Zatoce Tajlandzkiej, u zbiegu lądowych granic Wietnamu i Kambodży. Zanim polecisz na wyspę Phu Quoc, pogoda oraz tamtejszy klimat powinny Cię zainteresować. Dowiedz się, kiedy najlepiej wybrać się do południowego Wietnamu.
krajobraz-kierunku

Pogoda, klimat i temperatury na Korfu

Korfu jest największą wyspą Archipelagu Jońskiego, rozciągającego się u północno-zachodnich rubieży Grecji właściwej. Wciśnięta pomiędzy Półwysep Apeniński a Bałkany leży niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego. Dla turystów to niemal idealna wyspa, gdzie bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczą przyrodą i urokliwymi plażami, a mało uczęszczane drogi oraz szlaki we wnętrzu wyspy Korfu doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb! Zobacz jakiej pogody oraz temperatury na Korfu możesz się spodziewać w poszczególnych miesiącach roku i zaplanuj swoje wymarzone wakacje!