< WSTECZ
R.pl > Blog > Inne > Jak Polacy podróżują do Grecji i dlaczego chętnie do niej wracają?

Jak Polacy podróżują do Grecji i dlaczego chętnie do niej wracają?

Skrócony opis

Grecja od lat jest jednym z najchętniej wybieranych przez Polaków kierunków urlopowych. Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Polską Izbę Turystyki w raporcie "Zagraniczne wakacje Polaków 2018", tylko w ubiegłym roku udział Grecji w rynku letnich podróży zorganizowanych przekroczył jedną trzecią. Szacunki wskazują, że w 2018 roku nawet 31%* turystów z Polski, w okresie urlopowym wybrało Grecję na wakacyjny wypoczynek. Co czyni Grecję tak lubianą i popularną europejską destynacją oraz dlaczego tak duża liczba turystów wraca do niej nawet kilkukrotnie? Zobaczmy.

Sekcja 1

Nasze biuro turystyczne przeprowadziło badanie ankietowe wśród osób, które wybrały się do Grecji na wakacyjny wypoczynek. Celem badania było przedstawienie zwyczajów podróżniczych Polaków związanych z tą destynacją. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi wynikami ankiety:

Pobierz cały raport


W badaniu wzięło udział 1 130 respondentów, którzy byli w Grecji co najmniej jeden raz. Blisko 70% osób spełniających ten warunek stanowiły kobiety. Największa liczba uczestników (28%) to osoby w przedziale wiekowym 45-54 lata, zaś co czwarty ankietowany biorący udział w badaniu miał od 35 do 44 lat. Następnie odpowiednio 18% i 17% stanowiły osoby w przedziałach wiekowych 25-34 oraz 55-65 lat.

Ile razy był/a Pan/Pani w Grecji?

Polacy lubią wracać do Grecji. Co druga osoba była tam trzy i więcej razy.
Z przeprowadzonej ankiety wynika, że Polacy, którzy już raz odwiedzili Grecję, chętnie do niej wracają. Jak pokazują zgromadzone dane, 53% respondentów odwiedziło Grecję trzy i więcej razy, 20% osób było w tym kraju dwa razy, zaś 27% odwiedziło go tylko jeden raz. Dlaczego lubimy wracać do Grecji i co sprawia, że czujemy się w tym kraju dobrze, jaką formę podróży wybieramy najchętniej? Co lubimy robić podczas wakacji w Helladzie i które z wysp najczęściej wybieramy? O tym w dalszej części artykułu.

Sekcja 2

Atrakcje turystyczne i korzystne ceny

Na pytanie wielokrotnego wyboru „Dlaczego wybrał/a Pan/Pani Grecję jako cel podróży?” najczęściej pojawiającą się odpowiedzią (84,5%) było „ze względu na atrakcje turystyczne kraju (góry, plaże, zabytki itd.)”. Niemal co druga osoba (48% respondentów) wybrała ten kierunek ze względu na atrakcyjny koszt wyjazdu i samego pobytu na miejscu. Kolejną często pojawiającą się w ankiecie odpowiedzią była bliska odległość Polski, którą zaznaczyło 21% respondentów oraz bogata oferta wycieczek organizowanych na miejscu – 19% ankietowanych. Inne pojawiające się odpowiedzi to między innymi: dobre jedzenie, przyjazna atmosfera, mili i gościnni ludzie, bezpieczeństwo oraz dobra pogoda, piękne krajobrazy i ciepła woda.

Wyspy czy kontynent?

Grecja, to poza częścią kontynentalną pełną zapierających dech atrakcji turystycznych oraz ogromnej liczby zabytków i miejsc o nieopisanej wartości historycznej, także piękne, malownicze wyspy i wysepki rozsiane po Morzu Egejskim i Jońskim. Różne źródła podają inną liczbę wysp wchodzących w skład Republiki Greckiej. Bez wątpienia jest ich jednak znacznie powyżej dwóch tysięcy. Które z nich najczęściej odwiedzali polscy turyści biorący udział w badaniu?
10 najpopularniejszych wysp w Grecji

Wyniki ankiety pokazały, że ponad połowa respondentów (53%) podczas podróży do Grecji zwiedziła zarówno kontynent, jak i wysypy. 36% osób obrało za cel podróży tylko część wyspiarską, zaś niewiele ponad 10% odwiedziło wyłącznie kontynent. W top 5 najczęściej odwiedzanych przez respondentów wysp znalazły się Kreta, która stanowiła cel podróży 58% osób. Rodos, Zakynthos oraz Korfu (powyżej 35% odpowiedzi każda), a także Santorini (25% odwiedzających turystów). Wśród pozostałych wysp, które chętnie odwiedzamy znalazły się między innymi Kos, Kefalonia, Thassos, Lefkada oraz Mykonos.

Grecja z biurem podróży, w formule All Inclusive

Jak pokazują wyniki badania, Polacy spędzający wolny czas w Grecji chętnie decydują się na wakacje zorganizowane dla nich przez biura turystyczne. Jak można wnioskować, podczas tej formy wyjazdów nie muszą martwić się o samodzielne wybieranie zakwaterowania, organizację czasu wolnego czy wyszukiwanie połączeń lotniczych. Doceniają także komfort i pełną wygodę podczas pobytu, coraz częściej wybierając zaplanowany wypoczynek z wszelkimi wygodami w opcji All Inclusive.

Blisko 82% respondentów podróżujących do Grecji zdecydowało się skorzystać z usług biura podróży, zaś 15% wybrało organizację wyjazdu i pobytu na własną rękę. Wśród osób, które odwiedziły Grecję za pośrednictwem touroperatora prawie 72% wybrało ofertę All Inclusive, z czego 59,7% zaznaczyło, że decydowało się na tę formę wypoczynku podczas każdego wyjazdu, a 24,9% prawie za każdym razem. Pozostali respondenci wskazywali, że rzadko podróżowali do Grecji korzystając z ofert All Inclusive, a jeśli już się na to decydowali, to tylko wtedy, gdy wyjazd był związany ze szczególną okazją.

Respondenci zostali także zapytani o częstotliwość korzystania z oferty Last Minute podczas wycieczek do Grecji. Wyniki pokazały, że 35% wszystkich osób odwiedzających Helladę wybierało tę opcję, z czego prawie 36% decydowało się na skorzystanie z możliwości wyjazdu na ostatnią chwilę prawie za każdym razem, 29% zawsze, a 34% rzadko.

Sekcja 3

Do Grecji jeździmy z „drugą połową” i rodziną

Respondenci biorący udział w ankiecie zostali poproszeni o udzielenie odpowiedzi na pytanie: „Z kim był/a Pan/Pani w Grecji ostatnim razem?”. Zdecydowana większość osób deklarowała, że podróżowała do Grecji ze „swoją drugą połową” (47%). Znaczna część ankietowanych wybierała opcję „z rodziną” (43%). Co czwarta osoba zwiedzała Grecję z przyjaciółmi, a mniej niż 7% podróżowało samotnie.

Jak Polacy spędzają czas podczas pobytu w Grecji?

Badanie pokazało, że znaczna część Polaków preferuje wypoczynek na plaży oraz zwiedzanie zabytków jako dwie najpopularniejsze formy spędzania czasu w trakcie urlopu. W dalszej kolejności wybieramy wycieczki z przewodnikiem oraz rejsy statkiem. Górskimi wędrówkami jest zainteresowany najmniejszy odsetek ankietowanych.

aktywnosci w Gecjii

85% naszych rodaków korzystało ze środków transportu poruszając się po Grecji, co może świadczyć o tym, że wybierając się na wczasy do tego kraju, jesteśmy nastawieni na aktywny wypoczynek i nie ograniczamy się jedynie do spędzania czasu w bliskiej okolicy miejsca zakwaterowania. Najpopularniejszą formą transportu okazała się być tutaj komunikacja publiczna, którą wybrało blisko 70% respondentów, następnie wypożyczony samochód (53% ankietowanych) oraz taksówka, którą poruszało się 27% Polaków odwiedzających Grecję. Wśród innych, najczęstszych odpowiedzi znalazły się autokar/autobus oraz prom/statek.

najpopularniejsze miasta w Grecji

Wyniki ankiety pokazały także, że zdecydowana większość Polaków podróżujących do Republiki Greckiej zwiedza największe lub najbardziej znane miasta. 87% respondentów zadeklarowało, że podczas swojego pobytu w tym kraju odwiedziło jedno lub więcej takich miast. Stolica Grecji – Ateny – była odwiedzana przez co drugą osobę, następnie w kolejności okazały się być Heraklion oraz Saloniki.

Na koniec respondenci zostali poproszeni o określenie średniej kwoty, jaką byliby w stanie przeznaczyć na ośmiodniowe wczasy w Grecji per osoba. Najwięcej (27%) osób zaznaczyło przedział 1 501-2 000zł netto, zaś najmniej, bo 5,4% byłoby w stanie wydać na ten cel poniżej 1 tysiąca złotych. Szczegółowe dane przedstawia poniższy wykres.

srednia kwota za wczasy w Grecji na osobe

30% osób o dochodach poniżej 2 000 zł na jednego członka rodziny, byłoby skłonnych wydać na ośmiodniową wycieczkę do Grecji od 1 000 do 1 500 zł per osoba. 25,7% przeznaczyłoby na ten cel od 1 501 do 2 000zł, zaś 15% między 2 000 a 2 500 złotych netto. 10,3% poniżej 1 000, natomiast 5% powyżej 2 501 zł netto za osobę.

Podsumowanie

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Polską Izbę Turystyki w raporcie „Zagraniczne wakacje Polaków 2018” także w ubiegłym roku, jak i w poprzedzającym 2018, Grecja zajęła pierwsze miejsce w rankingu najczęściej wybieranych wakacyjnych kierunków, znaczący wyprzedając Turcję i Bułgarię. Z kolei na liście najpopularniejszych zagranicznych miejscowości turystycznych znalazło się aż 5 greckich wysp, z Kretą na drugim miejscu.*

Jak pokazują wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez Rainbow, po odwiedzeniu Grecji Polacy chętnie do niej wracają, w dużej mierze za sprawą coraz szerszej oferty wycieczek i licznych atrakcji turystycznych, a także niezwykłego klimatu, otwartości na zagranicznych turystów i serdecznego nastawienia lokalnych społeczności, a także smacznej kuchni. Grecja pozostaje jedną z bardziej przystępnych cenowo destynacji, zarówno pod względem samego kosztu wyjazdu, jak i kosztów utrzymania na miejscu. Równie chętnie wybierają ją zarówno turyści, których miesięczny budżet na członka rodziny przekracza 3 500 zł, jak i te, o których wynosi on poniżej 2 000 zł na osobę.

Co takiego ma w sobie Grecja, co powoduje, że wybieramy ją tak chętnie na spędzenie wolnego czasu? Najlepiej przekonać się o tym samemu!* Dane pochodzą z raportu Polskiej Izby Turystyki „Zagraniczne wakacje Polaków 2018” http://www.pit.org.pl/media/1/002/009/2129.pdf

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 4.40/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Grecja