Sidari na Korfu - pogoda i atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Można mieć wrażenie, że człowiek znalazł się na innej planecie. Piaskowe klify układają się w przeróżne kształty. Poziome pasy piaskowych warstw układają się w proste linie. Pomiędzy klifami tworzą się niewielkie piaszczyste plaże, czy też półki skalne, na których można znaleźć miejsce do kameralnego plażowania. W oddali formacje skalne wyrastają z lazurowego morza niczym abstrakcyjne rzeźby. Tu każdy fragment wybrzeża jest przykładem, jakie cuda potrafi stworzyć natura. Pewnie dlatego wybrzeże Kanału Miłości w Sidari jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Korfu i kultowym już tematem spektakularnych zdjęć, które trafiają później na Instagram.

Sidari - temperatura wody w morzu i pogoda. Kiedy przyjechać?

Woda w Sidari jest cieplejsza niż po zachodniej stronie wyspy. Kąpać można się już od maja, kiedy temperatura sięga prawie 20 stopni Celsjusza. Morze staje się coraz cieplejsze z każdym dniem czerwca, a najwyższe temperatury przypadają na lipiec i sierpień - woda potrafi wtedy sięgać czasem nawet 25 stopni. Wraz z wrześniem i wydłużeniem się nocy, temperatura spada. Do połowy października woda może utrzymać temperaturę 20 stopni.

Na greckie słońce można liczyć zawsze, więc w przypadku Sidari nie ma o co się martwić. Letnie temperatury są już od maja. Wtedy na Korfu jest niesamowicie zielono - to najbarwniejszy okres, ponieważ kwitnie wiele kwiatów. Prawdziwe upały przypadają na lipiec i sierpień, kiedy temperatura nawet przez kilka dni potrafi utrzymywać się na poziomie 35 stopni Celsjusza.

Warto dodać, że klimat na Korfu jest niesamowicie wilgotny, więc są dni, kiedy przy wysokich temperaturach dochodzi jeszcze wilgoć. Osoby, które nie są fanami wysokich temperatur, powinny wziąć pod uwagę, że najlepiej na Korfu przylecieć w maju, w drugiej połowie września lub w październiku.

Wybierając się do Sidari jesienią, trzeba jednak pamiętać, że wtedy na Korfu rozpoczyna się pora deszczowa. Co jakiś czas może pojawić się deszcz, po którym zazwyczaj nie ma śladu następnego dnia. Zimą natomiast to jedna z najbardziej deszczowych wysp Grecji!

Sprawdź: Pogoda, klimat i temperatury na Korfu

Greckie Sidari - komu będzie się podobać?

Sidari jest znakomitą miejscówką dla osób, które mają ochotę na aktywne korzystanie z morza. Można tu pływać, plażować czy też wynająć motorówkę. Z pewnością zadowoli zwolenników piaszczystych plaż. Ze względu na delikatne, płytkie zejście do morza Sidari na Korfu będzie bardzo dobrym wyborem dla rodziców, którzy podróżują z dziećmi. Spodoba się w tym miejscu osobom, które wieczorem chcą wyjść na drinka, gdzieś potańczyć, czy też dobrze zjeść. Ze względu na dużą liczbę turystów, zwłaszcza kiedy jest sam szczyt sezonu, miejscowość powinny unikać osoby, które poszukują ciszy i spokoju.

Korfu - Sidari i słynny Kanał Miłości. Skąd taka nazwa?

Słynny Kanał Miłości na Korfu znajduje się w Sidari, czyli niewielkim turystycznym miasteczku w północnej części wyspy. Obecnie to jedno z najpopularniejszych miejsc na wyspie - to tam turyści spędzają wakacje na Korfu. W szczycie sezonu przyjezdnych jest dużo, a hotele pękają w szwach. Trudno sobie wyobrazić, że jeszcze na początku lat 90. Sidari na Korfu było wioską składającą się z jednej drogi i kilku domów, które można było policzyć na palcach jednej ręki. Z roku na rok miejsce stawało się coraz bardziej popularne głównie dzięki niezwykłej atrakcji turystycznej Sidari, jaką jest słynny Kanał Miłości. Skąd wzięła się jego nazwa? Teorii jest kilka, oto jedna z nich.

Malowniczość klifów Sidari wzbudzała zainteresowanie wśród ludzi, jeszcze przed tym, kiedy na Korfu w latach 50. ubiegłego wieku pojawili się pierwsi turyści. Młodzi mężczyźni, mieszkańcy Korfu, często zabierali w rejs po wybrzeżu Sidri swoje ukochane, aby zrobić na nich wrażenie. Stąd miejsce szybko zyskało opinię „romantycznego” i tak powstała nazwa Kanału Miłości.

Obecnie trudno go zobaczyć, bo znajduje się pod powierzchnią wody. Aby go przepłynąć, trzeba zanurkować. Na Korfu mówi się, że jeśli para przepłynie razem ten właśnie kanał, już do końca życia zostaną razem - to gwarancja długiego, szczęśliwego związku. Ta niezwykła sceneria piaskowych klifów jest idealnym miejscem do zaręczyn, sesji ślubnych czy też romantycznych zdjęć, które wychodzą spektakularnie. Obecnie nazwa Kanał Miłości stała się tak popularna, że zwykło się nią określać całe, malownicze wybrzeże miasteczka Sidari na Korfu.

Przeczytaj też: Co zobaczyć na Korfu? Atrakcje, plaże i zabytki greckiej wyspy

Naturalna glinka, czyli darmowe spa w cenie urlopu w Sidari!

Nie dość, że miejscami krajobraz Sidari rzeczywiście przypomina scenerię jak z innej planety, to na dodatek często można spotkać ludzi, którzy od stóp do głów obsmarowani są szaro – zieloną mazią! Można się przestraszyć, ale warto iść za tym przykładem. Nic lepszego dla swojej skóry nie zrobisz! W wielu miejscach piaszczystych klifów znajdują się naturalne glinki, które wykorzystywane są w kosmetologii. Najlepiej zanurzyć się w słonym morzu, a później nasmarować ciało glinką, która powinna przez kilka minut zostać na naszej skórze. Efekt jedwabistości skóry po zmyciu – gwarantowany! Na Sidari to prawdziwa atrakcja turystyczna na wyciągnięcie ręki.

Co jeszcze warto zobaczyć w Sidari na Korfu?

Prócz podziwiania klifów, pływania i plażowania Sidari to świetne miejsce, które można odwiedzić na typowe greckie jedzenie czy też pyszne owoce morza. Warto również zwrócić szczególną uwagę na dwie atrakcje turystyczne Sidari, które znajdują się zaledwie kilka kilometrów od miasta.

Nieco na zachód jest przylądek nazywany Cape Drastis. To niezwykle malownicza część klifów północnej części Korfu. Cape Drastis to idealny cel pieszej wycieczki - można tam zrobić przepiękne zdjęcia. Jeszcze dalej na zachód znajduje się niewielka wioska Peroulades, której brzeg stanowią jeszcze wyższe i strome klify.

Dla osób, które będąc w Sidari na Korfu, mają ochotę na nieco dłuższą wycieczkę, doskonałym pomysłem będzie rejs na którąś z 3 wysepek niewielkiego archipelagu nazywanego Diapontia - Mathraki, Othoni, Erikoussa. To idealne miejsce dla osób, które potrzebują ciszy, wytchnienia i spokoju. Infrastruktura turystyczna jest mało rozwinięta. Wyspy Diapontii stanowią granicę Morza Jońskiego - będąc w Sidari i spoglądając w kierunku północy patrzy się już na Adriatyk.

Autorka: Dorota Kamińska

Data Publikacji: 14.04.2023
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Zakazane Miasto w Pekinie – poznaj sekret jego nazwy i niezwykłą historięNa mapie Pekinu, w centrum miasta, wyróżnia się miejsce, którego sama nazwa brzmi jak zaklęcie. Przez pięć wieków nikt spoza cesarskiego kręgu nie miał prawa tam wejść. Kompleks otoczony potężnymi murami, z dachami lśniącymi w słońcu żółtym szkliwem, stanowiło centrum świata dla dynastii Ming i Qing. To artykuł o niezwykłym miejscu za potężnymi bramami, których nie otwierano po zachodzie słońca. Eunuchowie, damy dworu, strażnicy i konkubiny. Wszyscy odgrywali swoje role w pałacowym dramacie. A niektóre z nich, jak Perłowa Konkubina, zapłaciły najwyższą cenę za miłość, ambicję i lojalność. W tym artykule nie opowiem Ci jedynie o architekturze. Zabiorę Cię w miejsce, gdzie ziemska władza miała być odbiciem nieba. Poznasz legendy, które nie pojawiają się w szkolnych podręcznikach. Sprawdź, co skrywa czerwony mur.
krajobraz kierunku
Sakkara – fascynująca nekropolia faraonówW Sakkarze, na pustynnym płaskowyżu, architekt Imhotep stworzył konstrukcję, która miała przetrwać tysiąclecia. Jego piramida schodkowa dla faraona Dżesera była jedną z najwcześniejszych monumentalnych budowli wykonanych w całości z kamienia i zrewolucjonizowała architekturę – zapoczątkowała erę, w której człowiek zaczął myśleć o swoich dziełach w kategoriach wieczności. Spacerując dziś wśród mastab Sakkary, można zobaczyć jedne z najstarszych znanych scen codziennego życia wyryte w kamieniu: rzemieślników przy pracy, tańczące dziewczęta, handlarzy kłócących się o cenę. To wyjątkowe miejsce, gdzie 4500-letnie malowidła zachowały swoje oryginalne kolory, gdzie istnieją podziemne katakumby z milionami mumii zwierząt i granitowe sarkofagi ważące 70 ton, których transport z odległego o 900 kilometrów Asuan wciąż pozostaje zagadką. Ale Sakkara to nie tylko muzeum przeszłości. To żywe stanowisko archeologiczne, gdzie każdy rok przynosi odkrycia zmieniające nasze rozumienie starożytności – od złotych mumii bogatych kupców po warsztaty mumifikacji z narzędziami przypominającymi współczesne laboratoria. Poznaj sekrety tej niezwykłej nekropolii i odkryj, dlaczego każdy miłośnik historii powinien ją odwiedzić.
krajobraz kierunku
Posągi Moai na Wyspie Wielkanocnej. Jakie tajemnice skrywają te kamienne twarze?Na samym krańcu świata, pośród bezkresu błękitu południowego Pacyfiku, leży miejsce owiane tajemnicą – Wyspa Wielkanocna. Choć to zaledwie skrawek lądu zagubiony na oceanie, od stuleci przyciąga uwagę podróżników, badaczy i marzycieli. Wszystko za sprawą monumentalnych posągów Moai, które milcząco strzegą wyspy, jakby skrywały zagadki, których nie zdołały rozwikłać całe pokolenia naukowców. Kto je stworzył? Jak zostały przetransportowane? I co tak naprawdę doprowadziło do upadku cywilizacji, która je wzniosła? Wyspa Wielkanocna to nie tylko rajska sceneria – to otwarta księga pradawnej historii, pełna niedopowiedzeń, hipotez i sekretów, które wciąż czekają na odkrycie. Pierwsi europejscy odkrywcy natrafili na posągi przypadkowo, nie zadając sobie trudu, by dokładnie zbadać ich znaczenie czy wysłuchać mieszkańców wyspy. Przez dziesięciolecia archeolodzy tworzyli teorie o „zaginionej cywilizacji” i dramatycznej katastrofie ekologicznej, często pomijając głos samych Rapa Nui – rdzennych mieszkańców wyspy, którzy nigdy nie zaginęli i wciąż tam mieszkają. Ta historia pokazuje, że tajemnice Wyspy Wielkanocnej to nie tylko zagadki kamienia i czasu, ale też pytania o to, kto ma prawo opowiadać o przeszłości. Spróbujmy więc przybliżyć się do prawdy o kamiennych strażnikach, którzy od wieków patrzą w dal oceanu.
krajobraz kierunku
Evia – atrakcje. Co warto zobaczyć? Zabytki, natura, plażeChoć dziś kusi spokojem, według dawnych wierzeń zrodziła się z boskiego gniewu. Tu niezwykłość splata się z codziennością, natura i historia przemawiają jednym głosem, a każdy zakątek tchnie autentycznością. To azyl dla tych, którzy pragną uciec od turystycznego zgiełku, zanurzyć się w rytmie prostego życia i doświadczyć niezwykłej różnorodności – kulturowej, historycznej oraz krajobrazowej. Wolna od tłumów, bez filtrów, prawdziwa – Evia – Grecja w najczystszej postaci.