Sidari na Korfu - pogoda i atrakcje turystyczne. Co warto zobaczyć?

Można mieć wrażenie, że człowiek znalazł się na innej planecie. Piaskowe klify układają się w przeróżne kształty. Poziome pasy piaskowych warstw układają się w proste linie. Pomiędzy klifami tworzą się niewielkie piaszczyste plaże, czy też półki skalne, na których można znaleźć miejsce do kameralnego plażowania. W oddali formacje skalne wyrastają z lazurowego morza niczym abstrakcyjne rzeźby. Tu każdy fragment wybrzeża jest przykładem, jakie cuda potrafi stworzyć natura. Pewnie dlatego wybrzeże Kanału Miłości w Sidari jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc na Korfu i kultowym już tematem spektakularnych zdjęć, które trafiają później na Instagram.

Sidari - temperatura wody w morzu i pogoda. Kiedy przyjechać?

Woda w Sidari jest cieplejsza niż po zachodniej stronie wyspy. Kąpać można się już od maja, kiedy temperatura sięga prawie 20 stopni Celsjusza. Morze staje się coraz cieplejsze z każdym dniem czerwca, a najwyższe temperatury przypadają na lipiec i sierpień - woda potrafi wtedy sięgać czasem nawet 25 stopni. Wraz z wrześniem i wydłużeniem się nocy, temperatura spada. Do połowy października woda może utrzymać temperaturę 20 stopni.

Na greckie słońce można liczyć zawsze, więc w przypadku Sidari nie ma o co się martwić. Letnie temperatury są już od maja. Wtedy na Korfu jest niesamowicie zielono - to najbarwniejszy okres, ponieważ kwitnie wiele kwiatów. Prawdziwe upały przypadają na lipiec i sierpień, kiedy temperatura nawet przez kilka dni potrafi utrzymywać się na poziomie 35 stopni Celsjusza.

Warto dodać, że klimat na Korfu jest niesamowicie wilgotny, więc są dni, kiedy przy wysokich temperaturach dochodzi jeszcze wilgoć. Osoby, które nie są fanami wysokich temperatur, powinny wziąć pod uwagę, że najlepiej na Korfu przylecieć w maju, w drugiej połowie września lub w październiku.

Wybierając się do Sidari jesienią, trzeba jednak pamiętać, że wtedy na Korfu rozpoczyna się pora deszczowa. Co jakiś czas może pojawić się deszcz, po którym zazwyczaj nie ma śladu następnego dnia. Zimą natomiast to jedna z najbardziej deszczowych wysp Grecji!

Sprawdź: Pogoda, klimat i temperatury na Korfu

Greckie Sidari - komu będzie się podobać?

Sidari jest znakomitą miejscówką dla osób, które mają ochotę na aktywne korzystanie z morza. Można tu pływać, plażować czy też wynająć motorówkę. Z pewnością zadowoli zwolenników piaszczystych plaż. Ze względu na delikatne, płytkie zejście do morza Sidari na Korfu będzie bardzo dobrym wyborem dla rodziców, którzy podróżują z dziećmi. Spodoba się w tym miejscu osobom, które wieczorem chcą wyjść na drinka, gdzieś potańczyć, czy też dobrze zjeść. Ze względu na dużą liczbę turystów, zwłaszcza kiedy jest sam szczyt sezonu, miejscowość powinny unikać osoby, które poszukują ciszy i spokoju.

Korfu - Sidari i słynny Kanał Miłości. Skąd taka nazwa?

Słynny Kanał Miłości na Korfu znajduje się w Sidari, czyli niewielkim turystycznym miasteczku w północnej części wyspy. Obecnie to jedno z najpopularniejszych miejsc na wyspie - to tam turyści spędzają wakacje na Korfu. W szczycie sezonu przyjezdnych jest dużo, a hotele pękają w szwach. Trudno sobie wyobrazić, że jeszcze na początku lat 90. Sidari na Korfu było wioską składającą się z jednej drogi i kilku domów, które można było policzyć na palcach jednej ręki. Z roku na rok miejsce stawało się coraz bardziej popularne głównie dzięki niezwykłej atrakcji turystycznej Sidari, jaką jest słynny Kanał Miłości. Skąd wzięła się jego nazwa? Teorii jest kilka, oto jedna z nich.

Malowniczość klifów Sidari wzbudzała zainteresowanie wśród ludzi, jeszcze przed tym, kiedy na Korfu w latach 50. ubiegłego wieku pojawili się pierwsi turyści. Młodzi mężczyźni, mieszkańcy Korfu, często zabierali w rejs po wybrzeżu Sidri swoje ukochane, aby zrobić na nich wrażenie. Stąd miejsce szybko zyskało opinię „romantycznego” i tak powstała nazwa Kanału Miłości.

Obecnie trudno go zobaczyć, bo znajduje się pod powierzchnią wody. Aby go przepłynąć, trzeba zanurkować. Na Korfu mówi się, że jeśli para przepłynie razem ten właśnie kanał, już do końca życia zostaną razem - to gwarancja długiego, szczęśliwego związku. Ta niezwykła sceneria piaskowych klifów jest idealnym miejscem do zaręczyn, sesji ślubnych czy też romantycznych zdjęć, które wychodzą spektakularnie. Obecnie nazwa Kanał Miłości stała się tak popularna, że zwykło się nią określać całe, malownicze wybrzeże miasteczka Sidari na Korfu.

Przeczytaj też: Co zobaczyć na Korfu? Atrakcje, plaże i zabytki greckiej wyspy

Naturalna glinka, czyli darmowe spa w cenie urlopu w Sidari!

Nie dość, że miejscami krajobraz Sidari rzeczywiście przypomina scenerię jak z innej planety, to na dodatek często można spotkać ludzi, którzy od stóp do głów obsmarowani są szaro – zieloną mazią! Można się przestraszyć, ale warto iść za tym przykładem. Nic lepszego dla swojej skóry nie zrobisz! W wielu miejscach piaszczystych klifów znajdują się naturalne glinki, które wykorzystywane są w kosmetologii. Najlepiej zanurzyć się w słonym morzu, a później nasmarować ciało glinką, która powinna przez kilka minut zostać na naszej skórze. Efekt jedwabistości skóry po zmyciu – gwarantowany! Na Sidari to prawdziwa atrakcja turystyczna na wyciągnięcie ręki.

Co jeszcze warto zobaczyć w Sidari na Korfu?

Prócz podziwiania klifów, pływania i plażowania Sidari to świetne miejsce, które można odwiedzić na typowe greckie jedzenie czy też pyszne owoce morza. Warto również zwrócić szczególną uwagę na dwie atrakcje turystyczne Sidari, które znajdują się zaledwie kilka kilometrów od miasta.

Nieco na zachód jest przylądek nazywany Cape Drastis. To niezwykle malownicza część klifów północnej części Korfu. Cape Drastis to idealny cel pieszej wycieczki - można tam zrobić przepiękne zdjęcia. Jeszcze dalej na zachód znajduje się niewielka wioska Peroulades, której brzeg stanowią jeszcze wyższe i strome klify.

Dla osób, które będąc w Sidari na Korfu, mają ochotę na nieco dłuższą wycieczkę, doskonałym pomysłem będzie rejs na którąś z 3 wysepek niewielkiego archipelagu nazywanego Diapontia - Mathraki, Othoni, Erikoussa. To idealne miejsce dla osób, które potrzebują ciszy, wytchnienia i spokoju. Infrastruktura turystyczna jest mało rozwinięta. Wyspy Diapontii stanowią granicę Morza Jońskiego - będąc w Sidari i spoglądając w kierunku północy patrzy się już na Adriatyk.

Autorka: Dorota Kamińska

Data Publikacji: 14.04.2023
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Kos – atrakcje. Co warto zobaczyć? Zabytki, natura, plażeKos to niewielka, ale fascynująca wyspa grecka. Jej turystyczne walory to nie tylko piękne krajobrazy i zabytki – ogromną zaletą jest także położenie zaledwie 14 kilometrów od Turcji, dzięki czemu można połączyć greckie wakacje z jednodniową wyprawą promem do orientalnego świata. Strategiczne usytuowanie między kontynentami sprawiło, że wyspa przez stulecia odgrywała rolę kulturowego pomostu między Zachodem a Orientem. Turystów przyciągają przede wszystkim wspaniałe widoki – Kos jest dosłownie zanurzona w bujnej zieleni – oraz liczne zabytki antyczne, które wymagają co najmniej kilku dni zwiedzania. W upalne dni idealnym uzupełnieniem programu będzie relaks na jednej z wielu plaż wyspy, gdzie można skorzystać z doskonałej infrastruktury przygotowanej z myślą o miłośnikach sportów wodnych. Niezależnie od budżetu, każdy znajdzie tu coś dla siebie – od kameralnych pensjonatów po luksusowe hotele. Wszystko dopełniają magiczne zachody słońca, które tworzą niepowtarzalny klimat wyspy. Co więc warto zobaczyć na Kos? Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych atrakcji, których nie można przegapić.
krajobraz kierunku
Palio Pyli na Kos. Jakie sekrety skrywa ta opuszczona osada i zamek?W sercu wyspy Kos, z dala od zgiełku współczesności, ukrywa się Palio Pyli – średniowieczna osada z ruinami bizantyjskiej warowni, gdzie porosłe mchem mury i opustoszałe dziedzińce wciąż rodzą pytania o losy tutejszej społeczności. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, można natknąć się na fundamenty domów, zagłębienia po studniach oraz pozostałości grobów, które malują obraz miejsca porzuconego w pośpiechu. Najbardziej poruszającym świadectwem dramatycznej przeszłości wioski jest jednak wszechobecna cisza.
krajobraz kierunku
Teneryfa – atrakcje. Co warto zobaczyć?Wyspy Kanaryjskie, a wśród nich Teneryfa, co roku przyciągają tysiące turystów spragnionych słońca i wypoczynku w komfortowych warunkach. Czy warto jednak ograniczać się wyłącznie do najpiękniejszych plaż i oferty All Inclusive? Teneryfa to wyspa, gdzie można rano wspiąć się na trzeci najwyższy wulkan świata, a po południu błądzić po uliczkach La Laguna – pierwszego miasta założonego przez konkwistadorów na Kanarach. To miejsce, gdzie piasek z Sahary spoczywa na plażach u stóp klifów Los Gigantes, a w cieniu tysiącletniego smoczego drzewa degustuje się wina rosnące na lawowej glebie. Lista atrakcji, które można odkryć na tej liczącej 2 tysiące kilometrów kwadratowych wyspie, sięga od tajemniczych piramid w Güímar po naturalne baseny termalne w Garachico. Chcesz wybrać się na poszukiwanie mumii Guanczów ukrytych w muzeach Santa Cruz, czy może wolisz wędrówki po pierwotnych lasach laurowych w masywie Anaga? A może fascynuje Cię obserwacja wielorybów u wybrzeży – w jednym z najlepszych miejsc na świecie do spotkania z tymi morskimi gigantami? Sprawdź, co ma Ci do zaoferowania Teneryfa! Atrakcje powszechnie znane to dopiero początek przygody na największej z Wysp Kanaryjskich.
krajobraz kierunku
Akropol ateński – sekrety świętej skały, która zmieniła światWznosi się nad Atenami od ponad dwóch i pół tysiąca lat, a jego białe kolumny widać z każdego zakątka miasta. Akropol ateński to najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. To miejsce, gdzie narodziła się demokracja, filozofia i teatr – fundamenty naszej zachodniej cywilizacji. Każdego dnia tysiące turystów z całego świata wspina się na święte wzgórze, by zobaczyć architektoniczne arcydzieła starożytnego świata i chociaż na chwilę przenieść się w czasy świetności. To tutaj Perykles realizował swoją wizję idealnego miasta, Fidiasz tworzył arcydzieła rzeźby, a Sokrates prowadził dysputy, które do dziś kształtują nasz sposób myślenia. Ale Akropol to nie tylko muzeum pod gołym niebem. To żywa historia, która przetrwała najazdy barbarzyńców, eksplozje prochowni, trzęsienia ziemi i współczesne zanieczyszczenia. Każdy kamień opowiada inną historię – od mykeńskich pałaców po bizantyjskie kościoły, od osmańskich meczetów po współczesne odkrycia archeologów. Co sprawia, że ateński Akropol jest tak wyjątkowy? Jakie tajemnice skrywają ruiny, które zmieniły oblicze Europy na zawsze?