Co zobaczyć na Korfu? Atrakcje, plaże i zabytki greckiej wyspy

Korfu (gr. Kerkyra) uchodzi za najbardziej zieloną z greckich wysp. W dużej mierze zawdzięcza to swojemu położeniu – znajdując się niemal dokładnie w miejscu, gdzie stykają się wody mórz Adriatyckiego i Jońskiego, jest najdalej wysuniętą na północ wyspą w całym kraju. Nawet w najgorętsze letnie miesiące klimat jest tu stosunkowo łagodny, a obfite deszcze, które padają tu od listopada do końca marca, zapewniają dużą wilgotność. To z kolei przyczynia się do bujnej wegetacji roślin.

Dla turystów, Korfu to idealna wyspa na wakacje, każdy bowiem znajdzie tu coś dla siebie. Na największej spośród wysp Archipelagu Jońskiego (blisko 600 km2 powierzchni) bogactwo historycznej spuścizny sąsiaduje z malowniczością przyrody i urokiem licznych plaż. Mało uczęszczane drogi i szlaki wiodące przez gaje oliwne doskonale nadają się na wycieczki piesze czy też rowerowe. Są tu duże, tętniące życiem (także nocnym) kurorty, ale też małe i zaciszne miejscowości sprzyjające turystyce rodzinnej. Turyście tak naprawdę pozostaje tylko dopasować odpowiednie miejsce do swoich potrzeb.

Zwiedzanie Korfu – co warto zobaczyć

Jeśli chodzi o zwiedzanie, niewątpliwie najciekawszą miejscowością jest stolica wyspy - Korfu, a właściwie Kerkyra, bo tak mówią Grecy (nazwa pochodzi od imienia nimfy Korkyry). Można tu prześledzić całą historię wyspy – od okresu greckiego, przez późniejsze panowanie Rzymian, Wenecji, czasy dominacji francuskiej, wpływy Turcji Osmańskiej i Rosji, a skończywszy na rządach brytyjskich i ostatecznie - w 1864 roku - przyłączeniu do Królestwa Grecji. Zwiedzanie najlepiej zacząć od starej weneckiej twierdzy, położonej na wysuniętym w morze górzystym cyplu. Roztacza się stamtąd malowniczy widok na miasto i okolicę. Równie ciekawa jest też położona wewnątrz miasta Nowa Twierdza, po sąsiedzku z nią znajdują się pozostałości starej żydowskiej dzielnicy. Goszcząc w stolicy koniecznie trzeba też zobaczyć kościół Agios Spyridon (św. Spirosa), pod wezwaniem patrona wyspy oraz przespacerować się Listonem, główną ulicą miasta o wyraźnie francuskich wpływach.

 

W stolicy Korfu jest kilka ciekawych muzeów, które stanowią jedną z atrakcji wyspy. Tym, którzy interesują się historią warto polecić Muzeum Archeologiczne i Muzeum Bizantyjskie (obydwa w centrum miasta), gdzie znajdują się cenniejsze okazy znalezione na wyspie w trakcie licznych wykopalisk archeologicznych.

Na południe od centrum miasta znajdują się też ciekawe pozostałości świątyni Artemidy i położone niedaleko ruiny doryckiej świątyni Hery.

Muzeum Bizantyjskie na Korfu

Kawałek dalej, u wybrzeża sąsiadującej z lotniskiem dzielnicy Kanoni, mieści malownicza wyspa Vlacherna, zwana potocznie Mysią Wyspą. Jej atrakcją jest mały biały klasztor Pontikonisi, do którego można dojść groblą pociągniętą tu z brzegu, można też obserwować go z nieodległego klifowego wybrzeża.

Poza stolicą najczęściej odwiedzanym miejscem jest miasteczko Gastouri, a dokładniej znajdujący się tam Achillion — pałac z 1890 r. zbudowany przez Elżbietę Bawarską, cesarzową Austrii i królową Węgier, żonę cesarza Franciszka Józefa I (znaną szerzej jako cesarzowa Sisi), ku pamięci jej tragicznie zmarłego syna, Rudolfa. Neoklasycystyczna budowla ma liczne domieszki innych stylów, a na jej zapleczu znajduje się fantastyczny ogród, w którym stoi wielki, liczący aż 12 metrów wysokości posąg Achillesa. Sama budowla, jak i urokliwy ogród, są największą atrakcją miasteczka i jedną z największych atrakcji turystycznych na Korfu.

 

Krajobraz i atrakcje Korfu

Całe Korfu przypomina nieco swoim kształtem kontur Włoch (bez Sycylii) i można ją objechać dosłownie wzdłuż i wszerz. W północnej części wyspy dominują tereny górzyste, które przepięknie komponują się z licznymi zatokami. W części środkowej i południowej wyspę pokrywają liczne wyżyny poprzecinane malowniczymi dolinami, wykorzystywanymi pod uprawy (rolnictwo, obok turystyki, to podstawa tutejszej gospodarki).

Najczęstszym widokiem są tu gaje oliwne – wg szacunków na wyspie rośnie ok. 4 mln drzew oliwnych, ale nie brakuje innych upraw, w tym m.in. egzotycznego kumkwatu.  To roślina z rodziny rutowatych, którą do Europy w XIX w. ściągnął z Chin szkocki botanik Robert Fortune. Kumkwat ma aromatyczne, pomarańczowe owoce, przypominające mini-cytrusy. Wyrabia się z nich przepyszne dżemy i likiery. W północnej części wyspy, mniej więcej pośrodku między jej wschodnim a zachodnim wybrzeżem znajduje się gorzelnia Mavromatis, specjalizująca się w wyrobach z kumkwatu. Chyba nie ma turysty, który ominie to miejsce, tym bardziej, że znajduje się ono po drodze do zatoki Paleokastritsa, gdzie mieszczą się najbardziej znane i urokliwe na wyspie plaże – znajdują się tu trzy zatoki poprzecinane górzystymi cyplami, niczym wielka litera M. Dodatkowo na jednym ze wzgórz znajduje się ciekawy klasztor, skąd można obserwować wyspę. Goszcząc tutaj warto wybrać się w rejs po okolicy – od strony wody wszystko prezentuje się jeszcze ciekawiej. W zatokach cumuje wiele łodzi motorowych czekających na turystów. Warto wybrać taką z przeszklonym dnem, przy okazji można też podpatrzeć życie morskiej flory i fauny!

 

Najładniejsze plaże Korfu

Sami Grecy mówią, że na Korfu znajdują się jedne z najładniejszych plaż w całym kraju. Oprócz Paleokastritsy jedną z najpopularniejszych plaż jest też Glyfada. Mieści się na zachodnim wybrzeżu, niecałe 20 km od Kerkyry. Szerokie, piaszczyste wybrzeże sąsiaduje tu z malowniczymi morskimi skałami porośniętymi drzewami i wysokim klifem. Inne znane plaże to na przykład Porto Timoni — piaszczysta plaża znajdująca się niedaleko miasta Korfu jest jednym z ładniejszych i najbardziej bezpiecznych miejsc do zażywania morskich kąpieli (jest tu sporo tawern, gdzie można coś przekąsić) - oraz Agios Gordios. Ta z kolei (również na zachodzie wyspy) przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy lubią dobrą zabawę. Dzięki pobliskiemu ośrodkowi o nazwie Różowy Pałac, do którego chętnie przyjeżdża europejska młodzież, plaża słynie ze swojego rozrywkowego charakteru.

Wartą zobaczenia jest również plaża położona u stóp stromego klifu, nieopodal miasteczka Liapades - Logas Beach. Wysokie skały robią ogromne wrażenie!

 

Polecane wycieczki

Atrakcje Korfu - które jeszcze warto zobaczyć?

W zachodniej części wyspy warto jeszcze zobaczyć ruiny twierdzy Angelokastro. Jej korzenie sięgają co prawda czasów bizantyjskich, ale to co można zobaczyć, to w głównej mierze budowle okresu weneckiego i późniejsze. Wzniesiona na wysokości ok. 300 metrów warownia pozwalała kontrolować północno-zachodnie wybrzeża wyspy. Warto wybrać się tam pod wieczór – to jedno z najlepszych miejsc skąd można obserwować zachody słońca. Mniej więcej 25 km na południe znajduje się też bardzo ciekawy monastyr Mirtiotissas, skąd z kolei roztaczają się piękne widoki na południowo-wschodnią część wyspy, w tym m.in. na kolejną wspaniałą plażę Mirtiotissa.

Dużą atrakcją jest też wypad w góry Pantokrator (szczyt o takiej samej nazwie to najwyższe wzniesienie Korfu; liczy sobie 906 m n.p.m.), leżące w północnej części wyspy. Do wyboru są tu dwie trasy. Jedna wiedzie z południa poprzez miejscowości Pirgi, Spartilas i Sprinilas, druga — z północy prowadzi przez malowniczo położoną miejscowość o nazwie Perithia.

Z kolei w południo-wschodniej części wyspy na uwagę zasługuje Benitses (ok 15 km na południe od Kerkyry). Niegdyś była to typowa rybacka osada. Mimo iż obecnie miejscowość powoli zamienia się popularny kurort, to w dalszym ciągu zachowała dużo ze swego pierwotnego charakteru. Na samym południu wyspy mieści się przylądek Asprokavos a na nim plaża Arkoudillas Beach skąd – jeśli wierzyć tubylcom – można obserwować najbardziej majestatyczne zachody słońca.

Będąc na Korfu warto też rozważyć wypad na sąsiedni archipelag wysp Diapontia (północny-zachód od Kerkyry). Jedną z jego pięciu wysp jest Erikoussa, kusząca przepiękną piaszczystą plażą, znajdującą się niemal przy samym porcie. Wycieczki w to miejsce organizują miejscowe biura podróży, reklamując to jako podróż na bezludną wyspę. Nie do końca to prawda (w sezonie jest tam całkiem spory ruch) ale i tak warto!

tekst: Jarek Tondos

Data Publikacji: 25.05.2021

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Park Narodowy Jezior Plitwickich w Chorwacji – zwiedzanie. Najważniejsze trasy i wskazówkiPark Narodowy Jezior Plitwickich, usytuowany w środkowej części Chorwacji niedaleko granicy z Bośnią i Hercegowiną, stanowi wyjątkowy przykład procesów krasowych. Od 1949 roku jest obszarem chronionym, a od 1979 roku znajduje się na liście UNESCO. Ten kompleks jezior, położony w południowej części masywu górskiego Mała Kapela w Górach Dynarskich, powstał w wyniku tysiącletnich procesów geologicznych. Dowiedz się więcej o tym zachwycającym miejscu i dołącz do tysięcy ludzi z całego świata, którzy odwiedzili Jeziora Plitwickie!
krajobraz kierunku
Kampania – atrakcje. Jakie zabytki, przyrodnicze perełki oraz urokliwe miasteczka skrywa ten rejon?Kampanię ukształtowały trzy siły: morze, wulkany i ludzie. Na przestrzeni trzech tysięcy lat greccy koloniści, rzymscy patrycjusze i normańscy władcy pozostawili tu swoje ślady w postaci świątyń, willi i zamków. Region oferuje wszystko, czego można oczekiwać od włoskich wakacji: piaszczyste plaże, starożytne zabytki, malownicze wybrzeża, wyspy pełne uroku i aktywny wulkan. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj propozycję najciekawszych atrakcji Kampanii!
krajobraz kierunku
Agadir – atrakcje regionu Maroka odrodzonego z gruzówGdyby ktoś powiedział mieszkańcom Agadiru z lat 50. XX wieku, że ich miasto stanie się jednym z najnowocześniejszych kurortów Afryki, zapewne by nie uwierzyli. A jednak historia lubi pisać nieoczekiwane scenariusze. Dziś Agadir to największy nadmorski kurort Maroka, z nowoczesnym centrum, międzynarodowymi hotelami i 10-kilometrową plażą. W tym przewodniku znajdziesz najciekawsze miejsca w mieście i jego najbliższych okolicach. Przekonaj się, dlaczego warto odwiedzić ten zakątek Maroka.
krajobraz kierunku
Marsa Alam – atrakcje. Rafy koralowe i ślady po szlakach handlowych„Marsa Alam” w języku arabskim oznacza „Port Alam”. Nazwa pochodzi prawdopodobnie od plemienia Ababda, którego członkowie od wieków zamieszkują te tereny. To właśnie oni jako pierwsi wykorzystywali naturalne zatoki tego wybrzeża jako schronienie dla swoich łodzi rybackich. Dzisiaj Marsa Alam to jeden z najmłodszych kurortów Egiptu, który w ostatnich latach zyskuje na popularności wśród turystów poszukujących spokojniejszej alternatywy dla zatłoczonych miejscowości północnego wybrzeża Morza Czerwonego. Położony na południowym wschodzie kraju przyciąga przede wszystkim miłośników nurkowania i snorkelingu, którzy znajdują tu jedne z najpiękniejszych raf koralowych Egiptu. Co poza odkrywaniem podwodnego świata można robić w tym regionie Egiptu? Sprawdź nasze propozycje najciekawszych atrakcji w Marsa Alam i jego najbliższych okolicach.