Zainspiruj się

Kiedy najlepiej jechać do Grecji? Pogoda i klimat Grecji kontynentalnej

Duża liczba słonecznych dni w roku oraz liczne atrakcje przyciągają do Grecji wielu turystów z Europy i ze świata, którzy poszukują odrobiny wytchnienia od zgiełku zatłoczonych metropolii. Ciepła i przejrzysta woda kusi miłośników wypoczynku na plaży i uprawiania sportów wodnych, a i amatorzy zwiedzania nie mogą narzekać na nudę – ten kraj może poszczycić się ogromną liczbą zabytków i miejsc wartych zobaczenia. Jakiej pogody i temperatur można się spodziewać wybierając wakacje w Grecji? Które miesiące w roku są najlepsze do zwiedzania, a w których zdecydowanie warto postawić na wypoczynek nad brzegiem morza? Z tego artykułu dowiesz się jaka pogoda i klimat panują w Grecji w poszczególnych częściach roku, jakich temperatur spodziewać się w trakcie pobytu w Atenach, a także, jaka pogoda towarzyszyć Ci będzie podczas wypoczynku na Riwierze Olimpijskiej. Zapraszamy do lektury!

Pogoda w Grecji kontynentalnej. Kiedy najlepiej przyjechać tu na wczasy?

Co tu dużo mówić – wypad do Grecji, praktycznie o każdej porze roku, wiąże się z wysokimi temperaturami. W końcu to najgorętsze państwo Starego Kontynentu. Bywają tu i takie dni, gdy słupki rtęci dochodzą do 40 stopni Celsjusza (a nawet nieco powyżej nich). Jednak jesteście miłośnikami upałów typowych dla Grecji kontynentalnej, najlepszym czasem na podróż będą miesiące od maja do sierpnia. W poszukiwaniu odrobiny chłodu kierujcie się raczej na wybrzeże części kontynentalnej, gdzie spora wilgotność powietrza da Wam większe poczucie orzeźwienia niż pogoda panująca w głębi lądu. Przeciętne temperatury powinny wtedy oscylować wokół 25 stopni Celsjusza.

W pełni wakacyjnego sezonu (w lipcu i sierpniu) raczej nie liczcie na aurę chłodniejszą niż 30 stopni. Klimat panujący w Grecji kontynentalnej sprzyja letniemu wypoczynkowi, a woda jest przyjemnie ciepła co na pewno nie umknie uwadze miłośnikom sportów wodnych i kąpieli w morzu. Efektem braku deszczu jest możliwość maksymalnego wykorzystania czasu na plaży oraz na zwiedzanie licznych zabytków i atrakcji turystycznych Grecji. Upalne dni i ciepłe noce sprawiają, że nie warto zabierać ze sobą żadnych ciepłych swetrów ani kurtek – będą tylko zajmować cenne miejsce bagażowe, a i tak nie zostaną użyte ani razu podczas wyjazdu. Nie da się natomiast obejść bez lekkiej, przewiewnej odzieży oraz kosmetyków chroniących przed ostrym słońcem. Planując wielogodzinne chodzenie, nie opuszczajcie hotelu bez plecaka z tubką kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Uważajcie też na opalanie w samo południe – od 12:00 do 15:00 słońce grzeje najmocniej.

Jeżeli preferujecie nieco niższe temperatury, przyjedźcie do Grecji na jesieni, na przykład w październiku – będzie wtedy trochę chłodniej, choć termometry wciąż pokażą powyżej 20ºC. Na deszcz w szczycie sezonu urlopowego raczej nie macie co liczyć – opady pojawiają się tu zimą oraz, sporadycznie, w okresie wiosny i jesieni.

Średnie temperatury w Grecji w poszczególnych miesiącach

Styczeń – luty:  Średnie temperatury powietrza 13-14 stopni Celsjusza; w nocy około 6-7 stopni; temperatura wody 14-15 stopni.

Marzec – kwiecień: Średnie temperatury powietrza 16-19 stopni Celsjusza; w nocy około 8-12 stopni; temperatura wody 14-15 stopni.

Maj – czerwiec: Średnie temperatury powietrza 24-28 stopni Celsjusza; w nocy około 16-19 stopni; temperatura wody 19-22 stopnie.

Lipiec – sierpień: Średnie temperatury powietrza 30-32 stopnie Celsjusza; w nocy około 21-23 stopnie; temperatura wody 24-25 stopni.    

Wrzesień – październik: Średnie temperatury powietrza 23-26 stopni Celsjusza; w nocy około 15-19 stopni; temperatura wody 21-24 stopni.    

Listopad – grudzień: Średnie temperatury powietrza 15-19 stopni Celsjusza; w nocy około 9-12 stopni; temperatura wody 16-19 stopni.    

        

Riwiera Olimpijska – piękna pogoda i pełne słońce na greckim wybrzeżu

Tym mianem określa się potocznie kilkudziesięciokilometrowy pas malowniczych plaż zachodniego wybrzeża Zatoki Termajskiej na Morzu Egejskim. Rejon ten, z uwagi na bliskość masywu Olimpu i góry Ossa, a także świetne połączenia z Salonikami, jest szalenie atrakcyjny pod względem turystycznym. Jeśli co roku Waszą rodzinę dzieli konflikt pod tytułem „w góry czy nad morze”, wczasy na Riwierze Olimpijskiej pogodzą każdy z tych interesów. Tu góry znajdują się w bezpośredniej bliskości z ciepłymi wodami Morza Egejskiego, które aż prosi się, żeby zażyć w nim kąpieli. Dodatkową atrakcją jest to, że zasolone morze samo utrzymuje ciało człowieka na powierzchni, podobnie jak Morze Martwe w Izraelu. Fantastyczną pogodę do słonecznych i morskich kąpieli zapewnia masyw Olimpu, który zatrzymuje zimne masy powietrza i sprawia, że zawsze świeci tu słońce.

 

W tym rejonie Grecji pogoda zdecydowanie rozpieszcza. W okresie turystycznym dzienna temperatura powietrza oscyluje w granicach od 24 stopni w maju, do 21 w październiku. Zdecydowanie najcieplej jest oczywiście w miesiącach wakacyjnych – lipiec i sierpień przynoszą temperatury typowe dla Grecji, czyli w okolicach 30-34 stopni Celsjusza. Z kolei temperatura wody osiąga w tym czasie nawet 27 stopni.

Wrzesień i maj są tymi miesiącami, w których na Riwierze Olimpijskiej jest przyjemnie ciepło, ale nie gorąco. Warto ten akurat czas wykorzystać na aktywne zwiedzanie. Temperatury są wtedy wyjątkowo przyjazne pod tym kątem. W dzień termometry pokazują średnio 24-27 stopni, jest zatem wystarczająco ciepło, by chciało się eksplorować urokliwe zakątki, a jednocześnie nie tak gorąco, by człowiek marzyć wyłącznie o odrobinie wytchnienia w cieniu drzew. Jeśli zaś chodzi o temperaturę morza, to wrzesień i październik są tymi miesiącami, kiedy nagrzana wskutek upałów woda utrzymuje swoją wysoką temperaturę, a jednocześnie turystów jest już nieco mniej. Dzięki temu plaże nie są tak oblegane i można z powodzeniem oddać się wodnym pasjom.

Średnie temperatury na Riwierze Olimpijskiej w poszczególnych miesiącach

Styczeń – luty:  Średnie temperatury powietrza 9-11 stopni Celsjusza; w nocy około 1-2 stopnie; temperatura wody około 15 stopni.

Marzec – kwiecień: Średnie temperatury powietrza 14-19 stopni Celsjusza; w nocy około 4-7 stopni; temperatura wody 15-16 stopni.

Maj – czerwiec: Średnie temperatury powietrza 24-29 stopni Celsjusza; w nocy około 12-16 stopni; temperatura wody 19-22 stopnie.

Lipiec – sierpień: Średnie temperatury powietrza 30-31 stopni Celsjusza; w nocy około 18 stopni; temperatura wody 25 stopni.

Wrzesień – październik: Średnie temperatury powietrza 21-26 stopni Celsjusza; w nocy około 11-14 stopni; temperatura wody 23-24 stopnie.  

Listopad – grudzień: Średnie temperatury powietrza 11-15 stopni Celsjusza; w nocy około 2-6 stopni; temperatura wody 16-20 stopni.    

        

Pogoda w Atenach – kiedy najlepiej się tu wybrać?

Pozostając pod wpływem bajkowej aury, opowiemy Wam co nieco o pogodzie typowej dla Aten. Choć wiosna jest dosyć ciepła w stosunku do polskich warunków, raczej nie spodziewajcie się, że będziecie mogli popływać – woda po zimie ma zbyt niską temperaturę, ale nie brakuje śmiałków, którzy nic sobie z tego nie robią i pluskają się mimo wszystko. Średnie temperatury w marcu i kwietniu oscylują wokół 15-17 stopni Celsjusza. Jest to również najlepszy czas do pieszego zwiedzania Aten – słońce jeszcze mocno nie parzy, za to przyjemnie grzeje. Lato, jak możecie się spodziewać, obfituje w upalne dni ze średnimi temperaturami wynoszącymi 25-29 stopni. To idealna pora na rodzinny wyjazd z plażowaniem i kąpielami w morzu w roli głównej, za to niekoniecznie najlepszy czas na zwiedzanie nagrzanego miasta. Dla osób, które cenią sobie bardziej zrównoważony klimat, idealnym czasem podróży będzie wrzesień. W Atenach średnie temperatury wynoszą wtedy około 24 stopni, a okres poza sezonem sprzyja niższym cenom wycieczek i mniejszemu zatłoczeniu tras turystycznych.

Średnie temperatury w Atenach w poszczególnych miesiącach

Styczeń – luty:  Średnie temperatury powietrza 13-14 stopni Celsjusza; w nocy około 7 stopni; temperatura wody około 14 stopni.

Marzec – kwiecień: Średnie temperatury powietrza 16-19 stopni Celsjusza; w nocy około 8-12 stopni; temperatura wody około 15 stopni.

Maj – czerwiec: Średnie temperatury powietrza 24-28 stopni Celsjusza; w nocy około 16-20 stopni; temperatura wody 18-22 stopnie.

Lipiec – sierpień: Średnie temperatury powietrza 31-32 stopnie Celsjusza; w nocy około 22-23 stopni; temperatura wody 24 stopni.

Wrzesień – październik: Średnie temperatury powietrza 23-28 stopni Celsjusza; w nocy około 15-19 stopni; temperatura wody 21-23 stopnie.  

Listopad – grudzień: Średnie temperatury powietrza 15-19 stopni Celsjusza; w nocy około 9-12 stopni; temperatura wody 16-20 stopni.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 26.08.2019

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Kokkino Nero
zdjęcie-oferty
4.6/6  91 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Kokkino Nero
zdjęcie-oferty
5.3/6  67 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Kokkino Nero
zdjęcie-oferty
4.7/6  117 ocen
[object Object]
zdjęcie-oferty
5.0/6  2 oceny
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
5.5/6  14 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Lesbos
zdjęcie-oferty
5.3/6  39 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Riwiera Olimpijska
zdjęcie-oferty
5.3/6  127 ocen
[object Object]
Wypoczynek • Grecja: Riwiera Olimpijska
zdjęcie-oferty
5.1/6  15 ocen
[object Object]
[object Object]

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Top 10 atrakcji Madrytu. Co warto zobaczyć w stolicy Hiszpanii? Madryt, rzadko odwiedzany przez wypoczywających na plaży wczasowiczów, jest obowiązkowym punktem wycieczek objazdowych po Hiszpanii oraz popularnym celem na weekendowy „city break”. Co warto zwiedzić w Madrycie, stolicy Hiszpanii? Przedstawiamy 10 największych atrakcji i zabytków Madrytu, które warto zobaczyć podczas wakacyjnego wypoczynku. Przygotujcie się na piękne widoki i niezapomniane wrażenia z miasta pełnego zapierających dech atrakcji turystycznych. Od imponujących królewskich rezydencji, przez muzea, aż po…dworzec kolejowy. W Madrycie nie sposób się nudzić - miasto każdemu, bez względu na wiek czy upodobania, ma do zaoferowania coś wyjątkowego.
krajobraz-kierunku
Z czego słynie Pamukkale w Turcji? Wapienne tarasy i nie tylko! Pamukkale to niewielka miejscowość znajdująca się niedaleko Denizli, niecałe 200 km na wschód od egejskiego wybrzeża Turcji. Legendy głoszą, że była tu nawet Kleopatra! Znajduje się tu jedna z największych naturalnych osobliwości tego kraju, nazywana często przyrodniczym cudem świata – setki wapiennych tarasów w Pamukkale, przez które przelewa się woda, tworząc malowniczą i niespotykaną nigdzie indziej scenerię, która każdego roku przyciąga tysiące turystów z całego świata. To jednak nie wszystko – przeczytaj, z czego słynie Pamukkale i czy warto tam pojechać podczas wakacji w Turcji.
krajobraz-kierunku
Największe atrakcje Mykonos. Co warto zobaczyć na greckiej wyspie? Mykonos, inaczej Królowa Wysp Cykladzkich, to niewątpliwie jedna z najbardziej wyjątkowych wysp świata i jedna z najpiękniejszych wysp Grecji. W poprzednich stuleciach była mekką piratów, śródziemnomorskim odpowiednikiem karaibskiego Port Royale na Jamajce. Bywał tu między innymi najsłynniejszy pirat Morza Śródziemnego, Barbarossa (Czerwonobrody). Dziś wyspa Mykonos jest mekką celebrytów. To tutaj, wśród bajkowych białych domków, odpoczywali i bawili się Jacqueline Kennedy Onassis, Paris Hilton, Anna i Robert Lewandowscy, Jon Bon Jovi, Scarlett Johansson, Whoopi Goldberg, Elisabeth Taylor, Maria Callas, Quentin Tarrantino i wiele innych gwiazd show biznesu. Na tej niesamowitej greckiej wyspie glamour przeplata się z tradycją. Z jednej strony spacerujemy wśród ekskluzywnych butików i sklepów renomowanych marek, widzimy jachty i lądujące prywatne samoloty milionerów, z drugiej gubimy się w labiryncie krętych i wąskich uliczek biegnących między śnieżnobiałymi domkami z kolorowymi okiennicami. Wyspa jest niewielka, ma 85 km2, co znaczy że jej rozmiar jest porównywalny z Zakopanem. Jest też nazywana „grecką Ibizą”, bo życie tętni na niej przez całą dobę. Bary i restauracje zamykane są tu tylko na 2 lub 3 godziny w ciągu doby! Czy wiesz, że na wyspie Mykonos słońce świeci przez 300 dni w roku, a plaże są najpiękniejsze w całej Grecji? Tutaj również przemierzając labirynt uliczek spotkasz spacerujące nimi oswojone pelikany. Przeczytaj nasz przewodnik po najbardziej bajkowych i intrygujących atrakcjach Królowej Wysp Cykladzkich, aby dowiedzieć się co warto zobaczyć podczas odlotowych wakacji na Mykonos.
krajobraz-kierunku
Grecka Kefalonia i jej największe atrakcje. Krótki przewodnik Jeśli zapytamy która grecka wyspa wydaje się być idealna na wymarzony wypoczynek, w pierwszej kolejności usłyszymy takie nazwy jak Zakynthos, Korfu czy Kreta. Po chwili namysłu być może ktoś doda Santorini, Rodos czy Mykonos. Jest wielce prawdopodobne, że Kefalonii na tej liście nie będzie. Zupełnie niesłusznie! Kefalonia oferuje wszystko co niezbędne by przeżyć niezapomniany urlop – przede wszystkim niezliczoną ilość przepięknych plaż (na wyspie jest ich tyle, że podczas tygodniowego wypoczynku, trzeba by odwiedzać trzy dziennie, żeby zobaczyć wszystkie), małe urokliwe miasteczka, zapierające dech w piersiach widoki i winiarnie produkujące doskonałe wina. Ci, którzy podczas urlopu lubią też zwiedzać, nie będą narzekać - na Kefalonii znajduje się kilka bardzo ciekawych jaskiń, klasztorów, zamków a nawet grobowców mykeńskich.