Kiedy najlepiej jechać do Grecji? Pogoda i klimat Grecji kontynentalnej

Duża liczba słonecznych dni w roku oraz liczne atrakcje przyciągają do Grecji wielu turystów z Europy i ze świata, którzy poszukują odrobiny wytchnienia od zgiełku zatłoczonych metropolii. Ciepła i przejrzysta woda kusi miłośników wypoczynku na plaży i uprawiania sportów wodnych, a i amatorzy zwiedzania nie mogą narzekać na nudę – ten kraj może poszczycić się ogromną liczbą zabytków i miejsc wartych zobaczenia. Jakiej pogody i temperatur można się spodziewać wybierając wakacje w Grecji? Które miesiące w roku są najlepsze do zwiedzania, a w których zdecydowanie warto postawić na wypoczynek nad brzegiem morza? Z tego artykułu dowiesz się jaka pogoda i klimat panują w Grecji w poszczególnych częściach roku, jakich temperatur spodziewać się w trakcie pobytu w Atenach, a także, jaka pogoda towarzyszyć Ci będzie podczas wypoczynku na Riwierze Olimpijskiej. Zapraszamy do lektury!

Pogoda w Grecji kontynentalnej. Kiedy najlepiej przyjechać tu na wczasy?

Co tu dużo mówić – wypad do Grecji, praktycznie o każdej porze roku, wiąże się z wysokimi temperaturami. W końcu to najgorętsze państwo Starego Kontynentu. Bywają tu i takie dni, gdy słupki rtęci dochodzą do 40 stopni Celsjusza (a nawet nieco powyżej nich). Jednak jesteście miłośnikami upałów typowych dla Grecji kontynentalnej, najlepszym czasem na podróż będą miesiące od maja do sierpnia. W poszukiwaniu odrobiny chłodu kierujcie się raczej na wybrzeże części kontynentalnej, gdzie spora wilgotność powietrza da Wam większe poczucie orzeźwienia niż pogoda panująca w głębi lądu. Przeciętne temperatury powinny wtedy oscylować wokół 25 stopni Celsjusza.

W pełni wakacyjnego sezonu (w lipcu i sierpniu) raczej nie liczcie na aurę chłodniejszą niż 30 stopni. Klimat panujący w Grecji kontynentalnej sprzyja letniemu wypoczynkowi, a woda jest przyjemnie ciepła co na pewno nie umknie uwadze miłośnikom sportów wodnych i kąpieli w morzu. Efektem braku deszczu jest możliwość maksymalnego wykorzystania czasu na plaży oraz na zwiedzanie licznych zabytków i atrakcji turystycznych Grecji. Upalne dni i ciepłe noce sprawiają, że nie warto zabierać ze sobą żadnych ciepłych swetrów ani kurtek – będą tylko zajmować cenne miejsce bagażowe, a i tak nie zostaną użyte ani razu podczas wyjazdu. Nie da się natomiast obejść bez lekkiej, przewiewnej odzieży oraz kosmetyków chroniących przed ostrym słońcem. Planując wielogodzinne chodzenie, nie opuszczajcie hotelu bez plecaka z tubką kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Uważajcie też na opalanie w samo południe – od 12:00 do 15:00 słońce grzeje najmocniej.

Jeżeli preferujecie nieco niższe temperatury, przyjedźcie do Grecji na jesieni, na przykład w październiku – będzie wtedy trochę chłodniej, choć termometry wciąż pokażą powyżej 20ºC. Na deszcz w szczycie sezonu urlopowego raczej nie macie co liczyć – opady pojawiają się tu zimą oraz, sporadycznie, w okresie wiosny i jesieni.

Średnie temperatury w Grecji w poszczególnych miesiącach

Styczeń – luty:  Średnie temperatury powietrza 13-14 stopni Celsjusza; w nocy około 6-7 stopni; temperatura wody 14-15 stopni.

Marzec – kwiecień: Średnie temperatury powietrza 16-19 stopni Celsjusza; w nocy około 8-12 stopni; temperatura wody 14-15 stopni.

Maj – czerwiec: Średnie temperatury powietrza 24-28 stopni Celsjusza; w nocy około 16-19 stopni; temperatura wody 19-22 stopnie.

Lipiec – sierpień: Średnie temperatury powietrza 30-32 stopnie Celsjusza; w nocy około 21-23 stopnie; temperatura wody 24-25 stopni.    

Wrzesień – październik: Średnie temperatury powietrza 23-26 stopni Celsjusza; w nocy około 15-19 stopni; temperatura wody 21-24 stopni.    

Listopad – grudzień: Średnie temperatury powietrza 15-19 stopni Celsjusza; w nocy około 9-12 stopni; temperatura wody 16-19 stopni.    

        

Riwiera Olimpijska – piękna pogoda i pełne słońce na greckim wybrzeżu

Tym mianem określa się potocznie kilkudziesięciokilometrowy pas malowniczych plaż zachodniego wybrzeża Zatoki Termajskiej na Morzu Egejskim. Rejon ten, z uwagi na bliskość masywu Olimpu i góry Ossa, a także świetne połączenia z Salonikami, jest szalenie atrakcyjny pod względem turystycznym. Jeśli co roku Waszą rodzinę dzieli konflikt pod tytułem „w góry czy nad morze”, wczasy na Riwierze Olimpijskiej pogodzą każdy z tych interesów. Tu góry znajdują się w bezpośredniej bliskości z ciepłymi wodami Morza Egejskiego, które aż prosi się, żeby zażyć w nim kąpieli. Dodatkową atrakcją jest to, że zasolone morze samo utrzymuje ciało człowieka na powierzchni, podobnie jak Morze Martwe w Izraelu. Fantastyczną pogodę do słonecznych i morskich kąpieli zapewnia masyw Olimpu, który zatrzymuje zimne masy powietrza i sprawia, że zawsze świeci tu słońce.

 

W tym rejonie Grecji pogoda zdecydowanie rozpieszcza. W okresie turystycznym dzienna temperatura powietrza oscyluje w granicach od 24 stopni w maju, do 21 w październiku. Zdecydowanie najcieplej jest oczywiście w miesiącach wakacyjnych – lipiec i sierpień przynoszą temperatury typowe dla Grecji, czyli w okolicach 30-34 stopni Celsjusza. Z kolei temperatura wody osiąga w tym czasie nawet 27 stopni.

Wrzesień i maj są tymi miesiącami, w których na Riwierze Olimpijskiej jest przyjemnie ciepło, ale nie gorąco. Warto ten akurat czas wykorzystać na aktywne zwiedzanie. Temperatury są wtedy wyjątkowo przyjazne pod tym kątem. W dzień termometry pokazują średnio 24-27 stopni, jest zatem wystarczająco ciepło, by chciało się eksplorować urokliwe zakątki, a jednocześnie nie tak gorąco, by człowiek marzyć wyłącznie o odrobinie wytchnienia w cieniu drzew. Jeśli zaś chodzi o temperaturę morza, to wrzesień i październik są tymi miesiącami, kiedy nagrzana wskutek upałów woda utrzymuje swoją wysoką temperaturę, a jednocześnie turystów jest już nieco mniej. Dzięki temu plaże nie są tak oblegane i można z powodzeniem oddać się wodnym pasjom.

Średnie temperatury na Riwierze Olimpijskiej w poszczególnych miesiącach

Styczeń – luty:  Średnie temperatury powietrza 9-11 stopni Celsjusza; w nocy około 1-2 stopnie; temperatura wody około 15 stopni.

Marzec – kwiecień: Średnie temperatury powietrza 14-19 stopni Celsjusza; w nocy około 4-7 stopni; temperatura wody 15-16 stopni.

Maj – czerwiec: Średnie temperatury powietrza 24-29 stopni Celsjusza; w nocy około 12-16 stopni; temperatura wody 19-22 stopnie.

Lipiec – sierpień: Średnie temperatury powietrza 30-31 stopni Celsjusza; w nocy około 18 stopni; temperatura wody 25 stopni.

Wrzesień – październik: Średnie temperatury powietrza 21-26 stopni Celsjusza; w nocy około 11-14 stopni; temperatura wody 23-24 stopnie.  

Listopad – grudzień: Średnie temperatury powietrza 11-15 stopni Celsjusza; w nocy około 2-6 stopni; temperatura wody 16-20 stopni.    

        

Pogoda w Atenach – kiedy najlepiej się tu wybrać?

Pozostając pod wpływem bajkowej aury, opowiemy Wam co nieco o pogodzie typowej dla Aten. Choć wiosna jest dosyć ciepła w stosunku do polskich warunków, raczej nie spodziewajcie się, że będziecie mogli popływać – woda po zimie ma zbyt niską temperaturę, ale nie brakuje śmiałków, którzy nic sobie z tego nie robią i pluskają się mimo wszystko. Średnie temperatury w marcu i kwietniu oscylują wokół 15-17 stopni Celsjusza. Jest to również najlepszy czas do pieszego zwiedzania Aten – słońce jeszcze mocno nie parzy, za to przyjemnie grzeje. Lato, jak możecie się spodziewać, obfituje w upalne dni ze średnimi temperaturami wynoszącymi 25-29 stopni. To idealna pora na rodzinny wyjazd z plażowaniem i kąpielami w morzu w roli głównej, za to niekoniecznie najlepszy czas na zwiedzanie nagrzanego miasta. Dla osób, które cenią sobie bardziej zrównoważony klimat, idealnym czasem podróży będzie wrzesień. W Atenach średnie temperatury wynoszą wtedy około 24 stopni, a okres poza sezonem sprzyja niższym cenom wycieczek i mniejszemu zatłoczeniu tras turystycznych.

Średnie temperatury w Atenach w poszczególnych miesiącach

Styczeń – luty:  Średnie temperatury powietrza 13-14 stopni Celsjusza; w nocy około 7 stopni; temperatura wody około 14 stopni.

Marzec – kwiecień: Średnie temperatury powietrza 16-19 stopni Celsjusza; w nocy około 8-12 stopni; temperatura wody około 15 stopni.

Maj – czerwiec: Średnie temperatury powietrza 24-28 stopni Celsjusza; w nocy około 16-20 stopni; temperatura wody 18-22 stopnie.

Lipiec – sierpień: Średnie temperatury powietrza 31-32 stopnie Celsjusza; w nocy około 22-23 stopni; temperatura wody 24 stopni.

Wrzesień – październik: Średnie temperatury powietrza 23-28 stopni Celsjusza; w nocy około 15-19 stopni; temperatura wody 21-23 stopnie.  

Listopad – grudzień: Średnie temperatury powietrza 15-19 stopni Celsjusza; w nocy około 9-12 stopni; temperatura wody 16-20 stopni.

Data Publikacji: 31.03.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Santo Domingo – zwiedzanie stolicy Dominikany. Co warto zobaczyć?Dominikana, państwo leżące na wyspie Haiti na Morzu Karaibskim, to jeden z najciekawszych krajów tego regionu. To raj na ziemi, gdzie białe plaże ciągną się kilometrami wzdłuż wybrzeża z krystalicznie czystą wodą. Dominikana zachwyca także tropikalnymi lasami i egzotyczną roślinnością, a na miłośników historii czekają architektoniczne skarby. Jednym z nich jest niewątpliwie Santo Domingo, stolica Dominikany, która jest jedną z najstarszych europejskich osad w Ameryce i odgrywała ważną rolę w kolonialnych dziejach regionu. Co warto zobaczyć w Santo Domingo? Jakie atrakcje oznaczyć na turystycznej mapie podróży?
krajobraz kierunku
Top 5 hoteli na Zakynthos Planujesz swoje wakacje na Zakynthos? Sprawdź zestawienie naszych top hoteli na tej wspaniałej wyspie!
krajobraz kierunku
Top 5 egzotycznych miejsc na świecie, w których warto przywitać Nowy RokPowoli zbliża się końcówka roku, a wraz z nią gorączkowy okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i poszukiwanie pomysłu na sylwestra. Dla jednych jest to magiczny czas, najpiękniejszy w roku, dla drugich wręcz odwrotnie - to okres, który najchętniej by przespali. Jeśli nie należysz do grona miłośników spędzania sylwestra na eleganckiej sali, w tłumie innych gości i co roku masz ten sam problem, bo nie wiesz co ze sobą zrobić w tę wyjątkową noc, to najlepszą ideą będzie zaplanowanie podróży. Nie czekaj na ostatnią chwilę i nie daj się przekonać, że jest tylko jeden sposób, by witać Nowy Rok.
krajobraz kierunku
Zimowe wakacje w Tajlandii – Boże Narodzenie oraz Nowy RokMróz, śnieg i ciepły kominek to z pewnością atrybuty, które najczęściej kojarzą się nam z okresem Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Grudzień i styczeń w Polsce potrafią być piękne. Czasami jednak zamiast białego puchu za oknem mamy pluchę i pośniegowe błoto, co nie nastraja nas zbyt świątecznie. Wówczas pojawia się kusząca myśl, by uciec przez zimą w jakieś ciepłe miejsce. Warto poznać inną perspektywę i sprawdzić, jak można obchodzić święta w inny sposób.