Kiedy najlepiej jechać do Grecji? Pogoda i klimat Grecji kontynentalnej

Duża liczba słonecznych dni w roku oraz liczne atrakcje przyciągają do Grecji wielu turystów z Europy i ze świata, którzy poszukują odrobiny wytchnienia od zgiełku zatłoczonych metropolii. Ciepła i przejrzysta woda kusi miłośników wypoczynku na plaży i uprawiania sportów wodnych, a i amatorzy zwiedzania nie mogą narzekać na nudę – ten kraj może poszczycić się ogromną liczbą zabytków i miejsc wartych zobaczenia. Jakiej pogody i temperatur można się spodziewać wybierając wakacje w Grecji? Które miesiące w roku są najlepsze do zwiedzania, a w których zdecydowanie warto postawić na wypoczynek nad brzegiem morza? Z tego artykułu dowiesz się jaka pogoda i klimat panują w Grecji w poszczególnych częściach roku, jakich temperatur spodziewać się w trakcie pobytu w Atenach, a także, jaka pogoda towarzyszyć Ci będzie podczas wypoczynku na Riwierze Olimpijskiej. Zapraszamy do lektury!

Pogoda w Grecji kontynentalnej. Kiedy najlepiej przyjechać tu na wczasy?

Co tu dużo mówić – wypad do Grecji, praktycznie o każdej porze roku, wiąże się z wysokimi temperaturami. W końcu to najgorętsze państwo Starego Kontynentu. Bywają tu i takie dni, gdy słupki rtęci dochodzą do 40 stopni Celsjusza (a nawet nieco powyżej nich). Jednak jesteście miłośnikami upałów typowych dla Grecji kontynentalnej, najlepszym czasem na podróż będą miesiące od maja do sierpnia. W poszukiwaniu odrobiny chłodu kierujcie się raczej na wybrzeże części kontynentalnej, gdzie spora wilgotność powietrza da Wam większe poczucie orzeźwienia niż pogoda panująca w głębi lądu. Przeciętne temperatury powinny wtedy oscylować wokół 25 stopni Celsjusza.

W pełni wakacyjnego sezonu (w lipcu i sierpniu) raczej nie liczcie na aurę chłodniejszą niż 30 stopni. Klimat panujący w Grecji kontynentalnej sprzyja letniemu wypoczynkowi, a woda jest przyjemnie ciepła co na pewno nie umknie uwadze miłośnikom sportów wodnych i kąpieli w morzu. Efektem braku deszczu jest możliwość maksymalnego wykorzystania czasu na plaży oraz na zwiedzanie licznych zabytków i atrakcji turystycznych Grecji. Upalne dni i ciepłe noce sprawiają, że nie warto zabierać ze sobą żadnych ciepłych swetrów ani kurtek – będą tylko zajmować cenne miejsce bagażowe, a i tak nie zostaną użyte ani razu podczas wyjazdu. Nie da się natomiast obejść bez lekkiej, przewiewnej odzieży oraz kosmetyków chroniących przed ostrym słońcem. Planując wielogodzinne chodzenie, nie opuszczajcie hotelu bez plecaka z tubką kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Uważajcie też na opalanie w samo południe – od 12:00 do 15:00 słońce grzeje najmocniej.

Jeżeli preferujecie nieco niższe temperatury, przyjedźcie do Grecji na jesieni, na przykład w październiku – będzie wtedy trochę chłodniej, choć termometry wciąż pokażą powyżej 20ºC. Na deszcz w szczycie sezonu urlopowego raczej nie macie co liczyć – opady pojawiają się tu zimą oraz, sporadycznie, w okresie wiosny i jesieni.

Średnie temperatury w Grecji w poszczególnych miesiącach

Styczeń – luty:  Średnie temperatury powietrza 13-14 stopni Celsjusza; w nocy około 6-7 stopni; temperatura wody 14-15 stopni.

Marzec – kwiecień: Średnie temperatury powietrza 16-19 stopni Celsjusza; w nocy około 8-12 stopni; temperatura wody 14-15 stopni.

Maj – czerwiec: Średnie temperatury powietrza 24-28 stopni Celsjusza; w nocy około 16-19 stopni; temperatura wody 19-22 stopnie.

Lipiec – sierpień: Średnie temperatury powietrza 30-32 stopnie Celsjusza; w nocy około 21-23 stopnie; temperatura wody 24-25 stopni.    

Wrzesień – październik: Średnie temperatury powietrza 23-26 stopni Celsjusza; w nocy około 15-19 stopni; temperatura wody 21-24 stopni.    

Listopad – grudzień: Średnie temperatury powietrza 15-19 stopni Celsjusza; w nocy około 9-12 stopni; temperatura wody 16-19 stopni.    

        

Riwiera Olimpijska – piękna pogoda i pełne słońce na greckim wybrzeżu

Tym mianem określa się potocznie kilkudziesięciokilometrowy pas malowniczych plaż zachodniego wybrzeża Zatoki Termajskiej na Morzu Egejskim. Rejon ten, z uwagi na bliskość masywu Olimpu i góry Ossa, a także świetne połączenia z Salonikami, jest szalenie atrakcyjny pod względem turystycznym. Jeśli co roku Waszą rodzinę dzieli konflikt pod tytułem „w góry czy nad morze”, wczasy na Riwierze Olimpijskiej pogodzą każdy z tych interesów. Tu góry znajdują się w bezpośredniej bliskości z ciepłymi wodami Morza Egejskiego, które aż prosi się, żeby zażyć w nim kąpieli. Dodatkową atrakcją jest to, że zasolone morze samo utrzymuje ciało człowieka na powierzchni, podobnie jak Morze Martwe w Izraelu. Fantastyczną pogodę do słonecznych i morskich kąpieli zapewnia masyw Olimpu, który zatrzymuje zimne masy powietrza i sprawia, że zawsze świeci tu słońce.

 

W tym rejonie Grecji pogoda zdecydowanie rozpieszcza. W okresie turystycznym dzienna temperatura powietrza oscyluje w granicach od 24 stopni w maju, do 21 w październiku. Zdecydowanie najcieplej jest oczywiście w miesiącach wakacyjnych – lipiec i sierpień przynoszą temperatury typowe dla Grecji, czyli w okolicach 30-34 stopni Celsjusza. Z kolei temperatura wody osiąga w tym czasie nawet 27 stopni.

Wrzesień i maj są tymi miesiącami, w których na Riwierze Olimpijskiej jest przyjemnie ciepło, ale nie gorąco. Warto ten akurat czas wykorzystać na aktywne zwiedzanie. Temperatury są wtedy wyjątkowo przyjazne pod tym kątem. W dzień termometry pokazują średnio 24-27 stopni, jest zatem wystarczająco ciepło, by chciało się eksplorować urokliwe zakątki, a jednocześnie nie tak gorąco, by człowiek marzyć wyłącznie o odrobinie wytchnienia w cieniu drzew. Jeśli zaś chodzi o temperaturę morza, to wrzesień i październik są tymi miesiącami, kiedy nagrzana wskutek upałów woda utrzymuje swoją wysoką temperaturę, a jednocześnie turystów jest już nieco mniej. Dzięki temu plaże nie są tak oblegane i można z powodzeniem oddać się wodnym pasjom.

Średnie temperatury na Riwierze Olimpijskiej w poszczególnych miesiącach

Styczeń – luty:  Średnie temperatury powietrza 9-11 stopni Celsjusza; w nocy około 1-2 stopnie; temperatura wody około 15 stopni.

Marzec – kwiecień: Średnie temperatury powietrza 14-19 stopni Celsjusza; w nocy około 4-7 stopni; temperatura wody 15-16 stopni.

Maj – czerwiec: Średnie temperatury powietrza 24-29 stopni Celsjusza; w nocy około 12-16 stopni; temperatura wody 19-22 stopnie.

Lipiec – sierpień: Średnie temperatury powietrza 30-31 stopni Celsjusza; w nocy około 18 stopni; temperatura wody 25 stopni.

Wrzesień – październik: Średnie temperatury powietrza 21-26 stopni Celsjusza; w nocy około 11-14 stopni; temperatura wody 23-24 stopnie.  

Listopad – grudzień: Średnie temperatury powietrza 11-15 stopni Celsjusza; w nocy około 2-6 stopni; temperatura wody 16-20 stopni.    

        

Pogoda w Atenach – kiedy najlepiej się tu wybrać?

Pozostając pod wpływem bajkowej aury, opowiemy Wam co nieco o pogodzie typowej dla Aten. Choć wiosna jest dosyć ciepła w stosunku do polskich warunków, raczej nie spodziewajcie się, że będziecie mogli popływać – woda po zimie ma zbyt niską temperaturę, ale nie brakuje śmiałków, którzy nic sobie z tego nie robią i pluskają się mimo wszystko. Średnie temperatury w marcu i kwietniu oscylują wokół 15-17 stopni Celsjusza. Jest to również najlepszy czas do pieszego zwiedzania Aten – słońce jeszcze mocno nie parzy, za to przyjemnie grzeje. Lato, jak możecie się spodziewać, obfituje w upalne dni ze średnimi temperaturami wynoszącymi 25-29 stopni. To idealna pora na rodzinny wyjazd z plażowaniem i kąpielami w morzu w roli głównej, za to niekoniecznie najlepszy czas na zwiedzanie nagrzanego miasta. Dla osób, które cenią sobie bardziej zrównoważony klimat, idealnym czasem podróży będzie wrzesień. W Atenach średnie temperatury wynoszą wtedy około 24 stopni, a okres poza sezonem sprzyja niższym cenom wycieczek i mniejszemu zatłoczeniu tras turystycznych.

Polecane wycieczki

Średnie temperatury w Atenach w poszczególnych miesiącach

Styczeń – luty:  Średnie temperatury powietrza 13-14 stopni Celsjusza; w nocy około 7 stopni; temperatura wody około 14 stopni.

Marzec – kwiecień: Średnie temperatury powietrza 16-19 stopni Celsjusza; w nocy około 8-12 stopni; temperatura wody około 15 stopni.

Maj – czerwiec: Średnie temperatury powietrza 24-28 stopni Celsjusza; w nocy około 16-20 stopni; temperatura wody 18-22 stopnie.

Lipiec – sierpień: Średnie temperatury powietrza 31-32 stopnie Celsjusza; w nocy około 22-23 stopni; temperatura wody 24 stopni.

Wrzesień – październik: Średnie temperatury powietrza 23-28 stopni Celsjusza; w nocy około 15-19 stopni; temperatura wody 21-23 stopnie.  

Listopad – grudzień: Średnie temperatury powietrza 15-19 stopni Celsjusza; w nocy około 9-12 stopni; temperatura wody 16-20 stopni.

Data Publikacji: 31.03.2023

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Jak zaplanować urlop w 2025 roku, żeby więcej jeździć po świecie?Przełom roku to najlepszy moment na zaplanowanie urlopów i wyjazdów. Zwłaszcza że kalendarz 2025 szykuje prawdziwą gratkę – święta wypadają w takie dni tygodnia, że łatwo zamienić je w dłuższe urlopy. Co więcej, planując z wyprzedzeniem, można skorzystać z atrakcyjnych ofert na nowy sezon – zarówno na wakacyjne wyjazdy all-inclusive, jak i krótsze city breaki. Lepiej się jednak spiesz, bo wiedza dotycząca dni wolnych od pracy jest ogólnodostępna i przy zbyt długiej zwłoce inni po prostu Cię uprzedzą. Szkoda byłoby spędzać wszystkie długie weekendy 2025 roku na kanapie, zamiast odkrywające nowe zakątki świata, prawda?
krajobraz kierunku
Gdzie pojechać na ferie zimowe? Może wycieczka za granicę?Ferie zimowe to pomysł, którego wartość trudno przecenić. Dzisiaj trudno wręcz wyobrazić sobie, jak to było przed 1932 rokiem, gdy uczniowie mieli jedynie krótkie przerwy związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Na szczęście dzisiaj, kiedy w Polsce zaczyna się najchłodniejszy okres roku i pojawia się zwątpienie w to, że kiedyś znów będzie ciepło, a chłód daje się we znaki do tego stopnia, że wspomnienie wakacji zaciera się niczym dawno śniony sen — nadchodzą one: ferie. Przerwa od szkolnych obowiązków pozwala zaszyć się w cieple czterech ścian, bez konieczności wyściubiania nosa za drzwi, ale jest to też okazją, by postawić na aktywny wypoczynek. Jedni wolą cieszyć się zimową aurą w najbliższej okolicy lub podróżując po Polsce, drudzy wykorzystują zimową przerwę jako okazję do ucieczki w ciepłe kraje. Niezależnie od tego, do której grupy należysz, mamy dla Ciebie całe mnóstwo propozycji, jak złapać w tym czasie oddech i porządnie wypocząć.
krajobraz kierunku
Zezwolenie ESTA. Jak złożyć wniosek w ramach Programu Ruchu Bezwizowego?Podróże do Stanów Zjednoczonych cieszą się wśród Polaków dużą popularnością zarówno ze względu na turystyczną różnorodność tego kraju, jak i dużą Polonię, wciąż utrzymującą związki z rodziną (o Polonii w USA znajdziesz na naszym blogu specjalny artykuł). Przez lata wyjazd do USA wymagał dopełnienia wielu formalności i uzyskania wizy. Obecnie procedury zostały znacznie uproszczone. Warto wiedzieć, z czego wynikają te zmiany i kto może z nich skorzystać.
krajobraz kierunku
Egzotyczne wakacje zimą. TOP 10 miejsc, w które warto poleciećWakacje zagraniczne to zawsze niesamowite przeżycie. Wejście na pokład samolotu w jednym miejscu i wyjście w drugim ma w sobie coś z teleportacji lub snu – świat zmienia się gdzieś poza obserwacją podróżnika, jakby przechodził transformację w wielkim, pełnym chmur kotle bulgoczącym wokół samolotu. Prawdziwy wymiar tej niesamowitości przeżyć można dopiero, decydując się na egzotyczne wakacje zimą. W punkcie startu – Polsce – jest wtedy najczęściej zimno i ponuro. Do samolotu wchodzi się okutanym w grubą kurtkę, z szalikiem ciasno owiniętym wokół szyi i głęboko nasuniętą czapką. Kiedy zaś się z niego wychodzi, uderza człowieka rozgrzane, wilgotne powietrze. Ciepło lepi się do skóry niczym łaszący zwierzak, sprawdzający nową istotę na swoim terytorium. Tak, dopiero podczas zimowych wakacji w egzotyczne kierunki można naprawdę poczuć, jak wiele oblicz utrzymuje świat w każdej sekundzie swojego istnienia.