< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Kiedy najlepiej jechać do Grecji? Pogoda i klimat Grecji kontynentalnej

Kiedy najlepiej jechać do Grecji? Pogoda i klimat Grecji kontynentalnej

Skrócony opis

Niezależnie od tego, czy będziecie w dużych, czy w małych miastach, dostrzeżecie unikalny charakter zabudowy Grecji kontynentalnej. Niezapomniany urok białych fasad budowli i kameralnych tawern stwarza wspaniałe warunki, by przy lampce wina z tutejszych winorośli i znakomitym serze poczuć smak niespiesznego życia. Duża liczba słonecznych dni w roku przyciąga tu wielu turystów z Europy i ze świata, którzy poszukują odrobiny wytchnienia od zgiełku zatłoczonych metropolii.

Sekcja 1

Pogoda w Grecji kontynentalnej. Kiedy najlepiej przyjechać tu na wakacje?

Co tu dużo mówić – wypad do Grecji, praktycznie o każdej porze roku, wiąże się z wysokimi temperaturami. W końcu to najgorętsze państwo Starego Kontynentu. Bywają tu i takie dni, gdy słupki rtęci dochodzą do 40 stopni Celsjusza (a nawet nieco powyżej nich). Jednak jesteście miłośnikami upałów typowych dla Grecji kontynentalnej, najlepszym czasem na podróż będą miesiące od maja do sierpnia. W poszukiwaniu odrobiny chłodu kierujcie się raczej na wybrzeże części kontynentalnej, gdzie spora wilgotność powietrza da Wam większe poczucie orzeźwienia niż pogoda panująca w głębi lądu. Przeciętne temperatury powinny wtedy oscylować wokół 25 stopni Celsjusza. W pełni wakacyjnego sezonu (w lipcu i sierpniu) raczej nie liczcie na aurę chłodniejszą niż 30 stopni. Klimat panujący w Grecji kontynentalnej sprzyja letniemu wypoczynkowi, a woda jest przyjemnie ciepła co na pewno nie umknie uwadze miłośnikom sportów wodnych i kąpieli w morzu. Efektem braku deszczu jest możliwość maksymalnego wykorzystania czasu na plaży oraz na zwiedzaniu okolicznych zabytków. Upalne dni i ciepłe noce sprawiają, że nie warto zabierać ze sobą żadnych ciepłych swetrów ani kurtek – będą tylko zajmować cenne miejsce bagażowe, a i tak nie zostaną użyte ani razu podczas wyjazdu. Nie da się natomiast obejść bez lekkiej, przewiewnej odzieży oraz kosmetyków chroniących przed ostrym słońcem. Planując wielogodzinne chodzenie, nie opuszczajcie hotelu bez plecaka z tubką kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Uważajcie też na opalanie w samo południe – od 12:00 do 15:00 słońce grzeje najsilniej.

Jeżeli preferujecie nieco niższe temperatury, przyjedźcie do Grecji na jesieni, na przykład w październiku – będzie wtedy trochę chłodniej, choć termometry wciąż pokażą powyżej 20ºC. Na deszcz w szczycie sezonu urlopowego raczej nie macie co liczyć – opady pojawiają się tu zimą oraz, sporadycznie, w okresie wiosny i jesieni.Riwiera Olimpijska – piękna pogoda i pełne słońce

Tym mianem określa się potocznie kilkudziesięciokilometrowy pas malowniczych plaż zachodniego wybrzeża Zatoki Termajskiej na Morzu Egejskim. Rejon ten, z uwagi na bliskość masywu Olimpu i góry Ossa, a także świetne połączenia z Salonikami, jest szalenie atrakcyjny pod względem turystycznym. Jeśli co roku Waszą rodzinę dzieli konflikt pod tytułem „w góry czy nad morze”, Riwiera Olimpijska pogodzi każdy z tych interesów. Tu góry znajdują się w bezpośredniej bliskości z ciepłymi wodami Morza Egejskiego, które aż prosi się, żeby zażyć w nim kąpieli. Dodatkową atrakcją jest to, że zasolone morze samo utrzymuje ciało człowieka na powierzchni, podobnie jak Morze Martwe w Izraelu. Fantastyczną pogodę do słonecznych i morskich kąpieli zapewnia masyw Olimpu, który zatrzymuje zimne masy powietrza i sprawia, że zawsze świeci tu słońce. W tym rejonie Grecji pogoda zdecydowanie rozpieszcza. W okresie turystycznym, dzienna temperatura powietrza oscyluje w granicach od 24 stopni w maju, do 21 w październiku. Zdecydowanie najcieplej jest oczywiście w miesiącach wakacyjnych – lipiec i sierpień przynoszą temperatury typowe dla Grecji, czyli w okolicach 30-34 stopni Celsjusza. Z kolei temperatura wody osiąga w tym czasie nawet 27 stopni. Wrzesień i maj są tymi miesiącami, w których na Riwierze Olimpijskiej jest przyjemnie ciepło, ale nie gorąco. Warto ten akurat czas wykorzystać na aktywne zwiedzanie. Temperatury są wtedy wyjątkowo przyjazne pod tym kątem. W dzień termometry pokazują średnio 24-27 stopni, jest zatem wystarczająco ciepło, by chciało się eksplorować urokliwe zakątki, a jednocześnie nie tak gorąco, by człowiek marzyć wyłącznie o odrobinie wytchnienia w cieniu drzew. Jeśli zaś chodzi o temperaturę morza, to wrzesień i październik są tymi miesiącami, kiedy nagrzana wskutek upałów woda utrzymuje swoją wysoką temperaturę, a jednocześnie turystów jest już nieco mniej. Dzięki temu plaże nie są tak oblegane i można z powodzeniem oddać się wodnym pasjom.Pogoda w Atenach – kiedy najlepiej się tu wybrać?

Pozostając pod wpływem bajkowej aury, powiem Wam co nieco o pogodzie typowej dla Aten. Choć wiosna jest dosyć ciepła w stosunku do polskich warunków, raczej nie spodziewajcie się, że będziecie mogli popływać – woda po zimie ma zbyt niską temperaturę, ale nie brakuje śmiałków, którzy nic sobie z tego nie robią i pluskają się mimo wszystko. Średnie temperatury o tej porze roku oscylują wokół 15-17 stopni Celsjusza. Jest to również najlepszy czas do pieszego zwiedzania Aten – słońce jeszcze mocno nie parzy, za to przyjemnie grzeje. Lato, jak możecie się spodziewać, obfituje w upalne dni ze średnimi temperaturami wynoszącymi 25-29 stopni. To idealna pora na rodzinny wyjazd z plażowaniem i kąpielami w morzu w roli głównej, za to niekoniecznie najlepszy czas na zwiedzanie nagrzanego miasta. Dla osób, które cenią sobie bardziej zrównoważony klimat, idealnym czasem podróży będzie wrzesień. W Atenach średnie temperatury wynoszą wtedy około 24 stopni, a okres poza sezonem sprzyja niższym cenom wycieczek i mniejszemu zatłoczeniu tras turystycznych.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 3.67/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Grecja