< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Kiedy wybrać się na Dominikanę

Kiedy wybrać się na Dominikanę

Skrócony opis

Słoneczna Republika Dominikany to idealne miejsce, aby dostarczyć sobie zastrzyk witaminy D, zwanej potocznie witaminą szczęścia. Dominikana jest drugą co do wielkości i najbardziej zróżnicowaną spośród wszystkich karaibskich wysp. Pozornie niewielka wysepka może pochwalić się niezwykle długą i przepiękną linią brzegową, złożoną głównie z najlepszych plaż na świecie. Jeśli marzysz o wyjątkowych karaibskich wakacjach, sprawdź, w jakim terminie najlepiej wybrać się na wyspę, by w pełni docenić jej urok i cieszyć się beztroskim urlopem.
Wielu turystów odwiedza Dominikanę przede wszystkim ze względu na jej tropikalny klimat, ale są pewne okresy w roku, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania wyjazdu. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czego oczekujesz od swych wakacji i na jaką aktywność się nastawiasz.

Sekcja 1

Kiedy najlepiej zaplanować podróż na Dominikanę?


Pogoda na Dominikanie

Dominikana wykazuje niewielką zmienność temperaturową przez cały rok, ze średnią temperaturą oscylującą wokół 25oC. Inaczej mówiąc, klimat Dominikany jest dość jednorodny, przez cały rok jest ciepło albo gorąco, dzięki czemu masz gwarancję idealnej, plażowej pogody niezależnie od tego, kiedy przypada Twój urlop. Różnice między porami roku wyznacza tutaj nie tyle temperatura, co opady deszczu. Pora deszczowa przypada na okres letni, który trwa od maja do października. Opady deszczu są także możliwe w miesiącach zimowych, ale pojawiają się rzadziej i trwają krócej. Często bywa tak, że na niebie nagle pojawiają się ciemne chmury, a następnie trwający od 5 do 15 minut lekki i ciepły deszcz, po czym wychodzi słońce i wszystko wraca do normy.

Średnia wilgotność powietrza jest zazwyczaj dość wysoka i wynosi około 80 %, więc nawet niewielkie zmiany w temperaturze mogą być mocno odczuwalne, zwłaszcza przez osoby nieprzyzwyczajone do tropików. Letnie temperatury na poziomie 32oC w suchym europejskim klimacie wydają się całkiem przyjemne, ale ta sama temperatura przy karaibskiej wilgotności powietrza odczuwalna jest jako znacznie wyższa. Nieco chłodniej jest w górach Jarabacoa i Constanza, gdzie temperatura spada do 10oC, więc jeśli planujesz wyjazd w te regiony nie zapomnij o nieco cieplejszych ubraniach.

Na Karaibach sezon huraganowy oficjalnie trwa od 1 czerwca do 30 listopada, ale to wcale nie znaczy, że każdy dzień jest zagrożony nadejściem cyklonu. Tak naprawdę turyści nie mają się czego obawiać, ponieważ nowoczesna technologia meteorologiczna odpowiednie wcześnie ostrzega o ryzyku uderzenia huraganu. Burze zdarzają się tutaj najczęściej jedynie od drugiej połowy sierpnia do końca września, czyli poza głównym sezonem turystycznym.Ile trwa sezon turystyczny na Dominikanie?

Sezon wysoki na wszystkich karaibskich wyspach przypada zwykle na miesiące zimowe. Jest to najbardziej popularny i modny czas na wizytę także na Dominikanie, ponieważ wielu turystów uważa, że jest to doskonała okazja, by uciec przed srogą zimą, która króluje wtedy na półkuli północnej. Wyspa w okresie od 15 grudnia do 15 kwietnia niezwykle ożywa, a bogata oferta turystycznych atrakcji sprawia, że nie ma najmniejszej szansy na nudę. Szczególnym zainteresowaniem turystów przyjeżdżających na wyspę w tym okresie cieszą się przeróżne festiwale muzyczne, kulinarne i artystyczne. Oprócz tego, że jest to najbardziej popularna pora na zwiedzanie, wysoki sezon jest również okresem najdroższym, jeśli chodzi o pobyt na Dominikanie. Ze względu na tłumy turystów, którzy chcą złapać trochę słońca zimą, wszystkie hotele i kurorty są zarezerwowane i często brakuje w nich wolnych miejsc. Jeśli zatem myślisz o zimowej wyprawie w tropiki, nie zwlekaj i dokonaj rezerwacji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Na szczęście dla tych mniej zdecydowanych zawsze pojawiają się również korzystne oferty wyjazdów last-minute.

Drugi wysoki sezon na Dominikanie przypada na letnie miesiące: lipiec i sierpień, gdy w większości krajów wszystkie szkoły są zamknięte z powodu wakacji i całe rodziny szukają idealnego miejsca na wypoczynek. Turyści zapełniają wtedy luksusowe kurorty i hotele, zajmują wszystkie, nawet najbardziej odległe i ukryte przed ludzkim wzrokiem, plaże. Lipiec i sierpień to również najgorętsze miesiące w roku, więc przygotuj się na prawdziwie tropikalne doznania.

Zdaniem wielu osób kwiecień jest najlepszym miesiącem na wizytę na Dominikanie, ponieważ pojawia się tuż po szczytowym sezonie zimowym, gdy cała półkula północna szuka słońca na Karaibach, ale przed nadejściem upalnego lata. W kwietniu będziesz miał rozległe plaże w Punta Cana czy Puerto Plata niemal wyłącznie dla siebie. Po 15 kwietnia ceny w hotelach mogą spaść nawet o 50 %. Podobnie, jak ceny rejsów statkami i biletów lotniczych. Temperatura jest tylko nieco niższa niż w miesiącach letnich, a na wyspie wciąż na turystów czeka wiele atrakcji. To sprawia, że Dominikana w kwietniu jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą uniknąć tłumów i zaoszczędzić pieniądze. Wydarzenia i festiwale.Dominikana słynie z tego, że oprócz wspaniałych plaż ma jedne z najbardziej ekscytujących i barwnych uroczystości oraz festiwali na całych Karaibach. Jeśli uwielbiasz karnawał i związane z nim muzyczno-taneczne szaleństwo, to zapewne zainteresuje Cię informacja, że na Dominikanie są aż dwa karnawały. Jeden odbywa się w lutym, a drugi 15 sierpnia. Oznacza to, że każdy z dwóch wysokich sezonów turystycznych ma swój karnawał. Mieszkańcy wyspy, poprzez kolorowe parady, ekstrawaganckie kostiumy, lokalne jedzenie, śpiew i taniec, dają wyraz niezwykłej dumie z bogatego i różnorodnego dziedzictwa kulturowego swojego kraju. W sezonie zimowym warto wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych odbywających się w Puerto Plata w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów, który jest organizowany co roku w grudniu oraz w Cabarete Alegra, zawodach sportowych organizowanych w lutym. Zawodnicy z całego świata rywalizują w kilku dziedzinach sportowych, takich jak kolarstwo górskie, windsurfing, ale również puszczanie latawców i budowanie zamków z piasku. Na przełomie lipca i sierpnia odbywa się Santa Domingo Merengue, popularny festiwal taneczno-muzyczny, podczas którego występują najlepsze na świecie zespoły grające tradycyjną muzykę merengue, wywodzącą się z Dominikany.

Niezależnie od tego, kiedy wybierzesz się na Dominikanę, Twoje wakacje będą niezapomniane i pełne wrażeń, a Ty przywieziesz wspaniałe wspomnienia. Pamiętaj jedynie, że na ostateczny koszt wakacji i rodzaj dostępnych aktywności, największy wpływ będzie miała pora roku, na którą się zdecydujesz.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 3.83/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy

Dość wylegiwania się na plaży! Spędź urlop aktywnie! TOP 5 miejsc na aktywny urlop

Efektywny wypoczynek, to aktywny wypoczynek. Zwłaszcza, jeśli na co dzień większość czasu spędzamy za biurkiem. Jeśli na co dzień wykręcasz się od ćwiczeń brakiem czasu, przynajmniej podczas wakacji nie siedź w miejscu. Niech długo wyczekiwany urlop za granicą stanie się okazją do poznania nowego kraju oraz pracy nad własną kondycją. Znaleźliśmy 5 miejsc, które Wam to umożliwią.

Limassol na Cyprze – co warto tam zobaczyć?

Kiedyś w Limassol (Cypr) przecinały się drogi kupców trzech kontynentów. Dziś wyspa przyciąga przede wszystkim zmęczonych zimą turystów. Myli się jednak ten, kto sądzi, że Limassol to nic więcej niż typowy śródziemnomorski kurort. Miasto kryje w sobie wiele niezwykłych atrakcji turystycznych, m.in. starożytne ruiny czy pamiątki z czasów templariuszy. Kolor wody to czysta akwamaryna, piasek jest ciepły i złocisty. Nie ma co dziwić się Afrodycie, że to akurat tutaj postanowiła wyłonić się z piany morskiej. Mając w perspektywie ponad 300 słonecznych dni w roku, każdy postąpiłby tak samo. A co dopiero przyzwyczajona do wygód bogini! Dość jednak o krystalicznie czystym morzu, złocistym piasku i Afrodycie. Limassol na Cyprze znane jest nie tylko z rajskich plaży, ale również z wielu innych atrakcji.

Hemingway i jego Kuba

Gdziekolwiek się nie znajdziemy na Kubie, wszędzie napotkamy ślady amerykańskiego pisarza, laureata nagrody Nobla, Ernesta Hemingwaya. Od swojej pierwszej wizyty na tej wyspie w 1932 roku Hemingway przyjeżdżał tam już do końca swoich dni, czyli do 1960 roku, kiedy na zawsze opuścił wyspę, niedługo przed śmiercią. Miłość do tego kraju i jego ludzi emanuje ze stron jego książek, i ci którzy kochają Kubę równie mocno jak on, nie mogą nie zauważyć wrażliwości, z jaką o niej pisze.

Dominikana: co warto wiedzieć, zanim wybierzesz się tam na wakacje?

Dominikana słynie przede wszystkim z rajskich krajobrazów i białych, usianych palmami plaż. Kraj położony na Hispanioli ma jednak do zaoferowania o wiele więcej niż tylko pocztówkowe widoczki. Sprawdź, w jakich miesiącach warto udać się na Dominikanę, czego lepiej się wystrzegać i jakie atrakcje oferuje ta karaibska perełka.

Sprawdź kierunki powiązane z tym artykułem:

Dominikana