Kiedy wybrać się do Dominikany? Najlepsza pora na podróż

Słoneczna Republika Dominikany to idealne miejsce, aby dostarczyć sobie zastrzyk witaminy D, zwanej potocznie witaminą szczęścia. Dominikana jest drugą co do wielkości i najbardziej zróżnicowaną spośród wszystkich karaibskich wysp. Pozornie niewielka wysepka może pochwalić się niezwykle długą i przepiękną linią brzegową, złożoną głównie z najlepszych plaż na świecie. Jeśli marzysz o wyjątkowych karaibskich wakacjach na Dominikanie, sprawdź, w jakim terminie najlepiej wybrać się na wyspę, by w pełni docenić jej urok i cieszyć się beztroskim urlopem.

Wielu turystów odwiedza Dominikanę przede wszystkim ze względu na jej tropikalny klimat, ale są pewne okresy w roku, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania wyjazdu. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, czego oczekujesz od swych wakacji i na jaką aktywność się nastawiasz. Sprawdź, kiedy najlepiej zaplanować podróż na Dominikanę.

Kiedy najlepiej zaplanować podróż na Dominikanę?


Pogoda w Dominikanie

Dominikana wykazuje niewielką zmienność temperaturową przez cały rok, ze średnią temperaturą oscylującą wokół 25 stopni Celsjusza. Inaczej mówiąc, klimat Dominikany jest dość jednorodny, przez cały rok jest ciepło albo gorąco, dzięki czemu masz gwarancję idealnej, plażowej pogody niezależnie od tego, kiedy przypada Twój urlop. Różnice między porami roku wyznacza tutaj nie tyle temperatura, co opady deszczu. Pora deszczowa przypada na okres letni, który trwa od maja do października. Opady deszczu są także możliwe w miesiącach zimowych, ale pojawiają się rzadziej i trwają krócej. Często bywa tak, że na niebie nagle pojawiają się ciemne chmury, a następnie trwający od 5 do 15 minut lekki i ciepły deszcz, po czym wychodzi słońce i wszystko wraca do normy.Średnia wilgotność powietrza na Dominikanie jest zazwyczaj dość wysoka i wynosi około 80%, więc nawet niewielkie zmiany w temperaturze mogą być mocno odczuwalne, zwłaszcza przez osoby nieprzyzwyczajone do tropików. Letnie temperatury na poziomie 32oC w suchym europejskim klimacie wydają się całkiem przyjemne, ale ta sama temperatura przy karaibskiej wilgotności powietrza odczuwalna jest jako znacznie wyższa. Nieco chłodniej jest w górach Jarabacoa i Constanza, gdzie temperatura spada do 10oC, więc jeśli planujesz wyjazd w te regiony nie zapomnij o nieco cieplejszych ubraniach. Na Karaibach sezon huraganowy oficjalnie trwa od 1 czerwca do 30 listopada, ale to wcale nie znaczy, że każdy dzień jest zagrożony nadejściem cyklonu. Tak naprawdę turyści nie mają się czego obawiać, ponieważ nowoczesna technologia meteorologiczna odpowiednie wcześnie ostrzega o ryzyku uderzenia huraganu. Burze zdarzają się tutaj najczęściej jedynie od drugiej połowy sierpnia do końca września, czyli poza głównym sezonem turystycznym.

Ile trwa sezon turystyczny na Dominikanie?

Grudzień – kwiecień na Dominikanie

Sezon wysoki na wszystkich karaibskich wyspach przypada zwykle na miesiące zimowe. Jest to najbardziej popularny i modny czas na wizytę także na Dominikanie, ponieważ wielu turystów uważa, że jest to doskonała okazja, by uciec przed srogą zimą, która króluje wtedy na półkuli północnej. Wyspa w okresie od 15 grudnia do 15 kwietnia niezwykle ożywa, a bogata oferta atrakcji turystycznych Dominikany sprawia, że nie ma najmniejszej szansy na nudę.

Szczególnym zainteresowaniem turystów przyjeżdżających na wyspę w tym okresie cieszą się przeróżne festiwale muzyczne, kulinarne i artystyczne. Oprócz tego, że jest to najbardziej popularna pora na zwiedzanie, wysoki sezon jest również okresem najdroższym, jeśli chodzi o pobyt na Dominikanie. Ze względu na tłumy turystów, którzy chcą złapać trochę słońca zimą, wszystkie hotele i kurorty są zarezerwowane i często brakuje w nich wolnych miejsc. Jeśli zatem myślisz o zimowej wyprawie w tropiki, nie zwlekaj i dokonaj rezerwacji z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Na szczęście dla tych mniej zdecydowanych zawsze pojawiają się również korzystne oferty wyjazdów last-minute na Dominikanę.

Lipiec – sierpień na Dominikanie

Drugi wysoki sezon na Dominikanie przypada na letnie miesiące: lipiec i sierpień, gdy w większości krajów wszystkie szkoły są zamknięte z powodu wakacji i całe rodziny szukają idealnego miejsca na wypoczynek. Turyści zapełniają wtedy luksusowe kurorty i hotele, zajmują wszystkie, nawet najbardziej odległe i ukryte przed ludzkim wzrokiem, plaże. Lipiec i sierpień to również najgorętsze miesiące w roku, więc przygotuj się na prawdziwie tropikalne doznania. Wczasy All Inclusive na Dominikanie wybierają w tym czasie turyści niemal z całego świata. Zdaniem wielu osób kwiecień jest najlepszym miesiącem na wizytę na Dominikanie, ponieważ pojawia się tuż po szczytowym sezonie zimowym, gdy cała półkula północna szuka słońca na Karaibach, ale przed nadejściem upalnego lata. W kwietniu będziesz miał rozległe plaże w Punta Cana czy Puerto Plata niemal wyłącznie dla siebie – warto zarezerwować tam wypoczynek. Po 15 kwietnia ceny w hotelach mogą spaść nawet o 50%. Podobnie, jak ceny rejsów statkami i biletów lotniczych. Temperatura jest tylko nieco niższa niż w miesiącach letnich, a na wyspie wciąż na turystów czeka wiele atrakcji. To sprawia, że Dominikana w kwietniu jest idealnym miejscem dla tych, którzy chcą uniknąć tłumów i zaoszczędzić pieniądze.

Karnawały i festiwale na Dominikanie – warto tam być!

Dominikana słynie z tego, że oprócz wspaniałych plaż ma jedne z najbardziej ekscytujących i barwnych uroczystości oraz festiwali na całych Karaibach. Jeśli uwielbiasz karnawał i związane z nim muzyczno-taneczne szaleństwo, to zapewne zainteresuje Cię informacja, że na Dominikanie są aż dwa karnawały. Jeden odbywa się w lutym, a drugi 15 sierpnia. Oznacza to, że każdy z dwóch wysokich sezonów turystycznych ma swój karnawał. Mieszkańcy wyspy, poprzez kolorowe parady, ekstrawaganckie kostiumy, lokalne jedzenie, śpiew i taniec, dają wyraz niezwykłej dumie z bogatego i różnorodnego dziedzictwa kulturowego swojego kraju. W sezonie zimowym warto wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych odbywających się w Puerto Plata w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów, który jest organizowany co roku w grudniu oraz w Cabarete Alegra, zawodach sportowych organizowanych w lutym. Zawodnicy z całego świata rywalizują w kilku dziedzinach sportowych, takich jak kolarstwo górskie, windsurfing, ale również puszczanie latawców i budowanie zamków z piasku. Na przełomie lipca i sierpnia odbywa się Santa Domingo Merengue, popularny festiwal taneczno-muzyczny, podczas którego występują najlepsze na świecie zespoły grające tradycyjną muzykę merengue, wywodzącą się z Dominikany.Niezależnie od tego, kiedy wybierzesz się na wypoczynek na Dominikanę, Twoje wakacje będą niezapomniane i pełne wrażeń, a Ty przywieziesz wspaniałe wspomnienia. Pamiętaj jedynie, że na ostateczny koszt wakacji i rodzaj dostępnych aktywności, największy wpływ będzie miała pora roku, na którą się zdecydujesz.

Data Publikacji: 12.10.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Santo Domingo – zwiedzanie stolicy Dominikany. Co warto zobaczyć?Dominikana, państwo leżące na wyspie Haiti na Morzu Karaibskim, to jeden z najciekawszych krajów tego regionu. To raj na ziemi, gdzie białe plaże ciągną się kilometrami wzdłuż wybrzeża z krystalicznie czystą wodą. Dominikana zachwyca także tropikalnymi lasami i egzotyczną roślinnością, a na miłośników historii czekają architektoniczne skarby. Jednym z nich jest niewątpliwie Santo Domingo, stolica Dominikany, która jest jedną z najstarszych europejskich osad w Ameryce i odgrywała ważną rolę w kolonialnych dziejach regionu. Co warto zobaczyć w Santo Domingo? Jakie atrakcje oznaczyć na turystycznej mapie podróży?
krajobraz kierunku
Top 5 hoteli na Zakynthos Planujesz swoje wakacje na Zakynthos? Sprawdź zestawienie naszych top hoteli na tej wspaniałej wyspie!
krajobraz kierunku
Top 5 egzotycznych miejsc na świecie, w których warto przywitać Nowy RokPowoli zbliża się końcówka roku, a wraz z nią gorączkowy okres przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia i poszukiwanie pomysłu na sylwestra. Dla jednych jest to magiczny czas, najpiękniejszy w roku, dla drugich wręcz odwrotnie - to okres, który najchętniej by przespali. Jeśli nie należysz do grona miłośników spędzania sylwestra na eleganckiej sali, w tłumie innych gości i co roku masz ten sam problem, bo nie wiesz co ze sobą zrobić w tę wyjątkową noc, to najlepszą ideą będzie zaplanowanie podróży. Nie czekaj na ostatnią chwilę i nie daj się przekonać, że jest tylko jeden sposób, by witać Nowy Rok.
krajobraz kierunku
Zimowe wakacje w Tajlandii – Boże Narodzenie oraz Nowy RokMróz, śnieg i ciepły kominek to z pewnością atrybuty, które najczęściej kojarzą się nam z okresem Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Grudzień i styczeń w Polsce potrafią być piękne. Czasami jednak zamiast białego puchu za oknem mamy pluchę i pośniegowe błoto, co nie nastraja nas zbyt świątecznie. Wówczas pojawia się kusząca myśl, by uciec przez zimą w jakieś ciepłe miejsce. Warto poznać inną perspektywę i sprawdzić, jak można obchodzić święta w inny sposób.