W dawnych czasach obszar, na którym obecnie leży Santo Domingo, był zamieszkany przez rdzenną ludność Taíno. W 1492 r., podczas swojej pierwszej podróży do Ameryki, dotarł tu Krzysztof Kolumb. Sześć lat później, w 1498 r. brat Krzysztofa Kolumba - Bartolomeo założył tu Fortaleza Ozama, pierwszy fort, wokół którego wkrótce wyrosła osada, będąca pierwszą stałą europejską osadą w Nowym Świecie, uważaną za początek miasta Santo Domingo.
Czy wiesz, że...
Santo Domingo jest najstarszym miastem nie tylko Republiki Dominikany, ale na całej półkuli zachodniej?
Santo Domingo stało się stolicą kolonii Hispaniola, a także pierwszą siedzibą hiszpańskiego zarządu w Ameryce (w 1697 r. obszar dzisiejszej Dominikany stał się odrębną kolonią hiszpańską pod nazwą Santo Domingo). W tym samym roku zachodnia część wyspy trafiła pod władanie francuskie, a w latach 1795–1808 cała wyspa znalazła się pod rządami Francji. W XIX w. miasto przeszło okres zmian władzy i konfliktów politycznych, w tym okupacji Haiti. Po wielu latach walk o niepodległość, w 1844 r. Santo Domingo ogłosiło niepodległość od Haiti. W kolejnych dziesięcioleciach Dominikana przeżywała liczne zawirowania polityczne, m.in. w latach 1916-1924 była okupowana przez Stany Zjednoczone. W 1965 roku przeżyła kolejny okres niepokoju politycznego, który ponownie zakończył się interwencją USA. Po tych wydarzeniach kraj odzyskał pełną niepodległość i stabilność polityczną.
To może Cię zainteresować:
7 powodów, dla których warto wybrać Dominikanę
Praktyczny przewodnik po najważniejszych atrakcjach Dominikany
Spuściznę po bogatej i pełnej zawirowań historii można podziwiać przede wszystkim w stolicy tego kraju. Santo Domingo to prawdziwy raj dla osób, które lubią aktywny wypoczynek. To miasto pełne kontrastów, z licznymi śladami przeszłości - można je spotkać tu dosłownie na każdym kroku. Jakie atrakcje warto zobaczyć podczas wakacji w Santo Domingo?
Zwiedzanie Santo Domingo najlepiej zacząć od najsłynniejszej części miasta, czyli Strefy Kolonialnej (Zona Colonial), historycznego centrum tej miejscowości. Starówka w 1990 roku została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu wiele kolonialnych budynków, w tym Katedra Santa Maria, która jest pierwszą katedrą w Ameryce. W jej wnętrzach warto zwiedzić m.in. grobowiec, w którym przez ponad 200 lat był pochowany Krzysztof Kolumb (obecnie ciało podróżnika znajduje się w Katedrze w Sewilli).
Nieopodal katedry znajduje się Parque Colón, wizytówka Zona Colonial, gdzie organizowane są liczne wydarzenia dla mieszkańców i turystów. Podczas pobytu w Santo Domingo, koniecznie trzeba zobaczyć także Pałac Krzysztofa Kolumba (Alcázar de Colón), który pełnił funkcję wicekrólewskiego dworu. Aktualnie jest tu muzeum prezentujące eksponaty związane z historią Dominikany. Innym, interesującym miejscem, które warto zobaczyć, jest położona nieopodal Parku Kolumba jest Basilica Cathedral of Santa Maria la Menor - najstarsza katedra w obu Amerykach.
Równie ciekawy jest wspomniany wcześniej Fort Ozama (Fortaleza Ozama), zbudowany z białego wapienia z licznymi bastionami, wieżą i potężnymi murami obronnymi. Obecnie znajduje się tu muzeum, które jest jedną z największych atrakcji Santo Domingo, a z jego wieży można podziwiać panoramiczne widoki na miasto, rzekę Ozama oraz Morze Karaibskie.
Santo Domingo słynie także z licznych muzeów. Podczas pobytu w mieście, warto odwiedzić m.in. Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Sztuki Taíno, prezentujące wspaniałe dzieła sztuki i historię prekolumbijskiej Dominikany. Będąc w Santo Domingo, koniecznie zobacz także Muzeum Bursztynu z niezwykle efektownymi wystawami. Za niewielką opłatą, anglojęzyczny przewodnik oprowadzi Cię po muzeum i opowie o tym, jak powstaje bursztyn, jak jest wydobywany i jak może być wykorzystywany.
Z najnowszej historii stolicy Dominikany, warto zobaczyć Teatr Narodowy (Teatro Nacional) - jeden z najsłynniejszych budynków w Santo Domingo. Został oddany do użytku w 1973 r. - ma ciekawą neoklasycystyczną architekturę. Zobacz również Latarnię Kolumba (Faro a Colón), betonowy pomnik Krzysztofa Kolumba upamiętniający wielkiego podróżnika, który wysyła w niebo przecinające się snopy światła.
Jeśli kogoś zmęczy zwiedzanie, czas wolny można przeznaczyć na odpoczynek w jednej z licznych kawiarni, czy restauracji, które znajdują się przy Placu Hiszpańskim (Plaza de España), centralnym placu w Strefie Kolonialnej. Świetnym miejscem na spacer jest natomiast Malecón, nadmorska promenada, skąd można podziwiać widoki na Morze Karaibskie – tętni życiem zwłaszcza po południu i wieczorem. Idealnym miejscem na zakupy jest z kolei Mercado Modelo, popularny rynek, gdzie można zakupić lokalne rękodzieło, pamiątki i tradycyjne produkty.
Dobrym miejscem na relaks jest też wizyta w Narodowym Ogrodzie Botanicznym (Jardín Botánico Nacional), gdzie można zapoznać się z licznymi gatunkami roślin występującymi na wyspie Haiti. W okolicach Santo Domingo znajduje się także wiele pięknych plaż, takich jak Boca Chica i Juan Dolio, gdzie można się zrelaksować i korzystać z uroków Morza Karaibskiego.
Potrzebujesz jeszcze większej porcji wrażeń? Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się wycieczki fakultatywne na Dominikanie - dzięki nim zyskasz możliwość odkrywania najpiękniejszych rajskich plaż, odwiedzisz najciekawsze nieturystyczne zakątki wyspy czy udasz się na rafting w górskiej scenerii.
Przeczytaj również:
Plaże na Dominikanie - 8 najpiękniejszych plaż, które warto odwiedzić