Najpiękniejsze miejsca w Tunezji, które musisz zobaczyć!

Tunezja, często postrzegana jest wyłącznie jako miejsce idealne dla miłośników słońca, plaży i sportów wodnych. I choć oczywiście jest to zgodne z prawdą, to Tunezja ma w zanadrzu znacznie więcej zaskakujących atrakcji. Znajduje się tu między innymi wiele pięknych miast, zbudowanych przed wiekami, gdzie warto się zgubić w labiryncie wąskich uliczek zabytkowej medyny. Nad miastami górują wspaniałe, misternie zdobione minarety. Znajdziesz tu jedne z najlepiej zachowanych przykładów architektury islamu, niezliczone meczety i pałace, z wzorzystymi fasadami, ukryte wśród bujnych ogrodów. Sprawdź, jakie miasta warto odwiedzić podczas wakacji w Tunezji.

Miasta w Tunezji, które warto odwiedzić

Przez wieki Tunezja była ważnym punktem, swoistą bramą do Afryki, dlatego przechodziła z rąk do rąk, pod rządy kolejnych imperiów walczących o wpływy w regionie. Dzięki swej fascynującej historii obecnie zachwyca niezwykłym dziedzictwem kulturowym, obejmującym między innymi niesamowite pozostałości z okresu Imperium Rzymskiego oraz jedne z najpiękniejszych w regionie przykłady architektury islamu. Ciekawą propozycją wakacyjną może być połączenie wycieczki objazdowej po najciekawszych tunezyjskich atrakcjach z kilkudniowym pobytem w jednym z luksusowych kurortów. Sprawdź zatem, jakie miejsca warto zobaczyć w Tunezji, by poczuć atmosferę tego niezwykłego kraju.

El Jem

We wschodniej części kraju znajduje się urokliwe miasto El Jem, w którym najważniejszą atrakcją jest wspaniały, rzymski amfiteatr, zbudowany w latach 230-238 n.e. Jest to trzeci co do wielkości amfiteatr na świecie i z pewnością najbardziej spektakularna rzymska budowla w Afryce Północnej, zachowana w lepszym stanie niż Koloseum w Rzymie. Warto podkreślić, że właśnie tutaj kręcone były sceny walk do słynnego filmu „Gladiator”. Poza tym w miasteczku znajdują się ruiny drugiego, mniejszego amfiteatru, pozostałości rzymskich willi i muzeum z bogatą kolekcją mozaik.



Tunis

Najpiękniejszą częścią tunezyjskiej stolicy jest bez wątpienia medina, czyli stare miasto otoczone murami obronnymi. Podczas spaceru można tu podziwiać wiele niezwykłych przykładów architektury islamu, zrobić zakupy na jednym z gwarnych suków i skosztować lokalnych potraw od ulicznych sprzedawców. Atmosfera i klimat tuniskiej mediny są wyjątkowe, dają przedsmak tego, jak wyglądało życie w arabskiej złotej epoce, na przestrzeni od XII do XVI wieku. Podczas pobytu w Tunisie warto odwiedzić XIX-wieczny zespół pałacowy Bardo, będący obecnie siedzibą Muzeum Narodowego. Jest to najlepsze muzeum archeologiczne w Afryce Północnej, w którym mieści się między innymi jedna z najważniejszych kolekcji antycznych mozaik na świecie. Poza mozaikami znajduje się tu bogata ekspozycja artefaktów z czasów rzymskich, kartagińskich i bizantyjskich, w tym sarkofagi i ceramika.



Sidi Bou Said

Na szczycie stromego klifu z widokiem na Morze Śródziemne znajduje się najpiękniejsze miasto Tunezji. To niewielkie, zaklęte w czasie miasteczko wygląda jak romantyczny obraz namalowany na płótnie i od dawna jest enklawą bohemy. Daj się zatem oczarować niezwykłej przestrzeni, gdzie białe domy z niebieskimi drzwiami i girlandami kwiatów, kaskadowo spadają ku jaskrawo błękitnym wodom zatoki. Spacer wąskimi, brukowanymi uliczkami to idealna okazja, by kupić pamiątki na jednym ze straganów i przysiąść w kawiarni, chłonąc wyluzowaną, nadmorską atmosferę. Miasto stanowi również doskonałą bazę wypadową do zwiedzania pobliskich rzymskich ruin Kartaginy.

Kairouan

miasto znajduje się około 57 km na zachód od nadmorskiej Susy, zostało założone przez Arabów w 671 r. Początkowo był to posterunek wojskowy strzegący szlaków karawan przed napadami Berberów. Nazwa miasta pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego obóz wędrowny nomadów. Największy rozkwit miasta miał miejsce w latach 800-909, wybudowano wówczas wspaniałe pałace, biblioteki, ogrody i meczety, a także olbrzymie zbiorniki wodne, które przetrwały do dziś. Był to prężny ośrodek naukowy świata arabskiego i miejsce, z którego Arabowie wyruszyli na podbój Afryki Północnej i Hiszpanii. Centralnym punktem współczesnego Kairouan jest Wielki Meczet Sidi-Uqba z pięknymi kolumnami wykonanymi z porfiru i marmuru wydobytymi z ruin Kartaginy. Są też mniejsze meczety, w tym Meczet Trzech Bram z fasadą ozdobioną dekoracyjną kaligrafią. Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest uważane przez muzułmanów za czwarte święte miasto islamu.

Hammamet

leży nad brzegiem Morza Śródziemnego w północnej Tunezji, z uwagi na przepiękne, szerokie plaże i turkusowe wody jest jednym z głównych ośrodków turystycznych w regionie. Miasto słynie z cudownie zachowanej medyny i licznych zabytków. Na przestrzeni wieków miasto przechodziło z rąk do rąk i było przedmiotem walki o wpływy w regionie. Znajdowało się między innymi pod panowaniem punickim, rzymskim, arabskim, hiszpańskim, tureckim i francuskim, których wyraźne dziedzictwo architektoniczne jest tu wciąż widoczne. Mury obronne wzniesione od strony morza sięgają XIII wieku, medyna powstała w wieku XV wieku, a wiele eleganckich rezydencji z bielonymi ścianami zbudowano w czasach rządów francuskich.



Susa

to trzecie pod względem wielkości miasto w Tunezji i wspaniały kurort wypoczynkowy, do którego rokrocznie przyjeżdża ponad milion turystów. Susa jest malowniczo położona nad Morzem Śródziemnym, a od strony lądu otoczona przez wspaniałe gaje oliwne. Zabytkowa medyna Susy została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest uwielbiana przez ekipy filmowe z całego świata. W serii filmów o przygodach Indiany Jonesa tutejsza medyna grała egipski Kair. Przepiękna medyna, otoczona zabytkowymi fortyfikacjami i rozłożystymi palmami, zachęca do spacerów ciasnymi uliczkami i tętniącymi życiem sukami, na których można kupić wszystko, czego dusza zapragnie. Nad miastem wznoszą się wspaniałe minarety meczetów oraz wieże masywnej fortecy.

Data Publikacji: 19.02.2020
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Największe atrakcje Uzbekistanu. Co skrywa Perła Jedwabnego Szlaku?Uzbekistan to kraj na skrzyżowaniu kultur. Przez wieki o władzę na tutejszych terenach Azji Środkowej walczyły armie Aleksandra Macedońskiego, Czyngischana, Tamerlana i imperium rosyjskiego. Było o co walczyć – bogate miasta Jedwabnego Szlaku i otoczone wysokimi górami żyzne doliny w samym sercu pustynnej Azji stanowiły niegdyś nie lada gratkę. Dziś stają się coraz bardziej popularne wśród zagranicznych turystów. Przyciągają ich legendy o kupcach i karawanach, gwarnych bazarach i pustynnych twierdzach oraz niesamowitej, niejednokrotnie pełnej sprzeczności przyrodzie tej części Azji. Kto bowiem nie marzy o zobaczeniu legendarnej Samarkandy i pustynnego Morza Aralskiego?
krajobraz kierunku
Klasztor Shaolin istnieje naprawdę! Poznaj historię słynnej świątyni sztuk walkiCzy klasztor, w którym mnisi potrafią złamać włócznię o własne ciało, naprawdę istnieje? Czy miejsce znane z filmów kung-fu, legend o wojownikach i duchowego oświecenia to tylko mit? Nie – to rzeczywistość. Klasztor Shaolin to nie tylko świątynia, lecz także symbol niezwykłej harmonii między ciałem a duchem, siłą a skupieniem, przeszłością a teraźniejszością. To miejsce nieodłącznie związane z Chinami i jeden z głównych celów podróży turystów z całego świata.
krajobraz kierunku
Najważniejsze miasta Uzbekistanu. Które i dlaczego warto zobaczyć?Mało znane tereny Azji Środkowej skrywają w sobie prawdziwe skarby: wysokie góry, rozległe stepy, pustynie o czerwonawym piasku i gwarne, wielobarwne miasta dawnego Szlaku Jedwabnego. Niegdyś łączył on orientalne krainy z Europą, a punktem spotkań było właśnie serce Azji – Uzbekistan. To tu, w Samarkandzie, nazywanej często Rzymem Wschodu, na placach, rynkach i bazarach spotykali się kupcy i wędrowcy ze wszystkich stron. Perłą Samarkandy jest plac Registan, którego medresy stanowiły centrum naukowe nie tylko Azji Środkowej, ale i całego ówczesnego świata. Dziś będące na liście światowego dziedzictwa UNESCO miasta Uzbekistanu przyciągają nie podróżnych i kupców, ale coraz więcej turystów, także z Polski. Nigdzie w całej Azji Środkowej nie znajdzie się aż takiego nagromadzenia zabytków, a także rozciągających się po horyzont pól bawełny i świadectwa największej katastrofy ekologicznej, czyli wysychania Jeziora Aralskiego.
krajobraz kierunku
Kuba – atrakcje turystyczne. Co zobaczyć na Kubie? Zabytki i naturaKuba, perła Karaibów położona w Ameryce Północnej, kryje w sobie fascynującą historię hiszpańskiej kolonizacji. Imponujące miasta z okresu hiszpańskich rządów do dziś przyciągają turystów swoim niepowtarzalnym urokiem, przywodząc na myśl architekturę znaną z Hiszpanii czy Portugalii. Od uzyskania niepodległości w 1902 roku, przez rewolucję Fidela Castro w 1959 roku, aż po współczesne umiarkowane reformy wolnorynkowe – historia odcisnęła tu swoje piętno. Jesteśmy w sercu archipelagu Wielkich Antyli, gdzie prawdziwym skarbem nie są tylko rajskie plaże, lecz tętniące życiem zabytkowe miasta. To właśnie tu kolonialna architektura stanowi tło dla pulsującego gwarem życia i wszechobecnych, klimatycznych barów. Dla wymagających podróżników czeka bogata oferta muzeów – gdzie indziej poznasz tak dogłębnie historię rumu? Miłośnicy motoryzacji lat 50. znajdą na kubańskich ulicach prawdziwy raj wypełniony klasycznymi samochodami. Twoja kubańska przygoda musi także objąć wizytę w zapierających dech parkach narodowych oraz autentyczne, lokalne doświadczenia, które pozostaną w pamięci na zawsze. Czytaj dalej, by odkryć tajemnice, które skrywa Kuba – od fascynujących zabytków po dziewiczą naturę.