Wróć

Zainspiruj się

Najpiękniejsze miejsca w Tunezji, które musisz zobaczyć!

Tunezja, często postrzegana jest wyłącznie jako miejsce idealne dla miłośników słońca, plaży i sportów wodnych. I choć oczywiście jest to zgodne z prawdą, to Tunezja ma w zanadrzu znacznie więcej zaskakujących atrakcji. Znajduje się tu między innymi wiele pięknych miast, zbudowanych przed wiekami, gdzie warto się zgubić w labiryncie wąskich uliczek zabytkowej medyny. Nad miastami górują wspaniałe, misternie zdobione minarety. Znajdziesz tu jedne z najlepiej zachowanych przykładów architektury islamu, niezliczone meczety i pałace, z wzorzystymi fasadami, ukryte wśród bujnych ogrodów. Sprawdź, jakie miasta warto odwiedzić podczas wakacji w Tunezji.

Miasta w Tunezji, które warto odwiedzić

Przez wieki Tunezja była ważnym punktem, swoistą bramą do Afryki, dlatego przechodziła z rąk do rąk, pod rządy kolejnych imperiów walczących o wpływy w regionie. Dzięki swej fascynującej historii obecnie zachwyca niezwykłym dziedzictwem kulturowym, obejmującym między innymi niesamowite pozostałości z okresu Imperium Rzymskiego oraz jedne z najpiękniejszych w regionie przykłady architektury islamu. Ciekawą propozycją wakacyjną może być połączenie wycieczki objazdowej po najciekawszych tunezyjskich atrakcjach z kilkudniowym pobytem w jednym z luksusowych kurortów. Sprawdź zatem, jakie miejsca warto zobaczyć w Tunezji, by poczuć atmosferę tego niezwykłego kraju.

El Jem

We wschodniej części kraju znajduje się urokliwe miasto El Jem, w którym najważniejszą atrakcją jest wspaniały, rzymski amfiteatr, zbudowany w latach 230-238 n.e. Jest to trzeci co do wielkości amfiteatr na świecie i z pewnością najbardziej spektakularna rzymska budowla w Afryce Północnej, zachowana w lepszym stanie niż Koloseum w Rzymie. Warto podkreślić, że właśnie tutaj kręcone były sceny walk do słynnego filmu „Gladiator”. Poza tym w miasteczku znajdują się ruiny drugiego, mniejszego amfiteatru, pozostałości rzymskich willi i muzeum z bogatą kolekcją mozaik.Tunis

Najpiękniejszą częścią tunezyjskiej stolicy jest bez wątpienia medina, czyli stare miasto otoczone murami obronnymi. Podczas spaceru można tu podziwiać wiele niezwykłych przykładów architektury islamu, zrobić zakupy na jednym z gwarnych suków i skosztować lokalnych potraw od ulicznych sprzedawców. Atmosfera i klimat tuniskiej mediny są wyjątkowe, dają przedsmak tego, jak wyglądało życie w arabskiej złotej epoce, na przestrzeni od XII do XVI wieku. Podczas pobytu w Tunisie warto odwiedzić XIX-wieczny zespół pałacowy Bardo, będący obecnie siedzibą Muzeum Narodowego. Jest to najlepsze muzeum archeologiczne w Afryce Północnej, w którym mieści się między innymi jedna z najważniejszych kolekcji antycznych mozaik na świecie. Poza mozaikami znajduje się tu bogata ekspozycja artefaktów z czasów rzymskich, kartagińskich i bizantyjskich, w tym sarkofagi i ceramika.Sidi Bou Said

Na szczycie stromego klifu z widokiem na Morze Śródziemne znajduje się najpiękniejsze miasto Tunezji. To niewielkie, zaklęte w czasie miasteczko wygląda jak romantyczny obraz namalowany na płótnie i od dawna jest enklawą bohemy. Daj się zatem oczarować niezwykłej przestrzeni, gdzie białe domy z niebieskimi drzwiami i girlandami kwiatów, kaskadowo spadają ku jaskrawo błękitnym wodom zatoki. Spacer wąskimi, brukowanymi uliczkami to idealna okazja, by kupić pamiątki na jednym ze straganów i przysiąść w kawiarni, chłonąc wyluzowaną, nadmorską atmosferę. Miasto stanowi również doskonałą bazę wypadową do zwiedzania pobliskich rzymskich ruin Kartaginy.

Kairouan

miasto znajduje się około 57 km na zachód od nadmorskiej Susy, zostało założone przez Arabów w 671 r. Początkowo był to posterunek wojskowy strzegący szlaków karawan przed napadami Berberów. Nazwa miasta pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego obóz wędrowny nomadów. Największy rozkwit miasta miał miejsce w latach 800-909, wybudowano wówczas wspaniałe pałace, biblioteki, ogrody i meczety, a także olbrzymie zbiorniki wodne, które przetrwały do dziś. Był to prężny ośrodek naukowy świata arabskiego i miejsce, z którego Arabowie wyruszyli na podbój Afryki Północnej i Hiszpanii. Centralnym punktem współczesnego Kairouan jest Wielki Meczet Sidi-Uqba z pięknymi kolumnami wykonanymi z porfiru i marmuru wydobytymi z ruin Kartaginy. Są też mniejsze meczety, w tym Meczet Trzech Bram z fasadą ozdobioną dekoracyjną kaligrafią. Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest uważane przez muzułmanów za czwarte święte miasto islamu.

Hammamet

leży nad brzegiem Morza Śródziemnego w północnej Tunezji, z uwagi na przepiękne, szerokie plaże i turkusowe wody jest jednym z głównych ośrodków turystycznych w regionie. Miasto słynie z cudownie zachowanej medyny i licznych zabytków. Na przestrzeni wieków miasto przechodziło z rąk do rąk i było przedmiotem walki o wpływy w regionie. Znajdowało się między innymi pod panowaniem punickim, rzymskim, arabskim, hiszpańskim, tureckim i francuskim, których wyraźne dziedzictwo architektoniczne jest tu wciąż widoczne. Mury obronne wzniesione od strony morza sięgają XIII wieku, medyna powstała w wieku XV wieku, a wiele eleganckich rezydencji z bielonymi ścianami zbudowano w czasach rządów francuskich.Susa

to trzecie pod względem wielkości miasto w Tunezji i wspaniały kurort wypoczynkowy, do którego rokrocznie przyjeżdża ponad milion turystów. Susa jest malowniczo położona nad Morzem Śródziemnym, a od strony lądu otoczona przez wspaniałe gaje oliwne. Zabytkowa medyna Susy została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest uwielbiana przez ekipy filmowe z całego świata. W serii filmów o przygodach Indiany Jonesa tutejsza medyna grała egipski Kair. Przepiękna medyna, otoczona zabytkowymi fortyfikacjami i rozłożystymi palmami, zachęca do spacerów ciasnymi uliczkami i tętniącymi życiem sukami, na których można kupić wszystko, czego dusza zapragnie. Nad miastem wznoszą się wspaniałe minarety meczetów oraz wieże masywnej fortecy.

Zdjęcie samolotu
Data Publikacji: 19.02.2020

Polecane wycieczki

zdjęcie-oferty
Last Minute!
3.5/6  11 ocen
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
zdjęcie-oferty
Last Minute!
6.0/6  1 ocena
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  13 ocen
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.6/6  15 ocen
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.5/6  16 ocen
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.3/6  121 ocen
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.4/6  8 ocen
Wypoczynek • Tunezja: Djerba
zdjęcie-oferty
Last Minute!
4.5/6  34 oceny
zdjęcie-oferty
Przedsprzedaż LATO 2023
4.8/6  35 ocen
Wypoczynek • Tunezja: Susa
zdjęcie-oferty
Last Minute!
5.0/6  26 ocen
Wypoczynek • Tunezja: Djerba

Podobne artykuły

krajobraz-kierunku
Czym zaskoczą Was najpiękniejsze włoskie miasteczka nad Adriatykiem? W swoim życiu zwiedziłam już całkiem sporo. Trudno nazwać mnie leniwą turystką, która nie wychyla nosa z hotelowego kurortu. Ale w ostatnie wakacje zapragnęłam w końcu porządnie odpocząć – bez gonitwy, żeby upchnąć w programie jak najwięcej zabytków. Spokojnie, niespiesznie i na luzie. Do realizacji tego marzenia wybrałam włoskie wybrzeże Morza Adriatyckiego. I uwierzcie mi, że tutaj idea slow travel zdaje się nabierać wyraźnych kształtów. Sprawdźcie mój subiektywny przewodnik po włoskich miasteczkach.
krajobraz-kierunku
10 największych atrakcji Thassos Szmaragdowy klejnot Morza Egejskiego - to grecka wyspa Thassos słynąca z niesamowitej przyrody i zjawisk naturalnych sfotografowanych przez magazyn National Geographic. To najżyźniejsza wyspa wschodniej Grecji i zarazem najbardziej wysunięta na północ ze wszystkich greckich wysp. Zachwyca niepowtarzalnym krajobrazem, zabytkami świata starożytnego, unikatową architekturą aż 22 wiosek, kuchnią, festiwalami i wydarzeniami kulturowymi, niespotykaną gościnnością mieszkańców oraz marmurowymi plażami. To wymarzone miejsce dla botaników, ornitologów i fotografów. Pływając wokół niej, możesz też zobaczyć delfiny! Przed zaplanowaniem swojej wakacyjnej podróży koniecznie poznaj największe atrakcje Thassos.
krajobraz-kierunku
Na bałkańskim rożnie, czyli 5 atrakcji Bośni i Hercegowiny, które warto zobaczyć Na Bałkany zawsze chętnie wracam. Tu, czuję się jak u siebie w domu. W końcu mieszkańcy okolicznych terenów też są Słowianami. W zaciszu Gór Dynarskich, okalających senne i spokojne miasteczka, mogłam wreszcie złapać ducha slow travel i uciec od zgiełku dużego miasta. Stara, drewniana i kamienna zabudowa to ostoja wieloletniej tradycji tych obszarów. Gdy wchodzę do skansenu, otacza mnie zapach suchego drzewa i poczucie – zawsze żywej – tradycji. Unikalny klimat to jednak nie wszystko - atrakcje w Bośni i Hercegowinie naprawdę potrafią robić wrażenie! Na miejscu można skosztować regionalnych serów, wytwarzanych z mleka owiec pasących się na okolicznych łąkach. Zapewniam Was, że wybierając się na wakacje do Bośni i Hercegowiny poznacie bałkański klimat i przypomnicie sobie, jak to jest, choć na chwilę zwolnić tempo życia.
krajobraz-kierunku
8 atrakcji Tokio, które musisz zobaczyć. Odkryj stolicę Japonii Japonia fascynuje wielu Europejczyków. To kraj, w którym tradycyjne budownictwo przeplata się z na wskroś nowoczesnymi projektami ze stali i szkła. W Kraju Kwitnącej Wiśni można spotkać się ze zjawiskami, których na próżno szukać w każdym innym miejscu świata. Z jednej strony Shibuja z shintoistyczną świątynią, z drugiej – dzielnica Harajuku pełna kolorowych subkultur młodzieżowych – Tokio jest szalenie różnorodną metropolią, w której na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przed Tobą 8 najważniejszych jej atrakcji. Każda inna, każda wyjątkowa.