< WSTECZ
R.pl > Blog > Zainspiruj się > Najpiękniejsze miejsca w Tunezji, które musisz zobaczyć!

Najpiękniejsze miejsca w Tunezji, które musisz zobaczyć!

Skrócony opis

Tunezja, często postrzegana jest wyłącznie jako miejsce idealne dla miłośników słońca, plaży i sportów wodnych. I choć oczywiście jest to zgodne z prawdą, to Tunezja ma w zanadrzu znacznie więcej zaskakujących atrakcji. Znajduje się tu między innymi wiele pięknych miast, zbudowanych przed wiekami, gdzie warto się zgubić w labiryncie wąskich uliczek zabytkowej medyny. Nad miastami górują wspaniałe, misternie zdobione minarety. Znajdziesz tu jedne z najlepiej zachowanych przykładów architektury islamu, niezliczone meczety i pałace, z wzorzystymi fasadami, ukryte wśród bujnych ogrodów. Sprawdź, jakie miasta warto odwiedzić podczas wakacji w Tunezji.

Sekcja 1

Miasta w Tunezji, które warto odwiedzić

Przez wieki Tunezja była ważnym punktem, swoistą bramą do Afryki, dlatego przechodziła z rąk do rąk, pod rządy kolejnych imperiów walczących o wpływy w regionie. Dzięki swej fascynującej historii obecnie zachwyca niezwykłym dziedzictwem kulturowym, obejmującym między innymi niesamowite pozostałości z okresu Imperium Rzymskiego oraz jedne z najpiękniejszych w regionie przykłady architektury islamu. Ciekawą propozycją wakacyjną może być połączenie wycieczki objazdowej po najciekawszych tunezyjskich atrakcjach z kilkudniowym pobytem w jednym z luksusowych kurortów. Sprawdź zatem, jakie miejsca warto zobaczyć w Tunezji, by poczuć atmosferę tego niezwykłego kraju.

El Jem

We wschodniej części kraju znajduje się urokliwe miasto El Jem, w którym najważniejszą atrakcją jest wspaniały, rzymski amfiteatr, zbudowany w latach 230-238 n.e. Jest to trzeci co do wielkości amfiteatr na świecie i z pewnością najbardziej spektakularna rzymska budowla w Afryce Północnej, zachowana w lepszym stanie niż Koloseum w Rzymie. Warto podkreślić, że właśnie tutaj kręcone były sceny walk do słynnego filmu „Gladiator”. Poza tym w miasteczku znajdują się ruiny drugiego, mniejszego amfiteatru, pozostałości rzymskich willi i muzeum z bogatą kolekcją mozaik.Tunis

Najpiękniejszą częścią tunezyjskiej stolicy jest bez wątpienia medina, czyli stare miasto otoczone murami obronnymi. Podczas spaceru można tu podziwiać wiele niezwykłych przykładów architektury islamu, zrobić zakupy na jednym z gwarnych suków i skosztować lokalnych potraw od ulicznych sprzedawców. Atmosfera i klimat tuniskiej mediny są wyjątkowe, dają przedsmak tego, jak wyglądało życie w arabskiej złotej epoce, na przestrzeni od XII do XVI wieku. Podczas pobytu w Tunisie warto odwiedzić XIX-wieczny zespół pałacowy Bardo, będący obecnie siedzibą Muzeum Narodowego. Jest to najlepsze muzeum archeologiczne w Afryce Północnej, w którym mieści się między innymi jedna z najważniejszych kolekcji antycznych mozaik na świecie. Poza mozaikami znajduje się tu bogata ekspozycja artefaktów z czasów rzymskich, kartagińskich i bizantyjskich, w tym sarkofagi i ceramika.Sidi Bou Said

Na szczycie stromego klifu z widokiem na Morze Śródziemne znajduje się najpiękniejsze miasto Tunezji. To niewielkie, zaklęte w czasie miasteczko wygląda jak romantyczny obraz namalowany na płótnie i od dawna jest enklawą bohemy. Daj się zatem oczarować niezwykłej przestrzeni, gdzie białe domy z niebieskimi drzwiami i girlandami kwiatów, kaskadowo spadają ku jaskrawo błękitnym wodom zatoki. Spacer wąskimi, brukowanymi uliczkami to idealna okazja, by kupić pamiątki na jednym ze straganów i przysiąść w kawiarni, chłonąc wyluzowaną, nadmorską atmosferę. Miasto stanowi również doskonałą bazę wypadową do zwiedzania pobliskich rzymskich ruin Kartaginy.

Kairouan

miasto znajduje się około 57 km na zachód od nadmorskiej Susy, zostało założone przez Arabów w 671 r. Początkowo był to posterunek wojskowy strzegący szlaków karawan przed napadami Berberów. Nazwa miasta pochodzi od arabskiego słowa oznaczającego obóz wędrowny nomadów. Największy rozkwit miasta miał miejsce w latach 800-909, wybudowano wówczas wspaniałe pałace, biblioteki, ogrody i meczety, a także olbrzymie zbiorniki wodne, które przetrwały do dziś. Był to prężny ośrodek naukowy świata arabskiego i miejsce, z którego Arabowie wyruszyli na podbój Afryki Północnej i Hiszpanii. Centralnym punktem współczesnego Kairouan jest Wielki Meczet Sidi-Uqba z pięknymi kolumnami wykonanymi z porfiru i marmuru wydobytymi z ruin Kartaginy. Są też mniejsze meczety, w tym Meczet Trzech Bram z fasadą ozdobioną dekoracyjną kaligrafią. Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest uważane przez muzułmanów za czwarte święte miasto islamu.

Hammamet

leży nad brzegiem Morza Śródziemnego w północnej Tunezji, z uwagi na przepiękne, szerokie plaże i turkusowe wody jest jednym z głównych ośrodków turystycznych w regionie. Miasto słynie z cudownie zachowanej medyny i licznych zabytków. Na przestrzeni wieków miasto przechodziło z rąk do rąk i było przedmiotem walki o wpływy w regionie. Znajdowało się między innymi pod panowaniem punickim, rzymskim, arabskim, hiszpańskim, tureckim i francuskim, których wyraźne dziedzictwo architektoniczne jest tu wciąż widoczne. Mury obronne wzniesione od strony morza sięgają XIII wieku, medyna powstała w wieku XV wieku, a wiele eleganckich rezydencji z bielonymi ścianami zbudowano w czasach rządów francuskich.Susa

to trzecie pod względem wielkości miasto w Tunezji i wspaniały kurort wypoczynkowy, do którego rokrocznie przyjeżdża ponad milion turystów. Susa jest malowniczo położona nad Morzem Śródziemnym, a od strony lądu otoczona przez wspaniałe gaje oliwne. Zabytkowa medyna Susy została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest uwielbiana przez ekipy filmowe z całego świata. W serii filmów o przygodach Indiany Jonesa tutejsza medyna grała egipski Kair. Przepiękna medyna, otoczona zabytkowymi fortyfikacjami i rozłożystymi palmami, zachęca do spacerów ciasnymi uliczkami i tętniącymi życiem sukami, na których można kupić wszystko, czego dusza zapragnie. Nad miastem wznoszą się wspaniałe minarety meczetów oraz wieże masywnej fortecy.

Ocena artykułu

Średnia ocena tego artykułu: 4.00/5
Dziękujemy za wystawienie opinii!

Komentarze

Brak komentarzy.

Polecane wycieczki

Zobacz inne wpisy