ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Wodospady Krk w Chorwacji – magiczna kraina rodem z baśni

Wybierając się do Chorwacji, warto wiedzieć, że wypoczynek nad wodą możliwy jest tam nie tylko na wybrzeżu. Jednym z miejsc jakie od lat przyciąga turystów są Wodospady Krka. Co jest w nich takiego niezwykłego? Rzeka Krka, od której nazwę wzięły zarówno wodospady jak i otaczający je Park Narodowy w swoim środkowym oraz dolnym brzegu tworzy bajkową krainę pełną bystrzyn, wodospadów i jezior z turkusową wodą. Nie dość, że widoki są tam magiczne, to w jeziorze u stóp największego wodospady można się zanurzyć w krystalicznie czystej wodzie. To istny raj na ziemi, od którego dzieli nas trochę ponad 1000 km.

Skradinski Buk


Teren Parku Krka rozciąga się na imponującej powierzchni 109 km2. Dlatego, aby dotrzeć do głównych atrakcji, które w sobie kryje - czyli Wodospadów Krka - należy pokonać przepiękną drogę składającą się z wielu drewnianych kładek i mostków. Ścieżka biegnie przez terytorium parku, oferując każdemu przybyszowi niezapomniane widoki. Początkowa część szlaku wije się między soczyście zielonymi roślinami, a cichy szum wody powoli zmienia się w coraz głośniejsze dźwięki i zwiastuje niesamowite atrakcje czekające w środku parku. Ścieżka edukacyjna, która towarzyszy drodze, jest również doskonałym źródłem informacji na temat bogatej fauny i flory oraz skał osadowych, które tworzą fundament parku. Głównym punktem Parku Krka jest oczywiście jego największy wodospad czyli Skradinski Buk, który może pochwalić się imponującymi 17 kaskadami, zajmującymi aż 800 metrów długości i mającymi łączną wysokość 45,7 metrów. Ich szerokość natomiast waha się od 200 do 400 metrów. Na osoby, które chcą znaleźć się jeszcze bliżej tego wodnego cudu natury, czeka kąpielisko usytuowane u jego podnóża. Zanurzenie się w turkusowej i krystalicznie czystej wodzie jest ogromną przyjemnością.Roski Slap


Skradinski Buk to największy, ale nie jedyny, wodospad na terenie Parku Krka. Zobaczymy tam także piętnastometrowy Brijan, dwudziestometrowy Biluszicz oraz Roski Slap, którego wysokość wynosi 25 metrów. Ta druga, co do wielkości kaskada wodna na terenie Parku Narodowego Krka liczy sobie aż 650 metrów długości. Nazwa wodospadu pochodzi od twierdzy Rog, niegdyś ozdabiającej prawy brzeg rzeki Krka. Dziś forteca już nie istnieje, ale po dziś dzień można znaleźć tam pozostałości drogi z czasów rzymskich.Wysepka Visovac


Ten niewielki kawałek lądu, znajdujący się na jeziorze Visovac, kryje w sobie prawdziwą historyczną perełkę - Klasztor Franciszkanów pod wezwaniem Matki Boskiej Łaskawej oraz Kościół Matki Boskiej Visovackiej. Obie budowle zostały wzniesione już w 1445 roku i po dzień dzisiejszy stanowią cel pielgrzymek wierzących mieszkańców Chorwacji. Klasztor Franciszkanów jest również w posiadaniu niezwykle cennych zbiorów bibliotecznych oraz archeologicznych - m.in. bogatej kolekcji szat i naczyń liturgicznych. Poza tym wysepka Visovac stanowi doskonały punkt widokowy, a z jej brzegów można podziwiać rozległy teren Parku Narodowego Krka.Monastyr Krka


Na terenie parku znajduje się także świątynia wyznania prawosławnego, czyli monastyr należący do Dalmatyńskiej Diecezji Prawosławnej, który położony jest w zatoce Carigradska Draga. Został zbudowany na pozostałościach niegdysiejszego klasztoru pustelników, a pierwsze informacje na jego temat pojawiły się już w 1402 roku. Niedaleko Monastyru Krka znajdują się również starorzymskie katakumby, bizantyjska cerkiew oraz fragmenty dwóch średniowiecznych twierdzy - Trosenij i Necven.

Data Publikacji: 02.08.2018

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Śladem wulkanów w Europie. Gdzie zobaczysz najbardziej znane wulkany na Starym Lądzie?Czy wiesz, że na świecie jest 800 czynnych wulkanów? Chociaż większość jest pod powierzchnią wód oceanicznych, a nie na stałym lądzie, to każdy robi duże wrażenie na zwiedzających. Na Starym Lądzie również trafisz na kilka z nich. Poznaj 7 najbardziej znanych wulkanów w Europie!
krajobraz kierunku
Najpiękniejsze plaże Hiszpanii, które warto zobaczyćHiszpania niewątpliwie kojarzy się z gorącym słońcem i złocistym paskiem. Z tego powodu przyciąga do siebie niczym magnes wielu turystów z całego świata. Linia brzegowa Hiszpanii skąpana jest w Morzu Śródziemnym, Oceanie Atlantyckim i Morzu Kantabryjskim. Liczy łącznie 7905 kilometrów. Jest to kraj niezwykle zróżnicowany pod względem plaż - Costa Brava oraz Andaluzja przykuwają uwagę, ale te równie piękne znajdziesz też w innych częściach Hiszpanii.
krajobraz kierunku
7 powodów, dla których warto wybrać DominikanęDominikana jest jednym z najbardziej zróżnicowanych geograficznie krajów na Karaibach, ze wspaniałymi górskimi krajobrazami, pustynnymi obszarami porośniętymi buszem, przepiękną architekturą kolonialną i mnóstwem rajskich plaż. Położona na północnym krańcu Morza Karaibskiego Dominikana oferuje niezrównane wakacyjne doznania. Ta rajska wyspa z przyjaznymi i gościnnymi mieszkańcami, zdumiewającą przyrodą, intrygującą historią i bogatą kulturą ma wiele do zaoferowania turystom z różnych grup docelowych, od dziewiczych plaż w Puerto Plata po tętniące życiem Punta Cana. Dzięki luksusowym kurortom z ofertą wczasów w formule all-inclusive na Dominikanie, rozsianych wzdłuż całego wybrzeża, jest to świetne miejsce na rodzinne wakacje. Zarówno dorośli, jak i dzieci nie będą się tu nudzić nawet przez ułamek sekundy. Dominikana jest także idealnym miejscem na zorganizowanie ślubu w niezwykle romantycznej scenerii lub na wymarzony miesiąc miodowy. Jednym słowem, to idealne miejsce na wypoczynek dla każdego. Bez względu na to, czy lubisz spędzać urlop na wodnych szaleństwach i wylegiwaniu się na plaży, czy preferujesz aktywny sposób spędzania wolnego czasu. Dominikana ma wszystko co potrzebne do tego, aby przeżyć wspaniałe wakacje.
krajobraz kierunku
Zakynthos – najpiękniejsze miejsca, które trzeba zobaczyć Zakynthos, trzecia co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Jońskich, leży na Morzu Jońskim, zaledwie 16 kilometrów od zachodniego wybrzeża Peloponezu. Północno-zachodnie wybrzeże wyspy charakteryzują wyrastające z krystalicznie czystego, turkusowego morza strome klify i białe, żwirowe plaże, natomiast linia brzegowa na południu wyspy jest zdecydowanie bardziej płaska, usiana złotymi, piaszczystymi plażami. W głębi lądu, w centrum wyspy, znajduje się żyzna równina porośnięta pięknymi gajami oliwnymi, sadami cytrusowymi i sosnowymi lasami.