Wodospady Krk w Chorwacji – magiczna kraina rodem z baśni

Wybierając się do Chorwacji, warto wiedzieć, że wypoczynek nad wodą możliwy jest tam nie tylko na wybrzeżu. Jednym z miejsc jakie od lat przyciąga turystów są Wodospady Krka. Co jest w nich takiego niezwykłego? Rzeka Krka, od której nazwę wzięły zarówno wodospady jak i otaczający je Park Narodowy w swoim środkowym oraz dolnym brzegu tworzy bajkową krainę pełną bystrzyn, wodospadów i jezior z turkusową wodą. Nie dość, że widoki są tam magiczne, to w jeziorze u stóp największego wodospady można się zanurzyć w krystalicznie czystej wodzie. To istny raj na ziemi, od którego dzieli nas trochę ponad 1000 km.

Skradinski Buk


Teren Parku Krka rozciąga się na imponującej powierzchni 109 km2. Dlatego, aby dotrzeć do głównych atrakcji, które w sobie kryje - czyli Wodospadów Krka - należy pokonać przepiękną drogę składającą się z wielu drewnianych kładek i mostków. Ścieżka biegnie przez terytorium parku, oferując każdemu przybyszowi niezapomniane widoki. Początkowa część szlaku wije się między soczyście zielonymi roślinami, a cichy szum wody powoli zmienia się w coraz głośniejsze dźwięki i zwiastuje niesamowite atrakcje czekające w środku parku. Ścieżka edukacyjna, która towarzyszy drodze, jest również doskonałym źródłem informacji na temat bogatej fauny i flory oraz skał osadowych, które tworzą fundament parku. Głównym punktem Parku Krka jest oczywiście jego największy wodospad czyli Skradinski Buk, który może pochwalić się imponującymi 17 kaskadami, zajmującymi aż 800 metrów długości i mającymi łączną wysokość 45,7 metrów. Ich szerokość natomiast waha się od 200 do 400 metrów. Na osoby, które chcą znaleźć się jeszcze bliżej tego wodnego cudu natury, czeka kąpielisko usytuowane u jego podnóża. Zanurzenie się w turkusowej i krystalicznie czystej wodzie jest ogromną przyjemnością.



Roski Slap


Skradinski Buk to największy, ale nie jedyny, wodospad na terenie Parku Krka. Zobaczymy tam także piętnastometrowy Brijan, dwudziestometrowy Biluszicz oraz Roski Slap, którego wysokość wynosi 25 metrów. Ta druga, co do wielkości kaskada wodna na terenie Parku Narodowego Krka liczy sobie aż 650 metrów długości. Nazwa wodospadu pochodzi od twierdzy Rog, niegdyś ozdabiającej prawy brzeg rzeki Krka. Dziś forteca już nie istnieje, ale po dziś dzień można znaleźć tam pozostałości drogi z czasów rzymskich.



Wysepka Visovac


Ten niewielki kawałek lądu, znajdujący się na jeziorze Visovac, kryje w sobie prawdziwą historyczną perełkę - Klasztor Franciszkanów pod wezwaniem Matki Boskiej Łaskawej oraz Kościół Matki Boskiej Visovackiej. Obie budowle zostały wzniesione już w 1445 roku i po dzień dzisiejszy stanowią cel pielgrzymek wierzących mieszkańców Chorwacji. Klasztor Franciszkanów jest również w posiadaniu niezwykle cennych zbiorów bibliotecznych oraz archeologicznych - m.in. bogatej kolekcji szat i naczyń liturgicznych. Poza tym wysepka Visovac stanowi doskonały punkt widokowy, a z jej brzegów można podziwiać rozległy teren Parku Narodowego Krka.



Monastyr Krka


Na terenie parku znajduje się także świątynia wyznania prawosławnego, czyli monastyr należący do Dalmatyńskiej Diecezji Prawosławnej, który położony jest w zatoce Carigradska Draga. Został zbudowany na pozostałościach niegdysiejszego klasztoru pustelników, a pierwsze informacje na jego temat pojawiły się już w 1402 roku. Niedaleko Monastyru Krka znajdują się również starorzymskie katakumby, bizantyjska cerkiew oraz fragmenty dwóch średniowiecznych twierdzy - Trosenij i Necven.

Data Publikacji: 02.08.2018
autor artykulu zdjecie

Artykuł autorstwa: Redakcja Rainbow

Eksperci z branży turystycznej – piloci wycieczek, animatorzy, rezydenci i przewodnicy i wielu innych specjalistów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą zdobytą podczas niezliczonych podróży. W tekstach łączą praktyczne wskazówki z fascynującymi historiami i ciekawostkami z różnych zakątków świata. Ich opowieści to nie tylko przewodniki po popularnych kierunkach, ale przede wszystkim autentyczne relacje osób, które na co dzień pracują z turystami i poznają opisywane miejsca od podszewki.

Zobacz inne o:

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Kos – atrakcje. Co warto zobaczyć? Zabytki, natura, plażeKos to niewielka, ale fascynująca wyspa grecka. Jej turystyczne walory to nie tylko piękne krajobrazy i zabytki – ogromną zaletą jest także położenie zaledwie 14 kilometrów od Turcji, dzięki czemu można połączyć greckie wakacje z jednodniową wyprawą promem do orientalnego świata. Strategiczne usytuowanie między kontynentami sprawiło, że wyspa przez stulecia odgrywała rolę kulturowego pomostu między Zachodem a Orientem. Turystów przyciągają przede wszystkim wspaniałe widoki – Kos jest dosłownie zanurzona w bujnej zieleni – oraz liczne zabytki antyczne, które wymagają co najmniej kilku dni zwiedzania. W upalne dni idealnym uzupełnieniem programu będzie relaks na jednej z wielu plaż wyspy, gdzie można skorzystać z doskonałej infrastruktury przygotowanej z myślą o miłośnikach sportów wodnych. Niezależnie od budżetu, każdy znajdzie tu coś dla siebie – od kameralnych pensjonatów po luksusowe hotele. Wszystko dopełniają magiczne zachody słońca, które tworzą niepowtarzalny klimat wyspy. Co więc warto zobaczyć na Kos? Przygotowaliśmy zestawienie najważniejszych atrakcji, których nie można przegapić.
krajobraz kierunku
Palio Pyli na Kos. Jakie sekrety skrywa ta opuszczona osada i zamek?W sercu wyspy Kos, z dala od zgiełku współczesności, ukrywa się Palio Pyli – średniowieczna osada z ruinami bizantyjskiej warowni, gdzie porosłe mchem mury i opustoszałe dziedzińce wciąż rodzą pytania o losy tutejszej społeczności. Spacerując wąskimi, brukowanymi uliczkami, można natknąć się na fundamenty domów, zagłębienia po studniach oraz pozostałości grobów, które malują obraz miejsca porzuconego w pośpiechu. Najbardziej poruszającym świadectwem dramatycznej przeszłości wioski jest jednak wszechobecna cisza.
krajobraz kierunku
Teneryfa – atrakcje. Co warto zobaczyć?Wyspy Kanaryjskie, a wśród nich Teneryfa, co roku przyciągają tysiące turystów spragnionych słońca i wypoczynku w komfortowych warunkach. Czy warto jednak ograniczać się wyłącznie do najpiękniejszych plaż i oferty All Inclusive? Teneryfa to wyspa, gdzie można rano wspiąć się na trzeci najwyższy wulkan świata, a po południu błądzić po uliczkach La Laguna – pierwszego miasta założonego przez konkwistadorów na Kanarach. To miejsce, gdzie piasek z Sahary spoczywa na plażach u stóp klifów Los Gigantes, a w cieniu tysiącletniego smoczego drzewa degustuje się wina rosnące na lawowej glebie. Lista atrakcji, które można odkryć na tej liczącej 2 tysiące kilometrów kwadratowych wyspie, sięga od tajemniczych piramid w Güímar po naturalne baseny termalne w Garachico. Chcesz wybrać się na poszukiwanie mumii Guanczów ukrytych w muzeach Santa Cruz, czy może wolisz wędrówki po pierwotnych lasach laurowych w masywie Anaga? A może fascynuje Cię obserwacja wielorybów u wybrzeży – w jednym z najlepszych miejsc na świecie do spotkania z tymi morskimi gigantami? Sprawdź, co ma Ci do zaoferowania Teneryfa! Atrakcje powszechnie znane to dopiero początek przygody na największej z Wysp Kanaryjskich.
krajobraz kierunku
Akropol ateński – sekrety świętej skały, która zmieniła światWznosi się nad Atenami od ponad dwóch i pół tysiąca lat, a jego białe kolumny widać z każdego zakątka miasta. Akropol ateński to najsłynniejszy zabytek starożytnej Grecji i jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych na świecie. To miejsce, gdzie narodziła się demokracja, filozofia i teatr – fundamenty naszej zachodniej cywilizacji. Każdego dnia tysiące turystów z całego świata wspina się na święte wzgórze, by zobaczyć architektoniczne arcydzieła starożytnego świata i chociaż na chwilę przenieść się w czasy świetności. To tutaj Perykles realizował swoją wizję idealnego miasta, Fidiasz tworzył arcydzieła rzeźby, a Sokrates prowadził dysputy, które do dziś kształtują nasz sposób myślenia. Ale Akropol to nie tylko muzeum pod gołym niebem. To żywa historia, która przetrwała najazdy barbarzyńców, eksplozje prochowni, trzęsienia ziemi i współczesne zanieczyszczenia. Każdy kamień opowiada inną historię – od mykeńskich pałaców po bizantyjskie kościoły, od osmańskich meczetów po współczesne odkrycia archeologów. Co sprawia, że ateński Akropol jest tak wyjątkowy? Jakie tajemnice skrywają ruiny, które zmieniły oblicze Europy na zawsze?