Dokąd chcesz jechać?

Kiedy?

Ile osób?

Skąd wyjazd?

Typ Transportu

trwa wczytywanie

Filtry

Popularne

Wyżywienie

Liczba dni

-

Typ wyjazdu

Cena

-

Standard hotelu

Ocena klientów

Udogodnienia w hotelu

Rodzaj hotelu

Odległość hotelu od lotniska

Tematyka

Sezon

Dokumenty

Oferty

Korcula
Korcula

Chorwacja

Region: Korcula

Waluta: HRK

Powierzchnia: 271 km 2

Liczba ludności: ‍17 000

Dlaczego warto wybrać się na wczasy na Korčulę?

Na turystów czeka na Korčuli wiele atrakcji – zachwycająca przyroda, wielowiekowa kultura, dobre hotele i piękne plaże, usytuowane często w małych przytulnych zatoczkach. Przyjezdnych szczególnie urzeka stolica wyspy Korčula, niewielkie średniowieczne miasteczko z białego kamienia otoczone monumentalnymi murami, pełne zabytkowych pałaców, kościołów i kamienic, skąd pochodził słynny podróżnik Marco Polo. Równie bogaty jest też folklor wyspy – od średniowiecza organizuje się tu rodzaj gry rycerskiej o nazwie Moreška, upamiętniającej walkę chrześcijan z Turkami Osmańskimi.

Co warto wiedzieć przed podróżą na Korčulę?

  • Korčula jest szóstą pod względem wielkości wyspą na Morzu Adriatyckim, ma 271 km² i na stałe zamieszkuje ją ok. 20 tys. mieszkańców.
  • Wyspa rozciąga się z zachodu na wschód, równolegle do pobliskiego lądu a jej długość wynosi blisko 47 km, zaś jej szerokość waha się od przeszło 5 do blisko 8 km.
  • Korčulę od stałego lądu oddziela Kanał Pelješacki, który w najwęższym miejscu ma zaledwie 1.270 m szerokości.
  • Stolicą wyspy jest miasto Korčula, położone na jej wschodnim krańcu, które zamieszkuje zaledwie ok. 3 tys. osób.
  • Ze stolicy wyspy do Orebiča, głównej miejscowości Półwyspu Pelješackiego kursują regularne połączenia promowe (w sezonie turystycznym przeszło dwadzieścia razy dziennie).
  • Miasto Korčula uważane jest za miejsce narodzin Marco Polo, słynnego weneckiego kupca i podróżnika, który w okresie średniowiecza dotarł do Chin, przemierzając cały Jedwabny Szlak, a swoje doświadczenie spisał później w dziele „Opisanie świata”.
  • Chorwacja jest członkiem Unii Europejskiej, ale nie należy do Strefy Schengen. Do wjazdu wystarczy jednak dowód osobisty.
  • Językiem urzędowym kraju jest chorwacki. Wiele mieszkańców kraju posługuje się również angielskim i niemieckim.
  • Chorwacka waluta kuna (HRK) dzieli się na 100 lip. Kuny można kupić w kantorach w Polsce, jednak bardziej opłaca się wziąć ze sobą euro i wymienić na miejscu. Płatność kartą jest możliwa w większości sklepów i restauracji.

Pogoda na Korčuli

Korčula leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się suchymi, ciepłymi latami i łagodnymi zimami, a każdego roku jest tu aż 2.700 godzin słonecznych.

Średnie temperatury są stosunkowo wysokie: roczna to blisko 17°C, w styczniu, który jest najchłodniejszym miesiącem, wynosi 9°C, a w najcieplejszym lipcu prawie 27°C.

W ciągu dnia na Korčuli słupki rtęci pokazują średnio 17-18 °C w kwietniu,21- 22 °C w maju, 26-27 °C w czerwcu, 30-31 °C w lipcu, 30 °C w sierpniu i 25-36 °C we wrześniu. Noce najcieplejsze są w lipcu i sierpniu – 19-21 °C.

Temperatura wody to 16-17 °C w maju, 20 °C w czerwcu, 22 °C w lipcu, 21-22 °C w sierpniu i 19 °C we wrześniu.

 Jeśli interesuje nas wypoczynek na plaży, najlepszym okresem na wizytę na Korčuli jest lipiec i sierpień, jeśli zaś zwiedzanie – późna wiosna i wczesna jesień.

Co zobaczyć na Korčuli?

Wyspa na do zaoferowania dużo atrakcji i zabytków wartych zobaczenia. Więcej na ich temat można dowiedzieć się w artykule plaże i atrakcje chorwackiej Korčuli na naszym blogu, zaś poniżej lista najciekawszych miejsc, które warto zwiedzić.

  • Miasto Korčula – zabytkowa część miasta, położona na niewielkim półwyspie i skrywająca wiele ciekawych budowli, m.in. katedrę św. Marka, dom Marco Polo, muzeum miejskie, usytuowane w renesansowym pałacyku, czy też wysokie, zbrojne mury opasujące miasto.
  • Forteca św. Błażeja – warownia z XIX w., znajdująca się na wzgórzu za starym miastem, skąd widać piękną panoramę Korčuli.
  • Vela Luka – największe miasto na Korčuli, leżące na zachodzie tej wyspy, którego urokliwa starówka usytuowana jest wokół olbrzymiej zatoki wrzynającej się w ląd.
  • Vela špilja – jaskinia w górach nad Vela Luką, z charakterystycznymi otworami w suficie, którymi do środka wpada światło, gdzie znajduje się ciekawe stanowisko archeologiczne (jaskinia służyła jako siedlisko ludzkie od paleolitu do epoki brązu).
  • Blato – największe miasto w centralnej części wyspy, usytuowane w niecce pomiędzy szczytami okolicznych gór, które niegdyś było stolicą rolniczego zaplecza wyspy (wokół miejscowości znajdują się liczne pola uprawne).
  • Badija – niewielka wysepka w pobliżu Korčuli (można tam dotrzeć taksówką wodną), pokryta pięknymi sosnowymi lasami, gdzie znajdują się zabudowania klasztoru franciszkańskiego z XV w.

Korčula jest też bardzo ciekawa pod względem przyrodniczym i widokowym, szczególnie na południu wyspy gdzie znajdują się dość wysokie góry i klify, poprzecinane malowniczymi zatoczkami, w których znajdują się małe, przytulne plaże. Podczas pobytu warto skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych na Korculi i wraz z przewodnikiem odwiedzić Split i Trogir, perłę Adriatyku czyli Dubrownik czy też wybrać się w rejs po zatokach i wyspach Chorwacji.

Niedaleko miejscowości Potrina znajdują się trzy zatoki idealne na morskie kąpiele. Bardzo ładne plaże są też w okolicy miejscowości Prižba i Brna. Inne ciekawe zatoki na południu to: okolice miejscowości Žitna oraz plaże Bačva, Orlanduša oraz Pavja Luka. Popularną miejscowością wypoczynkową jest też Lumbarda. Z kolej na północy wyspy, warto się wybrać w okolice miejscowości Prigradica, Babina, Kneza, Račišće i Žrnovska Banja.

Loty na na Korčulę

Na Korčuli nie ma międzynarodowego lotniska. Najbliższym jest port lotniczy Dubrownik (DBV), skąd na wyspę jest ok. 140 km (plus przeprawa promowa).

W sezonie turystycznym (czerwiec-wrzesień) do Dubrownika można dolecieć bezpośrednio tanimi liniami lotniczymi z Warszawy, Poznania, Krakowa i Katowic lub lotami czarterowymi poszczególnych biur podróży.

Rainbow oferuje przeloty z Gdańska, Poznania, Katowic i Warszawy.

Co zjeść na Korčuli?

Hobotnica ispod peke – ośmiornica z warzywami pieczona w żarze w specjalnym naczyniu, które następnie zasypywane jest żarem.

Brodet – gotowana ryba z warzywami.

Kozice na žaru – grillowane krewetki, podawane najczęściej z pieczywem i sałatką.

Lojenica i Lumblija –  rodzaje tutejszego słodkiego chleba, drugi z nich popularny jest zwłaszcza w miejscowości Blato.

Riblja juha – zupa rybna, często serwowana też z dodatkiem owoców morza.

Crni Rižot – czarne risotto barwione atramentem z mątwy lub kałamarnicy.

Prikle – racuchy smażone na oleju z rodzynkami i migdałami.

Kroknat – mielone migdały prażone w cukrze.

Kotonjata – rodzaj galaretek, wyrabianych z dyni.

Salata od hobotnice – sałatka z gotowanej ośmiornicy z dodatkiem pomidorów, papryki, sałaty i aromatycznych ziół.

Buzara – gulasz z owoców morza z oliwą z oliwek, winem, czosnkiem i pietruszką (scampi – krewetki, dadnje – małże).

Ćevapčići – kotleciki z mielonego mięsa z dodatkiem cebuli i czosnku.

Pršut – solona szynka suszona na wietrze.

Jakie pamiątki przywieźć z wakacji na Korčuli?

Produkty spożywcze – suszone figi, lawenda, pršut, oliwa z oliwek, miód (np. lawendowy, szałwiowy, kasztanowy), dżem z fig, Maraschino (likier z wiśni), ser z mleka owczego, rakija, przyprawy i zioła (rozmaryn, szałwia, tymianek, liście laurowe), ajvar.

Produkty użytkowe – kosmetyki na bazie oliwy z oliwek lub lawendy, peka (specjalne naczynie do przygotowywania potraw)

Produkty dekoracyjne – koronki (serwetki, obrusy), wyroby z kamienia (misy, wazony, biżuteria, moździerz).

Najlepsze artykuły o Korcula:

Atrakcje dla dzieci w Chorwacji – zaplanuj rodzinne wakacje

Atrakcje dla dzieci w Chorwacji – zaplanuj rodzinne wakacje

Jeśli planujesz rodzinne wczasy w Chorwacji, koniecznie sprawdź jakie atrakcje dla dzieci oferuje ten kraj. Najciekawsze miejsca warte odwiedzenia z dzieckiem w Chorwacji

telefon

Pobierz aplikację mobilną Rainbow

i ciesz się łatwym dostępem do ofert i rezerwacji wymarzonych wakacji!

pani-z-meteracem