ikona-burger
napis-rainbow
ikona-telefon

Plaże i atrakcje chorwackiej Korčuli, które warto zobaczyć

Chorwacka wyspa Korčula to szósta pod względem wielkości wyspa na Morzu Adriatyckim. Co roku przyciąga rzeszę turystów, którzy rozkoszują się jej zachwycającymi widokami, plażami z kryształowo czystą wodą, pysznym winem oraz wszechogarniającym spokojem. Korcula, nazywana przez pierwszych osadników Korkyra Melaina, czyli Czarną Korčulą (ze względu na gęsto porastające ją sosnowe lasy, które zajmują około 60% powierzchni wyspy), wyróżnia się przede wszystkim niesamowitym klimatem. Tworzą go między innymi tradycje kultywowane przez mieszkańców wyspy na przestrzeni wielu lat, takie jak na przykład słynny taniec z mieczami - moreška, muzyka folkowa, a także uprawa oliwek oraz winorośli. Wyspa oferuje szereg zróżnicowanych atrakcji, od magicznej starówki w Korčuli, przez tradycyjne winnice w Smokvicy, aż po urzekające swoją urodą niewielkie plaże w Vela Luce.

Jeśli planujesz spędzić wakacje w Chorwacji koniecznie wybierz Korčulę. Z nasz mini przewodnikiem po wyspie nie przegapisz największych atrakcji, które tam na Ciebie czekają. Sprawdź co warto zobaczyć!

Miasto Korčula i jego atrakcje – co warto zobaczyć w stolicy chorwackiej wyspy?

Miasto Korčula, czyli stolica wyspy o tej samej nazwie, stanowi cel podróży wielu turystów ze względu na wspaniałą architekturę i niesamowity klimat w niej panujący, ale również z powodu wygodnego połączenia z Półwyspem Pelješac. Półwysep jest oddzielony od Korčuli jedynie przez Kanał Pelješacki, który można przebyć w około 15 minut podczas przeprawy promowej. przez niektórych nazywana jest małym Dubrownikiem, ze względu na duże podobieństwo obu miast pod względem architektonicznym. Podobnie jak słynna perła w koronie Adriatyku, Korčula otoczona jest murami obronnymi, a dzięki renesansowej i gotyckiej architekturze oraz marmurowym ulicom, panuje w niej historyczna atmosfera. Jednak w przeciwieństwie do Dubrownika, praktycznie przez cały sezon panuje tu wszechogarniający spokój, który zachwyca większość odwiedzających. Patrząc z góry na uliczki starego miasta, ich układ przypomina szkielet ryby. Rozwiązanie te nie jest przypadkowe, miało ono na celu ułatwienie wprowadzanie do miasta łagodnego chłodnego wiatru – mistralu - ze strony zachodniej, oraz zapobieganie wiania zimnej, północno-wschodniej bury. Wydarzeniem, którego nie można przeoczyć podczas pobytu na Korčuli, jest z pewnością coroczna impreza organizowana w nocy z 30 czerwca na 1 lipca, kiedy to mieszkańcy świętują połowę Nowego Roku. Tego wieczoru całe miasto ożywa, uliczki wypełnione są ludźmi, celebrowaniu towarzyszy muzyka oraz tańce, a przez najważniejsze ulice przechodzi pochód osób przebranych za różnorakie postaci, niczym podczas karnawału. Zabawa trwa przez całą noc, a o północy, jak to przystało na powitanie Nowego Roku, na niebie odbywa się pokaz fajerwerków. Świętowanie połowy Nowego Roku na Korčuli to wydarzenie jedyne w swoim rodzaju i z pewnością niezapomniane.

Marco Polo - mieszkaniec Korčuli?

Odwiedzając Korčulę, nie sposób jest nie zauważyć szeregu nawiązań do postaci Marco Polo - słynnego podróżnika, który jako pierwszy przedstawiciel Zachodu dotarł do Chin i sporządził obszerną kronikę ze swojej podróży. Według legendy oraz przekonań mieszkańców chorwackiej wyspy, to właśnie tutaj przyszedł on na świat i spędził pierwsze lata swojego życia. Do dzisiaj jednak dochodzi do konfliktu pomiędzy Chorwatami, a Włochami co do faktycznego pochodzenia podróżnika, jednak przyjmuje się, że Marco Polo faktycznie urodził się w Korčuli, należącej w tamtym okresie do Republiki Weneckiej. W starym mieście możliwe jest nawet zwiedzanie domu rodziny Polo oraz funkcjonuje tu muzeum imienia podróżnika.

Moreška - tradycyjny taniec mieszkańców chorwackiej wyspy

Jedną z atrakcji charakterystycznych dla Korčuli jest tradycyjny taniec z szablami zwany moreška, pierwotnie wywodzący się z Hiszpanii, jednak wykonywany na wyspie już od około XV wieku. Taneczne widowisko przedstawia konflikt pomiędzy Białym Królem, a Czarnym Królem, którzy walczą o narzeczoną Białego Króla - księżniczkę Bulę. Taniec, dzięki swojej fabule, przypomina spektakl podzielony na cztery części i pierwotnie wykonywany był jedynie 29 lipca, w dzień święta wyspy, jednak obecnie można go obejrzeć przez cały rok. W czasie każdego pokazu panuje niezwykła atmosfera tajemniczości, a widzowie przenoszą się w czasie o setki lat, przypatrując się walce dwóch zwaśnionych plemion. Obecnie Korčula to jedyne miejsce na świecie, gdzie taniec ten jest nadal wykonywany.

Różnorodne atrakcje Korčuli

Korčula zachwyca swoją starówką, jednak nie jest to jedyne miejsce na wyspie warte obejrzenia. Niedaleko stolicy znajduje się miasteczko Lumbarda, gdzie produkowane jest białe wino Grk, znane ze swojego wytrwanego i niezbyt ostrego smaku. Lumbarda to praktycznie jedyne miejsce, w którym panują optymalne warunki do produkcji tego szczepu winogron, ze względu na piaszczyste podłoże oraz kąt padania promieni słonecznych. Sprawia to, że wino produkowane jest w niewielkich ilościach, co czyni je jeszcze bardziej wyjątkowym. Lumbarda przyciąga jednak nie tylko miłośników dobrej jakości win, ale także osób spragnionych wypoczynku na piaszczystych plażach, których jest tak niewiele na wybrzeżu Adriatyku. To właśnie w tej miejscowości można znaleźć jedyne na całej wyspie piaszczyste plaże, a zwłaszcza najpiękniejszą i najbardziej popularną – Pržinę. Chorwacka plaża przyciąga zwłaszcza rodziny z dziećmi, ze względu na łagodne zejście do morza, a także dobrze zagospodarowany pobliski teren - parking, restaurację i bezproblemowy dojazd.

Wyspa jest również rajem dla osób uwielbiających jazdę na rowerze - na całej długości wyspy wytyczone są ścieżki rowerowe, które prowadzą przez najpiękniejsze zakątki. W szczycie sezonu wakacyjnego organizowanych jest wiele wydarzeń sportowych dedykowanych zapalonym kolarzom, ale nawet laicy bez problemu poradzą sobie z przygotowanymi trasami, podziwiając przy tym zachwycające widoki.

Zabytkowe oblicze chorwackiej wyspy i jej stolicy

Według historyków Korčula istniała już od XIII wieku, ale miasto, które obecnie mamy okazję odwiedzać, zostało wybudowane dopiero w XV wieku. Większość najważniejszych zabytków Korčuli zlokalizowanych jest na starówce, gdzie na pewno największą uwagę przykuwa główna brama miejska w Wieży Veliki Revelin, która stanowi jednocześnie wejście na stare miasto oraz główny punkt orientacyjny. Stamtąd blisko już do Katedry św. Marka, utrzymanej w stylu gotycko-renesansowym, która zachwyca swoją dzwonnicą oraz rozpościerającym się z niej widokiem na miasto, okoliczne wysepki oraz Półwysep Pelješac. Najstarsze ślady istnienia cywilizacji na terenie wyspy można znaleźć w Vela Luce, a dokładniej w jaskini Vela Špilja, gdzie dokonano odkryć archeologicznych już z okresu neolitu, a badania wykonywane na tamtych terenach wykazały działalność człowieka już przed 20000 latami. Obecnie nadal trwają tam prace wykopaliskowe i badana jest historia ludzi żyjących na tamtych obszarach, a sama jaskinia otwarta jest dla zwiedzających i stanowi ogromną atrakcję wyspy.  

Miejsca na wyspie warte odwiedzenia

Kolejnym miejscem, które również warto odwiedzić podczas wypoczynku na Korčuli, jest Smokvica - maleńka miejscowość położona na trasie pomiędzy dwoma krańcami wyspy. Położona na zboczach wzgórza ma u swych stóp rozległe winnice, gdzie uprawia się charakterystyczny dla tego rejonu szczep winogron Pošip, z którego wytwarza się białe wino o tej samej nazwie. Szczególnie warto wybrać się do rodzinnej winiarni Toreta, prowadzonej od wielu lat z pokolenia na pokolenie. Oprócz ciekawej historii oraz doskonałej jakości wina, Toreta oferuje także piękny widok, który rozpościera się z tarasu winiarni. Ogrom uroczych i odosobnionych plaż oferuje Vela Luka położona na wschodnim krańcu wyspy. Morze Adriatyckie zachwyca tam niezwykłą czystością, a świadczy o tym chociażby duża liczba jeżowców, krabów, czy innych stworzeń morskich, które zachwycają swoją różnorodnością. Vela Luka, wbrew pozorom największe miasto na wyspie, to typowo dalmatyńska miejscowość, w której łatwo można znaleźć oazę tak często potrzebnego nam spokoju. Miasteczko słynie nie tylko z odkryć archeologicznych przeprowadzanych na jego terenie czy pięknych plaż, ale również z faktu, że stanowi ono ważny punkt połączeń promowych. Zresztą jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu z chorwackiego oznacza „Wielki Port”, a obecność promów pływających do Splitu, na Hvar czy wyspę Lastovo, jedynie potwierdzają tę nazwę.

Najpiękniejsze plaże na chorwackiej wyspie

Podróżując przez Korčulę, nie sposób jest pominąć szeregu uroczych plaż położonych na całej jej długości. Najpiękniejszą i najpopularniejszą z nich jest Pupnatska Luka, znajdująca się na w południowej części Korčuli. Położona jest ona 15 kilometrów od stolicy wyspy i rozpościera się z niej widok na Lastovo, rybacką wysepkę. Pupnatska Luka, z chorwackiego ‚Port Pupnatu’ jest jedną z wielu pięknych, dobrze chronionych zatoczek na południowym wybrzeżu wyspy Korćula. Jest łatwo dostępna dzięki nowo wybudowanej drodze z Pupnatu, znajdującym się 5 km na północny-wschód od Pupnatskiej Luki. Plaża otoczona jest krystalicznie czystym morzem i bujną śródziemnomorską roślinnością. Odwiedzając Korčulę, nie sposób nie skorzystać z wycieczki na wyspę Proizd, gdzie łatwo można się dostać z miejscowości Vela Luka, położonej na wschodnim wybrzeżu wyspy. Niezamieszkany Proizd zachwyca lazurową wodą, wszechogarniającą ciszą, przerywaną jedynie odgłosami cykad oraz sosnowymi lasami porastającymi jego powierzchnię. Wyspa, przez wielu porównywana do raju, jest doskonałym miejscem na spędzenie wolnego czasu, a jej niewielka odległość od Korčuli sprawia, że dostanie się na nią jest bezproblemowe.

Korčula to wyspa, która przyciągnie zarówno miłośników nieskalanej przyrody, jak i amatorów aktywnego wypoczynku. Dzięki swojemu zróżnicowaniu ma ona wiele do zaoferowania, a każda osoba odwiedzająca ją ma przed sobą mnóstwo niesamowitych miejsc do odkrycia.

Data Publikacji: 01.07.2021

Podobne artykuły

krajobraz kierunku
Acapulco – co warto zobaczyć podczas wakacji?„Acapulco… wystarczy morze, ocean szczęścia. A potem tropikalna noc łapie Cię za serce i zakochujesz się beznadziejnie…” – śpiewał popularny włoski zespół Ricchi e Poveri. Romantyczna zatoka św. Łucji otoczona skałami od dziesięcioleci przyciąga gwiazdy Hollywood, meksykańskich bogaczy i turystów z całego świata. Dzisiaj Acapulco w Meksyku to prawie milionowe miasto i wciąż jest chętnie odwiedzane zarówno przez Meksykanów, jak i obcokrajowców. Co warto zobaczyć i zrobić w Acapulco podczas wakacji? Poznaj największe atrakcje!
krajobraz kierunku
Wenezuela - co warto zobaczyć? Rajskie atrakcje turystyczneRajska i piękna Wenezuela fascynuje dziewiczą przyrodą, karaibskimi plażami, indiańskimi wioskami oraz pełnymi kontrastów miastami. To kwintesencja Ameryki Południowej i miejsce, gdzie podczas wakacji można przeżyć prawdziwą przygodę życia! Co warto zwiedzić w Wenezueli, aby poznać wszystkie oblicza tego pełnego niespodzianek kraju?
krajobraz kierunku
Największe atrakcje na Filipinach. Co warto zobaczyć podczas wakacji?Filipiny stają się coraz bardziej popularne wśród polskich turystów, dlatego postanowiliśmy dodać do naszej najnowsze oferty Egzotyka 2023/24 właśnie ten kierunek. W tym liczącym ponad 7 tys. wysp azjatyckim kraju znajdziesz bajeczne, piaszczyste plaże oblewane zawsze ciepłymi wodami mórz Oceanu Spokojnego, egzotyczną roślinność, ciekawą kulturę i uśmiechniętych mieszkańców. Filipiny to znakomite miejsce zarówno do błogiego relaksu na plaży, jak i aktywnego wypoczynku np. nurkowania. Sprawdź, co warto zobaczyć podczas wakacji na Filipinach i zajrzyj do oferty wypoczynkowej na Panglao!
krajobraz kierunku
10 największych miast świata i ich największe atrakcjeNiektórzy potrafią wypocząć jedynie na łonie natury, stąd na wakacje wybierają spokojne zakątki globu – hotele przy zacisznej plaży, domki w spokojnych lasach, czy chaty w górach. Inni jednak zdecydowanie bardziej wolą tętniące życiem, egzotyczne miasta, które nigdy nie zasypiają, a za każdym zakrętem czai się jakaś nowa atrakcja, metropolie pełne drapaczy chmur, zgiełku, modnych klubów i restauracji. Dla tych osób właśnie jest ten tekst. Zobacz, które największe miasta świata są najciekawsze i jakie atrakcje czekają tam na spragnionych wrażeń przybyszów.